i m il 1 E Voor soiree en gezellig eienije Krui'swoordpuzzelaars aan de slag! Hersengymnastiek tfcfleanfieyl Puzzle-rubriek Onze Schaakrubriek Kindje verkouden? |gf fü m f§jj I--- i il i* i m m m, m m m m m Geneesmiddel Krebiozen tegen kanker faalt Geen plaais voor Oi en Sten NAAR VASTE GROND Lof der onzekerheid .Alles is tegenwoordig onzeker ge worden!" wordt er dikwijls geklaagd door ons WesterUngen, voor wie Ze kerheid zulk een hoge waarde verte genwoordigt. Wij leven niet graag var de hand in de tand. Ook geestelijk niet. We willen dolgraag weten waar we aan toe zijn en wat we in de naaste toekomst zo ongeveer hebben te ver wachten. Wij zijn de mensen van de levensverzekeringen, van de nachtslo ten en de pensioenen, van de spaar banken en de kleren-op-de-groei. Binnen het kader van onze verant woordelijkheid valt voor ons ook in sterke mate de zorg voor de dag van morgen. Zelfs de godsdienst wordt door ons wel eens misbruikt als een soort polis voor het hiernamaals: je kunt nooit weten waar het goed voor is Hoe onzekerder het leven wordt, des te meer snakken we naar zekerheid en veiligheid. En toch zouden we eigenlijk die al gemene, en vooral de persoonlijke on zekerheid in veel gevallen moeten prij zen, omdat die ons onze volstrek'e af hankelijkheid van God beter bewust maakt. „Er is slechts één schrede tus sen mij en de dood", zei David een maal In zijn angst voor Saul, die hem voortdurend heimelijk naar het leven stond. Wij zouden moe'en beseffen dat ook wij onafgebroken door ette lijke Sauls zijn omringd: er is altiid slechts één schrede tussen ons en de een of andere crisis of catastrofe: iemand die ons boven alles lief is kan ons door de dood worden ontnomen: ons huis kan verbranden, met al onze bezi'tingen erin: de schone schijn waarop ons maatschappelijk bestaan soms berust kan plotseling door een soort aardbeving worden onthuld, zo dat we eensklaps voor de mensen staan zoals we werkelijk zijn: naakt en schuldig; vrienden kunnen ons in de steek laten; ons werk, ons gezin, kan onverwach's schipbreuk lijden; en ten slotte kunnen we zelf s'erven, ieder moment. Is de dood niet de diepste levenscrisis? Is die niet het laatste on def'-iitieve bankroet van al onze zeker- hc en? We kunnen hierover gaan jammeren, en wensen dat we ons maar ergens in een figuurlijke brandkast konden terugtrekken, rnaar dan heeft ons ge loof nog niet veel met geloof te maken gehad. Juist temidden van de hevigste onzekerheid kan God ons, in al Zijn ondoorgrondelijkheid, als de ene Ze kerheid worden geopenbaard. Niet als iets of iemand die ons zegt wat er ge beuren zal of moet, integendeel, Hij hult zich niet slechts in het licht m^ar ook in het zwijgen als in een mantel. Hij opent de deur naar de toekomst niet voor ons, 2elfs niet op een kier. Hij stort ons keer op keer in nieuwe onzekerheden. Voor iedere gelovige weerklinkt telkens opnieuw de roep tot Abraham, de „vader aller gelovi gen": „Ga uit uw land, uit uw maag schap, naar het land dat Ik u wijzen Horizontaal: 1. voorjaarsrally v. d. KNAC; 10. meisjesnaam; 11. kleding stuk; 13. aan boord (afk.j; 15. omroep vereniging; 17. muil; 18. familielid; 19. scherp; 21. heilig dier of plant (Indi aans); 23. Verkoudheid; 24 azijnsoort; 26. mevrouw (Eng. afk.); 27. berggeit; 28 voor; 36. hoender-product; 31. mo torraces te Assen; 32. badplaats a d. Middell. Zee; 33. rivier in Italië; 34 lokmiddel; 35. halt; 37. brompot; 39. honingdrank; 41. derhalve; 43. streek; 44. man; 46. grap; 47. universitaire titel (afk.); 48. kern; 49. loterij-briefje; 51. Rotterdams station (afk.); 52. mens; 54. eveneens; 56. voorlopig Ned. elftal. Verticaal: 2. hoofdstad v. h. Soeme- rische rijk (Bijb.); 3. Veeg; 4. deel; 5 voorzetsel, 6. levenstocht; 7 verfsoort; 8. aanhef van een brief (afk.); 9. Ping pong; 12. beroemd wielrenner; 14 slaapplaats; 16. familielid; 17. verlaagde noot; 18. masker, 26. deel van de mond; 22. africhter; 