Gerard Worm SPAANDER NYLONS „Mantex" Winterjassen Winterjekkers Regenkleding Stad en Omgeving Speciik aanbiedingen ZATERDAG KOOPJE E. W. VET B. en W. stellen de Raad voor tot Bouwkas toe te treden AGENDA ENOELN De heer Van Peursen veertig jaar aan „Standard APC" verbonden Wat onze lezers te vertellen hebben Men zal voor 18000 in het kapitaal moeten deelnemen Uelten en TUdiomeAi LET OP Meer belangstelling dan andere jaren Feest in de Esso-familie Intieme huldiging en receptie in Victory' Jeugd tournooi op de AMHC-velden Nieuwe hoofdinspecteur D.U.W. benoemd Klaas Boot voor de televisie Alkmaarse damclub WDO Uitbreiding bij de firma Heuseveldt Damcompetitie Edam 1DDD 2 9-—9 De ontsmettingsinrichting Vuilnisbakkeninspectie Stank bij slachthuis WANDEL LINKSGEWEVEN Wie rekent koopt bij: LANGESTRAAT 35 Feestavond C.S.V. Jong Holland Tweede lustrum motor club Alkmaar Wijzigingen in Alkmaarse Boys Alkmaar en de N. V. Bouwkas Noord-Ned. Gemeenten De heer Sietsma heeft onlangs bg het voorstel tot het garanderen van onren dabele bouwkosten voor een woning, op verzoek van de N.V. Bouwkas „Rohyp" gevraagd of het mogelijk zou zijn de Alkmaarders ook te doen profiteren van een bouwkas als de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten, waarbij nagenoeg alle gemeenten in Groningen, Friesland en Drente zijn aangesloten. Het blijkt dat bij de gemeenten-aandeelhouders ook gemeenten buiten de genoemde pro vinciën In het aandelenkapitaal kunnen deelnemen. 0,40 per inwoner plus een entrée-geld aandeel In de oprichtingskosten van f 10.per aandeel van f 250.Op de aandelen moet 20% gestort worden. Het jaarlijks dividend is maximaal 3i^*/o welk maximum tot nu toe steeds wordt uitgekeerd. Voor Alkmaar met meer dan 40.000 inwoners is het deelnemings kapitaal 20 cent per inwoner. De toetreding van Alkmaar. Alkmaar moet bij toetreding deel nemen in het kapitaal voor f 8000.—, waarvan 20% of ƒ1600,— gestort moet worden. Daarnaast zal 32 x 10 of 320,aan entréegeld verschuldigd zijn. Wanneer de Raad tot toetreden be sluit is het mogelijk dat de uitvoering van het bouwplan van 24 woningen aan de Talmarstraat geheel of gedeel telijk reeds door de N.V. van de ge meente wordt overgenomen. B. en W. stellen de Raad voor tot deelnemen in het kapitaal der N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten op bovengenoemde voorwaarden te besluiten. Een hypothecair crediet Deze bouwkas ontvangt f 2 per f 1000 aangevraagd kapitaal per maand van de deelnemende spaarders en verstrekt daaruit aan de spaarders na enige tijd een hypothecair-crediet om hen in staat te stellen zich door bouw of koop een eigen woning te verschaffen. Is de som der gespaarde middelen niet voldoende om het gestelde doel „iedere spaarder een eigen woning" binnen redelijke tijd te bereiken, dan möeten de beschikbare middelen ver sterkt worden door het aantrekken van nieuw kapitaal. Dit heeft bij deze bouwkas geen moeilijkheden, aangezien zij met alle particuliere bouwkassen, die het z.g. renteloze systeem toepas' sen, over de door haar verstrekte hy pothecaire leningen rente laat betalen, maar daarentegen over de spaargelden rente vergoedt. Voor het aantrekken van vreemd geld gebruikt men ge meentelijke garanties. Niet louter een financiële instelling, •l Deze bouwkas is meer dan een lou ter financiële instelling. Zij is o.m. op gericht met het doel woningen voor haar spaarders te doen bouwen en verleent de spaarders bouwkundige hulp en bijstand uit een eigen techni sche dienst, die optreedt als de onmis bare schakel tussen bouwspaarder en architect. Men