Amerika steunt Engeland Egyptische kwestie in de Liaquat Ali Khan rust naast Mohammed Ali Djinnah VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nederland steunt geamendeerde Britse resolutie in de V-raad Donderdag 18 Oct. 1951 748e Jaargang No. 246 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verklaring van minister Dean Acheson: Opzegging van verdragen ongeldig is Toestand aan de Nijl minder gespannen Zeven doden en veertig gewonden in Egypte In Korea gesneuveld Achttien jaar voor Huschka Veiligheidsdienst zoekt verblijfplaats Hef probleem der vluchtelingen Truman antwoordt H. M. de Koningin De inspanning moet Drie debutanten in het Oranje-team UUeAkebicPU. vergroot worden Reizende expositie van voorwerpen uit het Koninklijk Huisarchief De opbrengst voor het Koningin Juliana-fonds Sir Gladwyn Jebb gaat met inhoud accoord Gouverneur-generapl thans premier EEN ere-saluut van 31 kanonschoten werd afgevuurd, toen gistermiddag onder enorme belangstelling het stof felijk overschot van Liaquat Ali Khan, de Dinsdag vermoorde premier van Pakistan, in het graf naast dat van Mo hammed Ali Djinnah werd neergelaten. Tevoren hadden duizenden rouwenden KoM. B&iteJk Rusland antwoordt op Amerikaanse nota Drie doden,twee gewond bij autobotsingen BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. Familieberichten 20 ct p.l Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woor den f 1-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor. uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten rjE VERENIGDE STATEN zullen Engeland steunen wat betreft zijn besluit om zjjn positie in de Suez-kanaalzone te handhaven. Dit deelde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, gistermiddag op zijn wekelijkse persconferentie mede. Acheson deed een beroep op Egypte om zijn afwijzing van de voorstellen voor een commando in het Midden-Oosten opnieuw en zorg vuldig in overweging te nemen. Het had de Amerikaanse regering verwonderd, dat het voorstel zonder weloverwogen aandacht was verworpen. De Egyptische opzegging van de verdragen met Engeland had volgens Acheson geen geldig heid. De minister liet zich er niet over uit, welke maatregelen de V.S. ter onder steuning van Engelands pogingen om zijn positie in Egypte te handhaven zouden nemen. edelmoedige offers. Van deze dag af zal er geen samenwerking meer zijn met welke bezetters, onderdrukkers of vijanden van ons land ook. Wij hebben onze weg gekozen en zullen dat blijven doen, ondanks alle ontbe ringen en opofferingen". Na hulde ge bracht te hebben aan het parlement voor zijn eendracht, drukte de premier de afgevaardigden op hef hart „een getrouwe afspiegeling te zijn van het onsterfelijke Egypte". Te Khartoem is vernomen, dat voor bereidingen worden getroffen tot ver eniging van de voornaamste partijen in de Soedan, zowel pro-Britse als pro- Egyptische, in een gemeenschappelijk front, dat zich als voornaams'e doel zou stellen de vorming van een grond wetgevende vergadering, die het recht van zelfbeschikking onder toezicht der V.N. zou uitoefenen, totda' het land onafhankelijkheid zou hebben verkregen. IIOEWEL de noodtoestand was afge- kondigd, was de situatie in Egypte gisteren minder gespannen. Er deden zich, voor zover bekend, geen inciden ten voor. Een-en-twintig vliegtuigen van het type Valeria" vervoerden 3500 leden van de Britse zestiende divisie luchtlandingstroepen van Cy prus naar het gebied van het Suez- kanaal. De Britse kruiser „Liverpool" wordt gereed gemaakt om van Malta naar Egypte te vertrekken. De vrou wen van Britse militairen, die zich bij hun echtgenoten in het Midden- Oosten willen voegen, zijn officieel gewaarschuwd, Engeland niet te ver laten. De Egyptische regering heeft beslo ten niet langer gebruik te maken van de diensten van Britse ingenieurs, die te werk zijn