Schilderijen van Vincent van Gogh in Stedelijk Museum Stad en Omgeving fVLCKMANN CRITISCH Slechte d P §s>i Blijde dag voor woningbouwvereniging Sint Nicolaasfeest voor Stichting '40 '45 ETALAGES ELECrRISCHE GESCHENKEN Damclub D.D.D. INGEZONDEN STUKKEN De toestand bij de Friesebrug Morgen komt St. Nicolaas Voorstellen voor de Gemeenteraad Beknopt maar belangwekkend over zicht van artistieke ontwikkeling Waardevol initiatief 4 x per dag GRATIS kopen bij VET R „Mijn baas is een billijk man" „Billijk man", Langestraat 22-23, Alkmaar ZFC profitei fout van Eerste kwê beslis MAANDAG 3 DECEMBER 1931 Rochdaleopent 63 woningen In één der nieuwe woningen aan de Huygensstraat nabij de Vondelschool vond Zaterdagmiddag de heugelijke opening plaats van het nieuwe blok woningen van de woningbouwvereni ging „Rochdale", bestaande uit 25 een gezinswoningen, 30 etagewoningen met drie woonlagen en 8 duplexwoningen. Het eerste blok kan over ongeveer drie weken betrokken worden, het volgende blok een maand later en de etagewo ningen komen medio April klaar. De heer Couwenhoven heette namens de woningbouwvereniging „Rochdale" de belangstellenden hartelijk welkom, in het bijzonder de aannemer van het werk, ir. Keesman en de uitvoerder, de heer Schoonewil. Voorts de heer Knol, directeur van gemeentewerken, de hr. Spaans van het bureau voor volkshuis vesting, de heer Spruit en de onder aannemers. De burgemeester was ver hinderd bij de officiële opening aan wezig te zijn. De heer Couwenhoven memoreerde dat de voorbereidende werkzaamheden voor dit object van 63 woningen reeds in Januari 1950 begonnen. Spreker was van mening, dat de toekomstige bewo ners zeer verheugd zullen zijn met dit bezit, daar deze bouw altijd iets beter is dan montagebouw. Hij dankte allen, die tot dit werk een steentje bijdroe gen en sprak namens de vereniging zijn buitengewone tevredenheid uit over het verloop der werkzaamheden. In het bijzonder werd een woord van dank gebracht aan ir. Knol en de heer Oos- terlee voor de buitengewoon prettige samenwerking. Spreker hoopte, dat de heer Knol aandacht zou besteden aan het vele water, dat achter de woningen blijft staan. De heer G. van Slingerland, loco burgemeester, bood het bestuur van de woningbouwvereniging namens het ge meentebestuur zijn hartelijke geluk wensen aan. Hij memoreerde, dat ech ter ondanks de toevloed van nieuwe woningen't aantal woningzoekenden om de duizend blijft schommelen. Toch kan Bij elke schoorsteen staan kinderen en overal zingen hun ijle stemmetjes liederen voor de Goedheiligman uit Spanje en zijn zwarte knecht.Wij, ou deren, zijn dan een beetje geroerd, door die eerbied en dat pure geloof van de kleinen, die nog zo vreemd tegenover de werkelijkheid staan. Ontroerender was 't echter. Zaterdagmiddag te zien hoe St. Nicolaas kwam voor de kinderen van de oorlogsslachtoffers. De stichting 40- '45 had de bisschop uitgenodigd voor een bezoek aan het gymnasium, waai Zaterdagmiddag de kinderen en hun moeders bijeen waren. Dit was even een hoogtepunt in deze tijd, die voor al in gezinnen, waar de vader ont breekt, zo moeilijk is. Men moet die ogen van gelukkige, dankbare kinde ren en vooral van die vele moeders ge zien hebben, om te weten hoe goed dit was. Om drie uur betrad de Sint de aula, vergezeld van zijn twee knechten. De heer Pierre de Bie, voorzitter van de Stichting '40-'45 in het gewest Alk maar, verwelkomde hem en roemde de wijze, waarop de bisschop het woord „Het is beter te geven dan te ontvan gen" in practijk brengt. Miesje Huis man, zeven jaar