verwacht in Alkmaar biervoor ook bij minder kapitaalkrach tigen een gezonde belangstelling. Sedert haar oprichting In 1947 heeft deze Instelling 4000 a 5000 spaarders geworven, voor wie reeds meer dan 1300 woningen zijn gebouwd. Zij bouwt slechts in de gemeenten welke deelnamen in haar kapitaal, zo dat het van belang is dat Alkmaar tot de N.V. toetreedt. Woningbouw wordt gestimuleerd. Het bouwen van woningen wordt daardoor gestimuleerd, wat leiden zal tot. vermindering van de heersende woningschaarste. De deelneming in het kapitaal van deze bouwkas bedraagt Wij ontvingen een nieuwe zending. Mantex Pullovers en vesten, munten uit in goede pasvorm en kwaliteit. Alleen verkrijgbaar bij: Hoek Houtil KOUSEN LINGERIES (Ontleeüd aan onze advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater 8 u.: Schipper naast God (14 jaar); Cinema Amerlcain, 8 uur: De politie volgt het spoor (18 j.); Victoria Theater, 8 uur: De dochter van Rosie O'Grady (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Louise-Lotte (14 jaar). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Schip per naast God (14 Jaar); Cinema Ame rlcain, 7 en 9.30 uur: De politie volgt het spoor (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De dochter van Rosie O'Grady (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Louise-Lotte (14 J.) HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 2 November 5.13 vm 5.30 nm Zaterdag 3 November 5.57 vm 6.15 nm TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 5.18 17.35 11.18 23.35 Zaterdag 6.02 18.20 12.02 0.20 Zuiver wollen kamgaren herencostuüms 49.50 - 79.50 - 95.— Zuiver wollen heren winterjassen 59.50 - 75.— - 89.50 Egypt, linnen dames- en heren regenjassen, dubbel 37.50 - 42.50 - 47.50 PAYGLOP No. 18, hoek Breedstraat, dus op de hoek de ingang. (Advertentie, Ing. Med.) Bedrijf s-zwemavond Donderdag wordt de traditionele zwemavond gehouden van de Alk- maarse bedrijfsportverenigingen. Vertegenwoordigers van meer dan twintig bedrijven zullen elkaar in het koele nat van de Overdekte bekampen en dat betekent dat de heer Van der Grient niet minder dan 64 maal het bekende „Op uw plaatsen.... af' zal laten horèn. Veertien estafetteploegen en 235 individuele nummers zullen die avond „te water worden gelaten". Zo als bekend gaan de estafetteploegen elkaar strijd leveren om een zilveren wisselbeker van de Overdekte. Voor deze avond is wederom meer belangstelling dan het voorgaande jaar. Niet minder dan 123 dames en heren zullen elkaar sportief gaan bekampen op liefst 235 zwemnummers en 14 estafetteploegen zullen om de zilve ren beker van „de Overdekte" strij- i risn. Tussen deze school- en vrijeslag- nummers zijn er enkele komische pan tomimes van de Reddingbrigade. Het flguurzwemmen, ook dit jaar door leerlingen van de Middelbare scholen o.I.v. mej. Córnelissen, brengt weer iets nieuws. Welke hindernissen de deelnemers voor het nummer hia- desniszwemmen moeten nemen blijft natuurlijk geheim. Hét zal ook dit jaar niet aan belangstelling ontbre ken. (Advertentie, Ing. Med.) Bij hockey bestaan naast de gewone competitiewedstrijden, ook de bekende bekerwedstrijden. Ieder jaar zijn dit de prettigste wedstrijden, waarin men andere tegenstanders ontmoet, dan doorgaans het geval is. Het hele land wordt dan door hockeyers doorkruist. Alkmaar speelt Zondag met haar eerste dames- en haar eerste heren team in Rotterdam. De veteranen spe len in Bilthoven tegen SCHC. Sinds enkele jaren worden ook voor de jeugd bekerwedstrijden georgani seerd. De jongens spelen om de On land-, de meisjes