De Wereldser Vrouweïï Rotterdam ontving geschenk van prinses Wilhelmina Geslaagd T.V.-experiment Ook Franse voorkeur voor cocktailjaponnen De Tweede Kamer behandelde Indonesische kwesties Pers krijgt de schuld van „bestand" in Korea Nederland protesteert tegen uitvoering Klachten over de trage uitbetaling van oorlogsschade Songgram weer premier in Thailand Philips' reportagewagen voor'teerst ingeschakeld Eerbied voor de kroonjuwelen ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 Sterker door strijd" Koningin Juliana onthulde beeld in het stadhuis Het devies „Sterker door Strijd", dat koningin Wilhelmina na de oorlog heeft toegevoegd aan het wapen van Rotterdam, wordt thans gesymboliseerd door een £eeld in de hall van het stadhuis van de Maasstad, in opdracht van de Moeder des Lands vervaardigd dpor de beeldhouwer A. Hans. Het monument is gister middag door koningin Juliana in tegenwoordigheid van prinses Wilhelmina onthuld. Symbool van zinspreuk Zeer velen hadden zich voor het stad huis aan de Coolsingel opgesteld, om van 't koninklijke bezoek getuigen te zijn. Na elkaar kwamen prinses Wilhel mina en koningin Juliana aan het stad huis aan. In de hall waren het college van burgemeester en wethouders en de leden van de raad met hun dames aan- v/ezig. Nadat burgemeester Oud een korte begroetingsrede tot de hoge bezoeksters had gericht, heeft koningin Juliana het monument onthuld, nadat zij er in een toespraak op had gewezen, dat Rotter dam, ja heel Nederland door de strijd tegen de bezetter weliswaar heeft gele den, maar er innerlijk sterker door ge worden is. Mr. Oud heeft daarna prinses Wilhel mina dank gebracht, voor het feit, dat zij nog als koningin de zinspreuk „Ster ker door strijd" aan het stadswapen hechtte en de gemeente dit monument schonk. De koninklijke bezoeksters hebben in moeilijke tijden hun inner- Autoriteiten proberen hun vergissing te bemantelen Een dag heeft het er in Korea naar nil gezien, dat het vuren was gestaakt. Het heette, dat de autoriteiten de sol daten hadden bevolen, een defensieve houding aan te nemen. Dit is inmiddels door het hoofdkwartier der V.N. ie Tokio tegengesproken. Het gehele mis verstand wordt gew ten aah de be richtgeving van de pers. De journalisten in Tokio zijn echter van mening, dat de verwarring aan het front vermoedelijk is veroorzaakt door verwarring bij de autoriteiten, die thans de schuld hiervoor proberen af te schuiven öp de pers. Generaal Van Fleet zou zelfs door de persberichten op de juiste uitleg van zijn instructies attent zijn gemaakt. De onderhandelingen in Panmoen- djon vorderen niets. De Noordelijken hebben een voorstel der verbondenen om de naleving van een wapenstil stand door hefschroefvliegtuigen te controleren, van de hand gewezen. De verbondenen hebben doen weten, niet te kunnen instemmen met een voorstel cm alle troepen uit Korea terug te trekken. Franse Assemblee aecoord met plan-Schuman De commissie voor buitenlandse za ken van de Franse Nationale Verga dering heeft zich gisteren ten gunste van de ratificatie van het verdrag- Schuman voor een kolen- en staalunie uitgesproken. De stemverhouding was 26 tegen 18 (communisten, RPF en een onafhankelijke republikein). lijke kracht getoond en de stad heeft daaraan kracht ontleend. Prinses Wilhelmina droeg ten slotte het beeld aan de gemeente over. De koninklijke bezoeksters hebben vervol gens het beeld in ogenschouw genomen, dat zich vertoont als het zinnebeeld van mannelijke kracht, geaccentueerd