Drees en Lieftinck het regeringsbeleid De ministers verdedigden Mossadeq wil 140 millioen dollar van de V.S. lenen Inflatie bedreigt Europa Duizend gulden boete geëist tegen prof. mr. Russel Sport in 't kort Verbetering in financiële positie Amsterdamse zakenvrouw werd voor f 25.000 opgelicht We brachten hei er nog niei zo slechi af Gereserveerde houding tegenover plan-Pleven AAN 'eden, die tot de regering het verwijt van staatssocialistische maatregelen gericht hadden, antwoord e ij. dat de staat bij regelingen, waar- ij verschillende groepsbelangen tegen "aar dreigen te botsen, het algemeen *ung in het oog heeft te houden. Het s bepaald een vergissing, zo zeide hij men denkt, dat het zoveel beter gaat, als niet wordt ingegrepen. De re-1 sering zoekt altijd naar het juiste mid- Nieuwe entstof tegen mond- en klauwzeer Amerikanen geven echter niet veel hoop De O E ES waarschuwt: Bus door water meegesleurd Vermist vliegtuig werd gevonden Vicekanselier Bluecher uit het Ruhrorgaan Een handelsoorlog tegen „aggressor-economie" Kunt U nsat slapen Nieuw-Guinea Ambtenaren, die nooit beëdigd waren JOHNSTON AFGETREDEN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 9t (Van onze parlementaire redacteur) WIJ hebben het na de oorlog nog niet zo slecht gerooid dat was de conclu- sie van de minister-president Drees aan het einde van de twee uren lange redevoering, die hij Donderdagmiddag in de Tweede Kamer hield ter verdedi ging van de regering tegen de vele aanvallen, die bij de algemene beschouwin gen over de Rijksbegroting voor 1952 op haar waren gericht. Nederland is het dichtstbevolkte land van de wereld; het is ook een van de zwaarst getroffen landen. Niettemin is het in zijn wederopbouw voor een groot gedeelte geslaagd, Is het levenspeil hier niet minder dan in andere landen en vertoont de finan ciële positie een gestadige verbetering. De invoer is weer voor 99% door uitvoer gedekt en het laat zich aanzien, dat in de betalingsbalans langzamerhand even wicht zal worden bereikt. Er zijn echter nog heel wat moeilijkheden te over winnen. Eén van de benauwendste is het enorme woningtekort. Minister Drees deelde de ongerustheid van de Kamer over de beperking, die de regering zich heeft moeten opleggen, tot de bouw van 40.000 woningen in 1952. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zou wat graag dit aantal tot 50.000 op voeren, doch hij is afhankelijk van prof. Lieftinck, die behalve voor de woning bouw voor zoveel andere belangrijke zaken geld op tafel moet leggen en die dient te waken tegen een te grote geldcirculatie, die tot inflatie zou leiden. De bewindsman hoopte, dat door het beschikbaar komen van meer geld inderdaad 50.000 woningen gebouwd zouden kunnen worden. Prof. Lieftinck. die na dr. Drees een redevoering hield, die twee en een half uur duurde, bevestigde, dat de regering nooit haar toevlucht mag nemen tot een Inflatoire financiering, hoezeer de woningbouw en andere objecten ook belangrijk zijn. regels, die Adama van Scheltema op Amsterdam geschreven heeft, ook op ons land van toepassing te verklaren: „Zij wist haar kruis en kroon met trots te dragen". j^JET enige trots constateerde prof. Lieftinck hierna, dat de koop kracht van de gulden niet meer ge daald is dan die van de dollar en dat de notering van de gulden voortdurend oploopt. Hij betwistte, dat juist op de volkshuisvesting bezuinigd was: op de begroting voor 1952 is er veel meer voor uitgetrokken dan op die voor 1951. Teneinde enkele overheidstaken af te stoten, is de regering bereid, zo verklaarde hij, tot decentralisatie van WIJSELIJK onthield de minister president