PELS' Advocaat PELS' PEDROLI Stad en Omgeving „Amon-Re, dieThebe beschermde" GRATIS KOOPUUR HILCKMANN Donateursconcert Sint Caecilia Een mysterieuze god in het land langs de Nijl Vrachtwagen was niet goed geladen Wijnhandel AGENDA Twee jaar geëist tegen inbreker Goede operettemuziek RodeKruiscoilecte voor Italië Mensen en dieren bouwen dammen Alkmaarder ontving een Pauselijke decoratie Electrische Strijkijzers Nachtvoorstelling gaat niet door GEOPEMD VROOM a DREËSIN A X X Bergen Rijkswaterstaat weigert goedkeuring HEILOO Zes maanden geëist voor verduistering van f 15.* 3 X PER BAG GRATIS KOPEN bij VET Emaille kir ALUMINIL PANNEIN In onze tei WASfl Haarden Brandaris, Vanaf moi de gehe Heer-Hugc Koperen pr kapelaan Van Schoo Koninklijke st voor Dirk WOENSDAG 28 NOVEMBER 1051 Boeiende lezing voor „Ex Orienie Lux De geestelijke schatten van het oude Egypte Voor het Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" hield gister avond professor dr. C. J. Bleeker, hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, een belangwekkende lezing over het onderwerp „Amon-Re", die het machtige Thebe beschermde". Een vrij groot aantal leden woonde de avond, die in de Harmonie werd gehouden, bij, en uit de vragen, die na afloop van de lezing aan de spreker werden gesteld, bleek, met hoeveel aandacht het gesprokene was gevolgd. Het openingswoord werd gesproken door dr. H. Schreuder, die er op wees dat Egypte weer in het brandpunt der belangstelling staat. Dit maakt de lezing van prof. Bleeker actueel, ofschoon hij vertelt over lang voorbije tijden, perioden echter, waarvan de grootheid en glorie nog heden ten dage tot be wondering en eerbied stemmen. De lezing van gisteravond, die voor een belang rijk deel handelde over het geweldige tempelcomplex bij Karnak, gewijd aan de godheid Amon-Re, was als zodanig een aansluiting op de vorige, waarin over pyramiden werd gesproken. Het onderwerp was ook ditmaal zeer interessant. Immers Amon is een godheid wiens wezen moeilijk is vast te stellen. Hij is voor al mysterieus. Hij is niet zo doorzichtig als de zonnegod Re met wie hij verbonden is. Hij is de verborgene, evenwel majesteitelijk; gevreesd en bemind bij de Egyptenaren. „In ieder huis zingt men voor hem. Iedere plaats is vol liefde voor hem". Hij is de „goddelijke God", wiens gestalte men niet kent. Tijdens de 12e Dynastie werd Amon verbonden met de zonnegod Re in The be geïntroduceerd. Terwijl Thebe zelf tot een geweldige bloei kwam men noemt het wel „Het Parijs van de Oude Wereld" groeide ook de be tekenis van de godheid. De eredienst san hem ging in Thebe een voorname plaats innemen. Op de Oostelijke Nijl- oever verrees een gigantische tempel, waarvan de resten nog steeds getuigen van de grote betekenis, die Amon-Re had. Onder zijn bescherming groeide Thebe en steeds schoner en groter werd de tempel. Een idee van de omvang van het heiligdom krijgt men, als men beseft dat Amons gebied binnen de omwal ling 25 hectare besloeg. Nu nog staan hier de resten van obelisken, waarvan sommige 40 m. hoog waren. Reusachti ge beelden torenden op naar de hemel. Men heeft de wijsvinger gevonden van een beeld, dat „de kolos der kolossen" werd genoemd. Deze wijsvinger was één meter lang.Het gewicht van dit geweldige beeld schat men op een millioen kilogram. Onvergelijkelijk schoon en groots moet deze tempel zijn geweest. On danks de afmetingen van de bouwsels, hadden ze nergens het vernietigende, het somber neerdrukkende. Neen, ze waren gracieus en vooral harmonieus. Prof. Bleeker noemde het „raffi nement" waarmee de bouwers zijn ontkomen aan een geheel, dat somber en zwaar zou zijn geweest. Staat in een staat In de loop van