De eerste schermutselingen tussen Mossadeq blijft nog in V.S. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Spanning is niei V-/OS1 0fl W0St IH Vi^I verminderd Praag verwerpt „onthullingen" van Binnenlandse Veiligheidsdienst Nieuwe regeling Nationale Reserve Zaterdag 10 Nov. 1951 148e Jaargang No. 266 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Duitse verkiezingen op agenda? Russisch paradepaard voorgeleid Ridgway bezocht het front in Korea Den Haag zocht geen contact Geen aanmelding voor emigratie naar Australië Ons volk over dienst in het Westeuropese leger Atoomwapens voor het Atlantisch leger Kans op regeling in oliekwestie Driemaal om de aarde zonder tussenlanding Bezoldiging verbeterd „Verlaat die oorlogsbodem kom op mijn vredesvlot" Vorming commando voor Midden Oosten gaat door RIJKSDIENSTEN GESLOTEN OP 24 EN 31 DECEMBER Engeland vraagt de VS om economische hulp Churchill eist begrip van Amerika Indonesisch antwoord is gereed UteeA&eAicdt BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdara 20, lel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJkfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.tn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. nmiiHBllWIIHlHIHlllllllllllllHilHllUHHIIIIIlllllllfllHIHHI||W|||l|l|llMlHI|l|lim|l|Ml|llll|l A J." 8 DE felle redevoeringen van Acheson en Wysjinsky hebben 'de geringe hoop op toenadering tussen West en Oost die even was gaan gloren na de bekendmaking van het „ontwapenings- plan" van Truman, vrijwel geheel doen verdwijnen. Onnodig scherp heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken de Russische politiek ge- critiseerd en zo mogelijk nog grover heeft de altijd vinnige, sarcastische ■Rus op die critiek geantwoord. „Ik heb een hele nacht wakker gelegen om het plan van Truman", zet ■Wysjinsky, „maar niet, omdat ik zo onder de indruk was. Integendeel: ik hon niet slapen van het lachen Er. Dean Acheson, de ietwat stijve, geaffecteerde Amerikaan, had zich hórt tevoren uitdrukkingen veroor loofd, die men wel allerminst uit zijn mond in de Assemblee der Verenigde Naties zou verwachten. Dit debat, dat van wereldhistorische betekenis moet worden geacht, heeft nog wel niet over oorlog of vrede be slist, maar het heeft toch wel een bij zonder dreigende streep gezet onder wat wij Donderdag op deze plaats schreven: „Helaas laat een realistische bestudering van de situatie geen opti mistische boeordeling toe". Thans, nu de vertegenwoordigers van de beide machtsgebieden in deze ongelukkige wereld aan het woord zijn geweest, is het nog duidelijker dan tevoren, dat de tijd niet rijp is voor het indienen van ontwapenings plannen. De bewapeningswedloop, waarin de wereld is gestort, is immers niet de oorzaak van de spanning, maar een gevolg ervan. De ware oor zaak van de spanning is. dat de Sow- jet-Unie, gebruik makend van haar machtige positie aan het einde van de wereldoorlog, er toe overging rond het zwaar geteisterde Russische rijk een veiligheïdsring te vestigen en daarbi.1 de grenzen van het toelaatbare en van het redelijke verre overschreed en dat Amerika daarop antwoordde met het leggen van een gordel van bases om het uitgebreide Moscovische impe rium. Naar Russisch inzicht vormen deze bases een bedreiging voor eik vitaal punt in de Sowjet-Unie. Het is de worsteling om de beste positie van de beide grote mogend heden, die ieder in wezen, zij het ook op geheel verschillende wijzen, impe rialistisch zijn, welke verantwoordelijk is voor de huidige rampzalige situa tie, waarin de wereld verkeert. En zolang zij er niet in slagen voor hun belangensferen een bevredigende be grenzing te vanden, zal de ontwapening oen hersenschim blijven. JN feite zijn daarom de debatten over Duitsland belangrijker dan die over enig ontwapeningsvoorstel Moskou wenst een „geneutraliseerd", dat wil zeggen ontwapend en weerloos Duits land. Het Westen wil een volkomen vrij Duitsland, waarvan het hoopt en verwacht, dat het politiek en econo misch het kamp der vrije naties zal kiezen. Het kan niet anders: door de Russische annexaties in Oost-Europa is het evenwicht in dit werelddeel reeds al te zeer naar de zijde van Moskou verschoven. Maar kan Rusland op dit punt con cessies doen? Het weet dat de vrijma king van Duitsland niet