door een in paraatheid omklemde zwajje knots. Britse invoerbeperkingen Kans op regeling aanwezig De Nederlandse ambassade te Londen heeft het Britse ministerie van buiten landse zaken op de hoogte gebracht van de bezwaren, welke er in ons land be staan tegen de kortelings afgekondigde invoerbeperkingen. De Britse regering zal waarschijnlijk de bestaande wedeivjdse contingenten nakomen. Ook de z.g. regeringscontrac ten zullen waarschijnlijk worden uitge voerd. Over de particuliere handels contracten valt nog weinig te zeggen. Wel hoopt men in kringen van handel en bedrijf, dat ook hieromtrent een soepele regeling zal worden getroffen. ZESDE BRITSE PANTSERDIVISIE NAAR DUITSLAND De zesde Britse pantserdivisie, die in Zuid-Engeland is gevormd, wordt in Maart 1952 naar Duitsland overge bracht. (Van onze parlementaire redacteur) IJRIE kwesties eisten tijdens de Donderdagavond en Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer gehouden algemene beschouwingen over de begroting van uniezaken en overzeesè gebiedsdelen de meeste aandacht op. Het waren het unie-statuut en de wens van Indonesië om het te herzien, de toekomstige status van Nieuw Guinea en de aanstaande Ronde Tafel-conferentie met de West. in Indonesië werkzaam zullen „IJskast-politiek van de regering? De l\eer De Haas (KVP) hoopte dat voor de Unie, zo zij opgeheven mocht worden, een nieuwe, aanvaardbare vorm van samenwerking in de plaats treedt. Groot bezwaar had hij tegen de samenkoppeling door de Indonesische regering van de herziening van het Unie-statuut en de status van Nieuw- Guinea. Deze twee moeten volledig uit elkaar gehouden worden, een opvatting, die verschillende andere leden deelden. Wat de Ambonezen betreft, vroeg hij of de regering hen zelf wil laten uit maken, of zij naar Indonesië willen te rugkeren. Als zij in ons land blijven, dan gaf hij de voorkeur aan opneming in het Nederlandse volk. De heer Vonk (VVD) was niet mals in zijn verwijt, dat de regering niet anders doet dan treuzelen en afwachten en over de hoofdzaken van haar Indonesisch be leid zwijgt. Minder pessimistisch was hij ten aan zien van de West, omdat hij vertrouwen stelde in mr. Van Schaik, die de Ronde Tafel Conferentie met de West voorbe reid .Nog feller in zijn verwijten tegen het kabinet was ds. Zandt (SGP), die van oordeel was, dat het zich steeds door Indonesië de wet had laten voor schrijven en zich dat ook wel weer zal laten doen Weinig gesticht was de hr. Weiter (KNP) over het feit, dat de regering de kwestie Nieuw-Guinea wil laten bevriezen en dus maar afwacht Hij sprak van een „ijskast-politiek" De weifeling van de regering schreef hij toe aan de vrees van het kabinet om nog vóór de verkiezingen over de toe komstige status van dit land de last van de afstand van Nieuw-Guinea op zich te laden. De heer Stufkens van de PvdA had waardering voor de wijze, waarop de regering de moeilijkheden, die met de hier te lande verblijvende Ambone zen gerezen zijn, tracht op te lossen en betreurde, dat op het eind van dit jaar nog slechts 5000 Nederlandse ambte- (Van onze parlementaire redacteur) jy|ET een sneltreinvaart rent de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Korten- horst, door de behandeling van de Rijksbegroting voor 1952. Hij spaart daar bij de Kamerleden niet. Drie avonden hebben zij deze week tot omstreeks één uur in de nacht vergaderd en hoewel de bijeenkomsten op Vrijdagmiddag door gaans vroeg eindigen, teneinde de afgevaardigden de gelegenheid te