Het vuren in Korea werd gestaakt Electriciteit wordt duurder Engels schip brak in tweeën Buitenlandse fondsen voor CPN? Engeland bindt zich niet Acht Nederlanders verblijven in Oostduitse gevangenissen Vier beschuldigd van spionnage Donderdag 29 Nov. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,48a Jaarsan« N°- 282 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN V.N.-troepen nemen afwachtende houding aan Witte Huis: Geen wapenstilstand zolang er geen overeenkomst is Achtste leger kreeg uiteenzetting Belangrijke mededeling van minister Teulings lUeeAkeALcPit Slag voor Straatsburg Ontvoering als methode om padvinders te harden Britten trekken troepen terug uit Ismailia, Suez en Port Said Egypte zal terroristen helpen bestrijden Koning George zal zeereis maken In voorjaar op slagschip Tot 240 kwh. per jaar ongewijzigd Maximum-verhoging tot vijf-en-twintig procent Staatsgreep vari Syrische leger Aanval op nieuw kabinet 1jCuT'C'i ./I-VkilH STORM LANGS DE KUST Logger bij Monster in moeilijkheden Kakt RtóJLeJk Reeds 20 slachtoffers Toelating van Italië tot de V.N. verzocht Ook looncompensatie bi] het rijk Kerstman 1951 komt per parachute BUREAU: ADMINISTRATIS Voordam lli Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per man. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. nE strijdkrachten van de verbondenen en de Noordelijken hebben gisteren de strijd te land in Korea gestaakt, aldus meldt een door de radiostations van New York omgeroepen bericht uit Seoel. Eerder hadden de manschappen van het Amerikaanse achtste legerkorps opdracht gekregen niet op de tegenstander te vuren, doch zich gedekt te houden cn zich alleen te verdedigen, indien zü werden aangevallen. Deze order, die naar Reuter verneemt, op alle grondstrijd krachten van de V.N. betrekking heeft, had tot gevolg, dat het aan het front tot •en feitelijk staken van het vuren is gekomen. In een door het „Witte Huis" uit gegeven verklaring is gezegd, dat „er in Korea geen wapenstilstand kan bestaan, totdat de bestandsovereenkomst zal zijn getekend". Algemeen heerst de mening, dat generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de V.N., de beslissing heeft ge nomen. Het bevel de vijandelijkheden te land, zij het tijdelijk, te staken, is in leder geval niet door de hoogste Amerikaanse autoriteiten gegeven, aldus Tru- mans secretaris. Ff een verklaring, welke aan de be perkende order voor het achtste Ame rikaanse leger vooraf ging, wordt om. gezegd: „Er is enige onzekerheid ge weest omtrent de betekenis van de door de delegaties van de Verenigde Naties en de Noordelijken gesloten overeen komst inzake de militaire afbakenings linie". De feiten zijn deze: De taak van het achtste leger en de hiermee verbonden grondstrijdkrachten van de VN in Korea is het afweren van communis tische aggressie in dit gebied. Het feit, dat een militaire afbakeningslijn is vastgesteld is slechts een van de punten der agenda. Tot het tijdstip, waarop een overeen komst over alle punten zal zijn bereikt, welke een wapenstilstand in Korea zal verzekeren, zal het achtste leger alle stappen doen, die het noodzakelijk acht teneinde zichzelf tegen verrassingen te beveiligen en zijn opdrachten te vervul len. Er is thans, op de 28ste November 1951, geen wapenstilstand in Korea. Er bestaat hoop, maar deze hoop moet niet worden bedorven door een overdreven optimisme. Later heeft de woordvoerder der VN, brigade-generaal William Nuckols, een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de strijd zal worden voortgezet tot een volledige wapenstilstand zal zijn bereikt. ContatNijiUarwy - wapensNIifandili/ii wapeniNrvarcfclijn DoorNrd Korea bezel i iQoorVer.Nanwbezet .CHINA: p.