Drie hebben een plan collectieve veiligheid Westelijke voor de VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wilhelm Pieck nodigt Heuss uit Emigrantenschip na aanvaring in Helgoland-baai gezonken Twee ongelukken op de spoorlijn van Uitgeest tot Den Helder Maandag 5 Nov. 1951 148e Jaargang No. 261 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Minister Schuman zorgt voor verrassing Hoofdpunt: een strijdmacht der V N. Woensdag belangrijke rede van Truman Dinsdag indiening op Algemene Vergadering Tot besprekingen over Duitslands eenheid Een ernstige explosie in Apeldoorns gasfabriek lUeekheAicht „IKE" wordt geen president der V.S. Geen vorderingen te Pan Moen Djon Op zijn derde reis: Niemand der opvarenden kwam om het leven Veertigjarige vrouw bij Schagen gedood Bergingspogingen hopeloos geacht Bestelwagen vernie'd, geen s achtoffers Studentenreüetjes in Teheran Kakt Reii&ê: Muiterij op luchtbasis in Oost-Duitsland RUSLAND WAARSCHUWT TURKIJE Beraad over collectieve defensie duurt voort BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. L'R IS het afgelopen weekend enige sensatie verwekt door een mededeling van de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, volgens welke de Westelijke geallieerden in de komende dagen opzienbarende stappen ten behoeve van de vrede zullen nemen. Men verwacht van de Westelijke voorstel len, dat zij, door de Russen eenmaal aanvaard zijnde, een aanzienlijke verbete ring voor de zaak van de vrede zullen inhouden. Echter meent men niet dat de sensationele plannen, zoals Schuman ze noemde, een bespreking met Stalin Inhouden. Schumans ministerie heeft echter niets willen loslaten, zodat men zich vooralsnog moet behelpen met gissingen. tiiiiiiiiiiiiiiiii™ Koerswijziging verwacht in bewapeningspolitiek President Truman zal Woensdag om half vijf Nederlandse tijd, na een be spreking met generaal Eisenhower, een belangrijke rede over de buitenlandse politiek houden. Naar te Washington verluidt, zal de president plannen uit eenzetten voor een belangrijke wijzi- zing in de koers voor bewapening met atoom- en andere wapenen. Aangenomen wordt, dat hij opnieuw een krachtig beroep op de Sowjet-Unie zal doen, om een volledig plan voor de controle op de atoomenergie te aan vaarden, dat een garantie zou vormen tegen elke clandestiene vervaardiging van bommen. Verder wordt een ver zoek verwacht om 'n spoedige regeling In Korea als aanloop tot vredesstappen elders. Opnieuw zou worden aange drongen op ontwapening over de ge hele linie en op een controlestelsel dat schendingen zou voorkomen. Onder leiding der V.N. zouden tenslotte in geheel Duitsland verkiezingen moeten worden gehouden. Nieuwe gezichtspun ten worden niet verwacht. Men weet aan de Quay d'Orsay in elk geval niet, of Schuman misschien heeft gezinspeeld op stappen, die de Grote Drie morgen bij het begin van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties te Parijs zullen doen. In de kringen der V.N. meent men, dat Schuman misschien heeft gedoeld op een plan van Acheson in verband met de collectieve veiligheid, dat op de Al gemene Vergadering zal worden inge diend. Volgens het Engelse blad Sun day Dispatch is een van de belangrijke elementen in het door de Franse minis ter bedoelde plan de vorming van een strijdmacht der V.N. tot afwering van een aanval. Het is inderdaad aan Ache- sons brein ontsproten en zou nog aan Eden, de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken worden voorgelegd. De strijdmacht zou moeten bestaan uit eenheden van de leden der V.N. en door Amerika moeten worden gesteund. Volgens een ander Brits blad, People, zou Eden een nieuw plan voor de her bewapening van Duitsland hebben. Hij zou dit land slechts een symbolische strijdmacht willen toestaan, teneinde Rus'ands vrees voor een nieuw Duits leger weg te nemen. Nieuwe fase in Oostduitse actie Voorstellen voor onderzoek