Pool oefende critiek op Edens rede Vetwormpjes DEBRAUNE BANDEN Sport io 't kort Egyptische commissie wenst een handelsaccoord met Sowjetunie VERKOOP IS BEGONNEN Controle op export naar Oosten Beschuldigingen besloien mei oproep tot Vijfmogendheden-verdrag Een Iraakse uitval jegens Israel Actie van Indonesische politie tegen PKI „Vergeten aarde" Atoomgeleerde vlucht uit Argentinië Onderzoek nog gaande Dertien doden in een gevecht bij Bandoeng Wisselend regenweer Inbraak te Leiden werd opgehelderd Mond- en klauwzeer een onberekenbare ziekte Melkexport naar BeSgië Er is geld nodig! Overleg over zorg voor erevelden in Indonesië Dr L. G. Kortenhorsi vijf en zestig jaar (Vervolg van pagina I) nE p00iSe vic-e-minister van buitenlandse zaken Stefen Wierbiowski was de eerste spreker, die critiek leverde op Eden's rede in de assemblée der V.N. Hii zeide, dat de Britse minister „vergeten heeft melding te maken van de alge hele schending van de verdragen van Potsdam, Cairo en Moskou door de wes terse staten". De Amerikaanse ontwapeningsplannen waren volgens spr. inge geven door de onzekerheid van de Amerikaanse generaals, die niet weten of de krachtsverhoudingen al dan niet gunstig voor hen zijn. Wieblowski, die felle aanvallen deed op de Verenigde Staten, en Washington van aggressieve plan nen beschuldigde, besloot zijn toespraak met de opwekking om in te stemmen met een vijf-mogendhedenverdrag. „Wij geloven in de mogelijkheid van het naast elkander leven van en samenwerking tussen landen, die verschillende politieke en economische stelsels aanhangen", aldus de Poolse vice-minister. wereld in een positie komen, waarin zij in staat is met de communistische sta ten te onderhandelen. In de middagvergadering sprak de Griekse afgevaardigde, Jean Politis, waarna dr. Tsiang, de vertegenwoordi ger van het nationalistische China be toogde, dat het communistische bewind in China zich handhaaft door massa moord. Uit door de Chinese communis ten zelf verstrekte cijfers blijkt, 'lat tussen October 1949 en October 1950 1.760.000 „tegen-revolutionnairen" ter dood zijn gebracht. DEHALVE Anthony Eden, wiens gema- tigde rede het hoogtepunt van de vergadering van JVViandag was, voerden nog acht andere gedelegeerden het woord. De eerste toespraak werd ge houden door de Boliviaanse gedelegeer de Adolfo Coasta du Reis, die de Sow- jetunie verweet het werk van de Vei ligheidsraad te verhinderen door ge bruik te maken van het recht van veto. Ook de Peruviaanse gedelegeerde, Victor Belaunde, die na Eden het spreekgestoelte beklom, critiseerde het politieke gebruik van het veto-recht. „De V.N. vormen onze laatste en onze beste hoop op vrede. Het accent verschuift echter meer en meer van beste naar laatste", aldus verklaarde de Canadese minister van buitenlandse za ken, Lester Pearson. „Wij zullen aan dit verschuiven een einde moeten ma ken, indien wij wensen, dat onze we reldorganisatie blijft bestaan als een doelmatig instrument om de vrede te handhaven en de veiligheid te bevorde ren: Learson uitte de wens, dat de Russische delegatie, in plaats van te honen en te lasteren, het westerse ont wapeningsvoorstel opnieuw in overwe ging zal nemen, opdat zij ons zal kun nen helpen bij het verwezenlijken van de diepste hoop van het mensdom. In tussen hebben de westerse mogendhe den, aldus de Canadees, geen andere keus dan de bewapening voort te zet ten. Slechts op deze wijze kan de vrije Nadat José Maza (Chili) had medege deeld, dat zijn land het westerse ont wapeningsplan ten volle steunt, zei de Iraakse afgevaardigde Fadhil AI Jamali, dat „Israël de alles overheersende fac tor is, waardoor vrede en stabiliteit in het Midden-Oosten wordt verstoord". Hij deed verder een beroep op Frank rijk om „Marokko te helpen zo