Het Indonesische standpunt inzake Nieuw Guinea verworpen Bouw van 50.000 woningen en mogelijk huurverhoging Ka>d B&ileJk VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN De geheime conferentie te Parijs over het Europese leger Vrijdag 16 Nov. 1951 148e Jaargang No. 271 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Grondwetswijziging staat oplossing niet in de wee Mr. Stikker neemt deze week het initiatief tot bespreking Geen enkele reden voor Bezuiniging voor de ziekenfondsen Stalin is welkom in Washington Doch Truman verlaat VS niet voor conferentie De Noordelijken doden krijgsgevangenen Overste Hanley sprak te vroeg lü&ebfreAictït een protest PNI eist opzegging van Unieverdrag Meningsverschil tussen Frankrijk en Duitsland Vijf fracties dienen motie in Woningbouw op een lijn met defensie Nobelprijs voor schrijver Lagerkvist 45128 Gezinnen onderdak Generaal te Londen door revolverschot gedood Drama in academie Dronken grondwerker in zitvlak geschoten Rond de kleinere problemen DE 25.000 OP 16943 BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. nE NEDERLANDSE REGERING heeft het Indonesische protest tegen de ver- melding van Nederlands Nieuw Guinea, als gebied van het Koninkrijk der Nederlanden, in de voorgestelde tekst van het nieuwe artikel I van de Neder landse grondwet, verworpen. In een memorandum, dat gisteren gelijktijige 's Gravenhage en Djakarta werd gepubliceerd, blijft de regering bij haar st punt dat ingevolge de souvereiniteitsovei dracht de souvereiniteit van Neder land' over Nieuw Guinea is gehandhaafd, in afwachting van een oplossing van het geschil over de status door middel van onderhandelingen De voorgestelde grondwetswijzigingen veranderen niets aan de positie van Nieuw Guinea en zullen op generlei wijze invloed hebben op de mogelükheid het bestaande ge schil uit de wereld te helpen. De regering ziet dan ook niet in, waarom de op lossing van het Nieuw Guinea-vraagstuk voor de behandeling van de grond wetswijziging in de Staten Generaal urgent zou zijn. Intussen is de regering van mening, aldus het memorandum, dat een oplossing van de huidige moei lijkheden wellicht zal kunnen worden bevorderd door onderling overleg tussen de Nederlandse en Indonesische ministers van buitenlandse zaken in Parijs, waartoe minister Stikker nog deze week het initiatief neemt. Uitkering bij overlijden zal vervallen Gisteren is bij de Kamer ingediend 'n wetsontwerp, waarbij de uitkering bij overlijden van verplicht-verzekerden ingevolge het ZIekenfondsbesluit komt te vervallen. Deze uitkering bedraagt thans f 50 en voor kinderen beneden 2 jaar f 30 President Truman heeft gisteren op een persconferentie te Key West ver klaard, dat internationale geschillen veeleer door de V. N. dan door bijeen komsten van de „grote vier" tot een oplossing dienden te worden gebracht. De president zei herhaalde malen, dat hij de V. S. niet zou verlaten voor een dergelijke conferentie, doch Voeg de hieraan toe, dat premier Stalin of ieder ander welkom zou zijn in Washington. Verder zei president Truman nog steeds te hopen, dat de Sowjetunie het westerse voorstel voor een geleidelijke ontwapening tenslotte zou aanvaarden. Opzienbare onthullingen Luitenant-kolonel James Hanley, ver bonden aan de juridische afdeling van het achtste Amerikaanse legerkorps te Poesan, heeft een berisping ontvangen, omdat hij zonder medeweten of toe stemming van het commando der V.N. Woensdag op een persconferentie heeft verklaard, dat de Chinese en Noord- koreaanse communisten sinds het begin van de oorlog vele duizenden krijgs- gevangenen der verbondenen hebben vermoord. Hanley had rapp-orten van het acht ste legerkorpe geciteerd en verklaard, dat de getallen alle getoetst waren en naar de V.N. zouden worden gezonden. De verklaring zelf is niet tegengespro ken en er zijn geen aanwijzingen, dat deze officieel zal worden ingetrokken. Zij werd door Hanley afgelegd tegen over verslaggevers van de voornaamste persbureaux der wereld, allei onder- j danen van de Koreaanse republiek. I Hanley had er aan toegevoegd, dat het vrijgeven van dit bericht niet ver band hield met de besprekingen te Pan- moendjon. Desondanks zijn officieren van het commando der V.N. te Tokio er bezorgd over, dat een dergelijke ver klaring onbevoegd is afgelegd, nu juist de kwestie der krijgsgevangenen nog op de agenda van de onderhandelingen staat. Het commando had liever het tijdstip van publicatie in handen willen houden. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij zacht. ZATERDAG- zon op 8.02, onder 16.48; maan op 18.59, onder 12.15. TN het memorandum geeft de Neder landse regering uiting aan haar verwondering over de wijze, waarop de Indonesisch, regering op de in houd van de grondwetsvoorstellen reageert. Deze voorstellen beogen im mers niet om inzake Nieuw-Guinea enige wijziging tot stand te brengen, doch wel om uit de Nederlandse grondwet te elimineren de anomalie, dat daarin Indonesië nog als deel van het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden wordt vermeld en dat daarin nog vermeld staat het pro gramma van de nieuwe rechtsorde en derhalve o.m. de Nederlands-Indone sische Unie en de federale structuur van de R.V.B.I. De Nederlandse rege rmg meende daarom eerder waarde ring bij de Indonesische regering te zullen ontmoeten dan bezwaren. Zjj betreurt het daarom, dat de rege ring van de R.I. aanleiding heeft ge vonden om de voorstellen te beschou wen als een onvriendelijke daad, waar tegen zij zelfs gemeend heeft protest te moeten aantekenen. De Nederlandse regering beschouwt de vermelde qualificatie en het protest als volstrekt ongegrond en wijst deze ten krachtigste af. (Zie verder elders in dit blad) De Partai Nasional Indonesia (PNI) op één na de grootste politieke partij van Indonesië, heeft formeel geëist dat alle samenwerking met Nederland zal worden beëindigd. Het dagelijks bestuur van de partij heeft een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat dè beslissing van Nederland om Westelijk Nieuw-Guinea als Nederlands grondgebied te beschou wen, de belangrijkste reden is voor de beslissing van de partij, om aan te drin gen op beëindiging van het Uniever drag benevens alle andere overeenkom sten betreffende samenwerking. SUBARDJO UIT PARIJS TERUGGEROEPEN In verband met Nw. Guinea De Indonesische regering heeft vol gens Merdeka de minister van buiten landse zaken, mr. Achmad Subardjo, die thans als leider van de delegatie bij de Algemene Vergadering in Parijs vertoeft, teruggeroepen. Zulks houdt verband met het voornemen van de Nederlandse regering, om Nieuw- Guinea in de grondwet te vermelden als deel van het Koninkrijk. TE PARIJS zijn gisteren cie ministers van buitenlandse zaken of hun ver tegenwoordigers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg in een speciale geheime conferentie bijeengekomen om, naar Reu ters medewerker, Harold King, meldt, de meningsverschillen te behandelen die tussen enkele dezer landen zjjn gerezen by het uitwerken van het plan-Pleven voor het instellen van een Europees leger. Nederland werd op deze bijeenkomst vertegenwoordigd door de minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker. dragen. Voor dit vraagstuk kan name- rvE FRANSEN willen vooral niet dat het instellen van een Europees leger zal leiden tot te grote Duitse militaire macht. Daarom willen zij, dat, evenals bij het plan-Schuman, aan een hoogste gezagsorgaan, dat de feitelijke zeggenschap over het gebruik van het Europees leger zou moeten krijgen, controlerende bevoegdheden zullen worden toegekend. Belgie neemt te dezen een meer terughoudend standpunt in. Het wil meer nationale zeggenschap behouden dan in het Franse voorstel is voorzien. De Duitsers willen volgens King dat nu uitvoering wordt gegeven aan de plannen voor een Europees leger, daar West-Duitsland dan tevens een souve- reine staat wordt. £R is nog niet diepgaand gesproken over de wijze waarop de uitgaven voor een Europees leger zullen wor den bestreden en het aandeel dat elk der deelnemende landen hiervan zal lijk nog geen oplossing worden gevon den zolang nog niet bekend is hoe groot de militaire hulp zal zijn die de Verenigde Staten in de komende twee jaar aan de staten-leden van het Atlantische verdrag zullen verlenen. Berüjiise communisten, die de begrafenis van een bij een relletje op de Postdammer Platz neergeschoten W.