ANTHONY EDEN wekt op tot verzoening Honderdveertig doden door noodweerenoverstromingen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrijheid Wysjinski vraagi om nieuwe spreekbeurt Geen oplossing der problemen bij sfeer van wederzijdse belediging Ruime verkiezingszege voor Peron Ko-fd B-eAteJk Dinsdag 13 Nov. 1951 148e Jaargang No. 268 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DE Assemblée luisterde in gespannen aandacht Gelijke krachten Eden zal Churchill vergezellen Geen oppositie meer in de Senaat EISENHOWER TOCH CANDIDAAT? Dr Mossadeq keert naarleheran terug Prof. dr. J. Kosters overleden Verblindende sneeuwbui oorzaak van treinbotsing BUREAU: ADMINISTRATIE Voordamlli Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COOBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per man. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, by voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. IE GRONDWET van een democra tisch geregeerd land moet voor ieder zó heilig zijn, dat wijzigingen slechts worden voorgenomen en uitge voerd, indien daartoe algemeen-gel dende en dwingende noodzaken be staan. Toen wij enige tijd geleden ken nis namen van de voorstellen der staatscommissie, welke zich bezig houdt met het bestuderen van een grondwetsherziening, konden wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat er minder sprake was van dwingende noodzaken in verband met nieuw-ge- groeide en fundamentele verschillen van inzicht dan van de wens om de Grondwet aan te passen aan momen tele politieke behoeften. De regering heeft aangaande een aantal punten een interimrapport van de staatscommissie gevraagd. In het centrum van de belangstelling stonden twee zaken: het voorstel om revolu- tionnaire volksvertegenwoordigers van lidmaatschap van openbare lichamen vervallen te kunnen verklaren; en om bepaalde uitgaven te kunnen verbie den. Kort na de publicatie van het ge noemde rapport deelde de regering mee, dat beide onderwerpen niet in officiële voorstellen aan de Kamer zouden worden overgenomen. De rege ring zegt thans hierover, dat naar haar mening de beperkingen niet ge dragen worden door een voldoend brede rechts- en doelmatigheidsover tuiging in ons volk. In de staatscom missie bestonden trouwens ook reeds ernstige bezwaren. Zij vonden weerklank in vrijwel al le Nederlandse organen der publieke opinie. Terecht naar onze mening. Evenmin als een systeem van concen tratiekampen past in een geo -dende en zichzelf respecterende democratie, evenmin is het toelaatbaar een groep van het volk van vertegenwoor diging in het parlement uit te sluiten, indien de verkiezing van deze verte genwoordigers volgens recht en wet is geschied. De regering kan haar ook niet het recht van vrije meningsuiting ontzeggen. Wij zullen het toejuichen, indien de democratie in ieder van ons een !e- i vend en welomlijnd begrip vormt, in dien v ij bereid kunnen worden gevon- "VeT. onze vrijheid tot de dood te verde digen. Wij verafschuwen middelen, rt'e in een democratie niet thuishoren, om dat zij de grondprincipia van deze democratie aantasten. Wij zouden doen de zijn de duivel met Beëlzebub uit te drijven. De bestrijding van het communisme ls in eerste instantie een positieve i zaak, n.l. een van de geest. Wij zullen zó sterk democratisch moeten leren denken en doen, dat het communisme t bi.' ons geen enkele kans maakt. Wil men niettemin komen tot krach tiger maatregelen bij de wet, dan die nen deze gevat te worden in het wet boek van strafrecht, dat gehanteerd wordt door een onafhankelijke rech terlijke macht, waarover Nederland gelukkig beschikt. Wij menen, dat de regering inder daad goed heeft gezien, toen zij vast stelde, dat de aanvankelijk voorge stelde beperkingen niet worden ge