De Huuradviescommissies voorzien in grote behoefte LAATSTE NIEUWS Mozarts stad bleef door lange reeks van jaren onaangetast Een record aantal starts in Hèemskerkerduin het Televisie heeft grote inv'oed op het Amerikaanse leven Tienduizenden aanvragen ingediend Vrederechter tussen verhuurder en huurder Bioscoopbezoek is sterk terugge'open Motorrijder botste op militaire auto Britse troepen in Suez- gebied in actie Anderhalf jaar voor Roelof Greveling Festspiele in ongekend grote gfans Aangrijpende uitvoering van „Jedermann" DINSDAG 16 OCTOBER 1951 (Van onze speciale verslaggever). Sinds op 1 Januari van dit jaar de Huurwet in werking trad en de gelegen heid werd geschapen een beroep te doen op de Huuradviescommissie (als huurder en verhuurder het niet eens kunnen worden over de huurprijs) z(jn bij de 62 Huuradviescommssies, die ons land telt, 28241 aanvragen om advies binnen gekomen. Hiervan waren er op 80 Juni j.L 12552 afgehandeld, zodat er toen nog 15689 gevallen aanhangig waren. Sindsdien loopt het aantal aan vragen wel terug, maar voor de meeste commissies Is het toch zeer moeilijk om de achterstand die reeds in het begin ontstaan is, doordat al honderden aanvragen binnen kwamen vóór de commissies benoemd en aan het werk waren geheel weg te werken. per van de trap had moeten halen" en die zich blijkbaar erg vaak waste want sinds zij bij ons woont is de gas- en waterrekening f 10 per maand hoger" zei de boze meneer. De juffrouw was ijselijk kalm. Ze had al een proces te gen haar huisbaas gewonnen en had ge zegd „als u door gaat met plagerijen ga ik naar de huurcommissie" Ze had er succes mee, want haar f 50 kamer huur werd nagenoeg gehalveerd. Dat wil zeggen, het advies van de commis sie luidde aldus, maar dat is dan ook maar een advies en op niet-naleving staat geen enkele sanctie Vandaar dal zoveel zaken bij de kantonrechter te recht komen. Een zielig geval was de zaak van het oude vrouwtje dat in een npnsion (Ho rpeab"drüfl f 20oer maand voor een kamer betaalt (eigenlijk te weinig* De Huuradvies-commissies, die in het begin van dit war in het leven werden geroepen, worden benoemd door de Ged. Staten der provincies. Zij bestaan uit een vertegenwoordiger der huurders, een representant der huiseigena ren en een voorzitter, die geacht wordt geheel neutraal te zijn Aan iedere commissie is een ambtenaar van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting als secretaris toegevoegd De commissie baseert zich bij haar beslissingen op de rechtsgeldige huurprijs van 31 December 1950 dat is dus de prijs van Mei 1940 al dan niet verhoogd door het destijds bestaande prijzen bureau. Ruim een half jaar zijn de com missies thans aan het werk In verband daarmee heeft onze spe ciale verslaggever de gelegen heid gekregen de zittingen van enkele huuradvies-commissies bij te wonen. In nevenstaand artikel vindt men het relaas van zijn be vindingen. De eigenlijke doelstelling, dat de Huuradvies-commissie als een soort vrederechter zou functionneren, komt in kleine plaatsen en op het platteland veel beter tot haar recht dan in de grote stad. Men ziet daar in de commis sie veel meer een vertrouwenwekken de instelling met hoge autoriteit en de tegenstellingen tussen huurder en ver huurder zijn er minder scherp dan in de grote steden. De prettigste zaken zijn die, waarbij huurder en verhuurder in goede onder linge verstandhouding de huurprijs door de adviescommissie laten vaststel len. Helaas is dat heel dikwijls niet het geval. Meestal is het de huurder, die zich tot de commissie wendt omdat hij zich „genomen" voelt en vaak heeft zijn aanvrage de nauw verholen bedoe ling de verhuurder „aan te brengen" Dikwijls is het namelijk zo. dat men zich aanvankelijk bij een te hoge huur prijs heeft neergelegd Dan komt er ru zie en daarbij tracht de huurder zijn huisbaas schaakmat te zetten door ie huurprijs aan de commissie voor te leggen. Zo'n zitting van de huurad vies-commfssie is dan ook vaak een 'af spiegeling van menselijke ellende en verdrietigheden