geven hun woonplaatsen nog te bereiken, begon de president gistermiddag om vijf uur met „frisse" moed aan de beraadslagingen over de begroting van financiën. Er ston den toen zeven sprekers ingeschreven. Kranten verkeren in moeilijkheden De eerste was de heer Ritmeester van de VVD. Hij noemde de dividend beperking in het algemeen belang on gewenst, pleitte voor een spoedige af schaffing van de belasting op de specu latiewinst en vroeg, welk verband er bestaat tussen de vereveningsbelasting, die reeds IVi milliard gulden heeft op gebracht en de sociale uitkeringen. Voor oorlogsschade moet nog drie mil liard gulden uitbetaald worden. De heer Ritmeester vreesde, dat hiermede nog acht tien jaren gemoeid zouden zijn, als hetzelfde tempo gehandhaafd wordt. Critiek leverde hij op de omzetbelas ting op advertenties in dagbladen. Vooral nu de papierprijzen drastisch zijn verhoogd, drukt zij zeer zwaar op de krantenondernemingen. Eigenlijk Nederlands record 400 m vrije slag heren verbeterd Piet Elzenga van de Zwemclub Gro ningen is de eerste Noordelijke zwem mer die een Nederlands record op zijn naam heeft gebracht. Hij slaagde er gisteravond te Groningen in het der tien jaar oude rèéotd op dè 400 meter vrije slag, dat sedert 29 November 1938 met een tijd van 4 min. 55.4 op naam van Van der Kuil (S.Z.C., Schiedam) stond, met precies 6 sec. te vérbetereh •a het te brengen op 4 min. 49.4. zouden de abonnementsprijzen der bla den met tien cent per week verhoogd moeten worden. Er is een mogelijkheid van tgemoetkoming. Als de regering aan de Nederlandse dagbladpers Cana dese dollars verschaft, kan in Canada papier voor 63 cent per kilogram ge kocht worden. Gaat zij daartoe niet over, dan schaffe zij de omzetbelasting op de advertenties, die twee millioen per jaar opbrengt, af. In het belang van het grote culturele goed der publiciteit drong de heer Ritmeester aan op een spoedige beslissing van de regering. Ook de heren v. d. Heuvel en Hof- stra (PvdA) spraken wat de oorlogs schade en de kranten betreft in dezelfde geest. De militaire leiders in Thailand, die Donderdag de regering omverwierpen, hebben een nieuwe regering gevormd met dezelfde premier (veldmaarschalk Loeang Piboel Songgram) en dezelfde minister van buitenlandse zaken (Wo- rakan Bandsja) als tevoren. Het hoofd van de politie, generaal Phao, heeft het toezicht gekregen op de binnenlandse veiligheid. Het leger wil de grondwet van 1932 weer invoeren, waardoor de kroon en de regering meer macht 2ou krijgèn. Volgéns radio-Bangkok Is de oude regering van Songgram afgezet „wegens de mislukking van haar strijd tegen het communisme en haar invermogen een eind te maken aan de corruptie, die in Thailand heerst" naren zijn. De redevoering van de communisti sche heer De Groot tenslotte lijkt ons voldoende gekarakteriseerd door diens uitspraak, dat de Nederlands-Indonesi sche Unie een verkapte voortzetting is van de koloniale overheersing. Pas Donderdag a.s. zal minister Pe ters de sprekers antwoorden. JTJE televisiestaf van de AVRO heeft gisteravond in sterke mate bijgedra gen tot het „experiment" van de experi mentele uitzendingen van de Neder landse Televisiestichting. In de pauze reed half televisie-Bussum naar de AVRO-studio in Hilversum, van waar uit in aanwezigheid van publiek een een gevarieerd programma direct werd uitgezonden. Daarbij is voor het eerst gebruik gemaakt van de door Philips ingerichte televisiereportagewagen, die met een complete mobile installatie is