-Berlijnse spoorwegarbeider poogden te verstoren, moesten door een sterke politiemacht in bedwang gehouden worden. TOEN Dr. Drees gisteren in de Tweede Kamer het regeringsbeleid verdedigde, staken de verschillende fractievoorzitters de hoofden bij elkaar om te over leggen over de motie, die de R.K. heer Andriessen reeds over de woningvoor ziening had ingediend en waarin zijn wensen omtrent de bouw van 50.000 huizen waren vastgelegd. In een hoekje van de zaal werd een en ander aan de tekst van de motie gewijzigd, waarna de heren Donker (P.v.d.A.), Schouten (A.R.), Oud (VVD), Tilanus (CHU) en Romme (KVP) er hun handtekening onderzetten. TN de avondvergadering kreeg de heer Andriessen, de initiatiefnemer de eer de motie in te dienen. Hij be toogde, dat hij niet anders wil, dan dat de woningbouw op een lijn wordt gesteld met defensie, betalingsbalans en industrialisatie. Een maatregel, die inflatoire werking zou hebben, zou spreker niet steunen. Hij trok zijn eerste motie in en kwam thans met een „geallieerde" motie, waarin de regering uitgenodigd wordt haar be leid te richten op de bouw van 50.000 woningen in 1952 en voorts zich te be raden over de middelen en maatrege len, welke ook voor een verdere toe komst, een redelijke voorziening in het woningtekort zoveel mogelijk waarborgen. Voorts wordt de rege ring gevraagd of een geleidelijke aan passing van de huren aan een econo misch verantwoord huurniveau niet een der noodzakelijke middelen moet zijn om o.m deze voorziening te ver wezenlijken. De regering wordt ten slotte verzocht haar beleid t.a.v de financiering van de woningbouw zo danig te voeren, dat, onder vooropstel ling van de noodzakelijkheid van het behoud van het monetaire evenwicht, nok de bouw van woningwet-wonin- De Zweedse letterkundige academie heeft de Nobelprijs voor letterkunde toegekend aan de 60-jarige Zweedse schrijver Paer Lagerkvist. In Zweden wordt Lagerkvist be schouwd als een voorvechter van hu maniteit in een harde, materialistische wereld en als een van de architecten van de Zweedse taal. Hij schreef o.m „De Beul", uitgegeven in 1933. waarin hij het nationaal-socialisme aanviel; „Chaos", waarin 't ineenstorten van mo rele waarden na de eerste wereldoorlog werd beschreven en „De steen der wij zen", waarin wijsheid niet door wijs geren, doch door alledaagse, goede mensen werd gevonden. Zijn laatste ro man „Barabbas", is in verscheidene ta len vertaald. De Zweedse academie van weten schappen heeft gisteravond de Nobel prijs voor natuurkunde van dit jaar toegekend aan sir John Cockcroft uit Harwell (Engeland) en dr. E. T. S Walton uit Dublin, als erkenning van hun „pioniersarbeid wat betreft de verandering van atoomkernen door kunstmatig versnelde atoomdeeltjes" De prijs voor scheikunde, die even eens 167.612 kronen bedraagt, is toe gekend aan dr. Glenn T. Seaborg en dr Edwin M. McMillan, beiden van de universiteit van Berkeley in Califor- nie, wegens hun ontdekkingen van transuranium elementen. •JERWIJL de rivier de Po buiten haar oevers is getreden en de gondels genoeglijk over het San Marco-plein in Venetie dobberen, halen wij hier jubelend de lente binnen. In Groot- Schermer, een liefelijk dorpje overi gens, werden van de koude grond aard beien geplukt. Bij een andere inwoner van Groot-Schermer bloeiden de rozen voor de tweede maal. Bijna zou ik adviseren: gebruik de koeienstal maar voor een ander doel dan voor het be waren van het vee, als daar niet de wijze les was van de veehouder Wind, nabij Wildervank, wiens vier koeien op een slechte ochtend aan de wande ling waren gegaan. Hoe ze uit het land waren gekomen was ieder een raadsel, maar in elk geval stonden de vier da mes zusterlijk naast elkaar voor een kerkje in de buurt. In Hamburg heeft men de jongste Europese wiel rijder. Het is een knaapje van drie en een half jaar, dat op een speciaal voor hem geconstrueerd fietsje door de Hamburgse straten snelt O Daartegen over mag ik niet vergeten even de oudste Europese