r Pim, Pam en Pom in Afrika Intensiv een JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN ^7/ appie De wagen in het Kloosierbos Schok voor zoonlief bracht vader tot uitvinding DÜAISMA'S LEVERTRAAN Gouden vleugels Slachtveeverzekeringsfonds voor Noord-Holland op komst Een nieuw veiligheids-stopcontact Voor zestien landen patent verworven tfoeikti Tentoonstelling over de luchtvaart in Den Haag Het Radioprogramma De stichtingseisen voor nieuwe fondsen bekend iSpcokóteen Interpellatie is uitgesteld Veel mond-en klauwzeer in Oost-Nederland Hachelijke twee of Export staat of t.b.c.-vrij vt Machines via N« naar Oost-Eu Vleesprijzen v onverandt 555 doden ir UleeAfete DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 73. De agent Karei Klabak was bui ten adem het politiebureau in de Kloos terstraat binnen gehold, met overslaan de stem gillend dat de hele dierentuin was losgebroken. Hij wierp de deur open van de kamer van de commissa ris Konijn om zijn onmiddellijke chef het verschrikkelijke nieuws mede te delen, maar toen hij een blik in het vertrek wierp, kreeg hij een heel Vreemd gevoel in zijn knieën. Het was net of hij in een diep gat weg zonk Midden in de kamer stond de com missaris met uitpuilende ogen te kij ken hoe een enorme boa-constructor langzaam langs zijn benen omnoog kronkelde.... „Coccom-commesaris stotterde de agent Karei, maar verder kwam hij niet. De spraak begaf hem. Hij zag hoe de vreselijke slang zich om het vlezige lichaam van de commissa ris omhoog werkte, net zo lang tot zijn kop op gelijke hoogte was met het vol- lemaans gezicht van zijn weerloos slachtoffer. Deze aanblik was teveel voor de agent Karei. Geluidloos zakte hij in elkaar. Dit gruwei,j..e schouw spel was teveel voor zijn teer gestel. Hij hoorde niet eens meer hoe de te lefoon op het bureau van de commis saris heftig begon te rinkelen, maar Pytha de slang hoorde het wel. Hij had vreselijk het land aan dat gerin kel en keek geërgerd naar het lawaai makende vreemde ding op de tafel. Hij vergat er zelfs de commissaris door die voelde hoe het monster hem lang zaam, héél langzaam los liet (Van onze speciale verslaggever). JJOTEIi BRANDJES in Uitgeest is een gerenommeerd adres, waar vriend en vreemdeling elkaar kunnen treffen en waar men soms de merk waardigste ontmoetingen kan hebben. Zo gebeurde het ons deze week, dat We er tegenover een uitvinder kwamen te staan. De heer J. Oosterling, Noor- der Tuindorplaan 74, Haarlem-W. Een goede vijftiger schatten we, met zor- gen-groeven in het gezicht en een ver trouwenwekkende twinkeling in de ogen. Hij vertelde ons technisch amb tenaar te zijn van het P.E.N., afdeling zwakstroom en een veiligheidsstop contact geconstrueerd te hebben, waarop hij al voor zestien landen pa tent heeft verworven. „ER zijn al lang veiligheidsstopcon tacten in de handel," verzekerde ons de heer Oosterling. „Maar gaat men die op de keper beschouwen dan zijn ze niet gegarandeerd veilig. Zelf heb ik thuis ook van die z.g. veilige dingen. Maar twee jaar geleden op een Zondagmorgen, zat mijn toen 7-jarige Zoon één van de zeven met een spoorstaafje van een defect kinder treintje aan dat stopcontact te peu teren en kreeg een klap, die niet mi3 was. De volgende dag ben ik met de kleine naar dr. Heymans gegaan. Die waarschuwde me dit voorval goed in gedachten te houden. Soms jaren daarna bemerkt men de naweeën van zo'n stroomstoot. Hoewel er ogen schijnlijk geen letsel toegebracht werd, is toch enig weefsel beschadigd ge worden. Jaren daarna kan dat aan het licht komen, en geen sterveling her innert zich dan meer het voorval. Men staat dus ogenschijnlijk voor een raad sel." „De mensen hebben er geen flauw idee van, hoe gevaarlijk elec- trciteit eigenlijk wel is," zei dr. Hey mans nog tegen me. „VAN dat moment af had ik geen rustig ogenblik meer, vóór ik een absoluut veilig stopcontact gecon strueerd had," vervolgde de heer Oos