die door de woning nood veroorzaakt worden. De onderhuurders spelen in de werk zaamheden der commissie de grootste rol. Het aantal deelhuren waarmee zij te maken krijgt is twee maal zo hoog als het aantal hoofdhuren. Bij de helft van de hoofdhuren die in behandeling komen blijkt de huurprijs goed te zijn De huiseigenaren houden zich over het algemeen wel aan de voorschriften De reden van de aanvrage is vaak, dat de huurders de verhoging van 15 pet niet willen betalen, of dat er verschil van mening bestaat over het percenta ge, dat voor aangebrachte verbeterin gen of extra voorzieningen mag wor den berekend. Van de huiseigenaren die voor de commissie verschenen, bleek 28 pet een huurprijs te vragen die 140 pet te hoog was slechts 2 pet vroeg huren die nog meer te hoog waren. Bij de onderverhuurders liggen de pa pieren veel slechter. Slechts 3 pet be rekent correcte prijzen Velen van hen berekenen veel te hoge prijzen, 3 pro cent berekende prijzen die van 61 pet tot 80 pet te hoog waren. 4 procent lagen met hun prijzen 81 tot 100 pet te hoog. 5j4 procent vroeg meer dan het dubbele van de toegestane prijs en ly. procent meer dan het drievoudige Tijdens de zitting die wij biiwoonden diende het geval van een verhuurder (een meester in de rechten nog wel* die voor een deel van zijn huis f 220 per maand vroeg, plus extra vergoedin gen voor verwarming, licht, gas en wa ter. De adviescommissie zag zich ge noodzaakt de gevraagde huurprijs met f 117 per maand te verlagen. De verhuurder was een rustige, uit gekookte meneer, die gewapend met, documenten en rechtsgeleerdheid zijn recht trachtte te bewijzen, de huurster een opgewonden en nijdige, uit Indo nesië gerepatrieerde dame. die erg ge makkelijk uitdrukkingen als „imperti nente leugen" in de mond nam. Terwijl de verhuurder sprak over een prach tig huis in een van de mooiste straten van Den Haag en over een kostbare meubilering, sprak de huurster over oude kasten, stoelen die niet te ge bruiken waren en een keukeninrich ting, die helemaal niet voldeed. Andere moeilijkheden In een ander geval was het de ver huurder die boos en opgewonden was en het voorwerp van zijn toorn was een Juffrouw die bij hem op kamers woonde en die „dag en nacht zoveel be zoek ontving, dat zijn vrouw de lo maar op last van Sociale Zorg herzie ning van de prijs had aangevraagd. Zij was zielsgelukkig, toen de voorzitter zei, dat alles wel bij het oude zou blij ven en haar hospes verzekerde dat ze mocht blijven. „Ik was er echt zenuw achtig van", snikte ze, „ik ben zo ge hecht aan mijn kamertje; ik heb er een echt tehuis en zou nergens anders zo goed en zo goedkoop terecht kunnen". Sensatie was er ook al op deze zit ting. Zij kwam van de kant van een meneer met zichtbaar hoge bloeddruk, die een groot pand aan het Rijk ver huurt en meent door het Rijk te zijn opgelicht en bedrogen. Hij „wou het er niet eens over hebben", dat het Rijk een ton had besteed aan de restauratie van het huis terwij! f 33.000 voldoenue zou zijn geweest, maar „er was een gentlemansagreement gesloten waarbij het Rijk toezegde f 10.800 huur per jaar te betalen en niet aan een prijzen- commissie te zullen vragen een andere prijs vast te stellen en nu weigerde men 15 pet verhoging te betalen en was toch naar de huuradviescommissie ge lopen" Dat vond hij „vies". Het zal de lezer duidelijk zijn, dat vele mensen met velerlei moeilijkheden hij de Huuradvies-commissies aanklop pen. Haar voorschriften zijn vrij °en- voudig. maar de zaken die zij voorge legd krijgen, vaak zeer ingewikkeld De rechtskracht van haar besluiten is he- perkt, maar de uitwerking van haar adviezen in de practijk toch dtkwiils zeer heilzaam In leder geval is het voor huurders en verhuurders een ge ruststelling te weten, de' zii zich met vol vertrouwen tot deze commissies kunnen wenden en verzekerd kunnen zijn van een grondig onnartüdig onder zoek en een eerlijk en deskundig ad vies. Zaanse zweefvliegers in actie ■JJ- - Een kwart der gezinnen heeft een toesnel (Van onze Haagse redactie). [N