Pim, Pam en Pom LAATSTE NIEUWS Veehouders en hun gezinsleden moeten doorgelicht worden De voorstelling begint om half drie, zaal open 2 uur Compensatie-uitkering op de week- en maandlonen Op speurtocht door het heelal Hoogoven-tournooi voor politie-elftallen HEILOO Langendijk Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Hensbroek Kind liep tegen auto op Groot-Schermer Mevrouw Roosevelt morgen in ons land Heer-Hugowaard Beste Jongens en Meisjes IV Vrijheid van loonvorming bepleit Weer kans op Duitse luchtvaartmaatschappij V 1 in Hollands Diep tot ontploffing gebracht Opbrengst OEES landen steeg in drie jaar 25 pet Reeds 22 slachtoffers Vermist vliegtuig gevonden INGEZONDEN STUKKEN Een zware en niet nood zakelijke gem-belasting DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 Boerenknecht besmette 71 runderen Intensief «ordt de laatste jaren de strijd aangebonden tegen de tuberculose onder het rundvee. Nog te velen drinken ongekookte of onvoldoende gekookte melk en het gevaar dat een niet t.b.c.-vrjje koe mensen besmet is zeker niet denkbeeldig. Koeien door mensen geïnfecteerd Vandaar de voortdurende strijd van vele veehouders tegen deze infectie ziekte. Zieke dieren die op t.b.c. reage ren, worden overal opgeruimd en zo is men er in geslaagd menige stal volko men vrij van runder-t.b.c. te maken. In Friesland, waar de gezondheids dienst voor dieren steeds actief is, blijkt de runder-t.b.c. vrijwel uitgeroeid te zijn. Men zou zonder meer aannemen dat het gevaar daardoor geweken was als er voortdurend op gelet wordt, dat geen besmette dieren de veestapel ver groten. Vee door mensen geïnfecteerd Desondanks heeft de bovengenoemde gezondheidsdienst een aantal merk waardige gevallen van besmetting ge constateerd waarvan in het November nummer van het tijdschrift voor Die rengeneeskunde melding wordt ge maakt. Een jaar geleden werd op een bedrijf geconstateerd dat hoewel de reageerders telkens worden opgeruimd de veestapel voortdurend besmet werd. Tevergeefs werd naar de oorzaak ge speurd tot dat men ontdekte dat een melkknecht die op het bedrijf twee jaar in dienst was, lijdende was aan longtu berculose. Toen dat bekend werd heeft het gezin van de boer zich laten onder zoeken. De veehouder, zijn vrouw, een tweejarig dochtertje en een andere knecht bleken reeds geïnfecteerd te zijn. In totaal zijn door deze t.b.c.-lijder op dat bedrijf 71 runderen geïnfecteerd en bij een vorige werkgever waar hij slechts 5 maanden had gewerkt niet minder dan 29 van de 31 runderen. Vast stond, dat dit bedrijf vóór de komst van deze knecht volkomen t.b.c.-vrije koeien had. Dat de besmettingsbron wel degelijk bij de melkknecht moest gezocht wor den werd duidelijk toen na zijn vertrek Voor de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde hield de heer II. W. Koning, leraar aan de R.11.8.S. alhier gisteravond een cau serie over het onderwerp „Op speur tocht door het heelal", wat werd ver duidelijkt met een aantal spectaculaire lichtbeelden. Allereerst gaf spreker een verhan deling over de vooruitgang van de instrumenten, waarmee de astronomen van meet af aan hun onderzoekingen verrichten. Van heel primitieve in strumenten volgden we de technische vorderingen tot aan de tegenwoordige tijd, waarin we beschikken over de moderne sterrenwachten. We zagen meridiaan-kijkers en sterrenwachten, kijkers met lensobjectief en spiegel- kijkers en werden op die manier in gewijd in de geheimen der astronomie. Ook de resultaten met deze instru menten bereikt, werden ons niet ont