Igumen van Valamo vond nieuwe woonplaats door teken Brandweermateriaal voorde burgerlijke defensie gegund Woonboten zijn staaltjes van vakmanschap Gebeden en arbeid vullen de dag Een sober beslaan Bommenwerpers der VS naar Frankrijk veel iicnt, lucht en zon woonboot geheel afgewerkt bij de ver vaardigers koopt. Een handige Zaan- och een noodsprong! Scheepvaartberichten DONDERDAG 1 NOVEMBER 1951 Telef. 2609 18 SPOOR" 18 SPOOR" 18 18 18 yADER Haritanos, die reeds enige jaren overleden is, heeft de nieuwe vesti- 1 gingsplaats voor het klooster gevonden. Hjj was toentertijd Igumen (overste of abt) van het klooster. Toen de monniken Valamo verlieten, stelden goede vrienden in Helsingfors deze plaats voor. Op een Julidag in het jaar 1940 be trad hjj de kamer, die later de zijne zou worden. Hij voelde terstond, dat dit landgoed het nieuwe Valamo moest worden. Aan de wand hingen namelijk de afbeeldingen van de stichters der orde, Sergij en Germanos. Dat was zeer merk waardig, want de eigenaar van het landgoed was niet grieks-katholiek en had evenmin enige andere relatie met de orthodoxe kerk. De Igumen beschouwde dit als een teken des hemels en besloot, het landgoed te kopen. Het landgoed omvat in totaal vijftig hectare bouw- en weiland en driehon derdvijftig hectare bos. De veestapel bestaat uit 25 koeien, zes varkens en zes paarden. De inkomsten van het klooster worden vrijwel hoofdzakelijk verkrë' gen uit het boerenbedrijf. Voorts be taalt de Finse staat een zeker bedrag als vergoeding voor het verloren gega> ne Valamo. 's Morgens om half vier is het in het klooster dag. Om vier uur begint de mis. Deze duurt tot zes uur. Dan drinkt men thee en om zeven uur begint de arbeid op het land en in de werkplaat' een. Om negen uur is er weer een godsdienstoefening die tot elf uur duurt. Dan eten de kloosterlingen waarna zij tot een uur rust houden. Vervolgens gaan allen weer aan het werk. Om drie uur wordt opnieuw een mis opgedragen. Om vijf uur gebruikt men de laatste maaltijd van deze dag; deze wordt in de eetzaal gehaald en naar de eigen kamers meegenomen. Om zeven uur liggen allen te bed. Er wordt in het klooster uitsluitend Russisch gesproken. Sommige monni' ken beheersen het Fins en vader Mefo, dij kent behalve Russisch ook Duits, Frans, Zweeds, Fins, Pools en oud-Sla visch. De administratie geschiedt in de Russische taal, de kerktaal is oud-Sla, visch. Op onze wandeling zijn wij nu aan gekomen in de bakkerij, waar vader Mefodij ons zijn beste vriend vader An- tonij en diens assistent vader Aleksij voorstelt. Hier bakt men uit ongeveer honderdvijftig kilo meel per week het zwarte, zure brood. Slechts op de Za terdagen, die niet in de vastentijd val len, wordt wittebrood gebakken. In de machinekamer heersen vader Feodots en vader Nikolaij. Hier is de electrische centrale van het landgoed. Terwille van de zuinigheid wordt deze gedurende de zomermaanden, tussen April en September, niet gebruikt. In het hoofdgebouw vindt men nog een kleine kerk, die slechts gedurende de zomermaanden wordt gebruikt, daar zij zeer moeilijk warm te stoken is. Zij is prachtig met ikonen èn schilderijen versierd. Deze zijn alle vervaardigd door begaafde monniken. Vader Samva heet de monnik, die de kerk onder houdt. In de stal vinden we vader Pa vel, die met de paarden, die alleen Rus sisch verstaan, uitstekend overweg kan. We gaan verder naar de meubelma kerij, waar we aan vader Gabriel en vader Gurij worden voorgesteld. Vader Gabriel is in de eerste wereldoorlog gevechtsvlieger geweest, trok zich ver volgens uit het aardse rumoer terug en ging in het klooster. Hij vertelt, dat de meubelmakerij thans nog hoofdzakelijk doodkisten levert. Ieder jaar sterven er acht tot tien monniken in Pappiniemi; met