Eisenhower kwetsbaarder dan Taft Oostenrijk speelde met een aanvallende spil LEKASIN in 't kort Eisenhowers 1 dilemma tiiitwi i'i'klt'iinfti dotfi Mossadeq in de Veiligheidsraad Europa's verdediging moei voltooid zijn, voor dat hij zich candidaat kan stellen Ook de tegenstander heeft zware troeven 2 en slot C Europa beslist mee ■[Spaart keel en zenuwen |l De dagen van Hugo Meisl herleven Radeloze Belgen hieven armen ten hemel De meestervoetballers van het continent Geen relaties van Japan met Moskou en Peking Tweede crematorium in Oosten des lands Sergeant door propeller van vliegtuig gedood Ook jongste voorstel der Noordelijken afgewezen Truman verzekert weer de goede wil der V.S. Gr. Brittannië streek de winst op DINSDAG 16 OCTOBER 1951 (Van onze correspondent te New-York). TEGENOVER Eisenhowers motieven om een candidatuur voor het presi dentschap te aanvaarden staan twee argumenten, die de generaal by zyn calculaties niet uit het oog verliest. In de eerste plaats is er het „wteler- wedstrpd"-aspect van de verkiezingen. Op dit ogenblik staan er drie fietsen aan de start (hoewel dit aantal in de komende maanden nog kan verande-/ ren). Op de eerste zit een Democraat, Truman of een ander. Op de tweede zit Robert A. Taft, exponent van de isolationistische vleugel van de Repui blikeinse partij. De derde is gereserveerd voor Eisenhower, die de inter nationale en liberale vleugel der Republikeinen vertegenwoordigt. Er is één daad, die Eisenhower moet verrichten om Taft, of elk ander poli ticus, voor goed de mond te snoeren. Dat is de organisatie van Europa's weerbaarheid zo ver buiten het stadi um van papieren plannen te brengen, dat hij met een gerust hart een opvol ger in het hoofdkwartier van SHAPE kan installeren en zich een paar maan den lang in het verkiezingsgewoel in Amerika kan gaan mengen. Deze noodzaak bestaat niet minder tegenover president Truman. Want on geacht het feit of Truman al of niet de democratische candidatuur aanvaardt, als president is hij bij machte om Eisenhower aan zijn bureau in het SHAPE-hoofdkwartier te ketenen on der het motto, dat ,,'s generaals taak daar nog niet is beëindigd". Vandaar, dat het voltooien van deze taak zo belangrijk is voor de historie van AmerikaansEuropese samenwer king op lange termijn. Het is zeker niet juist om deze samenwerking uitslui tend te verbinden aan Eisenhowers overwinning in de Amerikaanse ver kiezingsstrijd. Het concept voor samen werking (waarvoor Eisenhower in de oorlogsjaren reeds de grond voorbe reidde) moet worden toegeschreven aan de beste elementen van beide Amerikaanse politieke partijen. IIET is duidelijk, dat geen dezer „sprinters" bereid is nu reeds de kop te nemen. In de eerste plaats be staat er een reëel gevaar, dat een con cretisering van het probleem: isola tionisme of internationalisme, de Re publikeinse partij in tweeën zou kun nen splitsen. Er is in dit opzicht zelfs een precedent. In 1912 verkeerde n.l. Robert Taft's vader, William Howard Taft in zo'n driehoekspositie. In het Republikeinse kamp had hij zich ge steld gezien tegenover Teddy Roose velt. Deze persoonlijke strijd was zó fel, zó principieel, dat zich twee groe pen afsplitsten. Het gevolg was, dat Woodrow Wilson de rol kreeg toebe deeld van de derde hond, die met het been wegliep en derhalve op de stoei in het Witte Huis ging tronen. IllillllillllillllllllililllHl^ ^irannnniniiiiiiiiinininrtniiiJfl/iiiiiiniiiiiiiniiiijiiifiiiiiNiiiinmiiiiiiniiminitinniiM Eisenhower, aldus beweren