West-Duitsland wordt souverein Duitse trawler op een mijn gelopen en daarna gezonken Twee dodelijke ongevallen in Assendelft Algemeen verdrag ie Parijs ondertekend BEZETTINGSSTATUUT DOOR EEN VEILIGHEIDSPACT VERVANGEN Churchill naar Amerika Wysjinski antwoordt Zaterdag op het Westelijk ontwapeningsplan Open brief aan alle Amerikanen Overeenkomst over een wapen stilstandslinie in Korea Kakt foeójtek Subardjo sprak met mr. Stikker en ir. Peters Vrijdag 23 Nov. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 277 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Op 29 December: Hulp voor onafhankelijke gebieden verzocht Mossadeq onderhandelt in Cairo Bemanning door de Brandaris gered Engelse boot had schade aan machine Wateler-Vredesprijs aan Jean Monnet toegekend T.V.-kijkgeld f 2.50 per maand Restaurateur verzweeg twintig mille inkomen BUREAU: ADMINISTRATIE VoordAm 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAESCHE COURANT ■1r TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd.. 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Op 29 December zal de Britse pre mier, Churchill, naar Washington ver trekken, vergezeld van de ministers Eden en Lord Ismay en de atoomdes kundige Lord Cherwell. Op 3 Januari zullen de besprekingen tussen Truman cn Churehill beginnen. Het eerste punt dat behandeld zal worden is de kwes tie der controle over de Amerikaanse luchtbases in Engeland. Churehill zou meer controle wensen. Te Washington wijst men er op, dat volgens de huidi ge ongeschreven overeenkomst de V.S. alléén beslissen, of en wanneer bom men van uit Engeland tegen een derde mogendheid zullen worden gebruikt. Men verwacht dat het bezoek aan Amerika en Canada twee weken zal duren. JAE BESPREKINGEN, die de Westduitse Bondskanselier Adenauer gisteren te Parijs heeft gehad met de Westelijke ministers van buitenlandse zaken, heeft meer resultaten opgeleverd dan hij bij zijn vertrek uit Bonn verwachtte. Men is het namelijk eens geworden over een aantal kwesties, waarover nog verschil van inzicht bestond. Als gevolg hiervan is thans het verdrag tussen West-Duits land en Amerika, Engeland en Frankrijk in hoofdzaak goedgekeurd. Wanneer het door de respectieve regeringen wordt aanvaard, komt er een einde aan het bezettingsstatuut en wordt West-Duitsland opgenomen in de Europese gemeen schap. lijk tot resultaat gehad, dat West- Duitsland practisch volledig in zijn souvereiniteitsrechten wordt hersteld. De moelijkheden, die te Bonn nog on opgelost waren gebleven, zijn thans geheel opgehelderd. Deel van de Europese defensie-gemeenschap l'je conferentie, die behalve door Ade- nauer werd bijgewoond door de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Acheson, zijn Britse ambtge noot Eden en door Maurice Schuman als plaatsvervanger van de Franse mi nister Robert Schuman, heeft uiteinde- Algemene Vergadering Griek vroeg zelfbeschikkingsrecht voor Cyprus Gisteren zijn in de politieke commissie van de V.N. de debatten over de Westelijke resolutie voor „regeling, beperking en evenwichtige vermindering van alle strijdkrachten en bewapening" voortgezet. De Nederlandse afgevaar digde, Von Balluseck, verklaarde, dat Nederland het ontwapeningsplan steunt, doch dat het zich het recht voorbehoudt later dieper op het onderwerp in te gaan. Hij vroeg de commissie het debat uit de sfeer van de ideologie te halen, die niets met het tellen van kanonnen en het bepalen van industrieel oorlogs potentieel te maken heeft. De Egyptische afgevaardigde meende, dat het ont wapeningsvoorstel de grootste aandacht verdiende. Ondanks de Britse actie in het Suezkanaalgebied en de Franse houding ten opzichte van Marokko, zou Egypte het ontwerp objectief bestuderen. Egypte steunt iedere resolutie, die de atoombom wil verbieden. Ook Belgie beloofde de Westelijke voorstellen te steunen. In de middagvergadering deed de Griekse afgevaardigde, Mavros, een beroep op Engeland, zelfbeschikkings recht aan Cyprus te verlenen. Vol- Over uitbreiding van de Perzisch-Egyptische relaties Mossadeq maakt van zijn verblijf in Egypte gebruik voor het voeren van uitgebreide onderhandelingen over di verse onderwerpen. Zo is aangekon digd, dat spoedig besprekingen zullen beginnen over uitbreiding van de be trekkingen tussen beide landen. Men wil een regeling