23 wig; 25. bekend doel man; 27. gebaar; 29. gewicht; 30. on derricht; 34. woonschip; 36. ledemaat' 38 tijdsbestek; 39. voorzetsel; 40. bier soort; 42. opperwezen; 44. jong schep sel; 45. bladerdak; 48. keukengerei; 50. voorzetsel; 52. onder wijsrichting;, 53. zangnoot 55. vogelnaam. Zweden herbergt op chirurgisch gebied een groot man: Professor Herbert Olivecrona, een der be kwaamste beoefenaren van de neuro-chirurgie O.a. heeft deze professor reeds meer dan 4000 maal „zijn" hersenoperatie ver richt. Tot hoever moe'en wij in de ver leden tijd teruggaan, om te weten te komen, wanneer en waar de eerste hersenoperaties verricht wer den Ja, om precies te zeggen, wie de eers'e opera'ies op dit gebied ge pleegd hebben, is niet nauwkeurig te zeggen maar wel staat vast, dat de oude Inca's die van 1100—1534 in Peru leefden, reeds met succes hersenoperaties uitvoerden. Vervolgens weer de tien vragen: 1 Met wie is koning Faroek van Egypte onlangs in het huwelijk getreden? 2 Wie werd destijds de „Zweedse Nachtegaal" genoemd? 3 Wat betekent p.r. op visitekaar tjes? 4 Wat is een houtsnip nog meer dan een steltvogel? 5 Wat zijn de luiste dieren ter wereld? 6 Wat is een spionnetje? 7 Waar bevinden zich de grootste sluizen ter wereld? 8 Welk viertal bemande indertijd de ,Uiver" tijdens de Melbourne- race in 1934? 9 Wat is een New-Foundlander? 10 Wie sprak de woorden: Vent, Vidi, Vici? (Voor de antwoorden zien men ons blad van Dinsdag.) (Advertentie, Ing. Med.) zal!" Noch Abraham, noch Eliëzer. noch Mozes, noch Bileam, noch Ruth wist waar zij zouden belanden Meestal werden zij juist ergens heer- gevoerd waar zij zelf nooit hadden ge droomd of begeerd te komen. Meer dan eens gingen zij onder hevig pro- tes\ maar zij gingen, want de Heer was hun zekerheid. Niet wat Hij hun zou schenken of waar Hij hen zou brengen, maar Hijzelf was hun zeker heid. Middenin de onzekerheid van ons leven wordt ons keer op keer dour God ingebrand dat wij niet Zijn gaven hebben te zoeken, maar Hemzelf, on verschillig met welk resultaat. Zo kan iedere nieuwe onzekerheid voor ons to' een engel Gabriël worden, die met een ongelooflijke, bovenmenselijke bood schap tot ons komt, en waarop wij slechts in overgave hebben te ant woorden: Ziehier de dienstmaagd des Heren mij geschiede naar Uw Woord. Misschien zullen wij dan eenmaal leren danken vooor alle kwellingen van onzekerheid. Hoewel becnot aen allen kant deur altlerhande Wetten, glieluckt bet menirhcn toch weieens een woningb neer te settcn. Doch is het bouwplan dan ghereed, ghehuurd de arbeytsïieden, dan can een „Scboonlieyts-comité" uw arbeyt plots verbieden. Waerom?: „Die dackghoot is niet fraay, hy heeft gheen rancke lynen, daeruyt moet iets van schoonheytssin der stedelinghen schyncn. Cock past het huys niet in de rei der andere ghebouwen": die quamen in een beet're tyd, die 'ck gaern' had willen houwen. lek sou dat „Schoonheyts-comité" in ernst eens willen vragen: Acht g h y nogb op een dackghoot-Iyn in deeze quaade daaghen? Al bouwt ghe schüuren, sooals die ick „Duplex" pleegb te noemen, Dan nógb sou lek u diep uyt 't hert om uwe wysheyt roemen! Dan syn er huysen, is er vreê weer veur soovéél ghesinnen. Dan treckt men niet met vrouw en kint in ,,'t huys der vaad'ren" binnen! En is het schoon dat meenigh' vrouw gheen huysbrand meer can coopen? Maer ghy maeckt sorgh hoe in uw stad de Dackghootlynen loopenl Is schoon dat bittere ghelaet van al die emigranten, of van die singhen in het koor der arbeytslooze klanten? Brenght weer een lach op hun ghesicht, besorgt hun blyde ooghen! Welaen, dan segh ick: „Schoon is 't hier, maer schoon vooral uw poogenü" THOMAS Sill S Puzzle 211. Van letters tot cijfers. (Opl.). De bedoelde vermenigvuldig- som zag er geheel in cijfers als volgt uit: 4 7 8 3 3 6 9 2 19 4 3 0 5 0 2 4 4 7 8 3 3 6 9 5 6 6 7 2 4 3 0 5 0 2 4 4409779584 Tal van puzzelaars zijn er in geslaagd de juiste oplossing van deze puzzle te vinden. Debelangstelling voor dit soort cijfer-puzzles is steeds zeer groot. Na loting onder de inzenders van de bovenstaande goede oplossing is de wekelijkse p-ü- van ƒ5.