Beschouwingen in Tweede Kamer Sport in 't kort De gebruikelijke herfstzitting met groot aantal hamerstukken Het Egyptische telegraafpersoneel is protest-staking begonnen Benelux wacht af ABDIJSIROOP Ook Duitse kwestie ter sprake Russen fel tegen Ir. C. Krijn werd opvolger van Ir. C. Thomése Prov. Waterstaat heeft nog geen goed onderdak Bevestiging van vonnis geëist tegen senni-arts HET.. GEHELE personeel van de „Marconi Maatschappij" te Cairo is gister avond in staking gegaan uit protest tegen het onverwachte ontslag van Ibrahim Moestafa Ali, de vakverenigingsleider van de Egyptische employés van deze maatschappij. Naar verluidt staakt het personeel van de „Eastern Telegraph Company" en de kabel- en draadloze telegrafie in Alexandrië, Port Said en Suez uit solidariteit. Moestafa Ali was ontslagen, daar hjj geweigerd had een voor de Britse strijdkrachten in de Kanaalzone bestemd telegram aan te nemen. Sieeds meer Briise iroepen naar de Nijl Pad van Brussel niei in Raad van Europa VN vliegtuigen vlogen boven Pan Moen Djon Franse sodalisien willen accoord mei Vaticaan Perón weer in functie Rumoer bij verkiezingen op de Philippijnen Friesebrug nadert voltooiing BENAUWDE NOEST De agenda der Assemblée Viervoudigezéér krachtige werking. Chefarine 4 WOENSDAG 14 NOVEM1JEB 1951 Heropening der Provinciale Slalen (Van onze speciale verslaggever). Een van de herfstversehijnselen, die wü hebben leren waarderen in dit bonte leven, is de heropening van de vergaderingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Deze heropening beleefden we gisteren. Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk presideerde de vergadering weer. Naast hem signaleer den we als vanouds de griffier mr. M. A. Stufkens, en voorts de gedeputeerden mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, en de heren A. B. J. Prakken, W. A. van der Donk, B. de Vries. Jac. Rustige, en L. J. P. N. Bouwman. Een beeld, dat in niets verschilde van dat van de laatste Statenzitting van dit jaar. Spr. hoopte, dat dit zijn opvolger wel gegeven zou mogen zijn. Deze op volger werd ir. C. Krijn, hoofdinge nieur in algemene dienst bij de Pro vinciale Waterstaat van Noord-Hol land, wiens benoeming de instemming mocht krijgen van alle aanwezige Statenleden. Alvorens de Staten hierna in de af delingen het werk voortzetten, namen zij nog het besluit de Groeneweg te Amsterdam aan het openbaar verkeer te ontrekken. De heer Gortzak (CPN) vond in het voorstel aanleiding Ged. Staten op enig gevaar te wijzen voor de bewoners van deze weg. Ged. De Vries veronderstelde teveel goede trouw bij het gemeentebestuur van Amsterdam om deze gevaar-gevoelens van de heer Gortzak te kunnen delen. De openbare vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag 15 Januari. Na de gebruikelijke opening ge schiedde voorlezing van een collectie Koninklijke Besluiten die goedkeuring inhielden op besluiten van Provinciale Staten. Vervolgens namen de aanwe zigen kennis van een serie ingekomen stukken. Hiertoe behoorde een adres van het bestuur van de Helderse Volksuniversiteit met verzoek om sub sidie voor het seizoen 1951/'52. Het werd voor prae-advies in handen ge steld van Gedeputeerden. Mevrouw N. Korff—Zernike uit Am sterdam werd hierna herbenoemd als lid van de commissie van bestuur der Provinciale Ziekenhuizen in Noord- Holland, en de heren prof. dr. J. A. Veraart te Wassenaar en ir. J. J. Fels te Apeldoorn tot lid van de Raad van Toezicht op de bedrijven van de pro vincie Noord-Holland. Bij de benoe ming van eerstgenoemde dame had mevr. TeeboomVan West (C. P. N.) de gelegenheid aangegrepen erop te wijzen, dat ook van C.P.N.