zonder invloed kan blijven op de onderdrukte bevol kingen der satellietstaten en zijn vei ligheidsgordel in Oost-Europa zou ondermijnen. Even moeilijk oplosbaar schijnen de problemen in het Verre Oosten. De Sowjet-Unie en haar bondgenoot, het communistisch China, zullen er zich nooit bij neerleggen, dat ook maar een deel van Korea, de traditionele invals poort naar Mandsjoerije, een bastion in Westerse handen is en nog minder, dat Formosa fungeert als een op de borst van het Chinese continent ge richt pistool: Aan de andere kant kunnen Amerikanen en Britten zich maar moeilijk bij het verlies van hun eens zo machtige economische positie in het Verre Oosten neerleggen. Slechts wanneer al deze problemen (en nog enkele andere van minder groot belang) uit de wereld zouden worden geholpen, krijgen ontwapening en vrede hun kans. Maar daartoe zou niet slechts een maximum aan staats manschap der politieke leiders, maar bovendien ook een maximum aan ver trouwen en goede wil bij alle partijen moeten bestaan. Het is voorlopig moeilijk deze te ontdekken. Gedurende het weekeinde van 10 tot 12 November kan een groot aantal vallende sterren boven ons land wor den verwacht. 'pERWIJL de Algemene Vergadering gisteren voortging met haar algemene beschouwingen over de internationale politieke toestand, heeft de agende- commissie haar eerste schermutselingen tussen Oost en West beleefd. Een-en- zestig voorstellen waren zonder moeilijkheden op de agenda voor deze zitting gekomen. Toen werd men het voor het eerst oneens en wel over de vraag, of de verhouding tussen Frankrijk en Marokko ter sprake moest worden gebracht. Ja, zeiden Egypte en Rusland neen, zeiden de andere landen. De zaak werd voor onbepaalde tijd in de ijskast gezet. Een volslagen politiek debat ontstond daarna, doordat Malik (Rusland) bezwaar maakte tegen het voorstel, om een V.N.-commissie in te stellen, welke moet nagaan, of in Duitsland vrije verkie zingen mogelijk zullen zijn. MALIK ontkende, dat de Verenigde Naties het recht zouden hebben, zich in te laten met verkiezingen in Duits land. Deze inmenging zou een bele diging voor de Duitse natie zijn, vond hij. Rusland wil, dat er zo spoedig mogelijk een vredesverdrag tot stand komt, gevolgd door de terugtrekking van alle bezettingstroepen. De Duit sers kunnen dan zelf wel uitmaken, of de voorwaarden voor vrije verkiezin gen aanwezig zijn. Als zij hierop prijs stellen, kan er een commissie komen van vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland en de Grote Vier. Het Westelijke voorstel, aldus de Rus, is onwettig en een schending van het Handvest. De Fransman Maurice Schuman kon niet inzien, hoe een garantie voor vrije verkiezingen een belediging zou kun nen zijn. Aan de hand van een aantal precedenten bestreed de Amerikaan Austin, dat de V.N. het recht zouden missen, zich met het Westerse voorstel bezig tc houden. Het debatje eindigde met nieuwe' aantijgingen van Malik. II Besprekingen met leden der VN-delegatie De opperbevelhebber van de Ver enigde Naties, generaal Ridgway, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan het front in Korea. Hij maakte een Vlucht boven de frontlijn en heeft la ter een onderhoud gehad met de dele gatie van de V.N. bij de wapenstil standsbesprekingen. Zijn bezoek was een verrassing voor de onderhande laars, want admiraal Joy, de leider der delegatie, kwam op het vliegveld aan, toen Ridgway's vliegtuig reeds enige tijd op de grond stond. Blijkens mededelingen van Ameri kaanse zijde tonen de Noordelijken steeds duidelijker, dat zij een demar catielijn willen vaststellen, om van iedere druk, om ook op andere punten van de agenda tot overeenstemming te komen, te worden verlost. De gealli eerden willen echter deze druk hand haven. „Volledig verzinsel In een officiële, door radio-Praag omgeroepen verklaring heeft het Tsje- choslowaakse ministerie van Buiten landse Zaken de Nederlandse berichten over de spionnage-activitcit van dr. Ol- drich Neumann, employé van de lega tie in Den Haag. een volledig verzin sel" genoemd. De publicatie dienaangaande in de Nederlandse en de Belgische dagbla den wordt een lastercampagne ge noemd. De Nederlandse regering heeft volgens de verklaring die op dit punt van officiële Nederlandse zijde wordt bevestigd over de