MODEL-WONING Sïad en Omgeving Drempels gelegd voor een kapel in het woonwagenkamp AGENDA Argeloze fietser kreeg klappen t Hondsbosch" was het terrein van grote brandweeroefening Een Brits oordeel over de geleide economie .Nu kun je samen een goed Kerstfeest vieren" Verdronken kind... Ver. van Suikerzieken hield vergadering Twee maal op de zwarte lijst in vrije handel Rijdend postkantoor had omzet van ruim f 250.- DONDERDAG 15 NOVEMBER 1051 Plechtigheid, die ontroerde Onbeschrijfelijke toestanden in het kamp Aan de buitenkant van de stad, daar waar de weilanden beginnen, staan in een modderige vlakte enkele woonwagens, samengedromd, als zochten ze warmte by elkander. Een antiek Ford je sukkelt door de modder en op de trapjes voor de wagens spelen wat morsige kinderen een onbekend spelletje. Van de weg komt een seharensliep. De wielen zwikken vreemd in de modder en de man, die de wagen duwt, hangt met het volle gewicht op de boom. Hy z^t zyn wagen neer naast een verveloze woonwagen en verdwijnt dan uit het gezicht. Uit een andere woonwagen klinkt het geklop van de hamer, die met vaardige hand door de koperslager gedreven wordt op het dunne metaal, waaruit hij mooie voorwerpen kan maken. En daar, in de meest linkse hoek van het kleine terrein, staat vreemd nieuw tussen al die grauwe wagens een staketsel van balken en planken: het geraamte van een houten gebouw. Boven dit alles hangt een lood- gryze hemel. Ziedaar het woonwagenkamp, anno 1951. Een somber beeld, inderdaad. En toch was er feest gisteren in het kamp. Er waren geen versieringen, diners of an dere dingen, die uiterlijk een hoogte punt in het leven van alle dag opluiste ren. Het feest.och misschien zegt men dat niet -zo, maar dat bestond uit de legging van de eerste balk voor een kapelletje op het terrein. Toch heeft deze plechtigheid, die maar heel kort duurde, meer indruk gemaakt dan de meeste andere feestelijke gebeurtenis sen, die men pleegt mee te maken. Bij na alle bewoners van het woonwagen kamp waren samengestroomd om het geraamte van het nieuwe kapelletje. Vaders stonden erbij, met zwartogige kindertjes op de arm, en vrouwen met vermoeide gezichten. Zo stonden ze daar onder de grijze hemel, achter de tros van wagens, terwijl een priester wiens witte gewaden fel afstaken tegen de modder, die hier overal ligt, een kleine toespraak hield. Goed Kerstfeest Hij zei, dat ze nu samen een goed Kerstfeest zouden kunnen vieren en dat er een eigen comité gevormd is, dat de belangen van de woonwagenbewoners zal dienen. „Ik ga nu de voornaamste balken zegenen", zei de priester, „want het zijn de drempels van de nieuwe kapel. Vóór hem had de voorzitter van de R.K. Stichting voor Woonwagenwerk, de heer L. Rietveld, gesproken en ook de deken van Alkmaar, de weleerw. heer Jacobs zei enige hartelijke woor den. „Al trekken jullie steeds door, in de kapel ontmoet je elkaar. Laat dus de kapel een plaats zijn van rust en bezinning, vooral op het laatste rust punt van je levensweg." Hierna verrichtte kapelaan B. Voets de zegening van de eerste balk, die door Tineke Rietveld, Willem van de Eeren- beemt, Marron Overtoom en Jan Slin- kert op zijn plaats werd gelegd. Toen gingen de toeschouwers hun Vreselijk overstuur kwam het meis je de winkel binnenstuiven. Prompt was alles in alarmstemming. Dit kind huilde niet om een kleinigheid om een verloren ruzie met een vriendin netje of een vernield stuk speelgoed. Neen, er sprak angst uit haar ogen en grote ontzetting. Haar gehakkel maakte duidelijk, dat zij iets moest vertellen, dat haar verschrikkelijk hinderde. De klanten en de winkelier omring den het kleine ding met hun zorgen en hun troost. Het voorwerp van al deze meewarigheid kalmeerde langzaamaan een beetje en was tenslotte in staat om de onheilsmare te verspreiden welke