P.v.d.A. wil kabinet op smalle basis Peking-China vindt deur gesloten KoAt RtiieJk Zoon wilde zijn moeder wurgen Geen oplossing van de oliekwestie Woensdag 14 Nov. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 269 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Algemene beschouwingen in de Tweede Kamer Mr. Oud zweert bij de derde macht Mr. Donker kondigt een nieuw program aan Weer 23 doden in Noord-ltalië Poging om familieband ie herstellen'' Noorse premier is afgetreden Oscar Torp volgt hem op Zestienhonderd bromfietsongevallen in de eerste helft van dit jaar In totaal 23 doden, 373 zwaar, 281 licht gewond ACHT-EN-ZESTIG PUNTEN QP DE ASSEMBLEE-AGENDA Rus Sobolef tot de orde geroepen Strafvervolging tegen de spion König Daders van roofoverva' op sigarenzaak gegrepen UleeAfreAicAt Wysjinski kruiste de degen met Acheson DE. kwestie van de ver'egenwoordi- ging van Peking-China in de Ver enigde Naties bracht de grote tegen standers Wysjinski en Acheson in de arena. „Het is een vernederende toe stand, dat he' communistische China niet in de Verenigde Naties is ver tegenwoordigd terwijl de zogenaamde vertegenwoordigers van Tsjiang Kal Sjek wel aanwezig zijn. De Chinese nationalistische regering toch is een bende van reac'ionnairen, die ineen gedoken op Formosa zit, onder een scherm van Amerikaanse vliegtuigen Dit betekent slechts een nieuwe Ame rikaanse schending van het handvest" aldus de Russische minister. „Bijna roekeloos" zegt d'recteur-generaal Lagere defensie'asten in Amerika Gevechten ontbrand in Centraal B'rma Het State Department maakt bekend: Toch vorderingen in Washington BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COUBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. (Van onze parlementaire redacteur) p,E verkiezing van 1952 wierp gistermiddag in de Tweede Kamer zijn scha duwen vooruit. Men was samengekomen voor de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1952 en het was duidelijk, dat men dit keer niet alleen een blik terug, maar vooral een blik vooruit zou werpen. Van de vijf tien ministers waren er dertien aanwezig alleen de heren Stikker en Wem- mers ontbraken en ook verscheen een Staatssecretaris op het appèl. Aan vankelijk was de belangstelling van de afgevaardigden en van de toeschouwers op de tribunes niet in overeenstemming met het gewicht der gebeurtenis, doch allengs kwam er meer aandacht voor wat de vroede heren over 's lands zaken zouden zeggen. De tegenstelling, die zich in de afgelopen maanden al zo vaak gedemonstreerd heeft, was ook nu duidelijk zichtbaar. yOOR de V.V.D. is de toetreding tot het zittende kabinet een opoffering geweest, zo bekende mr. Oud, de frac tieleider van de V.V.D., toen hij aan \/OORAL openbaarde zich dit bij de V voorkeur voor of de afkeer van een kabinet op brede basis. De fractie voorzitter van de P.v.d.A., mr. Donker, die het debat opende, kwam tot de con clusie, dat het regeringsprogram zich riet in alle onderdelen van het beleid weerspiegeld '-eeft. Binnenkort, zo kon digde hij aan, kan van de P.v.d.A. een nieuw program verwacht worden, waarin zal worden toegelicht, hoe zij op korte en op lange termijn een socialis tische maatschappij ziet. Of en hoe lang de P.v.d.A. aan de regering zal kunnen blijven deelnemen, hangt af van de regeringspolitiek. De P.v.d.A. is niet doordrongen van de waarde van een kabinet op brede basis. Hoe breder deze basis is, des te minder krachtig moet het beleid zijn, zo oordeelde mr. Don ker en hij waarschuwde, dat zijn partij bii een volgende gelegenheid wel eens de voorkeur zou kunnen geven aan een kabinet op smglle basis, of als niet voldoende met de wensen van de P.v.d.A. rekening gehouden wordt aan een kabinet zonder de P.v.d.A. De K.V.P.. die voorstandster is van een breed kabinet, heeft, naar zij zelf be weert, nog al onaangename ervaringen opgedaan met de kleinere in de rege ring vertegenwoordigde partijen. De C.H.U. toonde inderdaad aldus mr. Donker dat haar fractie meermalen verdeeld was en dat zij heen en weer slingerde van gouvernementeel naar cppositioneel Bij de V.V.D. was het nog erger. Daarom wilde de socialisti sche woordvoerde gaarne van de heer Oud weten, in hoeverre het beleid van de heer Stikker in het kabinet en dat van de fractie van de V.V.D. elkaar dekken en zo er enige tegenstelling mocht bestaan, wat dan 't ware V.V.D.