;kerij NAVO-conferentie begint vandaag ,X.r\ IOPJES Beperking van Britse invoer veroorzaakt grote schade r EEN TEVREDEN VIERTAL Franse delegatie verliet de Beheerschapsraad der V.N. Kakt ReójteJi Minister In 't Veld kondigt nationale premielening aan Het Duitse probleem R. ERS lit verdient 0.75 1.95 5.95 )en 9.75 1.98 2,95 3.50 8.50 IS.75 5.95 3.95 4.95 2.50 a 2.40 iten breiwol ft k Zaterdag 24 Nov. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 278 Mossadeq doet intocht in Teheran Meer samenwerking op alle gebied verlangd Meningsverschil over herbewapening? Nieuwe bressen in de Po-dijken Adenauer is tevreden Verdachte boekte een belangrijke winst Canada heeft plaats voor 18.000 emigranten Dit jaar komen 54 000 woningen gereed leverd kers: if 67 f 5 Ï9 EN VOL etc. etc. E 1.95 per kn 1.95 p. knot i en ga dus m LAAT 20 BUREAU: administratie Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J BIJLSMA en C. krak Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Bezoek aan Egypte was succesvol De Perzische premier Mossadeq is gisteren uit Cairo te Teheran aange komen. Dadelijk na aankomst op het vliegveld is hij naar het paleis van de sjah gereden. Langs de weg van het vliegveld naar de stad is h|j door naar schatting honderdduizend mensen uit bundig toegejuicht. Mossadeq reisde met een door de Egyptische regering gecharterd vlieg tuig Bij zijn vertrek verklaarde de pl.v. Egyptische minister van buiten landse zaken, Ibrahim Farag Pasja, dat een overeenkomst was bereikt krach tens welke Egypte Perzische olie zou kopen. Mossadeqs bezoek werd succes vol genoemd. Perzie zal koning Faroek ook als ko ning van de Soedan erkennen. Het Britse vliegdekschip Illustrious is met een flinke troepenmacht aan boord uit Portsmouth naar het Midden-Oosten vertrokken. NA DE IJSREVUE HET CIRCUS In het Amsterdamse Carré is de ijs- revue geprolongeerd tot 16 December. Daarna zal Circus Strassburger er weer zijn intrek nemen. JN ZEKERE zin is de conferentie gis teren reeds begonnen, toen com missies zijn bijeengekomen ter voorbe reiding van voorstellen en rapporten over de punten, die aan de orde zullen komen. De commissie voor samenwer king op niet-militair gebied heeft de laatste hand gelegd aan een vérstrek kend rapport over economische, socia le en culturele samenwerking. Men meent te weten, dat hierin voorstellen zijn opgenomen, betrekking hebbende op de mogelijkheid van nauwere poli tieke banden tussen de verdragslan- den. Het hoogtepunt van de conferentie komt Maandag. Dan zullen de gene raals Eisenhower en Gruenther en öe economische deskundige Averell Har- riman, de voorzitter van de raad der wijzen, hun uiteenzettingen over mili taire en economische vraagstukken geven. Naar verluidt wil de militaire commissie het tempo van de herbewa pening versnellen. Indien dat zo is. zullen er waarschijnlijk meningsver schillen ontstaan met de ministers van financiën. Deze kennen immers maar al te goed de weerslag die dit zou hebben op het levenspeil hunner vol keren. Op deze conferentie zal verder het Europese leger ter sprake komen naar aanleiding van het rapport, dat de Franse minister Robert Schuman hierover zal uitbrengen. Bestaande afspraken worden niet nagekomen Nederlandse handel is zeer verstoord De zeer drastische beperking van de Britse invoer biykt voor de Nederland se handel op Engeland uitermate nadeli ge gevolgen te hebben. Het is n.l. ge bleken, dat contracten en verdragsver plichtingen niet worden nagekomen. Het gevolg is, dat tal van Nederlandse be drijven moeilijkheden krijgen bij de be taling van hun credieten. Toen Engeland op 7 November zijn invoer stopzette, had men algemeen de indruk, dat bestaande afspraken ge stand zouden kunnen worden gedaan. Britse maatschappijen hadden vaak aanzienlijke orders in Nederland ge plaatst en soms al een deel van de prijs vooruit betaald. Goederen werden ver vaardigd of aangekocht en opgeslagen. Daarvan kan niets worden afgeleverd De Nederlandse exporteur kan het ont vangen geld niet voor andere transac ties gebruiken, waardoor hij in moei lijkheden komt Zowel de Nederlandse RUSLAND PROTESTEERT BI) AMERIKA