Korte balans van de eerste helft 550.000 postrekeninghouders Nederlanders hebben maar heel weinig kans in Indonesië West-Virginia is een prachtig land Hartelijke ontvangst en leerzame tijd Hr. Ms. „Piet Hein" in dienst gesteld Wellicht toekomstige decentralisatie Tariefsverhoging? Ex-OV.W.-ers mogen niet terug komen Scheepvaartberichten WOENSDAG 38 NOVEMBER 1951 Vijf meisjes naar Amerika (3) .rWEE-EN-EEN-HALVE-MAAND ben ik nu in de staat West-Virginia geweest, 1 zo schrijft ons Ita Posch uit Stompetoren, een der vijf Nederlandse platte landsmeisjes, die in het kader van een internationaal uitwisselingsprogramma gedurende zes maanden studie maken van het boerenleven in Amerika. Thans s,ta ik voor het moment, waarop ik afscheid moet nemen van al de kennissen, die ik hier in zo korte tijd heb gemaakt. Ik kwam hier indertijd na een reis van twee-en-een-half-uur, de kortste van ons allemaal en dat vond ik eigenlijk hele maal niet leuk. Twee van ons clubje reisden de gehele nacht door om de plaats hunner bestemming te bereiken en dat vond ik eigenlijk veel leuker. i-YP DE MORGEN, dat ik hier aan- kwam, werd ik door een negercon ducteur met mijn bagage uit de trein geholpen. Daar stond ik nu op een lan delijk stationnetje te wachten totdat mij iemand zou afhalen. Kort daarop verscheen de home demonstration agent, de dame, die huishoudelijke voorlichting te plattenlande geeft, om me te verwelkomen. Gelukkig ver scheen er even later nog iemand, die mijn koffers in een auto zette. In het begin vond ik alles erg vreemd: het landschap, de huizen, de mensen en de taal. Ik zag werkelijk een beetje tegen mijn verblijf hier op. Nu zijn die twee-en-een-halve-maand omgevlogen. Ik heb, zeer veel moois en goeds ondervonden, waarvoor ik mijn hele leven dankbaar zal zijn. In wezen bleken de mensen hier en de Europeanen weinig te verschillen. Ik ben in veel gezinnen geweest en alle hadden zij dezelfde zorgen en dezelfde vreugden als wij. De Amerikanen leven alleen onder andere omstandigheden. Dat veroorzaakt toch wel een verschil tussen beide continenten. Amerika heeft een bevolking, die van de gehele wereld hierheen is gestroomd. Alle mensen willen werken voor een beter bestaan; wie van aanpakken weet heeft een goede kans, zijn doel te be reiken. Dat is in Nederland voor velen uitgesloten, vooral op het platteland. Boeren hebben hier altijd gelegenheid, een bedrijf te beginnen en uit te brei den. Er liggen hier nog duizenden acres te wachten op bewerking. Een prachtig land. W7EST-VIRGINLA is een prachtig land. Men noemt het wel het Zwitserland van Amerika. De staat ligt in het Oos ten der VS en wordt begrensd door Ohio, Oost-Virginia, Maryland, Penn sylvania en Kentucky. Het gebied is tweemaal zo groot als Nederland en telt 1.930.000 inwoners. In Nederland wonen 282 inwoners per vierkante kilo meter, in WV st-Virginia slechts 27. Ik heb verschillende van de vijf-en- vijftig counties van deze staat bezocht. De eerste was Jefferson, in het Noord oosten, dicht bij de rivier de Sjenadoah. Daarom heet dit deel ook wel de Sje- nadoahvallei. Het is een zeer vrucht bare streek en men vindt er dan ook de prachtigste landbouw- en veeteeltbe drijven. De grond is er enigszins heu velachtig, in tegenstelling tot de rest van West-Virginia, die veel sterkere hoogteverschillen vertoont. Daar is het zeer moeilijk, om een bedrijf te exploi teren. Vandaar dat men verderop in West-Virginia vaak veel arme boeren vindt. De gemiddelde bedrijfsgrootte be loopt ongeveer veertig hectare. Boven dien is er veel industrie, vooral chemi caliën en glas. Kolenmijnen vindt men in de gehele staat. Ook worden veel kolen gewonnen in „strip-mining", dwz door het afgraven van de heuvelhellin gen op plaatsen, waar de steenkolenla- gen dicht onder de oppervlakte