gesteld bij de Aswan-dam, waar waterkrSchtstations worden ge bouwd. De buitenlandse luchtvaart maatschappijen zijn gewaarschuwd, dat zij niet in de Suez-kanaalzone mogen landen. Er zouden maatregelen worden genomen tegen maatschappijen die zich niet aan deze raad houden Rede van Nahas Pasja. |N een rede, welke herhaaldelijk door gejuich werd onderbroken, ver klaarde de Egyptische eerste minister, Nahas Pasja gisteravond in het parle ment: „Wij zijn op alle mogelijkheden .voorbereid. De huidige situatie ver eist het sluiten van de gelederen en De Egyptische minister van bin nenlandse zaken heeft gister avond in de Egyptische senaat medegedeeld, dat bij de inciden ten van Dinsdag zeven personen teerden gedood en veertig ge wond. „Zonder de Egyptische autoriteiten een kans te geven tussenbeide te komen, reden Brit se gevechtswagens Ismailia en Port Said binnen", aldus de pre mier. „Er werd op burgers ge schoten. Ismailia werd door de Britten bezet en zij doorzochten huizen, treinen en auto's". De schuld van de incidenten lag, vol gens de minister, bij de Engelsen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de gevechten in Korea zijn gesneuveld: a. In de periode van 9 tot 15 Oct., de soldaat H. G. Seedorf uit Paramaribo. Hij werd 22 Oct. 1918 geboren en was afkomstig van het voormalige KNIL. b. Op 10 Oct. j.l. de soldaat eerste klasse J. W. Bandison uit Paramaribo. Hij werd 29 Juli 1926 geboren, was on gehuwd en afkomstig van het voorma lige KNIL. c. Op 10 October j.l. de soldaat A. Berghuis uit Hilversum, geboren op 13 Augustus 1924. Ook hij was onge huwd. De bijzondere strafkamer van de Zutfense rechtbank heeft Ludwig Huschka veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf. Hij heeft als spion voor de Marine-Abwehr op verschillen de plaatsen in ons land verraderswerk verricht. De eis was levenslange gevan genisstraf. De vermiste Engelsen De Engelse veiligheidsdienst is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de verblijfplaats van de Engelsen O'Con nor en Campbell, employé's van het Nationaal Instituut voor medisch on derzoek, die zoals de „Daily Mail" Dins dag meldde met hun gezinnen uit En geland zijn verdwenen. De leden van de Veiligheidsdienst, die het onderzoek leiden, zouden er, naar de „Daily Mail" meldt, reeds bij na zeker van zijn. dat de twee geleer den, beiden 26 jaar oud, achter het ijzeren gordijn verdwenen zijn. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat zQ geheime inlichtingen hebben meege nomen. Bakers, Wiertz en Odenthal De Keuzecommissie van de KNVB heeft het Nederlands elftal dat Zater dag 27 October te Rotterdam tegen Fin land speelt, als volgt samengesteld: Kraak (Stormvogels): Bakers (PSV) en Odenthal (Haarlem): Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Van Schijndel (SW); Van der Tuyn (Hermes-DVS) Lenstra (Heerenveen), v. Melis (Eind hoven), Biesbrouck (RCH) en Groene- veld (Haarlem). Terlouw treedt als aanvoerder op. Als reserves zjjn aangewezen: Saris (BW), Schijvenaar (EDO), Van der Weerd (Wageningen) en Kuneman (HBS). Het Finse elftal is als volgt samen gesteld: Doel: O. Laaksonen. Achter: K Martin en S. G. Myntti. Midden: V. Asikainen, T. Pylkkoe- nen en E. Beijar. Voor: J. Vaihela, A. Rytkoenen, S Pelkonen. K. Lehtovirta en O Stolpe Reserves: J Koivunen. Lindman, H Vainio, R. Suojanen P. Vannanen en M. Vanhanen. In vergelijking tot het Nederlands elftal, dat vorig jaar met 23 van Noorwegen verloor, zijn drie nieuwe spelers opgesteld. Bakers en Oden thal vervangen de backs De Jong en Schijvenaar. Wiertz debuteert als rechtshalf en Van Schijndel is van rechts naar links verhuisd, waar hij de plaats van Biesbrouck inneemt Dp RCH-er is als linksbinnen opge steld. De bedoeling is waarschijnlijk, dat Biesbrouck een „zwervende" rol zal vervullen. Het gevolg is geweest, dat Lenstra