uitgerust. Dat was dus experiment nummer één. Maar de acht Eindhoven- sc technici onder leiding van de heer Van Vlerken die ruim zesendertig uur onafgebroken in touw zijn geweest met de voorbereidingen, experimenteerden zelf ook weer. DE REPORTAGEWAGEN ts name lijk voorzien van een vijftien Watt tachtig centimeter zendertje, dat eigenlijk niet krachtig genoeg is om de afstand van Hilversum naar Bus sum, die ongeveer vijf kilometer be draagt, t overbruggen. Dat de Phi- lipsmensen geslaagd zijn, is in de eerste plaats te danken aan techni sche moed. Deze mannen van geluid en beeld durven iets te wagen, in de hoop te winnen. Welnu, dit hebben zij glansrijk gedaan. Dat wil natuur lijk niet zeggen, dat de kwaliteit van het ontvangen beeld perfect was. Men mag niet vergeten, dat het in Hilversum uitgezonden beeld in Bus- sum werd opgevangen, daar de ge hele technische installatie moest doorlopen, voorts via de straalzender naar Lopik werd overgebracht en vandaar eerst de T.V.-ontvangdttoe- stellen bereikte. Maar daar gaat het ste is gevraagd. Bij een dergelijk experiment is het ten slotte niet om. Wat de KNVB af gelopen Zondag aan de T.V.-mensen Gnthield, heeft de AVRO hun gege ven. Dat is meer dan een gewoon, klam complimentje waard. Men moet al eens in de wereld van de televisie hebben rondgekeken om te beseffen welke inspanning het brengen van een normaal program ma vergt. Waaruit volgt, dat van alle AVRO-mensen gisteravond het uiter- eigenlijk niet nodig de vraag te stel len of het geboden programma aan alle eisen heeft voldaan. Ik zal deed ik dit evenwel niet misschien de indruk wekken onvolkomenheden te willen verdoezelen. Om dan op dit punt maar heel kort te zijn: het pro grammagedeelte vóór de pauze heeft kennelijk geleden onder de moeilijk heden, die in Hilversum moesten worden overwonnen. Mevr. Henriette Koningsbergen was zo geweldig zenuw achtig bij 't uitpakken van overigens aardige Sinterklaascadeautjes, dat ik de indruk kreeg, dat Zwarte Piet op het punt stond haar in de zak te stoppen. Het kijkbeeld over Rotter dam, met Zadkine's plastiek „Ver woeste stad" in het centrum, was in het laatste deel bepaald te lang. Alex de Haas, die na de pauze con fereerde in de grote Hilversumse studio, vergeleek het gevarieerde pro gramma m.i. volkomen t'en onrechte met een Bonte Dinsdagavoridtrein-. Televisie heeft niets met radio te maken. Max Woiski voldeed zeer goed, evenals een tweetal plastische acrobaten en hst relschaatsnummer. Het Scapinoballet leek met wat rom melig. Deze opmerkingen doen even wel niets af aan het grote succes van het experiment. Indien op deze weg wordt voortgegaan, zal de televisie snel aan populariteit winnen. En daarom alleen gaat het vooralsnog. H. M. KOEMANS Nederland en hei plan-Pleven (Vervolg van Pag. 1) Er zijn ook prihcipieel-ecoiiomiSche bezwaren. De landen, waarmede Neder land de eenheid zou moeten aangaan, huldigen nog overwegend het econo mische liberalisme, waarvan de meest» Nederlanders menen, dat het de proble men van deze tijd niet meer kan op lossen. Het opgaan in een het libera lisme aanhangende eenheid moet daar om door vele Nederlanders in econo misch opzicht als een stap terug wor den beschouwd Ook hier zouden Enge land en Scandinavië met hun moderner economische opvattingen voor een te genwicht kunnen zorgen. Nederland, gedrongen tussen de Noordzee en de Frans-Duitse landmas- sa, kan zich niet, zoals Engeland en de verder af gelegen Scandinavische sta ten, tot een medewerking