zich in zijn betoog van een bespreking der partijverhoudingen en de samenstelling van een toekomstig 1 Woi vroeg hij zich af, of de kabinet. Wel vroeg distanciëring van het huidige kabinet de controletaken en tot meer indirecte contróle over te gaan. Hij zou het toejuichen, als de Kamer een commis sie wil benoemen, die met haar van gedachten over deze zaak kan wisse len. Een zo drastische bezuiniging als de heer Welter had voorgesteld 15 pet. op de personeelsuitgaven en 20 pet. op de materiële uitgaven zou tot ontwrichting van een aantal staats diensten leiden. Voor belasting-verlaging achtte de bewindsman het tijdstip nog niet aan gebroken. Uitvoerig zuiverde hij zich van de blaam, dat zijn beleid blijk gege ven zou hebben van willekeur bij de geldzuivering, bij de belasting-, crediet- en de rentepolitiek. Zeer instantelijk verzocht hij de Kamer vertrouwen in zijn beleid te stellen, omdat hjj dit vertrouwen zo zeer nodig heeft. In de avondvergadering werden de replieken gehouden. door sommige fracties niet wat ver gaat. Ook de a.s. Grondwetsherziening liet dr. Drees onbehandeld. Eveneens had hij kunnen voorbijgaan aan de critiek, die door enige sprekers is geoefend op het Indonesische beleid van vroegere kabinetten. Formeel immers draagt de regering-Drees daarvoor geen verant woordelijkheid. De premier is echter persoonlijk zo nauw betrokken daarbij geweest, dat hij toch wel enkele op merkingen wilde beantwoorden. De re gering, die doet wat in haar vermogen ligt om de samenwerking tussen In donesië en Nederland te bevorderen, achtte het teleurstellend, dat Indonesië nu reeds de Unie, die als een blijvende samenwerking gedacht is, terzijde wil stellen. Overigens was hij van oordeel, dat de toestand in Indonesië veelal te som ber wordt bekeken. Er ligt nog een uitgebreid werkterrein voor de Neder landers open. Wat Nieuw-Gninea be treft, houdt de regering vast aan haar souvereiniteit. Van haar zijn geen voorstellen te ver wachten. Mocht Indonesië ze ter tafel brengen, dan zal de Kamer worden in geschakeld. Uitvoerig behandelde dr. Drees de positie van Nederland in de wereld, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat de landen op weg zijn naar een grotere eenheid. De Europese eenheid. £)E eenheid van West-Europa, die door verschillende organisaties wordt na gestreefd, achtte hij echter nog maar problematisch. Een van de oorzaken daarvan is, dat sommige landen op de fensief gebied neutraal willen blijven. Trouwens, ook Nederland is nog niet erg toeseh.etelijk geweest bij de poging om een Europees leger te vormen. En kele leden hadden daarover vragen ge steld. Dr. Drees antwoordde hierop, dat anders dan bij het plan-Schuman, waar een Hoge Autoriteit als college enige bevoegdheden van de zes aangesloten staten zal overnemen, bij het plan- Pleven gedacht is aan een defensie- commissaris. Daartegen had dr. Drees bezwaar, vooral omdat de invloed van ons land dan minder tot zijn recht kan komen dan bij een college. Voorts is voor de Nederlandse regering de mede werking van Duitsland onontbeerlijk. Bovendien kan de regering niet gedo gen, dat elders over onze defensie begroting wordt beslist. Hoewel met de Benelux alles nog niet in kannen en ruiken is, zijn toch verheugende resul- aten bereikt, vond de bewindsman. Als voor geheel West-Europa een dergelijke samenwerking mogelijk was, dan zou den wij al een grote stap vooruit zijn. Het algemeen belang. Overigens constateerde de bewinds man, dat in de financiële positie van ons land een belangrijke verbetering is ingetreden; hij deelde mee, dat de ver hoging van de eiectriciteitstarieven