Eisenhower dringt aan op spoed bij vorming van Europees leger Conferentie van Grote Vier Eerste stap naar Europees ministerie van landbouw VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ambonese militairen zijn onrechte ontslagen ten m ring K.N.S.B. ijke besluiten kampioen sse libre i voor de steden verwerpt ingsplan Dinsdag 27 Nov. 1951 148e Jaargang No. 280 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hei verlanglijstje van de opperbevelhebber Verschillen in opleiding moeten worden weggenomen Amerikaanse geweer had de voorkeur Overeenstemming te Panmoendjon Henk Sch ijvenaar weer in een ziekenhuis Chinese vrouwen in de vuurlinie Zij kennen geen vrees In Joegoslavië wordt niet meer gezocht Engeland alzijdig Ko-fit B Koning Boudewijn naar Nederland Droevig einde van bal Verkiezingen in Perzie niet uitgesteld Montgomery in ons land Auto met drie inzittenden reed in Koninginnegracht te Den Haag :ne vergadering van chaatsenrijdersbond, Amersfoort werd enkele belangrijke Een voorstel van waarbij de alge- verklaart, dat het een bij de KNSB ;ing, onverenigbaar iige andere organi- van het schaatsen, ard. Voorts werd den voor de lange- ftig cent te verho- Dgelijk zal een bij- zergadering worden de voorstellen van [olland, welke ver- reorganisatie op het (ebaansport beogen, nemen. Ten slotte e van de vergade- ijsclubs en parti- van f 3750,voor bijeengebracht. de wedstrijden om schap van Neder- me, die gisteren te werden, ging tus- Cees de Ruyter en Vletz. De Ruyter s zuiver spel, voort- gevoelige achter- ïgs de band voort, in dit tournooi was 'aalwijker wederom van Nederland te .2 3000 66 487 45.45 6 2297 115 197 19.97 4 2209 150 181 14.72 2 1475 129 95 11.43 enen in volgorde: hoogste serie en oee'de aeliik ren een paar dui- getuigen van een :e het hoofdstede- ussel moest incas ed het nog slech- ;errein werden de itwerpen met 63 rderlandse jeugd- verdienstelijk 11 lelgische jeugd. E LEAGUE le voor de Engelse edstrijden luiden: iderers 42 As- bugh 2—0, Black- -2, ChelseaPres- Derby County on 21, Hudders- 13, Liverpool 00, Manchester ted 23, Ports- iotspur 2—0, Sun- 2. l Pag. 1) inski duurde twee bstelijke plan aan telijke voorstellen en zijn „als zij te pening en ontwa- Misschien zal het luidelijk zijn, dat rdt geen vredes- apen om gebruikt /sjinski, die zeide, onderscheid be- s „vredespolitiek" aggressieve impe- door het denk- heersing". inister van bul- ïeson, toonde een iende geest door 'k" tegen Rusland racht de Sowjet- mnen dwingen", en „minister van evelhebbers, die jn troepen in de an atomische wa- iat de westelijke rkeur schijnen te „controle" boven Zij beweren, dat t, doch „wat kan ls er geen verbod ;rbod van atomi- Wysjinski. „Wel verklaar u voor- zwart op wit". en wij zullen andere landen twerken van het etst". Het weste- e vraag zou aan- intwoordelijkheid e oorlogsvoering as gesteld. den noemden de en de Ameri- lessup sprak zijn uit. Een woord- e ministerie van hter zei, dat er de rede school. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCH COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. |N een vertrouwelijke bijeenkomst te Rome heeft generaal Eisenhower er by de stafchefs van de twaalf N.A.V.O.-landen op aangedrongen, de vorming van een Europees leger te bespoedigen en West-Duitsland hierin op te nemen. „De Westeuropese verdediging zonder West-Duitsland zou niets anders kunnen zijn dan een onbesliste toestand aan de Rijn", aldus de generaal die voorts verklaarde, dat er geen veiligheid voor Europa zal zijn, indien de stichting van een Europees leger zou falen. Eisenhower, die van mening was, dat de hem toegewezen troe pen op tijd aankwamen, uitte de klacht, dat de doeltreffendheid er van gehinderd werd door verschillen van opleiding en mobilisatie. Hij adviseerde de stafchefs deze verschillen te bestuderen en uit te schakelen. Wapens zouden op zichzelf geen strategische problemen kunnen oplossen. De strijdkrachten der N.A.V.O. zouden in een dergelijke staat van paraatheid moeten worden gebracht, dat zij onmiddellijk in geval van nood kunnen optreden. De opperbevelhebber zette ten slotte uiteen welke omvang volgens