Compensatie-uitkering van maximaal f8.50 Eisenhower begroette Canadezen 509 en 517 Volgende zomer varen bij Velsen weer vier ponten Onverlaten misbruiken de nood der bevolking Broodprijs blijft gehandhaafd Donderdag 22 Nov. 1951 VERENIGDE DAGBLADEN :148e Jaargang No. 276 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Straatsburg maakt weer historie RIJKSBEMIDDELAARS VERLEENDEN VERGUNNING TOT: Elf procent van een weekloon dan wel 2.5 procent van een maandloon De overdracht van het commando Critiek van Vakbonden Koffie op bonnen W&zhA&nicht Deze uitbreiding wordt definitief Deel der troepen hielp Nederland bevrijden Kalt BéAtek Parade te Rotterdam voor tal van hoge autoriteiten IKE EN DE BERG Samenwerking met de Britten is verraad KANSELIER ADENAUER IS TEN VOLLE TEVREDEN Zijn eerste gesprek met Acheson verliep gunstig Plunderaars en kooplieden' slaan hun slag Ook het Rhönedal in Frankrijk staat blank BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. CTRAATSBURG maakt opnieuw ge- schiedenis. Slechts twee jaren ge leden kwam daar voor de eerste maal de Assemblée van de Raad van Euro pa, het Europese parlement, zo men wil, bijeen. Toegegeven moet worden, dat' dit parlement nog zelfs geen schijn bezit van de bevoegdheden, welke de nationale parlementen in democrati sche staten hebben. Vrijwel alle macht berust bij het comité van ministers, die stuk voor stuk met handen en voeten gebonden zijn aan hun nationale re geringen. Maar in ieder geval vond en vindt de wil der vrije Europese vol ken tot 'n eenheid op hoger plan dan het door de omstandigheden afgedwon gen zuiver militaire in de Raad van Europa een zichtbare uitdrukking, waarvan niet slechts de morele, thaar ook de reële betekenis een niet meer te stuiten groei vertoont. Het streven om de eenheid slechts in het licht der defensie-noodzaken te zien heeft verzet ontmoet. En dat heeft sinds enige tijd ook geleid tot critiek op het overwegend militaire karakter van het Atlantische Pact. Het is mi nister Stikker geweest, die zich op de laatste vergadering van de Raad van de N.A.TO., in Ottawa, tot woordvoer der van dit algemeen bestaande gevoel van onbehagen heeft gemaakt. Als re sultaat daarvan zal een commissie uit de N.A.T.O. zich gaan bezighouden met de vraag, hoe het Atlantische Pact bo ven zijn status van defensie-organisatie kan worden opgeheven tot een niet slechts militaire, maar ook politieke, economische en culturele eenheid tot een echte Atlantische Unie. Een gelijkgericht initiatief heeft deze week zijn beslag gekregen. Sinds Maan dag vergaderen in het gebouw van de Raad van Europa twintig leden van het Europese parlement'met veertien leden van het Amerikaanse Congres zeven Senatoren en zeven leden van het Huis van Afgevaardigden. Het plan daartoe ging een jaar geleden uit van de Ita liaanse minister van buitenlandse za ken, graaf Sforza. Toen de Europese Assemblée een half jaar later bijeen kwam, nam de Fransman Paul Reynaud het plan op en het kreeg de zegen van het comité der ministers van buiten landse zaken. In Juni vertrok de Brit Lord Layton, één van de vice-voorzit- ters van de Assemblée naar Washing ton, waar hij de zaak met president Truman besprak. In September werden de voorzitter van de Assemblée, de Belg Spaak, en Lord Layton ontvangen door i een speciale commissie uit beide hui zen van het Amerikaanse Congres En in October aanvaardde het Congres in een resolutie de uitnodiging der Euro- peanen. De mannen, die zijn uitverkoren om In deze historische zitting voor twee continenten te spreken, zijn vooraan staande politici (Nederland is verte genwoordigd door het Eerste-Kamerlid de heer J. van de Kieft). De Europese ploeg is met een Spaak en een Rey naud zeer sterk en weerspiegelt in zijn samenstelling zowel de nationale als de internationale politieke situatie in het Westen van ons werelddeel. In de Amerikaanse groep zijn zowel de machtige Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen als de com missie van het Huis van Afgevaardig den