inzake vrije verkiezingen De Oostduitse president Wilhelm Pieck heeft zijn Westduitse collega dr. Ernst Heuss uitgenodigd, binnen kort in Berlijn besprekingen te komen voeren over het herstel van Duits lands eenheid. Hij zou voorberei dingen willen treffen voor een over leg tussen beide delen van Duitsland, teneinde te komen tot herstel van de eenheid en de ondertekening van het zo noodzakelijke vredesverdrag. Huismoeders in last Gaslevering gedurende enige uren onderbroken Doordat een ontploffing, gevolgd door een brand, de regulateur van de gemeentelijke gasfabriek te Apeldoorn vernielde, is deze gemeente tezamen met een deel van de Veluwe Zaterdag gedurende een aantal uren van gas ver stoken geweest. Een arbeider moest ernstig gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. Enige arbeiders waren bezig geweest met het aanbrengen van een nieuwe pakking. Zij, hadden zich even verwij derd, om een opzichter te waarschu wen. Tijdens hun afwezigheid ontstond In het regulateurhuisje een ontploffing die de verdeler vernielde en een gas houder beschadigde Het ontsnappende gas vloog in brand en kon pas na een paar uur worden gedoofd. Om verdere ongelukken te voorkomen, is dadelijk de gaslevering aan de bevolking ge staakt. In de loop van de middag is een noodvoorziening gemaakt, waardoor al thans de gaslevering kon worden her vat. Verwachting toi Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige Z.O. tot O. wind. Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG: Zon op 7.42, onder 17.05. Maan op 14.36, onder 23.57. Pieck meent, dat de politiek van Adenauer moet leiden tot verscher ping van de tegenstellingen. Inschake ling van West-Duitsland in het Atlan tische Pact zou het gevaar voor een oorlog, waarin Duitsland het slagveld zou worden, vergroten. De Oostduitse president stemt in met een onderzoek in alle delen van Duitsland naar de voorwaarden voor vrije verkiezingen Dit moet echter door vertegenwoordi gers van Oost- en West-Duitsland on der toezicht van de Grote Vier wor den ingesteld. Bondskanselier Adenauer zou heden te Königswinter met een aantal pro testantse bisschoppen, onder wie en kele uit Oost-Duitsland, bijeenkomen om te spreken over Duitslands herbe wapening en de deelneming aan de Westerse defensie. Deze punten stuiten bij de Evangelische kerk op grote be zwaren. AARDVERHEFFING IN ITALIË. In het dal van de Po is de afgelo pen twee weken de aardkorst over een Generaal Eisenhower heeft tegenover journalisten verklaard: „Ik heb nooit politieke aspiraties gehad. Ik heb een functie waarin de Verenigde Staten schatten aan geld, tijd en geest geïnves teerd hebben. Volgens mij zou het een ondienst aan het land zijn, indien ik politieke neigingen of voorkeur voor een bepaalde partij zou doen gelden." Compromis der verbondenen vond geen weerklank De verbondenen hebben Zaterdag een poging gedaan, een compromis oplossing te bewerkstelligen voor de status van het omstreden Kaesong. Zij wilden dit gebied in een neutrale buf ferzone opnemen. De Noordelijken heb ben Zondag geweigerd, deze voorstel len te bespreken. Zij handhaafden het standpunt aangaande de bufferzone, dat zij eerder in de week hadden uiteen gezet. Zondag laaide de strijd aan het front in Korea op, nadat het verscheidene dagen betrekkelijk rustig was geweest. De gevechten waren hevig, maar klein in omvang. In Bihar (India) zijn uranium- aders en lagen van andere radio ac tieve stoffen ontdekt. Gistermorgen is op ongeveer drie mijl van het lichtschip „Weser", in de Hel- golandse baai, het Amerikaanse troepentransportschip „General Hersey" ten gevolge van een dikke mist in aanvaring gekomen met het Argentijnse motor schip „Maipu", een nieuw schip, dat dit jaar werd gebouwd bij de N.V. Konink lijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen. De 80 passagiers en de 158 leden van de bemanning van de „Maipu" konden