de oorzaak was van haar bitter leed. Der is en klain maidje in de Ouwegracht 'vallen! hakkelde ze. En weer ontwelde een stroom van tranen aan haar roodbekreten ogen. Een seconde heerste er doodse stilte in de winkel. Even moest deze schok worden verwerkt. Toen holde de win kelier naar de buren, die over een dreg beschikten, en vandaar grachtwaarts. De haak plompte met een boog in het water, Werd op de wal getrokken, één en ander maal en nog eens. Een half uur, een uur dregde de winkelier in toenemende spanning. Een klant draai de met trillende vingers het telefoon nummer van de politie. Dienaren van de Hermandad spoedden zich naar de plaats des onheils, namen het redding- werk over. Steeds dikker werd de drom van mensen, die de brug en de walkanten bevolkte. Het verdronken kind was middelerwijl uitgedijd tot een tweeling. Een man had een helder ogenblik. Waar is het kind, dat gewaar schuwd heeft? vroeg hij. Het kind was nergens. Het speelde misschien al lang bij moeder thuis, vol komen onwetend van de alarmstem ming, die het had veroorzaakt. Men dregde door, maar begon te twijfelen. Tenslotte werd een schoen opgehaald. Vrouwen begonnen te we nen. Deer hejje et skoentje al, snikten ze. Het was een oud barrel, dat aan de baggermolen was ontsnapt. Met een schouderophalen rolden de gezagsdra gers hun redingslijn op. Maar es afwachten, zag men ken denken. Geen enkele verontruste vader of moeder heeft echter de vermissing van een teder kind gemeld. Heeft de fan tasie de kleine onheilsbode parten ge speeld? nieuwe kapel bekijken. Ze lazen de keu rige oorkonde die aan een balk hing en waarop te lezen was, dat de kapel onder de bijzondere bescherming van de H. Johannis Vianney zou worden gesteld. Aan een andere balk hing een tekening van de kapel zoals ze eenmaal zal zijn, als het ontwerp van de heer Overtoom in werkelijkheid is uitge voerd. Mijlpaal Het is voor het woonwagenkamp een mijlpaal geweest, die dag van gisteren. In de oorlog was het vorige kapelletje verwoest en het was voor deze mensen dikwijls moeilijk de lange tocht naar de stad te maken voor het bijwonen van de kerkdiensten. Dank zij het voorbe reidend werk van de stichting voor Woonwagenwerk, kreeg men van het Rijk de toezegging, dat 75 procent van de te maken kosten zouden wórden vergoed. De gemeente Alkmaar heeft het streven van het comité flink ge steund. Van gemeentewege waren trou wens verschillende personen aanwezig, o.w. de heer Knol, directeur van Ge meentewerken en de heren De Ronde en Oosterlee. Het kapelletje zal, als het eenmaal gereed is, een sieraad voor het kamp zijn. Het krijgt frisse, gele wanden en een pannendak. Van binnen wordt al het houtwerk gebeitst, terwijl de vloer van rode tegels wordt gemaakt. Rond het geheel komt beplanting. In de kapel bevinden zich naast de eigenlijke kerkruimte, die plaats biedt aan zestig personen, nog een sacristie en spreekkamer, waar tweemaal per week vertegenwoordigers van het co mité zitting zullen hebben. Zoals steeds, wanneer men iets tot stand wil brengen voor minder bedeel de medemensen, moet er een beroep op de liefdadigheid worden gedaan. Ook in dit geval, waar men uit giften en gaven nog een bedrag van ongeveer driedui zend gulden bijeen hoopt te krijgen voor de afbouw van het kapelletje. Overigens zou het aanbeveling verdie nen, dat men zich ook op ander gebied actief met de belangen van de kamp bewoners ging bezighouden. Men bi vakkeert practisch gesproken in de open lucht. Een gedeeltelijke bestrating desnoods van oud materiaal ge klopt puin of Iets dergelijks, zou een zegen zijn. Van de bouw van een kleine school voor dit kinderrijke „buurland- je" durven we nog niet spreken. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) DONDERDAG Re\ Theater, 2.30 en 8 uur: Louise-Lotte (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Er op of er onder (14 jaar); Cine ma Americain, 8 uur: Ellen (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Morgen ben ik rijk (Alle leeftijden). Gulden Vlies 8, uur: Abonnements concert H.O.V. t VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Tot ziens New Orleans (alle); Cinema Ame ricain, 8 uur: Het teken van Don Mar cos (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Havenratten van San Diego (18 jaar); Rcx Theater, 2.30 en 8 uur: Pad der zonde (18 jaar). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag, 15 Nov. 4.37 v.m. 4.50 n.m. Vrijdag, 10 Nov. 5.14 v.m. 5.26 n.m. TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 4.42 16.55 10.40 22.55 Vrijdag 5.19 17.31 11.19 23.31 Bezochi U reeds onze 3 modelwoningen 7 SPIEGHELSTRAAT 12 Daar is het „GOED WONEN" Ingericht volgens de moderne eisen envoor elke beur3. Te bezichtigen- WOENSDAG en VRIJDAG van 25 en 79 uur. ZATERDAG en ZONDAG van 25 uur. ALKMAAR Burgerlijke stand Geboren Bernardus A., z. van H. M. Moeskops en F. Krijgsman. Anna E., d. van J. A. M. Mulder en H. A. Muller. Getrouwd: Hendrik N. Sopjes en Catharina M. van Velzen. Eeuwe Fol- kers en Neeltje Bakker. (Advertentie, lng. Med.) Verplaatsingen Rijkspolitie Met ingang van 15 November wordt verplaatst: wachtmeester P. J. Boo- gert van groep Langedijk, post Broek op Langendijk naar 's Gravendeel (Z.H.)wmr. L. van Wijk van 's Gra vendeel naar groep Langendijk, post Broek op Langendijk; wmr. Ie klasse A. Scholte van groep Langedijk, post Broek op Langendijk naar groep en post Bergen; wmr. Ie klasse G. W. Puts van groep en post Bergen naar Groep Langedijk, post Broek op Lan gendijk met de functie van post- commandant; wmr. M. Klokman van groep Langedijk, post Broek op Lan gendijk naar groep en post 'Ënkhuizen. Aanrijding op de Vlotbrug Gistermiddag omstreeks 15.40 vond er op de Vlotbrug een aanrijding plaats. Een bestelauto, die uit de rich ting van het Heiligland kwam, reed op de brug tegen een bakfiets, gela den met zuurstofflessen. Het front van de auto werd beschadigd. Propaganda-avond en werlactie werden aangekondigd De afdeling Alkmaar en Omstreken van de Nederlandse Vereniging van suikerzieken hield gisteren in lunch room Koopman een ledenvergadering, tijdens welke het niet alleen gezellig en vriendschappelijk toeging, doch ook resultaten werden bereikt. Bij ontsten tenis van de voorzitter, de heer H. Groothoff uit Camperduin, opende het bestuurslid de heer Kaan uit Langedijk de vergadering. Toen hij zijn slotwoord sprak was hij definitief voorzitter, daar hij in de plaats van de aftredende heer Groothoff als zodanig werd gekozen. Mevrouw J. van KampenPeereboom werd in het bestuur herkozen. Verder werden in het bestuur opgenomen me vrouw Oosterom en de heer G. den Hartig, het eerste lid in de plaats van de aftredende mevrouw A. J. Stuffken- Deij uit Heiloo. De vergadering besprak de mogejijk- he'den voor het houden van een propa ganda-avond, vermoedelijk in Decem ber. Men zal de internist dr. J. J. Jun- gerhans uit Alkmaar uitnodigen op de ze avond te spreken en een instructie film over een onderwerp, dat met de suikerziekte in verband staat, toe te lichten. Tevens zal men een intensieve ledenwerfactie gaan voeren. Hoewel de afdeling 145 leden telt zijn vele hon derden suikerzieken in de kop van Noord-Holland nog niet bij de VVS aangesloten. De medewerking van art sen in het gebied van de afdeling zal voor de ledenwerfactie worden ge vraagd. Als de drank is in de man Kinderen verschansten zich achter hun moeder Het was niet voor de eerste maal dat Petrus K. uit Idiomen zich gisteren le Alkmaar voor de politierechter moest verantwoorden. Enkele jaren geleden stond hij. reeds terecht voor vernielin gen die hij in dronkenschap had