de inti mi, is geenszins van plan zich te lenen voor de verkiezing van wie de zwak ste broeder in de strijd moge zijn. Hij wacht dus tot Taft de kop neemt. Taft aarzelt, omdat hij in ernstige verle genheid is gebracht door het optreden van zijn isolationistische partijgenoot Joe McCarthy, Senator uit Wisconsin, die door velen wordt beschuldigd van fascistische sympathieën en werkme thoden. McCarthy heeft zich maanden achtereen bezig gehouden met het be schuldigen van politieke tegenstan ders om hun „communistische motie ven". Zijn bewijsmateriaal was ver vaarlijk zwak. Zijn immuniteit als Senator uiterst moeilijk te doorbreken. Een tijd lang scheen het alsof hij, zo niet juridisch, dan toch emotionee» enig succes met zijn campagne zou hebben. Doch in de laatste maanden, nu de regeringspolitiek tegenover het communisme zoveel krachtiger is ge worden, neemt de oppositie teger, McCarthy toe. Taft ondervindt daar van de tijdelijke nadelen en tracht zich dus op groter afstand van McCarthy te plaatsen. Zo is nu eenmaal het poli tieke spel. Eén daad noodzakelijk INDIEN het komt tot een duel Taft— Eisenhower in het Republikeinse kamp, dan heeft Taft het aanzienlijk gemakkelijker dan de generaal. Taft is een geboren politicus. Men moge zijn reactionnaire sympathieën fel bestrij den, er bestaat geen twijfel aan. dat zijn persoonlijke integriteit zo hoog moet worden aangeslagen als slechts onder politici mogelijk is. Tegenover deze man-van-het-woord heeft de man-van-de-daad het altijd moeilijk. Hem valt meer concreets in de schoe nen te schuiven. Zehr startte van Mont Blanc Het is de Zwitserse vliegenier en journalist Georges André Zehr, die elf dagen geleden met zijn Piper toestel op een hoogte van 4.300 meter op de Mont Blanc was geland, Maandag ge lukt om op te stijgen. Het toestel was bij de landing beschadigd. De Piper werd gerepareerd en ver volgens door een katapult, dip speciaal hiervoor was gemaakt, weggeschoten Korte tijd daarna landde Zehr op het vliegveld van Sion in het kanton Wallis. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Snit, 5 Indigo, 11 Adel, 13 Moer, 15 Temerig, 18 Smaad, 20 Adem 21 Dat, 23 Ende, 24 Pen, 26 Aal, 27 Aar, 23 El, 29 Sterk, 31 Aam, 32 Peer, 33 Eelt, 36 Mat, 37 Kales, 39 Te, 40 Sar, 41 Eer, 42 Lor, 43 Trog, 45 Rio, 47 Geer, 48 Reden, 50 Antenne, 52 Iman, 54 Sont, 55 Nestor, 56 Leem. Verticaal: 2 Namen, 3 Idem, 4 Ter, 6 Hm, 7 Dos, 8 Ieme, 9 Granaat, 10 Sta pel, 12 Lid, 14 Oder, 16 Edel, 17 Gaar, 19 Adam, 22 Takel, 25 Ate, 29 Set, 30 Erker, 31 Als, 32 Parodie, 34 Eem, 35 Ven-el, 36 Mare, 38 Aria, 39 Toen, 40 Stro, 42 Lente, 44 Gems, 46 Ons, 47 Gene, 49 Nat, 51 Tol, 53 N.O. OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK 1. Zolang er leven is, is er hoop. (Cicero). 2. Als men in slaap valt. 3. Frans. 4. Dr. Albert Plesman. 5 Slechts een, de maan. 6. Door de kinderspeelgoederen. 7. In het Vredespaleis te Den Haag. 8. Johan Bodegraven, de motor der „Haak-In"-actie. 9. Chinese gewichtseenheid, gelijk aan 0,5 kg. 10. Grote, viertenige strandloper. Europa's verantwoordelijkheid. Maar het nut voor Europa van Eisen howers overwinning in de Amerikaan se verkiezingsstrijd is onmiskenbaar. Het betekent, dat de uitvoerende macht van het leidende land der Westelijke alliantie in handen zal zijn van een man, die Europa kent, die een continu en consequent buitenlands Amerikaans beleid symboliseert, en een stabiele koers van trans-Atlantische samenwer king steeds voor ogen zal staan. Het