treffen voor de be slechting van geschillen en het be staande Perzisch-Egyptische verdrag laten dienen als grondslag voor een complex van tractatcn met de andere Arabische landen en de andere staten in het Nabije- en Midden-Oosten. Voorts schijnt de Perzische premier er naar te streven, een belangrijk deel van de olieproductie van zijn land aan Egypte te slijten. In de zone van het Suezkanaal ko men nog steeds incidenten voor. Twee militairen zijn gedood en twee gewond bij een overval in het havengebied van Port Said. Bommen zijn gehvorpen naar een school in Ismailia, die in gebruik is als hoofdkwartier van het Britse le ger. Er werd geen schade aangericht. De Internationale Arbeidersorgani satie te Genève zal en commissie naar het Suezkanaal zenden, om na te gaan waar er waar is van de Egyptische klacht over dwangarbeid, wanneer Egypte hierop prijs stelt. KAKEL DOORMAN BINNENKORT NAAR PORTSMOUTH De „Karei Doorman" zal binnenkort een bezoek brengen aan Portsmouth Voor de bemanning bestemde St. Nico- laaspakketten kunnen daar op 4 De cember nog m ontvangst worden ge nomen. Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zachter. ZATERDAG: 16.39. Maan op Zon op 8.13, onder 2.18, onder 14.19, gens Mavros eist het merendeel der bevolking van Cyprus dit recht op, om zich te kunnen stellen onder de Griekse regering. Dr. Suleiman van Indonesië, constateerde, dat de pogin gen om met het oog op de defensie inspanningen kunstmatige marktvoor- waarden te scheppen in koloniën groot gevaar opleveren. Hij vroeg de grote mogendheden zich de explosieve toe stand te realiseren, die reeds in de af hankelijke gebieden bestaat als gevolg van de buitengewone ellende en de uiterst kwetsbare economie. De Sowjet-afgevaardigde, Zaroebin, beschuldigde de koloniale mogendhe den van roofzuchtige uitbuiting van de van haar afhankelijke gebieden. De USSR zou alle maatregelen voor lots verbetering van de uitgebuite volke ren steunen, aldus Zaroebin. Zaterdag zal de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Wysjinski, in de bijeenkomst van de politie commissie van de V.N. antwoorden op het ont wapeningsplan der drie Westelijke grote mogendheden. De geallieerde hoge commissie en, haar provinciale bureaux' zullen wor den afgeschaft. De geallieerden zullen ook het recht verliezen, zich in te laten met de binnenlandse aangelegen heden van de bondsrepubliek. Slechts zullen zij bepaalde rechten behouden, die samenhangen met de bijzondere strategische positie van West-Duits land. Deze hebben betrekking op het stationneren van troepen in Duitsland, en de veiligheid van deze strijdkrach ten, de bescherming van Berlijn en kwesties, die Duitsland als geheel aan gaan. Gestreefd zal worden naar het her stel van de Duitse eenheid. Bepaald is, dat het algemene verdrag slechts in werking kan treden tegelij kertijd met de aanvullende overeen komsten en het verdrag inzake de op richting ener Euopese verdedigings- gemeenschap. ■WH De Navo-conferentie Minister Stikker naar Rome Aan de vooravond van de bijeenkomst van de Noordatlantische Raad te Rome, hebben 33 vooraanstaande Amerikanen, onder wie de vroegere minister van De fensie, Marshall, in een open brief een beroep op hun landgenoten gedaan om één enkele buitenlandse en econo mische politiek voor de landen van het Atlantisch Pact te steunen. Als alge mene doelen oppert men: één politieke autoriteit te stellen, tot welke generaal Eisenhower zich zou hebben te wenden, inplaats van twaalf nationale regerin gen, zoals thans. Het scheppen van één Atlantisch bureau voor formulering en uitvoering van de buitenlandse politiek van de Atlantische gemeenschap en het coördineren van de geallieerde econo mische politiek. Gisteravond vertrok de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken naar Rome om aan de Navo-conferentie deel te nemen. Bij zijn vertrek zeide mr. Stikker niet eerder resultaten te ver wachten dan tijdens een volgende ver gadering, die mogelijk eind Januari zal worden gehouden. De ministers Lief- tinck en Staf vertrekken resp. vandaag en morgen naar Rome. Naar verluidt staat het kustcomman- do voor het Kanaal en een deel van de Noordzee reeds een half jaar onder de Britse marinecommandant te Ports mouth. Het commando beschikte over vliegtuigen, mijnenvegers en andere kleine vaartuigen