niet op allen even zwaar zal drukken, doch dat geen volledige compensatie gegeven kan worden; dat aan de bestaande rente- e ham' gehouden zal worden vestig mm,Ster Liefti"ek later be- rente ml» °'a' °mdat elk half P™cent kent voor deeUureóh°KinS 7° 1 bete" der arbeiders- dat de «e wonin*en uuerste zuinig Athhnn 23 d°en' wat aan "e' lot der te" Hoede zal komen, doch dat politieke acties niet kunnen worden toegestaan en h(j eindigde metdedicht- Tegen de thans optredende variatie van mond- en klauwzeer bestond geen geheel doeltreffende entstof. Wel is ge bleken, dat die dieren, die dit voorjaar zijn behandeld, minder last hebben van de ziekte dan de dieren, die niet zijn behandeld. Intussen is natuurlijk met de nodige voortvarendheid gezocht naar een ent stof, waarmee het thans optredende mond- en klauwzeer kan worden be streden. Deze pogingen zijn met suc ces bekroond. Er is reeds zoveel ver vaardigd, dat de nieuwe entstof naar alle waarschijnlijkheid in het begin van de volgende week ter beschikking van de dierenartsen kan worden ge steld. (Advertentie, Ing Med.) Geruch en over Stalin De Berlijnse correspondent van de „Daily Telegraph" geeft geruchten weer uit de omgeving van de Sowjet- Russische contrölecommissie, volgens welke de gezondheid van Stalin in de laatste weken achteruit is gegaan. Stalin wordt in December 72 jaar. Hij zou reeds jaren lang aan een hart kwaal lijden. Behandelende genees heren zouden reeds op 18 October de ministerraad hebben medegedeeld, dat een operatie noodzakelijk zou kunnen i oorden. Ter voorkoming van economische crisis in Perzie HE PERZISCHE premier, Mossadeq, heeft in Washington getracht van de V.S. een lening van 120 millioen dollar en van de Export-import-bank een lening van nog 20 millioen dollar te verkrijgen. Perzië heeft de wens geuit deze lening in de vorm van een maandelijkse betaling van 10 millioen dollar te ontvangen om een ernstige economische crisis en een chaos in Perzië te voorkomen. De Perzen hopen dat de lening zou kunnen worden verstrekt uit het fonds van. 600 millioen dollar, dat ter beschikking is gesteld van het Verre en Nabije Oosten. JN welingelichte Amerikaanse Krin gen wijst men er echter op, dat het congres slechts 160 millioen dollar voor dit doel ter beschikking heeft gesteld en dat het grootste deel van dit bedrag reeds beschikbaar is ge steld voor eerder opgestelde pro gramma's. Tenzij men de prijzen in bedwang houdt Vijf maatregelen in overweging gegeven Het Perzische parlement heeft naar aanleiding van Mossadeqs verlengd verblijf in Amerika besloten, de ver kiezingen, die aanvankelijk op 21 No vember zouden worden gehouden, uit te stellen tot 18 December. De oppo sitieleiders hebben verklaard, een an dere premier te zullen eisen, indien Mossadeq geen reëel plan kon tonen voor de regeling van Perzie's econo mische vraagstukken. Te Teheran vonden Woensdagavond botsingen plaats tussen nationalisten en leden van de communistische Toedeh. De betogers werden met de waterstra len van vier brandweerauto's uiteen gedreven. Drie Hagenaars tot zware straiten veroordeeld Gistermiddag werd door de Haagse rechtbank een grote oplichtingszaak behandeld, waarbij drie verdachten voor de rechter moesten verschijnen om zich te verantwoorden voor de wijze, waarop zij een Amsterdamse zaken vrouw en een Voorburgse zakenman om de tuin hadden geleid. De 28-jarige handelsagent F. W. A. K. H. R. uit 's-Gravenhage erkende, dat hij vorig jaar tezamen met J. B. en R. F. J. van N., beiden eveneens uit de residentie, de zakenman D. uit Voor burg voor bijna vijfduizend gulden had den opgelicht, door voor te