liggen. Modern bedrijf. HE FAMILIE in Jefferson-county waar ik drie weken heb doorgebracht, heeft een boerderij van ongeveer 280 hectare zeer vruchtbaar land. De zeer moderne koestal is een der mooiste in de staat. De veertig Ayrshire-koeien worden machinaal gemolken. De melk wordt met de modernste middelen naar de stad Washington vervoerd en daar verkocht. Dit is een hele eer voor de familie. Er komen maar weinig boeren voor in aanmerking wegens de minder goed kwaliteit van hun melk. Het be drijf bezit verder drie vrachtauto's en twee tractoren en al hetgeen voor het herstel van de verschillende machine- riën nodig is. Men verbouwt hier tarwe, gerst, mais en alfafahooi. Mais is een van de be langrijkste producten in Amerika. De zoete variëteit wordt in elk gezin als een ware lekkernij beschouwd. Het woonhuis ligt hier twee kilome ter van de boerderij verwijderd. Op een vrachtauto hobbelen we door 'n boom gaard van en naar het huis. De bedrijfs gebouwen mogen modern en nieuw zijn, de woning is oud en heeft drin gend een goede beurt nodig. Ze komt echter pas over enige jaren aan de beurt. In de woning kan men de meest fan tastische kleurencombinaties vinden en verder plasticgordijnen, schommelstoe len en een grote vacht over de vloer. Dat is ongeveer het interieur. De huis vrouw heeft daarentegen de modernste huishoudelijke toestellen tot haar be schikking, zoals een ijskast, een elec- trische deegmachine, een wasmachine, een stofzuiger, warm en koud stromend water, een badkamer en een „freezer". Dit is een grote ijskast, waarin al het voedsel in bevroren toestand wordt be waard, zoals kippen, groenten, vruch ten, ijs, brood, enz. Daardoor kan het gezin ook in de winter volop van verse aardbeien, pruimen, kersen en perziken genieten. Men vindt deze toestellen in de meeste gezinnen. Bovendien „wec ken" de huisvrouwen hier buitenge woon veel. Dit gezin heeft alleen 782 flessen gevuld met allerlei groenten en andere verduurzaamde levensmiddelen. Wordt in Nederland veel zorg besteed aa.i de huiskamer hier in Jefferson is de keuken het belangrijkste vertrek van het huis. Ze is doorgaans tevens woonvertrek en daarom zo practisch mogelijk ingericht. De 4-H-clube. LIET GEZIN, waarin ik was opgeno men toonde grote belangstelling voor ons kleine landje. Het zond na de oor log verscheidene pakketten naar Euro pa en neemt voorts op allerlei wijzen actief aan het verenigingsleven deel, dit ondanks de zware dagtaak op de boer derij. Ook is er een grote kerkelijke be langstelling; de vrouw des huizes heeft voorts een groot aandeel in het werk van de organisatie van plattelands vrouwen. Zij werkt verder voor de 4-H-club en de jonge boerenclub en gaat eenmaal per maand een middag in de linnenkamer van het plaatselijke ziekenhuis naaien. Hun grote belangstelling voor wat er in de wereld gebeurt en hun vrij hoge algemene ontwikkeling danken zij aan de 4-H-clubs, die over al op het platte land van Amerika te vinden zijn. Dit zijn verenigingen van jongeren tussen tien en twintig jaar, die er zich inzon derheid op richten, de practische ken nis van de leden in verband met hun dagelijkse leven zoveel mogelijk te ver groten. Zij wijden aandacht aan koken, naaien, inmaken, vee- en pluimvee teelt, bemesting, enz. De vier H's van head, hands, heart en health (hoofd, handen, hart en gezondheid) zijn de vier waarden, op welker ontwikkeling de clubs zich richten. Zij werken heel nauw samen met de voorlichtingsdienst, die op haar beurt ook weer voor boeren en boerinnen werkt. Iedere county heeft een county agent (landbouwconsulent)die voor lichting geeft aan de boeren en de 4-H- clubs leidt. Voorts is er een dame, die de boerinnen van advies dient en de meisjes helpt met hun 4-H-werk. De resultaten van al deze arbeid zijn