wielrijder uit het ver- keer te lichten. Het is meneer Raymond Smith, een Londenaar van 101 jaar. De grijsaard fietst elke dag van en naar zijn werk, een afstand van tien kilo meter. De jeugd, in het bijzonder Al is de dronkaard nog zo snel, een kogel achterhaalt hem wel. die van München, maakt tegenover de ze stoere man een povere indruk. De politie van die stad heeft bekend ge maakt, dat ze de gevaarlijkste roof- en moordbende van na de oorlog heeft ge arresteerd. De bloedminnende club be stond uit acht jongelui beneden de 22 jaar, allen zoons van achtenswaardige families in Münster. Gverdag werkten de jongelui in normale baantjes, terwijl ze des nachts inbraken pleegden en mensen aanhielden. De vrouwen in Frankrijk hebben een ster ker geste] dan de mannen. In hun eer ste levensjaar sterven er in Frankrijk 62 jongens tegen 49 meisjes. Boven de tachtig jaar zijn er twee maal zoveel vrouwen als mannen en drie maal meer vrouwen dan mannen (notabene het sterke geslacht) bereiken de ne gentig-jarige leeftijd. Volgens een mededeling van het Vaticaan mogen de Katholieken op Vrijdag en op ande re dagen waarop het voor hen verbo den is vlees te eten, wèi< walvisvlees gebruiken, 't Schijnt geen vlees en geen vis te zijn. Het dier heet dan ook in de volksmond „kant-noch-walvis". gen in redelijke omvang gewaarborgd is. De ondertekenaars stellen er prijs op, dat de regering het resultaat van haar beraad zo spoedig mogelijk ter kennis van de Kamer brengt. Minister-president Drees deelde bij de duplieken mede, dat van de kant der regering tegen de motie-Andriessen ze ker geen bezwaar gemaakt kan wor den. In negen maanden In de eerste negen maanden van 1951 zijn 42.031 woningen gereedgekomen, waarvan 3097 duplexwoningen. Daar- meer zijn dus 45.128 gezinnen aan onder dak geholpen. In September kwamen volgens gegevens van het C.B.S. 5707 woningen ^e-eed. Sedert de bevryding zqn thans opgeleverd 179.738 woningen, waarvan 9980 duplexwoningen. Eind September waren 41.261 woningen in uitvoering. Een jaar geleden om deze tijd was dit getal 51.S72. Politiemannen hebben in het gebouw van de academie voor militaire weten schappen te Londen het lijk gevonden van de 56-jarige generaal-majoor D. R. Jolley van het Britse leger. De dood bleek door een revolverschot teweeg te zijn gebracht. De omstandigheden van de dood van de generaal zqn nog niet opgehelderd. Generaal-majoor Jolley was 56 jaar oud. Hij heeft in de afgelopen oorlog het bevel over een brigade mariniers gevoerd. In 1943 werd hij bij de reserve ingedeeld. Sinds 1945 was generaal Jol ley secretaris van de academie voor militaire wetenschappen. £EN 26-jarige grondwerker, die Woens dagavond in beschonken toestand een Enschedees café op stelten zette, werd na veel vijven en zessen door twee politie-agenten verwijderd. Bui ten gaf hij een hunner een fikse klap in het gezicht en maakte zich toen ijlings uit de voeten. Een der agenten zond hem hierop twee waarschuwings schoten na, doch het was reeds te laat. Althans, dat dacht men Enige tijd later troffen de agenten de man een paar straten verder weer aan en ditmaal liet hij zich gewillig meene men. Hij klaagde echter over pijn in zijn zitvlak en nadat een chirurg op het politiebureau was ontboden, werd de grondwerker op zijn advies onmid dellijk naar een ziekenhuis overge bracht. Daar werd een foto genomen waarbij bleek, dat een der afgeschoten kogels in zijn zitvlak zat. Na de ope ratiedie uitstekend slaagde, werd proces-verbaal opgemaakt. Te Sofia zijn acht personen, onder wie drie vrouwen, tot de kogel ver oordeeld op beschuldiging van spion- nage en sabotage ten gunste van het westen. „I AAT ons beginnen, de kleine pro blemen op te lossen de grotere zullen dan later gemakkelijker oplos baar blijken". Dit was een van de denkbeelden, die de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, in zijn zo milde rede voor de V.N.