alle worden gered. De „Maipu", die aan bak boordzijde werd geramd maakte snel slagzij en zonk binnen enkele uren. De „General Hersey" kreeg geen ernstige schade. De geredden, die met sloepen van de „General Hersey" en ter hulp snellende schepen werden opgepikt, zijn naar Bremerhaven gebracht. Onder hen bevinden zich twee Nederlanders. Dit was de grootste scheepsramp, die sedert het einde van wereldoorlog II op de Noordzee beeft plaatsgevonden. De „Maipu", die zijn derde reis maakte, behoorde tot de modernste schepen ter wereld. kilometer per uur. De zee slaat schuim koppen tot zestig meter hoogte. De Nederlandse kustvaarder „Ge- ziena" (144 ton) is gisteravond door een reddingboot van Whitby (York shire) veilig de haven binnengeleid. Het schip had om hulp gevraagd. De tweemaster Lamorna, die uit En geland was vertrokken om in de zeeën bij Zuid-China naar een verborgen schat te zoeken is bij het eiland Wight in nood gekomen. Bij wilde zee is de veertienkoppige bemanning door een reddingboot van boord gehaald en op Wight aan land gebracht. (Van onze verslaggevers) Twee ongelukken hebben zich het afgelopen weekend voorgedaan op de spoor lijn tussen Uitgeest en Den Helder. Het ene is gelukkig goed afgelopen; er werd slechts materiële schade aangericht. Het deed zich voor op de bewaakte overweg bij Castricum. Hier reed een bestelwagen in volle vaart door de gesloten spoor bomen. De twee inzittenden konden zich nog net op tijd in veiligheid brengen# maar de wagen werd door de electrische trein uit de richting Uitgeest groten deels vernield. Het andere op de spoorlijn onder Schagen eiste helaas een dode. Hier werd een veertigjarige vrouw door de trein gegrepen en op slag gedood. was van emi- De „Maipu", die 11.540 ton mat, met stukgoed aan boord op reis IJmuiden naar Hamburg, waar granten aan boord zouden worden ge nomen. Volgens berichten verlieten alle op varenden van de „Maipu" het schip kalm en ordelijk. Beide schepen had den radar aan boord. Op het scherm aan boord van de „Hersey" heeft men het verloop van de schipbreuk kun nen volgen. Berging van de „Maipu" wordt uitgesloten geacht. Nog meer slachtoffers. De Franse trawler „Chalutier Espa- don" heeft twintig mijl ten Noorden van Boulogne twee motorboten, die noodseinen gaven op sleeptouw geno men. De ene motorboot, genaamd „Min- denrose" had drie man aan boord. Op de andere boot bevond zich één man. De beide motorboten zijn veilig in Boulogne aangekomen. Er wordt nie mand vermist. Het Britse schip „Glaucus", seinde gistermorgen een onbekende twee master te hebben waargenomen, die om onmiddellijke hulp verzocht. Het Spaanse schip „Mina Canti- quin", dat op weg was van de Tyne naar Gijon (Spanje) is gistermorgen ter hoogte van Black Head (Corn wall) op de rotsen lek geslagen. De bemanning, bestaande uit zeven kop pen wist zich te redden. Een sleep boot, die een bergingspoging wilde wagen, keerde na enkele uren naar gebied van vierhonderd bij tweehon- 1 *eeruc "f u" Herd „„ui de haven van Falmouth terug. Spezia, het meest ten Oosten van La namelijk dertig centimeter. Dergelijke bewegingen van de aardkost gaan vaak vooraf aan hevige aardbevingen In de haven van Torbay (Devon) zijn negen kustvaartuigen meest Engelse en Nederlandse, voor anker gegaan. De kustwacht meldt windstoten van 110 Het ongeluk te Castricum gebeurde Zaterdagavond om half zeven. Het ont stond, toen de bestuurder van de be stelwagen, de 21-jarige W. B. uit Sneek, met zijn auto over de Dorps straat reed met een snelheid van onge veer 60 km, vlak bij de overweg be merkte, dat de spoorbomen dicht waren. Aangezien evenwel de verlichting op dat punt veel te wensen overlaat en de auto met gedimd licht reed, zag de bestuur der de spoorbomen te laat en reed er met volle vaart doorheen De auto kwam op het eerste spoor tot stilstand Da bestuurder en zijn meisje sprongen uit de wagen, waarna de