- sf-ndnunt is. Ook gisteren zijn tengevolge van de stormen en overstromingen in Noord- Italie weer drie-en-twintig personen door verdrinking of door het instorten van huizen om het leven gekomen. Steeds nieuwe steden en dorpen wor den door de Po en haar zijrivieren on der water gezet. Op sommige punten was het peil van de Po zeven meter boven normaal. Ook het water van het Lago Maggiore en van het Meer van Lugano stijgt nog steeds. In Forli kwam een echtpaar om het leven, toen een gedeelte van een kerk toren door een storm werd losgerukt en door het dak van hun huis sloeg. De Rivièra wordt momenteel even eens geteisterd door een zware storm zijn politieke beschouwingen gekomen was. In zekere zin vindt hij, dat wat het huidige kabinet aangaat niet van een brede basis gesproken kan worden. Mr. Oud ontkende pertinent, dat zijn fractie zich niet zou houden aan bin dende afspraken. Ten aanzien van een aantal punten heeft de V.V.D. zich ech ter bij de kabinetsformatie vrijheid voorbehouden. Van een kabinet op smalle basis moet de heer Oud niets hebben. Als goed politicus ziet hij ter dege in, dat V.V.D., A.R P. en C.H.U eventueel met de S.G.P en de heer Welter van de K.N.P., als kleinere par tijen tegen een verbond van K.V.P. en P.v.d.A. weinig hebben in te brengen De behandeling van het wetsontwerp betreffende het toezicht op het crediet- wezen heeft dit de vorige week nog bewezen. Vandaar, dat hii weer zijn stokpaardje van de derde macht bereed. (Zie verder elders in dit blad) Een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering eiste de officier van justitie gistermiddag voor de Haagse arrondissementsrechtbank tegen de 25- jarige Rotterdamse fabrieksarbeider W. H du Ch„ aan wie een poging tot dood slag, gepleegd op zijn moeder, ten laste was gelegd. Verdachte had, na een woordenwis seling met zijn moeder in haar woning in Den Haag haar op de grond gewor pen en getracht haar te wurgen. Een buurvouw en een tuinman hadden ech te bijtijds een einde aan de vechtpartij weten te maken. Tijdens de zitting bleek, dat de moe der, die voor de tweede keer was ge huwd, jaren geleden haar drie jeug dige kinderen naar een gesticht had ge bracht, waar zij tot hun meerderjarig heid hadden moeten verblijven. De thans terecht staande zoon ver klaarde, dat hij op die bewuste dag ge poogd had de familieoand te herstellen, en daarbij in een driftbui was ontsto ken. In een psychiatrisch rapport werd verdachte als sterk verminderd toere keningsvatbaar geschetst. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. De 54-jarige Noorse premier, Einar Gerbardsen, is gisteren afgetreden en heeft de koning aanbevolen Oscar Torp, de fractieleider der Noorse socialisten, tot premier te benoemen. De afgetreden premier, die gedurende zes jaar zijn functie heeft vervuld, ver klaarde, dat hij zijn ontslag nam „voor het, een kwestie van gezondheid werd". Maandag 19 November zal Oscar Torp officieel de functie van premier overne men. GERHARDSEN Het aantal bromfietsongevallen in de eerste helft van 1951 bedroeg in totaal 1598. Daarbij werden 23 bromfietsers gedood, 373 zwaar gewond en 281 licht gewond. In het gehele jaar 1950 telde men 1727 bromfietsongevallen, waarbij 36 bromfietsers werden gedood, 425 ern stig en 303 licht werden gewond. Bij een vergelijking tussen het aantal bromfietsongevallen en het aantal rij wielongevallen komt men tot 13 onge vallen per duizend bromfietsen, maar slechts 2 ongevallen per duizend