wenden, dat zij hem kostbare Chinese serviezen rit België konden leveren De Amsterdamse mej. Van B. verging het nog ongelukkiger. Zij had voor 25.000 textielgoederen aan het drieta' geleverd, doch nooit een cent van het geld gezien. De Hagenaars hadden haar een introductiebrief getoond van de Voorburgse advocaat mr. De M. Mej. Van B. werd gisteren als getuige ge hoord en verklaarde, dat zij haar han del in textielgoederen eraan had moe ten geven en nog met een schuld van f 25.000 zat. De officier van justitie eiste tegen verdachte Van N., die bleef ontkennen, doch ongetwijfeld de initiatiefnemer was geweest, een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek. Tegen de 26-jari- ge vertegenwoordiger J. B. eiste de of ficier een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek en tegen R. anderhalf jaar met aftrek. Een reusachtige inflatie bedreigt Europa, tenzij men er in slaagt de prij zen in bedwang te houden, zo heet het in een rapport van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking aan de Raad van Europa. Het gevaar bestaat echter niet in een plotselinge Nieuwe ramp in Halte 33 Passagiers verdronken Een autobus met veertig inzittenden, vluchtelingen uit het overstroomde gebied, is te Frasinella, ten zuiden van Venetie, door het water van de buiten zijn oevers getreden Po medegeslcurd. Drie en dertig personen zijn verdron ken. Een moeder moest aanzien hoe haar kinderen van één en drie jaar door het wild bruisende water werden verzwolgen. In ongeveer een maand tijd zijn thans naar schatting twee honderd Italianen door de overstromingen in Noord-Italie om het leven gekomen. Aanhoudende stortregens veroor zaakten grote schade aan boerde rijen en bruggen en ontwrichtten het spoor- en wegverkeer in N.-Italië. In Vercelli moesten in nood ver kerende mensen met rubber-boten in veiligheid gebracht worden. Op helling van de Mt Doré Alle 36 inzittenden kwamen om het leven Een Franse reddingploeg heeft gis termorgen het wrak van het sedert Dinsdag vermiste Amerikaanse vlieg tuig gevonden. De wrakstukken lagen op de noordelijke helling van de Mont Doré, ten zuiden van Clermont Fer- rand. Geen van de zesendertig inzit tenden van het vliegtuig heeft de ramp overleefd. Het toestel is waar schijnlijk tegen de berg gevlogen, op een hoogte van veertienhonderd meter. De Westduitse regering heeft vice kanselier Blücher op zijn verzoek ont heven van zijn taak als leider van de Duitse delegatie in het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied. Blücher wordt opgevolgd door zijn plaatsvervanger, dr. Heinz Potthoff. De vicekanselier heeft in Augustus zijn aftreden als hoofd van de delega tie aangekondigd. Hij protesteerde te gen het feit, dat z.i. bij de vaststelling van het exportquotum van de Duitse kolenmijnen onvoldoende rekening was gehouden met de bezwaren van de Bondsregering. ineenstorting van de waarde der ruil middelen, doch in een geleidelijke ont waarding. Prijsstijgingen zullen in het komende jaar van „kritiek belang" zijn. Treden zij op, dan moet in elk geval worden voorkomen, dat de bevolking het gevoel krijgt, in een inflatie van onbepaalde duur te zijn terecht gekomen. Als maatregelen worden voorgesteld: verhoging der productie, in sommige gevallen door verlenging van de werk tijd, beperking van de niet-militaire regeringsuitgaven, hogere belastingen, aanmoediging, beperking van het ge bruik mede door inkrimping van het stelsel van afbetaling en van verlenging van hypotheken. Ook wanneer de heersende moeilijk heden kunnen worden overwonnen zal naar de schatting van het rapport de productie met nauwelijks meer