Amerika wordt de televisie door sommigen een groot gevaar geacht, door anderen hemelhoog geprezen en beschouwd als een soort godsgeschenk, doch iedereen is het er over eens, dat behalve misschien de auto geen enkele uitvinding zoveel invloed heeft uitgeoefend op de gewoonten, het ge- dachtenleven en de ontspanning der bevolking. De New Vork Times heeft niet minder dan honderd medewerkers aan het werk gezet om na te gaan, hoever de invloed van de televisie zich uitstrekt. Na zeven uitvoerige arti kelen, komt het blad tot de conclusie, dat de televisie zich in bijna alle pha- sen van het Amerikaanse leven doet gelden. op athletiekgebied dreigt door de tele visie eveneens in het gedrang te ko men. De meeste Amerikaanse univer siteiten bekostigen de uitvoering van hun sportnrogramma uit de entreegel den voor voetbalwedstrijden Deze brachten voorheen veel geld op. Tegen woordig blijven de mensen thuis en volgen de wedstrijden op het televisie scherm Men overweegt echter om de bezitters van televisietoestellen die een bepaalde belangrijke wedstrijd willen volgen, een kijkgeld te laten betalen Van de andere kant is waargenomen, dat de praetische beoefening van som mige sporten juist door de televisie <s toegenomen Technische en andere kwesties ER z|jn momenteel in de Ver. Sta ten 107 televisiestations, die over 63 steden verdeeld zijn De laatste twee iaar ziin er geen nieuwe televisiesta- stions bijgekomen, omdat de regering het vraagstuk der televerbindingen in studie beeft eenomen De commissie die zich met dit onderzoek bezig houdt neemt aan, dat er op den duur wel 2000 televisiestations komen. Naar schatting zijn er momenteel in de VS 13 900 000 televisieontvangers in gebruik dat wil zeggen een op elke twee woningen Een enquête heeft uit gewezen, dat 27 pet van de Amerikaan se gezinnen over een televisie-ontvan ger beschikt. Men is een heel eind gevorderd met' het aanleggen van een net van televi siekabels en andere hulpmiddelen, waardoor het mogelijk zal worden tele- liikertiid hetzelfde programma door een aantal op grote afstand van elkaar gele-en televisiestations te laten uit zenden. Een belangrijke schakel in dit sy steem van verbindingen is tot stand ge bracht met het in bedrijf stellen van een nieuwe verbinding, waarin de American Telegrahp en Telenhone Company 40 millioen dollar heeft ge ïnvesteerd Deze verbinding wordt on derhouden met behulp van 107 meter hoge torens, die op een afstand van on geveer 50 kilometer van elkaar staan en een keten vormen, die door 13 sta ten 'oopt. Op deze torens zijn ont vangst- en zendinstallaties geplaatst, die het programma aan elkaar doorge ven. pjET bioscoopbezoek is met 20 10 pet vermindert. Tal van schouwburgen en bioscopen zijn gesloten; in het Oos ten van de staat Pennsylvania 61, in Chicago en omgeving 64 en is New York minstens 35. De werkelijk goede films echter blijven volle zalen trekken De armzalige Hollywood-producten brengen de menser. er toe liever thuis op hun gemak bij de televisie te zitten, dan naar de bioscoop te gaan. Dat de televisie oorzaak zou zijn. dat er minder gelezen wordt is niet bewe zen Er worden weliswaar minder boe ken gekocht dan voorheen, doch dit moet aan de duurte geweten worden ik worden n.i. wel meer boeken van uit leenbibliotheken gehaald. Men neemt aan, dat de televisie in dit opzicht, vooral voor jongere mensen, zelfs sti mulerend werkt. De radio is wel naar 't tweede plan verhuisd. De meeste radioartisten heb ben zich reeds bij een salarisverlaging moeten neerleggen en de publiciteits- waarde van de radio is sterk achteruit gegaan. jyjITS de ouders goed opletten wat de kinderen te zien krijgen, is de te levisie voor de jeugd een invloed ten goede, die haar gezichtskring ver ruimd en haar interesse stimulereert Voor onderwijs en massa-ontwikkeling biedt de televisie ongekende mogelijk heden. De televisie draagt ook vee] bij tot de politieke bewustwording van het Amerikaanse volk want de grote mas sa wordt voorgelicht door middel van openbare debatten en