hem de Westerse strijdkrachten ten minste moeten hebben om de Sowjetunie er van te weerhouden West-Europa aan te vallen. werd overgelaten aan de Atlantische Raad. Tijdens deze vergadering heeft de Engelse minister van landsverdediging zich opnieuw verzet tegen de benoe ming van een Amerikaans admiraal tot opperbevelhebber der verbonden vioot- strijdkrachten in de Atlantische Oce aan. De overige landen hebben zich met een dergelijke benoeming ver enigd. Ook deze aangelegenheid zal door de Atlantische Raad in behande ling worden genomen. De Engelse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken heb ben gistermiddag hun Nederlandse, Belgische en Luxemburgse collega's ingelicht over de te Parijs met bonds kanselier Adenauer gevoerde bespre kingen. De Italiaanse minister. De Gasperi gebruikte het diner met Anthony Eden. Zij spraken over algemene politieke vraagstukken, waaronder Triëst. Reorganisatie ^ENEINDE te ontkomen aan het euvel van „praatinstituten" zou, volgens de „New York Times" een plan worden opgesteld om tot een soepeler werking HE ministers van defensie van de At lantische landen kwamen hijeen om het rapport over de aanbevelingen van de stafchefs inzake het geweertype te bespreken. De meerderheid van de stafchefs sprak zich uit voor gebruik van het Amerikaanse geweertype in plaats van het Britse. Er werd geen voortgang gemaakt en de beslissing De volledige delegaties van verbon denen en Noordelijken hebben heden morgen te Panmoendjon de door de verbindingsofficieren gesloten overeen komst inzake de afbakeningslijn voor een bestand in Korea goedgekeurd. Punt twee van de agenda voor de wa penstilstandsbesprekingen is thans af gewerkt. Vandaag nog zouden de dele gaties een begin maken met de bespre king van het derde punt: de krijgsge vangenen. Een volledig accoord moet thans binnen dertig dagen worden be reikt. Volgens de thans ondertekende af spraak zal de bestandslijn lopen van een punt op twee kilometer ten Zui den van Kosong aan de Oostkust via Satsjon, Moendoengni. Koemsong en een punt 914 kilometer ten Zuiden van Kaesong tot aan de monding van de Imdjin. Behalve over de reeds genoemde kwesties moet men het eens worden over de regeling voor het staken van het vuren en over aanbevelingen aan de politieke autoriteiten aan beide zijden. De Noordelijken zullen een voorstel van de verbondenen in overweging nemen, om reeds nu gegevens over de krijgs gevangenen te verzamelen ter verge makkelijking van de uitwisseling. van de Noordatlantische verdragsorga nisatie te komen. Het plan voorziet in een pyramidale organisatie, waarvan de top zou worden gevormd door de raad van ministers waarin, evenals nu het geval is, de ministers van buiten landse zaken, landsverdediging en fi nanciën der twaalf landen zitting zou den nemen. De rest van de „pyramide" zou worden gevormd door een interna tionaal soepel werkend orgaan, dat uit sluitend tot taak zou hebben de door de raad van ministers gegeven op drachten uit te voeren. Allerwegen instemming met Rode Kruis-actie JN het gehele land ls de Rode Kruis-actie voor de watersnood in de Po-vlakte met dermate grote instemming begroet, dat de intendance van het hoofdbestuur reeds Maandagavond moest over werken om speldjes en collecte bussen (van loodjes voorzien) te verzenden naar de afdelingen in het land en zowel bij de plaatse lijke afdelingen als bij het hoofd bestuur in Den Haag zijn Maan dagmorgen vroeg reeds de eerste giften binnengekomen. Vierdaagse vari 22-25 Juli Naar het ANP verneemt zullen de vierdaagse afstandsmarsen in 1952 wor den gehouden van 22 tot en met 25 Juli. Resolutie van Syrië, Irak en Pakistan vraagt: Irak, Syrië en Pakistan hebben in de vergadering van de politieke commissie der V.N. een resolutie ingediend, waarin een conferentie van de „Grote Vier" onder voorzitterschap van de president van de algemene vergadering wordt voor gesteld. Deze vergadering heeft ten doel te komen tot een oplossing van do fun damentele vraagstukken, welke thans de wereldvrede bedreigen. Op deze ver gadering zou nog tijdens de huidige zitting der algemene vergadering overeen stemming moeten worden