eerste langs de lijn in de richting Uitgeest liep om te trachten door het geven van tekens de op dat ogenblik uit Uitgeest komende trein te waarschuwen. Vlak voor de overweg remde de wagenvoerder van de volle trein af. De auto werd door de trein gegrepen en ongeveer zestig meter meegesleurd, waarna de trein tot stilstand kwam. De onmiddellijk gewaarschuwde politie heeft met be hulp van spoorwegpersoneel en ver schillende personen uit het publiek de auto van de rails verwijderd. Het trein stel was licht beschadigd, de auto daarentegen gedeeltelijk vernield. Door deze aanrijding had te trein ongeveer 25 minuten vertraging. De treinbe stuurder was erg ontdaan, aangezien hij in de mening verkeerde, dat er mensen in de auto zaten. De Rijks politie te Castricum merkt op, dat tenzij de directie der N. S. op korte termijn in de verlichting bij de over gang verbetering brengt, gevrees l moet worden dat zich in de toekom't ernstige ongelukken zullen blijven voordoen. Het ongeluk bij Schagen. Toen gisteravond omstreeks half tien de trein uit Alkmaar te Schagen bin nenliep, vertelde de machinist aan de stationschef, dat hjj even tevoren iemand had aangereden. Er werd on middellijk een onderzoek ingesteld. Daarbij vond men langs de spoorbaan tussen Tolke en de Bonkelaarsdjjk het stoffelijk overschot van de ongeveer veertigjarige mevrouw Van der Molen. Zij was door de trein gegrepen en o# slag gedood. Haar fiets werd in de nabijheid aan getroffen. Het zal wel altijd een raadsel blijven hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen. De vrouw woonde in het buurtschap Tolke. Hangende het justitionele onderzoek werd de baan tussen Schagen en Alk maar geblokkeerd. Reizigers, die even over half elf uit Den Helder in Scha gen arriveerden, werden door vier NACO-bussen naar Heerhugowaard en Alkmaar vervoerd. Later vervoerden veertien grote bussen uit deze plaatsen reizigers naar Schagen. De laatste trein kwam met enige vertraging in Alkmaar aan. Laatste leidende Britten uit Per zie verbannen Nadat Zaterdag communistisch ge zinde en andere studenten te Teheran slaags waren geraakt, heeft Zondag de politie het universiteitsgebouw in de Perzische hoofdstad bezet, teneinde een herhaling van de botsingen te voor komen. Niettemin ontstonden er op nieuw gevechten, waarbij negen stu denten werden gewond. Beide partijen vonden elkaar in een demonstratie tegen de politie. De laatste leidende figuren van de Anglo-Iranian hebben dit weekend Teheran verlaten. Het waren Richard Seddon, de hoofdvertegenwoordiger van de maatschappij, en zijn assistent, Ro bert Stirling. Sedd-on, wiens bijzondere positie nog kort geleden door de Per zische regering was erkend, kreeg dezer dagen te verstaan, dat hij beter deed, het land te verlaten. Verleden week zijn in de raffinaderij te Abadan kleine branden uitgebroken toen de Perzen probeerden, enkele installaties in be drijf te stellen. Het vertrek van Sed don betekent, dat de laatste draad tus sen de Perzische regering en de Britse maatschappij is verbroken. JJIT GOTHAAB op Groenland wordt gemeld, dat daar een haai aan het strand kwam aanspoelen, 't Beestje was zeven meter lang en had een omvang van drie meter. Aan zoiets zit minstens vijftig liter haaienvinnensoep. Daar weet Theodoor anders nog wat moois van te vertellen: de eigenaar van een Chinees restaurant in de hoofdstad verkocht reeds sinds jaren „Haaienvin nensoep". Hij maakte er aardige prij zen voor. Laat nu gebleken zijn. dat de soep was samengesteld uit een aftrek- seltje van bloemkool en walvisvlees. Enfin, de zeelucht wés er dan toch maar, hoewel niet zo erg als in de kleding van de Schotse visserman Ed ward McDonagh, die dezer dagen zijn tiende schipbreuk heeft geleden. LI Het Gallup-instituut, het Amerikaanse bureau voor opinieonderzoek heeft de volgende belangrijke vraag aan enke le tienduizenden Canadezen voorge legd: „Welk