dragen door een brede overtuiging in ons volk. Wij geloven, dat ons volk in de grond afkerig is van iedere maatregel, die de vrijheid ergens aan banden legt. Zelfs indien deze vrijheid aan een bepaalde groep gelegenheid biedt tot het voeren van subversieve acties. Dit geldt zowel voor het voorstel betreffende vervallen verklaren van lidmaatschap van vertegenwoordigen de lichamen aan bepaalde groepen, als voor het voorstel tot beperken van de drukpersvrijheid. Indien het werkelijk zo is er is met name door prof. Romme in De Volkskrant de aandacht op gevestigd dat bepaalde publicaties grote in vloed hebben op een deel van ons volk (hetgeen wij beslist ontkennend dan zullen wij ernstig moeten nagaan wat er aan het werk van de op op bouw gerichte krachten ontbreekt. Om het volkomen openlijk te zeg gen: indien de inhoud van De Waar heid en van andere comrm nistische pamfletten vat heeft op bepaalde groepen, dan is zulks niet een gevolg van het feit, dat De Waarheid haar naam eer aandoet, maar van een ern stig gebrek aan de inhoud van anti communistisch gerichte dagbladen ?n periodieken. Men is er geenszins met maatregelen tegen de eerste groep. Wij zullen er naar moeten streven met groot gevoel voor verantwoorde lijkheid eigen arbeid te verbeteren en te vervolmaken. Omdat absolute eerlijkheid en open hartigheid altijd het langste duren! ANTHONY EDEN heeft gesproken. Met meer dan gewone belangstelling hebben de gedelegeerden van de in de U.N.O. verzamelde volkeren geluisterd naar de redevoering van de Britse minister van buitenlandse zaken. Uit het applaus waarmede de Engelse staatsman op het spreekgestoelte in het Palais de Chaillot werd begroet, sprak de hoop der wereld, dat hij de weg zou wijzen naar een overbrugging van de tegenstellingen tussen de Verenigde Staten en de Sow jet unie. In zyn rede drong Eden erop aan, de westelijke ontwapeningsvoorstellen ernstig en met goede wil te bestuderen. Er diende een „wapenstilstand in het schelden en het gebruik van boze woorden" te worden gesloten. Er zou geen oplossing voor de vele problemen gevonden kunnen worden als er een sfeer van onenigheid en wederzijdse belediging heerste. Eden deed tenslotte een be roep op de assemblée om welomlijnde beperkte vraagstukken te behandelen en te werken voor een practische oplossing ervan. De Sowjetunie heeft gisteren om een nieuwe spreekbeurt in de algemene vergadering gevraagd. Verwacht wordt, dat Wysjinski de redevoeringen van de westelijke afgevaardigden wil beantwoorden. Toestemming voor een nieuwe spreekbeurt moet worden gege ven door de voorzitter, dr. Nervo. CPREKENDE over de ontwapenings voorstellen van het Westen, zei Eden in zijn rede, dat Wysjinski's beschuldigingen van oorlogsstokerij „een waterval van schimpscheuten was, die mij niet ergerde doch be droefd maakte". Wysjinski had om de ontwapeningsvoorstellen gelachen, doch het Westen zou vasthouden aan deze plannen, „die belangrijke nieuwe as pecten openen". De Britse minister achate het element van progressiviteit van belang. Men zou het gemakkelijk eens kunnen worden over de minder belangrijke onderdelen van de bewa pening. Daarna zou men tot 'n stemming IMeebheAicPit Verwachting tot morgenavond: Hier en daar tijdelijk mist. Ove rigens zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, maar later enkele verspreide opklaringen. Matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Weinig verande ring van temperatuur WOENSDAG: zon op 7.56, onder 16.52; maan op 16.37, onder 9.17. Zwarte kat in Assemblée '^ERWUL de Britse minister van buitenlandse Zaken, Anthony Eden, in de algemene vergadering het woord voerde, is een zwarte poes de vergaderzaal binnenge slopen. De poes liep waardig tus sen de plaats van de voorzitter en het