verslagen van vraaggesprekken met vooraanstaande figuren President Truman geeft bij al ziin belangrijke toespraken toestem ming om deze per televisie uit te zen den. De meeste Amerikaanse politici delen zijn opvattingen in dezen. Thomas E Dewey beschouwt de televisie als een soort politiek röntgenapparaat. Als een man niet werkelijk over bepaalde be kwaamheden beschikt, dan is h(j. vol gens Dewey. niet in staat de vuurproef van de televisie te doorstaan. Senator Robert A. Taft heeft opgemerkt, dat de televisie in het voordeel is van de man die oprecht is en het feit teniet doet dat sommige mensen heel mooi kunnen praten en een prettige stem hebben. Hii is van oordeel, dat de tele visie de waarheid beter tot zijn recht laat komen. yALLOZE mensen hebben 'n televisie ontvanger gekocht voor de sportuit- zendingen Hun enthousiasme is echter reeds aanmerkelijk bekoeld, doordat de uitzendingen van wedstrijden aanzien lijk beperkt zijn. Voor boksmatches wordt b.v nooit toestemming gegeven tenzij voor de televisievertoning in som mige theaters Men vreest n.l.. dat nie mand meer in de zaal zal komen kiiken Rii de wedririid tussen Rav Rohinson en Randv Tnrpin waren alle zalen waar deze op het grote nro1=etiesoherm te zien was. uitverkocht, ofschoon de nlaatsen toch twee tot drie dollar kost ten. De activiteit van de universiteiten Gisteravond kwart voor acht heeft °P de Rijksweg hoek Parkweg een aan rijding plaats gehad, waarvan de 44- jarige chauffeur J. J. V. uit Beverwijk 't slachtoffer is geworden. Op dat ogen blik kwam van de Parkweg 'n militaire auto met daar achter een stuk geschut, bestuurd door een soldaat afkomstig uit Zwolle, gelegerd in de legerplaats Stroe. Deze was van plan de Rijksweg dwars over te steken om het geschut op te stellen in het weiland. Uit de richting Haarlem kwam een motorrijder en daar achter een personenauto. Bij het oversteken van de weg reed de motorrijder tegen de koppeling tussen auto en geschut. De man kwam onder de auto terecht en werd zodanig zwaar gewond, dat hij, na door dokter De Weerdt te zijn Verbonden, naar het St. Anthonius-ziekenhuis moest worden ge bracht. Bij aankomst aldaar was hij reeds overleden. P. Lodder oefent voor verkeersvlieger Ook deze Zondag met prachtig herfst weer is weer druk geoefend door de E.Z.Z.C.-ers op het terrein „De Bra bantse Landbouw" in het Heemsker kerduin. Om 11.15 uur werd het eerst de Baby opgelierd De ploeg was best bezet en ook de E.S.G. werd in elkaar gepoot. Een dagje vliegen betekent sa men hard werken om voor ieder een startbeurt te krijgen. De terreinford vertrekt hiervoor reeds om 7 uur 's morgens uit Wormer. Voordat alle benodigde spullen uit de boerderij bij de Kruisberg te voorschijn zijn ge haald, in elkaar gemonteerd en alles dan met 2 toestellen klaar staat op de startbaan, is het in de regel toch wel omstreeks 11 uur. Weer werd in Oos telijke richting gestart op de 775 meter baan. Er was nu echter 0 tot 3 meter wind per seconde. Dat betekende voor de lier gas op de plank en alles er uit wat er in is, om voldoende snelheid bij de start te verkrijgen. De tijd van het jaar wordt al te laat om nog voldoende warmte door de zonneschijn te krijgen voor de thermiekvorming De atmosfeer was dan ook zeer stabiel en geen stoot je stijgwind kwam men tegen. Zes en twintig starts werden deze dag gemaakt en dat is tot nog toe het record op de Brabantse Landbouw. Om voor het val len der duisternis alles weer opgebor gen te hebben, werd om 17.10 uur de laatste start gemaakt. 9 Baby-starts en 17 E.S.G.