oud, declameerde vrij moedig een welkomstversje, waarna de Sint zijn openingsrede hield. Natuurlijk werd er ijverig gezongen, vooral toen het hoogtepunt naderde, de uitdeling van de pakjes- Met mondjes vol snoep (steeds waren dames met limonade, speculaas en ander lekkers in de weer geweest) betraden de kleuters het po dium om uit handen van de Sint de cadeaux te ontvangen. Voor ieder was er een bijzonder woord en de twee Pietermannen drukten elke gelukkige nog wat snoepgoed in de handen. In zijn afscheidswoord dankte Sint Nicolaas de Alkmaarse middenstand die in ruime mate geschenken ter be schikking had gesteld. De organi satoren van dit feest, speciaal de da mes Greidanus, Boll, Eldermans en Koenot kregen welverdiende woorden van lof te horen. Rietje Wagenaar, een 14-jarig meisje, bedankte de Sint met enkele hartelijke woorden namens alle kinderen, die vanmiddag de Goedhei ligman hadden mogen zien. Het werd al donker toen de kinderen, de grote pakken met cadeaux tegen zich aan geklemd, aan moeders hand naar huis gingen. hier van een grote aanwinst gesproken worden. De woningen zijn geriefelijk en practisch en vele gezinnen zullen hiermee gelukkig gemaakt worden. Spreker hoopte, dat op de ingeslagen weg voortgegaan zou kunnen worden, om te trachten toch uit de woning- misere te geraken. De heer Knol noemde het zijn plicht om volle steun en medewerking aan dit object te verlenen, omdat het een belang is voor de gehele gemeenschap. Hij gaf een korte uiteenzetting waar om het water achter de woningen blijft staan, concludeerde, dat het niet eenvoudig is om hieraan een einde te maken en zeide dat dit de volle aan dacht heeft van Gemeentewerken. Vervolgens gaf ir. Keesman een kor te uiteenzetting óver het verloop en de wijze van bouwen en de heer Spruit over de inrichting van de woningen, waarin naar voren kwam, dat blanke meubelen steeds meer in de mode ko men en ook inderdaad de meest prac- tische en goedkoopste inrichting vor men voor dit soort woningen. Hierna was er gelegenheid voor de aanwezigen om de woningen te be zichtigen. Vrijdag staan ze open voor bezichtiging door het publiek. RAADSVERGADERING OP 21 DEC. Het ligt in de bedoeling van de burgemeester op Vrijdag 21 Dec des middags te 4 uur een raadsvergadering te beleggen. Diezelfde dag des avonds om 8 uur zal in de afdelingen van de Raad het onderzoek van de gemeente begroting voor 1952 plaats vinden. GESLAAGD Aan de gemeente universiteit van Amsterdam slaagde voor het candi- daats examen economie de heer G. J. Verbeek uit Alkmaar. LANGESTRAAT 10 ALKMAAR (Advertentie, lng. Med.) De uitslagen van de voor de onderlinge competitie op de clubavond gespeelde par tijen waren: H. HemelsL. Vervér 11; M. J. Langras Jr.C. Balder 20; T. Korn M. A. Langras 02; J. MekkenJ. Schuit 02; N. OudD. Klinkhamer 20; P. SmolenaarsM. Langras Sr. 20; D. StamN. Riebeek 02; G. WoonijkD. Bruggeman 2—0; J. BleekerD. Peerde- man 11; M. Oud—G. Bruin 2—0; N. LengersP. de Wijn 11; P. BooyJ. Schuit 02; D. BruggemanG. Bruin 2—0. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Als abonné van uw blad verzoek ik u een klein plaatsje voor het volgende: De nieuwe Friese brug, waaraan hard gewerkt wordt, is een grote verbetering voor het verkeer naar onze mooie stad. De verlichting, welke daar is aange bracht vanaf de brug tot de garage van de firma Met is allertreurigst. Aan één kant van de brug Is het wegdek open gebroken en aan de andere kant staat een lange rij stenen, waar de voergangers met behulp van een zaklantaarn naar het voet pad moeten