spoedig mogelijk onafhankelijk te worden". Door de politie is Zaterdagochtend een huiszoeking verricht in het hoofd kwartier van de Partai-Kommunis In donesia te Djakarta. Ook werden bij aankomst van enige Indonesische vertegenwoordigers die naar het jeugdfestival te Berlijn wa ren geweest koffers met lectuur, foto's e.d. in beslag genomen, welke koffers aan de bevoegde autoriteiten voor na der onderzoek werden overhandigd. Tot dusver zijn er van de Indonesi sche deelnemers aan het Berlijnse jeugdfestival, 62 in getal, negen terug gekeerd. De overigen maken een reis door Oost-Europa, Rusland en China. (Advertentie, Ing. Med.; Film over Nieuw Guinea (Van onze Haagse redacteur). In 1948 maakte onze medewerker Anthony van Kampen op uitnodiging van de Nederlandse Marine per schip en per Catalina-vliegbcot een tocht door Nieuw Guinea. Een zijner metge zellen was de luitenant ter zee F. Wassenburg, een man, die vaardig met de filmcamera weet om te gaan. Hij maakte een groot aantal opna men van dit onmetelijke eiland, waar ongeveer een millioen Papoea's leven, gedeeltelijk nog in het stenen tijdperk. Op zijn zwerftocht filmde hij het land schap, de onherbergzame hoogvlakten en de vruchtbare vlakten, de brede wateren en de poelen, waarin de kro kodillen leven. Hij filmde vooral de mensen, lenige zwarte kerels en vrou wen, die op sommige plaatsen in paalwoningen huizen, Papoea's in hun spel en hun dans, jongens, die dank zij de zending en de missie een vak leren en aan geregelde arbeid gewend worden, die het land bewerken, of een auto leren monteren. Uit al deze opnamen is een film van ongeveer twintig minuten lengte sa mengesteld, geen documentaire, maar een prentenboek, dat niettemin een aardig beeld van Nieuw Guinea geeft. Met medewerking van de Regerings voorlichtingsdienst. is deze Marinefilm thans onder de titel „Vergeten Aarde" in vertoning gebracht. Anthony van Kampen schreef de tekst, die erbij gesproken wordt. Hij leidde de film ook in tijdens de voor stelling, die er in Den Haag voor een groot aantal genodigden van gegeven is, daarbij wijzend op de banden, die tussen Nieuw Guinea en ons land be staan en opwekkend ten bate van de Papoea's pioniersarbeid op het verge ten stukje aarde te verrichten. Van de zwerftocht door Nieuw Gui nea geeft de film een aardige reporta ge in beelden. Het is de moeite waard haar te gaan zien, wanneer men daar toe de gelegenheid krijgt. Een Belgische geleerde, Paul Char les de Roodenbecke, die zich in Argen tinië met atoomonderzoek bezighield, is „om politieke redenen" naar Uru- 6uay uitgeweken. op ie knappen! (Advertentie, log. Med.) Wetgeleerden protesteren bij de Paus De Egyptische commissie voor de buitenlandse handel heeft de regering aanbevolen, onderhandelingen met de Sowjetunie te openen om tot een economische overeenkomst te komen. Voorts drong de commissie aan op een intensivering van de handel met Oost- Europa, in het bijzonder met Honga rije en Roemenie, welke landen Egyp te machines en graan zouden kunnen leveren. De rector van de Al-Azhar Univer siteit te Cairo heeft een beroep ge daan op alle Mohammedaanse landen en de Mohammedanen in de gehele wereld om Egypte in zijn nationale strijd te steunen. Bovendien hebben de gezamenlijke Mohammedaanse wetgeleerden in Egypte besloten een telegram aan de paus te zenden om te protesteren te- 1 Niet uitdrukken. Ze verdwijnen 4 =r= spoedig en spoorloos wanneer |p U ze een paar maal bet met r het bekende huidgeneesmiddel - (Advertentie, Ing. Med.) GEEN VISSERSLATIJN.. Dezer dagen is de Sch. 280 met een niet alledaagse vangst in de Scheve- ningse haven teruggekeerd. De bemanning haalde tijdens deze reis een „visje" van naar schatting 3000 kilogram naar boven. Het was een soort potvis, die niet vaak in de Nederlandse wateren voorkomt en zich dan zeker niet laat verschalken in het drijfnet van de haringvissers. De verbazing om deze vangst was in de Scheveningse haven dan ook groot. De fraude bij de L.A.D. Enige maanden geleden zijn er bij de Luchtaanschaffingsdiensten onregel matigheden aan het licht gekomen, die .m. hebben geleid tot de arrestatie van het hoofd van deze dienst, luit.