Nederlandse Bondsploeg had geen moeite met Fins elftal Tweede Kamer aanvaardt plan-Schuman Egyptische verzetsbeweging zet grootscheepse acties op Sport in 't kort Vakverbond reikt vriendenhand als sociale maatregelen blijven De eerste Canadese eenheid is in Rotterdam geland Zaken waar de jeugd voor strijdt, zijn de sirijd alleszins waard Europese verdeeldheid dient overwonnen Geologen in Indonesië gearresteerd Wegens verduistering van belangrijke documenten Dreigende havenstaking in de Kanaal-zone Allerheiligen Wijziging der Belgische regering thans zeker Ü8 Prinses Elizabeth aan gevaar ontsnapt Vordering van scholen was noodzakelijk De minister van Oorlog over de herhalingsoefeningen Winston Churchill was verstrooid jjE algemene raad van het Britse vakverbond, dat ongeveer acht millioen arbei ders vertegenwoordigt, heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het vakverbond „vriendschappelijk" met de nieuwe conservatieve regering zal samenwerken. Het verbond staat er echter op, dat hetgeen Labour de laatste zes jaar op het gebied van sociale verzorging heeft opgehouw in stand blijft. William Morrison werd voorzitter van Lagerhuis Troepen voor de NATO Henk Schijvenaar was de ziel van sierke verdediging Fris aanvalsspel verraste de gasten Bakker en Lakeman liepen hun grote achterstand in DONDEKDAG 1 NOVEMBER 1951 eling ■reek eurs. stuk bon- •eens alles tomt lig- (Vervolg van pag. 1) MADAT de Tweede Kamer een aantal wetsontwerpen van eenvoudige aard o.a. vier naturalisatie-ontwerpen, waardoor vier en tachtig personen de hoe danigheid van Nederlander zullen verkrijgen had goedgekeurd, werd de Dinsdag onderbroken behandeling van het plan-Schuman voortgezet met een rede van de minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink. zal gaarne medewerking verlenen, aldus de minister, als op andere terreinen integratiepogingen worden ondernomen. Ten aanzien van de Nederlandse ko- lenprijzen was prof. Van den Brink van mening, dat deze lager zullen zijn met het verdrag dan als het verdrag er niet zou zijn. Tot de heer Gerbrandy zei de minister, dat het niet gaat over de keu ze: deze organisatie of geen organisatie, TIET stond voor de bewindsman vast, dat in andere landen meer verschil van opvatting over het plan zal bestaan, dan in ons land het geval is. Juist hier heerst het besef, dat slechts de toekomst van het land en van Europa is verze kerd als de verdeeldheid in politiek en economisch opzicht in Europa wordt overwonnen. Daaruit verklaarde hij ook de vrijwel algemene instemming in de Kamer. Er kunnen z.i. zeker bedenkin gen tegen het plan worden gemaakt, maar de tendenz voor ons land is gun stig. Wordt de in het verdrag vastge stelde weg niet gegaan, dan zal het eco nomisch nationalisme terugkeren in een zodanige vorm, dat het verdere ont plooiing van ons dicht bevolkte land zal verstikken. Minister Van den Brink stemde in met de opmerking, dat het verdrag een compromis karakter draagt, indien men compromis wil zien als synoniem aan bijna realistisch. Spoedig na het tot standkomen van het verdrag, dat ge legenheid geeft tot aanpassing aan zien Wijzigende omstandigheden, zal een overeenkomst met Engeland moeten worden gesloten. De Nederlandse regering heeft er met klem op aangedrongen Den Haag als zetel voor het Hof te kiezen. Over de zetel van de assemblee en de hoge auto riteit kon hfj geen concrete mededeling doen, maar van Nederlands zijde is Straatsburg aanbevolen. De regering maar over de keuze: deze organisatie of een organisatie van particulier kartel achtig karakter. Na medegedeeld te hebben, dat hij binnenkort een voorstel zal doen aangaande de ontginning van bet mijnveld Vlodrop, herinnerde spre ker aan de belangstelling van de jeugd voor het onderhavige vraagstuk. Zaken waarvoor de jeugd strijdt, zijn de strijd alleszins waard, aldus prof. Van den Brink. In antwoord op vragen van de heer Gerbrandy deelde de minister ten slot te mede, dat de problemen van het deelnemen door Duitsland aan de ge meenschap en de eisen tot schadever goeding geheel los van elkander staan. Hij zeide voorts niet in te