zoeken. Auto's, wielrijders en voetgangers, alles rijdt en loopt daar door elkaar. Kan de gemeente niet zorgen, dat daar thans een behoorlijke verlichting wordt aangebracht of moeten er eerst ongeluk ken gebeuren? EEN BEWONER VAN HET FRIESEWEG-KW ARTIER. (Advertentie, lng. Med.) Zoals we Zaterdag reeds berichtten, hoopt St. Nicolaas morgen, Dinsdag om half twee aan de Bierkade te arrive ren. Begeleid door de honderden kin deren van de openbare scholen en voorafgegaan door het muziekcorps „Excelsior", begeeft de Sint zich dan langs de reeds vermelde route naar de zalen, waar het feest gevierd wordt. Het ligt in de bedoeling van St. Nico laas bij het Stadhuis even te stoppen om de burgemeester in de gelegenheid te stellen het gemeentelijk verlang lijstje te overhe/digen Bij het Gemeentelijk Museum in de Breedstraat wordt de stoet gesplitst. Vondelschool, Tesselschadeschool en Rochdaleschool gaan naar „Het Wapen van Heemskerk"; B.L.O.-school, Bos boom Toussaintschool, Jan Ligthart- school, Lindenschool en Nic. Beets- school naar „Het Gulden Vlies" Om streeks half vijf zijn de feesten, waar aan het gezelschap Cakie met gooche len en poppenkastvertoning meewerkt, afgelopen. Op dat tijdstip kunnen de kinderen aan de opgegeven lokalen door de ouders afgehaald worden. Dinsdagavond treedt de onderwij zerstoneelclub met „Prinses Désiree lacht niet mee" op voor een deel van de hoogste klassen. Woensdagmorgen om negen uur vie ren de kleuterscholen hun St. Nicolaas feest in „Het Gulden Vlies". Vrijdag middag komen de middelklassen aan de beurt (weer een toneelvoorstelling in „Het Wapen van Heemskerk") en 's avonds de overige klassen. Wij twijfelen er niet aan. of de Alk maarse kinderen gaan een echt „fijn" feest tegemoet, dank zij het onver moeid werken van de Alkmaarse on derwijzers en onderwijzeressen! UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werden de vol gende nieuwe inschrijvingen opgenomen: D. Stolker (E.), Alkmaar, Oudorperdijkje 26. Electro-technisch installateurs- en wik- kelbedrijf. N. P. Verduin (E.), Aker sloot, Pontweg 343. Vervaardiging en re paratie van houten boten. Een overladen agenda Het is weer een lange agenda welke Donderdagmiddag door de raad zal worden behandeld. Wij hebben in ons nummer van Zaterdag daarvan al enige voorstellen gepubliceerd. Hieronder la ten wij in het kort een overzicht van de andere volgen: Benoemingen van leden in commissies en besturen B. en W. kunnen zich verenigen met de volgende aanbeveling van curator van hel Mumeilius Gymnasium (we gens periodieke aftreding van de heer mr. Vtendorp): 1. de heer mr. R, Veen- dorp; 2. de heer mr, E. H. J. Wynne. Voor een benoeming (vacature van de heer G. A. Verkadel tot lid van de commissie van toezicht op het M.O. worden voorgedragen: 1. de heer G. A. Verkade; 2. de heer P. C. Pels. De aanbeveling voor een lid der com missie van toezicht op het gem. nij verheidsonderwijs tot 31 Dec. 1958 (pe riodieke aftreding de heer G. A. Ver kade) luidt: 1. de heer G. A. Verkade, 2. de heer P. C. Pels. Benoemd moeten worden twee leden van de commissie van toezicht op het L.O. wegens periodieke aftreding van de heren A. M. de Rie en C. Neef. De aanbeveling luidt: I. 1. de heer A. M. de Rie, 2. de P. L. Verbeem; II. 1. de heer C. Neef, 2. de heer A. Rentenaar. Er moeten 3 leden van het college van regenten van het burgerweeshuis benoemd worden: a. een regentes en een regent tot 31 December 1955 (pe riodieke aftreding mevr. G. Ringers- Wolzak en de heer H. W. Holsmuller) en b. een regent tot 31 December 1952 (va cature van de heer J. de Groot). De aanbeveling luidt voor regentes: 1. mw. G. Ringers-Wolzak, 2. mevr. A, J. Kaar semakers-van der Vegt. Voot regent (vacature de heer H. W. Holsmuller): 1. de heer H. W. Holsmuller, 2. de heer J. H. Ackema. II in de vacature van de heer J. de Groot: 1. de heer J. G. den Hollander, 2. de heer J. H. Besijn. Aan de heer J. de Groot werd eervol ont slag verleend. De aanbeveling als lid van het col lege van regenten van het Centraal Zie kenhuis ivacature de heer W. van de Vall) luidt: 1. de heer W. van de Vall, 2. de heer K. Bos. De voordrachten voor vier leden van het bestuur der gem, instelling voor M. H. (periodieke aftreding van de heer G. H. A. de Zeeuw, mevr. H. Tappe- J Van der Goot en de heren B. N. M, Broers en H. Koot) luiden voor de laatste 3 vacatures: I. 1. mevr. H. Tap- pe-van der Goot en mevr. G. Swaab- Poch. II. 1. de heer B. N. M. Broers, 2. de heer J. Vleugel. III. 1. de heer H. Koot, 2. de heer H. Cevat. Aanbevolen wordt voor bestuurslid van de sociale werkplaats tot 31 Dec. 1955 (periodieke aftreding van de heer J. A. Martin): 1. de heer J. A. Martin, 2. de heer C. Admiraal. Benoemd moet worden een gedele geerde voor de hier gevestigde door de gemeente gesubsidieerde bijzondere scholen voor nijverheidsonderwijs. Dit zijn thans wethouder Bakker en de heer D. van Barneveld, welke laatste in ver band met het bereiken van de pensioen- gerecht;gde leeftijd ontslag wil nemen maar zich nog bereid verklaarde tot 31 December zitting te blijven houden. Voor een benoeming na die datum wordt de heer J. H. Weil, chef der af deling onderwijs, aanbevolen. De raad zal in de eerstvolgende vergadering opnieuw in afdelingen worden verdeeid Verlenging rekening-courant- ovei eenkomst. Voorgesteld wordt de rekening-cou rant-overeenkomst aangegaan met de Stichting voor Geesielijxe Volskgszond- heid in Noord-Holland te Amsterdam, voort te zetten voor de duur van het jaar 1952. Goedkeuring rekening Armen raad 1950. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de rekening van de Armenraad over 1950. Het totaal der ontvangsten buiten de bijdragen der gemeenten is f 4090.60 en dat der uitgaven f 30537.78. Het over 1950 ten laste der aangesloten gemeen ten komende verschil is f 26.447.18. waarvan f 7667.53 voor rekening van Alkmaar komt. Benoeming onderwijzeres Jan Ligthartschaol. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de Jan Ligt- hartschool luidt als volgt: 1. mej. J. E. Schoemaker, onderwijzeres aan de O.L. school B te Meppel; 2. mej. A. Betzema, onderwijzeres aan de O.L. school te Steenwijk. Bepaling van het bedrag per leerling. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor het bedrag per leening, bedoeld in art. 55 bis der L.O.-wet voor 1951 voor het openbaar gewoon lager onderwijs te bepalen op f 26.75, waar onder is begrepen een bedrag van f 0.75 voor administratiekosten en f 1 per meisjesleerling voor de aanschaffing van handwerkbenodigdheden. Voorschot gemeentelijke vergoe ding bijzonder L.O. B. en W. stellen voor aan het bestuur der Vereniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs als voor schot op de gemeentelijke vergoeding in de kosten van instandhouding (art. 183, 6e lid der L.O.