een paar jaar zullen er wel niet meer zoveel van ons over zijn, zegt hij Ohder die omstandigheden is het de moeite niet meer waard, de moderne machines en werktuigen aan te schaf fen die wij in Valamo hadden, vindt hij. Wanneer wij op zeker moment een bruggetje over een watertje passeren klautert vader Mefodij snel de oever af tot onder de brug en trekt een vislijn uit het water te voorschijn. Ditmaal heeft hij niets gevangen. Hij vertrouwt me later toe, dat vissen zijn grote lief hebberij is. In de zomer, wanneer de toeristen hier 's avonds en Zondags komen, roei De 126ste lichte bommenwerpers „Wing" van de luchtmacht der Ver enigde Staten zal binnenkort in Frank rijk worden gestationneerd. Deze „wing" is de eerste Amerikaanse luchtmacht eenheid sinds het einde van de oorlog, die op Franse bodem wordt gestation neerd. Staking bij de Amerikaanse koopvaardij uitgebroken Gisteren hebben aan de oostkust van de Verenigde Staten de stuurlieden en machinisten van de Amerikaanse koop vaardij het werk neergelegd. De sta king dreigt alle Amerikaanse koopvaar dijschepen aan de Atlantische kust en in de Golf van Mexico stil te leggen. Zoals bekend ligt het werk in de haven van New York reeds zeventien dagen stil tengevolge van een staking der havenarbeiders. ONDERSCHEIDING VOOR OUD-G.G. De oud-gouverneur-generaal van Ne derlands Indie, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, kamer heer i. b. d. van H. M. de Koningin is met ingang van 30 October 1951 be noemd tot grootofficier van Hare Ma jesteit. ik in mijn kleine boot het meer op en vis de hele dag, zegt hij. Ik bak de vis boven een open vuur op het strand. Het is zo prettig, wanneer men ergens heen kan vluchten, op momenten dat het hier wemelt van mensen.... Vader Mefodij nodigt ons uit, om deel te nemen aan de mis, die om negen uur 's morgens begint en aan de maal tijd, die er op volgt. Samen met hem gaan wij er heen. Wanneer wij de kerk betreden, is de kerkdienst al begon nen. De binnenkomenden slaan eerst voor het Christusbeeld een kruisteken, vallen dan op de knieën en bulgen het I Bij de monniken van Valamo in Pappiniemi 2 en slof AiiiiiiHiiiiRnniniiiiiniiiiniiiiiifiiniiiiiiniHiiiijiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiii hoofd ontelbare malen in het stof. Som migen lopen rond en kussen de heili genbeelden, waarmee de kerk is ver sierd. De mis wordt in het oud-Slavisch gelezen en gezongen. De priester en een kwartet zingen onophoudelijk wissel zangen. Drie rijen tafels zijn in de richting van het altaar opgesteld. Hoewel de versiering in hoofdzaak in dit deel der kerk is aangebracht, vindt men ook in de rest van de ruimte tal van bijbelse schilderijen en heiligenbeelden. Boven de opening, waardoor de keukenbroe ders aan de anderen de schalen met eten overhandigen, hangen prachtige schilderijen, die Christus' omgang op aarde uitbeelden. De priester maakt tij dens de mis een rondgang en blijft voor een ieder staan, zwaait een wierookvat aan een zilveren ketting heen en weer achtereenvolgens in de richting van elk der aanwezigen. Vader Mefodij ver klaart later, dat de wierook de gebeden symboliseert. „Mogen onze gebeden als de rook van deze lamp ten hemel stij gen". Als de mis ten 'einde is, gaan wij zit ten. Aan het boveneinde van de mid delste tafel zit de Igumen. Op zijn borst draagt hij een gouden kruis. Naast hem zitten de priesters. Het teken hunner waardigheid is een zilveren borstkruis. Een soep, vervaardigd van erwten en uien, wordt tezamen met een groot stuk zuur, zwart brood in blikken schotels opgediend en met houten lepels gege ten. Wanneer alleen genoeg hebben ge geten, worden de grutten binnenge bracht. Elke schotel is voor ongeveer vier personen bestemd. Een stukje