een groot aantal eeuwen werd het tempelcomplex bij Karnak uitgebreid. Wie een indruk heeft van dit complex zoals het vroe ger was, kan begrijpen hoe groot de god Amon Re waarlijk was voor de Egyptenaren van die dagen. De tem pel bezat volgens een „inventarisatie" bijvoorbeeld onder Ramses III onge veer vijfduizend afbeeldingen van go den, ruim 81000 dienaren, circa 421.000 stuks vee en 65 steden en dorpen, om slechts enkele getallen te noemen. Verder rond 31.000 kilogram goud. 08.805 kilogram zilver en duizend ton koper. Begrijpelijk is, dat het tempelcom plex bij Karnak een „staat in een staat" kon worden. Onder de twintigste Dy nastie gebeurde het dan ook, dat de hogepriester Rihor de troon beklom. Prof. Bleeker vertelde verder het Op het moment dat in Alkmaar, in verband met de viering van de 8 Octo- berfeesten, een vreugdevolle stemming heerste, vond op de Kanaalkade een ongeluk plaats. Een oude man kreeg een zak met pulp, welke van een pas serende vrachtwagen viel, op zijn hoofd. Het bleek noodzakelijk het slachtoffer naar het ziekenhuis te ver voeren, waar hij achttien dagen met een hersenschudding en enkele lichte verwondingen moest worden ver pleegd. Gistermorgen moest de chauf feur van de vrachtwagen voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar ver schijnen, waar hem door de officier onachtzaamheid en roekeloosheid werd verweten. De wagen was namelijk niet goed geladen geweest. De chauf feur verontschuldigde zich door te vertellen, dat een ander de wagen had opgeladen. De president merkte ech ter op, dat verdachte zich wel degelijk had moeten overtuigen of de wagen al dan niet goed was geladen. De offi cier meende, dat het ten laste gelegde was bewezen en eiste een boete van f60.— subsidiair 30 dagen. Over veer tien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. „De trots van Hollands Hoenders" per lies 14.50 ALKMAAR - TELEFOON 2585 - -rtentie, lag. Med.) een en ander over de voorstellingen, die men van Amon Re had. Men beeldde hem in menselijke gedaante af, met een vierkante kop, waarop twee grote ve ren stonden. Ock ziet men afbeeldin gen van hem als mummie. Men geeft hem de betekenis van „windgod", men zou zeggen het levengevend element, dat doet beroeren. Eusebius spreekt reeds van „een geest, die door alles heentrekt". Hij is evenwel geen gees telijk god, zoals men zou denken. Amon Re is dieper, verborgener. Hij is „onzichtbaar en onuitsprekelijk", hij kan orakels geven. Voor de Egyptenaar was hij de „Verborgene, die zich ver bergt voor de goden", de ondoor grondelijke. Na de pauze werden lichtbeelden ver toond, die het gesprokene verduide lijkten. Tenslotte beantwoordde de spreker een aantal vragen, die hem uit het publiek werden gesteld. Een sympathiek dank woord van de heer Schreuder vertolk te de gevoelens van alle aanwezigen. WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Moord aan de Seine (18 jaar)Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Captain Horatio Horn- blower (14 jaar)Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: God heeft de mensen no dig (18 jaar); Victoria Theater. 2.30 en 8 uur: Daar zul je voor boeten (18 j Gulden Vlies, 8.15: Comedia met „Kinderen blijven kinderen", derde ab.- voorstelling. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Aanvang 8 uur. Rex theater 2.30 en 8 uur. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 28 November 2.46 vm 3.03 nm Donderdag 29 Nov. 3.30 vm 3.48 nm TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 2.51 15.08 8.51 21.08 Donderdag 3.35 15.53 9.35 21.53 Twee jaar gevangenisstraf met af trek eiste de officier van Justitie gis termiddag tegen Willem V. uit Ur- mond, die enkele maanden geleden op de Noorderkade te Alkmaar had in gebroken. Verdachte, die reeds eerder voor deze zaak voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar terecht had gestaan, had zich toegang tot een woning ver schaft door een raam open te schui ven. Hij was op zoek naar geld, doch het enige van waarde dat hij had mee genomen waren enkele zilveren ge bruiksvoorwerpen en een kistje siga ren. Over veertien dagen volgt de uitspraak. Dit was Maandag van 1011 uur en Dinsdag van 910. Door omstandighe den is het gratis koopuur van Maandag pas heden vermeld. (Advertentie, Ing. Med.) Technische afwerking is nog niet feilloos De R.K. Harmonie „St. Caecilia" gaf in het „Wapen van Heemskerk", onder leiding van dirigent L. Olij, het jaar lijks donateursconcert. Groot was de belangstelling en met aandacht volgden de toehoorders het programma. In te genstelling tot andere uitvoeringen werd deze avond uitsluitend door St. Caecilia zelf verzorgd. Het programma bestond uit een ne gental werken, merendeels bekende arrangementen. We hebben deze uitvoe- Zaierdag in Alkmaar: Campagne 1951 bracht ruim f 15 000.— op Op de algemene ledenvergadering van de Alkmaarse afdeling van het Rode Kruis in het stadhuis werd Maandag avond het telegram van het hoofd bestuur van het „Nederlandse Roode Kruis" voorgelezen inzake het houden van een collecte voor dc slachtoffers van de watersnood in de Po-vlakte in Noord-Italie. Besloten werd een verzoek te richten aan B. en W. om deze collec te op Zaterdag 1 December te mogen houden. Collectanten kunnen zich mel den bij het administratie-adres van de afdeling Alkmaar van het Rode Kruis aan de Koorstraat 33. In de vergadering, die werd gehouden onder leiding van dr. F. J. Frederikse werd de ziekte gememoreerd van de voorzitter, dr. J. Maats; hem werd een spoedig en algeheel herstel toegewenst. Ook het overlijden van mevr. Cohen Stuart werd een ogenblik in herinnne- ring gebracht alsmede haar grote aan deel in het Rode-Kruiswerk. Van de oprichting af was zij steeds een actief bestuurslid. Terugkomend op de cam pagne 1951 sprak de voorzitter zijn gro te waardering uit over het werk, dat hiervoor door het actie-comité, gesteund door een grote schare medewerkers en medewerksters, voor het Rode Kruis werd verricht. Het door de voorzitter van het comité, mr. M. G. L. van Schou wenburg, uitgebrachte rapport gaf een duidelijk overzicht van deze campagne, die haar vruchten ruimschoots heeft afgeworpen. De op' -engst bedroeg circa 15.600. De begroting 1952 werd vervolgens goedgekeurd. Hierop was wederom een post uitgetrokken voor de boottocht voor zieken en invaliden, die men ook het komende jaar in de actie-week, om streeks eind Mei, hoopt te organiseren. Voorts werd medegedeeld, dat men in de nabije toekomst een ledenwerfactie op touw hoopt te zetten, om weer een aantal stadgenoten tot dit mooie werk te trekken. ring ten zeerste kunnen waarderen, hoewel er de gehele avond met wisse lend geluk is gemusiceerd. De mars Semper Fidelis werd uitstekend ge speeld. De „Nabuchadonosor" ouver ture van Verdi, klonk vaak zeer fraai. De Suite Coppelia van Delibes had, on danks technisch zwakke momenten, een goede voordracht. De beste prestatie. Eerst bij de operette-muziek uit „Die .lustige Witwe" van Lehar bleek men er volkomen in te zijn. Het werd de beste prestatie van dit concert. Na de pauze werd o.m. de bekende wals „Geschichten aus dem Wiener Wald" van Strauss gespeeld. Hierbij was men echter niet altijd even fortuin lijk inzake zuivere stemming. De conclusie van deze concertavond is, dat we het met de muzikale inter pretatie van de dirigent volkomen eens zijn. Alleen moet er nog wat meer aandacht