-wet) ten behoeve van de derde christelijke school een bedrag van f 713,33 plus f 11.33 voor het aan schaffen van handwerkbenodigdheden, in totaal dus f 724.66. Verhoging wethouders pensioenen Vanaf 1 Januari 1947 wordt op de pensioenen aan oud-wethouders en hun weduwen en wezen een toeslag ver strekt van 25%, gelijk aan die welke de overeenkomstige burgerlijke gepen- sionneerden ontvangen. B. en W. menen, dat er voldoende aanleiding bestaat om de pensioenen van de oud-wethouders der gemeente en hun weduwen en wezen op dezelfde wijze te verhogen als dit voor de bur gerlijke gepensionneerden is geschied. Behalve de nabetaling over de jaren 1949 en 1950 kunnen de vier weduwen van oud-wethouders en de oud-wethou ders, die thans een pensioen genieten, dan voor 1951 en volgende jaren aan spraak maken op bijzondere toeslagen welke in totaal jaarlijks rond f 760 zul- (Van een onzer redacteuren) UET VERHAAL gaat, dat er ergens in ons land een schilder heeft geleefd en gewerkt, die goed bevriend was met Vincent van Gogh. De beide kunstbroeders correspondeerden met elkaar en ruil den soms een schilderij. Zo kwam de artist,*die wij bedoelen, in het bezit van een paar werken van Vincent. Deze „deden" hem weinig. Hij zag de grote innerlijke waarde ervan niet. Kleur, tech niek, vormgeving ja de hele opvatting weken af van wat hier in die dagen gebruikelijk was. Een aantal jaren heeft hij de doeken in zijn huis gehad. Toen, bij een opruiming, zijn ze in de kachel verdwenen, tezamen misschien met een aantal eigen studies die hun waarde hadden ge had. Uiteraard kwam later het berouw. Toen een- maai bleek, dat Vincent beroemd was geworden, zuchtte onze schilder: „Wist ik ook, dat ze juist hem zouden uitpikken.Zo zullen er in üe dagen tussen 1880 en 1890 wel meer over het werk van Vincent van Gogh hebben gedacht. Het kon ook moeilijk anders, in een tjjd, waarin „veel schilders konterfeiters waren geworden van wat de menigte mooi vond en waren opgehouden de verbeelders van eigen visioenen te zijn", om met prof. R. N. Roland Holst te spreken. VINCENT VAN GOGH gedrevene OET werk van Vincent was in die da gen niet verkoopbaar. Het is het in tussen geworden. In feite doet men daarmee de maker niet minder onrecht tenzij men althans iets aanvoelt van wat hem indertijd heeft gedreven tot een steeds fellere expressie van wat er in hem leefde. Van Gogh heeft eens predikant willen worden, omdat er een sterke drang tot getuigen in hem leef de. Hij heeft in de Borinage als zende ling gewerkt en zich er volledig weg geschonken. Toen ervoer hij, dat dit niet de weg was die hij had te gaan. Met niet minder vuur heeft hij zich vervolgens op de schilder- en teken kunst geworpen. Aanvankelijk sloot hij zich aan bij de voornaamste stromingen in het land althans wat de kleur be treft, want in de keuze van zijn onder werpen bleef hij de getuigende, die het wonder, dat hij in de verschijning voel de, trachtte te openbaren. In de uitingsvorm heeft hij een zeer snelle ontwikkeling doorgemaakt. In wat hij wilde uitdrukken bleef hij zich zelf gelijk, al werd de schilderdrift be zetenheid, het getuigenis extatisch ge stamel. MEN kan van deze ontwikkeling in de komende weken een indruk krijgen i het Stedelijk Museum alhier. De re latie, vijf jaar geleden met ir. V. W. van Gogh te Laren, aangeknoopt, toen ontstaan hier. Ook motieven van ande- zicht geven van het gehele oeuvre, Uit alle belangrijke perioden in het artistieke leven van Vincent van Go.;h zijn hier één of meer werken tezamen- gebracht. Uit de voor zijn verdere ont wikkeling zo belangrijke Nuenense tijd (18831885) vinden we hier uiteraard De Aardappeleters (no. 1), het bekende doek, dat zulk een beklemmend beeld geeft van de armoede en de primitieve levenswijze van een Brabants boeren gezin ruim een halve eeuw geleden, met de beide andere uit die tijd (no's 2 en 3) een