-lesstarts werden gemaakt. A. Novotny uit Zaanr am, reeds in Tsjecho- Slowakije een enthousiast zweefvlieger, is afgestudeerd op de ESG en gaat over bij de Babyploeg. Joop Molenaar maak-, te zijn 3 lappen-landings deze dag af P. Lodder is ook klaar voor B. brevet vluchten Tev slaagde hij Dinsdag 9—10 met v. en wimpel op het te Ypen'ourg gehouden theoretisch examen voor Motorvliegbewijs B. Van de 50 gc examineerden werden er bijna 20 pet. voorlopig en definitief „afgetest" Nog deze week zullen hierdoor de praeti sche vliegoefeningm voor hem begin nen op Ypenburg bij de Rij uebt vaartschool voor verkeersvlieger. Twaalt uur Tiger Moth heeft hij bij zijn eerste praetische test er reeds opzitten dus nu van de schoolbanken en uit de boeken weer op de „Tigers" het luchtruim in met een flinke scheut theoretische ken nis meer op zak! Het clubhuis „Stichting AV1A" der E.Z Z,C. is nu dan eindcüik vrij geko men Na ll/„ jaar zonder clubruimte te hebben gezéten zal het pand op de Kruiss'rnat zo spoedig mogelijk worden 'ngericht en, betrokken. Nog een week fraai herfstweer? (Van onze weerkundige mede werker) Het is en blijft nog steeds het krach tige hogedrukgebied, dat met het cen trum boven de Oostzee en Scandinavië is gelegen, dat alle depressies boven de Oceaan op een veilige afstand houdt. De laatste vier en twintig uur ontwik kelde zich een krachtige uitloper boven onze omgeving tot voorbij Engeland. Ook hier in Noord-Holland wordt de kans op nachtvorst als gevolg van de sterkere uitstraling groter. In het bin nenland wordt reeds zware nachtvorst verwacht, daar in de komende nacht dc wind vrijwel geheel zal afnemen. Het hoge drukgebied vertoont nog steeds een grote stabiliteit, zodat de kans op droog en zonnig weer de gehele week nog groot blijft. Achttien opeen volgende dagen is daarmee in ons land geen regen meer gevallen terwijl het aantal uren zonneschijn al ver boven het normale voor de gehele maand Oc tober ligt. (Ongecorrigeerd) In Ismaila in het Suez-gebied zijn Britse troepen „in actie gekomen" om de orde te herstellen, nadat een Legercantine in brand was gestoken. Het eerste bataljon van de „Lancashire fusiliers" was bij deze actie be'rokkcn, aldus een militaire woordvoerder te Cairo. Roelof «reveling, de jeugdige ge vangene, die tewerkgesteld bij de emballage-afdeling van de firma Rin gers aan de Lindengracht kans zag uit te breken en te vluchten, is heden morgen door de Alkniaaise Meervou dige Kamer wegens diefstal van een revolver en een fiets en wederrechte lijk vrijheidsberoving, veroordeeld tot inderhalf jaar gevangen.sstrat. Veer tien dagen geleden werd 4 jaar ge vangenisstraf tegen hem geëist. -<en van Duitse vrouwen en Russische soldaten werden aoor de gezant van Venezuela in de gelegenheid gesteld naar hun nieuwe vaderland te emigreren, nadat ze door hun moeders vlak na hun geboorte verstoten waren. Echo van de Hohensalzhurg (Van onze speciale verslaggever) QF HANS FEICHTNER in de Getreidegasse „Mozart-kransjes" verkoopt weten wij niet, in elk geval behoeft deze Salzburger bakker geen angst te hebben, dat men aan de welgevulde étalage van zijn „Wiener Backerei" zonder meer voorbij gaat, want pal naast zijn deur stond le wieg van een der grootste toondichters aller tijden; Wolfgang Amadeus Mozart. En ais u nu ook weet, dat een Gasse in Oostenrijk maar 'n kleine straat is, dan kunt u zich misschien voorstellen, hoe 't hier vaak een hele drukte is, want „Mozarts Geburtshaus" is nog altijd een van de meest bezochte plekjes van Salzburg. Al zijn er dan bijna twee eeuwen voor bij gegaan, sinds de grote meester hier het levenslicht aanschouwde, Salzburg is de stad van Mozart gebleven. Dank zij de techniek dezer moderne eeuw staat men binnen twee minuten op de Mö ichsberg. En als men van hier dromerig zijn blikken laat gaan over de tinnen en torens van deze veelbegenadigde stad, dan verwondert men er zich niet meer over, dat een mens hier zoveel schoons kon scheppen. JJET WAS, alsof de klaterende fontei nen op de Residentzplatz die mid dag extra hun best deden. Aan een houten stalletje verkocht een oud vrouwtje kra.,ten. prentkaarten, koe ken en hete worstjes. Hoewel dat stal letje en die worstjes weinig verschil den met die van het Amsterdamse Leidseplein of het zou de knoflook moeten zijn viel het ons niet moei lijk te beseffen, dat hier, over ditzelf de plein eens twee muzikale wonder kinderen drentelden, Wolfgang en Ma nuel, die vader Mozart gingen halen van dat indrukwekkende aartsbisschop pelijke