terling zijn verhaal. „Een half jaar heb ik er avond aan avond aan zitten prutsen en over zitten prakkizeren. Toen had ik het gevonden. Ik stelde me voor, het gewone porceleinlichaain van een normaal stopcontact te voor zien van twee oplopende leibanen, die de stroombron absoluut zouden afslui ten. In het deksel van baccalite con strueerde ik verder een simpel mecha niek. Het bestaat uit twee veren, die de draaibare dekselring in een rust stand houden. Alleen met de stekker is het mogelijk de draaibare schijf een kwart slag te laten maken. Pas dan komt de stekker onder stroom te staan. Het is dus een schakel-stopcon tact, maar wel een zodanig exemplaar, dat het zich automatisch weer sluit, zodra de stekker wordt uitgetrokken. Steekt men de stekker daarna weer in de gaten, dan moet weer eerst de kwartslag gedraaid worden, voordat het gewenste contact tot stand komt. (Advertentie, Ing. Med.) Er zullen misschien lezers zijn, die opmerken, dat er al veiligheidsstop contacten bestaan, die als een schake laar werken. De vinding aan dit nieu we apparaat is echter, dat men er nu met alle mogelijke materialen in kan gaan zitten peuteren, zonder ooit de stroombron te benaderen. Al leen met een tweepolige stekker, die tot de hals in de gaten gestopt is, kan de weg naar de stroombron wor den afgetast. Moeilijke weg. £)ESKUNDIGEN hebben met enthou siasme kennis genomen van deze langgezochte en vrij simpele oplossing van het veiligheidsprobleem van stop contacten. Niettemin heeft de heer Oosterling nog een lange en moeizame weg moeten bewandelen, voordat hij volledige erkenning vond. Vóór het zo ver was, kwam hij aan de rand van een faillissement te staan. De voornaamste erkenning, die zijn vinding in eerste aanleg kreeg, was die van de fa. Heybroek Zélander, die contact opnam met een Duitse fa brikant. Deze heeft voorlopig honderd duizend van deze stopcontacten in productie genomen voor een eerste proef. Binnenkort kan de verkoop in Nederland, Duitsland en Luxemburg tegemoet worden gezien. Lindeteves- Stokvis zal de verkoop voor vele an dere landen ter hand nemen. „En er staat nog meer op stapel... Maar daar praat ik nog niet over," aldus deze technisch ambtenaar-uit vinder, die voor alles de grootste dankbaarheid naar zijn vrouw laat uit gaan voor de ontzaggelijke opofferin gen, die zij zich blijmoedig heeft we ten te getroosten en voor de steun, die zij de heer Oosterling altijd maar weer gaf, wanneer er weer eens te leurstellingen te incasseren waren ge weest. Voorwaar een gelukkig mens (Van onze Haagse redacteur). In het Museum voor het Onderwijs in de Hemsterhuisstraat in Den Haag, een instelling, die een landelijke bete kenis heeft, is een tentoonstelling ge opend onder de naam „Gouden Vleu gels", waaraan allerlei instellingen op luchtvaartgebied hebben medegewerkt en die een interessant overzicht geeft van de weg, die gevolgd moet worden om een veel begeerde functie in de luchtvaart te verwerven. Voorlopig blijft deze expositie, die stellig ontel bare jongelui, maar ook veel ouders zal trekken, enige maanden open. Het ligt in de bedoeling haar daarna over te brengen naar andere plaatsen, zoals Rotterdam, Utrecht, Groningen, En schede en Maastricht en in deze ste den zoveel mogelijk belangstellenden uit de desbetreffende provincies naar de tentoonstelling te halen. De jongens kunnen er kennis maken met de modelbouw en de zweefvlie gerij, meestal de inleiding tot een vlie gersloopbaan, met het werk van de Rijksluchtvaartschool, met de talrijke functies bij de KLM, met de betekenis van de Luchtvaart Nijverheidsschool, de Middelbaar Technische school, de Technische Hogeschool en de Fokker vakopleiding, met de Nationale Lucht- vaartschool, de vliegtuigfabrieken, de Rijksluchtvaartdienst, met de Lucht macht en vele andere belangwekkende zaken. Zij vinden er gedemonstreerd, hoe in een windtunnel verschillende modellen worden onderzocht, hoe