werkelijk verrassend. Ik ben de afge lopen zomer in drie kampen van de 4- H-clubs geweest. Verbaasd heb ik ge staan over de perfecte organisatie dezer kampen en ove- de verrijking van in zicht, die de deelnemers daar al in een week opdeden. Voorts bezocht ik een State-camp, waar alle winnaars uit de plaatselijke clubs bijeenkomen. Dat was 'n gemeen schap op zichzelf, voorzien van alle denkbare gemakken, zoals douches, heerlijke bedden, gezellige kamertjes, een zwembad, voortreffelijke maaltij den. Ik zag er van alles, zoals veeten toonstellingen, kookdemonstraties, een modeshow. De dierenwereld. WEST-VIRGINIA is erg bosrijk en er leven ongeveer 150.000 herten. Een groot aantal is schadelijk voor de be groeiing en de landbouw en daarom mag iedereen, die een vergunning heeft, elk jaar gedurende drie dagen in De cember zoveel herten schieten als hij wil. Verder krijgt ieder, die met pijl en boog herten wil schieten, hiertoe gedurende zes weken gelegenheid. Op deze wijze hoopt men er ieder jaar on geveer veertig- tot vijftigduizend op te ruimen. Ook vinden we in de bossen talrijke wasbeertjes. Deze zijn zeer schadelijk, daar ze de schapen op de boerderijen doden. Verder zijn er veel verwilderde honden in de bossen te vinden. Het zijn dieren, die wegens slechte verzorging de mensen ontvlucht zijn. Ook zij jagen op schapen. Mijn verblijf hier is nu vrijwel ten einde. Ik ben in de afgelopen weken op twaalf verschillende plaatsen ge weest, heb tal van mensen ontmoet en ben overal met de grootste hartelijk heid ontvangen. .Thans gaan we eerst een paar dagen naar Washington terug, en dan stuift ons groepje opnieuw uit een naar alle hoeken van dit grote land: naar Kentucky, Noord-Carolina, Kan sas, Californie en Oregon. Ik ga naar Oregon, een reis van drie dagen waar op ik me zeer verheug. Tot de volgende keer dus. ITA POSCH. DE 5o.ooo OP 8060 In de 514e Staatsloterij, 5e klasse, der de lijst is op nummer 8060 een prijs van f 50.000 gevallen. „Wij hebben nooit ruzie om het geld. Wat hij verdient, is de moeite niet waard!" Voorjaar 1952 naar de Koreaanse wateren Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein", de na haar wereldreis voor periodiek onderhoud op de Rijkswerf heeft gele gen, is gisteren in de Buitenhaven weer in dienst gesteld. Het commando werd aanvaard door de luitenant ter zee der eerste klasse A. H. W. von Freijtag Drabbe. Naar wij vernemen zal deze oorlogsbodem op nader te be palen datum in het voorjaar van 1952 naar de Koreaanse wateren vertrekken ter aflossing van Hr. Ms. „Van Galen". Joegoslavische resolutie in tweede politieke commissie Joegoslavië heeft in de tweede poli tieke commissie (de commissie-ad-hoc) een resolutie ingediend, waarin aan de algemene vergadering der V.N. wordt verzocht, aan de Sowjetunie en de andere Oosteuropese landen de volgen de aanbevelingen te doen: 1) de be trekkingen te verzekeren en de ge schillen te regelen overeenkomstig de geest van het handvest der V.N.; 2) zich in hun diplomatieke betrekkingen te richten naar de regels en gebruiken der internationale betrekkingen; 3) de grensgeschillen te regelen door middel van gemengde grenscommissie of naar keuze op andere vreedzame wijze. Van officieuse zijde wordt vernomen, dat de algemene vergadering der Ver enigde naties, die aan het einde van deze week bijeen zou komen, tot de volgende week is uitgesteld. (Van onze Haagse redacteur) UET is zo'n klein kunstje geworden: wanneer wij wat te betalen hebben en dat gebeurt ons, eerlijk gezegd, vaker dan ons lief is dan vullen we een biljet van ons giroboek in, sturen het naar de girodienst en deze schrijft het be drag van onze rekening af en op de rekening van onze schuldeisers. Het gaat allemaal heel gemakkelijk! Ja zeker, voor ons, maar in het grote gebouw