-zijde prijs gesteld wordt op bestuursfuncties in provinciale commissies. Afscheid van ir. Thomése. Met ingang van 1 Januari werd op de meest eervolle wijze ontslag ver leend aan de heer C. Thomése, hoofd ingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat van Noord-Holland. Deze is 4 October 65 jaar geworden. Meer dan 38 jaar heeft hij de Provin cie zeer belangrijke diensten bewezen. In een uitvoerige toespraak heeft dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de ze scheidende ambtenaar hulde ge bracht, daarbij echter ook releverend, dat de heer Thomése slechts in eén opzicht niet geslaagd is. Dat is in zijn pogen om de Provinciale Waterstaat een huisvesting te bezorgen, die in overeenstemming is met de betekenis van deze dienst. Wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde In voortgezette behandeling heeft de Amsterdamse rechtbank gistermiddag het onderzoek hervat in de eerste zaak, die in ons land tegen een semi-arts aan hangig is gemaakt wegens hem ten laste gelegde onbevoegde uitoefening van de geneeskunde. Het betrof hier een principiële zaak, daar vele semi-artsen soms tijdelijk als assistent van practijk-artsen optreden, die evenwel hun practijk niet aan deze candidaat-artsen mogen overlaten. Ook thans liepen de meningen zeer uiteen, of verdachte slechts als assistent of ook als waarnemer was opgetreden. Vast stond echter, dat in één geval de semi- arts, die zeer binnenkort zijn laatste examen moet afleggen, op eigen initia tief in het huis van de arts, die hij assis teerde, een patiënte een injectie had gegeven. De officier van justitie achtte het nodige bewijs geleverd en eiste bevesti ging van het vonnis, dat de kantonrech ter verdachte in eerste instantie had opgelegd: een geldboete van f 75. De uitspraak volgt op 27 November. GRIEP? Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct (Advertentie, Ing. Med.) De Egyptische premier, Nahas Pasja, heeft gisteren te Cairo verklaard, dat de westelijke voorstellen inzake een defensie-organisatie voor het Midden- Oosten „erger zijn dan kolonisatie". Voorts verklaarde de premier, dat Egypte er bij alle Arabische staten op had aangedrongen, zich niet door het Na afloop van een gisteren gehouden bijeenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken van de vijf landen van het verdrag van Brussel, Frank rijk, Engeland Belgie, Nederland en Luxemburg is in een communiqué verklaard, dat de vijf ministers over eengekomen zijn, dat zij zullen wacn- ten tot het bezoek van de Westduitse kanselier dr. Adenauer aan Parijs al vorens verdere besluiten te nemen over de toekomst van Duitsland. Voorts wordt verklaard, dat de mi nisters besloten hebben de Raad van Europa een schrijven te zenden aan gaande de te scheppen verhouding tus sen de beide organen. Men meent te weten, dat zal worden aanbevolen, de permanente commissie van de organi satie van het pact van Brussel Tiet te doen opgaan in de Raad van Europa. De sub-commissie van de wapenstil standsdelegaties heeft gisteren vijf uur achtereen vergaderd. De geallieerde ge delegeerden hebben verklaard, dat geen vorderingen zijn gemaakt. De noordelijken hebben de verbon denen uitgenodigd een onderzoek in te stellen naar een klacht volgens welke vliegtuigen der geallieerden Zaterdag het neutrale luchtruim van Pan Moen Don hadden geschonden. De noordelijken wensten het voorval niet als een ernstig incident op te vat ten, doch wilden slechts een verklaring hebben. Britse soldaten patrouilleren door de straten van Abu Gam us en oefenen scherpe controle uit op ongeoorloofd wapenbezit. Westen te laten misleiden en „geen vreemde of koloniale mogendheid toe te staan zich tussen hen te plaatsen". In Alexandrie