in losser ver band beperken. Zijn paar divisies kun nen slechts van nut zijn in het grotere internationale leger. Ook is Nederland niet in staat, de met de defensie sa menhangende problemen alleen op te lossen. Onze vertegenwoordiger te Ro me heeft nog getracht uit het dilemma te geraken, toen hij een poging deed om de politieke hoge autoriteit te vervan gen door een militaire. Dat heeft niet mogen baten; de Fransen hielden aan hun éis Vast, terécht, van hun stand punt bezweken, want een militaire een heid is zonder een dito politieke op de duur ondenkbaar. Nederland is nu nog een uitstel tot Januari in Lissabon gegund. Dan zal het echter moeten beslissen. Gezien de mi litaire noodzaak van het ogenblik en de door Amerika uitgeoefende druk, kan het bijna niet anders, of het besluit zal uitvallen ten gunste Van deelneming aan de helaas zo kleine en eenzijdige eenheid. Desondanks mo^t men hopen, dat deze beslissing niet wordt geno men, zonder dat zij alsnog het onder werp van een brede discussie in ons volk is geweest. Dit zal echter niet mogelijk zijn, indien de regering te kort blijft schieten in haar voorlichtende taak. Tr ligt bij de grote stapel brieven, die mij geschreven zijn, één opmerke lijk exemplaar, dat ik een paar maal met een verwonderde glimlach heb overgelezen, maar waarvan ik de be antwoording tot nu toe heb uitgesteld. De schrijfster kapittelt mij naar aan leiding van een kleine overpeinzing, die mij ingegeven werd door het op schrift van het kerkhofhek tegenover mijn huis. „Memento Mori". Gedenk te sterven. Deze spreuk bracht mij, al mediterende, bij de angst en onrust in deze wereld, en het gevoel van moe deloosheid over het vruchteloze van alle menselijk bedrijf. Maar ik vroeg mij af, of die moedeloosheid niet altijd had bestaan, want duizenden jaren ge leden schreef de Prediker al: „Wat voordeel heeft de mens van al zijn ar beid, die hij arbeidt onder de zon?" Kijk, zei de schrijfster met licht verwijt, dat is allemaal waar. Maar waarom komt u nu juist met de Pre diker aan? Staan er geen hoopvoller teksten in het Evangelie? Vermaan dc mensen in de Bijbel te lezen, daarin zullen zij rust en troost vinden voor hun benauwdheid en zorgen. Nu zou ik natuurlijk volmondig kunnen toègeven: Lieve briefschrijf ster, u hebt schoon gelijk. Lees Jo hannes of Mattheus, lees het dertien de hoofdstuk van de brief aan de Co- rinthiërs, lees het een-en-twihtigste hoofdstuk uit de Openbaringen en Sas- kia kan er verder het zwijgen toe doen. Maar in werkelijkheid kan ik mij zo gemakkelijk niet van mijn taak afmaken want hier beginnen eerst de grote moeilijkheden. Waarom? IF zal proberen het u behoedzaam uit te leggen uit waardering voor uw rond borstig en onvervaard schrijven. He Bijbel, moet u weten en met name de evangeliën daaruit is voor mij een uitermate kostbaar bezit. Ik durf niet te zeggen dat ik die evan geliën van buiten ken, maar uit het hoofd zou ik er hier toch ettelijke plaatsen uit kunnen citeren. Niets gaat mij boven de schoonheid, de tederheid, de volstrekte onaardsheid van de Berg rede en de gelijkenissen, en ik waag bet vol te houden dat iemand niet méér nodig heeft in het leven om in alle duisternis en angst, als bij een rustig en betrouwbaar licht, zijn weg te vin den. Nieuw model heksluiting De nieuwste stunt op het gebied van plasticproducten is een buigzame trek- sluiting. Het is een Deense vinding, welke thans ook in ons land haar in trede heeft gedaan. De nieuwe sluiting vertoont een