van de Postchèque en Girodienst aan het Spaarneplcin in Den Haag gonst het van leven; daar werkt men doorlopend in een verbluffend tempo en onder hoogspanning. De directeur, de heer A. J. H. Teijen, heeft ons er het een en ander van verteld. De eerste overheids-girodienst op het continent van Europa werd in 1883 in Oostenrijk opgericht, zo deel de hij mee. Vóór 1918 toonden grote groepen Nederlanders nog weinig begrip voor de voordelen van een giro-dienst, doch toen het bedrijf eenmaal was ge sticht, bleek er al gauw een grote behoefte aan te bestaan. In 1922 wa ren er 86.000 rekeninghouders, in 1927 130.000; in 1939 365.000 en in 1951 zijn er bijna 550.000! Ook het giroverkeer is sterk toege nomen. In 1922 waren er 14.000.000 transacties tot een gezamenlijk bedrag van lO'/a milliard gulden, in 1927 28.000.000transacties tot een totaal bedrag van 9 milliard gulden, in 1939 113.000.000 transacties tot een geza menlijk bedrag van 22i/s milliard gul den en in 1951 denkt men 160.000.000 transacties tot een totaal bedrag van 70 milliard gulden te bereiken. Thans lopen per dag gemiddeld on geveer 600.000 transacties over het centrale girokantoor in Den Haag. El ke morgen vinden 140.000 a 150.000 in stellingen in ons land een giro-enve loppe in hun bus! Als het aantal transacties elke dag gelijk was, dan was het voor de Post chèque- en girodienst nog' niet zo erg. Maar er zijn reusachtige schom melingen: op de begindagen der week is de stroom groter dan op de overige dagen. Rondom de maand- en de kwartaalwisseling moet men eveneens met verdubbelde kracht werken. Soms stijgt het aantal transacties tot 800 850.000 per dag. Nederland maakt geen gek figuur tussen de andere landen, wat de om vang van de dienst betreft. Er zijn hier 550.000 rekeninghouders, dat is 53 per 1000 inwoners. België heeft er 640.000 of 74 per 1000 inwoners. Frank rijk 2.600.000 of 62 per 1000 inwoners, Zwitserland 221 000 of 42 per 1000 in woners, Zweden 283 000 of 40 per 1000 inwoners en Italië 226.000. dat is 5 per 1000 inwoners. Engeland heeft geen overheidsgiro-dienst. Ten opzichte van België en Frankrijk is Nederland ach tergebleven, doordat tengevolge van de moeilijkheden bij de personeelsbe zetting de uitbreiding afgeremd moest worden. Particulieren kunnen op dit ogenblik geen rekening openen. Zij, die wel in het gelukkige bezit van een girorekening zijn, hebben het toch maar gemakkelijk engoed koop. De overschrijvingen geschieden gratis en de enveloppe met de biljet ten kan men gratis verzenden. Dat wil niet zeggen, dat de Posterijen zo philantropisch zijn, dat zij aan de Postchèque- en girodienst portvrijdom verlenen. De dienst heeft jaarlijks een niet geringe rekening met de Poste rijen te vereffenen. Hoewel bovendien de tarieven, die het publiek aan de dienst betaalt, zeer gering zijn, is de Post cheque- en girodienst selfsuppor ting, dat wil zeggen, dat hij zich zelf bedruipt. Zelfs brengt hij een behoor lijke bate op voor de schatkist. Het is de vraag, of deze gunstige toestand zo zal blijven. Het is zelfs niet uitgeslo ten, zo deelde de heer Teijen ons mee, dat de tarieven in de toekomst ver hoogd zullen worden. De voornaamste baten vloeien voort uit de renten, die de dienst voor het onder zijn berusting zijnde kapitaal maakt. In 1939 bedroeg het tegoed van de rekeninghouders 328 millioen gul den; in 1951 was het opgelopen tot 1065 millioen gulden. Het is thans vrij stabiel. Van dit bedrag heeft de dienst 735 a 740 millioen belegd; hij mag gaan tot 80 pet van het totale tegoed der rekeninghouders, die geen rente ontvangen, doch de dienst zelf wel aan een zeer aanzienlijke rente helpen. Wij hebben dit sommetje ook hard nodig, zegt men aan het Spaarneplein. Wij moeten veel aan de Posterijen vergoeden en hebben een hoge