worden besteed aan de tech nische afwerking en daar zullen tie instrumentalisten door persoonlijke studie voor hebben te zorgen. Mogen onze goed bedoelde opmerkingen voor St. Caecilia een stimulans zijn, ook de technische kant goed onder ogen te zien. Eerst dan kan men tot een écla tant succes komen. Met het succesvol optreden van het Vendel o.l.v. A. Lang- kemper werd dit donateursconcert be sloten. Ms. Uitstekend filmprogram van Volksuniversiteit De Rotterdamse Volksuniversiteit heeft gisteravond haar Alkmaarse zus tervereniging in het Gulden Vlies een filmprogramma voorgedraaid, dat de moeite meer dan waard was. Het was een complex van drie nummers, aan gekondigd onder de verzameltitel „Mensen en dieren bouwen dammen". De constructie van dammen en djjken was het gemeenschappelijke element in deze rolprenten. Voor de rest liepen ze zover uiteen als maar mogelijk was. Begonnen werd met een korte, door een Franse maatschappij vervaardigde Nederlandse film „Eiland van vertrou wen", welke een uitstekend beeld gaf van de overstroming en het herstel van Walcheren. Daarbij kwam niet al leen de drooglegging van het eiland op het doek, maar ook de verbetering van de door het zoute water bedorven grond, de herverkaveling van het sterk ,.Pro Ecclesia et Pontifice' Gisteren vierde de heer J. Baart, Nieuwesloot 28, zijn tachtigste verjaar dag. Op zichzelf geen bijzondere ge beurtenis. Het was de jarige zelf duide lijk, dat de dag echter niet onopgemerkt zou voorbij gaan. Immers, vanaf zijn twintigste jaar heeft hij zich in de meest uitgebreide zin beijverd voor verenigingen en bonden in Alkmaar en daarbuiten, en zeker zouden vele van zijn relaties en vrienden hem op deze dag de hand komen drukken. Groot was evenwel zijrt verbazing, toen deze ver jaardag een ware ere-dag werd door dat de tachtigjarige werd onderscheiden met de Pauselijke decoratie „Pro Eccle sia et Pontifice". Dit is een eer, die slechts weinig katholieken te beurt valt IJ. de Jong damkampioen van Noord-Holland Beers en Slot delen de tweede plaats. Het zeer spannende tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noord-Holland is geëindigd. De Haar lemmer IJ. de Jong behaalde ongesla gen het kampioenschap met één punt voorsprong op de eveneens ongeslagen Langedijkers Beers en Slot, die drie beslissingspartijen zullen spelen om de tweede plaats. Vooral de jeugdige Slot komt een woord van lof toe voor zijn prachtige spel in dit zo sterk bezette tournooi. De uitslagen van de elfde en laatste ronde waren: P. BeersJ. Stroo 20; J. SteenhuisIJ. de Jong 11; F Slot—J. Oud 2—0; D. Veen—H, Veen- stra 11; J. BeekeH. Willemse 20; J. KoppiesH. van Ravenstein 11. De eindstand is: IJ. de Jong 11 6 5 0 17 P. Beers 11 5 6 0 16 F. Slot 11 5 6 0 16 J. H. Beeke 11 5 4 2 14 J. Steenhuis 11 4 6 1 14 H van Ravenstein 11 2 6 3 10 D. Veen 11 1 7 3 9 H. Willemse 11 2 4 5 8 J. Koppies 11 2 4 5 8 H. Veenstra 11 2 4 5 8 J. Oud 11 1 5 5 7 J Stroo 11 1 3 7 5 Uit de woning gezet De heer B. tot voor kort exploitant van een café op de hoek van de Mient en de Langestraat, is hedenmorgen met de sterke arm uit het door hem bewoon- de pand gezet. Enige tijd geleden is op last van de justitie het Verlof A in de ze zaak ingetrokken De familie B. is 'oen het pand blijven bewonen. Op ver zoek van de eigenares van het huis is thans tot de uitzetting overgegaan. Regelbare Langestraat 10 - Alkmaar (Advertentie, ing. Med.; versnipperde grondbezit en de „emi gratie" van een aantal kleine boeren naar de Noordoostpolder. Een knap filmpje. De Amerikaanse Informatiedienst had voor dit programma een rolprent over de Hooverdam afgestaan. Deze regu leert de waterverplaatsing in de Co