- kolonel B. Het onderzoek in deze zaak is nog steeds gaande. Daardoor is nog geen beslissing genomen ten aanzien van een strafvervolging. Op een plantage in de buurt van Bandoeng is het tot een botsing geko men tussen een politie-patrouille en een bende van 300 gewapende Indo- nesiëers. Drie politiemannen werden gedood en drie anderen gewond. De opstandelingen" verloren in totaal tien doden en gewonden. Vóór-Romeinse oudheden in Den Haag gevonden Bij de aanleg van de nieuwe woon wijk Morgenstond in de Escamppolder in Den Haag zijn scherven gevonden. Bij onderzoek vond men twee woon lagen. De bovenste dateerde uit de Ro meinse tijd, ongeveer uit de tweede eeuw na Chr. Ongeveer een halve me ter dieper, op een veenlaag, lagen scherven en kiezen van runderen van een vroegere periode, ongeveer tussen 600 en 200 v. Chr. te dateren. gen „de gewelddaden van de Britse troepen tegen moskeeën, Mohamme daanse voorgangers en gelovigen". Het personeel van de „Marconi Te legraaf maatschappij van Egypte" te Cairo heeft besloten geen berichten voor leden van Britse strijdkrachten in de Kanaalzone meer te ontvangen en door te geven. Verschillende schepen van de Britse Middellandse zee-vloot, waaronder de zware kruiser „Liverpool" en het vliegkampschip „Ocean" hebben op dracht ontvangen zich paraat te hou den voor dienst in de wateren van het Suez-kanaal. (Van onze weerkundige medewerker) De actieve depressie, die gisteren met zware regen van Noord-Italie over de Alpen trok, lag hedenmorgen boven Noord-Duitsland. In Midden- en Zuid- Europa vielen hierbij grote hoeveel heden regen. In Noord-Italie werd in vier en twintig uur tijds vijftig tot honderd millimeter gemeten. Grote overstromingen zijn hiervan dan ook het gevolg. In de nacht bereikte een deel van dit regengebied ook ons land. Om zeven uur hedenmorgen werden de volgende hoeveelheden neerslag ge meld: Den Helder 2 mm, Eelde 14 mm en Twente 23 mm. Daar de luchtdruk van Groenland over IJsland tot Oost- Europa zeer laag blijft, zal het regen achtige en wisselvallige weer ook van daag en de komende dagen nog aan houden. Hoewel het niet onstuimig is, heeft het weer nu toch een uitgespro ken herfstkarakter gekregen. Hethoge- drukgebied dat eind vorige week vorst in Noord-Scandinavie bracht, is naar Midden-Rusland getrokken. De tempe ratuur blijft voor November nog aan de hoge kant, maar dat is dan ook het enige gunstige, dat we van het huidige weer kunnen zeggen. Drie daders in arrest De inbraak in het Leidse belasting kantoor, waar door het openbranden van een brandkast f53.000 werd gesto len, is reeds opgelost. Reeds kort na de inbraak, op Vrijdagoch'end, had de Leidse politie voldoende aanwijzingen, om tot arrestatie van zeven personen over te gaan. Vier hunner konden later worden vrijgelaten. Drie man, een 40-jarige Leidenaar, die nog nooit iets met de politie had gehad, en twee Hagenaars met een uitgebreide straf lijst, vielen na een langdurig verhoor door de mand. Het gestolen geld werd achterhaald. Oplossing Kruiswoordpuzzle Horizontaal: 1. papa, vitrage, no ta; 2. omega, dril, Adonis; 3. redeloos, elegant; 4 trans, oneer, lager; ft. as, atelier, als, era; 6. afloop, Est, natron; 7. loodlijn, te, driest; 8. poreus, truf fel, id.; 9. erg, U.S.A., mager, roer; 10. sterk, tafel, orgie; 11. talon, etalage, Ede; 12 er, ader, email, loef; 