om de Noordholland- beker. Tot en met vorig jaar werden deze wedstrijden voor alle verenigin gen uit Noord-Holland en het Gooi in Amsterdam en Haarlem gespeeld. Voor de elftallen uit de kop van Noord- Holland bracht dit altijd grote moei lijkheden met zich mee. Daarom wordt een gedeelte van deze wedstrijden dit jaar in Alkmaar gespeeld. De organi satie berust bij de Alkmaarse Mixed Hockeyclub. Door de onverwacht grote deelname is het programma enigszins overladen, ook al omdat Alkmaar slechts de beschikking heeft over twee velden. Twaalf elftallen, waarvan vijf meisjes, komen Zondag in Alkmaar el kaar bekampen. De jongens spelen in twee poules een halve competitie. De nummers 1 komen uit in een finale. De winnaar hiervan gaat over naar de volgende ronde, die over enkele we ken plaats vindt. De meisjes-elftallen spelen in één poule. Nummer 1 hiervan gaat over naar de volgende ronde. In het geheel worden twintig wedstrijden gespeeld. Reeds om 9,30 uur wordt be gonnen, om vóór donker klaar te zijn De deelnemende elftallen zijn: Jongens Eechtrop a, BMHC b, Hermes a en b, Amsterdam b en Alkmaar a en b. Meisjes: Amsterdam b. Alkmaar a, rmes a en b en BDHC b. Gistermiddag vond in de Marijke zaal van Hotel Victory de intieme huldiging plaats van de heer D. van Peursen, die veertig jaar lang in dienst van de Standard A.P.C. is geweest. Na deze huldiging, die een gezellig karak ter droeg, volgde een drukbezochte receptie, die de Jubilaris door de di rectie van de „Standard" werd aange boden. Zeer veel relaties van de heer Van Peursen, die sedert 1939 chef van het district Alkmaar is, maakten van de gelegenheid gebruik hem te feliciteren met deze heugelijke dag. De Marijke- zaal was herschapen in een bloemen tuin door de vele bloemstukken, die door degenen, die hem tijdens zijn loopbaan hebben Ieren kennen, waren aangeboden. Tijdens de huldiging wer den verschillende geschenken aange boden door directie, collega's en per soneel, namens welke de heer Van Peursen door verscheidene personen werd toegesproken. De president- directeur van de Standard APC, d» heer C. S. Smit, was bij de huldiging aanwezig. Om half drie betrad de familie Van Peursen de Marijkezaal, die toen al be zet was door mensen „van de olie", die, ondanks de Perzische moeilijkheden, opgeruimde gezichten hadden. Op de tafels prijkten „Esso"-vlaggetjes en uit de gehele sfeer bleek welk een ge waardeerd lid van de „Esso-familie" de heer Van Peursen is. Als eerste richtte de heer Kok, ma nager voor Noord-West Nederland, het woord tot de jubilaris, wiens nauwge zetheid en plichtsbetrachting op „het gladde pad der sales" hij prees. Als districtschef verenigde de heer Van Peursen alle kwaliteiten in zich. Hij bezat koopmanschap, tact, doorzettings vermogen en nog veel meer eigen schappen, die hem tot een zeer ge waardeerd medewerker van de Stand ard stempelden. Ook de afnemers en relaties van de jubilaris vonden in hem een betrouwbaar en hartelijk mede mens. De heer Kok liet ook de echtgenote van de jubilaris in de hulde delen. Zij was het, die hem bij zijn werk, dat al les van hem eiste, trouw terzijde stond en die steeds bereid was te offeren. Ook voor haar was deze dag er één van dankbaarheid en trots. Namens de Standard APC bood de heer Kok een reusachtige bloemenmand aan, alsmede twee enveloppen. De ene met het ge bruikelijke geschenk in geld, de an dere met „een prettige mededeling". Ten slotte wenste hij dat de jaren, die de jubilaris nog van zijn pensioen scheiden, goede jaren mochten zijn. „Service-button" aangeboden Vervolgens sprak ir. de