— ditmaal ten deel gevallen aan: De heer Joh. Kaal, Achterdam 28 te Ukmaar. Gefelici teerd! Deze prijs zal worden toege zonden. Puzzle 212. Regel 9 en 10. Aan ons gedicht van de ridder en zijn bruid ontbreken nog vier regels De negende en tiende moeten de puzzelaais ditmaa" vinden uit de volgende aanwiizingen: (de twee regels tellen 53 letters, ge nummerd van de eerste toi de laatste "an 1 tot 53). Een 4—7—24—45—37—14—53 vindt men men in Afrika. Een 20—10—16—16—6—11—27—50—47 is kinderspeelgoed. 92455104331 is een deel van ons lanu. 47-14—24—40—11—29—39—15—21 is 'n bekende onera. De 18—17—19—3—20—34—46—14—8 is een belangrijke tak van bestaan. 23321548»--2052730—8 is een deel van Noord-Holland. Een 24—47—12--42—39—19—60—31—52 37 is meestal niet jong. 1—35—22—31 -25- -20—50—51 is een plaatsje in Zuid-Holland. 3836—4113 is de afkorting van een onderdeel van de courses. Wol wordt, bij de 28261233 ver kocht. 491434435, dat is klaar, zei Moeder. Hoe luiden de negende en tiende re gel van ons gedicht? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 1 November aan de Redactie van dit blad. (Onder de in zenders van een goede oplossing wordt weer een prijs van ƒ5.— verloot). PIONNENDOORBRAAK Minder bekend is hei volgende: Zwart: pi a 4, b 4, c 4 Wit: pi a 2, b 2. c 2 In bovenstaand diagram zit een aar dig grapje (vooral voor beginners.) 1. b4b3! 2. a2xbS. c4—c3! en haal' dame. Of 1. b3, cb3: 2. a3 ba3: 3cc met hetzelfde resultaat. Dan rug, keel of borstje inwrijven met (Advertentie ing. Med.) 'ytëfö Zwart: Kg8, pi a4, b5 g6,h7. Wit: Kgl, pi a3, b2, c2, g3, h2. Wit bezit In ons diagram de pion- nenmeerderheid op de «lamevleugeL Dit zal bij goed spel voldoende zijn voor de winst; in dergelijke gevallen is 't als regel nodig, dat de pionnen op de damevleugcl geruild worden en wit hier dus met een vrijpion over blijft en gemakkelijk wint. Toch zit hier nog een lelijk addertje onder het gras. 1 b2—b3? schijnbaar goed; in de partij volgde 1. a4xb3: 2. c2xb3, ge volgd door a4 en zwart geeft op. Toch was b2b3 een grove blunder, daar de zwarte pionnen veel verder opgerukt zijn dan de witte, want op: 1 b5b4!l kan wit opgeven, daar op 2 a3xb4, a4a3 of 2. b3xa4, b4xa3. zwart dame haalt. Het Amerikaanse genootschap voor geneeskunde heeft bekendgemaakt, dat het geneesmiddel „krebiozen", dat drie jaar geleden door de Joegoslavi sche arts Durowitsj gevonden zou zijn en welks werkzaamheid tegen kanker door dr. Andrew Ivy uit Chi cago in Maart j.l. werd geprezen, be wezen heeft in het geheel niet werk zaam te zijn. Wij hebben al eens meer gewezen op het feit, dat het aanschaffen van een avondjapon wel degelijk een punt van overweging uitmaakt. Het is nu een maal geen bagatel in finaneiee) opzicht en men kan er evengoed twee gezelli ge jurken voor kopen, welke heel wal meer worden gedragen dan de „robe du soir", die hoogstens vijf of zes keer wordt aangetrokken. Is men een handig naaister, dan kan het vindingrijke brein wonderen ver richten, maar hoevelen onder de jon gere generatie zijn handig met naald en draad? Het gevolg hiervan is dan ook, dat extra kosten, welke besteed dienen te worden aan het veranderen van de ja pon, meestal te hoog lopen en de jurk tot afdankertje wordt gedoemd. Daar om is het zo prettig, dat ook in ons land de modehuizen zich meer en meei gaan interesseren voor de z.g cock tailjaponnen of wel de korte avond jurk. Dit model heeft het grote voor deel, dat men het practisch voor alle gelegenheden kan gebruiken, recepties, partijtjes en wat dies meer zij. Natuurlijk behoeven de creaties niet zo opvallend te zijn als deze manne quin draagt. Dit is immers een speciaal ontwerp van Jacques Fath, zeer ex clusief enopvallend. Men moet nu eenmaal