nu weer eens op de rechtsbinnenplaats zal opereren. Ku neman zag zich niet herkozen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklaringen met weinig wind en plaatselijk mist. Later half toi zwaa- bewolkt met tegen de avond kans op enige regen. Overwegend matige Zu'de lijke tot Zuidwestelijke wind. Kou de nacht met plaatselijke nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde températuren als van daag. De president der Ver. Staten, Harry Truman, heeft H.M. de Koningin geant woord op haar schrijven inzake 't on opgeloste vraagstuk der vluchtelingen. In een brief, d.d. 9 October, schrijft de president, dat het probleem ook hem voortdurend bezig houdt en hij met de Koningin alle pogingen wenst voort te zetten om de noden te lenigen van hen, die de zo zware last te dragen heb ben van de uit de oorlog voortvloeien de politieke veranderingen. Ook Tru man Is van mening, dat de inspanning vergroot moet worden. „Bij het zoeken naar de oplossing van dit ingewikkelde probleem zullen wij allen de geest van medeleven nodig hebben, waaraan uw brief zo welspre kend uitdrukking geeft", aldus schrijft de president. „Ik ondersteun van ganser harte uw overtuiging, dat integratie en assimilatie de beste kansen bieden voor de grote meerderheid der vluchtelin gen. Ik geloof evenwel, dat deze zich moet voltrekken binnen elk land van verblijf afzonderlijk. Het vraagstuk moet in de verschillende landen op verschillende wijzen worden aangevat, in overeenstemming met de daar heer sende omstandigheden". Na erop gewezen te hebben, dat in Duitsland de noden van de vluchtelin gen niet verschillen van die van het Duitse volk en hier alleen waardig heid en vrijheid kan worden herwon nen, als het Duitse volk dus ook de vluchtelingen een behoorlijke le vensstandaard herkrijgt, wijst Truman erop. dat het Amerikaanse congres maatregelen in voorbereiding heeft om de emigratie van personen, voor wie binnen afzienbare tijd in Europa eeen werkgelegenheid meer te vinden is, te bevorderen. Truman is vol vertrouwen dat die landen, die hun aandeel bijdia- gen door vluchtelingen en landverhui zers te ontvangen, in toenemende mate aandacht zullen besteden aan de ?ii- rraire noodzaak de eenheid van liet ge zin te bewaren. De president besluit met de verklaring, dat hij ervan over tuigd is, da1 het gezamenlijk streven verwezenlijkt zal worden. Twee natuurkundigen en hun fami lies zouden uit Engeland verdwe nen zijn, waaronder de hier afge beelde 25-jarige Mr. Dennis O'Conner behoort. Op het eind van deze maand zal een reizende tentoonstelling van voorwer pen uit het koninklijk huisarchief een tocht door ons land beginnen. De op brengst zal ten goede komen aan het Koningin-Julianafonds dat de gelden beschikbaar zal stellen van de instel lingen van maatschappelijk werk. Deze tentoonstelling is in zekere zin een gevolg van het grote succes dat de rondreis van de Gouden Koets in 1949 heeft gehad. Er waren technische be zwaren tegen voortzetting van deze tocht maar dank zij de medewerking van H.M. Koningin Juliana zal het nu mogelijk zijn, deze veel uitgebreider tentoonstelling van het koninklijk huis archief in vele steden en dorpen te brengen Hare Majesteit zal de tentoon stelling op 31 October openen in het paleis te Soestdijk. Deze mededelingen werden gedaan door de secretaresse van de Nederland se Vereniging voor Maatschappelijk Werk, mej. mr. M. Tjeenk Willink aan het slot van een tweedaags samenzijn van een kleine honderd leiders van het maatschappelijk werk en journalisten. De bijeenkomst werd gehouden in het sociaal-cultureel-centrum „De Pieters berg" in Oosterbeek. V... Bij Castricum landde gisteren een afdeling parachutisten in het weiland. Een van de parachutisten ondoet zich van zijn valscherm, terwijl de koeien nieuwsgierig dit geval gadeslaan. Dr. Mossadeq heeft gisteren