sprekend bewijs voor zijn aansluiting bij het hier gebruikelijke, maar toch ook voor zijn reeds zelfstan dige aanpak van de dingen. De Antwerpse tijd (18851886) ir hier vertegenwoordigd met no. 4, Manspor tret; dat weinig nieuwe gezichtspunten schijnt te openbaren. In Parijs (1886— 1888) echter begint de grote ommekeer. No. 5, schoenen, is nog in de oude stijl geschilderd, maar dan komt de aanra king met de Franse impressionisten en hun kunst. Hieraan dankt hij een nieu we visie op zijn onderwerpen en een prachtige kleur voor zijn werken. Men zie b.v. no. 6, Tuintjes op Montmartre, en no. 7. Vrouw bij de wieg, maar ook no. 10, het beroemde zelfportret voor de ezel. Het moet een betrekkelijk geluk kige tijd zijn geweest. Als de biografen het ons niet vertelden, zou men het al uit zijn werken kunnen aflezen. Dan volgt het verblijf in Arles (1888 1889), gezocht om het felle zuidelijke licht en om de bevrijding van het steeds meer drukkende Parijs. Vincent worstelt met de mogelijkheid, om uit te drukken wat er in hem aan kosmisch besef leeft, hij experimenteert met alle middelen, die hem daarbij ten dienste staan. Men vergelijke slechts no. 12, Op haalbrug, met no. 16, Zaaier, om van dit zoeken een indruk te krijgen. Deze tijd eindigt met een volslagen geestelijke ineenstorting. Vincent moet zich laten opnemen in een zenuwinrich ting te Saint-Rémy, maar werkt ook daar in een verbijsterende vaart door. Niet alleen landschappen en portretten In Auvers-sur-Oise komt het eind. Hij maakt er zijn laatste grote werken en pleegt er, geestelijk volkomen uit geput, op 27 Juni 1890 zelfmoord. Hij moet het leven nog slechts als een som- ^bere dreiging hebben gezien, getuige zijn laatste doek, no. 34, Korenveld met zwarte vogels, dat een en al sombere dreiging en bewogenheid is. hier ter stede een collectie tekeningen van Vincent werd tentoongesteld, heeft het thans mogelijk gemaakt, uit het bezit van hem en van het Stedelijk mu seum te Amsterdam ruim detrig doe ken hierheen te brengen, die tezamen een beknopt maar welsprekend over- re schilders Millet zo goed als Rem brandt wordep gebruikt voor eigen werken. De felle innerlijke bewogen heid in dit welhaast „in einem Gusz" op het doek geworpen werk leest men het duidelijkst af in een schilderij als no. 31, Maaier in korenveld. ÏEGENS de commissie van advies en J bijstand voor kunsttentoonstellingen past grote dankbaarheid. Zij heeft een zeer waardevol initiatief genomen, toen zij deze expositie organiseerde. De uit voering van het plan moge gemakkelij ker zijn geworden door de samenwer king met een zusterorgaan te Nijmegen, niettemin blijft het een grote onderne ming. die slechts voldoende naar waar de wordt geschat, wanneer de komende drie en een halve week zeer velen de museumzaal in de Breedstraat weten te vinden. O. neen, het werk van Vincent van Gogh is niet gemakkelijk. De maker wilde geen publieke smaak strelen. Hij wilde in de eerste plaats zijn eigen ge voelens op het doek uitzeggen, zijn eigen geloof in een al-omvattende kos mische verbondenheid, zijn liefde voor mens en natuur uitdrukken. Toch wilde hij wel door de mensen gezien worden. Hij haatte echter officiële tentoonstel lingen. Hij wilde op andere wijze tot het volk komen, „opdat iedereen bij zich thuis schilderijen of reproducties zou hebben, die lessen voor hem wa ren. zoals hij in een van zijn brie ve zegt. Een aantal van zijn werken is inder daad op grote schaal onder de mensen gekomen. Er bestaan voortreffelijke re producties van. Maar hoe goed zij ook mogen zijn