belangrijk verschil met de oude vormen. Zij bestaat n.l. uit twee stroken plastic, waaraan nokjes zijn aangebracht. Deze grijpen zowel onder de druk van de vinger als met behulp van een schuifje in elkaar. Ze zitten dan zo stevig vast, dat ze een trek Van zeven kilogram per centimeter kunnen doorstaan zonder los te schieten. Ook het materiaal zelf kan heel wat hebben. Bij proeven is gebleken, dat eerder de stikdraad, waarmee de sluiting op de stof wordt vastgemaakt scheurt dan dat het plastic bezwijkt. Deze eigenschap pen maken het nieuwe materiaal zeer geschikt als sluiting voor corsetten. De nieuwe sluiting zal in lengten van 122 metêi worden vervaardigd en eer lang dus per centimeter van de rol kunnen worden gekocht. De industrie verwerkt het product reeds op zeer uit eenlopende manieren: in tabakzakken. tasjes, diverse verplegingsartikelen e.d. Ook de confectleindustrie toont veel belangstelling. Maar wat voor iemand, geheel per soonlijk, een onmisbaar bezit in het leven is dat wordt het door enige re gels ook al zijn ze met de brandend- ste overtuiging neergeschreven nog lang niet voor een ander. Als ik recht- weg zou neerschrijven: Lees in de Bij bel, zou dit een geheel averrechtee uit werking kunnen hebben. Ik zal probe ren u dat duidelijk te maken. Er zijn twee mogelijkheden ten op zichte van de Bijbel: men is er van jongsaf aan mée vertrouwd, of men is er volslagen onbekend mee, hoogstens heel uit de verte door citaten of be paalde uitdrukkingen in het taalge bruik. De eerste categorie mensen is groot, heel groot maar ontzaglijk veel groter is de laatste. En voor beiden heeft een eenvoudigweg: „Lees de Bij bel!" niet de minste zin. De eerste groep weet dat heus wei, heeft die ver maning van kindsaf gehoord en mis schien wel te vaak gehoord. Die lezers kennen de Bijbel zó goed, dat zij die eigenlijk heiemaal niet kennen. Het gaat hun als zaalwachters in een be roemd museum. Laten wij een sterk aansprekend voorbeeld nemen: de kroonjuwelen in de Londense Tower. Die zijn overwel- gend prachtig, zo rijk, zo fonkelend, zo oogverblindend, dat de verbaasde blik zich er ook bij lange beschouwing niet aan verzadigen kan. Kronen, scepters, sieraden, en die alle stuk voor stuk zo fraaj van smeedkunst en zo overdadig rijk bezet met de zeldzaamste edelste nen men zou maandenlang bezig kunnen zijn met het aandachtig in zich opnemen van déze schat. Maar zijn de bewakers onder de in druk? Welnee: zij hebben dit moois te vaak, te veel gezien. Zij geloven die rijkdom wel, zij zijn er zat van, zij zien er niet eens meer naar. Zij gaan 's avonds even weinig overstuur naar huls als zij 's morgens hun post hebben betrokken. De kroonjuwelen? O ja, prachtig maar zij weten dat langza merhand wel. Precies zo gaat het de mensen, die de Bijbel door en door ken nen, en die niet meer verrast, opge schrikt, verheugd of beschaamd wor den door een tekst. Maar de anderen, voor wie dit Boek vreemd is, een onbetreden oord, een weggesloten schat? Zij zijn de bezoe kers, die plotseling voor de vitrine be landen, en van louter verbazing en verblinding geen juwelen en diaman ten, geen goud. geen edelsmeedwerk zien, maar enkel een verwarde over dadige schittering die hun ogen ver moeit en hen duizelig maakt. Wat zou het enige zijn, om hen wer kelijk te doen stilstaan en met bewon dering en ontroering te vervullen? Als iemand de vitrine opende en met reve rentie, langzaam en voorzichtig dose rend, hun de schatten een voor een voor ogen hield en wees op