Intensivering van de landbouw is een levensbelang Rust in Suezkanaalzone »- BUI |81l >nds voor komst VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ook Nederland maakt bezwaar tegen uitlating van Olmsted Suezkanaal en Soedan -en klauwzeer Nederland 5 is uitgesteld DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Minister Mansholi ie Bakkeveen: Hachelijke toestand als wij binnen twee of drie jaar niet slagen Export staat of valt met t.b.c.-vrij vee Machines via Nederland naar Oost-Europa Volkspolitie bezet wijk van West-Berlijn Heden geen Pers in de V.-raad Mossadeq op tournee gé*# lil 1 Beide Bikken op de bok Vleesprijzen voorlopig onveranderd Nederland zou zich niet inspannen 555 doden in Japan W.eeA&Ci'-cht Kellermann overleden Besprekingen over ontruiming van steden Truman herhaalt zijn verklaring: Overeenkomsten met de Sowjetunie zijn het papier niet waard TCoaI R&it&k iliwiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiii Nobel -prijs voor Dr. MaxTheiler Zuid-Afrikaan bestreed de gele koorts Britse dame te Moskou ontv.oerd ezorgd. „Want nu kun- ;h niets meer doen. We weg!" „Ja, maar dat kun zekerheid zeggen", ant- Ik zal me pas veilig ir ik voet aan land heb ja, het hoeft toch niet, i ziet", zegt Pom gerust. ;nk dat ze aan de over. slapen. Het is per slot middernacht!" Maar nu toch mis, Billie en Ka vel degelijk één van hun uitkijk gezet en deze wanneer hij in het hei een vlot ziet drijven. oorlog werd deze taak >or het-Centraal Bureau tekeringen te Utrecht, de oorlog de vleeshan- werd gegeven, heerste pvating, dat daarmee T de fondsen weer was ip enkele plaatsen werd iee begonnen, maar dat orloofd. Het Centraal in monopolie behouden, :in van tal van slagers, r sprake geweest van doop tegen deze mono id werd bekend, dat i voor Vee en Vlees bc- bepaalde omstandighe- nderlinge fondsen het )gen verzekeren toe te ift echter enige tijd ge- de voorwaarden, waar- len moesten voldoen, :eerd. ichter geschied en en- langrijkste van deze dat onmiddellijk moest beschikt over een ka- 000 dat het fonds moet n gebied van ongeveer dat in het bestuur alle vertegenwoordigd weten boeren, veehan- rs. condities uit de aard ■■aar zijn, zijn de voor- n eigen fonds in Allc- jk aan het werk ge- ■leggen op welke wijze die zoveel jaren heeft er kunnen opnemen, igestrektheid die het noeten hebben, ligt het contact op te nemen Noordhollandse mark- nerend en te Schagen, enlijk tot een fonds te eel Noord-Holland be- ordzeekanaal omvat, den de premies en de nauwkeurig gevolgd, it de nodige gegevens le hoogte van de pre- zullen moeten worden ns werd medegedeeld, overtuiging, dat een e premie zal kunnen 1 dan thans door het geschiedt. Ook zal de de schade veel sneller ibben, dan nu het ge- eisiof ontdekt k is het aantal geval. ■n klauwzeer ln de Overijsel, Gelderland er dan verleden Jaar. dat de zieke dieren loor vee aan de Duitse is. i optredende gevallen 'an een nieuwe smet- .'aar een reden tot he men acht de uitwer- netstof op de Neder- ir.g. Ons vee is er na zin onvatbaar voor. afdoende bestrijding virus mogelijk. Ook binnenkort naar stal, igskans uiteraard min- )g der Tweede Kamer r gistermiddag mede- internellnties van de n Droesen van de ag 23 October zijn af- !e bedoeling, dat de le week niet zal bij- laarop volgende week 10 en 31 October ver veer op 6 Nov. SB ZEELIEDEN IN STAKING tse leden der beman- ondense vrachtschip i't protest teren de lo'fast in staking ge- wam met een lading BUBEAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Vrijdag 19 Oct. 1951 148e Jaargang No. 247 ALKMAABSCHE COUBANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. m.in Familieberichten 20 ct. p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-. elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., t 5.15 per kwartaal, plu6 incassokosten. itMNNEER het ons niet lukt, binnen twee of drie jaar tot een belangrijke intensivering van de landbouw te komen, zal