ge pleegd en reeds tweemaal prijkte zijn naam op de „zwarte lijst", ten teken dat aan hem geen drank mocht worden verkocht. Uit dit alles heeft hij echter weinig lering getrokken, want de aan leiding tot de mishandeling waarvoor hij gisteren op het verdachtenbankje moest plaals nemen, was wederom de alcohol. Het slachtoffer van K's aggressief optreden was de heer G. M. H. Deze vertelde de rechtbank hoe hij op 9 Sep tember rustig door Limmen fietste en daar onverwacht werd aangevallen door de dronken man. Deze gooide hem van ziin fiets en gaf hem een slag in het gezicht, welke klap hij overi gens met rente terug kreeg. De officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, sprak de veronderstelling uit dat K., als hij zo door gaat, binnen niet al te lange tijd in de gevangenis terecht komt. Nu wilde de officier nog Voltallige brandweer begaf zich naar Eilandswal Sympathieke geste van de Commissaris der Koningin ,,'t Hondsbosch", waar een machtige bok de laatste herinnering wekt aan de dagen toen hier een scheepswerf ge vestigd was, doch waar thans de balen oud papier bijna tot de nok reiken, is het doel geweest van een grote brand weeroefening, waaraan door het vol tallige personeel en het complete mate rieel van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer werd deelgenomen. Grauw, somber en verlaten lag bet gebouwencomplex van de firma Emiel de Raay aan de Eilandswal, totdat het kort voor acht uur, beschenen werd door de schijnwerpers en koplampen van de ladderwagen en autospuiten. Helle lichtbundels doorpriemden het duister van deze trieste herfstavond. Haastige voetstappen en korte, krach tige bevelen verbraken de stilte, welke op dit uur op deze afgelegen plaats pleegt te heersen. Slangen werden uit gerold, de magyrusladder werd in stel ling gebracht, motoren sloegen aan en van vier zijden werden waterstralen gericht op het gebouw, dat in de fanta sie van de ontwerpers van deze ma noeuvre, bij harde westelijke wind ten prooi was gevallen aan een felle uit slaande brand. Dat het in werkelijkheid bladstil was en dat dank zij het rook verbod geen brandend sigaretten peukje te bemerken viel, had geen in vloed op het enthousiasme, de nauw keurigheid en de vakbekwaamheid, waarmede de brandweerlieden zich van hun taak kweten. Met een ijver, als gold Genootschap Nederland—Engeland Persoonlijk initiatief niet onmogelijk gemaakt „Law of the jungle" geldt Harmonie de IN de kleine zaal van hield gisteravond mr. E. G. Cable voor het Genootschap Nederland-Enge- land een interessante lezing over de buitenlandse handel, zoals deze zich in de loop der eeuwen heeft ontwikkeld. Mr. Cable is als consul en secretaris voor de handel lange tijd in Britse di plomatieke dienst in het buitenland ge weest en zijn voordracht, die was ge baseerd op jarenlange persoonlijke ervaringen, werd een pleidooi voor de geleide economie. r»E Engelse gast vertelde over de leef- wijze van een volksstam, die vele eeuwen geleden in het hart van Azië leefde. Deze stam dreef een uitgebreide ruilhandel met een andere in het zelf de gebied, hetgeen mr. Cable een spre kend voorbeeld noemde van de bui tenlandse handel, zoals deze later werd gedreven. Handelen is immers, dat men fcwijt raakt, wat men niet heb.ben wil, en krijgt, waarnaar men verlangt. Hier voor is een wederzijds vertrouwen één van de eerste vereisten. Uit zijn eigen ervaringen noemde mr. Cable enige voorbeelden, die duidelijk illustreer den, dat het ook tegenwoordig met die wederzijdse eerlijkheid nog dikwijls droevig gesteld is. Nadat mr. Cable een en ander had verteld over de ontwikkeling van de oorspronkelijke ruilhandel en bilaterale handel, stelde hij de vraag, of de vroe gere „vrije handel", de z.g.n. „free tra- de", werkelijk een goed systeem was geweest. Inderdaad