voor procedure-zaken krachtig vertegenwoordigd. Men zou daarin mis schien een voorzorgsmaatregel kunnen zien tegen de mogelijkheid, dat de Amerikanen in Straatsburg op eigen gezag verplichtingen aangaan. Daar van kan echter geen sprake zijn, want zij hebben geen enkele autoriteit. De mening, dat daarom de debatten onvruchtbaar zouden moeten zijn, is echter geenszins juist. Integendeel: ook zonder dat dit „inter-continentale par lement" tot beslissingen gerechtigd is, blijft toch de openhartige uitwisseling van gedachten tussen Amerikaanse en Europese volksvertegenwoordigers over zulke vraagstukken als de unificering van Europa en zijn plaats in de Atlan tische gemeenschap, de politieke aspec ten van de gezamenlijke defensie, de economische gevolgen van de herbe wapening, de overbevolking in Europa enz. van grote betekenis. En het aller belangrijkste is ongetwijfeld, dat men hierin allerwegen nog slechts een be gin ziet, een eerste stap naar de vor ming van een eenheid, die een oceaan zal overbruggen. Het is dit geloof aan en de wil tot vereniging van alle men sen van gelijke cultuur en gelijk den ken natuurlijk met de variaties, die de eenheid alleen maar rijker kunnen maken dat als een fel lichtpunt in het duister van deze tijd straalt. UET COLLEGE van Rijksbemiddelaars heeft, gelijk reeds werd verwacht, een beschikking afgekondigd, krachtens welke aan de werknemers een uitkering ineens, zal mogen worden toegekend. Deze is vastgesteld op elf procent van een weekloon of twee en een half procent van een maandloon, ten hoogste tot een. bedrag van 8,50. Wat een werknemer meer verdient dan 4000. per jaar telt bij de berekening van de uitkering niet mee. De beschikking geldt voor werk nemers van 23 jaar en ouder, alsmede voor gehuwden cn kostwinners beneden 23 jaar. Als tijdstip voor de uitkering wordt genoemd voor weekloners de week, waarin 3 December valt, voor maandloners de loonbetaling over November of December. te zijn over het feit, dat deze uitkering niet, net als de jongste loonsverhoging, verplicht is gesteld. Deze uitkering is immers een aanvulling op genoemde verhoging, die indertijd wel bindend is opgelegd. Niettemin vertrouwt het NVV, dat de werkgevers, overeenkom stig het advies van hun besturen, van de verleende vergunning gebruik zul len maken om hun werknemers deze uitkering te verstrekken. Ook het CNV acht de vorm van een vergunning onjuist gekozen. Overigens bewjjst naar het oordcel van dit ver bond de gehele gang van zaken ron dom de consumptiebeperking en de compensatieuitkering, opnieuw, dat het huidige systeem van loonpolitiek drin gend herziening behoeft. VOLGENS een communiqué van de Stichting van de Arbeid over deze kwestie hebben de kosten van levens onderhoud sinds de jongste loonronde van 19 Maart j.l. een grote mate van stabiliteit vertoond. De regering achtte toentertijd een verbruiksbeperking van "vijf procent noodzakelijk. Deze is slechts in geringe mate overschreden, naar uit de gemaakte berekeningen is gebleken. De Stichting van de Arbeid heeft daarom de toekenning van deze extra-uitkering wenselijk geacht. Ver trouwd wordt, dat van d" door de Rijksbemiddelaars verleende vergun ning algemeen gebruik zal worden ge maakt. Voor de berekening van het bedrag der uitkering wordt uitgegaan van het vaste tijdloon, garantieloon, tariefver- diense, en productiepremies en andere met de arbeid rechtstreeks verband houdende toeslagen. Overuren, kinder bijslagen, winstuitkeringen e.d. tellen hierbij niet mee. VAN de drie grote vakorganisaties heeft slechts de KAB geen commen taar gegeven op de beschikking van de Rijksbemiddelaars. Het NVV bleek vooral teleurgesteld Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's Gravenhage heeft bon 509 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 517 Algemeen (D-kaarten) aan gewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met in gang van Vrijdag 23 November 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 8 December 1951. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing geschie den op 20 December 1951. Daarna volgt, zoals gebruikelijk, de bonaanwijzing weer om de zes weken. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk wisselende bewol king met voornamelijk in de kust gebieden enkele buien, langs de Waddenkust tijdelijk nog krach tige, overigens overwegend matige Westelijke wind. Morgen weer toenemende bewolking me' eaen Overwegend matige wind krim pend naar Zuid of Zuidoost Generaal Eisenhower was zelf aanwezig bij de verwelkoming van de eerste Canadese troepen die in Rotterdam aankwamen. De Canadese Min. van Ver dediging Brooke Claxton tijdens zijn toespraak waarin hij de Canadese troe pen onder commando van Gen. Eisenhower stelt De Rijkswaterstaat heeft deze zomer het wegverkeer een goede dienst bewezen door bij Velsen een viertal ponten te doen varen. Momenteel zou het slechts mogelijk zijn met vier ponten te varen, door het revisie- en dokprogramma der ponten te onderbreken en al het beschikbare materiaal te gebruiken. Er varen thans slechts drie ponten. Reeds thans, zo verneemt de ANWB, neemt Rijks waterstaat maatregelen om ook in de zomer van 1952 over één pont méér te kunnen beschikken. Daarna zal het gehele jaar door met vier ponten kunnen worden gevaren. QENERAAL EISENHOWER heeft gistermorgen in Rotterdam de eerste Cana dese militairen die na de bevrijding het Europese vasteland betraden per soonlijk het welkom toegeroepen. Twee formaties van de 27ste Canadese infan teriebrigade hebben een parade gehouden voor de generaal, die zich in gezel schap van de Canadese minister van defensie, Brooke Claxton, de Nederlandse minister van oorlog, ir. C. Staf, de commandant van het Britse Rijnleger, generaal Sir John Harding, de commandant van de Franse bezettingstroepen in Duitsland, generaal Noiret, de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Dupuy, de ambassadeur der V.S., Selden Chapin, de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Belgie, luitenant-generaal Hasselman, chef van de Nederlandse genaralc staf, en verschillende andere vooraanstaande persoonlijkheden op het bordes van het Rotterdamse stadhuis aan de Coolsingel bevond, waar burge meester Oud als gastheer optrad. honderd specialisten reisden regel recht door naar Duitsland. Twintig vijf en twintig procent van de ont scheepte militairen heeft deelgenomen aan de bevrijding van ons land. Zij arriveerden aan de Merwehaven met het 11.678 ton metende Panamese mo torschip „Fairsea". Nadat generaal Eisenhower van het bordes af de troepen had geinspecteerd, werd het woord gevoerd door de Ca nadese minister van defensie, Brooke Claxton, die opmerkte, dat de troepen niet waren gekomen om de oorlog te winnen, maar om de vrede te bewaren. Nadat hij de troepen aan generaal Eisenhower had overgedragen, riep deze hen een hartelijk welkom toe. Onmid dellijk na de parade vertrokken de mi litairen per trein naar Hannover. rtp vele plaatsen in de havenstad wap perden de vlaggen en duizenden Rotterdammers toonden hun belang stelling voor de plechtigheid. Ongeveer twaalfhonderd man namen aan de pa rade deel, de overigen ongeveer drie- Communistische agitatie Juist voordat de parade een aanvang nam, hadden communisten, die zich bo ven op een in aanbouw zijnd bank gebouw hadden genesteld, een groot aantal strooibiljetten met communisti sche leuzen naar beneden gegooid De biljetten woeien in groten getale over de Coolsingel. De politie snelde onmid dellijk naar het dak van het gebouw en arresteerde een aantal personen. Het ei dierbare vrienden, houdt se dert het ontstaan van hetzelve, de mensen bezig. Het heeft een mysterieus element, doordat het de kluister is van alle leven in het allereerste stadium Meneer Hoessein Wagino, een hotel houder in Djakarta (Batavia), verdiept zich niet in de vragen naar de gehei men van het ei. Hij voegt er een ge heim bij, namelijk: „Het ei en hij" Immers, de brave Hoessein presteert het om zeven-en-twintig eieren naar binnen te werken zonder ook maar één