vergeleken bij de origi nelen die hier hangen zijn het ver schaalde aftreksels. Voor een zuiver be grip moet men het werk zelf gaan zien het is een openbaring. De tentoonstelling is Zaterdagmiddag geopend. De letterkundige W. L. M. van Leeuwen, uit Schoorl, heeft haar voor een groot aantal genodigden inge leid met een zeer fijnzinnig levensbeeld van de schilder, wiens werk, naar het woord van prof. Roland Holst, „geen aesthetische ommekeer, maar een psy chologische revolutie" is geweest. Te voren had da heer Th. P. H. Wortel dank gebracht aan allen, door wier medewerking deze expositie mogelijk was geworden. Van W. gratis kooptijden van Zaterdag 9.37-9.52 11.45-12.— 14.03-14.18 18.31-18.48 Advertentie, lng. Med.) len bedragen. De toeslagbepalingen zijn niet van toepassing op de wethouderi of hun weduwen en wezen, wier be« zoldiging na 1 Januari 1946 opnieuw is geregeld, omdat na die datum de wet houdersbezoldiging belangrijk werd ver- hoogd. Voorgesteld wordt de bestaan de verordening in die geest te wijzi- gen. Gemeentelijke vergoedingen B(j. zonder L.O. B en W stellen de raad voor te be- sluiten aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende b jzondere o- len voor L.O. voor 1949 de door hen vastgestelde vergoedingen toe te ken- nen (als bedoeld in art. 101 der L.O, wet en tevens vast te stellen de be dragen van de volgens art. 101 dier vet n aanmerking komende uitgaven over 1949. In bijlage 259 zijn deze bijdragen voor alle bijzondere scholen aangege ven. Eenzelfde besluit wordt voorge- steld t.a.v. de gemeentelijke vergoeding dier scholen voor 1950. Wijziging verordening handels, avondschool De minister van Onderwijs heeft B. en W. verzocht enkele redactiewijzigin gen aan te brengen in de verordening voor de middelbare Handelsavondschool waartoe B. en W. thans het voorstel aan de raad doen. Beroep tegen administratieve beslissingen B en W. verzoeken de raad te bepa- len 'dat het recht vhn beroep tegen ad ministratieve beslissingen en het recht bezwaar in te brengen tegen handelin- gen of voornemens der administratie, indien zulks bij wettelijk voorschrift aan het gemeentebestuur is toegekend door B. en W. zal geschieden. AAN- EN VERKOOP VAN GROND In April besloot de Raad aan het Bisdom Haarlem een perceel grond te verkopen in de polder Overdie en Ach- termeer ter grootte van 0.42 h.a. in to taal voor f 4830. Het blijkt thans dat deze verkoop niet moet geschieden aan het Bisdom Haarlem, doch aan de Stichting „Fonds voor Kerkenbouw in het RK. Bisdom van Haarlem De stichting acht het mogelijk dat de aan haar terrein grenzende grond door wij ziging van het uitbreidingsplan een an dere bestemming dan voor kerk- en schoolbouw zal krijgen en verzocht daarom vast te stellen, dat de gemeen- te te allen tijde verplicht is in overleg met de koper andere nabijgelegen ter reinen van gelijke grootte voor het zelfde doel in de plaats van het ver kochte of nevenliggend terrein be schikbaar te stellen voor een thans reeds omschreven kostprijs. B. en W. hebben tegen de clausule geen bezwaar en stellen voor haar te aanvaarden. NIEUWE OVEREENKOMST GASLE VERING AAN SCHOORL De gemeente Schoorl verzocht de gaslevering zodanig te herzien, dat bij levering van grotere hoeveelheden gas een lagere prijs per eenheid wordt be taald. B. en W. vinden dat billijk en hen- ben met Schoorl ook nog enige andere herzieningen besproken. Ze stellen de Raad voor de nieuwe overeenkomst aan te gaan. VERORDENING VOOR HET GEMEENTESLACHTHUIS B. en W. stellen de Raad voor de bestaande verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van het gemeenteslachthuis zo te wijzign, dat voortaan voor alle groot-gebruikers een verlaging van het normale tarief van 50 pet zal gelden. Tevens wordt voorgesteld in het be staande tarief nog enkele andere wijzi gingen aan te brengen. VERHOGING CREDIET REKENING COURANT-OVEREENKOMST B. en W. verzoeken de Raad met in trekking van het besluit van 8 Novem ber met de N.V. Bank voor Ned. ge meenten overeen te komen, dat het crediet in rekening-courant dat de Raad heeft aangegaan voor 1952 ge steld wordt op f 1.000.000. Verhuur gemeentewoningen In 1946 werden met ingang van 1 Ja nuari van dat jaar verschillende wo ningen der gemeente (niet met rijks- steun gebouwd) voor ten hoogste vijf jaar, dus tot en met 31 December 1951 verhuurd. B. en W. stellen de raad voor hun evenals zulks vóór de bezetting ge schiedde voor vijf jaar te machtigen de bedoelde woningen weer te verhuren aan door B. en W. aan te wijzen huur ders voor ten minste de tegenwoordige huurprijs. Sinds 1887. (Advertentie, lng. Med.) Ials U bent, zult U met belang stelling HILCKMANN'S nieuwe koers volgen: een beter genre JAPONNEN, MANTELS en SWAGGERS voor beslist billijke prijzen. HANDEL EN WANDEL naar HILCKMANN. 't Is een prachtige wandeling: U wordt er beter van! Randers enRK Het had voor Alcmar zelf met 32 de belang: 20 overwinning op lüassers hebben thans en HFC. De meest ver er grote kans bestaat lopen. In het Boys-kan: ting dat de geblokten klasserschap zouden gc deze illusie een einde punten en het vertoonc dat die achterstand in RKAFC en Randers deé matige 42 overwinnii bij WW vandaan. ZFC had aan een d de om Stormvogels te IJmuidenaren vertore: Zaandam daar Kraak oorzaakte met 10 e punten met WA dee Zaankanters op de eer Westfrisia liet HFC o uit Enkhuizen terug k Z. F. C H. V. C Stormvogels V. V. A West-Frisia Baarn A. F. C Helder O. S. V. H. F. C. Alcmaria Volendam behaalde strijd tegen.DWV een overwinning. Van Zeèt in de wedstrijd tegen wacht dan een gelijk sloeg ZW met duide Kennemers stelde nie uitwedstrijd tegen Sch einde te brengen. 10 10 10 9 10 10 9 10 9 9 10 K. F. C 10 7 Volendam 10 6 Zeeburgia 10 4 D. W. V 10 5 De Kennemers 10 5 H. R. C 10 3 U. V. V 10 4 Z. V. V 10 3 Hercules 9 1 Spartaan 9 1 Schoten 10 0 Hollandia had gist tot juichen. De Hor in Alkmaar een over concurrenten kregen liespunten. Beverwijk de punten met Rip] Zaandijk verloor de gen QSC. Hollandia Beverwijk Zaandijk C. S. V 11 11 1 11 11 1 W. S. V Alkm. Boys Q. S. C Ripperda B. K. C G. V. O 1. V. V Wijk aan Zee 11 11 11 11 10 10 11 11 Texel haalde ZAP Door de nederlaag ti woners heeft ZAP 1 punten meer dan he hoppers. Bergen en punten. Schagen hee pieren daar de thui Oudesluis werd gew R,K A F.C - We Het eerste kwartie gels in de wedstrij noodlottig. De verde vat krijgen op het aanvalsspel van de Het eerste doelpui na de aftrap. Het k van Van Liempt. L: beerde met enkele spel te verplaatsen, daar de „Zwarte" v menhangend speelde Aan de andere ks P. Tijm snelde lang: terhoede, trok de t lijn voor de goal, v de rest zorgde (20 maarst^ doelpunt na zelf voor zijn reken bal van keeper Dir schoot hij in het ie Tot geluk van „de achterhoede beter ii De voorhoede we: werk gezet, en uit was het Meyer die bracht, door laag i partijen wogen nu i op. Ook in de tweed: elftallen aan elkaar De Nys vergroott voorsprong maar d: terug toen Ewald de maal het nakijk: Enthousiast speeld om de achterstand door gebrek aan s bij een poging. Oo: konden het doel ni

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2