de schoonheid, de edele voornaamheid, de glans en heerlijkheid van elk onderdeel afzon derlijk. Zo, mijn gewaardeerde briefschrijf ster, lijkt het mij toe dat men de Bij bel moet brengen onder de mensen Met één woord, één kleine periscoop tegelijk, aansluitend aan de gevoelens en belevenissen van de moderne mens. Weegt men kaneel nog altijd niet bij het lood? Daarom ben ik in mijn „Memen to Mori" ook niet verder gegaan dan te waarschuwen voor het verspeelde ogen blik. Is dat ook niet een evangelische vermaning? „Maakt u dan niet bezorgd tegen de dag van morger, want de mor gen zal zijn eigen zorgen hebben: elk' dag heeft génoeg aan zijn eigen kwaad" SASKIA. Gaan de Fransen met veel bravour door met hun creaties, fabelachtig in prijs en fantastisch van coupe de we reld in te sturen, de flegmatieke Engel sen houden het verstand er bij en den ken meer aan de portemonnaie, welke tegenwoordig voor de meeste mensen geen escapades meer toelaat. Zij hou den him modellen eenvoudig en doel matig, maar met een snit welke aan de eisen des tijds voldoet. De tinten zijn doorgaans vrij gedekt met zo nu en dan verrassende vondsten, welke de kleuren iets verlevendigen. Engeland handhaaft overwegend de nauwe rok met toch voldoende bewe gingsvrijheid. Ook heeft men een voor liefde voor de cocktailjaponnen, welke meer en meer de plaats innemen van de avondtoiletten. Trouwens Frank rijk doet, wat dit laatste betreft, niet voor haar collega's aan gene zijde van Het Kanaal ohder. Wij wezen reeds meer op het practische van dit kle dingstuk! Vooral voor de reizende vrouw is het uitermate gemakkelijk om een cocktailjapon in haar koffer te herber gen, want zij is hiermede gekleed voor een diner, cocktailparty of grote soi- rée. Zijn de Engelse modellen aan de sobere kant gehouden, ook Marcel Roches streeft naar de eenvoud, welke kenmerk van het ware is. Zie bijvoorbeeld de eerste afbeel ding! Dit model is gemakkelijk door een handige coupeuse na te maken Zwart cloque-taf is de stof, welke hij er voor gebruikt. Het model heeft een rechtopstaande kraag en een moderne V-vormige borstbezetting, geëscorteerd door een garnering van vijf met ve lours beklede knopen. De ceintuur is eveneens van velours en ongeveer ïy„ cm breed; soms heeft zij een clips van zilver of goud. Ook zagen wij wel een clips, welke als Ondergrond zwart Ve lours had, waarop kleine, zilveren lo vertjes waren genaaid, hetgeen een al leraardigst effect opleverde. Rochas gebruikte bij deze cocktail jurk de driekwart mouw met vleugel- marïchettes. In plaats van een collier op de nogal blote hals te dragen, maakt men tegenwoordig ook veel gebruik van corsages van mimosa of anderé kleine bloemsoorten, welke bevestigd worden met 't zeer kleine bijou. Houdt men er niet van om 's avonds in korf te gaan, dan kan men een een voudige en toch orignele oplossing zoe ken in de losse avondrok, zoals de mannequin van de andere illustratie draagt. Deze rok is met een brede band af te sluiten van bijv. breed goud-lamé of eën van Zilverdraad ge draaid koord, ter breedte van 5 tot 8 cm. De sluiting aan de voorzijde met een verborgen rits, loopt tot over de lengte van de rokzoom. Natuurlijk dient de kwaliteit van de rokstof terdege aangepast te worden bij het jurkje, daar men anders een contrast krijgt, dat eerder lelijk dan charmant is. En dit laatste is per slot van zaken toch het doel van iedere vrouw, die zich mét smaak wil kledert. RITA,

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9