bracht de vrije, on gecontroleerde handel welvaart aan de individueel, echter niet aan de eerste de beste, doch alleen aan hen, die uiterst bekwaam, moedig, energiek en onder nemend waren. Spreker zei, dat voor de vrije handel in haar uiterste vorm de „law of the jungle" gold, waardoor de zwakken zich niet konden handhaven. Door een bepaalde groep, een half tot één procent van het ganse volk, werden geweldige fortuinen gemaakt, maar het land zelf voer niet wel bij de vrije han del. Thans is men over het algemeen van oordeel, dat die overige negen en negen tig procent door de regeringen be schermd dienen te worden. Men doet dit o.a. door de geleide economie toe te passen, een zeker economisch nationa lisme. Hierdoor kan men o.m. voorko men, dat er buitenlandse producten op de binnenlandse markt worden ge bracht, die goedkoper of beter zijn dan de producten van het eigen land. Mr. Cable bleek in dit opzicht voorstander te zijn van een „verlicht egoisme". Bepaalde vormen van geleide econo mie werden eerst op grote schaal inge voerd na de eerste wereldoorlog en in het bijzonder na de Wall Street-beurs- krach in 1929. Ook hierover vertelde spreker vele boeiende bijzonderheden uit zijn persoonlijke ervaringen. Nadat mr. Cable ten slotte een korte uiteenzetting had gegeven van de wijze waarop de geleide economie in het be lang van de gemeenschap wordt gepland en uitgevoerd, ontkende hij ten sterkste, dat door de£e „bemoeizucht" van de regeringen het persoonlijk initiatief on mogelijk werd gemaakt. Hij vergeleek de geleide economie met een rustig en gestadig stromend kanaal en de vrije economie met een rivier, nu eens met overstromingen, dan weer met perioden van droogte. De regeringen bepalen slechts de richting, en binnen de oevers hiervan was voor het eigen initiatief nog voldoende ruimte om te varen, al werden misschien niet meer dermate grote winsten gemaakt als vroeger. Na nog enige veel voorkomende cri- tiek op de geleide economie beantwoord te hebben, besloot mr. Cable met de woorden, dat onze moderne maatschap pij zonder de buitenlandse handel nooit zou zijn geworden, wat zij nu is. De Britse nationalisatie •J-OEN één der aanwezigen naar spre kers oordeel over de nationalisatie van Engelands voornaamste Industrieën vroeg, antwoordde deze, dat hij evenals de meeste Britten geen voorstander van nationalisatie was, doch dat vele belang rijke industrieën door de ondernemers dermate verwaarloosd waren, dat na tionalisatie een noodzaak en een plicht was geworden. Mr. Cable was ervan overtuigd, dat bijna niemand thans meer terug verlangde naar de talrijke individuele spoorwegmaatschappijen van voorheen. Ook de kolenmijnen waren zeer verouderd geweest en een groot aantal exportfirma's had voor de uit voer van de kolen gezorgd. Hierdoor konden de kopers op het vasteland er nooit zeker van zijn dezelfde kolen als het jaar daarvoor te zullen ontvangen. Deze zekerheid hadden zij wel, als zij hun kolen in Duitsland of Polen be trokken. Spreker was wel van oordeel, dat de Labour-regering zich in andere opzichten al te strak en te dogmatisch aan haar theorieën had gehouden. Naar zijn mening was nationalisatie slechts verantwoord, indien de betrokken in dustrie inderdaad verwaarloosd en on voldoende produltief was. het een echte brand, waren de corpsen „Kracht en Vlugheid" en „Kwiek" on middellijk na het eerste alarm naar de kazerne gesneld. Enkele minuten na het brandsein verliet de eerste wagen reeds het kazerneplein. Vijf minuten later ging het tweede alarm: „Brand heeft zich uitgebreid. De gehele brand weer wordt opgeroepen". Eerst thans kwam het gehele corps goed in actie. De ene na de andere wagen spoedde zich door de stad op weg naar de Eilandswal. Voordat de papierfabriek werd bereikt, werden de brandmeesters in bet bezit