mar garine in het midden van de schotel wordt over de spijs verdeeld. Dan neemt men zijn lepel en eet zijn deel. Afscheid Na een verblijf van twee dagen ne men wij afscheid van de vriendelijke monniken. Vader Mefodij stelt een sle de ter beschikking. Daarmee wordt ik naar de viersprong teruggebracht, waar een auto op me wacht. Dan rijden we in het licht van de volle maan weg. Het wordt een rit, die me lang zal heugen. Een uur lang zit ik samen met de Rus sisch sprekende broeder in de slee. Sa men voeren we een van de merkwaar digste gesprekken uit ons leven, terwijl we voortglijden naar de wachtende auto. Hoewel we zeer weinig Russisch kennen,' babbelen we heel wat met de broeder af. Alles, wat we onderweg zien, probeert de koetsier ons in het Russisch duidelijk te maken. Wij ant woorden op dezelfde wijze en proberen in eigen taal een verklaring te geven. Bij het afscheid geven we hem een si naasappel en een zakje bonbons, die nog in de koffer zijn achter gebleven. Diep geroerd dankt hij en dan volgt een hartelijk afscheid. en van een plaats, welke ondanks haar misschien vreemde zeden een ge tuigenis van de vrede der zinnen en de verzekerdheid der ziel aflegt, richten wij onze schreden weer terug naar de onrustige wereld. De maaltijd begint. Er wordt voor de ajbeelding van het Laatste Avondmaal een lamp ontstoken. Deze hangt recht boven de altaardeur. Allen staan op en zingen. Wanneer de Igumen de zegen heeft uitgesproken, geeft hij met een bel het teken, dat het eten moet worden binnengebracht. Een priester gaat dan bij de tafel van de Igumen staan en leest gedurende de gehele maaltijd uit religieuze geschrif ten voor. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE OOSTHUIZEN De zeer smalle Hoornse brug te Oost huizen heeft weer slachtoffers geëist. Gistermorgen om half acht is namelijk een Citroen, waarin de koeltechnicus J. H. en de verwarmings-instaliateur G. v.d. V., beiden uit Leeuwarden, wa ren gezeten, met grote vaart door de leuning van de brug gereden. De auto belandde in de ringvaart en verdween geheel onder water. De heer v.d. V. wist zwemmende de kant te bereiken en gelukkig kon de heer H. door om standers worden gered. Hij bleek ech ter een kwetsuur aan een nekwervel te hebben opgelopen en is naar het ziekenhuis te Purmerend vervoerd. Moordenaars van generaal Chanson in arrest Drie maanden geleden is generaal Charles Chanson, destijds bevelhebber der Franse troepen in Zuid-Vietnam, vermoord. De Franse militaire autori teiten hebben thans vijf Vietnamezen, die van medeplichtigheid aan de moord worden beschuldigd, gearresteerd. De moord is indertijd gepleegd door een „vrijwilliger des doods". Hij wierp een uit plastic vervaardigde bom, waar door hijzelf en de generaal om het le ven kwamen. Honderden leden van leger en po litie vervolgden Woensdag de jacht op de moordenaar van de Franse hoge commissaris in Cambodja, Jean de Ray mond, die Dinsdag door een Vietname se bediende, is doodgestoken. Ontdekkingsreizigers peet over K.L.M.-vogels De zeven in bestelling zijnde D C-6- vliegtuigen, die in de loop van 1952-1953 oudere eenheden van de KLM-vloot gaan vervangen, zullen de volgende na men van Nederlandse ontdekkingsrei zigers ontvangen: 1. Petrus Plancius, 2. Jan Huygen van Linschoten, 3. Corne- lis Houtman, 4. Olivier van Noort, 5. Abel Tasman, 6. Willem Bontekoe, 7. Jan van Riebeeck. RUSSISCH ANTWOORD OP NOORSE NOTA INZAKE OORLOGSGRAVEN. De Russische minister van buiten landse zaken heeft geantwoord op een Noorse nota, waarin de Russische be schuldiging inzake „verwaarlozing en ontwijding van Russische oorlogsgraven in Noorwegen" werd tegengesproken. De drieling, die de echtgenote van ds. H. van Leeuwen uit Delft het leven schonk, en de moeder