dilemma? Dat het voltooien van de taak in Europa, het verwezenlijken van een functionnerend NATO-apparaat In een tweede artikel over de mogelijke candidatuur van Ge neraal Eisenhower voor het pre sidentschap van Amerika, stelt onze New Yorkse correspondent Robert Kiek, duidelijk- irt het licht, hoe nauw de belangen van Europa daarbij betrokken zijn. Zo nauw zelfs, dat het voor een deel van Europa's loyaliteit te genover de leider der Atlantische strijdkrachten zal afhangen, of hij zich inderdaad in de Ameri kaanse politieke strijd zal kun nen mengen. Een Eisenhower- overwinning op het politiek.» front zou ook voor Europa zeer belangrijk zijn. dat niet door het minste of geringste nieuwe economische 'of politieke pro bleem in de grond geboord kan wor den, voor slechts een gering deel af hankelijk is van „Generaal Ike". Hü kan leiding geven, steun bieden, koer sen uitstippelen. Maar Londen, Brus sel, Parijs, Stockholm, Den Haag moe ten de voornaamste besluiten nemen, de bijdragen bepalen. Daardoor zijn zy, willens en wetens, mede-verantwoor delijk voor Eisenhowers beslissing ten aanzien van zijn toekomstige politieke rol. ROQpRT A. TAFT oude rot in het vak.. r...F 495.- Jfl.DflNKU WEI UW PGKJE «UNT u OOflR KR'JGEN ALSTUBLIEFT MENEER- F.2.UO. K0U61K (Van onze speciale verslaggever) ZESTIGDUIZEND Belgen hebben Zon dagmiddag in het Heysclstadion te Brussel de Rode Duivels met niet min der dan 81 ten onder zien gaan tegen het Oostenrijkse nationale elftal! En meen niet, dat het slecht spelende of uit vorm zijnde Rode Duivels waren, neen, zij speelden een goede wedstrijd, zij zouden het het Oranjeteam vermoe delijk buitengewoon moeilijk hebben gemaakt. Maar zij waren enige klassen minder dan de Oostenrijkers, die bewe zen, dat zij inderdaad de beste voetbal lers zijn van het Europese vasteland. Er moeten in Nederland duizenden en nog eens duizenden voetballiefhebbers rondlopen, die er geen flauw idee van hebben, hoe mooi voetbal is, als het zo gespeeld wordt. Slechts éénmaal in mijn leven heb ik zo zien voetballen, dat was in 1947 toen Engeland het beste elftal op de been bracht, dat het ooit gehad heeft en in Huddersficld Neder land een enorme nederlaag toebracht. De Oostenrijkers speelden in een zeer merkwaardige formatie. Zij lieten hun spil Ocwirk zuiver aanvallend optre den: geen stopperspilspelletje dus. Oc wirk zat bijna voortdurend in de voor hoede! Rechtsbinnen Gernhardt werd zover teruggetrokken, dat hij meer half- speler dan voorwaarts was. linkshalf Schleger opereerde als derde back Japan zal pogingen doen, de be trekkingen met de Sowjetunie en communistisch China te hervatten „omdat die landen Japan tot een cen trum van communistische propagan da willen maken", aldus de Japanse premier Josjida. Daar beide landen landen geweigerd hebben het verdrag van San Francisco te ondertekenen, is Japan niet bij machte stappen daartoe te nemen. Het initiatief moet van de Sowjetunie en China uitgaan, aldus Josjida. Doch het aanknopen van vriendschapsbanden is onmogelijk, zo lang de twee geweldige naburen van Japan communistisch geregeerd wor den, zo voegde hij er aan toe. Naar HW bericht zal Nederland binnen afzienbare tijd een tweede cre matorium krijgen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding heeft in de dezer dagen te Leiden gehouden al gemene vergadering opdracht tot de bouw gekregen. Het nieuwe geboüw zal moeten komen in het Oosten van het land. Gedacht is aan de IJsel- streek. Al tijdens de bezetting is voor