> NOORD KOREA Pjongjang J -ig>^ -Janqjang DIJ de besprekingen te Panmbendjoi hebben de Noordelijken gisteren het voorstel der verbondenen, dat gemeen schappelijke inspectie-groepen vrije toegang tot geheel Korea zullen heb ben om toe te zien op naleving van de vredesregeling, van de hand gewezen. Met de andere bepalingen voor een re geling van een wapenstilstand schenen de Noordelijken het in het algemeen eens te zijn. Volgens de voornaamste onderhandelaar der verbondenen, vice- admiraal Charles Turner Joy, is het geen de Noordelijken verwierpen ech ter het belangrijkste deel van het voor stel der VN. (Van onze parlementaire redacteur) DE minister van Binnenlandse Zaken, mr. Teulings heeft gistermiddag in de Tweede Kamer naar aanleiding van de besprekingen over de Binnenlandse Veiligheids Dienst bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken, een zeer belangrijke verklaring afgelegd over buitenlandse splonnage- activiteiten. Een buitenlandse diplomatieke ambte naar heeft een verklaring afgegeven aldus de bewindsman, waarom hij niet langer zijn functie kon blijven vervul len. Deze verklaring is als volgt samen te vatten: Van de nationale vrijheid van mijn volk hoewel de minister dit r.iet met zoveel woorden uitsprak, had hij een Tsjechische diplomatieke ambte naar en Tsjechoslowakije op het oog waarvoor altijd zo hard gestreden is, is niets meer over. Er zijn bewijzen, dat van communistische zijde is inge gaan op aanbiedingen om via handels relaties fondsen over te brengen ter fi nanciering van acties ten behoeve van de CPN. Van bepaalde buitenlandse zijde is men zeer geïnteresseerd in han delsvertegenwoordigers, die dikwijls het buitenland bezoeken. De diplomatieke ambtenaar wenste het Nederlandse volk te waarschuwen, dat van Russische kant geen middel zal wórden geschuwd om de macht over bepaalde handelsre laties te krijgen. De ambtenaar was niet bereid mede te werken aan een econo- zegt ze spi.itir 3en driekant: buigen zij zi fatale voorwc t de telefoon. Verwachtin tot Vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Aanvanke- kelijk in het binnenland zwakke Zuidwestelijke wind, overigens tot krachtig of hard toenemende wind tussen Zuidwest en Noordwest. Zachter, vooral in de nacht VRIJDAG: zon op 8.23. ondei 16.34; maan op 10.45, onder 17.16. mische conferentie in Moskou, die al leen maar dient ter bevordering van de Russische militaire inspanning Het was hem voorts bekend, dat pressie wordt uitgeoefend op Nederlandse zakenlie den, teneinde hen over te halen de con ferentie bij te wonen. De assemblee van de Raad van Euro pa te Straatsburg ziet zich voor de har de noodzaak geplaatst, opnieuw naar andere wegen te zoeken om uit de im passe te geraken, waarin zij gekomen is nadat de Britse conservatieve rege ring, gisteren bij monde van Sir David Maxwell Fyfe, de minister van binnen landse zaken onomwonden heeft ver klaard, dat zij zieli niet aan de be staande Europese plannen wenst te bin den. Nadat Paul Reynaud (Frankrijk) zijn teleurstelling over de rede van de Brit se minister had uitgesproken, noemde de Nederlander Serrarens de Britse houding een slag voor de hoop van Europa. Churchills woord werd niet in gelost, zo meende hij en Engeland kon de verantwoording daarvoor niet op zich nemen. Dinsdagmiddag werd er in Den Haag alarm geslagen omdat een tienjarige padvinder in het hartje van de stad door twee mannen was beetgegrepen en in een auto was ontvoerd. Spoedig kwam echter het bericht, dat de jon gen veilig, doch geheel ontdaan in het ouderlijk huis was weergekeerd. Hij vertelde, dat de mannen hem geblind doekt hadden en hem op ruwe toon hadden gevraagd, waarom hij bij de padvinderij was. Daarop werd hij vlak bij zijn huis weer uit de auto gezet, met het bevel er thuis niets over te vertellen. Later is gebleken, dat de 