Rusland heeft bij Amerika geprotes teerd wegens schending van de Siberi sche grens door een Amerikaans vlieg tuig In de protestnota wordt gezegd, dat Russische iagers op het vliegtuig hebben geschoten De nota is op 7 No vember te Moskou overhandigd. Gene raal Ridgway is verzocht een onderzoek in te stellen. Er wordt een toestel der Amerikaan se marine met tien man aan boord ver mist. Het was een bommenwerper, die op patrouille was voor de weerdienst en sinds 6 November niet op zijn basis is teruggekeerd. Men neemt te Wash ington aan, dat dit toestel in het Rus sische protest wordt bedoeld. cKt Verwachting tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen maar in de Noordwestelijke helft van het land later ook en kele opklaringen. AanvankeUik krachtige en nu en dan ha'-de Zuidwestelij ne wind en zacht vooi de tijd van het jaar. Later tot matig afnemende wind tussen Zuidf en West en minder zacht. MAANDAG Zon op 8 17, onder 16.37. Maan op 4.59, onder 14.44. als de Britse handel is over deze gang van zaken uitermate verstoord. Momenteel liggen voor vele millioe- nen guldens vers fruit voor Engeland in Nederlandse koelhuizen. Deze voor raad zou tot in Januari worden afgele verd. Het wordt door bederf waarde loos en kan nergens anders worden ver kocht Plaatsing op de eigen markt zou alleen tegen afbraakprijzen mogelijk zijn, hetgeen het faillissement van de betrokken exporteurs zou betekenen. In handelskringen wil men nu aan drang op de regering gaan oefenen, om te bereiken, dat nu ook geen vlees- en zuivelproducten meer naar Engleand worden geleverd. Deze kan men elders, zelfs in het dollargebied, zeer goed plaatsen. Ook zouden niet langer Britse industrieproducten moeten worden ge kocht. VANDAAG begint te Rome de zitting van de raad van ministers van de landen van het Noordatlantische Pact. Deze omvat de ministers van buitenlandse zaken, defensie cn financiën der aangesloten landen. De conferentie wordt be schouwd als de grootste vergadering, tot dusverre in het kader van de NAVO gehouden. Er worden debatten verwacht over zeer belangrijke kwesties, zoals een nauwe samenwerking op allerlei terrein, en het tempo der herbewapening. Ten aanzien van het laatste zullen zich misschien meningsverschillen voordoen tussen de ministers en de militaire leiders. Toestand In Frankrijk iets verbeterd In het kustgebied van de Adriatische zee zijn de dijken van de Po onder een nieuwe vloedgolf op acht plaatsen be zweken. Wederom zijn duizenden per sonen uit hun huizen verdreven en de inwoners van zeven dorpen in het over stromingsgebied werden gewaarschuwd zo gauw mogelijk te vluchten. Hier ziet men nu hetzelfde trieste beeld als in de gebieden, die eerder overstroomd wer den. Het water in het ondergelopen gebied in de Provence (Frankrijk) zakt lang zaam. Ook in de gezwollen Rhóne en diens zijrivieren zakt het water lang zaam .De Loire stijgt nog steeds en in Bourgondie, nabij Nevers en Macon, is de toestand ernstiger geworden. V.l.n.r. Acheson (Verenigde Staten), Adenauer West-DuitlandSchuman (Frankrijk) en Eden (Engeland) na afloop van hun conferentie te Parijs, die tot bevredigende resultaten heeft geleid'. Uit protest tegen een ongewenst voorstel De Franse delegatie heeft Vrijdag de vergadering van de Beheerschapsraad der V.N. verlaten uit protest tegen een voorstel van Irak, om politieke kwesties te bespreken, verband houdende met de positie der afhankelijke landen. De Franse gedelegeerde Pignon meen de, dat de commissie uitsluitend een technische taak heeft en vroeg uitstel, om eerst overleg met zijn regering te kunnen plegen. Dit werd afgewezen, waarop hij de zaal verliet. Nadien werd op Engels verzoek de vergadering tot Maandag verdaagd. De politieke commissie heeft het debat over het Westelijke ontwapenings voorstel voortgezet. Tegen alle verwach tingen in kwam Wysjinsky niet aan het De Westduitse kanselier Konrad Adenauer is gisteren per vliegtuig uit Parijs naar Bonn teruggekeerd. Bij zijn aankomst in Bonn verklaarde Adenau er uiterst verheugd te zijn over de bui tengewoon hartelijke ontvangst, die hem in Parijs door de ministers van