houden. Daarbij wierpen we aller eerst een blik op onze satelliet, de maan en werden gewezen op de ver schillende benamingen der bergmas- sieven, als de Alpen, de Kaukasus en de Apenijnen, waarvan de laatste wel fcet hoogste is en op sommige punten An hoogte bereikt van circa 6000 me ter. Spreker behandelde in het kort de moeilijkheden, die de mens bij een reis naar de maan zou ontmoeten. De veel zwakkere aantrekkingskracht op de maan, de temperaturen, alsmede de bestralingen van de zon, waaron der röntgen en ultra-violette stralen, zijn factoren, die hierbij een belang rijke rol spelen. Over het ontstaan der kraters op de maan, die men wel vlakten noemt, be staat een z.g. inval theorie, die be toogt, dat deze kraters zouden zijn ontstaan door de inslag van tal van meteorieten. Doch ook getijde-werking kan het ontstaan van deze walvlak- ten veroorzaakt hebben. Zeer waar schijnlijk zijn zij niet ontstaan door vulkanische werking. Verschillende details van de maan werden wat nauwkeuriger onder de loupe geno men. Hierna werd de zon aan een na der onderzoek onderworpen. Deze be staat uit een geweldige gasmassa, die voortdurend in beweging is. In dit verband werden enkele momentopna men getoond van het zonnenopper- vlak. Ook de verschillende planeten werden niet vergeten en het is van zelfsprekend, dat hierbij Mars op de voorgrond trad. De kanalen, die men aanvankelijk op deze planeet ontdekte, zijn waarschijnlijk fouten geweest van de instrumenten, waarmee deze opna men werden gemaakt. Het is vrij ze ker, dat er buiten wat mossoorten practisch geen leven op Mars bestaat. Ook van de merkwaardige planeet Sa- turnus met zijn ring werden verschil lende mooie opnamen getoond. Deze ring bestaat vermoedelijk uit tal van stenen. Tot slot werden de kometen en meteoren aan een onderzoek onder worpen en werden verschillende ster renbeelden getoond, als de Grote Beer, de Pleiaden, benevens de Melk weg en verschillende nevels in het heelal, waaronder de gasnevel van ,De Lier" en de sliernevel van „De Zwaan". De voorzitter der vereniging, de heer J. C. Keyman, sprak namens alle aanwezigen, toen hij de heer De Ko ning dankte voor zijn interessante en boeiende voordracht. geen enkel geval van t.b.c. onder het vee meer geconstateerd werd. Ook de veehouders moeten ge regeld gecontroleerdworden. Er wordt melding gemaakt van meer dere gevallen van runderinfectie door de veehouder zelf die zijn dieren voort durend besmette. In Denemarken werd statistisch vast gelegd dat niet minder dan 20 procent van nieuwe t.b.c.-gevallen onder het rundvee aan infectie door mensen moet worden toegeschreven. Door het bekend worden van derge lijke gevallen is men er in Noord-Bra bant reeds toe overgegaan de Gezond heidsdienst voor Dieren nauw te laten samenwerken met de Dienst voor de Volksgezondheid. Het consultatiebureau voor de tuber culosebestrijding op de Scheldoeksha- ven hier ter stede, heeft ons verzocht er eens nadrukkelijk op te wijzen hoe noodzakelijk het is dat alle veehouders in stad en omgeving zich en hun ge zinsleden laten doorlichten. Allereerst natuurlijk in het belang van de gezond heid van mensen en dieren, maar te vens om het grote finar"'ëlè belang, dat voor de veehouders hierbij is be trokken. Het Hoogoventournooi voor politie-elf tallen is op het sportpark „Schoonenberg" te Velsen gehouden. De deelnemers aan dit jaarlijks weerkerende voetbal-evenement waren: Haarlem, Zaandam, Velsen en Alk maar R.P. De weersomstandigheden waren van dien aard, dat het eigenlijk niet wel doenlijk