namen gisteren 50.000 Egyptenaren deel aan een demonstra tie ter gelegenheid van de „dag van de nationale strijd". De demonstraties hadden evenals die in andere steden een rustig verloop. Britse militairen hebben in Port Said een Egyptenaar neergeschoten, die poogde dekens uit een miltaire opslag plaats weg te nemen. In de westelijke sector van de Kanaalzone openden guerrilla-troepen het vuur op een pa trouillerende pantserauto. De R. A. F. is gisteren begonnen met het overbrengen van tweeduizend mi litairen uit Engeland naar de Kanaal zone. Een aantal van hen is bestemd om burgerlijke employées in onder houdsdiensten te vervangen. Een Zwitserse journalist is uit Egyp te gewezen „wegens de vijandige hou ding, welke uit zijn berichten blijkt". De socialistische fractie in de Franse Nationale Vergadering heeft een voor stel ingediend tot herstel van de prac tijk der welwillende administratieve tolerantie ten aanzien van de reli gieuzen en de eredienst. Deze bestond tussen 1914 en 1940, tijdens welke de wet op de sluiting van door religieuzen bediende scholen niet gold. Deze wet ts in 1940 afgeschaft. De socialisten willen voorts alle kwesties aangaande onder wijs, religieuzen en eredienst in een overeenkomst met het Vaticaan rege len. Volgens de tot dusver bekende resul taten Is de stemmenverhouding in de Argentijnse verkiezingen: Peronisten 4.457.891 stemmen tegen de radicalen 2.456.198 stemmen. De thans gekozen dertig leden van de senaat zijn allen aanhangers van ge neraal Perón. Het is vrijwel zeker, dat de vier leden, die later zullen worden gekozen voor twee nieuw-gevormde provincies, ook Peronisten zullen zijn. In de kamer van afgevaardigden zul len de Peronisten, naar men verwacht, 135 van de 149 zetels bezetten. De rest zal in handen zijn van de radicale par tij van dr. Ricardo Balbin. Gisteren heeft generaal Perón het presidentschap weer op zich genomen. Reeds zesendertig doden Regeringsvliegtuigen en troepen heb ben gisteren in Centraal-Luzon een aanval ondernomen om communisten te beletten, dat zij de algemene verkiezin gen in de war sturen. Zes en dertig per sonen, waaronder een politicus, zouden gedood zijn bij botsingen, die zich in het gehele land hebben voorgedaan. De minister van defensie, Ramon Magsasay, leidde de troepen vanuit een vliegtuig. Politie-afdelingen en vlieg tuigen bewaakten de stembureaux. Communistische opstandelingen heb ben een electrische kabel in het Zuiden doorgesneden en een plaats in het Noorden overvallen. De eerste resultaten uit Luzon, het voornaamste eiland, geven een kleine voorsprong aan van de „nacionalistas" op de regeringspartij van de liberalen. Meer dan 5 millioen kiezers zijn naar de zwaarbewaakte stembureaux geto gen om negen senatoren, verscheidene burgemeesters en honderden provincia le functionarissen te kiezen. Het werk aan de nieuwe Friesebrug te Alkmaar vordert gestaag. ln het midden van het Noordhollands Kanaal staat reeds een zware peiler, waar op binnen afzienbare tijd de fraaie brug zal komen te rusten. Ook aan de lange, brede opritten wordt hard gewerkt, terwijl twee wachtmeesters van de Rijkspolitie een oogje in 't zeil houden om verkeersopstoppingen te voorkomen. Bij graafwerkzaamheden aan de stadszijde van het Kanaal stuitten arbeiders dezer dagen op een zware, oude muur. Waarschijnlijk is dif een van de oude vestingwallen. Binnenkort zal bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp tot vereenvou diging van de burgerlijke procedure voor het kantongerecht worden inge diend. Als andere middelen gefaald hebben Uw hoestaanvallen min der benauu/d te ma ken neem dan het middel waarop nog slechts zelden ver geefs een beroep