bereikt over een ontwerp-resolutie. llllllllill!llll!lllllllllllllllillllllill!llllllinilll!l!lllllintll!lll!llll!llllllll!lllll>IIIIIIIIIIHIII!llll!llllll Koning Frederik bezocht gisteren de puinhopen van het mijnenarse- V.S en Rusland wensen eerst ruggespraak De Amerikaanse afgevaardigde dr. Philip Jessup, verklaarde in de wan delgangen van het Palais de Chaillot, dat zijn land bereid was aan een con ferentie der „Grote Vier" over de ont wapening deel te nemen, „indien de meerderheid van de politieke commis sie voorstander van deze bijeenkomst is". De kwestie moest echter eerst nauwkeurig worden onderzocht alvo rens een definitief besluit genomen kan worden. Ook in kringen van de Sowjet- delegatie is men dit standpunt toege daan. Men zeide, dat men eerst rugge spraak met Moskou diende te houden. In Franse en Britse kringen toonde men zelfs nog meer reserve. Hier deelde men medé, dat eerst met Amerika overleg gepleegd moest worden. Sommige klei ne landen juichten het plan toe, hoewel men uitdrukking gaf aan twijfel over een goede uitslag van een dergelijke conferentie. Nadat Henk Schijvenaar, de links back van het Nederlandse voetbalelftal, die Zondag in de wedstrijd tegen Bel gië een kuitbeen- en scheenbeenbreuk opliep, een door pijn veroorzaakte sla peloze nacht had doorgebracht, is hij gisteren in een Amsterdams ziekenhuis opgenomen. De doktoren hebben be sloten de dubbele beenbreuk aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, waarvoor Schijvenaar onder narcose zal worden gebracht. De E D O -speler, die zich kranig houdt, mag zich in een overweldigende belangstelling uit alle delen van het land verheugen. PILOOT BIJ DE BRITSE KUST IN ZEE GESTORT? Volgens een bericht van „North Fo reland Radio" is ter hoogte van Gorle- ston (Norfolk-Engeland) in zee een pi loot aan een parachute waargenomen. Gek/eed in overalls leiden zij aanvallen yVVEE Chinese „vrouwen in het zwart" zijn Zondagavond ten westen van Jontsjon gesneuveld en twee andere gewond en gevangen genomen, terwijl zij aanvallen op stellingen van de V.N. leidden. Dit is gisteren door geallieerde j officieren in Tokio verklaard. Een Canadese majoor zeide, dat een van de gevan genen, die er „jong en aantrekkelijk" uitzag, een zwarte overall droeg over een Chinees wintertenue. Maandag vertelde een Canadese mitrailleur-schutter hoe hij Zondag een „vrouw in het zwart" dodelijk trof en een andere verwondde. Een van haar stormde, zwaaiende met een revolver, naar voren en schreeuwde liaar manschappen in het Engels toe insgelijks te doen. yiOLGENS Reuter zijn de „vrouwen in het zwart" geen onbekenden meer voor de geallieerde soldaten. Men zegt, dat zij permanent ingedeeld zijn bij sommige gevechtseenheden, geen vrees kennen en onvervaard haar manschap pen in een aanval voorgaan. Elf dagen geleden werd aan het Ko reaanse front door een gewonde ge allieerde soldaat voor het eerst melding gemaakt van het optreden van een „vrouw in het zwart". Zij spoorde haar mannen tot de aanval aan, en gaf fluit signalen onder mortier- en artillerie vuur. Ut&e^eUcdt Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met voorname lijk in de Noordelijke helft van het land enkele verspreide buien. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust af en toe harde Zuid- Westelijke tot Westelijke wind Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Het vermiste vrachtvliegtuig De vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, die vijf dagen van Noord- Italie uit in West-Joegoslavie gezocht hebben naar de vermiste C47, heb ben het zoeken thans opgegeven. Ame rikaanse en Joegoslavische autoritei ten achten het thans hoogst onwaar schijnlijk, dat het vliegtuig in Joego slavië zou zijn neergekomen. naai in Kopenhagen, dat enige dagen geleden in de lucht vloog, waarbij zestien mensen werden gedood en zeventig gewond. EEN PLAN-SCHUMAN VOOR DE LANDBOUW JJE landbouwcommissie van de raad gevende vergadering van de raad van Europa te Straatsburg heeft een plan uitgewerkt tot het instellen van een plan Schuman voor de landbouw. De commissie, waarvan voor Neder land mr. J. Rip deel uitmaakt, heeft