ex ploitatie-rekening. Er zijn 2700 mensen in dienst, die allen op tijd hun sala ris verlangen. In 1939 bedroegen de uitgaven 6 millioen gulden; in 1951 waren zij opgeklommen tot 17 mil lioen gulden, waarvan 8 millioen voor salaris besteed wordt. Vroeger werkten er bij de dienst 70 vrouwen tegen 30 mannen. Thans is die verhouding 44 vrouwen tegen 56 mannen, voornamelijk tengevolge van de sterke teruggang in het aanbod van vrouwelijk personeel. In 1945, 1946 en 1947 moesten door verloop nog 3000 personeelsleden vervangen worden, doch nu is een vrij grote stabiliteit in getreden. Dat is een belangrijk voor deel, want er wordt vrij veel hand- en hoofdarbeid verricht bovendien zijn er een 1000 kantoormachines waarvoor een gedegen opleiding ook nodig is. Het personeel moet behalve betrouwbaar en nauwkeurig, ook zeer vaardig zijn. Er wordt voor dit perso neel dan ook heel wat gedaan. Wanneer er desondanks foutjes ge maakt worden, dan bedenke men dat in de meest perfecte machine wel eens een radertje kan loslopen en dan vergeve men het de Postchèque- on girodienst, die zoveel nuttig werk ver richt. Een der vele werkzalen van het Postchèque- en girokantoor aan het Spaarneplein in Den Haag. Vele rappe meisjeshanden zijn bezig met het adresseren van de enveloppen. Alleen specialisten zijn daar nog welkom (Van onze correspondent te Djakarta) MEN verneemt tegenwoordig nog al eens het geluid, dat ook in het nieuwe, vrije Indonesië, voor Nederlandse werkkrachten, die willen aanpakken, nog uitstekende kansen liggen en dat die op Java en Sumatra van harte welkom zijn. Deze optimistische stemmen bevatten slechts een gedeeltelijke waarheid. Want dit aanmoedigend welkomstwoord geldt maar voor een beperkte categorie. Voor zover de situatie op het ogenblik en voor de naaste toekomst te overzien valt, zal de werkgelegenheid voor Nederlanders hier in liet algemeen eerder minder dan groter worden. Allerlei verschijnselen wijze er op, dat men er van de zijdo der Indonesische overheid duidelijk op uit is om de Nederlandse werkersgroep zoveel mogelijk uit te dunnen en klein te houden. LJE motieven daartoe hebben niets met „sentiment" te maken en zijn ook maar ten dele van politieke aard. Het accent ligt op nationale economi sche overwegingen. Het is van het be gin af aan de wens der Indonesische regering geweest, aan jongelui van het eigen volk de beste kansen te geven om leidende posities in handel, bedrijf en cultures te verwerven, posities die tot dusverre hoofdzakelijk doorz.g. import-krachten zijn bezet. Dit is een volkomen begrijpelijke wens, waar niemand redelijk bezwaar tegen kan inbrengen. Over het algemeen zijn de Nederlandse werkgevers dan ook wel bereid, daaraan reeds uit zichzelf tege moet te komen. Vaak staan zij dan echter voor de moeilijkheid, dat de In donesische arbeidsmarkt nog te weinig geschikte candidaten oplevert. Blijk baar meent men van overheidszijde, dat de buitenlandse maatschappijen, voor zover zij in principe wel genegen zijn Indonesiërs in de Staf op te nemen, hun eisen desnoods maar wat lager Marshall-landen gaan minder koper gebruiken De achttien landen, die bij de OEES zijn aangesloten, zijn overeengekomen een gemeenschappelijke regeling te treffen tot beperking van het gebruik van koper. Deze regeling verbiedt het gebruik van koper of koperlegeringen, die 40 pet. of meer koper bevatten, bij de vervaardiging van ruim 200 ver schillende producten. In de Nederlandse Staatscourant dd 27 November 1951 no. 231 is thans een bekendmaking verschenen. Toepassings verbod Koper en Koperlegeringen wordt aangepast aan deze regeling. Voor ruim een milliard aan zuivel enz. uitgevoerd In de eerste negen maanden van dit jaar heeft de Nederlandse veehouderij voor meer dan een milliard gulden aan producten uitgevoerd. Hier tegen over staat invoer van veevoeder. Het exportcijfer is een record voor de na oorlogse periode. Het overtreft zelfs het totaal over het gehele jaar 1950, dat ruim f 919 millioen beliep. Vleeswaren, condens, boter, kaas en eieren vormen tezamen het overgrote deel van dit be drag. Oneerlijke cand.