13. gene- ver, pari, Ir„ eb; 14. ent, oer, Ier. ale, Dee; 15. la, en, leer, draf, els. Verticaal: 1. portaal, pest, egel; 2. Amersfoort, arena; 3. pedaal, orgel, ante; 4. agent, odeur, odeon; 5. vals, eolus, knevel; 6. idolo, pij, sater, ere; 7. tronie, N.T., materie; 8. risee, straf, amper; 9. aider, teugel, aard; 10. gal, rand, fel, air, ar; 11. edel, larf, rog, lila; 12. noga, stier, relief; 13. onager, eloge, orde; 14. tin, erosie, ideeel; 15 astrant, dreef, bes. Mond- en klauwzeer dupeert Deense kerkgangers Tengevolge van mond- en klauwzeer zullen in de kerk van het Deense plaatsje Randlev drie weken lang geen diensten worden gehouden, zo meldt „Berlingske Tidende". De veestapel van de pachter van de pastorieboerderij is namelijk door de ziekte aange tast. Deze boerderij ligt vlak bij de kerk en om het risico te ver mijden, dat kerkgangers de smet stof verspreiden, hebben de poli- tie-autoriteiten besloten het hou den van diensten in de kerk ge durende drie weken te verbieden. Binnenkort is voldoende nieuw vaccine gereed Uit een radio-causerie, die de direc teur van de veeartsenijkundige dienst, de heer E. J. A. A. Quaedvlieg gister avond heeft gehouden is wel duidelijk geworden, dat het mond- en klauw zeer de meest onberekenbare onder de besmettelijke ziekten is. Tot dusver bestreed men mond- en klauwzeer in ons land met een vac cine, dat een mengsel was van vaccines van de twee hier voorkomende typen van deze ziekte. Men is nu op het On derzoekingsinstituut te Amsterdam in tensief bezig met de bereiding van vaccin tegen de nieuwe vorm van mond- en klauwzeer, welke sedert enige tijd in Nederland rondwaart en van Duitsland uit ons land is binnen gekomen. Het blijkt, dat vee, dat reeds met het bestaande bivalente vaccin was ingeënt, ook een groter weerstandsvermogen tegen het nieuwe type van de ziekte bezit. Binnen zeer korte tijd zal voldoende nieuw vaccin gereed zijn. Dit wordt gemengd met het gewone vaccin, waardoor de beschuttende kracht zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. De heer Quaedvlieg eindigde zijn cause rie met een beroep op alle veehou ders om hun vee voorbehoedend te la ten inenten en al het mogelijke te doen om smetstofverspreiding te voorko men. „Kluizenaar'bleek spion te zijn De Amerikaanse politie heeft een „kluizenaar" aangehouden, die in een hutje onder de brug tussen Oakland en San Francisco woonde. Hij werd be schuldigd van landloperij. De gearres teerde, zekere Otto Maynard, bleek zijn zwerftochten „goed" te hebben benut. Hij was in het bezit van fotogra fisch vakmateriaal, alsmede van nega tieven van spoorwegemplacementen, raffinaderijen, bruggen en marine-in stallaties, alsmede van massa's noti ties o.m. over het atoomvraagstuk en de burgerlijke verdediging. Brentford arriveerde in ons land - Zuidalrikaan brak wielerrecord Het elftal van Brentford is gistermid dag om drie uur op Schiphol gearri veerd. Ter begroeting waren de secre taris van de K.N.V.B., de heer L. Brunt en de directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. J. Besscm aanwe zig. De Engelsen komen als volgt in het veld: E. Gaskell; K. W. Horne en A. A. Munro; A. R. Harper, R. Greenwood en J. W. I. Hill; W. T. C. Dare, K. A. Coote, F. J. Monk, W. T. Sperrin en J. A. Paton. Theo Aaldering, de in Duitsland woonachtige Nederlander, heeft nog steeds geen stappen ondernomen om de Duitse nationaliteit te verkrijgen. De Duitsers vinden dat vrij vervelend daar Aaldering tot de sterkste Europese ge- wichtheffers moet worden gerekend. Onlangs heeft hii in een tweekamp tegen wereldkampioen Davis een totaal van 432.5 kg omhoog gebracht en daarmede evenaarde hij de prestatie van de Amerikaan. De Nederlandse krachtsportbcnd stelt zich op het stand punt dat het niet op