WINSTON CHURCHILL IS PREMIER Minister Salah el Din Pasja herhaalt oude eisen De relaties VS-Rusland zijn minder stroef Tories hebben 318 zetels, Labour 293 KABINET WORDT MAANDAG BEKEND GEMAAKT Zaterdag 27 Oct. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaarg&ng No. 254 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Conservatieven winnen slag om het Lagerhuis Nieuwe koers DE VRAAG is nu: wat mag men van de regering Churchill verwachten? In het binnenland zal zij zo goed als zeker het sociale program der Labour partij, voor zover uitgevoerd, en de nationalisaties ongemoeid laten, maar daarvoor des te harder haar stokpaard: productieverhoging, berijden. De zware belasting op het overwerk en de be steding van speculatief kapitaal zal verminderd worden en er is alle kans. dat de huidige werkweek van 40 uur zal worden verlengd tot 48 urn-, uit gestreken over vijf-en-een-lialve dag. De conservatieven geloven op deze The grand old man J Spoedig een onderhoud met Truman De wereld leefde mee Pond sterling vaster Briften moeten Egypte verlaten Ambassadeur Kirk verklaart V.S. leveren wapenen aan Joego-Slavie Op grond van nieuw verdrag van bijstand GESNEUVELD IN KOREA Geen accoord mogelijk te New York Twee schepen uit de Sowjet-zone ontsnapt W,eek&4Aic&t BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 1S7294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m-m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. LIET BRITSE VOEK heeft, volgens de verwachtingen, de partij, die zes jaar langs de lijnen stond, haar „innings" zoals de „Times" het kenmerkend genoeg, onlangs met een cricketterm uitdrukte gegund. Tot een zogenaamde „landslide", een „aardverschuiving", is het daarbij evenwel niet gekomen. Daarvoor bleek Labour's positie in de eigen bolwerken toch te hecht. Het waren voornamelijk de stemmen van de liberalen, in de districten, waar de liberale partij geen candidaat had gesteld, die de conser vatieven aan de overwinning hielpen. Maar in ieder geval is de conservatie ve meerderheid groot genoeg om als „working-majority" te kunnen gelden. Attlee hield het twintig maanden vol met een meerderheid van slechts zes stemmen en met een meerderheid van minstens 25 zetels kan Churchill heel goed Groot-Brittannië een vijftal jaren regeren. Gezien van internationaal po litiek standpunt uit, is dit een van de belangrijkste resultaten der Britse ver kiezingen: de komende jaren zullen voor het Westen beslissend zijn en het ware niet minder dan een ramp, indien Groot-Brittannië die tijd had moeten ingaan met een zo labiele regering, In dit opzicht is er ook reden tot voldoening; dat het de conservatieven zijn en niet Labour, die de overwin ning behaalden. Het succes van de maatregelen, wel ke het Westen tot verzekering van zijn veiligheid en de vrede reeds ge nomen heeft en nog zal moeten nemen, hangt in hoge mate, zo niet uitsluitend, af van de innige samenwerking tussen de beide Angelsaksische volken: Ame rika en Groot-Brittannie. Nu zijn de Engels-Amerikaanse betrekkingen in het laatste jaar van het Labour-be- wind zienderogen slechter geworden. Bron van deze uiterst ongewenste situ atie was vooral de linkervleugel der Labourpartij, onder de roerige Aneurin Bevan. Bevan verliet in April de La- bourregering, omdat Amerika de Brit ten zijns inziens betrok in een bewa peningsprogramma, dat zo omvangrijk was, dat Groot-Brittannië er econo misch aan ten gronde zou moeten gaan. Deze daad van de in zijn partij zeer invloedrijke Bevan wekte indertijd in Amerika, ondanks alle vertrouwen, dat men in Attlee en Morrison had, onrust en critiek en deze werden er niet min der op, toen op het jaarcongres van de Labourpartij bleek, dat de groep-Bevan over een machtige aanhang beschikt. Geen wonder daarom, dat men in Amerika de vervanging van Attlee, door Churchill hartelijk toejuicht. Deze verandering in de Amerikaanse stemming kan voor Groot-Brittannië in economisch opzicht slechts gunstig zijn. Een feit is. dat het land, econo misch gezien, lijdt aan een gevaarlijke lage bloeddruk, die nog steeds lager wordt. De Labourregering heeft altijd betoogd, dat dit een gevolg is van de kosten der herbewapening en de prijs stijgingen van grondstoffen op de we reldmarkten. Dat is ongetwijfeld juist en ook Churchill en zijn nieuwe rege ring kunnen daaraan moeilijk iets ver anderen Maar Groot-Brittannië was het eerste land. dat mededeelde, nipt