spreekgestoelte door. Tot verbazing van de Britse minister, die de kat niet kon zien, ontstond er hilariteit toen hij over de Koreaanse kwestie sprak. Een ge delegeerde liet zich ontvallen, dat de aanwezigheid van de zwarte kat niet anders dan een goed teken kon zijn. over de belangrijkere kwesties kunnen komen. Een nieuw aspect was ook het feit, dat onthullingen over atoomwa pens voorgesteld waren. Het element van geleidelijkheid in het bekendma ken van de omvang der bewapening was geenszins bedoeld om de zaak uit te stellen, zoals van zekere zijde was verklaard. Integendeel, werkelijke ontwapening kon slechts stap voor stap bereikt worden, hetgeen gepaard diende te gaan met een vermindering van de internationale spanning door de oplossing van politieke geschillen. Er heerste hilariteit in de zaal, toen Eden zeide, dat de Sowjet-delegatie waarschijnlijk zo veel over de weste lijke ontwapeningsvoorstellen had gt lachen, dat zij geen tijd had kunnen vinden om de voorstellen te bestu deren. De Britse minister verwees hiermede naar de tspmerking van Wysjinski, dat hij niet had kunnen slapen, omdat hij zo over de voorstel len had moeten lachen. LIET Atlantisch Pact was, volgens Eden, nodig geworden, omdat er geen machtsevenwicht was. Het westen bewapent zich slechts omdat het ge wapend met kracht over vrede wil onderhandelen. De wereld heeft name lijk geleerd, dat een gebrek aan even wicht gevaarlijk is. Het pact had uit sluitend een defensief doel. Om de vre de te winnen, aldus Eden, diende men in staat te zijn „als gelijke" te onder handelen. Het westen had zich inder tijd „in goed vertrouwen ontwapend", doch dit voorbeeld was niet gevolgd". De minister zei verder, verwijzend naar Korea, Duitsland, Oostenrijk en andere kwesties, dat hij zich aan het handvest der Verenigde Naties hield, doch dat dit document geen harmonie teweeg kon brengen als er een sfeer van onenigheid en wederzijdse beledi ging heerste. Eden vroeg zich af, waarom men het voorstel van kanselier Adenauer tot het instellen van een commissie, die een onderzoek zou instellen naar de toestand in alle zones van Duitsland betreffende het houden van vrije ver kiezingen niet zou aannemen. Voorts drong de minister aan op de onderte kening van een vredesverdrag inet Oostenrijk en de medewerking om ook Italië tot een volwaardig lid van de Verenigde Naties te maken. Over deze kwestie zou men het zeker eens kun nen worden zonder iemand te benade len. Na om een oplossing van de Ko reaanse kwestie verzocht te hebben en gewezen te hebben op het formidabel karakter van de onmiddellijke econo mische vraagstukken van de wereld, deed Eden ten slotte een beroep op de algemene vergadering om welomlijnde beperkte vraagstukken te behandelen en te werken voor een practische op lossing ervan. (Zie verder elders in dit blad) Bespreking met Stalin niet uitgesloten Gisteravond is te Londen officieel bekendgemaakt, dat de Britse premier, Winston Churchill, bij zijn bezoek aan Truman in de eerste dagen van Janua ri vergezeld zal worden door de minis ter van buitenlandse zaken, Anthony Eden, de minister voor gemenebestbe trekkingen, lord Ismay, en de „paymas ter general", lord Cherwell, die tevens de voornaamste raadgever is voor atoomkrachtaangelegenheden. In het Lagerhuis heeft de Britse pre mier gisteravond verklaard, dat er op het ogenblik geen plannen bestonden voor onderhandelingen met Stalin over algemene vraagstukken. Hij achtte ech ter de mogelijkheid van besprekingen op hoog plan niet uitgesloten, indien zich daarvoor gunstige omstandigheden zouden voordoen. Italië werd zwaar getroffen Uitgestrekte gebieden staan onder water In Tavernerio, een dorp bij Como, kwamen achttien mensen om het leven toen de rivier buiten haar oevers trad en een