zijn weg ligt stap pen te doen ten einde Aaldering te be wegen lid van de N.K.B. te worden en hem zodoende gelegenheid te geven voor Nederland aan de Olympische Spelen deel te nemen. De Zuidafrikaanse wielrenner Ahardelow heeft te Johannesburg het wereldrecord over de kwartmijl met staande start verbeterd. De tijd van de Zuidafrikaan bedroeg 27.7 sec. Het oude record stond sinds 1936 met een tijd van 27.8 sec. op naam van de Fransman Fauceux. Voor de 193e maal is het tournooi om het schaakkampioenschap van Sow- jet-RusIand begonnen. Deelnemers zijn wereldkampioen Botwinnik, Keres, Bondarevsky, Flohr, Smyslov, Kotov, Bronstein en nog enkele andere beken de Russische spelers. Botwinnik kwam in de eerste partij uit tegen Moiseyev, een der jongere spelers. Botwinnik deed vele pogingen om in het voordeel te ko men, maar zijn jonge tegenstander ver dedigde zich voortreffelijk en toen de partij werd afgebroken zag het er naar Tijdens een bijeenkomst van afge vaardigden der zuivelindustrie in de Beneluxlanden, aldus het blad „Het be lang van Limburg", heeft de Belgische delegatie een heffing op de ingevoerde ongesuikerde gecondenseerde melk voorgesteld, daar gebleken is, dat on der de verpakking van dit product de Nederlandse room bij duizenden kilo's tegelijk werd geïmporteerd, zonder dat de fr. 9 rechten per kg werden betaald. Dit voorstel zal thans door de Neder landse instanties worden bestudeerd. Een ander Belgische 'voorstel tot uit voer van magere-melkpoeder en mage re .nelk werd door de Nederlandse de legatie aanvaard. Anderzijds kwam men tot een accoord betreffende een gemeen schappelijke regeling van de handel in chocolademelk. K mderpostzegeis (Van onze Haagse redacteur) De verkoop van kinderpostzegels op de postkantoren is begonnen. Evenals vorige jaren zal men zich dus weer kunnen voorzien van de fraaie zegels, waarop een kleine toeslag geheven wordt, die ten goede komt aan de Ne derlandse misdeelde jeugd. Er zijn vele jonge landgenootjes, die steun nodig hebben: zieke kinderet», blinde, dove, stomme of doofstomme jongens en meisjes, geestelijk of licha- melijk gebrekkige en moeilijk opvoed bare kinderen, die allen in tehuizen, inrichtingen, sanatoria en andere in stellingen verpleegd worden. Daarvoor is veel geld nodig. In 1950 kon aan deze tehuizen ongeveer drie kwart millioen gulden uitgekeerd worden, een druppel nog maar op de gloeiende plaat, doch alle beetjes hel pen envele kleintjes maken één grote. Dit laatste bedenke men, als men op het postkantoor zegels inslaat. Wie kinderpostzegels koopt, verricht daar mede een liefdevolle daad. De mis deelde jeugd van Nederland zal er dankbaar voor zijn. Gisteren werd. in de vierde Monte- sorischool te Amsterdam een kin- der-postzegelverkoopkantoor ge opend. Hansje Oorthuis verkoopt hier de eerste serie aan de direc teur van het Amsterdamse Hoofd postkantoor. Het merkwaardige van dit verkoop-kantoor is, dat de kinderen, die de zegels verkopen, zelf op de postzegels staan af gebeeld. uit, dat remise zou moeten volgen. Ke res won in 22 zetten van Erpugov. De partij tussen Kotov en Bronstein werd afgebroken, maar de eerste bezit posi tieve winstkansen. Emyslov stond bij het afbreken gunstiger dan Geiler. Bondarevsky zegevierde over Novot- cenov. Flohr speelde remise met Tai- manov. Als voorbereiding voor de seml- interlandwedstrijd Noord Nederland— Denemarken B, op Zondag 9 December te Leeuwarden, wordt een centrale training georganiseerd, welke Dinsdag avond op het Oostersportpark te Gro ningen begint onder leiding van bonds- oefenmeester Kaufmann. De volgende zeventien spelers zijn voor deze trai ning uitgenodigd: Roffel, Jeltema, Buist, Kammeyer, Drewes en Pais (allen GVAV), Appel, Lugthart en Rozema (allen Be Quick), Abe