buitenlandse zaken van de Westerse grote mogendheden was bereid Hij was voorts zeer tevreden met de vor dering van de onderhandelingen. Ons vofk vindt: In de stad heeft men groter inkomen nodig Druk wordt er gesproken over de kwestie of het rechtvaardig is, dat de lonen en salarissen in de grote stad hoger zijn dan op het platteland. Het NIPO heeft dit probleem ook onder de loupe ge nomen, door een aantal opinie onderzoekers de vraag te laten stellen: „Welk inkomen heeft vol gens u een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kinderen om nèt rond te kunnen komen?" Het gemiddelde antwoord van alle ondervra igden over het ge hele land luidde: „f 62.per week" De bewoners van de grote steden 100.000 en meer inwoners) meenden, dat zo'n gezin f 67.— nodig zou hebben. In de middelgrote steden (van 20.000 tot 100.000 inwoners) dacht men het met I 01.— per week te kunnen redden. In de kleine ge meenten (onder de 20 000 imvo- ners) was men al heel bescheiden, want daar noemde men als week loon: f 58.— per week. woord. Aangenomen wordt nu, dat hij heden op het voorstel zal antwoorden De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, heeft verklaard, dat hij bemoedigd was door de eerste reacties op het Westelijke voorstel. Hij zeide te hopen op een ernstig Russisch antwoord, dat bereidheid tot samenwer king tot uitdrukking brengt en tot voor uitgang zal leiden. De commissie ad hoe heeft de vervan ging van de Balkancommissie door een speciale sub-commissie met vijftig te gen vijf stemmen en drie onthoudingen goedgekeurd. De zaak Rinchard Tijdens de voortzetting van het pro ces tegen de Belgische chirurg dr. Rin chard, die er o.m. van wordt beschul digd de wethouder van La Louviere, De Berghe aan de Duitsers te hebben ver raden, slaagde de verdachte erin aan te tonen, dat er best een andere reden ge weest zou kunnen zijn, waardoor de wethouder werd gearresteerd. Het As sisenhof besloot het dossier, dat de Duit sers in 1940 van de zaak De Berghe hebben aangelegd, te laten opsporen. Zulks op voorstel van de beschuldigde zelf, die daardoor een belangrijke winst heeft kunnen boeken. Volgende week aanmelding voor Australië mogelijk Canada is nog steeds het belangrijk ste emigratieland. Volgend jaar zullen circa 18.000 Nederlanders daar geplaatst kunnen worden, zo werd door het com missariaat voor de emigratie medege deeld. De landverhuizing is nu eerst in volle gang, hetgeen ook nodig is. door de enorme bevolkingstoename in ons land. In de periode 19001949 was de bevolkingstoename in Nederland 92.2%, tegen bijv. in Belgie 28%. Slechts gering is het aan tal der genen, die in de vreemde mislukken, verpauperen, of naar het vaderland terugkeren. Men schat hun aantal op circa drie procent van het totaal aan tal landverhi 'zers. In de eerstir zes maanden van 1951 vertrokken er 22.454 Nederlandse emi granten. Hoezeer de landverhuizing sedert het einde van de oorlog is toe genomen blijkt wel uit het feit, dat Canada in 1946 slechts negen immi granten ontving, in 1947: 2361, in 1948: 6899, in 1949: 6855, in 1950: 7033 en in de eerste helft van dit jaar. 11.187 per sonen. Naar Nieuw-Zeeland vertrok ken tot 30 Juni 1950 slechts 886 per sonen. De aanmelding voor emigratie naar Australië zal volgende week weer wor den opengesteld, zo deelde het com missariaat voor de emigratie nog mede. De grootste Engelse automobiel fabrieken, de Austin en de Morris, heb ben een fusie aangegaan. Y^/E BIBBEREN nog een beetje na van die spionnage-affaire van een tijdje geleden. Ten gerieve van de landver raders en buitenlandse pottenkijkers heeft de legerleiding enkele maatrege len genomen, die naar ik veronderstel, dienen om ons nieuwe spionnage- sensaties te besparen. Zo heeft men be kend laten maken, dat een Nederlandse soldaat de regering dertig gulden per dag kost. Gistermiddag kwam de me neer van de rubriek „U kunt 't geloven of niet", precies vertellen wat een divi sie kost aan uitrusting, salarissen, Ionen- enzovoort. U kunt het geloven of niet, maar als ik spion was bleef ik veilig achter het ijzeren gordijn of liet me de Hollandse kranten toezenden en ik