onderha vige kwestie aan Tsjechoslowakije geen enkele mededeling gedaan. Het ministerie verklaart nadrukke lijk, dat Neumann met een zuiver fi nanciële en administratieve opdracht naar de legatie in Den Haag is gezon den. Hij had geen enkele bijzondere missie. Van het commissariaat voor de emi gratie wordt vernomen, dat vanaf 17 November a.s. gedurende enkele dagen geen aanmeldingen voor landverhuizing naar Australië door de aanmeldings kantoren in ontvangst zullen worden genomen. De aanvragen van hen, die zich vóór 16 November melden, zullen volgens de thans geldende bepalingen behandeld worden. Ongeschoolden krij gen in het vervolg voorrang. De mannen zijn enthousiaster dan de vrouwen „Wat zoudt u liever zien, dat de Nederlandse jongens, die voor mili taire dienst moeten opkomen, in het Nederlandse leger moeten dienen of in zo'n Westeuropees leger?" vroeg het Nipo onlangs aan het Nederlandse volk. Van de Nederlandse vrouwen ant woordde 47 in het Nederlandse leger; 21 in zo'n Westeuropees leger; 32 geen antwoord. Van de mannen is 44 er voor, dat recruten naar het Westeuropese leger gaan, 34 voor het Nederlandse leger (22 geen antwoord). Twaalf procent van de ondervraag den was voor het Europese leger, om dat daardoor betere samenwerking, onderling meer eenheid zou zijn; acht procent, omdat gezamelijke oefening en krachtsinspanning meer resultaat zouden opleveren: eendracht maakt macht. Betere leiding, betere training, zien en leren meer, talen leren, zijn andere motievn voor dienen in West europees leger. „Le Monde" beweert: Het Franse blad „Le Monde" ver neemt in Washington, dat generaal Eisenhower de stellige verzekering heeft ontvangen de beschikking te zullen krij gen over moderne wapens, met inbe grip van atoomwapens en de uitrusting „nodig om de beperkte Atlantische strijdkrachten onmiddellijk op voet van oorlog te kunnen brengen". Eisenhower had één of meer divisies voor Europa gevraagd, hoewel Korea, Alaska en „sommige kritieke gebieden" voorrang zouden genieten. De VS. bezitten thans atoomwapenen, die als defensieve wapenen kunnen worden gebruikt en te vergelijken zijn met artillerie. Er was voldoende voor raad om „indien nodig" deze wapens in Korea te gebruiken. Om bezuinigheidsredenen wordt de kanselarij van Hr Ms gezantschap te Boekarest eerstdaags gesloten. De aan die post werkzame kanselier, de heer D. M Prinsen Geerligs, zal repatriëren. Ter gelegenheid van het bezoek aan Canada van Prinses Elisabeth en de Hertog van Edinburgh, hebben de Canadese posterijen een speciale 4 cents zegel, in purper, uitgegeven. In tegenstelling tot eerdere mededc lingen zal Mossadeq tot het eind van de volgende week in Amerika blijven. Sommigen leiden hieruit af, dat men mag hopen op hervatting van de be sprekingen tussen Engeland en Perziö over de oliekwestie, anderen geloven, dat Mossadeq Amerika's steun in deze zaak tracht te verwerven. Het Republikeinse lid van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, Hinshaw, heeft na de atoomproeven te Nevada te hebben bijgewoond en verscheidene vliegtuigfabrieken te heb ben bezocht verklaard, dat de V.S. op het punt stonden een „atoom-vlieg tuigmoto." te vei vaardigen, die een Vliegtuig in staat zou stellen zonder tussenlanding driemaal om de aarde te vliegen. Verder zouden de V.S. een ap paraat bouwen, dat vijandelijke pro jectielen kan opvangen en doen ont ploffen voor zij hun doel bereiken. (Eigen bericht) Binnen enkele dagen is de afkondi ging van een nieuw Besluit Nationale Reserve te verwachten, waarbij o.a. zal worden bepaald, dat gedurende de eer ste zes jaar een bedrag van f 200 per twee jaar zal worden betaald aan die vrijwilligers, die hun dienst tot tevre denheid verrichten. De onkosten-vergoeding per instruc tie wordt op f 1 gebracht. Voor oefe ningen korter dan een etmaai kan een uurvergoeding worden verleend, welke de dagbezoldiging echter niet mag overtreffen. De bezoldiging voor dien sten gedurende 24 uur of langer ge schiedt per kalenderdag, zodat b.v. een dienst van n.m. 19 uur tot de volgende avond 19 uur wordt berekend voor twee kalenderdagen. De bezoldigingen zijn: soldaat uurbezoldiging f 1, dagbezoldi ging f 7.70; soldaat 1ste kl. f 1.05 en f 7.95: korporaal f 1.10 en f 8.25: korpo raal le kl. f 1.15 en f 