de toestand hachelijk zijn", aldus zei de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, gisteren in een rede, op de volkshogeschool Allardsoog te Bakke veen, waar een gastendag voor de landbouw was georganiseerd. T")E minister legde er de nadruk op. dat vooral op dit ogenblik de opvoering van de productie noodzakelijk is. De Nederlandse exportpositie wordt moei lijker en daarnaast heerst bovendien het zeer ernstige bevolkingsprobleem. Het opvoeren van de productie was volgens minister Mansholt de enige methode om de moeilijkheden te over winnen, waarbij het Nederlandse wel vaartspeil niet naar beneden hoeft. Voor de landbouw is dus een belang rijke taak weggelegd, welke alleen ver vuld kan worden, indien het sociaal- economisch klimaat daar geschikt voor is en het technische peil wordt opge voerd. De minister noemde het verheu- gertd. dat het aantal vaste arbeiders in stijgende lijn gaat en dat het aantal vrouwelijke landarbeiders enorm ge daald is. De verzilting achtte de minis ter een groot probleem, dat ondanks de ontzaglijke kosten met grote kracht wordt aangepakt. nVER de tuinbouw was minister Mansholt zeer te spreken. Vooral op het gebied van de fruitteelt pakt men Smokkelbende ontdekt De douane-recherchedienst te Duis burg—Huhroii: is een internationale smokkelbende op het spoor gekomen, die grote hoeveelheden waardevolle staalproducten en machines naar Ne derland en vandaar uit vermoedelijk naar Oosteuropese landen zou hebben vervoerd. De goederen zouden van DuisburgRulirort met Rijnschepen naar Rotterdam gebracht zijn. In twee jaar tijds zouden op deze wijze 10.000 ton staalproducten ter waarde van 6-5 millioen Mark clandestien uitgevoerd zijn. Twee agenten van de organisatie zijn door de douane-recherche te Duisburg Ruhrort in hechtenis genomen. Het on derzoek wordt voortgezet. de vraagstukken van de wetenschappe lijke kant aan, al zijn de bijdragen van particulier? zijde voor deze initiatieven nog te gering. De minister vreesde, dat het een ramp voor de Nederlandse zuivelexport zou zijn. indien het ideaal van de t.b.c.- vrijmaking van de veestapel niet bin nen vijf jaar bereikt zou worden Bovendien drong spreker er op aan, meer veevoeder te telen. Ten slotte zei minister Mansholt. dat internationale samenwerking in het be lang van de productieverhoging in de landbouw het ideaal van een vrije we reld zou dienen. Oostduitse volkspolitie heeft gisteren de wijk Steinstiicken bezet, zo deelt de VVestberlijnse politie mede. Deze wijk wordt van het eigenlijke West-Berlijn gescheiden door ongeveer 650 meter ge bied van de Sowjet-zone. De kleine enclave, waar 250 ménsen wonen die voor het grootste deel in West-Berlijn werken, is nu door de be zetters tot Oostduits gebied verklaard. De geallieerde en Westberlijnse auto riteiten zijn volkomen verrast door de Oostduitse maatregel. Een woordvoer der van' het Westberlijnse stadsbestuur noemde de daad onwettig. „Er heeft nooit enige twijfel aan bestaan dat de wijk tot West-Berlijn behoorde", zei hij. Britse resolutie kansioos Geen lid van de Perzische delegatie zal vandaag de zitting van de Veilig heidsraad bijwonen, waar een stemming wordt verwacht over de geamendeerde Engelse resolutie, aldus heeft de plaats vervangende Perzische minister-presi dent, Hoessein Fatemi, meegedeeld. Maandag réist Mossadeq naar Phila delphia. waar hij de gast zal zijn van het stadsbestuur er, in ..Independence Hall" zal spreken. Dinsdag of Woens dag staat een bezoek aan Washington -op het programma. De Joegoslavische gedelegeerde in de V.