langer van de Marshall-hulp te zullen profiteren. De Labourregering was daar zeer trots op. De situatie dreigt nu echter zo te worden, dat het land opnieuw Amerikaanse economische hulp nodig zal hebben. En Churchill zal deze zonder twijfel gemakkelijker kunnen verwerven, dan zulks met Attlee het geval zou zijn. WINSTON Leonard. Spencer Chur chill, soldaat, oorlogs correspondent, auteur geschiedkundige, po liticus, minister, oor- logs-premier, opposi tieleider en thans voor de eerste maal in vredestijd mi nister-president van Groot-Brit tannie wordt 30 November 77 jaar. Reeds in 1900 trad hij in de politieke arena, waar hem een 'veelbewogen en impo nerende carrière wachtte. Ener- verender nog dan zijn jeugd jaren, toen hij in het leger twee koloniale campagnes meemaakte en als oorlogscorrespondent van 30 jaar door de Boeren in Trans vaal gevangen genomen werd. Na in 1900 als conservatief Lager huislid zijn intrede in Westminster te hebben gedaan, sloot hij zich later aan bij de liberalen. In 1922 werd Churchill wegens op positie uit de partij gezet, doch in 1924 keerde hij als conserva tief weer in het Lagerhuis terug. Hij bleef tot de huidige dag on afgebroken lid van het parle ment. Zelf heeft de man van het V-teken zich eens beschreven als „een kind van het Lagerhuis, welks dienaar ik ben". Zijn in drukwekkende lijst van mi nisteriële functies wordt slechts benaderd door die van wijlen Lloyd George. Churchill was onderminister van koloniën, mi nister vim handel, van binnen landse zaken, van marine, van oorlog, van oorlogsbevoorrading, van luchtvaart, van koloniën en van financiën. In de jaren 1930- 1939 bekleedde hij geen rege ringspositie. Toen wereldoorlog II uitbrak, was men echter niet vergeten, welke kwaliteiten Chur chill tijdens de eerste wereldoor log op het ministerie van marine had ten toon gespreid. Hij werd minister van marine en volgde op 10 Mei 1940 Chamberlain als premier op. Hij leidde het Britse volk door de donkerste uren van zijn geschiedenis, maar de groeiende macht van Labour bracht hem in 1945 ten val. Zes jaar voerde hij de oppositie aan. Gisteren kon de „grand old man" 'weer het V-teken maken. V. r\E CONSERVATIEVEN hebben bij de Vrijdag in Engeland gehouden verkie- zingen de slag om het Lagerhuis gewonnen. Z\j hebben een ruime meerder heid behaald, die hun in de gelegenheid zal stellen, zonder al te grote moei lijkheden in de komende parlementaire periode het bewind te voeren. Reeds lieeft de premier van de Labour-rëgering, Clement Attlee, het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Winston Churchill is gisteravond door de koning ontvangen en is uitgenodigd, een nieuwe regering te vormen. Hij heeft deze opdracht aanvaard. Zijn regering wordt de eerste conservatieve na de oorlog. Zü steunt op tenminste 3X8 van de 625 zetels; Labour veroverde 293 zetels; de liberalen kregen er 5 en twee gaan naar andere groeperingen. Zes waren nog onbeslist. allen herkozen. Bevan en Wilson be haalden zelfs een grotere meerderheid dan verleden jaar. Waarnemers te Washington geloven, dat Churchill zal trachten, spoedig een onderhoud met president Truman te verkrijgen. Hij zal waarschijnlijk ook streven naar een conferentie van de Westelijke leiders met Stalin in de loop van het volgende jaar, doch zal hiermee waarschijnlijk geen haast maken, aan gezien Truman voor een dergelijke con ferentie van vier slechts te vinden is, wanneer Stalin naar Washington komt. wijze niet slechts de productie te kun nen stimuleren, maar bovendien grote Amerikaanse kapitalen te kunnen aan trekken. Of zij daarin zullen slagen is voor een deel echter afhankelijk van de situatie op de grondstoffenmarkten Op het gebied der buitenlandse poli tiek zal Eden, met kleine variaties, de koers naar versterking der Atlantische Gemeenschap, die Bevin en Morrison vóór hem gingen, verder volgen. Waar het er om gaat, gevestigde Britse be langen in andere delen van de wereld te handhaven, kan op een straffere houding gerekend worden. Dit geldt in het bijzonder voor Egypte, hoewel Morrison in dit opzicht ook niet mals was, maar nauwelijks meer voor Perzië; de oliekwestie behoort al te veel tot de gedane zaken, die geen keer meer nemen. Ten aanzien van de Westeuro- pese integratie mag op wat meer Britse bereidheid tot medewerking gehooDt worden: Churchill en de zijnen hebben steeds sympathieker dan Labour tegen over de federatieve plannen