tot be sluit van een uitvoerig betoog, waarin hij nogmaals het Perzische standpunt verdedigde, de wens uitgesproken, dat de Veiligheidsraad niet zou handelen naar aanleiding van de Britse klacht. Hjj dankte de raad voor het feit zjfn zaak te hebben gehoord en zeide naar Perzie te moeten terug keren omdat zjjn plichten aldaar hem riepen. Tevoren had de Britse afgevaardigde. Sir Gladwyn Jebb, verklaard, dat En geland toch bereid is de amendementen van India en Joegoslavië op de Britse resolutie inzake het oliegeschil te aan vaarden. Deze amendementen zouden het gevolg hebben, dat elke vermelding van de voorlopige uitspraak van het Internationaal Gerechtshof uit de reso lutie zou worden geschrapt. De Nederlandse vertegenwoordiger, mr. Luns deelde mede, dat zijn delega tie de geamendeerde resolutie zou steu nen. De Nederlandse regering, aldus mr. Luns, hechtte de grootste waarde aan de kwestie van de competentie, doch het was haar duidelijk, dat in het hui dige geval de Veiligheidsraad de be voegdheid had om de onderhavige kwestie te onderzoeken. Het Internationale Kof het hoog ste gerechtelijke lichaam van de Ver enigde Naties en van de wereld moet het orgaan zijn om uitspraak te doen over wettelijke geschilpunten. RELAAS moet Theodoor beginnen met een onprettige mededeling voor de liefhebbers van een goed glas Franse wijn Immers, het Franse ministerie van Landbouw heeft bekendgemaakt, dat het land van Marianne dit jaar minder wijn zal opleveren en dat ze van slechte in Los Angeles zi.jn ook vele. en hierbij doelen we speciaal op juffrouw Von Petee, die een restaurant exploiteert, te- ■IIHIIIflIllimiin senover de hogere tuinbouwschool van Los Angeles. Juffrouw Von Petee werd verzilveren van de chèque, werd het het hof gemaakt door een leraar van de kostbare papiertje hem ontfutseld. school, een zekere meneer Harry Bate kwaliteit zal zijn D „De wijn moet oud moeilijkheden van de middenstand cnr> Tmn deze haar onder het genot van een glaasje coca-cola wilde kussen vluchtte zij. Korte tijd daarna merk te ze, dat de verliefde leraar bezig was haar zaak te ruineren, want hij had zijn leerlingen verboden voortaan van het restaurant gebruik te maken. Wie „Los Angeles" tegen Alida zegt. doet haar onmiddellijk denken aan „Losse engelen" En dat voelt Theodoor wel degelijk aan, vooral nu hij gelezen heeft, dat er in die stad gemiddeld veertig tot vijftig echtscheidingen per week voor de rechter komen. In El Paso was een meneer, die ook graag van naam wilde veranderen. Hij was Chinees en op het moment dat hen het Amerikaanse staatsburgerschap gewerd, wijzigde hij zijn naam van Ng Wah Yee inChan Yo Ng. Dat kliekt ook -neer Amerikaans! zijn" zegt men en dat dacht ook meneer Kertait Haber uit New-York, die bij een erfenis van zijn grootvader ook tien flessen wiin kreeg toegewezen. Ze was ergens in het begin van de vorige eeuw gebotteld, en de heer Haber nodigde zijn beste vrienden uit. om het glas 'bude wijn) met hem te heffen. Men deed aldus. De wijn was bitter De drin kebroers kwamen in een ziekenhuis weer tot zichzelf, maar ze zullen er nog lang moeten blijven eer ze van hun ver giftiging genezen zijn. O Het lot dat meneer Edward Steinberg, Inwoner (,an Chicago trof. was al even ironisch. Steinberg, in wiens winkel dieven had den huisgehouden, had van de verzeke ringsmaatschappij een chèque ontvan gen. ter waarde van het gestolene. Op weg naar het postkantoor voor het Nieuwe vondsten tegen de Finnen langs de baar op de veranda van Kbans huis in Karatsji gedefileerd en had een menigte van een kwart millioen zich op de polo-velden van Karatsji verza meld om te bidden. De gouverneur-generaal van Paki stan, Khwaja Nazimoeddin, heeft de taak van de vermoorde premier en ministe- van defensie overgenomen. Ghoelam Mohammed is thans tot gou verneur-generaal benoemd. Vier