gesteld van schriftelijke instructies, waarin de taak van elk corps was uitgestippeld. Zo werd mede gedeeld, dat de harde westelijke wind veel vliegend vuur van brandend papier veroorzaakte, dat het brandende ge bouw door de hitte moeilijk te benade ren was en dat het dak van het mid dengedeelte was doorgebrand. Met al deze factoren werd rekening gehouden. Terwijl het Laddercorps de brand aan de voorzijde vanuit „hogere sferen" be streed, drongen de overige corpsen het vuur terug en lieten zij tevens een waakzaam oog gaan over de belendende huizen. Nadat de geslaagde oefening, welke o.m. werd bijgewoond door de heer A. J .van Wilgenburg en de commandant van de brandweer te Schoorl, en waar bij de Alkmaarse politie zoals immer voor een keurige afzetting zorgde, was geëindigd, namen de brandweerlieden het interieur van de fabriek in ogen schouw teneinde georiënteerd te zijn voor het geval hier eens werkelijk brand zou uitbreken. In café „Tom" wijdde de comman dant, de heer J. van Maarleveld, een nabeschouwing aan de oefening en werd vervolgens een dronk uitgebracht op de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland. Bjj zjjn jong ste bezoek aan onze stad heeft baron De Vos van Steenwpk zich n.l. in zeer waarderende woorden over de Alkmaar se Vrijwillige Brandweer uitgelaten. Als blijk van erkentelijkheid voor de spon tane wijze, waarop de brandweerlieden zich uit hun werkzaamheden hadden vrijgemaakt om voor hem te demon streren, had de commissaris een bedrag beschikbaar gesteld, teneinde de leden van het brandweercorps op een koele dronk te fêteren. Het rijdende postkantoor, dat Dins dag op zijn tocht van zeven weken door Nederland, te Zaandam stopte, heeft gisteren Alkmaar met een be zoek vereerd. De grote, met groen ver sierde wagen, wier zijden beplakt wa ren met kleurige prentbriefkaarten en affiches voor de kinderpostzegelactie, koos standplaats op de Platte Stenen Brug. Reeds spoedig trok zij de aan dacht en verschenen de eerste klan ten, die, in ruil voor zegels en prent briefkaarten, hun steentje bijdroegen voor het kind. Vooral de jeugd legde voor het postkantoor-op-wielen een grote belangstelling aan de dag. De in teresse gold in het bijzonder de rebus sen, welke gratis werden verstrekt en die bij een juiste oplossing en na te zijn voorzien van 0,40 aan kinder postzegels, de kans bieden op een veer tiendaagse reis naar Zwitserland en als tweede prijs een televisietoestel. Toen de laatste gramofoonplaat was gedraaid en de loketten gesloten wer den, bleek er voor ongeveer 200 aan postzegels en voor 54,50 aan prent briefkaarten te zijn verkocht. Over dit resultaat toonde men zich zeer te vreden. Vandaag is Den Helder aan de beurt. met een geld boet 3 volstaan. De eis waj 50,subs. 25 dagen. De politierecht ter, mr. J. N. Alblas, veroordeelde K, tot 40,— subs. 20 dagen. „Tedderlk", „Ga van mijn erf, dikke tedderik", zou Anna E. uit Oudorp op 15 Septem. bet tegen haar buurvrouw hebben ge- zegd en dat was voor deze aanleiding zich beledigd te gevoelen en een aan klacht in te rlienen. Anna gaf gisteren alles toe, behalve het fatale woord „tedderik". Dat zou „Teddy" moeten ziin. De buurvrouw zou overigens de vijandelijkheden hebben uitgelokt, door Anna op luide toon te vergelijken met een sterk vermagerde diersoort, het geen deze niet had „genomen". De aan. lei'ding tot alle moeilijkheden waren de wederzijdse kinderen, die het niet met elkaar hadden kunnen vinden en die zich daarna achter hun moeders had den ver*'hanst. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en was van mening dat met 10,subs. 5 dagen kon worden volstaan. De politierechter sloot zich hierbij aan. Trap tegen keukendeur. Dat Adrianus van G. uit Heiloo gis teren terecht moest staan, was een uit vloeisel van de nog steeds heersende woningnood. Het gezin Van G. moest namelijk een woning delen met een andere familie en dat was op moeilijk heden uitgelopen. Het was begonnen met wat stekelige opmerkingen en op 8 September had Van G. zijn „vreugde over het samenwonen", zoals de politie, rechter het formuleerde, tot uiting ge bracht in een fikse trap tegen de keu kendeur. Overeenkomstig de eis werd hij hiervoor veroordeeld tot ƒ20,— subs. 10 dagen. Ongunstig rapport. In Juli van dit jaar stond J. A. uit Alkmaar terecht, die tezamen met K. v. d. B. enige pakken met papieren zakken ter waarde van ongeveer 100 had ontvreemd ten nadele van zijn werkgever. De zaak werd toen echter aangehouden om een voorlichtings rapport over beide verdachten te kun nen inwinnen. Dit rapport kwam giste ren op tafel en luidde voor J. A. uiter mate ongunstig. Hij zou onsympathiek en egoïstisch ziin, onbetrouwbaar en eigenwijs enz. Volgens het rapport zou hij ongeschikt zijn voor reclassering. De officier van Justitie was van me ning dat een zware gevangenisstraf de enig juiste remedie zou zijn en eiste drie maanden. De advocaat van verdachte, mr. H. Schuurman, betoogde, dat het rapport door verschillende omstandigheden wel wat al te somber was uitgevallen. Hij kon zich niet indenken, dat iemand met zo'n karakter twintig jaar lang aan eenzelfde zaak verbonden kan zijn. Spreker was bovendien van mening, dat verschillende van deze eigenschap pen hun oorzaak vonden in de lichame lijke toestand van zijn cliënt. Hij deel de mede, dat verdachte in tegenstelling tot het rapport bij de politie gunstig bekend staat. De politierechter achtte, evenals de officier, een onvoorwaardelijke gevan genisstraf op haar plaats, omdat de grootste gemene deler van het rapport toch zeker ongunstig luidt. Rekening houdend met het feit, dat verdachte voor de eerste maal terecht stond, ver oordeelde hij hem tot zes weken ge vangenisstraf. Leiding noodzakelijk. Uit het reclasseringsrapport van de tweede verdachte, K. v. d. B., bleek, dat hij gunstig bekend staat, maar drin gend leiding nodig heeft. Men meende, dat de reclasseringskansen bij hem niet ongunstig zouden zijn. De officier betoogde, dat v. d. B. waarschijnlijk onder invloed van A. tot zijn daad was gekomen en vond een voorwaardelijke straf het beste op haar plaats. Hij eiste drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter 'wijzigde de straf in 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd- van drie jaar, waaraan hij de voorwaarde verbond, dat v. d. B. zich moet onderwerpen aan de reclas sering. Uitspraken. Antonius P. uit Gennep, die op 6 Augustus zonder de minste aanleiding iemand in Oudorp een stomp op het gelaat gaf, werd bij verstek overeen komstig de eis veroordeeld tot ƒ40, subs. 20 dagen. Ook Hendrik W. uit Oude Niedorp stond terecht wegens handtastelijk heden. Op 31 Augustus nam hij afscheid van zijn werkgever, doch dat deed hij niet op de gebruikelijke wiize. In plaats van een handdruk gaf hij een flinke klap en dit kwam hem gisteren op ƒ19subs. 5 dagen te staan. Willem H. uit Alkmaar die twee zil verbons a 1,wegpakte uit de kle ding van een mede-bouwvakarbeider, hoorde 25,subs. 10 dagen tegen zich eisen. De uitspraak was ƒ20, subs. 10 dagen. De verkoopster M. N., die snoepgoed verduisterde door haar moeder, als die in de winkel kwam. minder te laten be talen dan de waarde van het gekochte was, werd overeenkomstig de eis ver oordeeld tot 40.— subs. 20 dagen. Voor de moeder was de strafmaat ƒ60,— subs. 30 dagen. L. S. 'uit Egmond aan de Hoef werd ter zake van .nishandeling overeen komstig de eis veroordeeld tot ƒ25.— subs. 10 da „en. A. J. uit Amsterdam werd voor eenzelfde feit ontslagen van rechtsvervolging, omdat hij uit nood weer handelde. 4

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2