stemde af op Hilversum. Mijn toe stel zou ik niet op radio-Hamburg zet ten, want daar beledigen ze luisteraars. Toen enige weken geleden een uitzen ding 's avonds werd besloten, kon men de omroeper horen zeggen: „Goede nacht en welterusten en blijf 'r niet in!" Het was een uitgesproken gedachte. In elk geval zal hij zelf wel niet geble ven zijn, dacht ik zo. In Neurenberg is bij het station een onontplofte bom gevonden, q Het zal u zeker opvallen, dat mijn foto, in het midden van dit Honderd millioen gulden voor woningbouw In een te 's-Hertogenbosch gehouden openbare bijeenkomst heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, als een der middelen om het tekort aan gelden voor de woningbouw in te lopen, een nationale premie lening van honderd millioen gulden aangekondigd met als kleinste coupures stukken van 25.daarnaast zal de mogelijkheid worden opengesteld in te schrijven op een obligatie-woningbouwlening op een rentevoet van vier procent. De overwerkactie, die de vakbeweging wenst te beginnen en de spaaractie van de werknemer van een kwartje per week met daarbij een kwartje van de werk gever, achtte de minister goede middelen om het tekort mede te helpen inlopen. Alleen de laatstgenoemde actie reeds zou een bedrag van vyftig millioen per jaar betekenen. dagelijkse stukje papierverspilling, erg onduidelijk is. Dat ligt hem aan het feit, dat in de Kodak-fabrieken te Rochester een grote brand is uitgebro- Theodoor droomt zich al in 't Stadion ken, waardoor honderden tonnen foto papier zijn verbrand. De schade be draagt vijf millioen gulden, n Na deze ramptijding voor de amateurfotografen een blij nieuwtje voor de wielrijders. Op de fietsen- en motoren ten toonstel ling, die deze maand in Londen werd gehouden, zag men naast fietsen in prachtige kleuren als helrood, citroen geel, paars en violet, het duurste rij wiel, dat in Engeland vervaardigd wordt. Het wonder heet „Concours" Het heeft een versnelling, verstelbaar voor tien snelheden, een gegraveerd stuur (mooi!), sprintwielen en raceban den uit één stuk. Dit laatste is nu be drog, want banden uit één stuk zijn lek. Net zo goed als een man uit meer dan één stuk, een gebroken man is. Nog meer gewield moois in het fiere Albion. En dat is de „woontrailer", een soortement woonwagen, die zo in trek is gekomen, dat de gemeenten zelfs ge hele parken hebben laten aanleggen De woontrailer-familie is uitgebreid met een nieuw type, dat „Statesman" heet. Deze bevat zitkamer, eetkamer, kinder kamer, slaapkamer voor kinderen, twee logeerkamers, keuken, badkamer en boven nog een slaapkamer voor pa en moe Statesman-bewoner. Wanneer men door gezamenlijke inspanning er in slaagt de tekorten in te lopen" aldus de minister, „dan kan men voor 1952 rekenen op 50.000 wo ningen. Cijfers, die de minister noemde achtte hij die van het aantal woningen, die in dit jaar gereed zijn of nog zul len komen n.l. 54.000 tot 55.000 het meest vermeldenswaard. Dit jaar heeft de bouwwereld het record van 1934 geslagen. In dat jaar werden n.l. 52.600 woningen gebouwd. lander alleen aanvaardbaar, indien hij leert bedenken, dat het dagelijkse le ven vaak snel een verandering van in stelling vraagt, indien tegenstribbelen een controverse tussen denken en doen zou scheppen, die ernstige gevolgen kan hebben. Het Nederlandse volk zal er verstan dig aan doen het Duitse probleem te bezien langs lijnen van opportuniteit. Alleen op die manier kan het met zich zelf in het reine komen. Wij stellen ons voor hierop in een volgend artikel na der in te gaan. JN de gemeenschap der vrije volkeren is het probleem van Duitslands we deropstanding een van de belangrijkste. De actualiteit van deze kwestie hangt nauw samen met de verscherping van de verhouding tussen de Oostelijke en Westelijke statenblokken. Wij mogen zelfs vaststellen, dat een slagvaardige eenheid van West-Europa ondenkbaar is zonder dat Duitslands positie nauw keurig is bepaald. Het is begrijpelijk, dat de Westeuro- pese landen geen enthousiasme kunnen opbrengen wanneer het gaat om de toe komst van Duitsland. De Verenigde Staten staan er anders tegenover. Zij hebben het