een richard zijn om over zo veel avondjaponnen te beschikken, dat men dit model als extraatje er aan toe zou kunnen voegenNiettemin kan het misschien een idee aan de hand doen voor moeders, wier dochters zich op haar eerste soiree voorbereiden. Het tweede model is niet bepaald ge schikt voor deze jongere categorie. Men dient hiervoor wel iets meer in leeftijd gevorderd te zijn ente be schikken over een volmaakte rug en schouders. Dit model openbaart immers alle feilen, welke deze lichaamsdelen kunnen hebben! Zeer eenvoudig van opzet, doch geraffineerd in het dragen, werd deze creatie uitgevoerd in twee soorten stof. Christian Dior, de schep per van dit chique toilet, liet over de groene onderjurk een overrok van zacht grijze voile schikken, welke als ei ige garnering de nog even zichtbare strik achter in de taille heeft. Het klei ne sleepje geeft deze „robe du soir" iets waardigs en elegants. Men dient echter tevens aan de coiffure de nodige zorg te besteden. Een eenvoudige en toch gracieuse haartooi zal eerder het effect van de japon verhogen, dan een bijzonder ingewikkeld kapsel of wat helaas ook nog wel eens voorkomt, ondanks dat men zich in avondtoilet bevindt, onverzorgde coiffure een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitlnlseerdi wol en wotgoedi (Advertentie. Ing. Med.) Houdt men het bij de avondjurk zonder schouderbandjes, dan comple tere men het geheel met half lange handschoenen. RITA. HAAR liggen twee vrouwenbrieven zusterlijk naast elkaar op mijn vloei- map, beide merkwaardig in wezen overeenstemmend en toch diametraal tegenovergesteld. Overeenstemmend in keurig, fiks handschrift, vriendelijke toon en uitgesproken mening. Tegen overgesteld in ideaal en doelstelling, in kijk op het leven. Wie van de twee heeft het nu bij het rechte eind? Ik zal haar beiden aan het woord laten; de kwestie is belangrijker dan menige vrouw bij eerste lezing zou denken. De aanleiding is een opmerking van ondergetekende, die zich vermat te be weren, dat zij, met alle respect voor de kleuterschool, haar eigen dochter die vrijheidsberoving niet heeft kunnen op leggen. Daartegen komt, zoals ik ver wachtte (en hoopte!) een „kleuterleid ster" in het geweer. Dat is hrtir goed recht en het pleit voor haar liefde ten opzichte van het met idealisme gekozen beroep. Goed: zij klimt in de pen en schrijft mij, dat het met die vrijheids beroving heus wel meevalt „Als het kan om het weer, gaan de kleintjes in het zand of uit wandelen. Dan wordt hun gewezen op de mooie dingen die zij onderweg zien. Zij kunnen daar later van tekenen of boetseren. In het zand kunnen zij zich helemaal vrij uitleven. U moest eens zien, wat een mooie huis jes. kerken en tuinen er niet in die zandbak getoverd worden. Verder kun nen zij klimmen in klimrekken, door oude autobanden kruipen en er mee omrollen. Zo kunnen zij zich motorisch ontwikkelen. Van groter belang is nog. dat het kind op de kleuterschool ook sociaal ontwikkeld wordt, het is immers een deel van de grote gemeenschap. Zij moeten elkaar helpen, op de bloemen passen, zo wordt het verantwoordelijk heidsgevoel ontwikkeld. Zij krijgen klei en papier en potlood, kunnen bouwen met grote of kleine blokken, zij mogen in het huishoudhoekje afstoffen, afwas sen, koperpoetsen. moedertje spelen en ga zo maar door Kortom, op de kleu terschool kan 't kind zijn eigen wereld scheppen". Om nu maar meteen als antwoord met die laatste samenvatting te begin nen: is daarvoor nu wezenlijk een school nodig, ook al is de term school nog zo ruim genomen? Kan een kleuter van vier of vijf jaar dat alles niet even goed, zo niet beter, bij moe der thuis krijgen? Kan moeder niet bij goed weer met het kind gaan kuieren en het attent maken op al het moois dat het om zich heen ziet? Kan moeder het geen papier en potlood of een stukje boetseermateriaal geven om al het geziene om te toveren tot teke ning of plastiekje, zij het ook