-raad dr. Bebler. heeft uit Bel grado instructies ontvangen om zicir bij de stemming over de geamendeer-i^ Blitse resolutie te onthouden. De re den hiervan is. dat de raad de kwes tie van de competentie ..terzijde ge schoven" heeft. Door het wegvallen van de Joegoslavische steun zal de resolutie, die zeven stemmen moet verwerven, (Ecuador, China en de Sovjetunie zullen tegen stemmen en Engeland kan niet aan de s+emming deelnemen) verworpen worden. i Het zal niet vaak voorkomen in de luchtvaart dat twee broeders op de stuurstoel van een vlieg tuig plaats nemen, maar gister middag is dit dan toch gebeurd, toen de heer F. C. Bik (33 jaar) en zijn broer L, P. Bik (28 jaar) samen de PH-TAM. Qonvairliner voor Stockholmv an het Plat form lieten rijden. Het was de eerste keer, dat deze resp. vier bander en een-bander piloten gezamenlijk een lijnvlucht maak ten. Ofschoon ieder najaar door ruimere aanvoer van runderen op de slachtvee- markten ae prijzen in normale omstan digheden plegen te dalen, geschiedt dit thans niet. Aldus deelt de federatie van Neder landse slagerspatroonsbonden mede. Wegens de vleesschaarste in de ge hele wereld heeft 't bedrijfschap voor vee en vlees geadviseerd een binnen landse vleesreserve te vormen, om even tuele vleestekorten in het voorjaar 52 op te vangen. Bovendien liggen de prij zen der slachtvarkens nog belangrijk boven de richtprijzen van regerings wege vastgesteld, waardoor de vraag naar rundvlees sterk is toegenomen. Door beide abnormale oorzaken van grotere vraag naar rundvlees wordt de normale prijsdalende tendenz van rundvee in dit najaar geheel opgehe ven. Hieruit blijkt, dat de consumen ten, voorlopig althans, niet mogen re kenen op lager vleesprijzen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft van de Ame rikaanse ambassade in Den Haag een namens de Nederlandse regering een verzoek ontvangen om de tekst van een verklaring die gen Olmsted, directeur van het program inzake militaire bij stand van het Amerikaanse departe ment van defensie, onlangs heeft afge legd in de subcommissie voor de toe wijzingen van het Hnis van Afgevaar digden. De generaal zei bij die gelegen heid dat de inspanning voor de defen sie in verscheidene Westeuropese lan den, waaronder ook Nederland, onvol doende was. In een bericht uit Den Haag, dat gis teren in de Amerikaanse pers is ver schenen, wordt gezegd, dat na Dene marken ook Nederland te Washington zijn bezwaar tegen de verklaring van generaal Olmsted heeft kenbaar ge maakt. Die verklaring is door het Ne derlandse kabinet besproken, aldus het bericht, waarin verder wordt gezegd dat Nederland „ongeacht de juistheid of onjuistheid van de uitlating, het hoogst ongewenst acht dat een officiële Ameri kaanse woordvoerder zich uitlaat over een aangelegenheid, die op het ogen blik het onderwerp is van een diep- De Japanse politie heeft Donderdag medegedeeld, dat 555 personen als ge volg van de wervelstorm, die Japan in het afgelopen weekeinde trof, om het leven zijn gekomen. 371 personen wor den nog vermist. Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht weinig wind, op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen later op de dag toenemende bewolking maar toch aan het einde van de mid dag nog vrijwel overal droog weer. Overwegend matige zuide lijke win'd. Ongeveer dezelfde ♦emperaturen als vandaag. gaand onderzoek door een commissie van het Noordatlantisch pact te Parijs. (In antwoord bp de Deense klacht heeft de Amerikaanse regering inmid dels haar exenses aangeboden. Red.) De Duitse schrijver Bernhard Kel lermann is Donderdag op 73-jarige leef tijd in zijn woning te Klein Glienicke. bij Potsdam (in Oost'-Duitsland) over leden. Professor Kellermann heeft van de Oostduitse republiek de prijs voor literatuui gekregen. Hij was verder :id van de academie van kunsten Zijn be kendste romans zijn „Der Tunnel" en „Das Blaue Band". ENGELSE TANKS PATROUILLEREN IN HET ONRUSTIGE GEBIED BIJ HET SUEZ- KANAAL. JN Ismailia en elders in de Suez-kanaalzone heerst thans rust. Het Britse leger is de toestand volkomen meester en is nu versterkt met de 16e brigade para chutisten, die Woensdagavond uit Cyprus is gearriveerd. Tussen ae Britse staf en de Egyptische regering worden thans besprekingen gevoerd over de ontrui ming van de door de Engelsen bezette