was om behoorlijk voetbalspel te leveren. Desondanks traden de vierr deel nemende eltallen binnen de krijtlijnen. De loting had uitgewezen, dat Alkmaar R.P. de eerste wedstrijd moest spelen tegen Zaandam en Velsen tegen -Haarlem. Iedere wedstrijd had een duur van vijftig minu ten; er moest een halve competitie wor den gespeeld. Alkmaar R.P. won haar eer ste wedstrijd met 4—0 van Zaandam, ter wijl Velsen tegen Haarlem een gelijk spel van 11 behaalde. De tweede ronde bracht Alkmaar R.P. tegen Haarlem. Deze wedstrijd eindigde eveneens in gelijkspel, namelijk 00. Velsen wist Zaandam met 20 te verslaan. De derde ronde moest de beslissing brengen, want zou Alkmaar R.P. van Velsen verliezen, dan was Vel sen winaar. Alleen bij een gelijk spel had Haarlem nog een kans op de wisselbeker, indien zij de wedstrijd tegen Zaandam zou winnen. De wedstrijd HaarlemZaan dam eindigde in de gelijk spel (11). Finale in de regen De laatste wedstrijden kregen de volje laag van Koning Pluvius. Hierdoor was het voor beide partijen zeer moeilijk om een behoorlijke aanval te ondernemen. Tot de rust bleef de stand in de wedstrijd Alkmaar R.P.-Velsen blanco. Daarna zag de Alkmaarse voorhoede kans een mooie aan val op te bouwen, welke resulteerde in een prachtige voorzet van middenvoor Jager; linksbuiten Schoonbeek had de bal voor het inschieten. (10 voor Alkmaar R.P.). Velsen probeerde nog om de gelijkmaker uit het vuur te slepen, doch mocht hier niet slagen. Alkmaar R.P. had vijf punten veroverd en was winnaar van de wissel beker. Hierna vond de prijsuitreiking plaats door de heer G. J. Timmermans, voorzitter van het District West van de Nederlandse Poli tie Sportbond. De eindstand van deze halve competitie om de Hoogoventournooi-wisselbeker was als volgt: Alkmaar Velsen Haarlem Zaandam R.P. 5 pt. 3 3 1 5—0 3—2 2—2 1—7 KAMERMUZIEKVERENIGING Wij hebben clezer dagen al op de grote betekenis van de uitvoeringen der Alkmaarse Kamermuziek-vereni- ging gewezen. Dinsdag begint 't eerste concent, dat wordt gegeven door de violist Nap de Klijn en de pianiste Alice Heksch. De grote pers is vol lof over deze uitvoering. Het Handels blad spreekt van een diepe ontroering bij het auditorium. Het Parool van een vlekkeloos adagio. Trouw van een uit voering met een innerlijke bewogen heid en Het Vrije Volk van een spel, dat doorstraald was met een warme gT"°d. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jannetje A., d. van K. A. Klugt en A. A. Jonker. Theodora M. P., d. van P. G. Veldt en M. Schrijver. Overleden Josina J. J. Weterings, ech'tgen. van J. Zielhorst, overleden te Amsterdam. Woensdagmiddag Rebben vijf le den van het Amerikaanse congres een bezoek gebracht aan hun Nederlandse collega's in de Tweede Kamer. Mr. Kortenhorst die de Amerikanen ontving toont tijdens de rondgang door het gebouw zijn voorzittershamer aan de Ameri kaanse ambassadeur Selden Chapin en diens echtgenote. Geheel links staat Mr. Francis E. Walter, geheel rechts het congreslid Mr. Michael A. Feighan. De handel in koolsoorten was de afge lopen week weinig bevredigend. Vooral de witte kool ondervond moeilijkheden met de afzet. Er was blijkbaar minder vraag voor export en ook de fabrikanten toonden weinig animo om meer op te siaan, dan voor directe verwerking nodig was. Het gevolg was, dat er zowel van de herfstwitte als van de succes denen en kele dagen een vrij belangrijk overschot ontstond, dat voor veevoeder moest wor den opgeruimd. De verkochte partijen konden slechts weinig boven de minimum prijs maken. Ook