lorado, een rivier door de vijf Zuid westelijke staten der V.S. en maakte de bevloeiing van enorme woestijnge bieden mogelijk. De kosten worden goedgemaakt door de productie van de aan zijn voet gelegen electri sche centrale, welke een bevolking van zeven millioen zielen licht en drijfkracht heeft bezorgd en een be langrijke economische ontwikkeling mogelijk heeft gemaakt. De Hoover dam is 320 meter hoog en werd in vijf jaar tijds gebouwd. Ten slotte na het mensenwerk dat der dieren. Een Russische film beoog de ons een beeld te geven van het le ven in een beverkolonie. Over het ge heel genomen lukte dat wel, al hebben we over ditzelfde onderwerp nog niet zo lang geleden een rolprent gezien die korter en duidelijker was en die met name de kwaliteiten van deze knaag dieren als dammenbouwers in een hel der licht stelde. Daarvan bleek in het Russische product niet zoveel. Als re portage over de levensgewoonten van c'e bever was overigens deze film stel lig geslaagd. De voorzitter van de V.U., de heer W. Voorthuyzen, heeft in zijn openings woord een groot publiek kunnen ver welkomen. Hij memoreerde dankbaar de goede samenwerking met andere culturele organisaties hier ter stede, welke het mogelijk maakte, een pro gramma als dit te brengen en dankte verder de Rotterdamse V.U. voor haar medewerking aan deze uitstekend ge slaagde avond. Op zijn tachtigste verjaardag ont ving de heer J. Baart uit handen van de Hoogeerwaarde Heer Deken Jacobs de orde „Pro Ecclesia et Pontifice", een hoge pauselijke onderscheiding, als erkenning van zijn grote verdiensten voor het R.K. en burgerlijk verenigingswerk. In Alkmaar is de heer Baart, zoals wij reeds in het kort meldden, geen on bekende. Sedert zijn twintigste jaar heeft hij zitting gehad in de besturen van tal van plaatselijke verenigingen. Vooral in R.K. kring heeft zijn naam een goede klank. Hij is een der mede oprichters van de Stille Omgang", hij is 25 jaar voorzitter van het college van collectanten der Dominicuskerk. Hij was een der oprichters van de „pro- pagandaclub" voor de vroegere Katho lieke Volksbond, van welke bond thans de KAB de plaats heeft ingenomen enz. enz. Deze activiteiten verklaren mede, waarom Z. H. de Paus besloot het Pro Ecclesia et Pontifice" aan de heer Baart toe te kennen. Dit werd gememoreerd door de Hoogeerw. heer Deken Th. Ja cobs, uit wiens handen de heer Baart de onderscheiding ontving. De Deken wees op de initiatieven, die de heer Baart tijdens zijn zo arbeidzame leven heeft genomen. Om een rece'nt voor beeld te noemen: mede dank zij zijn medewerking verrees na de oorlog het bronzen Christus-Koning-beeld in het plantsoen voor de St. Josephkerk. De plaatselijke R. K. pers ligt de heer Baart na aan het hart. Hij is jarenlang technisch bedrijfsleider geweest aan „De Spaarnestad" te Haarlem, waar destijds „Ons Blad" werd uitgegeven Een en ander verklaart de enorme be langstelling, die de heer Baart gisteren ondervond, 's Morgens vroeg versche nen reeds de pastoors van de Parochies St. Joseph en St. Dominicus, het voltal lig bestuur van de Stille Omgang, het dagelijks bestuur van het college van collectanten der Dominicus-parochie, de loco-burgemeester, de heer Van Slingerland, en vele anderen. Een beetje onthutst onderging de jarige gedeco reerde die belangstelling. De huiskamer was in een bloementuin herschapen en achter de feeststoel torende een ge weldige stapel andere geschenken. Voor de heer Baart zelve, maar evenzeer voor allen, die hem kennen, was de dag van gisteren toch wel bijzonder. VAN STEIGER GEVALLEN Gisteren is bij werkzaamheden aan het Kwakelpad een 24-jarige stucadoor van een steiger gevallen. Hij liep een lichte hersenschudding