dan vijf procent kunnen worden verhoogd. De zeven milliard dollar, die hiervoor worden ontvangen, zullen opgaan aan extra uitgaven door de regeringen en aan vergroting van de uitvoer, nodig voor verlaging van het tekort op de betalingsbalans. Inzonderheid dient de productie van kolen in Europa te wor den vergroot. Conferentie in Moskou Communistische vakverenigingslei - ders hebben te Berlijn verklaard, dat op de internationale economische byeen- komst, die in April a.s. in Moskou zal worden gehouden, een handelsoorlog tegen de BritsAmerikaanse „aggres sor-economie" zal worden begonnen. De bijeenkomst, die een week zal du ren, zal worden bijgewoond door ver tegenwoordigers van 23 landen, waar van 70 pet. afkomstig zal zijn uit de westelijke en niet-communistische lan den. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoen de die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is- onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08 en f 7.94. (Advertentie. Ing Med (Vervolg van pagina 1) DE Nederlandse regering brengt in herinnering; dat zij niet heeft ge protesteerd, toen Indonesië de federale grondwet, op basis waarvan de souve reiniteit was aanvaard, verving door een nieuwe voorlopige constitutie, welke ook Nederlands Nieuw-Guinea bevatte. Een Nederlands protest was toen beter op zijn plaats geweest, dan thans het Indonesische. De regering liet dit echter achterwege, overtuigd als zij was, dat een dergelijk protest de betrekkingen tussen beide landen slechts zou kunnen schaden, zonder bet Nieuw Guinea-probleem ook maar een stap nader tot een oplossing te brengen. Hoewel de regering bereid ls ln overleg met Indonesië een oplossing te zoeken, ziet zij geen mogelijkheid dit doel te bereiken, zolang de uit gangspunten van bejde partijen zo ver uiteen liggen. Zij begrijpt voorts niet waarom de Indonesische regering de besprekingen over opzegging van het Unie-statuut, welke op haar ver zoek deze maand zouden beginnen, in de waagschaal wil stellen door de Nieuw-Guinea-kwestie, zoals thans door de R.I. wordt gesuggereerd, als een hoofdpunt bi] deze onderhande lingen ter tafel te brengen. Daar het Nieuw Guinea-gcschll thans duidelijk als een rechtsgeschil moet worden gequalificeerd, vraagt de Ne derlandse regering zich af of er voor de Indonesische regering niet veeleer aan leiding zou bestaan, de kwestie aan het oordeel van het Uniehof te onderwer pen. Engeland en Oostenrijk bereiden zich voor op de match van het jaar De Engele keuze-commissie heeft twintig spelers aangewezen die een speciale training zullen krijgen in ver band met de interlandwedstrijd tegen Oostenrijk op 28 November in het Wembley Stadion te Londen. Het zijn Barlow (West Bromwich Albion), Bar- rass (Bolton Wanderers), Durgin (Shef field United), Cockburn (Manchester United), Dickinson (Portsmouth), Ec- kersley (Blackburn Rovers), Finney (Preston North End), Froggatt (Ports mouth), Hawksworth (Sheffield Uni ted), Lofthouse (Bolton Wanderers), Medley (Tottenham Hotspur), Merrick (Birmingham), Milton (Arsenal), Mor- Beledigend artikel over de fiscale recherche ANDER grote belangstelling, vooral van juridische zijde, stond gistermiddag prof. mr. G. M. G. H. Russel, buitengewoon hoogleraar in het belastingrecht aan de R.K. universiteit te Nijmegen, voor de Amsterdamse arrondissements rechtbank terecht. Na een uitvoerig requisitoir eiste de officier van justitie, mr. B. Kist, een geldboete van duizend gulden, subs. 25 dagen hechtenis, plus een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar, wegens het zich in het openbaar bij geschrift in beledigende vorm uitlaten