zien hoe aan vaarding van het verdrag de overheid zou kunnen belemmeren in haar ener- giepolitiek. Zoals reeds gemeld, werd het ontwerp met grote meerderheid aanvaard. Het hoofd van de geologische dienst te Bandung, dr. A. L. Simons, en het hoofd van de dienst Mijnwezen te Dja karta, Soenoe Soemosoesastro, zijn Dins dag in opdracht van de procureur-ge neraal in voorlopige hechtenis gesteld. Z(j worden er van verdacht betrokken te zijn bij de verduistering van waar devolle kaarten en geologische docu menten over de bodemrijkdommen in Indonesië. Ook zijn gearresteerd het voormalig hoofd van de inspectie van de dienst Mijnwezen, ir. C. A. Beukers, en het voormalig waarnemend hoofd van deze dienst, thans hoogleraar van de Tech nische Hogeschool te Bandung, prof. ir. M .E. Akkersdijk. Naar verluidt zijn de documenten na de souvereiniteitsoverdracht naar Ne derland gezonden. Het onderzoek in deze zaak heeft vele maanden geduurd. nE Egyptische verzetsbeweging heeft een actie op grote schaal onderno men om de Britse troepen uit de Suez- kanaalzone weg te werken. Twee es cadrilles van de RAF hebben zich met spoed naar de kanaalzone begeven om de gezinnen der Britse militairen en de militaire installaties aldaar te bescher men .Ook het Britse garnizien in dit gebied wordt weer versterkt. Locomotief greep auto Arbeider getroffen dooi meegesleurde wagen Op de van flikkerlicht voorziene spoorwegoverweg te Onna in de rijks weg ZwolleSteenwijk vlak bij laatst genoemde stad is gistermiddag een auto komende uit Leeuwarden, bestuurd d-oor de heer B. Bolsius, inspecteur van de Nederlandse Lloyd, door een loco motief gegrepen. De auto werd zwaar beschadigd. De heer B. bekwam geen letsel. De spoorwegarbeider B. Orsel, die daar werkte, werd door de mee gesleurde auto getroffen. Hij werd niet levensgevaarlijk gewond. De chauffeur was misleid door het feit, dat er arbei ders op de overgang werkten. Het wordt hóe langer hoe duidelij ker, dat de Belgische regering na de bijeenkomst van het Belgische parle ment op 8 November zal worden gewij zigd. Zij heeft in de kring van de vier schaar der CVP aan scherpe critiek blootgestaan, waarbij haar grove psy chologische fouten werden verweten. Thans reeds verluidt, dat het kabinet binnenkort zal worden uitgebreid met een coördinator voor sociale en econo mische problemen, als hoedanig de oud- ministers Eyskens en Duvieusart wor den genoemd. DESKUNDIGEN VAN KRUPP GAAN NAAR INDONESIË. In verband met de aankoop van lo comotieven bij de Krupp fabrieken in Duitsland zijn drie ingenieurs van deze fabrieken bereid gevonden voor een jaar in Indonesië te worden tewerk gesteld. Eén van de oragnlsatoren van de ver zetsbeweging is kolonel Abdoellah El Tel, die in Jordanië bij verstek ter dood is veroordeeld onder beschuldiging van medeplichtigheid aan de moord op ko ning Abdoellah. De Britten hebben zeven Egyptische politiemannen, onder wie een luitenant gearresteerd. De mannen waren belast met de bewaking van een weg in de kanaalzone. Bovendien is een Egypti sche aannemer en hoteleigenaar door de Engelse troepen gearresteerd, aan gezien hij anti-Britse propaganda maakte. Sinds half October zijn bij incidenten met Engelsen in de Kanaalzone twintig Egyptenaren gedood. De Egyptische havenarbeiders in de Kanaalzone hebben gedreigd over een week het werk te zullen neerleggen, indien de kanaalmaatschappij nog lan ger diensten blijft bewijzen aan Britse oorlogs- en bevoorradingsschepen. Vechtpartij op Nieuwendijk te Amsterdam berecht De Amsterdamse rechtbank heeft gis termiddag de 25-jarige uit Suriname af komstige Nederlander A. C. R. veroor deeld tot een maand gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en zijn on middellijke invrijheidsstelling bevolen, aangezien hij reeds langer dan een maand van zijn vrijheid beroofd was geweest. R. had bij een vechtpartij op de Nieu wendijk te Amsterdam in de nacht van 8 op 9 Sept. een 23-jarige tegelzetter met een mes in de rug geraakt. Uit de getuigenverklaringen concludeerde de rechtbank echter, dat verdachte zijn tegenstander niet met opzet had gesto ken. De officier van justitie achtte slechts eenvoudige mishandeling bewe zen en eiste een maand met aftrek. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn per vliegtuig uit Mon treal naar Washington vertrokken, waar zij de gasten zullen zijn van pre sident en mevrouw Truman. Op het vliegveld van Washington was president Truman tor begroeting aanwezig. Het paar zal twee dagen te Washington verblijven en daarna een rondreis door de Verenigde Staten maken. Te Montreal is prinses Elizabeth aan een ongeluk ontsnapt. Op het balkon van een ziekenhuis stortte een blok beton neer, een minuut nadat de prin ses van die plaats was weggegaan. Het stuk beton was, vermoedelijk door een windstoot, losgeraakt uit een balus trade. Langs de weg van het vliegveld naai Blair House had zich ongeveer een half millioen mensen opgesteld. President Truman en Prinses Elizabeth reden in een open auto. Rechercheurs stonden op de treeplank. In een andere auto waren Prins Phillip, mevrouw Truman en Margaret Truman gezeten. Eerder op de dag hadden brandweerlieden de be stofte regeringsgebouwen en het Capi- tool schoon gespoten. Voor te gast te zijn aan een door de pesident aangeboden diner woonde het koninklijk echtpaar een ontvangst bij van het Washingtonse perscorps. Aan het Tweede Kamerlid, de heer E. Vermeer (Arb.), die vragen had ge steld over de vordering van scholen te Velsen wegens de herhalingsoefenin gen in October, heeft de minister van Oorlog, mede namens de ministers van Binnenlandse Zaken en van Onderwijs, geantwoord, dat van vordering van scholen te IJmuiden, Velsen, Castri- cum en Spaarndam in strikte zin niet kan worden gesproken. Bovendien zijn niet uitsluitend scholen in gebruik ge nomen. Er is door de burgemeester van Velsen voldoende geprobeerd, om andere ruimten ter beschikking te stel len. Het was echter noodzakelijk, troe pen in scholen te legeren, omdat er inzonderheid in IJmuiden ten gevolge van de bezetting geen andere voor het beoogde doel geschikte ruimten te vin den zijn. Dat daarbij meer ruimte van openbare dan van bijzondere scholen in gebruik is genomen, was een kwes tie van ligging en geschiktheid der ge bouwen. De minister van Sociale Zaken heeft het subsidie aan de gemeenten voor hulpverlening aan schippers ver- I genisstraf hoogd tot 75 pet. van de toegekende be- van de regering. Hij was in Utrecht tot dragen. levenslang veroordeeld. Doodstraf geëist tegen SS-er Voor de Bijzondere Raad van Cassa tie is opnieuw de doodstraf geëist te gen de Groninger A. J. Pieters, die zich te Loosdrecht in April en Mei 1945 aan allerlei gruweldaden heeft schuldig ge maakt. Hij behoorde tot het beruchte SS-Jagdkommando Zeppelin. De V-man K. E. van Charante, die voor de Duitse Abwehr heeft gewerkt, is veroordeeld tot twintig jaar gevan- en ter beschikking-stelling Daar de Engelse Koning wegens zijn voorgeschreven rust nog steeds niet in het openbaar verschijnt, vergezelde prinses Margaret haar moeder, Koningin Elizabeth, bij een variété-voorstelling in het Victorie paleis. Voor de eerste maal in 56 jaar werd de voorzitter van het Lagerhuis bij meerderheid van st<mmen gekozen. Gewoonlijk wijzen de partijen van te voren met algemene stemmen een voor zitter aan. Ditmaal verstoorde de on enigheid over de keuze enigszins de plechtigheid van de gebruiken, die bij de verkiezing van de voorzitter wor den gevolgd. Met 318 tegen 251 stem men werd het conservatieve parle mentslid William Shepherd Morrison, die tijdens de tweede wereldoorlog mi nister van stedebouw was, tot voor zitter benoemd. Door het samenstellen van zijn rege ring had Churchill zich voor de zitting De wereld herdenkt haar doden. Stille overpeinzing in een Beiers dorp. Twee uur later dan aanvankelijk werd verwacht lag Woensdag het Panamese s.s. „Columbia" in de Merwehaven te Rotterdam voor de wal. Een dikke mist had dit schip vastgehouden, dat 34 of ficieren en 394 onderofficieren en man schappen aan boord had van de 27e Canadese infanteriebrigade, onder com mando van majoor M. G. Egan uit To ronto. Op de kade waren ter verwelkoming aanwezig de militaire attaché van de Canadese