maken het goed. De namen van de drie zoons zijn Ger hard Jan, Marius en Catharinus. In San Diego, Californië, werd een demonstratie gegeven met een radiogra fisch bestuurd model van een XP5Y-1 turbine watervliegtuig, dat één tiende van de werkelijke afmetingen groot was. Rechts zit de ingenieur achter zijn apparaat. Links een aantal filmoperateurs, die de bewegingen van het model vastleggen. Order van acht millioen Maandag is de eerste order voor een gedeelte van het brandweermateriaal dat ten behoeve van de burgerlijke ver dediging zal worden aangeschaft, ge plaatst. Deze bestelling, ter waarde van acht tot negen millioen gulden, is ge gund aan de N.V. Motorkracht. Zij om vat de levering van 396 chassis met mo tor, 44 chassis met vierwielaandrijving met motor en 677 losse motoren, waar van er vijftig in reserve worden gehou den en de andere zullen worden ge bruikt voor tweewielige motorspuiten. Deze order kost ons land vijf millioen Duitse marken aan deviezen. Er waren zeventien inschrijvingen ontvangen, die tezamen een stapel van 1.20 meter vormden. Slechts twee vol deden aan de zware eisen, die men meende te moeten stellen, n.l. de met Hef buifenleven is prachtigI I l I. If I I# Het is niet beslist nodig, dat men de ZAANSTREEK is een land van sloten, vaarten en poelen. Dat weet een- dammer kocht enige maanden geleden ieder, wanneer hij slechts een enkele maal deze streek heeft doorkruist, een onderbouw, liet deze naar de poel langs het Kalf en de Ringsloot, om dan uit te komen bij de brede kromming langs de Westzanerdijk slepen en wist van de Zaan in de nabijheid van de oude en voorname Gortershoek. Water, door eigen handigheid daarbij kundig water en drassige polders. Bij de woning- of industriebouw weten de bouwers voorgelicht door de technische expert wat dat betekent: duizenden heipalen worden in de drassige grond gestoten, omdat zonder deze steunpilaren het huis al gauw aan verzakking en scheurin gen zal ten onder gaan. Het is daarom dat velen nu de woningnood groot en de beschikbare huizen peperduur zijn, tot de harde noodzaak zijn gekomen zich te nestelen in woonboten van allerlei aard. Deze woonboten die in de Zaanse wateren soms in lange rijen achter elkaar gemeerd liggen, zijn vaak e, "e Jaar, nae, zljn vrouw en Zaanse producten, en daarmee vaak staaltjes van knap en soliede vakman- op werkelijke prachtige boot schap op het gebied van de huisbotenbouw. TIET BLIJFT altijd een noodsprong", zo zeide ons de heer Baerveld, op dit gebied, de heer Baerveld, een eigen houten bovenbouw met inrich ting te timmeren. De heer G. E. T. de Man woont al Grootes, die al sedert twee en een half jaar in „De Zwarte Bruinvis" woont, „De Noodsprong", die met nog zeer vele andere woonboten in de Braak- sloot aan het Kalf gemeerd ligt. Het is oorspronkelijk een stalen dekschuit die gemeerd ligt aan de Mauvestraat van 19 a 20 meter lengte en vier meter in Zaandam. Een fraaie drijvende wo ning van buiten fris in de bruine beits en met het artistiek glas in loodraam met de „Zwarte Bruinvis" en het brede venster met het mooie uitzicht over de vaart en het weiland. Zij heb ben, voordat zij trouwden en toen woongelegenheid en dan wil men er bleek' dat z« meerdere jaren op een geen afscheid meer van nemen. Dan 1,UIS zouden moeten wachten, van hun eigenaar zeer tevreden is, ware het behelpt men zich blijkbaar graag met spaarcentjes een woonboot gekocht en niet.... dat de ligplaats in de Braak- een wat nauwere ruimte en neemt f.