op en is naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. De nachtvoorstelling van de film „Ik wil leven", welke morgenavond zou plaats hebben in Cinema Americain, ten bate van het werkcomité Alkmaar van de „Nederlandse Stichting voor net gebrekkige kind" kan door omstandig heden niet doorgaan. Economische betrekkingen met de Verenigde Staten De Kamer van Koophandel te Alk maar verzoekt ons opname van het volgende: De heer Ph. J. Gomperts, secretaris van „The Netherlands Chamber of Commerce in the United States, Inc. New York", zal voor belanghebbenden bij de handelsbetrekkingen met de Verenigde Staten te spreken zijn op Maandag 3 December 1951 van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur, ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam, Beursge bouw, Damrak 62a te A'dam (C.). Het verdient aanbeveling, dat gega digden van hun voornemen doen blij ken aan het secretariaat van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam (tel. 63393, toestel 5). Ernstige aanrijding Op de Kennemerstraatweg Vond gis teravond omstreeks zes uur waar schijnlijk door onvoorzichtigheid een ernstige aanrijding plaats. Een auto reed op die tijd met gedimde lichten en naar schatting een snelheid van 55 60 km per uur in de richting Heiloo, toen de bestuurder ter hoogte van de Emmastraat plotseling een wielrijder de weg zag oversteken. Hij trachtte door hard remmen tevergeefs een aan rijding te voorkomen. De wielrijder, de 11-jarige F. W. uit de Emmastraat, werd door de auto gegrepen, kwam op de carrosserie van de wagen terecht en vervolgens op het wegdek. Met een hersenschudding werd de jongen in de ouderlijke woning gebracht. Het rij wiel werd zwaar beschadigd. DKZ 1—DD 1 11—9 Bijna kampioen zijnde na de over winning op Zaandam 2, is damclub DDD Maandag gestruikeld tegen de sterke damclub Koog-Zaandijk. De uiterst spannende wedstrijd eindigde in een 911 nederlaag van de Alkmaarders. Zaandam 2 kan nu nog gelijk komen met DDD, waarna een beslissingswed strijd nodig zou zijn. De gedetailleerde uitslagen luiden: H. v. d. Berg (DKZ)M. Hemels (DDD)' 0—2; P. Swaan—N. Oud 2—0; J. de HaasM. Oud 20; M.v. Krieken L. Verver 20; P. de GrootG. Woon- ijk 1—1; K. de Boer—N. Riebeek 1—1; H. Mol—J. Schuit 1—1; P. Ulle—P. Booy 02 K. VisserM. J. Langras Jr. 02; G. v. DijkD. Peerdeman 20. CHOCOLADE MET EEN BITTER SMAAKJE Een Alkmaarder maakte zich in de goederenloods van de Ned. Spoorwegen te Zaandam meester van een doos met 5 kg. chocolade. Het personeel bemerk te dit en achtervolgde de man die op het bureau van politie werd ingesloten. EEN MOOIE OPBRENGST. Het klaverjastournooi georganiseerd door „In 't Klein" voor de lighallen en het Zweeds paviljoen had een batig saldo van f 481.92. Dat was het resultaat van de spon tane medewerking van de middenstand en de klaverjassers. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes, zoon van J. de Moei en G. Kroon. Leendert, zoon van G. J. van Wensem en J. den But ter. Gehuwd: Johannes Schotten en Ca- tharina M. van Gijsen. Van 29 Nov. t/ro 4 Dec. is ons Magazijn elke dag van 3 u. v.m. tot 9 u, n.m. U kunt dus ook in de avond uren Uw St Nico'aos inko pen doen ALKMAAR HOORN (Advertentie. Ing Med.) Dcor duinafslag komen nieuwe villa's in zeereep ie liggen Op verzoek van zeven raadslede! komt de gemeenteraad van Bergen Vrij dagavond in vergadering bijeen ter be spreking van de bezwaren die de Rijks waterstaat heelt tegen de bouw van tien villa's m de zeereep te Bergen aan Zee. Als gevolg van duinafslag zullen tien villa's, waarvan het bouwplan in 1950 werd goedgekeurd, in de zeereep komen. Hierdoor wordt het noodzake lijk dat ook de Rijkswaterstaat zijn toestemming