27- jarige leider van de padvindersgroep deze zeer misplaatste „stunt" had be dacht om de jongens „op te voeden en te harden". IN een overeenkomst, welke gisteren tussen de Britse en Egyptische autoritei ten tot stand kwam, is bepaald, dat alle Britse troepen zullen worden terug getrokken uit de drie hoofdsteden in de Suez-kanaalzone Ismalia, Port Said en Suez. In ruil voor de ontruiming heeft Egypte toegezegd,'te zullen helpen bij het bestrijden van „terroristen-activiteit". De Britse bevelhebber, generaal Ers- kine heeft tevens beloofd af te zien van het fouilleren van Egyptenaren b(j Britse blokkadeposten langs de wegen en het zenden van militaire patrouilles in de drie steden. Naar men hoopt, zal Koning George van Engeland in het vroege voorjaar in staat zijn om in gezelschap van Koningin Elizabeth een zeereis te ma ken van enkele weken op het grootste slagschip van de Royal Navy „Vangu ard". Dit werd medegedeeld in een officieel bulletin van Buckingham-pa lace. Inlichtingen over het doel van de reis konden niet worden verkregen, doch men neemt volgens Reuter aan, dat de gezondheid van de koning, die negen weken geleden een longoperatie onderging, zee: gediend zou zijn met een zeereis in een warm klimaat. De koning diende in zijn jeugd bij de ma rine. Hij houdt veel van de zee. |T|E regering heeft besloten, het middel van de tariefsverhoging toe te pas sen, teneinde de zo noodzakelijke be perking van het clcctriciteitsverbruik te bevorderen. Daar de huidige tarie ven zijn gebaseerd op de historische kostprijs en de aanschaffingswaarde der voor productie en distributie beno digde apparatuur thans aanzienlek ho ger ligt dan vóór de oorlog, zal in vele gevallen een niet onbetekende verho ging van ljet thans geldende tarief on- vermydeiyk zijn. De minister van eco- Het Syrische leger heeft de macht in het land overgenomen. Het heeft de controle over alle veiligheidsstrijd- krachtcn in handen genomen wegens de toegenomen instabiliteit, aldus een uitzending van radio-Damascus, welke te Amman is opgevangen. Na uitzending van een Syrisch leger communiqué gaf de radio een verkla ring uit, waarin de volkspartij, wier leider Woensdagavond een nieuwe re gering heeft gevormd, wordt aange vallen. :w-r- i >r- v® JU? Dood en verder! aan allen die voor de Britten werken", zo luidt de ver taling van de tekens op het spandoek, dat Generaal Erskine, Commandant van de Britse strijdkrachten in de Suez-Kanaalzone hier vasthoudt. De zware storm, welke gisteren langs onze kust woedde, heeft het 864 ton metende Engelse schip „Teeswood" en kele kilometers ten noorden van de boei Loewensteert bjj her eiland Bor- kum op een zandbank gejaagd. De Bor- kumer loodsboot, die onmiddellijk na de noodsignalen uitvoer, is er in ge slaagd dertien opvarenden aan boord te nemen. Twee anderen zijn verdron ken. Het schip is op de zandbank door midden gebroken. Gistermiddag te twee uur werd de loodsdienst te Hoek van Holland ge staakt, om vier uur volgde IJmuidën en om zes uur werd- de dienst buiten gaats Vlissingen in de Wielingen en het Oostgat stil gelegd. Om 21.15 werd de bootdienst Vlissingen-Breskens ge staakt. Logger sloeg los Hedennacht is de sleepboot „Ebro" uit Hoek van Holland uitgevaren om hulp te verlenen aan de Scheveningse logger Sch. 284, die in verband met machineschade reeds gistermiddag door de Sch. 159 gesleept werd, doch die vannacht door het breken van de tros lossloeg. De motor van de Seh. 284 draalt op halve kracht. De „Ebro" en de Sch. 159 zjjn in de buurt om even tueel assistentie te verlenen. Omstreeks middernacht bevond de logger zich ter hoogte van Monster. ACTEURS, radiosprekers en kort be stekschrijvers weten tegenwoordig haast niet meer wat ze moeten ver zinnen om het publiek waar voor zijn