steden. Hieronder zouden o.a. vallen de havenplaats Adabiyah, ten zuiden van Suez en een klein vliegveld te El Ballah. De Britten zouden beleid zijn Ismailia op twee afdelingen na te ontruimen. Volgens de Egyptische minister van binnenlandse zaken houden de Britten in deze stad alleen nog een meisjesschool bezet. Met het Egyptische opperbevel werd een overeenkomst gesloten volgens welke de Egyptische troepen de oostelijke kant van de bij Firdan over het Suezkanaal liggende spoorbrug zullen bewaken en de Britse troepen de westelijke zijde. De Italiaanse eerste minister. Alcide de Gasperi, heeft gisteravond verklaard, dat Italië gaarne bereid zou zijn tussen Engeland en Egypte te bemiddelen indien een gelegenheid hiervoor zich 7.0u voordoen. Een door de censuur vertraagd be richt njaakt melding van de eerste bot sing tussen Egyptische en Britse mili tairen. welke Woensdagnacht bij de brug van El Firdan, welke de twee ge deelten van het plaatsje Kantara aan het Suez-kanaal verbindt, heeft plaats gehad. Een peloton Britse infanterie, dat tijdens een nachtelijke oefening op weg was de brug te bezetten werd plot seling door Egyptische wachtposten, die zich*in 'een greppel langs het Suez kanaal bevonden, beschoten. De Britse patrouille beantwoordde het vuur on middellijk. waarbij twee Egyptenaren werden gedood en vijf anderen gewond. Zes en dertig Egyptenaren werden ge vangen genomen. De brug van El Fir dan werd door de Britten in het belang van het publiek bezet, evenals verschil lende belangrijke punten in de zone. De brug vormt de enige weg- en spoor verbinding met het Egyptische garni zoen. dat. sinds de strijd met Israel, in de Palestijnse kuststrook van Gaza is gelegen. Voor alle Egyptische militai ren in dit gebied de alarmtoestand afgekondigd. De officieren is opgedra gen te zorgen voor een onverwijld ver trek van hun gezinnen naar Egypte. De 400 vrouwen en kinderen van Britse militairen, die gisteren met de ..Em press of Australia" uit Engeland te Port Said aankwamen, werden met hetzelfde schip naar Engeland terug gezonden. (Zie verder elders in dit blad) President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie zijn vroegere verklaring bevestigd, dat overeenkomsten met de Sowjetunie het papier, waarop zij geschreven zijn, niet waard zijn. Een correspondent haalde een verklaring van Andrej Wisjinsky aan, dat een van de redenen voor het „laagtcpunt" in de Amcrikaans-Sowjetrussische betrekkingen president Tru- mans bovenvermelde uitlating was. De president anwoordde hierop, dat hij bij zjjn vroegere verklaring bleef. TERWIJL tienduizend brandweerlieden in Londen en de grote Engelse pro vinciesteden Dinsdag in staking gin gen. omdat ze minder salaris kregen clan de politie, bestaan er onder de Deense politiemannen plannen tot Ma king, omdat de brandweermannen meer verdienen. Londen is door de brand weer-staking zo overstuur, dat er bijna geen aandacht werd geschonken aan het feit. dat een visser in de buurt van de Engelse kust een tropische schild pad van maar eventjes 1.80 meter lang heeft gevangen. Het dier schijnt mis leid te zijn geworden door de klimaat veranderingen in deze streken Er zwierven nog meer vreemde gasten rond de Engelse kust Het waren acht tien Sowjetrussische schepen, die eni ge dagen lang bij de Shetlnnd-eilanden lagen. Gisteren is het laatste schip af gevaren, maar men zegt met onbeken de bestemming. Theodoor weet ook niet wat de bestemming was van de twee elfjarige j'oggies, die in Troy, staat New-York, een vrachtauto gap ten, daarmee een hek en een brug raakten, de kapotte auto ruilden voor een andere wagen en daarmee in grote stofwolken gehuld, verdwenen. De mo torpolitie achterhaalde hen. Bij de ar- En maar zeggen, dat wij ons niet inspannen restatie zei een der jeugdige chauffeurs: „Je had ons nooit gekregen, als ik maar beter boven het dashbord had kunnen uitkijken!" Dat moderne verkeer heeft anders wat op zijn geweten. Me