voorgesteld een hoge autoriteit voor de Europese landbouw in te stellen, die de unificering en de integratie van de landbouwmarkt zou moeten verwezen lijken. Het orgaan zou voorts maatregelen moeten overwegen tot verbetering van de sociale positie van de boeren =»u de landarbeiders, stabilisering van de prij zen der voedselproducten en opvoering van de voedselproductie in de Euro pese landen. Volgens de commissie zal namelijk het voedseltekort in Europa in 1952 vijl milliard dollar bedragen, waarvan de helft met dollars zal moeten worden geïmporteerd. Dit zal in het bijzonder wanneer de Marshallhulp wordt be ëindigd, tot grote moeilijkheden aan leiding geven. Het voorgestelde landbouworgaan zou supranationale bevoegdheden krij gen, doch het ministeriële comité, het opperste orgaan van de Raad van Europa, zou gerechtigd moeten zijn om besluiten van het orgaan op te schor ten, indien zij in strijd blijken te zijn met het levensbelang van één der lan den. Uitspraak van militair ambtenarengerecht Aan Ambonese militairen, die de tij delijke KL-status hadden, mag eerst ontslag worden gegeven, wanneer zij op hun uiteindelijke bestemming zijn MEDERLAND BEGINT groot te wor den vrienden, sedert het zijn eigen minderhedenprobleem krijgt door de kwestie van Friesland. Edoch, de vrij heid gaat in het rood gekleed en dat zagen we maar weer in Maastricht, waar een achtjarige jongen genoeg rekening. Hij Stalingrad, Tatyana Moerasjkina, is in Coventry aangekomen. De autoriteit zal daar de wederopbouw in ogenschouw nemen. Zoals bekend werden Coventry en Stalingrad beide in de oorlog ernstig beschadigd. Q Er zijn heel wat buiten- was Zweden in de landers in de Sowjetunie op visite kreeg van de druk, die zijn ouders in handel gegaan en vond het zeer genoe- maar of ze het prettig vinden is een de sinterklaastijd op l.em uitoefend m. gelijk nu als de rijke jongen uit het tweede. Volgens welingelichte kringen Het jongmens, Kareltje Heimer, nam sprookje in Kopenhagen te kunnen te- bevinden zich momenteel 700.000 Duit- de benen en verdween naar Duitsland, rugkeren. Q De loco-burgemeester van sers in Rusland. Ze zijn gedeporteerd wegens allerlei misdrijven, doch de- Hij bleef er vier dagen en keerde toen naar huis terug. Volgens zijn zeggen waren de Duitsers zeer ongastvrij cn bovendien hadden ze het fietsje, waar op Kareltje de tocht had gemaakt, in beslag genomen. Dit éne Kareltje heeft in het buitenland verschillende vriendjes van gelijke overtuiging. Som migen brengen het echter verder. In Kopenhagen arriveerde dezer dagen in zijn ouderlijk huis de heer Ole Clausen, die veertien jaar geleden de benen on der de arm had genomen cn naar Zwe den was gevlucht. De oorzaak was een ruzie met de onderwijzer op school. Zijn ouders dachten destijds, dat Ole verdronken was Na enkele maanden gaf men de nasporingen op En nu was Ole weer terug, compleet met een auto, een net pak en een flinke bank- Laat de Koning z'n pas meenemen s.v.p. was. zelfde welingelichte kringen beweren, dat aan die deportaties een vast plan ten grondslag ligt dat sedert 1945 syste matisch werd uitgevoerd. Het Chi nese volksleger is de Tibetaanse stad Sjigatse binnengetrokken, zo berichtte radio-Peking. De stad Sjigatse ligt on geveer 200 km ten Zuidwesten van Lhasa Nog meer onwelkome gasten: Ir. een Jtrechts warenhuis hebben snode indringers costuums van Sint Nieolaas en zijn twee Zwarte Pieten gestolen. Men vermoedt dat het een grapje van iemand uit het personeel is geweest. Die wou de Sint in zijn hemd zetten, maar het lukte niet, want de heilige man droeg de volgende dag een nog mooiere mantel dan die welke gestolen aangekomen. Dat mag dus niet gebeu ren in Nederland, waar zij immers slecht tijdelijk vertoeven. Aldus de uitspraak, die het militaire ambtenarengerecht gistermorgen heeft gedaan in de zaak van A. Saptenno te gen de minister van Oorlog. Saptenno had gesteld, dat het door de Staat der Nederlanden aan de Ambonese militai ren van het KNIL verleende ontslag uit de tijdelijke KL-dienst ten onrech te zou zijn gegeven. Het ambtenaren gerecht was het hiermee eens en sprak als zijn mening uit, dat