fietsen Sedert de bromfiets op de Nederlands: wegen is verschenen, hepft dit vervoer middel in totaal onder zijn berijders 1514 slachtoffers geëist, waarvan 65 do den en 826 zwaar gewonden. Per 100 bromfietsongevallen bedroeg het aantal overledenen en zwaar gewonden te za men 43. Voor het rijwielverkeer is dit cijfer 42. Dat betreft de leeftijden, vermeldt hel O.B.S. dat in de gehele onderzoeks periode van Januari 1949 tot Juni 1951 70 der gedode bromfietsers ouder was dan 50 jaar. Vier factoren De A.N.W.B. acht vier factoren voor de veiligheid van de bromfietser van groot belang, vooral bij die manoeuvres, waarbij ander verkeer moet worden ge kruist, en al dan niet voorrang moet worden verleend. Op de eerste plaats Tegen de Nederlander, die ervan wordt verdacht onder de schuilnaam König inlichtingen, welke belangen van de Staat betreffen, in handen te hebben gespeeld van een Tsj.-Slowaakse inlich tingendienst. wordt terzake dit feit een strafvervolging ingesteld door de offi cier van justitie te 's-Gravenhage. De verd. bevindt zich op grond van deze verdenkingen krachtens bevel van de Arrondissementsrechtbank in voorlopi ge hechtenis. Twee zestienjarigen Door de Amsterdamse recherche zijn gisteravond de drie jongens gegrepen, die Zaterdagavond in een sigaretten- winkel in de hoofdstad de zevenjarige dochter van de eigenaar neersloegen en er met vijftig gulden van door gin gen. Een van hen is drieëntwintig, de andere twee zijn zestien jaar oud. Het Meisje had de politie bij haar opspo ringswerk geholpen door een goed sig nalement van de drie daders te geven. Van het gestolen geld is niets meer over. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en in het binnenland hier en daar mist. Morgen in de loop van de dag weer toenemende bewolking met later, hoofdzakelijk in het Wes ten van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige, aan de kust later vrij krachtige wind, krimpend naar Zuid tot Zuid- Oost. Vannacht iets kouder. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. |AE algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zich gisteren verenigd met de uit 68 punten bestaande agenda welke reeds door de agenda-commissie was goedgekeurd, doch thans nog de .instemming van de assemblée behoefde. Alle 68 punten werden overgenomen, doch dit geschiedde niet, dan nadat over enkele punten, t.w. de klacht van het nationalistische China, het westerse voor stel inzake een V.N.-commissie voor Duitsland en de klacht van Joegoslavië dat het is blootgesteld aan vijandige handelingen van communistische landen, scherpe debatten waren gevoerd. De Russische beschuldigingen aan het adres van Amerika waren van dien aard, dat voorzitter dr. Nervo de Rus Sobolef moest waarschuwen zich te onthouden van buitensporige taal. Met 37 tegen 11 stemmen (de Oosteuropese landen, India, Afghanistan, Zwe den, Israël, Guatamala en Birma) bij vier onthoudingen besloot de algemene vergadering, ondanks bittere tegenwerpingen van communistische zijde, de kwestie van de vertegenwoordiging van Peking-China in de V.N. voor een jaar uit te stellen, hetgeen betekent, dat hierover op de huidige zitting niet officieel kan worden gesproken. De Amerikaanse collega, Dean Ache son, repliceerde, dat het Chinese com munistische bewind in Korea het ge zag der Verenigde Naties tot het uiter ste tart. „Daarom is het onmogelijk een vertegenwoordiging van dit Be wind in de V.N. te overwegen. Het ge drag der Chinese communisten is der mate beneden peil, dat het enige ver- be'ering zou moeten ondergaan, wil Eden en de zwarte kat in de UNO Tijdens de rede, die minister Eden voor de UNO hield, verwekte een zwarte kat die plots over de tribune sloop, grote hilariteit. 