nog zo onbeholpen? Die zandbak en die auto banden zullen misschien in de praotijk enige bezwaren ontmoeten, vooral op een bovenhuis. Maar bij moeder in de huiskamer kun je weer zo allerheer lijkst een huisje maken onder de tafel met het kleed naar één kant getrokken en al het poppenspul om je heen. Bou wen met grote of kleine blokken, hei pen afstoffen of omwassen, bloemen water geven en koperpoetsen kan oij moeder thuis even goed gebeuren, en dan heb je daarbij nog de kans op het uitlikken van het puddingpannetje of een straatje mee om naar de kruide nier of de groenteboer, waarbij allicht een zuurtje of een appeltje op de koop toe wordt gegeven. Maar dat motorisch ontwikkelen dan. en dat „ociaal gevoel? Dat zijn toch geen dingen om mee te gekscheren, de moderne nsychologie neemt dat zwaar op. Ik wéét het niet; ik ben een beetje huiverig van al die psychologische wijs heden. Ik heb soms het zwarte vermoe den. dat de psychologie achter de ver- schiinselen aandraaft, en druk bezig is met het verzamelen van excuses voor allerlei geesteiiike en maatsehapoeliike misstanden Ik klik bii zulke gewichtig heden altiid maar liever naar de we zens. die nog altiid in een systeem ge kneld zitten: het benijdenswaardig ge dierte. Neem zo'n klein poesje, die met een klosje speelt of achter 'n ritselend papiertje aanholt Dat beest is óók pe zig, zich motorisch te ontwikkeien, en hoe doe het maar eens na. Echter niet onder leiding van een lieve gedi- olomeerdp poes en op speciaal daarvoor toegerust instituut, maar zu gewoon volgens de aanwiizingen van moeder Natuur. En die grote en eminente auto riteit schuiven wij met onze moderne psychologie en vernuftig uitgedachte systemen wel eens te haastig en te kortzichtig aan de kant. Hetzelfde instinct, dat het poesje laat hollen en meppen en buitelen, stuurt het kleiVie meisje met de poppenwagen 'n straatje om en de kleine jongen met een schep netje en een jampotje naar de sloot kant. Motorische ontwikkeling van de bovenste plank en voor het sociaal gevoel en het zich voegen in de ge meenschap zorgen de broertjes en zus jes of de buurtkinderen wel, en dat afdoende. Maar en nu krijgt mijn brief schrijfster alle wind mee maar als moeder Natuur nergens haar kans krijgt? Als een kind thuis geen ruimte heeft om te spelen, als moeder het te druk heeft om te gaan wandelen, geen slag er van heeft om onder het werk door zo'n peuter bezig te houden, als blokjes om kuieren met de poppenwagen levensgevaarlijk is vanwege het ver keer, en er kilometers in het rond geen stekeltje te vissen valt wat dan? Dan, ik geef het ruiterlijk toe, is de kleuterschool een paradijs, een veilige en gezellige haven, waar 't kind ten minste één plekje vindt om rustig te spelen onder toegewijde en bekwame leiding. Als wij dan maar goed in het oog houden, dat dit een abnormale toe stand is, en het verloren paradijs van Ot en Sien normaal was. Wij leven in een gemeenschap, die zó geweldig aan de vooruitgang bezig is dat de kindei en er steeds op achter uitgaan, en naar school gebuurd worden om te spelen. Miin geduldige tweede briefschrijfster heeft zeker al- tang bespeurd. dat ik zoetjes aan mid den in haar protest ben terecht geko men. Inderdaad, mevrouw, de school gaat zich steeds meer met onze kinde ren bemoeien, wij behoeven binnenkort alleen -og maar de moeite te doen ze op de wereld te brengen. Straks, let eens op. krijgen we de leerplicht van vier tot twintig jaar, en niet. alleen schoolartsen en -tandartsen -zusters, maar ook voeding en schooluniform, schoolthee na vieren, op school huis werk maken en op school slapen. Een hele zorg minder, hoor; u levert uw spruit van vier jaar aan de schooldeur af en u krijgt hem volledig gediplo meerd met twintig jaar weer thuis. Waarop hij -neteen de uniform weer kan aantrekken om ons te verdedigen tegen het totalitaire systeem. SASKIA

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7