geld te geven. Nu krijgt u van mij ten minste elke dag nog een plaatje, maar het nieuws wordt soms toch wel schaars. Daarom grijpt Theodoor nu met al zijn .apenhanden en -voeten naar dat verhaaltje in een Amerikaans biad. Volgens dat verhaal bestaat er in Washington een man, die uitsluitend leeft van.... papier. Ten aanschouwen van grote scharen belangstellenden nuttigt hij dagelijks een kilo kranten papier. Het bevalt hem best en car bonpapier schijnt het lekkerst te zijn. In Nederland is dit al haast gewoon: kijk maar eens welke voorraden pa pier men in Den Haag verslindt! D De beschaving gaat steeds maar voor uit, hetgeen men merkt aan de steeds stijgende aantallen geesteszieken en hartpatiënten. Maar ook aan het feit dat er steeds meer verdovende midde len worden verkocht. In West-Berlljn heeft de politie vijf Duitsers, onder wie een vrouw, gearresteerd wegens ongeoorloofde handel in cocaïne. De beschuldigden verklaarden het ver dovende spul van een Sowjet-officier, die gedeserteerd was, te hebben ge- Laten ze nu voortaan maar spreken over „pik-in-uren" kocht. Het Japanse plaatsje Oda- warra, 55 kilometer van Tokio, is bijna geheel dooor brand verwoest. Onge veer 3000 mensen zijn dakloos gewor den. In totaal werden er 500 huizen vernield. In Frankrijk sterven op elke duizend babies, die elk jaar ge boren worden, gemiddeld 47 kinderen. Dit is een daling van het sterftecijfei, want in 1949 stierven er 57 op de dui zend zuigelingen. De Roemeense regering heeft drie onderscheidingen ingesteld voor kinderrijke moeders. De hoogste klasse is „Heldin van het moederschap" (tien en meer kinde ren), de tweede klasse „Glorie van het moederschap (zeven tot negen kin deren), de derde klasse „Medaille van het moederschap" (vijf of zes kinde ren). De koude oorlog, voorzover er door Amerika aan wordt deelgeno men, zal binnenkort wel kouder (of warmer) worden, want de directeur van het Amerikaanse bureau voor psy chologische oorlogvoering, Gordon Gray, is ontslagen. Zijn opvolger is dr. Raymond Allen, de president van de universiteit te Washington. Het KNMI meldt, dat langs vrijwel de gehele kust de wind gisteren de stormgrens heeft bereikt. Men begint van storm te spreken, als de gemiddel de windsnelheid 75 km per uur be draagt. In Den Helder werd tijdens een uitschieter 110 km. per uur gemeten. nomische zaken meent echter op grond van terzake gemaakte berekeningen te mogen aannemen, dat deze verhoging gemiddeld als regel een percentage van 25 niet zal behoeven te overschrijden. J^E thans bestaande maximumprijsvoor schriften voor het kleinverbruik zullen onverminderd worden gehand haafd voor een hoeveelheid van 240 kwh per aangeslotenen per jaar. Bo vendien zullen nog enkele uitzonde ringsbepalingen worden opgesteld ten behoeve van bepaalde vormen van kleinverbruik. Het ligt in de bedoeling voor de overige tarieven voor het klein verbruik de huidige maximumprijzen zodanig te verhogen, als noodzakelijk is om de totale opbrengst van de tarie ven voor kleinverbruik in overeen stemming te brengen met het hier boven ontwikkelde beginsel. Hiertoe zal ook het vastrechttarief een zekere verhoging moeten ondergaan. Ten aanzien van de tarieven voor grootverbruikers zullen de maximum prijsvoorschriften worden ingetrokken. Het wordt aan de bedrijven zelf over gelaten om in overleg met de directeur- generaal van de energievoorziening de bestaande tarieven zodanig te herzien, dat over het geheel genomen ook deze tarieven in overeenstemming zijn met het hierboven ontwikkelde beginsel. De regering verwacht, dat uit de ta riefsverhoging een uiteindelijke kolen- besparing zal voortvloeien van rond 200.000 ton per jaar. De minister van economische zaken meent, dat het mo gelijk is door deze maatregelen) het vraagstuk