is gedaan: AKKER'S Werelds beste hoestsiroop - (Advertentie, Ing. Med.) (Vervolg van pagina 1) OET woord was daarop aan de Russi- sche minister van buitenlandse za ken, Wysjinski, die bezwaar maakte te gen het agendapunt betreffende het voorstel der westerse mogendheden om door een commissie van de Ver enigde Nati-es te doen onderzoeken of de toestanden in Oost- en West-Duits- land zodanig zijn, dat er onbelemmerde algemene verkiezingen kunnen worden gehouden. „In het westerse voorstel wordt ge poogd het aldus voor te stellen alsof Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten de eenmaking van Duitsland beogen. In feite zijn het plan-Schuman en het plan-Pleven gebaseerd op de verdeling van Duitsland en zij zijn vol komen onverenigbaar met het denk beeld van een verenigd Duitsland. Het opnemen van dit voorstel op de agenda der algemene vergadering zou in strijd zijn met het handvest en met de over eenkomst van Potsdam", aldus de Rus sische minister, die voorts zeide dat Oost- en West-Duitsland deze aangele- fenheid onderling moeten afhandelen. SUKARNO OP AMBON De Ambonese directeur van de Indo nesische landsdrukkerij, de heer P. A. de Queljoe, die in gezelschap van pre sident Sukarno een bezoek brengt aan Ambon, heeft gesproken over de 12.000 Ambonezen in Nederland. De Queljoe zeide, dat degenen, die naar Nederland gingen en thans ver weg zijn, naar Am- bon behoren terug te keren. Sukarno wees in zijn rede op het feit, dat in het huidige Indonesische kabinet twee Ambonezen zitting hebben, hoe wel de bevolkingsdichtheid van Ambon zich tot die van Java verhoudt als 1 tot 50. De Challenge Desgranges Colombo niet voor Kübler maar voor Bobet Ferdi Kübler, een van de Zwitserse wielerfenomenen, had gisteren een slechte dag. Ferdi was namelijk de mening toegedaan en dat was ieder een, dat hij winnaar was geworden van de Challenge Desgranges Colombo 1951. Er was echter een klacht tegen (Vervolg van pagina 1) Hij erkende, dat de derde macht als een min of meer georganiseerde een heid niet bestaat. Hij is ook geenszins van plan om te proberen nog vóór de verkiezingen tot samenwerking te ko men. Dat zou trouwens niet in het we zen van het Nederlandse politieke sy steem liggen. Wel achtte hij het moge lijk, dat VVD, ARP en CHU zich vóór de verkiezingen uitspreken over wat men daarna zou kunnen gaan doen. Een koude douche. Als een koude douche kwam de heer Tilanus, voorzitter van de fractie van de CHU, later met de verklaring, dat voor een derde macht als wezenlijke eenheid, nu niet alleen bereidheid no dig is van de WD, maar ook van de ARP en zijn eigen partij. En wat dat laatste betreft, kan niet veel toenade ring verwacht worden van de ARP en zeker niet van de CHU.... De derde macht van mr. Oud als tegenwicht te gen KVP en PvdA zal wel een vrome wens blijven, vrezen wij. De houding van de CHU tegenover de regering is steeds onduidelijk geweest. Door de redevoering van de heer Tilanus zijn wij helaas niet veel wij zer geworden. Het was een slappe rede, één van het soort: het kan vriezen en het kan dooien. De verdeeldheid van de fractie vond de heer Tilanus be grijpelijk en niet erg. De CHU kent en wil geen partijdwang, zo zeide hij. Een veel positiever geluid liet de heer Welter van de KNP horen. Hij haalde enkele voorbeelden aan, waar uit bleek, dat een aangesloten minder- heid zich zonder succes tegen een meerderheid (KVP en PvdA) verzette en knoopte daaraan de conclusie vast, dat we een kabinet behoeven, dat niet over een meerderheid in het par lement beschikt, maar van geval tot ge val moet pogen voor bepaalde maat regelen een meerderheid te krijgen. Uiteraard heeft men tijdens deze be