en bestreek delen van de Franse, Belgische, Britse en Neder landse kust. Minister-president dr. Drees spreekt aan de groeve van wijlen minister Van Maarseveen. Rechts van hem de vertegenwoordigers van H.M. en de kardinaal. Voor verslag zie men elders in dit blad. (Eigen berichtgeving) In Asscndelft hebben zich twee on gevallen met dodelijke afloop voorge daan, waarvan de 60-jarige wed. Luit uit Krommenie en de 6-jarige Arie de Lange uit Assendelft het slachtoffer werden. Scheepsramp bij Terschellingerbank De onderhandelaars van de V. N. en van de communisten in Panmoendjon zijn het heden, na een half uur eens geworden over een algehele oplossing van de kwestie der afbakeningslijn voor een staken van het vuren. Gistermiddag is de 631 ton metende stoomtrawler Steinbutt uit Hamburg op 25 mijl NNW van Den Helder op een mijn gelopen en na enkele uren gezonken. Het schip had zich buiten de geveegde route gewaagd. De twee en twintig op varenden zijn door de reddingboot Brandaris op Terschelling aan land gezet. De sleepboot Holland van de firma Doeksen heeft gepoogd, het schip naar de haven van Terschelling te slepen, maar deze bergingspoging is mislukt. De Steinbutt had veertien dagen in het Kanaal gevist en had vierduizend last haring aan boord. Een stoker heeft bij de ontploffing een kniewond opgelopen. en dat het nog voor slechts korte tijd stoom had. Het zou zich met matige vaart naar het lichtschip Terschellin gerbank begeven. Terstond voeren de reddingboten van Terschelling en Den Helder uit; ook de sleepboot Holland zette koers naar de aangeduide plaats. Aanvankelijk werd door de Noord- duitse kuststations ook nog een Argen tijns schip, de Rio Gualeguay, naar de Steinbutt gedirigeerd. Later kreeg het schip toestemming zijn reis te vervol gen. Toen de Duitse stomer op ongeveer achthonderd meter van de Terschellin gerbank was gekomen, ging hij voor anker. Na enkele uren bereikte de Brandaris de Steinbutt. Eerst werden elf leden der bemanning overgenomen, later ook Dadelijk na de ontpoffing begon het schip noodseinen uit te zenden. Het meldde, dat de pompen waren vernield W/AT ZULLEN wij een Kerstfeest heb- ben, vrienden, als de weekloners hun elf procent hebben opgestreken! Bij de volgende toeslag krijgen we waarschijnlijk een zakje drop in de knuistjes gestopt. Maar troost u, mil- lioenen hebben het beroerder. In Hon garije, dat dagelijks de zegeningen van bet communisme ondervindt, mag men helemaal geen Kerstfeest meer houden. In plaats daarvan gaat men op 21 De cember de verjaardag van oom Jozef vieren. De invoer van kerstbomen is ook al verboden, dat is voor de onder grondse kerstvierders, ziet U? Als alles goed gaat krijgt de provincie Utrecht een provinciale vlag, die er zo uitziet: twee liggende banen, boven wit, onder rood. In de bovenhoek van de witte baan aan de zijde van de stok, komt een vierkant, rood vlak waarop een wit kruis (niet van de wijkverple ging en zo, maar als herinnering aan de Stichtse banier). Nederland en Zwitserland hebben nu een overeen komst inzake de belastingen, die ook maar een kruis zijn. De overeenkomst tracht „dubbele belastingen te vermij den". Ze mogen minister Lieftinck wel een vetgedrukt exemplaar van die over eenkomst sturen. De Amerikaanse filmspeler Franchot Tone heeft er ook Als ze 't nou toch 'rs eens worden! Ik ben 'r ondersteboven van'. genoeg van, dat wil zeggen, van zijn vrouw Barbara Payton, met wie hij zeven weken geleden trouwde. Fran chot wil scheiden, daar zijn vrouw wenste op te treden in een film, waar in ook Tom Neal meespeelt. Nu is Fran chot vlak vóór zijn huwelijk met Tom siaags geweest en nou beschuldigt hij zijn gade van „buitengewone wreed heid". Q Och ja, de één heeft zijn ge maal en de ander een stoom-gemaal. In het bezit van zo'n echtgenoot beklaagt zich mevrouw Kelly, in New Jersey. Ze wil scheiden, omdat ze in het echte lijk bed geen oog kan sluiten, daar haar man onbedaarlijk snurkt en ook als hij wakker is, de huiselijke vree met piep geluiden bederft. Nóg een piepge luid. Dc Philipsfabrieken in Duitsland hebben een nieuw muziekinstrument vervaardigd, wrarvan de toon langs electrische weg wordt opgewekt. Een luidspreker versterkt het geluid. Men kan met dit apparaat, dat „Ela-Geraet" genoemd is. een heleboel muziekinstru menten nabootsen. Q