ingevolge de geldende voorschriften de Ambonese militairen rechtsbescherming genieten totdat zij aankomen op de door hen zelf in Indonesië gekozen plaatsen. De staat zal van deze uitspraak in beroep gaan bij de Centrale Raad van Beroep. De organisatie wordt gezien als de grondslag voor .een toekomstig Euro pees ministerie van landbouw en zou niet alleen resoluties en adviezen kun nen opstellen, maar ook ontwerpen voor Europese wetten, die dan bij de creet in de verschillende landen zouden moeten worden toegepast. De Britse vertegenwoordiger in de landbouwcommissie, de conservatief David Eccles, heeft zich niet met de meerderheid van de commissie accoord verklaard en heeft zelfstandige voor stellen ingediend, die het landbouwor gaan veel minder verreikende bevoegd heden zouden geven. (Van onze Haagse redacteur) j^AAR wü vernemen wordt op het ogenblik in Belgie ernstig gedacht aan een officieel bezoek van Koning Boudewijn van Belgie aan Nederland. Men zou zich over dit bezoek, dat bin nen niet te lange tijd zal plaats hebben, reeds met Nederland in verbinding hebben gesteld, waarbij een officieel tegenbezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Belgie is ter sprake gfckomen. Man te Donderen werd tijdens vechtpartij neergeslagen Te Donderen in de gemeente Vries (Dr.) ontstond Zondagnacht na een dansavond een woordenwisseling, ge volgd door een vechtpartij, waarbij de bakker Wiggemans een klap tegen het hoofd kreeg, met het noodlottig ge volg, dat hij om het leven kwam. De betrokkene is 45 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter. De ruzie ontstond, toen enige brood dronken jongelui voor de woning van de bakker herrie maakten en deze daartegen protesteerde. De dader, een 18-jarige boerenzoon, is gearresteerd. De Perzische senaat heeft met alge mene stemmen besloten het door de Tweede Kamer gedurende de afwezig heid van Mossadeq goedgekeurde wets ontwerp, dat voorzag in uitstel der verkiezingen tot 18 December, temet te doen. De algemene verkiezingen zul len thans terstond worden gehouden. Slechts personen, die lezen en schrijven kunnen, mogen stemmen. De senaat nam voorts een motie van vertrouwen in de regering-Mossadeq aan. Bij botsingen tussen politie en man nelijke en vrouwelijke studenten te Teheran zijn gisteravond ruim 100 per sonen gewond. Tien politiemannen en tien studenten zouden ernstig gewond zijn. Onmiddellijk na de botsing is het hoofd van de Teheraanse politie, gene- .aal Mozayemi, afgetreden. Gistermiddag tegen drie uur is veld maarschalk, lord Montgomry of Ala- mein, de plaatsvervangend opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, met zijn Dakota geland op het marinevliegkamp Valkenburg. Hij kwam van het vliegveld Odyham in Engeland. Na de erewacht van matro zen te hebben geïnspecteerd begaf de hoge bezoeker zich naar Den Haag. al waar hij, zoals wij reeds hebben aange kondigd, besprekingen zal voeren met Nederlandse stafofficieren. JAN CAMPERTPRIJS WERD AAN H. DE VRIES TOEGEKEND De Jan Campertstichting heeft aan de Groningse dichter H. de Vries de Jan Campert-essayprijs van ƒ500 toegekend. Deze prijs werd hem verleend voor zijn in de laatste jaren verschenen gebun delde en ongebundelde poëzie-beschou- wingen. Een persoon verdronken Doordat zijn auto bij het remme.i slipte is gistermorgen de 44-jarige F. P. J. M. T. uit Roermond met zijn auto, waarin nog twee personen zaten, in de Koninginnegracht te 's-Gravenhage ge reden. Drie voorbijgangers, de 22-jarige A. van der Velde uit 's-Hertogenbosch, de 30-jarige J. Hooftman en de 29-jarige militair C. L. Nivelt, beiden uit Den Haag, begaven zich onmiddellijk te wa ter en slaagden er in twee inzittenden te redden n.l. de bestuurder en de heer C J. M. M. S. uit Maastricht. De derde inzittende verdronk. De twee geredden zijn in ernstige toestand naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Hier verblijft thans ook een der redders, n.l. A. van der Velde De heer Hooftman kon, na in het zieken huis behandeld te zijn. huiswaarts ke ren. De militair is voor observatie in het militair hospitaal opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1