'JE MAKEN HET mij niet wijs, vrien den, maar volgens een stelletje ster- rekundigen zijn er in zes dagen tijd, niet minder dan vijftien vuurbollen boven ons land waargenomen. Dat wa- dens graafwerkzaamheden een oude wa terleiding gevonden van de oude Ro meinse stad Colonia Agrippina (het te genwoordige Keulen). Die Romeinen wisten blijkbaar best hoe ze de water- ren natuurlijk de engeltjes, die Sint zijn. Het is een beetje sneu tegenover voorziening moesten maken, want de Maarten hebben gevierd. O Dit is niet meneer Marx, die immers zelf een jood leiding die gevonden werd, stond nog zo luchtig: sinds in Juli de luchtbrug was- O Uit een apotheek te West Ber- vol water. Net als mijn schoenen, werd ingesteld tussen West-Berlijn en üjh hebben dieven dezer dagen een par- sinds het weer is omgeslagen. Volgens West-Duitsland om het hoofd te bieden tijfje vergift gestolen, genoeg om weerkundigen zal het nog wel even du- aan beperkingen van Oostduitse en Rus- 200.000 mensen te dodien. Op 70 kilo- ren ook met het slechte weer. Maar dde sische zijde is tienduizend ton goederen meter van Keulen hebben arbeiders tij- heren hebben al zo vMk ongelijk ge- Vinei n UT ni „„kil—t n..i- door de lucht vervoerd, Langs de normale weg heeft een Zwitserse dele gatie uit Berlijn 23 oud-Chinese plas tieken weggehaald. Deze kostbaarheden waren voor de oorlog aan de Duitsers uitgeleend en later door de directeur van de staatsmusea in Oost-Berlijn in beslag genomen Nu zijn ze geruild te gen een theezeefje, een theeglas en twee messen, die Lenin gebruikt heeft, toen hij als balling in Zürich verbleef In Rusland begint zich een sterke anti- Joodse invloed te doen gelden. Net als toen die behanger, zegt men nu, dat de joden kapitalisten en volksmisdadigers Ouds derde macht had. Het schijnt in Bulgarije een slecht land voor spionnen te zijn. De stand in het spionnenvangen tussen Bul garije en Nederland ligt ongeveer 157- 1. Zaterdag zijn er weer 35 voor de rechter gedaagd. Wij hebben nog maar steeds niet meer dan die paar maanzie ke knapen, die sigarettenvloeitjes en dergelijk spul onder geheimzinnige blikken onder elkaar uitwisselden. Wie zich interesseert voor Japanse mu ziek kan in begin December weer ge nieten. Dan komt de omroep van Japan namelijk voor het eerst weer „in de lucht" het althans op dezelfde hoogte komen als dat der barbaren". De Britse vertegenwoordiger, Jebb, gaf als zijn mening te kennen, dat ook al zou er binnenkort een wapenstii- s'and in Korea worden gesloten, het nog verscheidene maanden zou duren voordat de Ver. Naties zich met de kwestie van toelating zouden kunnen bezig houden. ^ADAT twee-en-twintig agendapun ten in vlot tempo waren aanvaard, verhief Malik zich van zijn zetel om zich te verzetten tegen opneming van de Chinese klacht, volgens welke de Fcwjetunie het Chinees-Russische ver drag van 1945 heeft geschonden. Malik verklaarde, dat er geen Chinees-Rus sisch geschil betreffende de territoriale integriteit of enige andere zaak be stond. De werkelijke dreiging van het Chinese volk kwam van Amerika. Het betrof hier een „smadelijke en provo cerend" agendapunt. Deze opmerking belette de assemblée ni -t het agenda punt met 30 tegen 8 stemmen en 13 onthoudingen aan te nemen. De Zuidafrikaan G. P. Jooste ver zocht het punt van de agenda te voe ren, dat betrekking heeft op de behan deling van de inwoners van Zuid-Afri- ka, die, uit Voor-ïndië stammen. Het betrof hier z.i. een binnenlandse aan gelegenheid. Sir Benegal Rau (India) verdedigde het standpunt van India en zag zijn zienswijze door veertig leden gedeeld Een gedelegeerde stemde te gen en twaalf (o.w. Nederland, Enge land en China) onthielden zich van stemming (Zie verder elders in dit blad) het uitblijven van een definitieve en duidelijke wettelijke regeling betreffen de rechten en plichten, voorts het nog niet verplicht zijn van twee goede rem men, ten derde het bij vele bromfiet sen ontbreken van een mogelijkheid tot ontkoppeling, welke juist bij kruispun ten van veel belang- is, en ten slotte het niet voldoende herkenbaar zijn van de bromfietsen ten opzichte