dit doel een terrein aangekocht in Zwolle. Van de bouw in deze stad is om verschillende redenen echter afge zien. Het terrein zal worden verkocht. Ongeval op Gilze Rijen Vrijdag j.l. is op de vliegbasis Gilze Rijen een ongeluk gebeurd, dat aan de dienstplichtige sergeant J. van Bakel uit Heerlen het leven heeft gekost. De sergeant stond naast een rolbaan bij enkele daar opgestelde vliegtuigen van de LSK toen een Harvard-toestel van de Rijksluchtvaartschool kwam aantaxiën. Van B. is in aanraking ge komen met de draaiende propeller van dit toestel en aan de gevolgen over leden. Hoofdingenieur-directeur Prov. Waterstaat gaat heen De heer C. Thomése zal op 1 Januari aftreden als hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Hij diende de provincie gedurende meer dan 38 jaar. Ter voorziening in de vacture is de volgende voordracht opgemaakt: 1 ir. C. Krijn, hoofdingenieur in algemene dienst bij de Prov. Waterstaat van N.- Holland, 2 ir. W. M. Vink, hoofdinge nieur A bij de Prov. Waterstaat van Noord-Holland. van (Advertentie. Ing Med.) v.d. Pol en de Ruijter in Buenos Aires Alex Jany zwom detOOm. in58 8sec Voor dat een sportbeoefenaar in een bepaalde tak van sport uitblinkt zal hij zich veel opofferingen moeten getroosten en als hij eenmaal de boven ste sport heeft bereikt, zal hij zich iedere dag weer moeten ontzien om zijn vorm te handhaven. Voor die uit blinkers zijn er echter ook wel eens prettige dingen Piet van de Pol en Kees de Ruijter bijvoorbeeld maken op het ogenblik een uitstapje naar Buenos Aires waar zij o m. tegen Clement van Hassel en René Gabriels zullen uitko men in het tournooi om het wereld kampioenschap kader 47/2. Brigade-generaal William Nuckolls, verbindingsofficier der Verenigde Na ties, heeft medegedeeld, dat de V.N. het voorstel der Noordelijken voor een „be perkt cirkelvormig gebied" van drie kilometer rond om hetgeallieerde hoofd kwartier te Moensan van de hand heb ben gewezen. Inmiddels hebben de verbonden troe pen op enige plaatsen opnieuw vorde ringen van twee tot vier kilometer ge maakt. Baby ternauwernood uit brandend huis gered In Apeldoorn is een noodwoning be woond door het gezin M. F B., een prooi der vlammen geworden. Een kindje van zes weken is daarbij ter nauwernood aan het vuur ontkomen. De moeder wist het uit de brandende wieg te halen door een ruit in te slaan. Toen de Apeldoornse brandweer korte tijd later arriveerde, stond de houten noodwoning in lichter laaie en had ook een nabijstaand schuurtje, gevuld met hooi. vlam gevat. Beide gebouwtjes brandden vrijwel tot de grond af. De schade wordt door ver zekering gedekt. Alle geruchten ten spijt blijkt Alex Jany nog altijd in staat te zijn een uitstekende 100 meter borstcrawl te zwemmen. Tijdens de Middellandse Zee Spelen veroverde hij de eerste plaats op dit nummer in de goede tijd van 58.8 sec. De Italiaan Pedersoli werd met 59.7 sec. tweede en de Fransman Boiteux liet precies één minuut voor zich af- drukkem hetgeen hem een derde plaats opleverde. Johny Carey heeft pech gehad Het lag namelijk in de bedoeling dat de rechtsachter van Manchester United de ploeg van Eire zou aanvoeren in de wedstrijd tegen West Duitsland. Carey heeft Zaterdag een blessure opgelopen en men verwacht nu dat Keene van Swansea Town, zijn plaats zal innemen. KLEMPERER BREEKT EEN DIJBEEN De 66-jarige dirigent Otto Klemperer heeft een dijbeen gebroken, doordat hij bij het verlaten van het vliegtuig te Montreal van de trap viel. Hij zal zijn wintertournooi