neer Joe Perkins, een chauffeur uit ,St. Louis (ook in de V.S.) bemerkte na eer, nachtelijke rit, dat er een bibbe rende hond op een van de treeplanken van zijn auto zat, Het dier was kenne lijk opzij gesprongen, opgejaagd door een andere auto en was zo op de tree plank beiand P Comfortabeler vervoer biedt een taxibedrijf in Holyoke aan. In enkele Amerikaanse dagbladen had deze firma een advertentie geplaatst, van de volgende inhoud „Vertel ons waar u zit. Wij komen u halen en bren gen u op de meest comfortabele manier waar u wil" De ondernemende taxi- baas kreeg een expressebrief. onderte kend door 22 soldaten uit Korea: „Wij zitten 16 Mijl ten Noorden van de 38e breedtegraad, dicht bij de hoofdweg, derde schuttersputtenlinie aan de rech terkant. in een rijstveld. Kom ons asje blieft zo gauw mogelijk halen!" Aan de uit Zuid-Afrika geboortige dr. Max Theiler, verbonden aan de afde ling gezondheid van de Rockefeller stichting te New York, is de Nobelprijs voor medicijnen voor 1951 toegekend, wegens zijn ontdekkingen op het gebied van de gele koorts en de methoden ter bestrijding, van de ziekte. Dr. Theiler is er, na proeven op apen en muizen, in geslaagd twee vaccins tegen gele koorts te verkrijgen. Dr. Theiler heeft de Nobel-stichting medegedeeld, dat hij met zijn vrouw en dochter naar Stockholm zal gaan om op 10 December de prijs, bestaande uit een gouden medaille, een oorkonde en een chèque, uit handen van koning Gustaaf Adolf te ontvangen Dr. Theiler werd op 30 Januari 1899 te Pretoria geboren. Hij heeft nog de Zuidafrikaanse nationaliteit, hoewel hij vele jaren in de V.S. heeft gewoond. Mevrouw Ricketts, de in Rusland ge boren echtgenote van een Engelsman, en werkzaam aan de Britse ambassade te Moskou, is verdwenen. Zij is naar verluidt dezer dagen op straal door drie mannen in een taxi gestopt en wegge reden. Een heer. die bij haar was. werd mei geweld verhinderd, ook in de auto plaats te nemen. Mevrouw Ricketts heeft later in een telefoongesprek met de ambassade ont slag gevraagd. Haar echtgenoot gelooft, dat zij hiertoe onder dwang is overge gaan. Van Britse zijde is tegen het ge val geprotesteerd en de vrijlating van deze dame geëist. De echtgenoot van mévrouw Rickett bevindt zich reeds in Engeland. Hij heeft indertijd geen toestemming kun nen verkrijgen, haar mee te nemen naar zijn vaderland. Zij was de laatste vrouw, die haar huwelijk met een bui tenlander nog niet op bevel van de Rus sische autoriteiten had verbroken. Volgens een ander bericht bevindt ze zich op het ogenblik ten huize van haar moeder in Moskou. Ze zou niet ontvoerd zijn geweest, maar ook niet van zins zijn, haar werk aan de ambas sade voort te zetten. Arbeider viel van dak De 52-jarige Rotterdamse havenar beider W van Staaijeren was gisteren op het dak van een woning van een collega in de Kamperloeliestraat bezig de schoorsteen te vegen. De man. die plotseling uitgleed, greep zich aan een raamlijst vast, maar deze begaf het. Hij viel acht meter naar beneden. Met eer. schedelbasisfractuur werd hij in het Zuiderziekenhuis opgenomen, waar hij korte tijd daarna overleed. j^ET Egyptische nationalisme moge zijn gehele opgeschroefde fanatisme de vrijè loop laten het ziet er niet naar naar uit. dat het ook maar bij benade ring hetzelfde succes zal boeken als de dito Perzische beweging. Voor deze verwachting zijn enige goede redenen aan te voeren. In de eerste plaats staat er voor de Britten in Egypte oneindig veel méér op het spel dan in Perzie. In de tweede plaats ligt in de Suez kanaalzone een Brits leger en daar gaat het er dus om of de Egypte naren het zullen wagen, ter bereiking van hun doelstellingen militair geweld te gebruiken, terwijl het in Perzie de Eritten waren die zich tegenover dit gruwelijke dillema gesteld zagen. En in de de -d, en belangrijkste - plaats voelt de Amerikaanse regering zich in Egypte, anders dan in Perzië. een di rect bij de zaak betrokken