ambassade, kolonel T. A. Johnston en van de Nederlandse zijde generaal-majoor J. R. H. Lagas, inspec teur van het verkeerswezen, die de chef van de generale staf vertegenwoordigde. De Canadese brigade, die een bijdrage vormt voor de strijdkrachten van het Atlantische Pact en dus geen bezettings contingent is, zal uit 6500 man bestaan. Al deze manschappen zullen via Rot terdam Europa binnenkomen, nog in de loop van dit jaar. Per trein gaan zij dan, evenals het thans aangekomen con tingent, naar Hannover. De eersten die voet aan wal zetten waren de Royal Canadian Dragoons De manschappen van deze brigade behoren tot vijftien infanteriebataljons uit alle gebieden van de Oost- tot de Westkust van Canada. Allen hebben een dienst verband aangegaan van drie jaar. De gehuwden onder hen moeten daarvan een jaar, de ongehuwden twee jaar in Europa doorbrengen. Dit is de eerste keer in de geschiede nis, dat Canadese troepen in vredestijd op Europese bodem gelegerd worden. Peron draagt tijdelijk zijn bevoegdheden over De Argentijnse president, Peron, heeft tijdelijk zijn ambt overgedragen aan vice-admiraal Tesaire, Tot aan de presi dentsverkiezingen zal Tesaire de uit voerende macht uitoefenen. Vice-admi raal Tesaire, die sedert 1946 lid van de senaat is, werd in 1891 geboren en was verscheidene malen minister. (Van onze sportredacteur QISTERAVOND kwam in het Olympisch Stadion een Bondsploeg tegen een Fins elftal in het veld. In dat Nederlands elftal speelde slechts één speler die Zater dag met het vertegenwoordigende Finse elftal had kunnen kennis maken. Dat was Kiineman, die als invaller ongeveer dertig minuten, nadat Biesbrouck was uitgevallen, de Nederlandse kleuren had mogen verdedigen. De Finnen daaren tegen kwamen met een kern van vijf spelers in het veld. Niettemin hebben de Nederlandse „reserves" een volkomen verdiende 41 overwinning behaald. struikelblok. Van de DWS-er Fager en de Be Quick-speler Appel had hij ge durende de gehele wedstrijd een be hoorlijk steun. Vooral aanvallend hebben deze kant- halfs zonder twijfel een belangrijk aan deel gehad in de gedecideerde over winning. Onze aanvalslinie was voor velen een openbaring. De combinaties klopten zeer behoorlijk, het reactiever mogen was oeter dan van de voorhoe de welke de keuze-commissie in de of ficiële landenwedstrijd tegen de Fin nen had opgesteld en bovendien schroomden deze spelers niet om, als zich kansen voordeden, de Finse doel- verdediger met lastige schoten te be lagen. NATUURLIJK waren die elf Neder landers het een en ander verplicht Zij speelden dan ook een fris bewe gelijk en vaak levendig spel, dat in sommige perioden aanzienlijk beter was dan het spel dat de Noorderlingen hier tegenover konden stellen. Onge twijfeld zullen wij rekening moeten houden met het feit dat het spel ln een lichtwedstrijd aanzienlijk sneller schijnt dan in een normale wedstrijd, maar toch hebben wij de overtuiging dat meerdere spelers van dit bonds- elftal meer in hun mars hadden dan de Oranjehemden die Zaterdag in het Feyenoord-Stadion speelden. Rechts buiten Van der Bogert was zonder twijfel sneller dan Van der Tuyn en vooral viel op dat deze speler zowel rechts als links zeer gemakkelijk schoot. Bovendien was zijn opstellen vaak voortreffelijk en zijn feilloos voorzetten stichtte meer dan eens verwarring in de Finse verdediging. Hierbij dient men rekening te houden met het feit dat de Finnen hun ver trouwde backs Martin en Myntti als steunpilaren in de verdediging hadden opgesteld. In de Nederlandse verdedi ging schitterde de ster van Henk Schij venaar. Niettegenstaande het feit dat de EDO-speler minder snel was dan zijn tegenstanders, was hij voor de Fin nen telken male een onoverkomenljjk De wedstrijd. Nauwelijks was het spel tien minu ten oud toen middenvoor Van der Lan- genberg, de invaller voor Van der Weerd, met een kopbal het eerste doel punt scoorde. Dit doelpunt drukte de meerderheid van onze landgenoten zeer duidelijk uit. De Finnen, die hun voor treffelijke binnenspelers Lehtorvirta en Rytkonen danig misten, konden in dat eerste half uur practisch geen gevaar lijke