moment te stoppen. Een ei-zeren Hein, is het. zogezegd. Hij vertoont zijn kunsten elke dag voor zijn gasten, die éénparig vinden, dat meneer Hoes sein een steunpilaar der cultuur is O Verbouwereerd zeg ik: .ei ei", bij het horen van dit bericht: „In Japan zal men het ambtenarencorps gaan zuive ren. Tot September 1950 zouden 2000 gevallen van verduistering, evenveel gevallen van omkoperij en in totaal ruim zestigduizend (we zeiden inder daad zestigduizend) schandalen, waar bij ambtenaren betrokken waren, zijn gemeld. Ambtenaren zijn bet, die klui venduikers. n Al het heden wordt ver leden zingen we straks weer, 'Is twaalf uiok'lagen bet nieuwe jaar ac1 tv kn-, één man. die dit (,'p^ 7^- niet za1 'almen en dat is I de heer John Graig, een cipier in de gevangenis van Pensylvania. Verleden week kwam er een nieuwe klant voor het getraliede hotel, die zijn cipier on middellijk aanwees als de medeplich tige aan een roofoverval, die de ge vangene en meneer Graig samen, en kele jaren geleden, hadden gepleegd Je krijgt 11 procent weekloon extra En ik dacht nog wel, dat fooienstelsel was afgeschaft! De aanklacht werd onderzocht en de cipier mocht spoedig van uniform ver wisselen. De aanbrenger en Graig zijn buren geworden en goede buren zijn beter dan verre vrienden, weet u? H Het is kouwe benen met de brandstof. In Duitsland is de huisbrand weer op de bon gegaan De industrie krijgt de brandstof, die zij nodig heeft De Verenigde Naties mogen wel een afde ling „Ontrouwe Britse gemenebesters" stichten, want het wordt druk. Cyprus heeft medegedeeld, dat het zich wil onttrekken aan het Britse bestuur en zich wenst aan te sluiten bij Grieken land. De heer en mevrouw Aardap pel, Aardappel-Peentjes hebben Hare Majesteit gevraagd hun naam te mo gen wijzigen. Ze verzoeken met ver schuldigde eerbied de naam „Van Zanten-Bernards" te mogen aannemen Het echtpaar met de appetijtelijke naam, woont in Sappemeer. Q In Oc tober hebben 5300 vluchtelingen uit Oost-Duitsland asyl gevraagd aan de Westberlijnse autoriteiten D En de Amerikaanse marine beschikt thans over een televisie-apparaat, waarmee men opnamen onder water kan ma ken '.Het lijkt mij wenselijk, dat de ontvangtoestellen in de huiskamers, te gen de tijd van de uitzendingen, op een schoteltje worden gezet. Voor het lekken. De Canadese minister van defensie, Brooke Claxton, die gisteren de aankomst van de eerste Canadese militairen in Rotterdam bijwoonde, verklaarde op een persconferentie in het stadhuis, dat Canada reeds na de oorlog dr „grote krijgsman" Eisenhower heeft willen eren, en hij voegde er aan toe, dat er thans plannen waren, om de hoogste Canadese berg naar hem te noe men, daar Canada geen ridder orden kent. Generaal Eisenhower, die even eens op deze persconferentie aan wezig was, reageerde op dit on verwachte voorstel door gek scherend naar zijn kruin te wij zen en uit te roepen: „Willen, jullie dat doen vanwege de kale top van die berg?" Samenstelling ongewijzigd De broodprijzen en de samenstelling van het brood zullen ongewijzigd blij ven, aldus een mededeling van het mi nisterie van landbouw, in tegenstelling tot de geruchten, volgens welke de re gering het voornemen zou hebben ge had, een nieuwe samenstelling aan het brood te geven en de subsidiepolitiek los te laten. Het blijkt nu, dat deze geruchten ont staan zijn, omdat uit kringen van de Nederlandse bakkerspatroons aandrang is uitgeoefend om verandering in de broodprijs te brengen. De laatste tijd is er namelijk een sterke verschuiving waar te nemen van de consumptie van wittebrood naar het zogenaamde volks brood, waaraan door de bakkers vrij weinig wordt verdiend. Egyptische Sheik verklaart Verzoeningscommissie voor Palestina geeft pogingen op Vandaag zal Sheik Ibrahim Hamroesj, de hoogste Mohammedaanse autoriteit ter wereld, te Cairo een uitspraak op basis van de Koran doen, waarbij zjj, die met de Britse strijdkrachten samenwerken, veroordeeld worden als „verraders van God en het vaderland". Het is niet bekend of de