Kamper, ge neral Sales-manager, de heer Van Peursen namens de bedrijfsleiding van het hoofdkantoor toe. Hij wees erop hoe de jubilaris het thans zo grote om vangrijke bedrijf heeft zien groeien en bloeien. „Een jubileum als dit geldt ook de maatschappij", aldus deze spre ker, „omdat hier bewezen wordt dat méér banden u aan de Standard APC binden dan alleen die van een dienst betrekking". Hierna speldde hij de heer Van Peur sen de „service-button" met de drie diamanten, wegens veertigjarige trou we dienst, op de borst. Namens de vereniging van districts chefs speechte de heer Bos, die met enkele hartelijke en geestige woorden de jubilaris een electrisch scheerappa- raat overhandigde. De heer Bosch vertegenwoordigde de collega's en bood mede namens de ma nager en enige heren van het hoofd kantoor een Beiers perceleinen ontbijt servies aan. Enkele eenvoudige, doch sympa thieke woorden sprak de heer De Boer, boekhouder van het depot Alkmaar, die lange tijd met de heer Van Peur sen heeft samengewerkt. Hij overhan digde de jubilaris namens het perso neel van het depot Alkmaar een thee servies. Een naaste medewerker, de heer Van Kesterén, prees de heer Van Peursen als een hoogstaand mens en een betrouwbaar collega, met wie het goed was om samen te werken. Drukbezochte receptie Ten slotte dankte de jubilaris op rus tige wijze degenen, die hem thans zo spontaan hadden gehuldigd. Het ty peerde hem volkomen, toen hij in zijn toespraak ook de gedachten liet uit gaan naar diegenen der „Esso-familie" die in de loop der jaren overleden zijn. In het bijzonder herdacht hij de Standard-mensen, die in de laatste wereldoorlog om het leven kwamen. De jubilaris wist, dat God het was, die hem in staat stelde steeds zijn taak te vervullen. De directie gaf hem in rui me mate steun, als hij deze nodig had. De heer Van Peursen liet het perso neel van het depot Alkmaar in de hul de delen. „Immers, Zonder jullie mede werking zou ik niets hebben bereikt", zo zeide hij. De receptie duurde tot laat in de middag. Vele vrienden en relaties van de heer Van Peursen kwamen hem ge lukwensen. De receptie werd o.m. bij gewoond door de heer Schmidt, voor zitter van de BOVAG, de heer Bolder- dijk, inspecteur van de BÖVAG, de heer Ten Brink, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat en vele andere perso nen uit be drijf s- en zakenleven. In de vacature van wijlen de heer Dr. Ir. W. M. van Rossum du Chattel is hier ter stede tot hoofdinspecteur v. de Rijksdienst Uitvoerende Werken (D.U.W.) benoemd ir. W. van Laer te Utrecht. De héér Van Laer werd geboren op 22 April 1909 te Hilversum en bezocht het Baarnse Lyceum. Van 19291937 studeerde hij aan de Landbouw Hoge school in Wageningen in de Neder landse bosbouw. Van 1937 tot Mei 1938 werkte hij als landbouwkundig ingenieur aan wer ken bij de Houtvesterij te Apeldoorn. Van 10 Mei 1938 tot 1 Juli 1939 was Ir. Van Laer adjunct-inspecteur bij de Werkverschaffing in Zwolle en van 1 Juli 1939 tot 1 Ju|i 1940 bekleedde hij dezelfde functie in Arnhem. Vervolgens was de heer Van Laer inspecteur van de D.U.W. in Zwolle tot Mei 1951, toen hij als zodanig in Utrecht benoemd werd, waar hij dus slechts kort werkzaam is geweest. Hedenavond zullen de gelukkige be zitters van een televisie-toestel de prestaties van de Halteriaan Klaas Boot kunnen bewonderen. De Neder landse turnkampioen zal o.m. zijn meer dan normale kunnen aan de brug demonstreren. Natuurlijk was dat voor het Halter bestuur aanlei ding uit te zien naar een lokaliteit waar men, met een veertigtal leden, deze uitzending kon volgen. In