ander levend wezen dan mens zoudt u het liefste zijn, indien u de keuze had?" Een kwart der onder vraagden antwoordde: „Een vogel!, wegens zijn bewegingsvrijheid Daar op volgden: hond, kat, paard, leeuw, olifant en hert. Twee mensen wilden het liefst aap zijn. Die Amsterdamse Koor voor drie stemmen: „Wie komt er op m'n duivenplatje Chinees is niet de enige, die walvis vlees op tafel zet. In Oostenrijk zal dit goedje ook worden ingevoerd, om in het heersende tekort van vlees te voorzien. Kalfsvlees en varkensvlees mogen alleen op Zaterdagen worden verkocht. Foei, wat een overdaad daarentegen in de liefelijke gemeente Groot-Ammers. Daar staat voor de tweede maal in dit jaar een seringen boom in bloei. De gelukkige eigenares is de weduwe Stam. In Frankrijk bloeit de Flos Bureaucratium, oftewel de bloem der papierwinkel. Het parle ment van Frankrijk, in de papieren tuin een uitstekend kweker, heeft in vier jaar tijd niet minder dan 1.609 wetten, 24.027 decreten en 33.247 be sluiten goedgekeurd. In Hongarije heeft men Allerheiligen gevierd op commando van de regering, die er een aparte gedenkdag van de Russische re volutie van heeft gemaakt. U Bad Bramstadt, een plaatsje in STseswijk Holstein, werd in opschudding ge bracht, doordat een kudde van dertig wilde zwijnen zich overdag in de stra ten vertoonde. Na een opwindende jacht wisten de inwoners elf zwijnen te doden. De overige verdwenen naar de plaats vanwaar ze gekomen waren: de nabij gelegen bossen. Prinses Ingeborg weduwe van Prins Carl, begeleid door haar dochter Prinses Margaretha echt genote van Prins Axel van Dene marken en haar zoon Prins Carl Jr., bij de begrafenis van haar echtgenoot te Stockholm. Volgens berichten in „Die Welt", een in West-Duitsland verschijnend blad, zou op de Russische luchtbasis te Wittenberg muiterij hebben plaats gevonden. De aanleiding zou zijn een onderzoek op de basis door de Gehei me Russische politie, die zocht naar de leiders van een groep, die tegen Stalin gerichte pamfletten had ver spreid. Er ontstond een gevecht tussen de politiemensen en personeel van de basis, waarbij zes leden van de lucht macht werden gedood. Volgens een an der Westduits blad zijn officieren en soldaten in kleine groepjes „met on bekende bestemming" weggevoerd. EDEN SPRAK MET ACHESON. De Engelse minister van buitenland se zaken, Eden, heeft Zondagavond te Parijs een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse ambtsgenoot Acheson. De ministers hadden een algemene gedachtewisseling over alle belangrij ke kwesties. Turkije is verblijd met een Russische nota, waarin wordt uiteengezet, dat de Sowjet-Unie niet onverschillig kan blij ven voor Turkije's toetreding tot het Atlantische Pact. Moskou acht het no dig, zijn zuiderbuur te wijzen op de verantwoordelijkheid, die door de aan sluiting bij dit verdrag en door de hier uit voortvloeiende aanleg van buiten landse militaire bases langs de grens van het Russische gebied wordt aan vaard. De Syrische premier Hassan Kakim heeft zich in een persgesprek uitgespro ken voor de vorming van een defensie organisatie van de Arabische landen overeenkomstige Westerse voorstellen. Men meent, dat de meerderheid van zijn kabinet deze zienswijze niet deelt, zodat 'n regeringscrisis zou kunnen ontstaan. Aboe el Hoeda, de Jordaanse premier, heeft met zijn Syrische collega be raadslaagd over deze kwestie, zonder tot een besluit te zijn gekomen. Hij meende, dat 'n besluit niet dient te wor den overhaast. Israel zal zich tot het uiterste inspannen, teneinde tot de ver dediging van het Midden-Oosten een zo goed mogelijke bijdrage te leveren, zo heeft de minister van buitenlandse za ken Mosje Sjaret verklaard. A. J. Badajef, lid van het centrale comité der Russische co „numistische partij, is Zaterdag overleden. Hij was een veteraan onder zijn partij genoten.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1