beslissing al leen zal gelden voor de Islamieten in bet Nijldal. Om herhaling te voorkomen van in cidenten tussen Britse leraren en Egyp tische leerlingen, verschijnen de Engel se leraren tot nader order niet meer op de scholen. Volgens een blad in Cairo hebben de Britse gezinnen in de Egyp tische hoofdstad opdracht gekregen zich gereed te houden om het Nijldal direct te verlaten, als de toestand slechter mocht worden. De verzoeningscommissie voor Pales tina beëindigt haar werkzaamheden, omdat Israël en de Arabische staten niet bereid bleken tot een wijziging van standpunten, die ten slotte een op lossing mogelijk had kunnen maken. Gistermorgen zijn in Bremershaven met het Amerikaanse troepentransport schip „Generaal Butner" de eerste 2200 officieren en manschappen van, de 28e Amerikaanse infanteriedivisie aangeko men. Dit is de zesde Amerikaanse di visie. die in Duitsland wordt gelegerd. Bondskanselier Adenauer heeft Woens dag te Parijs met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Acheson, een onderhoud van drie uur gehad, waarover hij zich na afloop „ten volle tevreden" verklaarde. „Wanneer de be sprekingen, die ik hier begonnen ben, op deze wijze worden voortgezet, kun nen alle betrokkenen tevreden zijn", zei Adenauer. De watersnood in Noord-ltalie Terwijl onzegbaar groot leed is neergekomen op de hoofden van honderd duizenden Italianen in het overstroomde gebied in het Noorden, ontzien geweten loze elementen zich niet van de onbeschrijflijke nood gebruik te maken tot het dienen van hun politieke doelstellingen. Gelijk reeds gemeld werd, sturen de communisten het hulpwerk naar vermogen in de war. Even schandelijk is de handelwijze van een groot aantal plunderaars, die de verlaten huizen afstropen. Kooplieden „handelen" met de wanhopige boeren en kopen voor schandelijk lage prijzen vee op. In verband met het bovenstaande is het overstroomde gebied van de Po-delta tot „militaire zone" verklaard. Plunderaars zullen nu onmiddelliju doodgeschoten worden. De prefect van Venetie heeft de communistische burge meester van Cavarzere, een plaats, die Maandag werd overstroomd, wegens obstructie van zijn functie ontheven. Erbarmelijk zijn nog steeds de toe standen in het getroffen gebied. Op de eerste verdiepingen van de huizen in Adria roepen vrouwen en kinderen wanhopig om voedsel. Lukt het hun de aandacht te trekken van de varende hulppatrouilles, dan laten ze mandjes zakken en verslinden als uitgehonger de dieren het brood, dat hun gegeven wordt. Ergens vond men een man, dood van kou en honger, op een baal stro drijven. Onder hem lag het bevroren lichaam van een kind, dat hij had wil len beschermen. Volgens officiële schat ting zijn veel meer dan de helft der 350.000 inwoners van de provincie Ro- vigno, dakloos geworden Velen blijven nog in hun huizen, omdat z, hopen, dat het water als door een wonder zal ver dwijnen. Het kan echter maanden du ren eer de dijken hersteld kunnen wor den, zelfs als de regens ophouden. Amerika heeft door de ECA acht mil liard lire voor het herstel van de scha de, beschikbaar laten stellen Acht Eu ropese radio-stations hebben een hulp actie ingeluid, die genoemd wordt de „internationale geluksketen" Na elkaar richtten de stations oproepen om hulp tot hun landgenoten. Tot slot werd door de deelnemende zenders vijftien seconden stilte in acht genomen, ter herdenking van de slachtoffers. Ook uit Frankrijk worden overstro mingen gemeld. De Rhone en haar zij rivieren zijn door geweldige regens bui ten hun oevers getreden. Een vierde deel van bet departement Vaucluse staat onder water. In het Rhönedal is de vlakte van Avignon een groot meer ge worden. Hier en daar staat het water twee en een halve meter hoog. Vele huizen zijn reeds bezweken en het zie kenhuis van Bollene staat onder water. Het peil van de Rhone stijgt vjjf centi meter per uur onder onafgebroken re gen. Het gehele stroomgebied van de Rhóne wordt door overstromingen be dreigd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1