door Europa en de VS moeten afzeggen en dus o.a. ook niet het Concertgebouworkest kunnen diri geren. Prinses Josephine Charlotte en Prins Albert van Belgie aanwezig bij de inwijding van de Kathedraal van Koekelberg in Belgie. Prinses Josephine en Prins Albert worden bij hun aankomst begroet door Kardinaal Van Roey. Vermoedelijk is de enige reden, waar om zij dit systeem kozen, dat hun ploeg zich er buitengewoon goéd voor leende. Het nut ervan valt immers niet te be redeneren. Maar wat de Oostenrijkers ermede bereikten, was wonderbaarlijk. Zij beheersten het middenveld volko men, hadden een voorhoede, die extra steun had van de grandioze spil en een achterhoede, waarin in noodgevallen vier spelers opereerden! Als men nu nog weet, dat de Oostenrijkers zonder een enkele uitzondering een weerga loze techniek hadden, dat zij op een vierkante meter goochelkunstjes met de bal uithaalden, waarbij de Belgen hun armen ten hemel hieven dan is het dui delijk, dat de Rode Duivels sneuvelen moesten. Vóór de rust ging het nog tamelijk gelijk op, doch in de tweede helft kwa men de Oostenrijkers pas goed los. J-jET gebeurde, dat de bal tien of vijf tien maal van Oostenrijker naar Oostenrijker ging, zonder dat een Belg ook maar de kans kreeg het leer aan te raken. De Oostenrijkers plaatsten geen bal verkeerd, mathematisch juist kwam de bal telkens bij een speler, die zich vrij gespeeld had. En in een mi nimum van tijd sneden nu de Oosten rijkse aanvallen zo doeltreffend door de Belgische defensie heen, dat het 51" voor Oostenrijk werd. Toen geloofden de withemden het wel. Zij begonnen een voetbaldemon stratie te geven, waarbij het publiek met ingehouden adem hun meesterlijke staaltjes van hersenwerk en techniek gade sloeg en hoewel de Oostenrijkers zich er niet op toelegden, kwamen er toch nog drie doelpunten bij. Sprakeloos verlieten de Belgen het stadion. Bij de Belgen debuteerden Matthys, de linksback, Van Kerkhoven, de linkshalf en Moes, de linksbuiten. Zij wisten zich niet te onderscheiden. De besten waren Mermans en Lembe- rechts, Anoul en Van de Auwera, de rechtshalf. Nederland zal met dit Bel gische elftal in November moeite ge noeg krijgen, evenals de Engelsen in Wembley met het Oostenrijkse team. Anoul. dit tussen haakjes, speelde geen back, maar linksbinnen. Bij de Oostenrijkers was de doelman Zeman vlug als een tijger en schitterend in zijn opstellen. De Belgen schoten soms als razenden, maar hij hield alles. Huber, Ocwirk, Stojaspal en linksback Happel vielen in het veld het meest op. Jammer, dat men in Nederland zulk voetbal niet te aanschouwen krijgt. Oostenrijk moge dan onlangs van een hard spelende Duitse ploeg verloren hebben, het lijdt geen twijfel, of deze ploeg bevat de meesterspelers van het Europese vasteland- Ter gelegenheid van de eerste steen legging voor het „Wake Forest College" in Winston Salem in de Amerikaanse staat Noord-Carolina heeft president Truman een toespraak gehouden, waar in hü er wederom de nadruk op legde, dat de politiek van de Verenigde Staten j en hun bondgenoten is gegrondvest op de hoop, dat het mogelijk zal zijn met Rusland in dezelfde wereld te leven, zonder dat er oorlog zal komen. Vol gens Truman zou dit zeker mogelijk zyn, indien de verdediging van de vrije landen maar sterk genoeg was. De president herhaalde hierop zijn reeds vele malen eerder afgelegde ver klaring, dat de V.S. bereid waren met de Sowjetunie via de Verenigde Naties te beraadslagen over de beperking dei- bewapening