schouwingen niet uitsluitend over po litiek gesproken. JTNKELE afgevaardigden pleitten met klem voor een krachtige voortzet ting van de woningbouw, liefst met financiële steun van de overheid. De heer Andriessen van de K.V.P. wijdde daaraan zijn gehele rede, die hij liet eindigen in een motie, waarin hij zijn wensen dienaangaande had vastgelegd De heer Weiter zong zijn treurlied over het verloren gaan van Indonesië en de heer Oud critiseerde vooral het financiële beleid van prof. Lleftinck Men drong aan op de bevordering van de Europese eenheid, op het zo spoedig mogelijk sluitend maken van de betalingsbalans en op de bevorde ring van de productie en de export. De heer Tilanus begon met een feli citatie aan de voorzitter, mr. Korten- horst, die de vorige dag 65 jaar ge worden was. De Kamerleden gaven door applaus van hun Instemming blijk. Prof. Romme contra Oud. JkJADAT de heer Wagenaar (CPN) in de avondvergadering had gepleit voor een gedwongen lening voor de woningbouw, de bouw van scholen, eenheid tussen communisten en socia listen, hield de heer Romme (KVP) een uitgebreid pleidooi voor de een making van Europa. Romme zei het regeringsstandpunt aangaande de opheffing der Unie met Indonesië te delen en noemde de In donesische eisen aangaande Nieuw- Guinea onvervulbaar. De heer Romme merkte verder op, dat men de neiging heeft, de macht van de overheid te overschatten. Echter moet de neiging tot een te grote be moeienis van de regering met allerlei facetten van het maatschappelijke leven een neiging blijven. Voorts nam hij nadrukkelijk afstand van hetgeen de heer Oud over diens politiek ideaal, de derde macht, had te berde gebracht. Hierbij verwees hij naar wat de heer Tilanus dienaangaan de had opgemerkt en hij voegde er aan toe, dat de liberale leider de verhoudin gen wel wat uit het oog had verloren. Spr. herhaalde zijn verzoek om in stelling van een Gezinsraad over de mogelijkheid, om hulp te bieden aan grote gezinnen in de middengroepen kampioenschap bridgen, de Helveet ingediend, daar hij zich in de Ronde van Lombardije had laten helpen. Een Italiaanse commissie heeft de klacht onderzocht. Kübler werd alsnog gedeclasseerd en dat kostte hem zoveel punten, dat Bobet. de lieveling van het Franse publiek, thans op de eerste plaats staat van het klassement voor de Challenge. Dit bericht bereikte Kübler giste ren te Hannover. Hij was hiervan zo overstuur, dat hij totaal geen zin meer had om aan de felle jachten, welke tijdens de zesdaagse in het sportpaleis werden ontketend, deel te nemen. Het gevolg was, dat hij met zijn ploeg maat Saager acht ronden achterstand kreeg. Het bestuur van de internationale ijshockey federatie heeft besloten, dat de ploegen van Canada, Verenigde Staten, Zwitserland, Zweden, Noor wegen en Finland aan het Olympisch tournooi mogen deelnemen. De ploe gen van Italië, Polen, Duitsland en Tsjechoslowakije maken nog een klei ne kans, dat zij eveneens een poging mogen doen om de titel te veroveren. De teams van Engeland, Belgie, Ne derland, Oostenrijk en Frankrijk wer den echter gewogen en te licht be vonden. De Russische athlete Nadejda Khnykina heeft het wereldrecord op de 60 meter, dat sinds September 1933 op naam staat van de Poolse Stella Walasiewiecz met een tijd van 7.3 sec. geëvenaard. Na de derde ronde om het wereld- welke titel met een vast inkomen. De heer Van de Wetering (CH) acht te de fabelachtige hoogte der begroting te zwaar voor de draagkracht der be volking. Voorts informeerde hij naar de afwikkeling der effectenvordering in 1948. Ten slotte heeft de heer Lucas (KVP) gepleit voor afschaffing van de huurstop en aangedrongen op een rap port van de commissie, die