van de ge wone fietsen. De mislukte ballonvaart Hartige woorden tot mevrouw Boesman De Nederlandse ballonvaarders zijn zich niet steeds bewust van de conse quenties, die het ballonvaren voor henzelf en voor hun passagiers mee brengt. Aldus sprak gistermiddag da directeur-generaal voor de luchtvaart dienst, de heer J. W. F. Backer, tijdens de zitting, waarin het ongeval werd behandeld, dat op 30 April is overko men aan de ballon, waarmee mevrouw Boesman en Godfried Bomans in de Noordzee bij Zandvoort terecht kwa men. Spreker eiste een berisping tegen mevrouw Boesman. De ballon was te Bloemendaal opge stegen bij een Oostelijke windrichting. Het bleek vrijwel onmogelijk te zijn, hem goed startklaar te maken, aange zien het publiek zich om de mand ver drong, aldus verklaarden getuigen. Ook de wind was ongeschikt voor een tocht. De directeur-generaal meende, dat mevrouw B< esman zich onvoldoende rekenschap had gegeven van de om standigheden, waaronder zij haar vlucht zou maken en betwijfelde, of zij uit dit geval wel lering had getrokken. Lovett stelt voor: Meer geld voor economische hulp aan Europa De Amerikaanse minister van defen sie, Robert A. Lovett, heeft president Truman een ontwerp-begroting voor 1953 voorgelegd, dat in vergelijking tot de cijfers voor het lopende belasting jaar een verlaging van de uitgaven met tien milliard dollar laat zien. Het eind cijfer beloopt ongeveer 54 milliard dol lar. De president moet het voorstel goedkeuren, alvorens het bij het Con gres kan worden ingediend. Lovett is tot een verlaging overge gaan, om ontwrichting van de Ameri kaanse economie te voorkomen, en om dat hij rekening houdt met de moge lijkheid, dat de Ver. Staten aan Europa opnieuw voor een aanzienlijk bedrag aan economische hulp zullen moeten verlenen. „Spion" was toch landloper Het blijkt, dat Otto Maynard, die Zondag in een hutje onder de brug tussen Oakland en San Francisco is ge arresteerd, geen spion is geweest, doch een eerzame tuinman en amateur-foto graaf. Hij heeft slechts uit vrees voor de atoombom talloze gegevens aan gaande kernsplitsing verzameld, ten einde precies te weten, wat hij zou moeten doen wanneer een aanva] met dergelijke bommen zou worden onder nomen. Omdat hij niet in het hutje mocht wonen, zal hij alleen wegens landloperij worden vervolgd. Maandag hebben duizend gewapende communisten een aanva] gedaan op Tada Oeoe en Ava, twee kleine steden in Centraal-Birma. De steden werden bezet. Garnizoen en politie, die in de minderheid waren, trokken zich terug naar Sagaing, Dinsdag zijn versterkin gen van de regeringstroepen tot de tegenaanval overgegaan. De gezinnen van de militairen worden als gijzelaars vastgehouden. Van Cauwelaert herkozen tot Voorzitter van Belgische Kamer Op de gistermiddag gehouden verga dering van de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers is Frans van Cauwelaert herkozen tot voorzitter. Paul Struye werd opnieuw gekozen als voorzitter van de senaat. Beiden beho ren tot de C.V.P. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat geen nieuwe basis voor een oplossing van het Brits- Perzische oliegeschil uit de onderhan delingen te Washington tussen Ame- rikaanse functionarissen en de Perzi sche eerste minister Mohammed M»s- sadeq is ontstaan. De besprekingen hebben drie weken geduurd. Het State Department geeft uit drukking aan zijn overtuiging, dat hoewel geen oplossing is gevonden er toch „vorderingen zijn gemaakt". „De V, S. blijven hopen, dat de twee partijen een wederzijds aanvaardbare basis zullen kunnen vinden voor een bevredigende oplossing en zullen al het mogelijke blijven doen om de par tijen hierbij te helpen", aldus het State Department. Joegoslavië heeft de prijzen van een aantal levensmiddelen in de staatswinkels drastisch verlaagd. Daar door zijn ook de prijzen op de vrije markt aanzienlijk gedaald.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1