paleis, daar aan de overkant van de Platz, waar hij vice-kapel- meester was... Bijna twee eeuwen verstreken, het blanke marmer van de steigerende paarden is vergrauwd, keizers en re gerende bisschoppen gingen en maak ten plaats voor magistraten van mo derner allure, maar Mozart bleef. Op dat plein, naar hem genoemd, waar eer. Amerikaanse soldaat zijn wachtje klopt voor het hoofdkwartier van de Amerikaanse bezettingstroepen, staat de meester nu peinzend op zijn bron zen sokkel en is daar onbewust getui ge van Salzburgs jongste tijdperk, dat de stad oppervlakkig wellicht een an der aanzien heeft gegeven, doch in dezen niet heelt kunnen beroeren. „Jedermann"-spel In deze zomermaanden is het, alsof Mozart zelf weer aan het componeren is geslagen Dan klinken in het Mo- zarteum klanken, welke nog nagenoeg nimmer zijn gehoord. Vrijwel onbeken de werken van de grote meester, die hie. hun eerste uitvoering beleven: een piano-concert van April 1784 of een compositie voor strijkorkest van no, vroeger datum, of muziek van an dere oude en moderne meesters. Ver der gaan in het gemoedelijke Landes- theater de klassieke stukken van Shakespeare, Kleist en Hofmannsthal. Dit zijn de dagen van de beroemde Salzburger Festspiele, welke dit jaar schitteren in een grotere glans dan ooit tevoren. Voordat men ook nog maar een toon muziek heeft gehoord is men reeds onder de indruk van 1 die groten der internationale muziekwereld, wier namen hier In het Salzburg van Mozart meer klank krijgen dan waar ook ter wereld. Van deze muziek genieten, daar aan de Salzach, is iets onvergete lijks. Om Salzburg echter te leren ken nen als Festspielstad is een bezoek aan een van de vele muziek-paleizen niet noodzakelijk. Want de Festspiel-gedach- te krijgt nergens beter gestalte dan in het hartje van de oude stad, daar in Domplatz, waar nu al bijna dertig jaar lang, elke Zondagmiddag om vijf uur de omsloten ruimte van de machtige de opvoering plaats vindt van Hof- mannsthals muzikale mysterie-spel „Je dermann". Mondaine wereld J^iJET rechts twee Egyptenaren, voor ons een Amerikaan en achter een groepje Italianen en een Fransman schuifelden wij die middag in de lange mensenrij langzaam onder de enorme barok-bogen door. Als een groot amphi theater stonden daar de houten tribu nes opgeslagen, waarop een mondaine wereld van vrouwen in de laatste mode en heren in kleding van onberispelijke snit zich had verzameld. „Glaser Glaser.,.," en terwijl we stil werden van het internationaal geroezemoes, stond daar weer zo'n oud vrouwtje voor ons, nu niet met worstjes, maar met verrekijkers. We hebben het deze middag echter zonder „Glas" gedaan en er niets minder om genoten. Want dit „Jedermann"-spel van goed en kwaad, behoeft men niet met een kijker naar zich toe te halen. Zonder dat met het zich bewust is, wordt men er door gegrepen en overweldigd. Wat zich hier op de trappen van de Dom afspeelt men versta ons goed, Attila Hörbiger (Jedermann) is niet te eve naren is geen spel meer, omdat heel deze omgeving „meespeelt"; het enige wat hier misschien uit de toon valt, zouden die zonnebrillen kunnen zijn, waarachter mondaine vrouwen zich verschuilen en de klikkende foto camera's van op souvenirs beluste toe risten. Ja, heel dit eeuwenoude Domplein is vergroeid met het Jedermann-Spiel, zodat men er zich niet over verbaast, als daar hoog uit de torens hoornbla zers plotseling hun fanfares laten schal len en beneden, uit het schemerige kerkportaal gezang opdruist gelijk van hemelse koren. Het is alsof de heili genbeelden van de marmeren Dom- gevel zijn gaan spreken als de „Stimme Gottes" ergens uit het niets tot ons komt. En dan vergeet zelfs de Amerikaan, dat hij moet filmen. Dat is het moment- dat over heel de stad de roep „Jeder mann" weerklinkt. Tot drie maal toe. luid van de Domtoren en dan steeds zachter wegvliedend, komende als een klaaglied van de Sankt Petersfriedhof en ten slotte na te galmen als een verre echo van de Hohenpalzburg.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7