en over maatregelen tot het verzekeren van de vrede. Truman besloot zijn rede met de woorden, dat Amerika reeds tweemaal in de tijd van één generatie zijn bloed en bezittingen had gegeven voor de verdediging der menselijke vrijheid en dat de geschie denis zal bewijzen, of de handelwijze van Amerika juist is geweest. SULTAN HAMID SPOEDIG VOOR HET GERECHT Het hoofdparket te Djakarta is met de voorbereidingen voor het proces te gen sultan Hamid II gereed. „De stukken betreffende sultan Ha mid II zijn gereed en het hoofdparket zal deze stukken zo spoedig mogelijk aan het hooggerechtshof aanbieden", al dus een verklaring van de heer Abdul- Mutalib Moro. Op de vraag of de sultan door het militaire hooggerechtshof be recht zal worden, antwoordde hij ont kennend. Hij zei dat het gewone hoog gerechtshof de zaak van sultan Hamid zal behandelen. Verwacht kan worden, dat het proces tegen sultan Hamid, die zich thans in Diokjakarta in arrest bevindt, binnen kort zal worden begonnen. op te knappen! (Advertentie, Ing. Med.) (Vervolg van pag. 1) Om enig idee te geven van de voor delen, die Engeland uit deze geweldige industrie had behaald, zei Mossadeq, dat in 1948 de netto-inkomsten van de Anglo-Iranian 61 millioen pond belie pen, waarvan Perzie slechts 9 millioen had ontvangen, doch 8 millioen alleen al aan winstbelasting in de Britse schat kist was gevloeid. Mossadeq merkte op, dat de bevol king in het oliegebied in Zuid-Perzie en rondom Abadan in een staat van Administrateur vermoord in Indonesië Zaterdagmorgen is de 53-jarige F. W Graaf van Limburg Stirum, een van de administrateurs van de onderneming i Sukamandi, de grootste onderneming van de Pamendukan- en Tjiasemlanden in het gebied van Subang (West-Java) door drie leden vermoord en van f 3000 beroofd. De daders zouden reeds gear resteerd zijn. volkomen armoede en ellende leefde. Om deze redenen had het Perzische parlement zich dan ook eenstemmig vóór de nationalisatie van de olie industrie uitgesproken. Het feit, dat een grote mogendheid geaarzeld had haar oorlogsdreigingen tegen Perzie uit te voeren, was een duidelijk bewijs, dat de VN met succes hun taak om de vrede te bewaren ver vulden. Thans wilde Perzie over het vast stellen van een schadevergoeding en de verkoop van olie aan Engeland opnieuw met Engeland onderhandelen, zodra dit land „een werkelijk verlangen" zou tonen om een regeling te bereiken. Ten slotte verwachtte Mossadeq, dat de Vei ligheidsraad niet langer een beslissing zou uitstellen, daar een dergelijk uitstel Perzie van zyn vryheid van handelen zou beroven, welke nodig was om een einde te kunnen maken aan 's lands huidige „deplorabele toestand". Het essentiële punt was volgens Mossadeqs verklaring, dat de Veilig heidsraad geen competentie heeft en kan hebben in deze aangelegenheid, aangezien de oliebronnen, evenals de grond, de rivieren en de bergen het eigendom zijn van het volk van Perzië. Toen de vertaling van Mossadeqs rede beëindigd was, zei Gladwyn Jebb, dat sommige opmerkingen van de Per zische premier niet juist en andere ovei dreven waren. Uit de redevoering maakte hij op, dat de Britse regering het beginsel van de nationalisering niet had aanvaard. Dit was volgens Jebb geheel onjuist, daar de Britse re gering dit rtieginsel wel aanvaard had. Nadat de voorzitter Mossadeq ge vraagd had, of hij nog wilde spreken en deze ontkennend had geantwoord werd de vergadering tot morgenavond verdaagd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9