-notaris in Den Haag kreeg vier jaar Een 48-jarige candidaat-notaris in Den Haag, die erin was geslaagd, het kapitaaltje van een hoogbejaarde schaapherder en het bezit van een oude weduwe geheel of ten dele op zijn eigen girorekening te laten overschrij ven, is wegens valsheid in geschrifte en verduistering veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Bij de behande ling voor de Haagse rechtbank werd veertien dagen geleden vijf jaar geëist. Montgomery bij Dr Drees Veldmaarschalk lord Montgomery of Alamein, de plaatsvervangend opperbe velhebber van de NATO-strijdkrachten in Europa, heeft gistermiddag een on derhoud gehad met de minister-presi dent dr. W. Drees Gistermorgen heeft de veldmaarschalk besprekingen ge voerd met de chefs van staven in het ministerie van marine en met de beide staatssecretarissen op het ministerie van oorlog. Hedenochtend om ten uur vertrekt Montgomery uit ons land. Verzoek van Wysjinski Wysjinski, de voorzitter der algemene vergadering verzocht een brief te pu- bilceren en vervolgens onder de dele gaties te verdelen, afkomstig van de verwanten van twaalf ter dood veroor deelde Grieken. De veroordeelden zijn volgens de brief patriotten, die voor de vrede opkomen. Aangedrongen wordt op vernietiging van het vonnis. Radio-Peking over gifgas In een uitzending van radio-Peking is gezegd, dat de Amerikanen in Korea op 17 November twee artilleriegrana ten met gifgas hebben afgeschoten, die ontploften temidden van Chinese mili tairen. Het gas verwekte volgens de radio maagpijn en duizeligheid. DUITSE AMBTENAAR IN ARREST De Westduitse politie is overgegaan tot de arrestatie van een ambtenaar van het ministerie van economische zaken, die bekend heeft geheime documenten te hebben verkocht aan Alfred Schulze hoofdredacteur van de sociaal-demo cratische persdienst te Bonn. OPPERDOES, 27 Nov. 1951. Ronde bieten: I 13.30—14, II 12—12.50, III 6— 6.50; Uien: gewoon 26.3016.50, grof 24.60—25, drielingen 26; Groene kool 6.207, Gele kool 34.60, Witte kool 4.50; Peen II 15.20 en III 12.60. moeten stellen. Voor tal van functies mogen geen Nederlanders meer wor den aangesteld, voorzover zij geen speciale diploma's hebben. Op deze wijze worden de firma's en onderne mingen gedwongen hun staven zoveel mogelijk te „indianiseren". QOK op andere wijze schijnt er een uitdunning van de Nederlandse groep .aan de gang te zijn, weliswaar niet „officieel" en tot op het moment betrekkelijk „geruisloos", doch niette min zeer effectief. Tot voor kort was het voor iedere Nederlandse verlofgan ger de eenvoudigste zaak ter wereld een z.g. „re-entry-permit" te krijgen. In de laatste tijd komt het evenwel herhaaldelijk voor. dat zulk een per mit geweigerd wordt. De practijk wijst uit, dat dit in de meeste gevallen ge beurt ten aanzien van jonge Nederlan ders, die hier destijds als oorlogs-vrij- williger gekomen zijn, na hun demobi lisatie in Indonesië bleven en er een betrekking in de cultures of in de han del verwierven. Dat zijn er heel wat. Vele Nederlandse werkgevers in In donesië wilden deze jongelui gaarne in hun dienst nemen. Ze hadden im mers reeds kostbare tropen-ervaring, waren over 't algemeen flink en ener giek en bovendien had de sterkte der bedrijfs-staven door de oorlog en re volutie zeer geleden. Men had aanvul ling dringend nodig. Nu zijn verschil lende van die ex-OVW'ers zo langza merhand aan hun Europees verlof tos en menigeen heeft thans tot zijn te leurstelling ervaren, dat