optreden van Hitiers solda ten en politie nimmer aan den lijve on dervonden. Zij bleken spoedig na de oorlog bereid verbroederingspogingen te lanceren, waarvan de Westeuropese volkeren zich verre hielden. Oók in Nederland wist men, dat de Nazi-partij destijds een betrekkelijk gering aantal leden telde, doch men had bovendien ervaren, dat de Duitse zucht naar macht niet uitsluitend in partijkringen te vinden was. Wij hebben meer dan eens met grote bitterheid in ons hart kennisgenomen van het feit, dat na 1945 in West-Duitsland nauwelijks mensen te vinden waren, die eerlijk durfden bekennen het Hileriaanse ver toon mooi gevonden te hebben Wij hebben de Duitse zelfinkeer en verbijstering om wat er allemaal ge schieden kon onder het mom van „ge- sundes Volksempfinden" gemist. Niet, dat Nederland het Duitse volk tot in lengte van jaren op de knieën wenst, maar een eerlijke en openhartiger be tuiging van spijt, een minder luidkeels roepen van „wij hebben het niet ge weten", ware op het psychologische vlak van het Duitse probleem verstan diger èn nuttiger geweest. Het Duitse volk draagt van deze hou ding beslist niet alleen de schuld. De toespitsing der tegenstellingen tussen Rusland en Amerika heeft ertoe geleid, dat Duitsland aan twee kanten in de watten werd gelegd. Zowel Rusland als Amerika begrepen, dat de bundeling van krachten economisch, politiek en militair van de grootste betekenis is, zelfs een doorslaggevende factor. En voor deze eisen van de practijk moesten gevoelsoverwegingen wijken. Dit werd weliswaar niet openlijk uitgesproken, maar de tendens wees onweersprekelijk in deze richting. Geen wonder, dat in West-Europa en met name in Frankrijk en Neder land een gevoel van ontstemming, van onlust ontstond, dat, aanvankelijk verborgen, in de laatste tijd niet te onderdrukken was. Geen mens ter wereld kan het het Duitse volk kwalijk nemen, dat het met beide handen de kansen grijpt, die er liggen. Maar aan de tactiek, aan de „toon" ontbreekt welhaast alles! Het is naar onze mening vreemd, dat de Duit se kranten vol staan met klaagliederen over de handelwijze der Westelijke mo gendheden, terwijl wij geen felle aan klachten tegen subversieve, ex-Nazi elementen konden ontdekken. Men ver oordeelt deze lieden niet, men poogt hun handelen te verklaren! In ons land en elders doen wij niet veel anders dan nuchter vaststellen aan de hand van feiten, dat belangrijke groepen in Duitsland van de gelegenheid gebruik maken een ouderwetse en ons welbe kende grote mond op te zetten. Uit een hele serie gegevens daaromtrent me moreren wij een zeer recente aanval op H.M. de Koningin. De Duitser gaat langzaamaan weer eisen stellen. Van enige bescheidenheid is allang geen sprake meer. Men lette wel: het is verre van ons de Duitser te dwingen tot een chronische houding van boetvaardigheid. Maar tussen het boetekleed en nationalistische praal zucht is een groot verschil Om het maar rondweg te zeggen: de geallieerde plannen worden in West Europa gevoeld als een noodzakelijk kwaad. Wij zijn er bijzonder huiverig van te praten op voet van vertrouwen. Dat in de jaren na 1945 nog geen ver trouwen kon ontstaan is een direct ge volg van politieke omstandigheden, waarvan de Duitse leiders tot nu toe psychologisch een volstrekt verkeerd gebruik hebben gemaakt. Wij schrijven deze dingen zonder rancune. Wij schrijven deze dingen óók in het besef van het feit, dat vele fat soenlijke, eerlijke Duitse mannen en vrouwen ons standpunt kunnen ver staan en billijken. En voorts begrijpen en aanvaarden wij, dat Duitsland op een of andere wijze in de defensieve blokvorming moet worden ingescha keld. Maar wij mogen met het oog op het jongste verleden wat minder luid ruchtigheid van onze Oostelijke nabu ren verwachten. Deze overwegingen wij zijn ons ervan bewust liggen uitsluitend op het terrein van het gevoel. Wij zijn er evenzeer zeker van, dat zij aan de prac tijk vóóraf gaan. De plannen van de geallieerden, de besprekingen in Duits land, de geslaagde conferentie van Adenauer in Parijs zijn voor de Neder- (Lees verder kolom 5)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1