tot oplosbare proporties terug te brengen, hoewel de electrici- teitsvoorziening in de komenije jaren geenszins verzekerd kan worden ge noemd. Hiertoe dienen alle betrokke nen de handen ineen te slaan. Wolkbreuk in Argenimie Tandil, 290 kilometer ten Zuiden van Buenos Aires, is door een hevige wolk breuk geteisterd. In een half uur tijd viel 200 milimeter regen. Volgens de laatste cijfers zijn tenminste twintig personen verdronken, vanwie zeven kinderen. Meer dan 60 personen wor den nog vermist. De beheerschapscommissie der V.N. heeft gisteren met vijftig tegen vijl stemmen (dc Sowjeiunie en de met haar verbonden landen) besloten de algemene vergadering te verzoeken dc onmiddellijke toelating van Italië tot de Verenigde Naties aan te bevelen. De Franse resolutie voor toelating moet nu nog behandeld worden door de algemene vergadering en de Veilig heidsraad. Tot dusver hebben 39 lan den hun steun toegezegd. De Russische afgevaardigde J. N. Zaroebin verklaar de, dat Rusland niet tegen de toelating van Italië tot de V.N. was gekant. Zijn land had echter bezwaar tegen het aan leggen van verschillende maatstaven ten aanzien van toelating tot de orga nisatie. Hij vroeg in dit verband waar om Bulgarije, Roemenië en Hongarije niet werden toegelaten. Te Parijs is een internationale or ganisatie van ex-politieke gevangenen uit de jaren 19401945 opgericht Tot voorzitter van deze organisatie werd gekozen de heer J. P. B. M. de Swart Geallieerde functionarissen te Berlijn hebben verklaard, dat acht Nederland se onderdanen door de Oostduitse auto riteiten worden vastgehouden. Vier Nederlanders waren beschuldigd van spionnage. Eén van hen bevond zich volgens de functionarissen reeds sinds 1946 in de gevangenis. Een ander was in 1949 en de overige zes dit jaar ge arresteerd. Eén van de laatsten was tot acht jaar en een ander vier tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. De overi gen wachten nog op berechting. De verklaring wordt gebaseerd op inlichtingen van verwanten der gear resteerden, van wie nog verscheidene in Oost-Duitsland wonen, en die in alle gevallen op de hoogte waren gesteld van de arrestaties. Het merendeel der gevangenen heeft toestemming met verwanten te corres ponderen. En gevangene heeft één maal toestemming gehad bezoek van zijn vrouw te ontvangen. Het Nederlandse consulaat heeft zich tot de Sowjetrussische bezettingsauto riteiten gewend, doch meestal werd verwezen naar de Oostduitse autoritei ten. In enkele gevallen gaven de Sow- j et-autoriteiten korte inlichtingen over de aard der beschuldigingen en het von nis Naar het ANP verneemt is te ver wachten dat ook voor het overheids personeel compensatie zal worden ge geven voor de loonachterstand over het tijdvak van April 1951 tot nu toe Vermoedelijk zal door het rijk een be drag worden gegeven, dat na aftrek der loonbelasting uniform is over de gehele linie. De Kerstman heeft besloten dit jaar met speelgoed en al vanuit de lucht per parachute neer te dalen. De sprong wordt gemaakt boven St. Moritz, waar een slee, getrokken door een rendiervoor hem gereed zal staan. Voor deze gelegenheid draagt de oude man een dik pak over zijn traditionele rode kleding en een valhelm bovenop zijn rode muts. Deze moderne Kerstman is de 25-jarige Engelsman, Edward John Fricker, oud-R AF -officier, die onlangs de Britse ploeg op de internationale wedstrijden in het parachute springen aanvoerde. Frtcker werd uitgezocht uit 100 sollicitanten, die hadden geschreven op een advertentie in de London Times, waarin een Parachutist werd ge vraagd voor het volbrengen van ..een particuliere zending op het Europese vasteland". De adver tentie was geplaatst door een hoteleigenaar in St. Moritz.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1