-Assemblee aan de hand deed, om de kloof tussen Oost en West geleidelijk te overbrug gen. En in aansluiting daarop noemde hij een aantal punten, waarover men tot een accoord moet komen, aleer men naar het ideaal van internatio nale ontwapening zou kunnen grijpen: beëindiging van de oorlog in Korea, het sluiten van een verdrag voor Oos tenrijk en de hereniging van Duits land door vrije en democratische ver kiezingen. Inderdaad zijn dat de stappen, no dig om een einde aan de bijna ondra gelijke spanning te maken en het meest van alle het scheppen van vrede in Korea. Het ware immers absurd op ontwapening te hopen, terwijl beide partijen in een hete, zij het ook ge- localiseerde oorlog gewikkeld zijn. Juist hier staat men echter voor een verbluffende situatie. Vele maanden geleden noodde een Russische officiële woordvoerder, Malik, tot onderhande lingen ter bereiking van een wapen stilstand. De Verenigde Naties aan vaardden de invitatie onmiddellijk en de besprekingen tussen de bevelheb bers begonnen. Maar al spoedig bleek, dat men aan communistische zijde niet geneigd was te doen wat Malik had voorgesteld, namelijk het sluiten van een wapenstilstand op basis van de bestaande militaire situatie. In plaats daarvan streven Noord-Koreanen en Chinezen naar een regeling op de ha- sis van een terugtrekking der V.N.. troepen achter de 38ste parallel. Dezs houding, ook al is zij in de laatste we ken iets soepeler geworden, is nau welijks te verklaren. Want wanneer Moskou zo gaarne een wapenstilstand wil, kan het deze gemakkelijk tot stand brengen. Maar wanneer het deze niet wenst, waarom vroeg Malik er dan om? Klaarblijkelijk om tijd te win nen, maar waarvoor? In ieder geval niet voor de vrede, want die vraagt juist om een staken van het vuren. |N het geval-Oostenrijk is de zaak veel duidelijker. Alle nodige onderhan delingen in deze kwestie zijn reeds afgesloten en de vier bezettende mo gendheden hadden het land al lang geleden kunnen verlaten, ware het niet, dat de Russen zulks weigerden en de Westelijke mogendheden daar door dwongen en dwingen eveneens te blijven. Hier zijn geen raadsels: de Sowjet-Unie handhaaft haar troepen in Oostenrijk, omdat deze haar helpen Tsjechoslowakije, Hongarije en Roe menie onder controle te houden en een permanente druk op het Joego slavië van Tito uit te oefenen. Het Duitse probleem is, zoals wij al dikwijls hebben uiteengezet, verre weg het belangrijkst en het ingewik keldst. Sinds het ogenblik, dat de Rus sen de overeenkomst van Potsdam braken en een einde maakten aan de economische eenheid van het land, is de verdeling van Duitsland gestadig voortgeschreden, zodat Oost- en West- Duitsland eigenlijk niets anders meer gemeen hebben dan een hartstochte lijk verlangen naar het herstel van de eenheid. Dat er iets terecht zal ko men van deze hereniging via vrije en democratische verkiezingen is nauwe lijks aan te nemen. Want de Russen denken bij het begrip democratie aan een regiem, zoals dit in de satelliet staten bestaat. Aan de andere kant kan het Westen er niet aan denken, een zo grote en potentieel sterke mo gendheid als Duitsland de weg van Tsjechoslowakije te laten gaan. En achter deze speciale gevallen ligt dan nog het gehele complex van Westers-Russische botsingen,, dat men pleegt samen te vatten onder de naam „koude oorlog". Het zijn de Russen, die daarin voortdurend in het offen sief zijn. Waar ter wereld het Westen ook belangen heeft, men kan er zeker van zijn, dat de Sowjet de krachten, die deze belangen aanvallen, steunen met propaganda, geld en wapens en zo nodig ook nog voor de organisatie zorgen. Deze koude oorlog wordt ge voerd van de Oostkust van Japan tot de Westkust van Peru en Chili; zjjn brandpunten zijn thans Perzie, Indo- China, Egypte en Malakka. In al deze dingen moet een totale ommekeer komen, wil de ontwape ning een kans krijgen. Desondanks kan het natuurlijk zijn nut hebben, dat de Verenigde Naties, zoals zij be sloten hebben, er thans al over gaan praten. Ook al komt men niet tot overeenstemming, het is niet kwaad een bij benadering tevredenstellend ontwapeningsplan te bezitten voor het geval, dat de tijd voor de uitvoering ervan eens rijp mocht worden. In de 514e staatsloterij (vierde klas se, de tweede lijst) is op het nummer 16943 f 25.000.gevallen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1