^ e,ra e,zl.e.n hebben Z11 2een sPDt sloot voor hem en voor de andere men het vaak ver verwijderd liggen van het Centrum van stad of dorp wel op de koop toe. directeur van de N.V. Huisbotenwerf Be'ona", maar bezit men een derge lijke boot. heeft men haar zelf zo ge zellig mogelijk ingericht en is de lig ging -buiten prachtig, dan vervaagt voor U het tijdelijke karakter van deze breedte, waarop een zeer hoge woon ruimte is gebouwd, onderverdeeld in een ruime en moderne woonkamer, twee slaapkamer, een logeerkamer, een W.C. en douchecel, een keuken van 214 bij 3 meter en met vooraan de boot een prettig balkon. Een prachtige boot, waarmee de Ongeveer tien jaren geleden is de Fa. Baerveld en Stapel in het West zij derveld in Zaandam gestart met een industrie, die zich tot taak stelde oonboten te vervaardigen volgens een geheel verantwoord en modern procédé. Drie jaren geleden werd daarvoor nabij de werf een speciale betonnen droogdok van 45 bij 7 meter aangelegd. Wanneer de betonnen onderbouw ge heel gereed is gekomen, kan met een enkele handbeweging het water van een van de omliggende vaarten in deze droge bak stromen. Daarna kan met de bovenbouw worden begonnen. Dit veelzijdige werk, waarvoor op ieder gebied goed geschoolde vaklie den nodig zijn, vormt een belangrijk onderdeel van de werkzaamheden die voor de voltooiing van dit product nodig zijn. Verschillende types. De Woonbotenindustrie „Betona" kent in haar fabricage verschillende types van woonboten, een daarvan het meest gevraagde en bekende is wel het standaardtype van 10 bij 4 meter een boot, die in staat is in de nor male dagelijkse behoeften te voorzien. Dan heeft men de beschikking over een ruime woonkamer met groot ven ter. een gangetje, twee slaapkaniers een Bruynzeelkeuken en een logeer- vertrekje. Hierover beschikt ook de fam. J. van dit besluit. Zij zijn gedrieën en het kleine meiske van anderhalf jaar speelt vrij in de gezellige woonkamer, of op het kleine stukje weiland, dat zij mogen gebruiken en dat zij voor het kind met wat kippengaas hebben afge schut. nieuwe Kalvers echter niet erg te spreken. Zo ook de bewoner van „De Noodsprong" die als chauffeur bij Bruynzeel iedere dag viermaal de af stand van de Bruynzeelfabrieken naar het Kalf moet fietsen. De verzoeken van de heer De Man om in de stad te mogen meren hadden geen resultaat. Dat zij bovendien maar één postbe stelling krijgen per dag, terwijl de be woners aan de overkant in de wonin gen tweemaal per dag post ontvangen, staat hen niet erg aan. Daarmee houdt de lange rij van grieven echter niet op, want wat zij als een groot onrecht be schouwen, dat is dat zij aan het pol derbestuur van de aangrenzende pol der voor het loopplankje dat de boot met het pad verbindt jaarlijks f25. moeten betalen. Het huisvuil wordt er bovendien niet opgehaald en het zwarte gruis van het pad bezorgt de bewoners zijna in ieder jaargetijde veel vuil en ongemak in huis- en slaapkamers. Grieven en bezwaren leggen dus hier een scha duw over het anders zo prettige bui tenleven, waarvan ook vele Zaanse gezinnen in hun woonschepen ge nieten. Want het leven in een woonboot, het mag een noodsprong zijn en dat er kennen wij volmondig, is veelal een vrij en heerlijk buitenleven. Men is er vrij en geniet van zon, licht en lucht. Wij herinneren ons het prachtige uitzicht dat wij hadden, toen wij eens een bezoek brachten aan een woon boot, die midden in het Westzijder- veld gemeer lag. Een vergezicht op de Duitse Magirusfabrieken verbonden Motorkracht en de DAF te Eindhoven. De offerte van Motorkracht kreeg de voorkeur wegnes de luchtgekoelde die selmotor, die er in was verwerkt. Op het ogenblik zijn nog in studie de inschrijvingen voor pompen, carros serieën en andere benodigdheden. Hier mee zal eveneens acht tot negenmil- lioen gemoeid zijn. Het is echter nog niet zeker, of de benodigde pompen hier te lande zullen kunnen worden vervaardigd. Motorkracht moet leveren binnen ze ven maanden na gunning. De order zal extra werkgelegenheid voor twee- tol driehonderd man doen ontstaan. KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk: Beroepen te Hontenisse: K. Verbeek, cand. te Ophe- mert; te Poortvliet; M. J. Lekkerker- ker, em. predikant te Amsterdam. Be- ddnkt voor Benschop en voor Goude rak: M. Ottevanger te Leiden. Geref. Kerken: Aangenomen naar El- burg: T. Bakker te Oldemarkt. Geref. Kerken art. 31 k.o.: Bedankt voor Blokzijl; H. J. Meyerink te Dro- geham; voor Mussel: J. van Dijk te Gees. Geref. Gemeenten: Bedankt voor Werkendam: W. C. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.) Zevenhonderd Amsterdamse bouwvakarbeiders in staking Van de 1200 bouwvakarbeiders op een woningbouwcomplex van 1800 hui zen in Amsterdam-West zijn er 700 in staking gegaan, aangezien het bouwob- ject door de politie bewaakt wordt. De ze bewaking is ingesteld, nadat dertien ontslagen arbeiders, die op advies van de EVC toch weer op het werk waren verschenen, door de politie waren ver wijderd. woonbootbewoners heel wat bezwaren met zich brengt. Grieven De Braaksloot is n.l. onofficieel de het zonovergoten polderland met zijn ligplaats geworden waar het gemeen- grazende koeien, zijn zilveren vaarten tebestuur van Zaandam alle woon- en aan de einder twee zwarte molens, boten meert. Over deze gedwongen Zoals Mauve of Maris dat meerma- ligplaats zijn de meeste van deze len zag en.... schilderde. EEN GEZELLIG HOEKJE IN EEN MODERN INGE RICHTE WOONBOOT. Alnati, Buenos Aires—R'dam, 30-10 van Rio de Janeiro naar Vittoria Alphard, A'dam—W.-Afrika, 30-10 «g Bordeaux Ampenan. Surabaja—New York, 31-10 te Belawan verwacht Bengkalis, A'dam— Surabaja, 30-10 te Pondicherry Blij- dendijk, R'dam—New York, pass. 30-10 Scillys Celebes, A'dam—Indonesië, 31-10 te Surabaja Cottica, GeorgtownA'dam, 30-10 van Georgetown naar Paramaribo Delfshaven, Bahia BlancaCasablanca, 30-10 van St Vincent Kaap Verd. Eem- dijk, R'damGolfhavens, 27-10 van Ha vanna Esso Amsterdam (t). 30-10 van R'dam naar Aruba Esso Rotterdam (t), 30-10 ter rede te Aruba Gaasterkerk, Beira—A'dam, 31-10 v.m. van Dar es Salaam naar Zanzibar Groote Beer, Tandjong Priok—A'dam, pass. 20-10 n.m. Kaap St Vincent Groote Kerk, Beira— A'dam, 30-10 van Beira naar Dar es Salam Heelsum, Houston—R'dam, 31-10 v.m. te Le Havre Hera. 30-10 van Hamburg te A'dam Kota Agoeng, New Orleans— Tandjong Priok, 31-10 te Semarang ver wacht Klipfontein, Beira—A'dam, 31-10 v.m. van Antwerpen Langleescot, (Ch), R'dam—O.-Afrika, 23-10 te Langa La- renberg, 30-10 van Bone te A'dam Leopoldskerk, R'dam—Perzische Golf, 30-10 te Khorramshar Linge, 31-10 v.m. van A'dam te Helsinki verwacht Lisse- kerk, R'dam—Perzische Golf, 31-10 te Kuwait Maas, 30-10 van Bremen te A'dam Maaskerk, A'dam—W.-Afrika, pass. 30-10 Finisterre naar Dakar Mal- vina (t), 29-10 van Aruba naar Hamburg Melampus, Indonesië—A'dam, 27-10 van Colombo naar Port Sudan Mirza (t), 30-10 van Lissabon naar Mena el Ahmadt Ootmarsum, Houston—R'dam. pass. 30-10 Miami naar Havanna Oranje, A'dam— Tandjong Priok. pass. 30-10 n.m. Malta naar Port Said Rossum, 30-10 van A' dam naar Huelva Ruys, Rio de Janeiro —Kobe. 30-10 van Durban naar Beira Sarpedon, A'damMaracaibo, 30-10 te Laguaira Sliedrecht (t), Antwerpen— Bahrein, pass. 30-10 n.m. Gibraltar Tabinta, Makassar—A'dam, 30-10 van Be lawan Tawali, New York—Calcutta. 30-10 van Bandarshapur naar Basrah Tomini, R'damSurabaja, 31-10 v.m. te Port Said Volendam, R'dam—Halifax, 30-10 500 mijl noordoost van Kaap Race Westland, Buenos Aires—A'dam, 31-10 v.m. te Ilheos verwacht Weltevreden. New York—Indonesle. 30-10 van Surabaja naar Makassar Willem Ruys, Tjandjong Priok R'dam, 30-10 van Aden naar Suez iJaeai, 60-10 van Hamburg te A'dam

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5