partij. Het is de overtuiging der Amerikanen, dat de verdediging van West-Europa niet waterdicht te maken is. indien niet tegelijk de dreiging met aggressie van het Nabije en Midden-Oosten wordt weggenomen. En op grond van deze overtuiging is het voor de Amerikanen net zo onmogelijk als voor de Britten om de defensie van het Suezkanaal. dat de hoeksteen van elk denkbaar verde digingsstelsel voor de Oriënt moet zijn. aan het slecht georganiseerde en uiterst- zwakke leger van Egypte over te la ten. Indien de Egyptenaren misschien nog geloven: dat zij Ier bereiking van hun nationalistische aspiraties slechts een duel met Engeland alléén behoeven te voeren, zullen zij ongetwijfeld spoe dig moeten ondervinden, dat zij zich deerlijk vergist hebben. Terwijl zij streven naar de verdrijving van ook de laatste Britse soldaat, is het meer dan waarschijnlijk, dat niet slechts de ge hele Britse troepenmacht in de Suez kanaalzone gelegerd zal blijven, maar dat deze bovendien nog zal worden aan gevuld mét Amerikaanse, Turkse en Franse strijdkrachten. Of ook Egyptische contingenten van dit internationale leger deel zullen uit maken. hangt geheel van de Egyptena ren zelf af. De toetreding tot liet ont worpen defensiepact voor het Midden oosten staat, met alle daaraan verbon den voordelen, voor hen open. Een halsstarrige weigering op dit punt -kan er slechts toe leiden, dat de door hén versmade uitnodiging lot Israel wordt gericht. En dat zou voor het Egyptische nationalisme in plaats van de overwin ning. waarop het uit is. een allergevoe ligste nederlaag betekenen. Want voor een groot deel is de weinig realistische houding der Egyptenaren een gevolg van het minderwaardigheidscomplex, dat zij opliepen in de voor hen zo on gunstige geëindigde oorlog tegen het jonge Israel. Wellicht koesteren de Egyptenaren nog de hoop. dat zij, door middel van een intelligente onderhandelingstactiek in de kwestie van de Suezkanaalzöne, ten minste hun aspiraties in de Soe dan zullen kunnen verwezenlijken. Maar ook deze hoop schijnt slecht ge fundeerd. De aanspraken van Egypte op de Soedan zijn bijzonder zwak. Wel iswaar heeft de Soedan eens tot Egypte behoord, maar dat was in de Turkse tijd en het was een in Turkse dienst zijde Albanese opperbevelhebber, die het gebied veroverde. En dat de Egyp tenaren er later niet voor goed uit ver dreven werden, hebben zij uitsluitend aan de hulp der Britten te danken. Het was daarom ook meer een hoffelijkheid dan een noodzakelijkheid, toen de Brit- len in 1919. na de Egyptische officieren en ambtenaren, die door hun slecht be stuur verantwoordelijk waren voor steeds weer nieuwe ongeregeldheden, naar huis gestuurd te hebben, instem den in een condominium een geza menlijk Brits-Egyptisch bestuur over de Soedan. Overigens bestond en bestaat dit con dominium slechts in naam: de Egypti sche koning mag de door Londen aan gewezen gouverneur benoemen en daar houdt het Egyptische bestuur mee op. Alle verdere macht is in handen van de Britten en deze maken daar, ook van inheems Soedanees standpunt uit ge zien. een voortreffelijk gebruik van. Hun gehele streven is er op gericht, de stammen van de Soedan rijp te maken voor zelfbestuur en zij denken er niet aan. hun werk te vernietigen door in te stemmen met een autonome Soedan onder de Egyptische kroon, zoals Cairo wenst. Met al te vezl recht vrezen zij, dat dit opnieuw zou leiden tot eeuwi ge Egyptisch-Soedanese strubbelingen in een gebied, waarin met het uog op de grote worsteling tussen West en Oost voor de Britten en hun bondge noten rust een eerste vereiste is. In September werd gespaard Blijkens een opgave van het C.B.S. is ook in September gespaard. Bij de spaarbanken in n.l. totaal ingelegd f 60.4 millioen en terugbetaald f 57.1 millioen, hetgeen een besparing van f 3,3 millioen betekent. In Augustus was de bespraging groter, n.l. circa f 10 millioen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1