over de fiscale recherche. President Truman heeft bekend ge maakt, dat Eric Johnston te kennen heeft gegeven, dat hij op 30 November als administrateur van de economische stabilisatie wenst af te treden. John ston zal zijn oude functie van presi dent van de American Motion Picture Association weer opnemen. op 4 November 1950 was in „De Tele graaf" een artikel van de hand van prof. Russel verschenen, getiteld: „De rol der fiscale recherche" In dit arti kel werd gesproken over „onrechtma tige vrijheidsberovingen op grote schaal", „fiscale terreur" en „wille keur, onkunde en brute macht" Onder de getuigen a décharge be tond zich een ex-ambtenaar van de rentrale vermogens-opsporingsdienst, die op een spervuur van vragen van prof. Russel verklaarde, nooit beëdigd te zijn, doch niettemin huiszoekingen en inbeslagnemingen te hebben ver richt. Een tweede voormalig ambte naar van deze dienst verklaarde het zelfde. Prof. Russel zei, dat zich vele on gure elementen onder deze ambtena ren hadden bevonden en dat ook velen van hen zware straffen hadden gekre gen voor door hen gepleegde misdrij ven. Zijn artikel was tegen hen ge richt en niet tegen de gehele fiscale recherche. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat het niet om de inhoud van het artikel ging, doch om het feit dat het overeenkomstig de hoge teak van de pers in fatsoenlijke stijl had moeten worden geschreven. De officier achtte de critiek louter af brekend en voortgesproten uit ver- dachtes haat tegen de fiscale politiek. Hierop eiste hij de reeds genoemde bestraffing. De raadsman, mr. Voüte, zei ln zijn pleidooi, dat in de dagvaarding niet stond aangegeven, welke passages ui» liet artikel nu eigenlijk beledigend geacht werden en verzocht nietigver klaring. De uitspraak in deze zaak volgt op 29 November. op Ie knappen! (Advertentie, Ing. Med.) tensen (Blackpool), Mozley (Derby County), Pearson (Manchester United), Ramsey (Tottenham Hotspur), Smith (Arsenal), Vaughau (Charlton) en Wright (Wolverhampton Wanderers). Natuurlijk zit men in Oostenrijk evenmin stiL Voor het Oostenrijkse elftal heeft men zestien gegadigden, die eveneens een extra training krij gen. De Oostenrijkers hebben serieuse plannen en kansen om het record van Engeland, nog ooit op eigen bodem te zijn geslagen, te breken. De Oostenrijkse voetbalbond heeft, in navolging van Zwitserland, besloten niet aan het Olympisch voet- baltournooi deel te nemen. Verschei dene Oostenrijkse spelers, die ama teur genoemd worden, krijgen in de een of andere vorm een vergoeding voor hun wedstrijden, zodat zij ln werkelijkheid geen amateurs zijn. In Bolsward trekt men zich van a> dat drukke voetbalgedoe niets aan. Men heeft daar namelijk plannen op de touwtreksport in organisatorisch verband te gaan beoefenen. De belangrijkste uitslagen van de schaakwedstrijden om het kampioen schap van Rusland luiden: FlohrBot- winnik afgebroken; Bondarevsky— Smyslov, afgebroken; KotovNovo- telnov 10; KopylovKeres, afgebro ken; BronsteinAuerbach 10. Kotov leidt thans met 2 punten. Op de derde dag van de bridge- wedstrijd Ver. StatenItalië om het wereldkampioenschap behaalden de Amerikanen in de 5e ronde 77 pnt. tegen de Italianen 30. Het Italiaanse team boekte zijn eerste zege in de 6e ronde en wel met 62-44 punten. Na zes ronden is de stand: Ver. Staten 320 pnt., Italië 231 punten. Er worden in totaal 10 ronden gespeeld. Naar wij vernemen, is de heer Leo Horn Jr. uit Bentveld aangewezen voor de leiding van de wedstrijd Belgie BLuxemburg, welke Zondag 25 November te Brugge wordt ge speeld

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5