vlieg tuigen, „binnengepraat" worden, hoe de beveiliging werkt, hoe het postver keer zich ontwikkelde, enz. Er wordt een instructief filmpje vertoond over radio-communicatiemiddelen er staan vliegtuigmodellen en zelfs gehele mo toren opgesteld en verscheidene foto's, platen en affiches helpen de jongelui op weg. De tentoonstelling „Gouden Vleu gels", in de eerste plaats bestemd voor ambitieuze jongens en opgebouwd door leerlingen van de ambachtsschool, zal niet alleen in Den Haag, maar later stellig ook in andere plaatsen veel we tenswaardigs bieden VRIJDAG 19 OCTOBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde mu ziek. 7.45 Een Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Lichte muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muziek. 11.15 Fluit en piano. 11.45 Gram. muziek. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Gram.muziek. 14.00 „Het planten en snoeien van rozen", causerie. 14.15 Me- tropole-Orkest en soliste. 14.50 Gram. muziek. 15.00 Marinierskapel. 15.40 Voor dracht. 16.00 Alt, altviool en piano. 16.15 Strijkorkest. 16.30 Voordracht. 16.50 Gra- mofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 „H. M.'s vliegkampschip Karei Doorman", causerie. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Een goed woord voor een goede zaak. 18.50 Gram.muziek. 19.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en toe lichting". 19.35 Gram.muziek. 19.40 Radio- krant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 „Vijf minuten". 20.15 „Jeanne d'Arc au Bücher", oratorium. 21.35 „Rheuma- tiek-bestrijding in Nederland", causerie. 21.50 Pianorecital. 22.20 „Zwerftocht door het ve^re Oosten". 22.30 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 „Kinde ren en Mensen", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Viool en piano. 11.15 Voordracht. 11.35 Orgel en zang. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram.muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gram.muziek (15.15—15.35 Voordracht.) 16.00 Dans muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Koor zang. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pianospel. 19.10 Voor emi; granten. 19.30 „De Nieuwe Kerkorde", causerie. 19.50 Berichten. «20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Orkestmuziek. 20.30 „Benelux". 20.40 „Een sterk Volk", causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 „De Duc- dalf". 21.50 Buitenlandse weekoverzicht. 22.05 Moderne lichte muziek. 22.30 Gram. muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „In Huwelijk en Gezin", causerie. 23.30— 24.00 Kamer-orkest. Avro-Televisie-uitzending. 20.1521.45: 1. Weeroverzicht; 2. Televizier; 3. Docu mentaire film. - Pauze. - 4. Telefoon gesprekken. 83. Alles verloopt prachtig volgens programma. De hondjes pagaaien rus tig door en langzaam maar zeker komt het vlot dichtfer bij de andere oever, die bij het Apenland behoort. Volgens Pepi zullen ze nu heel gasw bij de bocht in de rivier komen en dan moeten ze een kans wagen om aan land te komen. Maar jammer genoeg, klaart het weer op. De nachtwind heeft de hemel schoongeveegd en het maantje zendt zijn zachte schijn over het water. Pepi kijkt een beetje bedenkelijk. „Jammer, dat die maan nu doorkomt". „Ik zou het werkelijk een mop vinden als Kareltje en Billie ons nu in de gaten kregen". lacht Pim onbezorgd. „Want nu kun. nen ze ons toch niets meer doen. We zijn al te ver weg!" „Ja, maar dat kun je nooit met zekerheid zeggen", ant. woord Pepi. „Ik zal me pas veilig voelen, wanneer ik voet aan land heb gezet." „Maar ja, het hoeft toch niet, dat iemand ons ziet", zegt Pom gerust, stellend. „Ik denk dat ze aan de over. kant allemaal slapen. Het is per slot van rekening middernacht!" Maar nu heeft Pom het toch mis, Billie en Ka- reltje hebben wel degelijk één van hun dragers op de uitkijk gezet en de?sl schrikt hevig, wanneer hij in het hel-| dere