de rode kool deed het maar matig. Ofschoon nog wel voor Duitsland en België werd verladen kon dit de prijs niet op peil houden, niettegen staande de aanvoeren toch vrij klein waren. Grote kool noteerde 7 8 cent. De hoogste markt bleef meestal onder de 11 cent. Gele kool toonde hetzelfde beeld met een prijs van 79 cent voor A-kool en 68 voor de B-soort. Groene kool was verscheidene dagen heel wat lager in prijs met 89 cent als middenprijs. Slechts op die dagen, wanneer voor de legers in Duitsland werd verladen, kon de prijs op lopen tot 12 cent. Uien bleven goed gevraagd, middel ex port-uien noteerden tot 29.60 en grove tot 29 cent. De prijs voor de rode bieten onderging hoegenaamd geen verandering, voor A-bieten werd 10-11 cent beatald. Exportpenen noteerden 15-16 cent. Andij vie vond eveneens een trage markt, de gehele aanvoer kon toch geplaatst wor den, waarbij 5-7 cent per kg betaald werd. Bloemkoolprijzen lopen nog steeds wat naar beneden. De BI noteerde 17-24 ct. en Bil van 11-15. ct. per stuk. De verladingen van Eerstelingen-poot- goed beginnen vlot te verlopen, de voor geschreven prijsverhoging per zal hierop wel van invloed zijn, 15 Nov. Dinsdagmiddag werd de ongeveer tienjarige Nellie van Leijen uit Obdam door onvoorzichtig oversteken van de weg nabij de o. 1. school door een personenauto aangereden. Nadat het kind was binnengedragen bij de heer Van Duin, heeft dokter Cohen gelukkig geen ernstig letsel geconstateerd. LENTEBODEN De heer J. Kieft Jz. plukte deze week rijpe aardbeien van de koude grond, terwijl bij zijn buurman, de heer J. Krul, de rozen voor de twee de maal dit jaar in bloei staan. Mevrouw Eleanor Roosevelt komt morgenmiddag in ons land aan. Zij zal als gast van H. M. de Koningin enige dagen op het Loo doorbrengen. Gedu rende haar verblijf aldaar zal een bij eenkomst worden gehouden op het kasteel het Oude Loo in het park van het paleis. Genodigden van verschillen de nationaliteiten zullen zich hier uit spreken over „vredestichting door oriën tering op de ene aanvaarding, dat God als grondlegger der wereld onoverwin nelijk is". De deelnemers genieten gast vrijheid op het Oude Loo. KERKELIJK NIEUWS Ncd. Hervormde Kerk. Beroepen te Valburg: W. Hop te Renswoude. Bedankt voor Rijssen: J. Zwijnenburg te Huizen N. H. Geref. Kerken. Beroepen te Leens: J. J. Ritsema te Zaamslag. Chr. Geref: Kerken. Tweetal te 's-Gravenhage: P. v. d. Bijl te Katwijk aan Zee en H. van Leeuwen te Delft. Bedankt voor Nieuwpoort: H. van Leeuwen te Delft. GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK BIJEEN Ter generale synode van de Ned. Herv. Kerk op Woudschoten te Zeist is mededeling gedaan van de aller minst rooskleurige financiële toestand der generale financiën. Paas- en Oude- jaarscollecten leveren niet voldoende op, de uitgaven worden hoger. De quota voor de diaconieën zijn verdub beld. De generale kas ontvangt thans twee ton tegen f 60.000 in 1940. Het collecteplan voor bijzondere werk zaamheden, begroot op acht ton, heeft tot dusverre minder opgebracht dan in 3950. Bij de gemeenten zal er op worden aangedrongen, zowel op Zondag 30 December als in de Oude jaarsavonddiensten te collecteren. VERKOOP BUITEN DE VEILING OM Tegen enkele veebouwers van witte kool in deze gemeente, die hun product buiten de veiling hebben verkocht, is proces verbaal opgemaakt. Alle kaarten voor de voor stelling op Zaterdagmiddag as. zijn UITVERKOCHT Het belooft een fijne mid dag te worden bij jullie vrienden Tot Zaterdagmiddag in 't Gulden Vlies I MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 14 Nov. Slabonen (kas) 1,09; snijbonen (kas) 1—1,06; tomaten A 20- 64; witlof 2858; bloemkool: I 2029, II 14—19 en III 8—13; rode kool 5—9; savoye kool 67; groene kool 610; spruit- kool 1638;8 boerenkool 6,5012; spina zie 2058; sla 27,50; andijvie 5 knolsoepgroenten 3—12; bieten 8—11; win terpeen 8.5013; waspeen 825; uien 14 33; prei 918; soepgroenten 34,50; peter selie 34; peren: Winterjan 1931; drui ven: Alicante 731,12. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 15 Nov. 5000 kg blauwe Eigenheimers 9,40; 10.000 kg rode kool: A 4,10—10,20 en B 7,509,20; 18.000 kg gele kool: A 4,508,20 en B 5,807,80; 10.000 kg groene kool 99,40; 20.000 kg witte kool 44,10; 45.000 kg Succes witte kool 4,50; 12.000 kg uien 30,8031,30, grove 30,7031,90 en nep 23,80; 300 kg bieten 11; 6000 kg andijvie 57,20; 450 st/ks bloemkool: BI 57,20. Doorgedraaid 17.000 kg witte kool. NOORDERMARKTBOND, 15 Nov. 5000 kg blauwe Eigenheimers 6,708; 10.000 kg uien 29,5031, grove 29,60, drie- lmgen 3132 en nep 28; 1500 kg peen: B 16—16,90 en C 15,60—15,70; 600 kg bieten A 11,50; 2500 kg andijvie 56,50; 17.000 kg rode kool 510; 2000 kg gele kool 7,308,10; 20.000 kg witte kool 4; 100.000 kg Succes witte kool 4.50. Door gedraaid 1500 kg rode koo, 15.000 kg witte kool en 38.000 kg Succes witte kool. W ARMENHUIZEN, 15 Nov. 23.000 kg rode kool 69,80; 800 kg gele kool All 4,60—5; 50.000 kg witte kool 4 en Succes witte kool 4,50; 2300 kg uien 30,60 —31,20 en grove 29,20—30,30; 450 kg bie ten 11; 120.. kg andijvie 6. BEURS MIDDENMEER Aardappelen: pootaardappelen 28-35: binnenland 1834, export 1835; 35-45: binnenland 1325, export 1325; bo ven 45: export 1220; consumptieaard appelen binnenland 810,75, export 7,75—9; handel: pootgoed 28-35 export vlot, 35-45 export vlot, boven 45 traag; consumptie export matig, consumptie binnenland vlot. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe 2323,60; gerst 33,6036,50; haver 2931; rogge 30,75 32,50; duivenbonen 50—57,50; capucij- ners 5562,50; groene erwten 4554; Schokkererwten 4052; karwijzaad 78 85; blauwmaanzaad 115127,50. Hooi, stro en ruwvoeder: withooi 120 —130; rode-klaver-hooi, geperst 110 120; Lucernehooi geperst 125135; ha- verstro geperst 6770; gerststro ge perst 6770; tarwestro geperst 70 72,50; groene erwtenstro geperst 75— 85; ander erwtenstro geperst 5570; voederbieten met hoog gehalte 2123; voedersuikerbieten 2831; suikerbie ten 3437; voederaardappelen 4,25 5,25. Werkgeversorganisaties werken mee aan: Verhoging van het huurpeil nodig geacht f\E Centrale werkgevers-organisaties zullen haar medewerking verlenen aan een compensatie-uitkering' van ll'/i van een weekloon en 2'/t% van een maandloon met het doel de verbruiksbeperking over de periode van 19 Maart tot 15 September nauwkeurig op 5% te handhaven. Over de definitieve vorm wordt nog overleg met de regering gepleegd. Aldus heeft de voorzitter van het Sociaal Werkgeversverbond, mr. F. H. A. de Graaff, medegedeeld op de ie Amsterdam gehouden jaarvergadering van deze organisatie. Mr. De, Graaff pleitte in zijn rede voor vrije loonvor ming en kantte zich tegen het „milli meteren" met een prijs-indexcijfer dat daartoe eigenlijk niet de vereiste graad van nauwkeurigheid bezit. Spreker betoogde voorts, dat een aanmerkelijke verhoging van het tegen woordige huurpeil noodzakelijk is; vol gens verantwoorde raming is een huur verhoging tot een peil van 225% van het vóóroorlogse bedrag 1938/39 nodig om tot een rendabele exploitatie te geraken. Onder het oog