Lenstra (Hee renveen), IJdema (Sneek), Van der Lel en Holkema (beiden Leeuwarden), Bij- lenga (Frisia), Walburg (WW), Vail der Werff (Zwartemeer) en Huizing (Hoogezand). (Advertentie, Ing. Med.) Washington verontrust Meer moeilijkheden in Frankrijk en Engeland Economische hulp nodig In Washington is men openlijk ver ontrust over de toenemende economi sche moeilijkheden van Frankrijk en Engeland. Het voornemen van heide landen om hun invoer te beperken zal naar men verwacht vrijwel zeker een nadelige invloed op hun herbewapening uitoefenen. De omvang hiervan is nog niet te overzien. Beide landen hebben er belang bij, dat Amerika onverwijld voorrang ver leent aan economische boven militaire hulp. Slechts in het hulpprogram voor Frankrijk is een vaag omschreven be voegdheid opgenomen, om 160 millioen dollar voor economische doeleinden te putten uit de 1022 millioen, die voor hulp aan Europa beschikbaar zijn ge steld. Voor Engeland is geen cijfer ge noemd, omdat ten tijde van de vaststel ling van het program niet bekend was, hoe de toestand zich daar zou ontwik kelen. Dertigduizend doden In opdracht van de Nederlandse regering vertoeven op het ogenblik generaal P. Alons en admiraal J. W. G. van Hengel in Indonesië, teneinde overleg te plegen over de manier, waarop de 22 erevelden in Indonesië, waar in totaal 30.000 doden rusten, verzorgd dienen te worden. De samen werking tussen de Indonesische en de Nederlandse gravendienst wordt door deze beide autoriteiten ideaal genoemd. Burgemeester van Midwoud over rattenbestrijding Evenals in andere jaren zal ook dit jaar, nl. van 7 tot 14 December, over het gehele land een grootscheepse actie tot bestrijding van de bruine rat "wor den gevoerd. Als inleiding tot deze bestrijdingsactie zullen de heren J. H. Avis, burgemees ter van Midwoud, en ir. A. N. Ophof van de Plantenziektenkundige dienst te Wageningen, op Maandagavond 19 November van 19.45—20.00 uur over Hilversum I, in een radio-vraaggesprek enkele bijzonderheden vertellen over de wijze, waarop de bestrijding van de bruine rat dit jaar ter hand zal wor den genomen. Manus Oly in hoger beroep De bekende in- en uitbreker, Manus Oly, die indertijd door de Zutphense rechtbank werd veroordeeld, zal 7 Dec. as. in hoger beroep terechtstaan voor het gerechtshof te Arnhem. Minister Stikker antwoordde Tweede Kamerlid Goedhart Op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.) betreffende leve ring of vervoer door Nederlandse za kenlieden van voor de oorlogsindustrie belangrijke goederen en grondstoffen De voorzitter der Tweede Kamer, mr. dr. L. G. Kortenhorst, vierde gis teren zijn 65ste verjaardag. Hij ontving vele bloemstukken en tal van schrif telijke gelukwensen o.m. van dr. Drees, van tal van ministers, leden van de Raad van State, van de leden der Kamer, en van de parlementaire pers. naar landen van het Sowjet-blok heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, mede namens de mi nister van economische zaken, prof. Van den Brink, schriftelijk geantwoord dat het Nederlandse ondernemingen verboden is, anders dan op grond van daartoe strekkende vergunningen, goe deren naar de landen van het Sowjet- blok te leveren, resp. te financieren. Voorts verklaarde minister Stikker.dat de Nederlandse regering niets bekend was van pogingen der communistische landen om Nederlandse transportfir ma's aan te kopen met het doel het vervoer van strategische goederen uit of via ons land naar de landen van het Sowjet-blok te vergemakkelijken. Ten slotte zei de minister, dat tegen geble ken overtredingen der bestaande voor schriften steeds streng wordt opgetre den, terwijl tevens zo deugdelijk mo gelijk tegen overtredingen gewaakt wordt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5