maanlicht een vlot ziet drijven. Ieder, die bekend is op veemarkten, zal zich herinneren, hoe vóór de oorlog op tal van plaatsen verzekeringsfondsen bestonden, die het risico van afkeuring na het slachten overnamen. Ze werk ten veelal op coöperatieve grondslag, het waren „onderlinge" fondsjes en de bestursleden, die meestal geen bezoldi ging genoten, wijdden zich in de regel' met enthousiasme aan hun taak. De fondsen werkten dooreen genomen goed en billijk en wanneer er winst was dan werd deze nog al eens besteed aan een al weer onderling feestje of uitje voor de leden. (Advertentie, Med.) en de 29. Maar de angst-aanjagende ge sprekken van Madame Mirabelle wa ren nog niet eens alles wat de maat te doorstaan had. Zijn ogen draaiden in zijn hoofd van ellende en toen zagen die ogen iets zo vreselijks, dat de maat bijna flauw viel. Op het dek sprong namelijk ineens een wilde neger rond met vreemde, dreigende bewegingen, van zijn blik, terwijl ze de maat onder- Met de laatste adem, die de maat nog steunde en toen ze de springende neger over had, gaf hij een rauwe gil, voor- zag, kwam uit haar mond ook een dat hij als een slappe vaatdoek in el- reeks ijselijke gillen, kaar zakte. Hierdoor kwam de maat weer gauw Madame Mirabelle volgde de richting tot zichzelf, want de gillen van Madame drongen in zijn oren als sirenes. Hij stootte haar ruw van zich af en holde het trapje van de brug af. Hij had maar één gedachte: „Ik moet naar Kap- pie toe!" Maar Kappie had het gegil ook ge hoord. Hij was zijn hut uitgehold en wilde zich naar de brug begeven. Het gevolg was dan ook, dat hij en de maat pal tegen elkaar opliepen. „Wat is hier aan de hand?" riep Kap pie. „Wat is dat ja voor lawaai?" DOOR MAR[ORIB VERNON 67) Met een geweldige inspanning be heerste ze zich en ging op de rand van het tafeltje zitten waarop aanstonds de thee zou worden klaar gezet. „Hoe groot is onze totale schuld eigenlijk?" vroeg ze op een toon die zakelijk moest klinken. „O, dat kan ik zo niet zeggen, Peta, ik denk zo'n drie- of vierduizend gul den". Drie. of vierduizend gulden! Het hart zonk Peta in de schoenen. Het kon net zo goed dertig- of veertigduizend zijn! Peta was altijd zeer luchthartig ge weest in geldzaken, daar ze nooit ge dwongen was geweest, voor zichzelf te zorgen. Daardoor had ze de waarde van geld nooit leren kennen. Mevrouw Dar- ley klaagde wel steeds over het pro bleem hoe de eindjes aan elkaar te kno pen, maar dat klagen werd een ge woonte en alles bleef verder bij het oude (aan bloemen, dure kleren, wij nen en lekker eten was er op de Manor nooit gebrek!) Daardoor had Peta er nooit veel aandacht aan geschonken of de hele zaak au sérieux genomen. Ze had zowel hun crediet als de bron van hun middelen voor onuitputtelijk ge houden en zich de moeite gespaard om verder te denken. „Dan zullen we moeten gaan bezuini gen, dat is de enige mogelijkheid", zei ze en liet in gedachten de verschillen de mogelijkheden de revue passeren. „Lieve kind, hoe kan dat nu? Ik ben al zo zuinig en bovendien levert dat nog niet het geld op om deze lieden te betalen". „Neen, dat is waar". Peta trachtte haar gedachten weer tot het probleem terug te brengen. Instinc tief gleden haar blikken langs het snoer grote parels om de hals van haar moe der en de schitterende ringen aan haar vingers en haar lippen krulden zich on willekeurig toen ze bedacht wat de reactie van haar moeder zou zijn als ze haar voorstelde om haar juwelen te verpanden. Maar plotseling werd ze ernstig, want ze kreeg een inspiratie. „Kunnen we geen hypotheek nemen op het huis?" stelde ze voor. „Kindlief, daar ligt al een hypotheek op, dat heb ik al jaren geleden moeten doen. O, dat doet me er aan denken dat de volgende week de rente vervalt!" Plotseling had Peta het gevoel dat ze er de laatste jaren maar egoïstisch op los had geleefd. Ze had altijd elegante kleren en hopen pretjes gehad, altijd haar vrienden