van Europa gestaan. Maar al te hoge verwach tingen in dezen mag men niet koesteren, want ook Churchill's streven gaat meer uit naar de zoveel wijdere Atlan tische Unie Blijft de vraag, wat Churchill zal ondernemen in de door hem in net vooruitzicht gestelde poging, de grote wereldproblemen op korte termijn op te lossen. De conservatieve leider heeft in liet recente verleden verschillende malen gerept van een persoonlijk on derhoud met Stalin. In Amerika en ook in West-Europa heeft men, welis waar weinig vertrouwen in het nut van een dergelijk gesprek, al dan niet met president Truman als derde part ner. Maar Churchill schijnt er wel iets in te zien en het is zijn hoogste eer zucht, na de oorlog gewonnen te heb ben, nu ook de vrede te winnen. Men moet hopen, dat dit de „grand old man", die de Britten in hun nieuwe moeilijkheden opnieuw aan het hoofd van de regering hebben geroepen, ge lukken zal. TOEN bekend was, dat de conservatie- ven in elk geval de absolute meer derheid in het Lagerhuis hadden be haald, heeft Attlee zich naar het Buck- inghampaleis begeven, om daar het ontslag van zijn regering aan de koning aan te bieden. Kort daarop begaf zich ook Churchill naar het koninklijke pa leis. Hij werd daar door een kleine groep aanhangers met gejuich ontvan gen. Tevoren hadden duizenden in een uitermate enthousiaste stemming de conservatieve leider voor het hoofd kwartier van zijn partij een daverende ovatie gebracht. Vermoeid en bleek, en met tranen in de ogen verklaarde de 76-jarige staatsman: „Wij zullen ons uiterste best doen, ons volk van dienst te zijn. Wij gaan een zware tijd tege moet. Ik twijfel er echter niet aan, of wij zullen er ons doorheen slaan". Attlee verklaarde in een toespraak in Transport House: „Het is buiten kijf, dat ons zetelverlies te wijten is getó.jst aan het feit, dat er meêr liberalert con servatief dan Labourgezind waren, toen het er op aankwam". Men vraagt zich thans af, of Chur chill een coalitie met de liberalen zal aangaan. Hij heeft vroeger al eens te verstaan gegeven, dat hij een kabinet op brede basis zou prefereren. Overi gens verneemt Reuter, dat Churchill dit weekend een beslissing over de samenstelling van zijn kabinet zal nemen en deze Maandag bekend zal maken. Verwacht wordt, dat het me rendeel van het conservatieve ..scha duwkabinet" in de nieuwe regering zat worden opgenomen. Hiertoe be horen o.m. Anthony Eden, de oud minister van buitenlandse zaken, en de oud-ministers R. A. Butler, Oliver Lyt- telton, Harold MacMillan, Walter Eliot en Robert Hudson, alsmede Churchills schoonzoon Duncan Sandys. Geen communisten. De Britse communisten zijn er niet in geslaagd, ook maar één vertegenwoor diger in het Lagerhuis te krijgen. Alle tien candidaten zijn verslagen; zij verbeurden zelfs hun waarborgsommen, daar zij minder dan een achtste van het vereiste aantal stemmen behaalden, De leider van de linkervleugel van Labour, Aneurin Bevan, en zijn acht medestan ders die candidaat hebben gestaar (Van onze correspondent) De belangstelling van de gehele wereld voor de Engelse ver kiezingen was deze keer bijzon der groot. Niet minder dan 300 buitenlandse verslaggevers ver bleven in de nacht van Donder dag .op Vrijdag in het Transport House, het hoofdkwartier van Labour, waar de gehele nacht door de uitslagen het eerst bin nen kwamen. Uit Amerika alleen waren ruim 60 verslaggevers speciaal voor de verkiezingen naar Londen komen overvliegen. Omroepers van drie grote Ame rikaanse en van 25 Europese radiostations hebben de uitslagen vanuit het BBC-gebouw om het half uur doorgegeven. Geen invloed op effectenbeurs Op de overzeese vrije markten werd hel pond sterling Vrijdag, toen het resultaat van de Britse verkiezingen duidelijk begon te worden, vaster. Het pond was te Zurich zeer vast, te Parijs vast en te New York prijshoudend. De uitslag had op de effectenbeur zen geen invloed. Op de Londense effectenbeurs kwamen Vrijdag nauwe lijks zaken tot stand. De bankiers twijfelden er niet aan, of de uitslag der verkiezingen zou tot herstel van het vertrouwen in het pond sterling leiden en een deel van de goud- en dollarreserves doen terug keren, die Engeland de laatste tijd in ntel tempo verloren had zien gaan ANTHONY EDEN .Buitenlandse Zaken?. Egypte zal niet toetreden tot enige Westelijke verdedigingsorganisatie voor dat de Britse troepen Egypte en de Soedan hebben verlaten en de eenheid van het Nijldal onder de Egyptische kroon wordt erkend. Elke bemiddeling, welke tot dit doel zou kunnen leiden, zou welkom zijn. Aldus gisteren de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Salah el Din Pasja, die voorts ontkende, dat van Amerikaanse zijde reeds bemiddelingspogingen waren ge daan. De minister heeft voorts verklaard, dat de vaart door het Suezkanaal van koopvaardijschepen niet zal worden belemmerd, zolang deze geen verboden goederen voor Israel vervoeren. "rinses WilheimMa bezoc.