8.85; sergeant f 1.25 en f 9.40. Nieuwe vrijwilligers zullen een ver- bandacte moeten tekenen voor twee jaren met een opzeggingstermijn van zes maanden, waaiVan slechts op gemo tiveerde redenen zal worden afgewe ken. In tijden van spanning of oorlogs gevaar kan de minister van oorlog de vrijwilligers in dienst houden tot zij voor het doel, waarvoor zij zijn opge roepen, niet meer nodig zijn. De oefentijd blijft ongewijzigd, t.w. het eerste jaar 200 oefenuren het twee de jaar 150. waarvan 48 resp. 72 uren practische dienst. Vrijwilligers, die op zettelijk of uit onachtzaamheid meer dere malen de lessen niet volgen, kan na ontvangen waarschuwing oneervol ontslag uit de dienst worden verleend. Cu«r«ch( In CsnSlSt. Hedenavond verklaring Naar verluidt, zal hedenavond doo Amerika, Engeland, Frankrijk, Turkije Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zee land een verklaring worden uitgege ven, waarin deze landen te kennen geven, dat zij zullen voortgaan met do voorbereiding van een commando voor het Midden-Oosten. De Arabische lan den, Egypte en Israël zijn hiervan op de hoogte gesteld, in een gemeenschap pelflke brief van de Westerse Drie en Turkije. De rijksoverheidsdiensten zullen, in verband met de noodzakelijkheid het brandstoffenverbruik te beperken, op 24 en 31 December gesloten zijn. Daar tegenover zal op Zaterdag 22 en Zater dag 29 December a.s. de dienst wor den gedaan van 8.45 uur tot 13 uur. De minister van binnenlandse zaken heeft een verzoek aan de gemeentebe sturen gericht om dienovereenkomstig te handelen, onder inachtneming van plaatselijke omstandigheden. Perzië zou hebben aangeboden, ze ventig procent van zijn olieproductie tegen verlaagde prijs aan het Westen te verkopen, zulks als onderdeel van een regeling van het geschil. De rest zou het tegen hogere prijzen aan an dere afnemers willen slijten. Echter weet het Franse persbureau A.F.P. te melden, dat Engeland dit aanbod zou hebben afgewezen, evenals het Perzi sche voorstel, om de verkoop en de distributie van de olie toe te vertrou wen aan de Koninklijke-Shellgroep. De Perzische ambtenaren gaan Maan dag in staking, teneinde uitbetaling van achterstallige salarissen en verho gingen af te dwingen. Naar in officiële Britse kringen ver luidt heeft Engeland bij de N.A.T.O. een bedrag van 200 a 300 millioen dol lar aangevraagd, daartoe genoopt door de achteruitgang van de Britse beta- Iingspositic. Deze stap betekent een verandering in d; politiek, die Engeland sedert begin 1951 volgt. De NATO zal daar tot dusverfe geen toewijzing van de beschikbaar ge stelde 1.220 millioen dollar voor de eco nomische hulpverlening aan de NATO- landen, voor Engeland was overwogen de voorgenomen verdeling 'van do Amerikaanse hulp moeten herzien. Hier door zal het aandeel der andere lan den worden verminderd. „Meesivooruitgeschovenbasis voor atoomwapens" De Britse premier, Churchill, ver klaarde gisteravond tijdens een hem aangeboden banket: „We hebben een zeer speciaal risico op ons geladen, door goed te keuren dat wij de meest voor uitgeschoven Amerikaanse basis voor atoomwapens worden. Wij hebben ons hiermede tot een der allereerste doelen van de Russische vijandschap gemaakt. Wij hebben daarom het volste recht van de Amerikanen algeheel begrip voor ons standpunt te verwachten en ik ben er zeker'van, dat wij dat ook zullen krijgen!" De kwestie-Nieuw Guinea Het Indonesische kabinet heeft gis teravond het antwoord besproken, dat heden aan de Nederlandse hoge com missaris zou worden overhandigd. Mede gedeeld is, dat het Indonesische stand punt „getuigt van een constructieve en positieve instelling". In verband met de kwestie-Irian is de missie van Supomo uitgesteld. Het Russische persbureau Tass meldt dat koningin Juliana van Neder land een gelukwens aan de Sowjet- Unie heeft gezonden ter gelegenheid van de 34ste jaardag van de October- revolutie. Verwachting tot Zondagavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later plaatselijk opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk Oostelijk, later Zuidelijk. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon op 7.51, onder 16.56. Maan op 15.38, onder 5.21. MAANDAG; Zon op 7.53, onder 16.55. Maan op 15.53, onder 6.40.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1