verleent, welke nu is ge weigerd. Een van de villa's is inmiddels gereed gekomen en een ander is in aan bouw. De werkzaamheden heeft men nu noodgedwongen moeten stoppen. De raadsvergadering van Vrijdag is bijeengeroepen op verzoek van de he ren dr. J. Hemelrijk, mr. S. D. Sluis, A. Maasen, C. W. Ellis, J. Broersma, Jb. Swaag en H. L. Baron Taets van Ame- rongen. Filmavond van het Witte Kruis De afd. Bergen van Het Witte Kruis organiseerde in café Nieuwendijk een propaganda-filmavond. De belangstel ling van de zijde van het publiek was belaas zeer gering. Allereersi werd de aandacht gevraagd voor de tbc-bestrij- ding. De toeschouwer werd er op gewe zen hoe microben door neus en mond tot de longen door kunnen dringen en daar hun verwoestend werk beginnen, zoals rupsen een blad vernielen. Duide lijk werd geschetst hoe zo'n patiënt een gevaar voor zijn omgeving, zijn mede mensen kan worden als niet de nodige maatregelen worden getroffen als iso latie. Deze tekenfilm met zijn grote propagandistische waarde wees ten slotte op de mogelijkheid van genezing van de reeds aangetaste patiënt. De tweede film, getiteld „Roeping" vestig de de aandacht op een echt vrouwelijk beroep, dat wel is waar zwaar is en de hele mens opeist, maar ten slotte grote voldoening kan schenken: het beroep van verpleegster. Op het witte doek kon de toeschouwer de hele opleiding volgen, zoals die in Engeland geschiedt. Het begin van de opleiding was een voudig, langzamerhand werd meer ver antwoordelijk werk van het jonge meisje gevraagd en na drie jaren kon het na het behalen van het diploma, haar hoogst verantwoordelijk, maar zo veel voldoening gevende taak beginnen ten Ijate van de lijdende mensheid. Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar stond gisteren Martinus R. uit Heiloo terecht. Verdachte was verduis tering van f 15.ten laste gelegd. Het was echter niet het enige feit waarmede hij van het rechte pad was afgewexen. Een regenjas, rijwielen en zinken pij pen had hij zich de 'aatste tijd toege- eigend. Bovendien had hij te Uitgeest een dronken man oeroofd. De officier meende dat een ernstige correctie op zün plaats zou zijn. De eis luidde zes maanden gevangenisstraf met aftrek, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis en zes maanden voorwaar delijk met drie proefjaren. Over veer tien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. gratis kooptijden van Dinsdag 9.45—10.— 14.17—14.32 17.00—17.15 Werkhemden 4.98 Khaki overhemden 6.98 (Advertentie, ing. Med.) met fraai verpakt in PRACHT COLLECTIE voor electrisch kok en AGA FORNUÏ Perculator met afgeslepi bodem 1 PRACHT COL W.O. THOR (wassen, sp Verder alle vo< als: SERVIS, ADA, GOBLIN Vraagt oi Onze techni Jubileum luister Zondag herdacht Leeuwen het feit, dal jaar tot priester werd dag werd het feest in i terwijl er 's middags werd gehouden in het heer C. Ursem. Vele ii men de geestelijke de ken. Tijdens de recepi Fanfarevereniging „Hoi Zuid enkele toepasselij Ook de accordeonclub zangvereniging onder heer Sijs uit Alkmaar achter. Een der leden stuur overhandigde cadeau, bestaande uit 162 delen. In grote dar het geschenk geacccept schijlende sprekers wi worden gesproken. Het levensideaal var Leeuwen is, de jeugd v den en in verenigingen gen. Verschillende vi Heerhugowaard-Noord zijn toedoen het le sehouwd. Reeds besta; gen vonden in hem medewerker. Op Maandag 26 en vember werd in het 1 jubilaris een grote re samengesteld door de jeugdorganisaties Op voordracht van koninklijke subsidie voi derkunst heeft Koning het jaar 1952 een stud aan een zestal jonge i der hen bevindt zich Trap te Groet.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2