de lunchroom „Modern" waar men ove rigens alle televisie-uitzendingen vrij blijvend kan gadeslaan, vond men een dergelijke gelegenheid. Deze zaak biedt plaats aan ongeveer tachtig personen, zodat ook andere belangstellenden he denavond en andere avonden van harte welkom zijn. In de gisteravond voortgezette club competitie werden bij de damclub WDO de volgende resultaten behaald. Ie afd.: H. KruiderP. Veer 29, R. ZaadnoordijkW. Piederiet 20, C. DammerA. Burgert 11, D. J. HeyesD. Kiewitt 11, H. J. Toepoel M. V: d. Pavert uitgesteld. 2e afd.: J. Dirk Jr.J. Schipper 02, C. PrinsM. J. Langras Jr. 0—2, A. F. DeichmannA. Bosman 20, J. Kaal—B. Bakker 1—1, P, Noom—P. Beukers 11, J. HommaG. v. d. Kuyt 0—2. Serviezen-service" De kunsthandel in de Langestraat, behorend bij Heuseveldts winkelbedrij ven, heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Er is een grote ruimte bij de winkel getrokken, waarin een spe ciale serviezen-afdeling is onderge bracht. Een dergelijke af deling is uniek voor deze omgeving. Bijna alle Euro pese landen zijn bier met gedistingeer de, kleurigë, artistieke of sobere ser viezen vertegenwoordigd. De smaak volle afdeling geeft als zodanig een goed beeld van wat er thans op dit ge bied in Nederland en andere landen wordt vervaardigd. De afdeling is modern en practisch ingericht. Enkele weken lang is er ver bouWd en vertimmerd en hetgeen tot stand kwam is wérkelijk af. Betreedt men de nieuwe afdeling vanuit de kunsthandel, dan valt het oog direct op een groot, rond plateau, waarop in al zijn voornaamheid een Engels blauw eetservies prijkt. Vanaf dit voornaamste punt rijen zich de an. dere stellingen waarop in al him ver scheidenheid van glans en kleur tien- talleh serviezen zijn opgesteld. Er zijn ware kunststukjes onder, die weer doen herinneren aan vóóroorlogse dagen. Kortom: de firma Heuseveldt geeft hier de grootst denkbare „serviezen, service". De afdeling, die eerder het karakter heeft van een voorname ex positieruimte, geeft een prachtig over zicht. De verlichting bestaat uit T.L.- buizen, die voor een dergelijke afde ling gemaakt schijnen te zijn. Rijk vloeit het licht over de glanzende voor. werpen op de stellingen. Het is één fonkeling, die het geheel leven en ca. chet geeft. Langs de wanden zijn en. kele schilderijen opgehangen, zodat toch een huiselijke sfeer ig verkregen. De afdeling zal morgen, als ze wordt geopend, zeker een groot aantal be zoekers trekken, vooral nu Sint Nico. laas zich weer aankondigt. Het was een goede gedachte van de firma Heu seveldt juist nu een dergelijke afde ling in te richten. De voorlopige uitslag van de te Edam gespeelde wedstrijd tussen de damclub Edam en DDD 3 (Alkmaar) luidde 9—9, De gedetailleerde uitslag was (Edam 1 —DDD 2): C. Plas—J. Mekken 2—0; A Plas—P. Smolenaars afgebr.; E. Langerels M. A. Langras 1—1; G. Groot—N. Vis ser 0—2; J. Munnik—M. J. Langras Sr. 0—2; C. Roos—D. Stam 2—0; Th. Kem per—P. de Wijn 0—2; P. Kunst—C. Bal der 2—0; D. Groot—T. Kom 2—0; W. PastoorD. Klinkhamer 02. De te Wormerveer gespeelde wedstrijd tussen Wormerveer 2 en DKZ 1 (Koog- Zaandijk) eindigde in een 15—5 overwin, ning voor Wormerveer 2. Voor naar Zeer grote sortering Billijke prijzen Langestraat 58 Alkmaar Tel 2870 (Advertentie, ing. Med.) (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Uit een paar zinnen in uw verslag van de vergadering der afdeling Alk maar van het Witte Kruis, zou de ge volgtrekking gemaakt kunnen worden, alsof ik het nieuwere medisch inzicht ten aanzien van de mindere noodzake lijkheid ener eindontsmet'ing van ver