het vraag stuk der belastingcertificaten zal be zien. Het debat wordt vandaag voortgezet. door de teams van de Verenigde Sta ten en Italië wordt betwist, hebben de Amerikanen een voorsprong van 26 punten. In Oost-Duitsland zullen lichame lijk of geestelijk gebrekkige kinderen worden ondergebracht op speciale kostscholen, ook, wanneer de ouders zich hiertegen verzetten. De kinderen zullen daar worden opgevoed volgens nieuwe methoden van Sovjet-onder- wijs. De Britse afgevaardigde Sir Gladwyn Jebb zeide dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde St„ten een situatie in Duitsland wensen, waarbij het moge lijk is politieke partijen te vormen en candidaten kunnen worden gesteld, „zonder dat zij bevreesd behoeven tz zijn voor een ongelijkwaardige behan deling of erger". „De drie westerse mo gendheden zijn voor de eenwording van Duitsland, d-och wanneer zij te dien einde opbouwende voorstellen doen, worden deze door de Sowjetunie op heftige wijze verworpen". Hierop werd het agendapunt met 47 stemmen tegen zes stemmen, bij twee onthoudingen, goedgekeurd. Israël stemde met de communistische staten mee. In de ochtendzitting werden 65 van de 68 agendapunten goedgekeurd. Dins dagmiddag werden, na het hervatten der besprekingen, twee van de drie nog overblijvende en omstreden punten zonder debat op de agenda geplaatst. Deze twee waren het ontwapenings voorstel der drie grote westerse mo gendheden en het Russische vredesplan. De Joegoslavische klacht r\E klacht van Joegoslavië dat het is blootgesteld aan „vijandige hande lingen" van communistische landen, bracht de Russische afgevaardigde So- bolef tot de opmerking dat zij een rechtstreekse uitdaging betekent door de Joegoslavische leiders, „die voorbe reidingen treffen om van hun land een Amerikaanse kolonie te maken". „Tito en zijn bende zijn betrokken in een sa menzwering met het Amerikaanse mi nisterie van landsverdediging om van cle Joegoslaven kanonnenvoer te ma ken", zeide de Rus. Hier onderbrak de voorzitter der al gemene vergadering, dr. Nervo, de Rus sische afgevaardigde, die hij waar schuwde zich te onthouden van buiten sporige taal. Daarna was het woord aan de verte genwoordiger van Tsjechoslowakije Hrsel, en de Pool Katz Suchy, die van mening waren dat de Joegoslavische klacht neerkomt op laster van een uit dagende soort, die de Joegoslavische af gevaardigde in opdracht van de Ver enigde Staten uit. De Joegoslavische afgevaardigde Be- bler besteeg onder luid applaus het spreekgestoelte. „Ik stel mij niet voor", aldus Bebler, „om hier te antwoorden op de lasterlijke Russische aantijgin gen. Ik wil slechts de vraag stellen of de haatcampagne, die de communisti sche staten tegen Joegoslavië hebben ingezet en die gepaard gaat met een economische blokkade, met het uitein delijke doel de huidige Joegoslavische regering omver te werpen, moet opge vat worden als een „vredespoging". Be bler zeide voorts dat zijn delegatie nieuwe bewijzen en feiten ter staving van de Joegoslavische klacht zou over leggen en noemen, wanneer dit punt door een commissie van de algemene vergadering zou worden behandeld. De algemene vergadering besloot daarop met 44 tegen vijf stemmen, bij vier onthoudingen (waaronder Argen tinië en Pakistan) de Joegoslavische klacht op de agenda te plaatsen, waar mede alle 68 agendapunten waren goed gekeurd. Chelarine „4" werkt viervoudig, want elk tablet bevat 4 verschillende geneesmiddelen tegen pijnen en griep. Deze brachten aan millioe- nen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen faalden. De werking is bijzonder krachtig maar weldadig. cCo&é wAotic£eJze*tf (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5