-i hei Oranje Nassau Curd te Renkum ai verban met het 50-jarig bestaan. De ontvangst van H.K.H. op het terrein. De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, admiraal Allan Kirk, heeft Vrij dag na een onderhoud met president Truman verklaard, dat de Amerikaans- Russische betrekkingen „een wending ie onzen gunste schijnen te nemen". „De verhouding is niet zo stroef al6 zij was", aldus Kirk, die hieraan toevoegde: „Wij moeten vastberaden en consequent in onze politiek blijven". Naar zijn mening hadden de Noorde lijken in Korea, na zijn onderhoud met de Russische minister van buitenlandse zaken, Wisjinsky, „een verstandiger houding" aangenomen, waardoor zij in een hervatting van de wapenstilstands besprekingen hadden toegestemd. Admiraal Kirk zal deel uitmaken van de Amerikaanse delegatie naar de alge mene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs. Na verscheidene weken van geheime onderhandelingen zijn de Verenigde Staten en Joegoslavië het eens gewor den over de inhoud van een verdrag voor militaire bijstand, op grond waar van Amerika moderne wapens zal le veren. Het verdrag zal te Belgrado worden getekend. Naar verluidt zullen de wa pens worden geschonken. De hulp zal worden bekostigd uit het fonds van on geveer 5.779 millioen dollar, dat be stemd is voor militaire bijstand aan be vriende landen. De zendingen op grond van het thans te sluiten verdrag zul len o.m. tanks en artillerie omvatten. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen gesneuveld is op 15 October j.l. in Korea de korporaal A. Ch. Krijgsman, geboren te Medan op 27 April 1924. Ambtenaren van het Egyptische mi nisterie van binnenlandse zaken heb ben opdracht gekregen, de verblijfs vergunningen van de zich in het land bevipdende Engelsen niet meer te ver lengen. Daardoor zullen op den duur naar schatting tienduizend personen het land moeten verlaten. De Engelsen versterken ook hun troepenmacht in Lijjye. Een brigade in fanterie, die voor Egypte bestemd was, zal bij wijze van reserve naar Libye worden gezonden. Gevaar voor uitbreiding naar andere havens Donderdagavond hebben de Ame rikaanse federale bemiddelaars hun po gingen opgegeven om een einde te ma ken aan de nu elf dagen durende sta king van havenarbeiders in New York. In Philadelphia heeft een vierde deel van de havenarbeiders besloten, te wei geren voor New York bestemde goede ren, die over Philadelphia gezonden zullen worden, te lossen. Misschien zul len de overige arbeiders in de haven zich hiermede solidair verklaren. De mogelijkheid bestaat dat rte staking ook naar Baltimore zal overslaan. Schoorstenen waren met zakken omwikkeld Met twee passagiersboten, waarvan de schoorstenen met zakken omwikkeld waren en het motorgeruis op alle mo gelijke manieren was gedempt, zijn een scheepseigenaar en zijn bootsman erin geslaagd uit Oost-Duitsland dwars door het „IJzeren Gordijn" naar de West. duitse haven Heiligenhafen in Sleeswjjk- Holstein te ontkomen. Het tweetal moest op het eiland Pöhl wonende arbeiders naar hun werkobject brengen, dat op het vaste land ligt. Van deze opdracht maakten zij gebruik Rn 's nachts naar het Wes ten te vluchten. Het gelukte hun het watergebied van de Bondsrepubliek te bereiken zonder door de schepen van de Oostduitse grenspolitie opgemerkt te worden. SOWJET-AMBASSADEUR IN PRAAG VERVANGEN Anatoli Jossifowitsj Lawtentief, een Sowjetrussische onder-minister van buitenlandse zaken, is benoemd tot ambassadeur in Praag. Zijn voorganger, Michail Alexandrowitsj Silin, is vol gens „Tass" van zijn functie ontheven, „Tass" maakte geen melding van een nieuwe werkkring voor Silin. Verwachting tot Zondagvond: In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist, overigens droog weer en weinig bewolking. Hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Overwe gend matige wind tussen oost en zuidoost.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1