hij wèl een „exit-permit" van de Immigratiedienst kan krijgen, maar geen vergunning om weer terug te komen. Daardoor wordt van menige Nederlandse werker plot seling de met zorg opgebouwde car rière bij het fundament afgebroken. Hierin ligt een tragisch element. Is het dus niet waar, dat Nederlandse werkkrachten hier nog kansen hebben en welkom zijn? Zoals in het begin reeds opgemerkt: het is ten dele waar. Maar daarbij moet men' dan alleen denken aan specialistische werkkrach ten, aan doktoren, waaraan een groot tekort is, ingenieurs, technici e.d. Voor de brede groep van Nederlanders, die er vroeger in slaagde om hoofdzakelijk door hard werken zich hier een car rière op te bouwen, zonder de grond slag van een wetenschappelijke of spe cialistische opleiding, wordt de spoe ling in Indonesië elke dag dunner; hun plaatsen worden hoe langer hoe meer door kinderen van het Indonesische volk vervuld. Aagtekerk, R'damKobe, 26-11 n.m. van Genua naar Port Said Amstelland. A'- damBuenos Aires, 26-11 van St. Vincent (K V) naar Santos Aldabi, Buenos Aires R'dam, 26-11 n.m. van Rio de Janeiro naar Vitoria Arendsdijk, 27-11 van Buenos Aires te New York verwacht Baarn, Chili—A'dam, 27-11 van Le Havre naar Antwerpen Breda, A'damValpa- taiso, 26-11 van Willemstad naar Porta Cardon Caltex Pernis (t). 26-11 n.m. van Sidon naar R'dam Callisto, 29-11 van Montreal te A'dam verwacht Cro- nenburgh, 28-11 v.m. van Bilbao te IJmui- den verwacht Dalerdijk, Vancouver— R'dam, 26-11 te Los Angeles Diemerdijk, R'dam—Pac. Kust, 26-11 van Portland Oreg. Eendracht, 30-11 van Izmir te Bremen verwacht Garoet, 27-11 van Balik Papan te R'dam Gooiland, Buenos Aires—A'dam, 26-11 te Ilheus Helena, A'damPeru, 26-11 n.m. van Cristobal naar Barranquilla Hydra, 26-11 van Bluefield naar Man O'Awar Cays In- drapoera. Tandjong Priok—R'dam, 30-11 r..m. te R'dam verwacht Java, Balik PapanA'dam, 29-11 voor IJmuiden ver wacht Kota Agoeng, Tandjong Priok New York, 26-11 van Belawan naar Co lombo Lekkerkerk, Calcutta—R'dam, 26-11 n.m. te Karachi Lieve Vrouwe- kerk, R'dam—Calcutta, 26-11 n.m. van Ka rachi naar Bombay Lombok, Calcutta— Pac. Kust 24-11 te Manilla Manoeran, Makassar—A'dam, 26-11 n.m. van Aden naar Suez Metula (t), 26-11 n.m. van Ras Tanura naar Colombo Madoera, Calcutta—Pac. Kust, 21-11 te Los Angeles Merwede, 22-11 van New Orleans naar Mobile Mataram, HollandiaR'dam, 22-11 van Surabaja Nigerstroom, A' dam—W.-Afrika, 27-11 v.m. te Accra Ovula (t), 26-11 n.m. van Saltend te R' dam P-ins Willem II, 27-11 van R'dam te Philadelphia verwacht Radja, A'dam —Balik Papan, verm. 28-11 van Belawan naar Tandjong Priok Ridderkerk, A' damO.-Afrika, 26-11 n.m. van Mombasa te Tanga Rijndam, New York—R'dam, 1-12 (7 uur) te Southampton ter rede ver wacht Rotti, Balik Papan—Pac. Kust, 23-11 te New Westminster Sarangan, Tandjong Priok—Pac. Kust, 22-11' te Los Angeles Stad Leiden (t), 26-11 van Galveston te R'dam Stad Schiedam (t), 26-11 van Vlaardingen te Savona Straat Malakka, Rio de Janeiro—Kobe, 23-11 van Hongkong naar Manilla Samarinda, R' dam—Palembang, 26-11 te Tandjong Priok Sloterdijk, R'dam—New York—Golf- havens, 26-11 te Houston Sumatra, Ba lik PapanA'dam, 26-11 van Singapore naar Penang Teirecias, IndonesiëA' dam, pass. 27-11 v.m. Minikoy naar Aden —Tibia (t), 26-11 van Tripoli (Libanon) naar Hamburg Tjiluwah, R'dam—Tand jong Priok, pass. 26-11 Daedalusrif, Rode Zee Teucer, Tandjong Priok—New York, 27-11 van Halifax te Boston Waterman, R'damSydney, 27-11 v.m. van Aden naar Fremantle Weltevreden, Singapore Pac. Kust, 26-11 (19 uur) van Singapore naar Philippijnen Zuiderkruis, A'dam— Kaapstad, 26-11 300 mijl west ten zuiden van Kaap Palmas Zijpenberg, Vlaar dingen—Savona, 26-11 dwars Wight Eiland.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7