Hitiers „Arends nest" bij Berchtesgaden, waarvan de bouw maar achthonderd millioen gul- d< i kostte, zal binnenkort worden ge sloopt door een Beierse firma. Men was bang, dat het gebouwencomplex een „heiligdom" voor de Duitsers zou v/orden. de anderen. Het Duitse schip zonk toen langzaam. De reddingboot bracht een tros van de Holland op het schip over, waarop de sleepboot begon met een poging, het vaartuig naar Terschelling te slepen. Tijdens deze vaart is het schip gezonken. In de loop van de avond zond ook de Engelse kustvaarder Streamfisher nood seinen uit. Het schip lag op 17 mijl ten Westen van Hoek van Holland met machineschade, en vroeg sleepboothulp. Deze bleek later niet nodig te zijn. Voorts bleek de Duitse tanker Kraut- sand stuurloos op de Noordzee rond te drijven. Het schip is naar Rotterdam gesleept. Door zijn werk aan het plan Schuman De „Wateler-vredesprijs", ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, die in 1927 overleed, is dit jaar door de Car- negie-stichting te Den Haag, aan wie de nalatenschap van de heer Wateier was vermaakt, toegekend aan Jean Monnet te Parijs. Dit is een erkenning van de diensten, door hem aan de zaak van de vrede bewezen als de geeste lijke vader van het plan Schuman. Hij ontvangt twee millioen Franse francs, in overeenstemming met het testament van de heer Wateier, waarin was be paald, dat uit het revenu van zijn nalatenschap, jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend. Mevrouw Luit kwam 's avonds om half negen van het station en wilde de Provinciale weg oversteken. Door het stormachtige, regenachtige weer lette ze niet op het naderende verkeer. Zij werd door de uit de richting Wormer- veer komende auto, bestuurd door de Uitgeester vertegenwoordiger H. gegre pen. Het slachtoffer werd tegen de grond gesmakt. Dr. Kuiper was spoedig ter plaatse, doch kon slechts de dood constateren. In deegmachine gteraakt. Een wel zeer bijzonder ongeluk deed zich voor in de bakkerij van de heer De Lange aan de Dorpsstraat 613 te Assendelft. De bakker was druk aan het werk in de bakkerij, waar ook z'n zesjarig zoontje Arie rondliep. Op een gegeven moment bemerkte de vader dat de elec- trisch gedreven deegmachine niet meer liep. Toen hij ging kijken, bemerkte hij tot zijn grote ontzetting dat z'n zoon tje voorover in de machine lag. Dr. Venekamp kon slechts de dood constateren. Het knaapje, dat ogen schijnlijk niets mankeerde, moet een klap van één der grijparmen tegen het hoofd hebben gekregen, aan de gevol gen waarvan het is overleden. In een nota aan de Tweede Kamer over het regeringsbeleid ten opzichte van de televisie, deelt staatssecretaris Cals mede, dat het kijkgeld voor hou ders van T.V.-apparaten is vastgesteld op f 2,50 per maand. De PTT zal dit bedrag op dezelfde wijze ais thans het geval is met de luisterbijdrage voor radiotoestellen incasseren. Een boete van f 500,subsidair een maand hechtenis eiste de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen een 50-jarige restaurateur uit Rot terdam. Deze had in December 1945 op zijn buitengewoon aangiftebiljet ver zwegen, dat hij in 1941 en 1942 in totaal f 20.000,meer inkomen zou hebben gehad, dan hij zou hebben op gegeven. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subardjo, heeft gisteren in Den Haag een onderhoud gehad met zijn Nederlandse collega mr. D. U. Stik ker, de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, Ir. L. Peters en dc waarnemend Hoge Commissaris van In donesië in qns land, mr. Djumhana. Men heeft van gedachten gewisseld over de betrekkingen tussen beid? lan- wordt van bevoegde zijde Over relaties tussen Indonesië en Nederland den, aldus vernomen. Bij zijn vertrek naar Indonesië, gis teravond, zei minister Subardjo „geen besprekingen van politieke aard" te hebben gevoerd. Hij zeide te verwach ten, dat na zijn aankomst te Djakarta, de Indonesische delegatie v( ->r de Unie besprekingen naar Den Haag zal kun nen vertrekken. Betreffende het Indo nesische standpunt in de vergadering der V.N. deelde minister Subardjo mee, dat zijn land geen bepaalde zijde wil kiezen, doch alleen wil ijveren voor het behoud van de vrede. Ten opzichte van het Westerse voorstel heeft Indonesië nog geen definitief standpunt bepaald.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1