aantal huizen wegvaagde. TENGEVOLGE van het noodweer en de overstromingen, die Italië reeds drie weken teisteren, zyn tot dusver 140 personen om het leven gekomen. De schade wordt geschat oj duizenden mil- lioenen lire. Uitgesterkte gebieden zijn verwoest en talrijke huizen ingestort. VOLGENS de tot dusver bekende uit slagen van de Argentijnse verkiezin gen hebben de Peronisten een aanzien lijke meerderheid behaald. De defini tieve uitslagen zullen volgens A.F.P. echter eerst Donderdag bekend zijn. Gisteravond was ongeveer 70 "/o van de Volgens de republikeinse afgevaar digde Hugh Scott zal generaal Eisen hower het volgende jaar in het bur gerleven terugkeren en zijn positie ten aanzien van het Amerikaanse presi dentschap duidelijk maken. Eisenhower zou een goede kans ma ken, indien hij zich in de verkiezings strijd wierp. Volgens een onderzoek van Gallup steunt hem al 28 pet. van de kiezers. Truman en MacArthur kun nen beiden op 13 pet. rekenen, Taft op 12 pet. Dan zijn er nog enkele politici met een aanhang, die varieert van 8 tot 3 pet. Aldus een lijstje in „Time". Zal prinses Armgard zich in ons land vestigen Naar wij vernemen bestaat de mo gelijkheid, dat prinses Armgard, de moeder van Z. K. H. Prins Bernhard, zich in ons land zal vestigen. Mocht dit het geval zijn, dan zal prinses Armgard haar intrek nemen in het buiten „Oersberg" aan de 's Gra- velandseweg te Hilversum. LABOURMOTIE VERWORPEN Met 320 tegen 281 stemmen is in het Britse Lagerhuis een motie van de so cialisten verworpen, waarin de voorge nomen denationalisatie van de staal industrie en uitbreiding van het parti culiere wegvervoer werd gecritiseerd. De liberalen steunden de regering. stemmen geteld. Hiervan had Perón ruim 60 en de radicalen ongeveer 30 procent. Bij de algemene verkiezingen van 1946 behaalde Peron 55,2 De tot dusver bekende cijfers voor 't gehele land zijn: Peronisten 3.320.4.30 en radicalen 1.721.609 stemmen. De de finitieve uitslag van de verkiezingen in Buenos Aires luidt: Perón 828.955 stem men, Balbin (radicalen) 618.725. Waarschijnlijk zullen de aanhangers van Perón twee derde van de zetels in de Kamer en waarschijnlijk alle zetels in de Senaat krijgen. Alle kiesgerechtigden, die Zondag niet hun stem hebben uitgebracht zul len wordt gestraft. Zij zullen een geld boete moeten betalen en een jaar geen openbaar ambt mogen bekleden. Bo vendien zal hun het recht worden ont nomen reizen naar het buitenland te maken. ^E LEVEN in adembenemende tijden, vrienden. In het Palais Chaillot slaan Wysjinski en Acheson elkaar links en rechts met vredesvoorstellen om de oren en verkondigen elkaar scheldend en wel hun oprechte wensen voor een vergelijk tussen Oost en West. En gij en ik en alle mensen, die niet in het Palais Chaillot mogen komen, zitten er maar tussen, p De vredeszangen, waarin de naties te Parijs losbarsten worden schier overstemd door nog meer vredesgeluiden: die van de Neo- Nazi-partij, die onlangs in Duitsland is opgericht. Nu heeft men een West- Berlijnse afdeling gesticht, die dezer dagen in de Britse sector een geheime bijeenkomst hield. Allerlei veelbelo vende heren voorspelden de eeuwige en waarachtige vrede, die door het be leid van de nieuwe Hitlerianen tot stand zou kunnen komen en als vre- deshymne bij uitstek zongen ze met gedempte stem het Horst Wessel-lied. Het mensdom zal het nooit leren, vooral niet nu de onderwijzers ook al zo tegen-de-draad-in zijn. Kijk nu eens naar de Franse schoolmeesters! Ze zijn met zijn honderdvijftigduizenden in staking gegaan, omdat het Franse par- lement een subsidie aan particuliere scholen heeft goedgekeurd, p Neder land zendt bloemen naar Frankrijk. Niet om die stakende onderwijzers te huldigen of Schuman eens een plezier tje te doen, maar