uur vóór de moord verklaarde premier Liaquat Ali Khan bq zijn aan komst op het vliegveld van Rawalpindi glimlachend: „Ik heb niets voor n op het ogenblik. Overigens zal er vanmid dag niets verrassends gebeuren". Vier uur later klonken twee pistoolscho ten Telegram van dr. Drees. De regering van Pakistan ontving u't alle delen van de wereld betuigingen van medeleven, Dr. Drees zond een telegram van de volgende inhoud: „Diep geschokt door het smartelijk be richt van de afschuwelijke misdaad. Stop. Wil mijn betuiging van innig medeleven aanvaarden met het grote verlies, dat door uw land is geleden door het verscheiden van een zo emi nent staatsman en groot leider". Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag kenschetste Liaquat Ali Khan als een groot Aziatisch staatsman, vooral gewaardeerd om zijn gematigdheid van optreden in het bijzonder ter zake der problemen van internationale politiek. Om deze kwaliteiten van de overledene beschouwt men zijn heengaan als een verlies, niet alleen voor Pakistan doch voor de gehele wereld. Het heeft reeds een aanwijzing gedaan er, het is de klacht van de Veiligheids raad, dat Perzië zich niet aan die aan wijzing heeft gehouden, aldus mr. luns, die verder zei, dat er niet ge noeg gebruik wordt gemaakt van het Hof. De Amerikaanse gedelegeerde, War ren Austin, de Fransman Lacoste en de Braziliaan Muniz verklaarden even eens voor de geamendeerde Britse resolutie te zullen stemmen. Vandaag zal de Veiligheidsraad de kwestie Kasjmir behandelen. Vrijdag morgen komt de raad 'weer bijeen voor de behandeling van de oliekwestie. Premier Mossadeq heeft verslaggevers medegedeeld, dat hij de zitting van Vrijdag, waarop, naar men verwacht, over de Britse resolutie zal worden gestemd, zal bijwonen. V.S. verantwoordelijk gesteld voor huidige spanningen Op 5 October is de Amerikaanse am- massadeur In Moskon, Kirk, op zijn verzoek door Wisjinsky, de Russische minister van buitenlandse zaken, ont vangen. Kirk legde een verklaring af, waarin hij wees op het gevaar van de Koreaanse kwestie voor de wereld vrede. Een oplossing hiervan zou rege ling van andere onopgeloste kwesties mogelijk maken, en de betrekkingen tussen Amerika en Rusland verbeteren. Het antwoord hierop volgde op 15 October. Daarin werd de verantwoorde- li:kheid voor de thans bestaande inter nationale spanningen volkomen op Amerika geworpen. Dit heeft volgens de nota systematisch alle voorstellen voor een vredelievende regeling in Ko rea verworpen Het initiatief hiervoor is uitgegaan van de Sowjetunïe. De beste manier, om een gunstige af loop van de onderhandelingen in Korea te verzekeren is. generaal Ridgway op dracht te geven, de besprekingen niet te vertroebelen door allerlei incidenten en door het scheppen van kunstmatige belemmeringen. Rusland is wel geen partij in deze onderhandelingen, doch zal werkelijke pogingen, om ze tot een goed einde te brengen, volledig steunen. Vier jongelui uit Noord-Brabant zjjn gistermorgen bij slecht zicht nabij Deil onder Zaltbommel met hun auto op een passerende bestelauto gereden. De be stuurder van de met grote snelheid rij dende personenauto wilde een voor hem rijdend voertuig inhalen op het moment, dat van de andere kant de be stelauto naderde. Deze manoeuvre mis lukte. De beide auto's werden verwoest, de bestuurder van de bestelauto kwam er met de schrik af, maar twee inzit tenden van de personenwagen, de 22- jarige Karei Peynenburg en Co van Dongen uit 's Hertogenbosch werden op slag gedood. Een derde, de 22-jarige B. v. d. Linden nit St. Michelsgestel werd levensgevaarlijk gewond en overleed 's middags in het ziekenhuis. De vierde, Van Hatum uit Vught kreeg licht letsel. Een kilometer verder werd een per sonenauto door twee vrachtwagens ver woest. De bestuurder werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1