schillend goederen heb willen bestrij den. Deze zinnen zijn: „Bedrijfsleider en arts verschillen fundamenteel van inzicht" en „Het argument van het ver anderd medisch inzicht bevreemdde spreker zeer en hij bestreed dit aan de hand van verschillende voorbeelden uit de practijk". Ik zal mij er als leek wel voor wach ten, dit medisch inzicht of de argu mentatie daarvan te willen weerleg gen. Ik heb slechts gewezen op de in consequenties in de practijk, verband houdend met dat gewijzigd medisch inzicht van een 15-tal jaren geleden. „Waarom geen ontsmetting meer en toch 8 noodzakelijk verklaarde inrich tingen? Voor welke noodzaak? Waar om geen rijkssubsidie meer voor tal loze z.g. „toegelaten" diensten en toch. rijkscontrole op niet noodzakelijk en dus geheel overbodig werk? Waarom nog zoveel ontsmettingen opgedragen door medici, welke openlijk het nieu we inzicht aanhangen? Waarom in de practijk nog steeds een hinken op twee gedachten? Waarom bacteriologische proeven van het centraal laboratorium, proeven welke immers zin noch doel meèr kunnen hebben? Waarom thans een speciaal inspecteur voor de be smettelijke ziekten benoemd? Waarom pogingen aan z.g. toegelaten diensten opnieuw subsidie te verstrekken? Waarom vertoonde de tubercelbacil en kele jaren geleden na indroging een grote resistentie en leverde in die toestand geruime tijd gevaar op voor besmetting? Putte men deze weten schap van voorheen uit koffiedik of is deze bacil zoveel minder kwaadaardig geworden? Waarom ziekenhuizen on der medische leiding, waarvan het ene zijn goederen aan ons ter ontsmetting toevertrouwt, het andere misschien zelf in het bezit is van een oven of zich behelpt met een formalinekamer, wel ke door het centraal laboratorium Voor dat doel absoluut ondeugdelijk wordt geacht, eh een derde blijkbaar in het geheel niet ontsmet? Moet ik aanne- tnen dat dat nieuwe medisch inzicht ha 15 jaar ook onder de medici niet is doorgedrongen? Dat lijkt me toch erg onwaarschijnlijk? Kan de leider van het centraal laboratorium zich met dit veranderd medisch inzicht verenigen? P. DOKTER. Naschrift: Uit het betoog van de heer Dokter blijkt, dat het gewij zigde medisch inzieht hem bevreemdt. In hoeverre hg het niet eens is met onze samenvatting van dit gedeelte van zijn bètoog, is ons echter niet duide^ lijk. Wij nemen aan, dat de geachte inzender zijn uiteenzetting slechts heeft willen aanvullen. In het verslag van de vergadering liet het zetfoutènduivéltje Dr. Lourens spreken over desinfectie. De aandach tige iezer zal hebben begrepen, dat het hier ging over desinsectie. - Red. Op de Kennemerslraatweg komt een zestienjarige jongen met een handkar de vuilnisbakken inspecteren. Hij duwt de kar en zijn zes- of zevenjarig knechtje moet bak voor bak met zijn handjes omwoelen. Met een vies ge zicht veegt hij de handjes „schoon" aan zijn jas. Stukjes bordpapier wor den meêgenomen. Deze vuilnisbakkeninspectie duurt al maanden. Wanneer wordt er een ein de aan gemaakt? Een huismoeder. Geachte Redactie. In de omgeving van het slachthuis is van tijd tot tijd een vêrpes'ende stank. De bewoners van de Ahdoorn- straat hebben daar zeer van te tijden. Vooral 's zomers kunnen zij soms niet eten van de walgelijke stank. Geen raam of deur kan dan open. Dit is nie' dagelijks, maar als er gedraaid wordt in „een bak". Is het niet dicht deze bak voortdurend afgesloten te hou den? Met dank voor de opname, Iemand die het vréselijk vindt. herfsttinten, nu3*95 2 paar voor7.50 een elastische zijden kous 2.95 2 paar voor5.50 (Advertentie, Ing* Med.) De opvoering van het