aanval opzetten en bovendien lie pen de blauwhemden telkenmale in de buitenspelval. Nadat doelman Koiwinen in de tweede helft een strak schot van Van Overbeek op voortreffelijke wijze had gestopt, kreeg Van der Bogert een „dot" van een kans, waarvan de DOS- rechtsbuiten dankbaar profiteerde om de stand op 20 te brengen. Hoewel zijn Finse collega op de rechtervleugel Saris eenmaal wist te passeren, kwam de Nederlandse overwinning geen mo ment in gevaar. Van Overbeek en Kiineman, die ook nu weer niet tot de uitblinkers behoorde, brachten de zege met twee uitstekende doelpunten in veiligheid. Niettegenstaande het Finse overwicht in het laatste kwartier hield" de Nederlandse verdediging, met Schij venaar aan het hoofd, behoorlijk sfand, zodat de dertigduizend toeschouwers, die deze aantrekkelijke wedstrijd heb ben aanschouwd, naar huis konden gaan met de wetenschap dat de Bonds ploeg het er beter had af gebracht dan het Nederlands elftal. van het Lagerhuis wat verlaat. Ver strooid ging hij bij binnenkomst onder hilariteit van de parlementsleden op zijn oude plaats in de oppositiebank zitten. Clement Attlee is gisteren gekozen als leider van de Labour-fractie. Hij zal een salaris van 20.000 gulden per jaar ontvangen. Herbert Morrison is benoemd tot zijn plaatsvervanger. Pro Deo. [ORD CHERWELL, de Dinsdag be noemde paymaster-general en alge meen coördinator van atoomonderzoek en productie, wenst zijn salaris niet te ontvangen. Als minister, lid van het kernkabinet, had hij recht op een salaris van f 40.000 per jaar. QHURCHILL maakte een aantal nieu we ministers bekend, o.w. zijn schoonzoon Duncan Sandys, die minis ter van bevoorrading wordt. De overige ministers zijn: James Purdon Lewes Thomas, marine; Geoffrey William Lloyd, brandstoff en energie; majoor Lloyd George, voedsel; John Scott Maclay, vervoer en burgerluchtvaart; majoor Sir Thomas Dugdale, landbouw en visserij; lord De Lisle and Dudley, staatsecretaris van luchtvaart; brigade generaal Antony Henry Head, staats secretaris van oorlog: burggraaf Swin- ton, kanselier van het hertogdom van Lancaster; Osberbt Peake, nationale verzekeringen; Sir James Arthur Sal ter, economische zaken, dr. Charles Hill, parlementair secretaris van het ministerie van voedsel; John Archibald Boyd-Carpenter, financieel secretaris van het ministerie van financiën; de markies van Reading en Harold An thony Nutting, parlementair onder secretaris van buitenlandse zaken; Sir Peter Ennett, parlementair secre taris van het ministerie van arbeid. (Advertentie, Ing. Med.) Woensdagavond luidde de stand in de zesdaagse te Frankfort: 1. Rothin tra (Did.) 163 pnt„ op 1 ronde: 2 Ko kietVon Buren (Zwit.) 206 pnt., 3 RigoniTerruzzi .It.) 204 pnt., 4 Ca- rarraLapebie (Fr.) 137, op 2 ronden: 5 MirkePreisket (Did.) 131 pnt., 6 BakkerLakeman (Ned.) 63 pnt, 7 Gebr. Hörmann (Did.) 37 pnt. Woensdagavond luidde de stand in de Brusselse zesdaagse: 1 van Steen bergenOckers (Belg.) 123 pnt., 2 Ol- livierBuyl (Belg.) 101 pnt., 3 De- pauwGlorieux (Belg.) 80 pnt., 7. SchuttePeters (Ned.) 51 pnt. Te Sheffield werd een wedstrijd ge speeld tussen de vertegenwoordigende elftallen van de Engelse en Schotse league. De Engelse ploeg, waarin acht internationals speelden, won met 2-1, na met de rust met 1-0 de leiding te hebben gehad. De bokscommissie van Illinois heeft besloten aan Joe Louis het boksen ;n haar rechtsgebied te verbieden. Het verbod berust op de overweging dat Joe Louis de leeftijdsgrens voor een bokser reeds lang heeft overschreden. ,,Het is hoog tijd dat hij de ring ver laat, voor het te Iaat is", meent de commissie. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het bestuur van het Ne- derlandsch Olympisch Comité en de directie van het Olympisch Stadion te Amsterdam om onmiddellijk na de olympische spelen te Helsinki revan chewedstrijden te Amsterdam te orga niseren. Zowel het N.O.C. als het Sta dion bestaan in 1952 veertig jaar en men meent dit jubileum het beste te kunnen vieren door een zeer belang rijke internationale sportdag te orga niseren. r

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7