zal moeten worden gezien hoe binnen afzienbare tijd huur verhogingen voor arbeiderswoningen in de grote steden van 5.a f 6.50 per week kunnen worden gerealiseerd. Een richtlijn zal moeten worden opgesteld, volgens welke het huurbeleid, en daar mede gecoördineerd de loon- en prijs politiek, dient te worden gevoerd. Wan neer een evenwichtiger verhouding tus sen huren en bouwkosten zal zijn her steld, achtte mr. De Graaff een door hem voorgestane grote mate van vrij heid in de loonvorming voor mogelijk. Spreker kantte zich tegen de aan spraken van .de werknemer op de eigendom van nieuwe investeringen en pleitte voorts voor maatregelen ter verlichting van de moeilijke positie van stafpersoneel in de ondernemingen. Wanneer Duitsland zijn nieuwe sta tus van gelijkheid in de gemeenschap der Europese landen zal hebben her kregen, zal het ook weer het recht heb ben zelf civiele luchtvaartdiensten te onderhouden. Door de driemogendhe- dencommissie te Londen zal worden beslist, of de Duitsers zelf hun vlieg tuigen zullen mogen bouwen. De Duit se regering heeft medegedeeld, dat haar niets bekend is van de door een Amsterdams dagblad gemelde onder handelingen tussen de KLM en de voor malige Lufthansa. Volgens dit blad zou den Duitse piloten in Nederland wor den opgeleid. Gistermiddag is door de demonte- ringsploeg van de Koninklijke Marine in het Hollands Diep op een afstand van enige honderden meters van de Moerdijkbrug een Duitse V-l, die daar vorig jaar was gevonden, tot ontplof fing gebracht. Dit is geschied door naast de V-l, die zich vier en halve meter diep in de grond bevond, een bom aan te brengen. Er werden lichtkogels af gevuurd om de explosie aan te kondi gen. De scheepvaart in het Hollands Diep heeft ter plaatse gedurende twin tig minuten stilgelegen. In het tweede rapport van de O.E.E.S. wordt geconcludeerd, dat de opbrengst van goederen en diensten in de O.E.E.S.- landen in de drie jaren tussen 1947 en 1950 met 25% is gestegen. De regerin gen van deze landen hebben de afgelo pen zomer verklaard, dat eenzelfde verhoging in de volgende vijf jaren wel binnen het bereik is van de kracht der Europese economie. Het bereiken van een dergelijke verhoging betekent, dat in 1956 het volume aan goederen en diensten, dat door West-Europa wordt geproduceerd, ongeveer 30% bo ven hetgeen in 1950 werd bereikt, zal liggen. Terroristen in Malakka verhogen activiteit Door een opleving van terroristische activiteit zijn Woensdag in midden- en zuid-Malakka 15 personen om het Ie ven gekomen. Elf personen werden bij een aanval op een rubberplantage doodgeschoten, vier personen kwamen om het leven en 20 werden gewond bij het ontsporen van een trein. In de afgelopen vier dagen zijn bij vier in cidenten in totaal 22 personen om het leven gekomen en 36 gewond. Kaarsenfabriek te Helmond geheel uitgebrand In een kaarsenfabriek te Helmond ls brand uitgebroken, doordat vloeibare paraffine in aanraking is gekomen met vuur onder een smeltketel. De brand nam een grote omvang aan. De fabriek is geheel uitgebrand. Een op- slagplaats van lompen en oud papier leed zware waterschade. Ongecorrigeerd) Een Franse reddingploeg heeft het wrak van het vermiste Amerikaanse vliegtuig gevonden. De wrakstukken liggen op de noordelijke helling van de Mont Dore, ten zuiden van Clermont Ferrant, zo heeft de Amerikaanse lucht macht medegedeeld. Eerder waren reeds ten dele verbrande papieren van één der inzittenden gevonden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Naar aanleiding van de artikelen