gewoon omdat er in Tours een bloemententoonstelling wordt gehouden. Nederland verschijnt met In de vredeshof van Eden sleutelbloemen, begonia's en groene planten. (Hebt gij overigens weieens gehoord van rode planten?). Een be langrijke rol bij de Engelse verkiezin gen hadden twee chimpansees van de Londense dierentuin, die in de voor Engeland zo belangrijke dagen in hun kooien een soort voorstelling gaven van een debat in het Lagerhuis. Het was naapen, inderdaad, maar dan ook een naapen van apekool en het spel van „aap wat heb je mooie jongen", p Ik moet u even waarschuwen: als u soms een sardientje eet en het heeft een plastic etiketje, waarop de letters „R.F." (Republique Francaise) zijn aan gebracht, dan heeft u Franse sardien te pakken. Men heeft in Frankrijk na melijk 2500 van deze visjes losgelaten en aan de hand van meldingen van ge lukkige vissers, kan men uitmaken hoe de sardientjes trekken. In elk geval: aftrek hebben ze zeker, p Ons land .heeft internationaal steeds minder te betekenen. Nu zijn we ons unieke vrouwtje van Stavoren ook al kwijt. In Sydney heeft iemand namelijk een vis gevangen, die in zijn interieur een ring had zitten, die de gelukkige vis ser al drie jaar miste. Ook het water van de Po stijgt nog steeds onrustbarend. Indien deze rivier buiten haar oevers treedt, zal grote schade worden aangericht aan een ge bied, dat voor de economie van Italië van het grootste belang is. Honderden plaatsen zijn reeds door het water van de zijrivieren overstroomd. Ook te Venetie staat alles blank. Het plein van de San Marco staat een meter onder water. De te Milaan aangerichte schade wordt geschat op. 1500 millioen lire. Gistermorgen vroeg werden de drieduizend bewoners van Nizzamon- ferrato per radio opgeroepen onmiddel lijk hun huizen te verlaten met het oog op de overstromingen van de nabij stromende rivieren Nizza en Belbo. JN de Oostenrijkse provincie Karinthie is gisteren de noodtoestand afgekon digd. Door overstromingen van de Dra en de Gail zijn reeds vijf bruggen weg gespoeld, en zijn v.ele wegen onbegaan baar geworden. Er is schade toege bracht aan oogst en gebouwen en tal loze souterrains zijn ondergelopen. Bovendien zijn van een aantal huizen door een hevige storm de daken afge rukt. De Perzische premier Mossadeq zal aan het einde van deze week naar Te heran terugkeren, hetgeen echter geens zins een afbreken van de onderhande lingen over de oliekwestie in de V.S. betekent. Volgens een Perzische woord voerder heeft Mossadeq in Washington al het mogelijke gedaan en was het noodzakelijk, dat hij naar Perzië terug keerde om de onderhandelingen van daaruit voort te zetten. Oud vice-president van de Hoge Raad Op 77-jarige leeftijd is te Velp over leden prof. dr. J. Kosters, oud-vice- president van de Hoge Raad. Prof. Kosters is in 1874 te Heenvliet geboren. Hij bezocht het gymnasium Ie Deventer en studeerde rechten aan de Leidse universiteit, waar hij in 1899 promoveerde op een proefschrift „Het oude tiendrecht". In 1900 trad hij in dienst bij het ministerie van justitie, waar hij opklom tot referendaris. In 1908 volgde zijn benoeming tot hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. In 1916 werd hij raadsheer in de Hoge Raad. in 1933 werd hij benoemd tot vice-president van dit college. Deze functie bekleedde hij tot September 1941. Eén-en-fwiniig doden in de VS Gisteren zyn tenminste 21 perso nen om het leven gekomen by een bot sing tussen twee personentreinen op ongeveer 130 km ten N.O. van Salt Lake City. In een verblindende sneeuwstorm reed de sneltrein „De stad San Francis co" in op de stilstaande sneltrein „De stad Los Angeles". Beide t-einen van de „Union Pacific Express" kwamen uit het westen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1