kunnen ontvangen of met vacantie kunnen gaan wanneer ze er zin in had. En intussen „Ik vrees dat ik niet helemaal beseft heb dat het zo ernstig was", zei ze langzaam. „Je bent erg lief voor me ge weest, moeder, maar je had me moeten vertellen dat we de kostbare staat, die ik voerde, niet konden betalen. Het is ontzettend aardig van je geweest om mij mooie kleren en bontjassen en zo te geven „O, maak je daar geen zorgen over, kindlief", weerde mevrouw Darley luchtig af. „Dat is een uitstekende geld belegging geweest". Ze zag Peta's ver schrikte ogen en knikte. „En nu staan we op het punt ons dividend binnen te halen namelijk Lynford Hall en alle andere voordelen die een huwelijk met Neville Heritage zal opleveren". „Ja", sprak Peta langzaam, „dat zal wel". Een donkerrode blos van schaamte overtoog haar gezicht toen ze dit zo ronduit hoorde verklaren. Merkwaardig dat ze de grofheid en onfatsoenlijkheid van het feit terwille van zijn geld met een man te trouwen, nooit zo had inge zien voordat Blake Holdcroft er haar op had gewezen. Nan had wel precies hetzelfde gezegd, maar ze had geen aandacht geschonken aan Nan en had slechts een tikje medelijden met haar gebrek aan wereldse kennis gevoeld. Peta zelf had het nu wel niet bepaald eerste klas gevonden, maar toch als iets volkomen rechtmatigs en natuurlijks beschouwd ze moest toch haar eigen schoonheid er aan opofferen? Daar tegenover stond dan rijkdom en een goede positieeen eerlijke ruil, had ze gedacht, maar nu zag ze het in een ander licht. „Natuurlijk is dat zo" sprak mevrouw Darley enthousiast. „Ik moet eerlijk bekennen dat ik erg tevreden ben over de gang van zaken. Ik had natuurlijk altijd wel verwacht dat je een goed hu welijk zou sluiten dat was het enige wat ik als dank voor alles wat ik voor je heb gedaan, van je verwachtte maar ik had toch niet durven hopen dat je zo'n schitterend huwelijk als nu met Neville Heritage zou doen. In elk opzicht ideaal, zou ik denken". (Wordt vervolgd) Gedurende de oorlog werd deze taak overgenomen door het-Centraal Bureau voor Slachtverzekeringen te Utrecht. Toen echter na de oorlog de vleeshan- del weer vrij werd gegeven, heerste algemeen de opvating, dat daarmee ook de tijd voor de fondsen weer was teruggekeerd. Op enkele plaatsen werd er ook weer mee begonnen, maar dat bleek niet geoorloofd. Het Centraal Bureau bleef zijn monopolie behouden, zeer tegen de zin van tal van slagers. Sedertdien is er sprake geweest van een ware stormloop tegen deze mono poliepositie. Langzamerhand werd bekend, dat het Bedrijfschap voor Vee en Vlees be reid was onder bepaalde omstandighe den ook aan onderlinge fondsen het recht om te mogen verzekeren toe te kennen. Het heeft echter enige tijd ge duurd alvorens de voorwaarden, waar aan zulke fondsen moesten voldoen, werden gepubliceerd. Dit is thans echter geschied en en kele van de belangrijkste van deze voorwaarden zijn, dat onmiddellijk moest kunnen worden beschikt over een ka pitaal van f 100.000 dat het fonds moet werken over een gebied van ongeveer 150.000 H.A. en dat in het bestuur alle belanghebbenden vertegenwoordigd moeten zijn, te weten boeren, veehan delaren en slagers. Hoewel deze condities uit de aard der zaak vrij zwaar zijn, zijn de voor standers van een eigen fonds in Alk maar onmiddellijk aan het werk ge gaan om te overleggen op welke wijze ze hun arbeid, die zoveel jaren heeft stil gelegen, weer kunnen opnemen. Gezien de uitgestrektheid die het werkgebied zal moeten hebben, ligt het in de bedoeling contact op te nemen met de andere Noordhollandse mark ten, die te Purmerend en te Schagen, ten einde gezamenlijk tot een fonds te komen, dat geheel Noord-Holland be noorden het Noordzeekanaal omvat. Voorlopig worden de premies en de schadegevallen nauwkeurig gevolgd, ten einde daaruit de nodige gegevens te putten voor de hoogte van de pre mies, die straks zullen moeten worden geheven. Naar ons werd medegedeeld, bestaat de vaste overtuiging, dat een aanzienlijk lagere premie zal kunnen wprden gevraagd dan thans door het Centraal Bureau geschiedt. Ook zal de verrekening van de schade veel sneller kunnen plaats hebben, dan nu het ge val is. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gistermiddag mede gedeeld. dat de internellaties van de heren Gortzak en Droesen van de agenda van Dinsdag 23 October zijn af- -evoerd. Het is de bedoeling, dat de Kamer de volgende week niet zal bij- '•"men In de daarop volgende week 1 zij alleen op 39 en 31 October ver- en en dan weer op 6 Nov. NEDERLANDSE ZEELIEDEN GINGEN IN STAKING De 21 Nederlandse leden der beman ning van het Londcnse vrachtschip „Loradore" zijn u't protest teren de accommodatie te Be'fast in staking ge gaan. Het schin kwam met een lading hout uit Canada. Nieuw smetsfof ontdekt Op het ogenblik is het aantal geval len van mond- en klauwzeer in de grensstreek van Overljsel, Gelderland en Limburg groter dan verleden Jaar. Vermoed wordt, dat de zieke dieren dan zijn besmet door vee aan de Duitse zijde van de grens. De in Duitsland optredende gevallen zijn een gevolg van een nieuwe smet stof. Dit is weliswaar een reden tot be zorgdheid, maar men acht de uitwer king van deze smetstof op de Neder landse koeien gerirg. Ons vee is er na melijk in zekere zin onvatbaar voor. Bovendien is een afdoende bestrijding van het nieuwe virus mogelijk. Ook gaan de koeien binnenkort naar stal, waar de besmettingskans uiteraard min der groot is. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam li, Tel. 331 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 55 Directie: J. BIJLSMA en C. KRA Hoofdredacteur: A. KAPTEIN „WANNEER het ons niel intensivering van de aldus zei de minister van L. Mansholt, gisteren in e veen, waar een gastendag r\E minister legde er de n D vooral op dit ogenblik van de productie noodza Nederlandse exportpositie lijker en daarnaast heel het zeer ernstige bevolk Het opvoeren van de p volgens minister Manshc methode om de moeilijkh( winnen, waarbij het Ned< vaartspeil niet naar b< Voor de landbouw is dus rijke taak weggelegd, well vuld kan worden, indien economisch klimaat daar is en het technische peil voerd. De minister noemdi gefld. dat het aantal vaste stijgende lijn gaat en da vrouwelijke landarbeider, daald is. De verzilting ach ter een groot probleem, de ontzaglijke kosten met wordt aangepakt. /AVER de tuinbouw v U Mansholt zeer te sprck< het gebied van de fruitte Smokkelbende c De douane-recherchedie burg—Ruhrort is een smokkelbende op het spc die grote hoeveelheden staalproducten en machin dei-land en vandaar uit naar Oosteuropese lander vervoerd. De goederen DuisburgRuhrort met naar Rotterdam gebracht jaar tijds zouden op dez ton staalproducten ter w millioen Mark clandestie zijn. Twee agenten van de o. door de douane-recherche Ruhrort in hechtenis gene derzoek wordt voortgezet Ofschoon ieder najaar aanvoer van runderen op markten ae prijzen in noi digheden plegen te dalen thans niet. Aldus deelt de federat landse slagerspatroonsbor Wegens de vleesschaar hele wereld heeft 't bedr vee en vlees geadviseerd landse vleesreserve te vor tuele vleestekorten in he op te vangen. Bovendien zen der slachtvarkens n boven de richtprijzen v wege vastgesteld, waardi naar rundvlees sterk is t Door beide abnormale grotere vraag naar rundi normale prijsdalende rundvee in dit najaar ven. Hieruit blijkt, dat ten, voorlopig althans, n kenen op lager vieesprij De Japanse politie he< medegedeeld, dat 555 pe volg van de wervelstorm het afgelopen weekeinde leven zijn gekomen. 371 den nog vermist. Verwachting tot mi Vanavond en vanna wind, op vele plaats mist en hier en nachtvorst. Morgen dag toenemende bewi toch aan het einde dag nog vrijwel ov weer. Overwegend m lijke win'd. Ongevee 'emperaturen als van

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 8