over de ombouw van het electrisch net in de gemeente Alkmaar van 127 Volt op 220 Volt zou ik gaarne het volgende gepubliceerd zien. Gezien de tijd, die een en ander in beslag zou nemen, alsmede de beperk te plaatsruimte, is het mij ondoenlijk alles wat daarover geschreven is in extenso te volgen en de talrijke op- en aanmerkingen volledig te bespreken. Indien echter nadere uiteenzetting gewenst wordt, is ondergetekend® gaarne bereid een en ander persoon lijk toe te lichten. Afgezien van de vraag, of de om bouw wel noodzakelijk is, wat zeer staat te bezien, is de hoofdzaak deze: Voor de ombouw zou per aansluiting benodigd zijn een verhuistransforma- tor van 1000 Watt, voor de prijs van 51,50 per stuk. Hierbij gerekend de kosten van aansluiting als arbeidsloon, draad, kabel enz. zal de ombouw dus laag geschat per aanfluiting rond 60 bedragen. Dit zijn de kosten voor de gemeente. Voor de gebruiker zijn de kosten veel hoger. Immers het verbruik van een onbelaste transformator van 1000 Watt bedraagt 110 a 180 kilowatt per jaar. Tegen de prijs van 0.245 per ki lowatt betekent dit dus een bedrag van rond 35 per jaar. Hierbij komt nog de huur van de transformator, welke na het tweede jaar 0,60 per maand bedraagt. Stellen wij nu de ombouw op gemiddeld vijf jaar. dan leert een eenvoudig rekensommetje, dat de tota le extra kosten voor de verbruiker rond 200 zullen bedragen. Aan de ene kant dus de gemeente met een onkostenrekenisg van 60 mi nus 21,60 transformatorhuur, dus to taal 38,40 per aansluiting, aan de an dere kant de verbruiker met een on- kostenrekening van rond 200. Voor de verbruiker blijft echter bo vendien nog de noodzaak bestaan om met of zonder gebruik van transforma tor toch op één dag zijn apparatuur om te schakelen. Voor een normale ver bruiker met rond tien gloeilampen, een stofzuiger en een strijkbout (electri- sche kachels zijn on een verhuistrans- formator van 1000 Watt niet te gebrui ken) bedragen de totale vervanglngs- en ombouwkosten rond 35. Indien de gemeente nu het gebruik van transformatoren geheel achterwe ge liet en tot directe aansluiting op de nieuwe spanning zou verplichten, zou zij zichzelf 38.40 en de verbruiker f. 200 per aansluiting besparen. Als de gemeente haar besparing dan ten goe de zou laten komen aan de verbruiker zou dit voor haar geen nadeel beteke nen. Voor de verbruiker echter zou het betekenen dat hij, na de regen van belastingaanslagen, gespaard zou blij ven voor een onkostenrekening van rond 235. ABONNé. Hef onbegrepen dier Göarne zag ik het volgende in uw cou rant opgenomen Heilooërbos, 11 Nov. Vier grote men sen wandelden hun Zondagswandeling. Twee dames met hun babies vóór. èn de stoere vaders achter plus 't kees hondje. Allen „op z'n Zondags"; hondje incluis die is schoon-wit. Keesje mag los lopen, wat 'n plezier! Hij holt en hij rolt tolt door de hopen gele bladeren óm de bomen van de één naar de ander! Hij wipt en tript.... hij geniet! Plots een gil. „Hij wordt zo viiilI" En Keesje wordt door alle vier tegelijk geroepen. Keesje heeft nog geen zin, hij buitelt en holt dóór. kan nog niet scheiden van al dat moois Stoere baas windt zich opl Keesje komt nu maar met tegenzin. Hij begrijpt het niet. n dan incasseert Keesje, beduusd een pak ransel met z'n eigen riem van z n baas. Waaraan heeft hij dit nu in vredes naam te danken? Mismoedig stapt hij voort in z'n tuigje keurig langs 't paadje.... Vier grote mensen en een klein geslagen nondje. een dierenvriendin.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3