toneelstuk „Marjatta" van Arie van der Lugt wordt door het bestuur van de C.S.V. Jong Holland zelf als een "experiment betiteld. Op de jaarlijkse feestavonden werd gewoonlijk een revue gegeven, met een éénacter na de pauze. Dit jaar voor 't eerst is op aandrang van de spe lers een proef genomen met een stuk, dat de gehele avond vulde. Voor een Christelijke vereniging is de keuze van een stuk altijd bijzonder moeilijk. De voorzitter, de heer W. H. Jansen, merkte terecht op in zijn ope ningswoord, dat Jong Holland in een glazen huisje zit. Niettemin meende het bestuur met „Marjatta" een goede keus te hebben gedaan en wij kunnen hiermee van harte instemmen. Het stuk speelt in Noorwegen en verhaalt, hoe het gezin van een pacht boer door omstandigheden in de zorg is geraakt; zozeer in de zorg, dat de vader, die altijd als een voorbeeld van Godsvertrouwen heeft gegolden, zijn geloof erdoor dreigt te verliezen. Door de daad van een oude herder, Samke, „die niet begiftigd is met veel ver stand", wordt de historie ten goede ge keerd, maar Samke valt daaraan ten offer. Vooral de rol van deze laatste was uiterst delicaat, maar werd voortreffe lijk gespeeld. Helaas was het deel van het publiek, wiens leeftijd grensde aan de door het bestuur gesuggereerde li miet van 14 jaar, niet altijd In staat, zijn lachlust te beteugelen. Dit mag evenwel niet als een gebrek in de speelkwaliteit van de vertolker van deze rol worden gezien, maar beves tigt veeleer de juistheid van het stand punt, dat een leeftijdsgrens moest wor den gesteld. Zonder verder in details te verval len is een woord van hulde aan alle spelers onder leiding van regisseur Teeuwen zeker op zijn plaats. De heer S. Lodder, 2de voorzitter, merkte in een kort sluitingswoord op, dat het bestuur gaarne openstaat voor alle critiek, zowel betreffende de keu ze van het gebodene als over de wijze, waarop het werd gepresenteerd. Vervolgens wekte hij op tot daad werkelijke medewerking aan de Sport vereniging, die in haar afdelingen gym nastiek, voetbal, volleybal en wande len de lichamelijke oefening in Chris telijke geest en sfeer wil bevorderen. In alle afdelingen is nog plaats ge noeg voor nieuwe leden. Voor de motorclub Alkmaar en Om streken zijn er belangrijke dagen in aantocht. Ieder jaar omstreeks deze tijd pleegt deze club als sluitstuk van het wedstrijd-seizoen een fees'avond te organiseren, maar dit jaar zal die avond een bijzonder cachet dragen. Woensdagavond 21 November viert de motorclub namelijk zijn tienjarig be staan. De feestcommissie heeft zich van de medewerking van een uitstekend gezelschap kunnen verzekeren. Niet minder dan zestien artisten, w.o. de Wama's, Roland Wagter, Kostja van Katwijk, Jaap Valkhof, het radio-or kest Accordeola e.a. komen naar het Wapen van Heemskerk. Zij zullen zon der twijfel in s'aat. zijn de avond van het tienjarig bestaan tot een onverge telijke te maken. Bovendien zal Ac cordeola de muziek tijdens het bal ver zorgen. Alkmaarse Boys komt Zondag op het terrein aan de Sportparklaan met de navolgende opstelling tegen Zaan dijk in het veld: Doel: Kramer. Ach ter: Metselaar en Krul. Midden: Blok, De Ley en Pater. Voor Jan Indri, Lasschuit, Van Dok, Toon Indri en Knip. TERUGKEER MILITAIREN Met het m.s. „Grote Beer" zullen de navolgende militairen der Zeemacht afkomstig uit de gemeente Alkmaar, uit. Indonesië in Nederland terugkeren: Stoker I J. Govers, K. van 't Veer- straat 98 en Matroos I C. F. Schelkers, Spoorstraat 72. De aankomst is vermoedelijk op 2 November te Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2