MM& Sport m kort HFC iegen ex.jnternationais Prins Sjaak bepleitte vrijstelling van omzetbelasting Grotere medezeggenschap voor de Staten Generaal Geleid door hetzelfde ideaal 1 Vrouwelijke lijfwacht en de kapel begeleidden hem Amsterdam in riten ingewijd Westduitse communisten drijven smokkelhandel Prins Bernhard bij de Anjer-actie in Brabant Paal drong in auto Schenk ploegleider van schaatsenrijders Verzending naar Europa in overweging Scheepvaartberichten DINSDAG 4 DECEMBER 1051 Vroege CSrnavalsjool in de hoofdsfad In Limburgse carnavalskringen is ernstige verontwaardiging ontstaan over h t feit dat ,.De Marotte", de Sittardse carnavalsvereniging, voor de feestvie- I z is aangeslagen voor f 600 omzetbelasting. De Sittardse carnavalsvereniging Mander", die thans met „De Marotte" is gefuseerd, kreeg in 1943 eveneens "en aanslag. De hoogste instantie besliste toentertijd evenwel, dat het niet aan- 'f folkloristische verenigingen, zonder commerciële oogmerken, een derge- I'ke belasting te laten betalen. Gesteund door deze uitspraak heeft men een ni'euw proces aanhangig gemaakt, dat gistermiddag voor de tariefcommissie van de omzetbelasting te Amsterdam diende. De Limburgers bekijken de zaak van de vrolijke kant. Veertig rasechte Sit tardse carnavalszotten, en ook de com plete Marottekapel, waren in enkele autobussen naar de hoofdstad getogen en hebben vóór de zitting de Haarlem merhouttuinen in een ware carnavals stemming gebracht. „Wie zal dat be talen?" En dergelijke carnavalsmelo dieën klonken in gulle tonen uit de blaasinstrumenten tot groot genoegen van de ambtenaren en ambtenaressen in het gebouw Droogbak la, waar de com missie zitting houdt. De volledige vrouwelijke lijfgarde en zijn gevolg, compleet met adjudant, vergezelden prins Sjaak de- eerste bij een rondje om het gebouw en betrokken de ere wacht, toen hij, vergezeld van zijn „mi nister van justitie" het gebouw binnen ging om het verzoek tot ontheffing te bepleiten. Als extra verrassing had de prins een grote doos „nonnenvotten", een spe ciaal carnavalsgebak, meegebracht. Te gen kwart over twee rukte de lijfwacht en de kapel in, om de eigenlijke strijd aan de prins over te laten en zelf lafenis Bondsminisier Lehr: De Westduitse bondsminister van binnenlandse zaken, dr. Lehr, heeft verklaard, dat ruim elf millioen mark van de uitgaven der communistische West-Duitsland de voornaamste bron le inkomsten. Het bestuur dezer partij kost anderhalf millioen, de pers ver eist een subsidie van 2.4 millioen. Lehr is van oordeel, dat de smok kelhandel tussen de Russische zone en Wcstduitsland de voornaamste bron van inkomsten voor de communisti sche organisaties is. Zo zijn een grote voorraad krantenpapier, enige duizen den buksen, koffie en sigaretten ille gaal naar de Bondsrepubliek overge bracht en daar verkocht. Reeds is een groot aantal mantelorganisaties op gericht voor het geval dat de partij zou worden verboden. (Advertentie, Ing. Med.) Getooid met een witte anjer bezocht Prins Bernhard gistermiddag het Bra bantse dorpje Nuland, om aan de bur gemeester de trofee uit te reiken, die verbonden is aan de anjer-actie in No:rd-Brabant Nuland had relatief het beste resultaat in de eerste periode van de actie geboekt. De dochter van de burgemeester overhandigde de prins een bouquet witte anjers. De stand van de anjer-actie voor de grote Brabantse steden is thans: 1. Den Bosch, 2. Eindhoven, 3. Breda en 4. Tilburg. Japanse wapenindusfrie onder Amerikaans beheer Meer dan honderd arsenalen en in stallaties van het vroegere Japanse leger en ongeveer zeshonderd Japanse wapenfabrieken zullen weer onder toezicht van generaal Ridgway worden gesteld. Dit geschiedt ten behoeve van de Amerikaanse troepen, die na het van kracht worden van het vredesver drag in Japan zullen worden gelegerd. In antwoord op een vraag van La- bourzijde heeft Winston Churchill in het Lagerhuis medegedeeld, dat de reSering op het ogenblik geen wijziging in zijn politiek jegens China overweegt. Citroenentegen mond en klauwzeer Het is voor de veehouder thans zaak geen knollen voor citroenen te laten verko-pen, nu een Duits vakblad voor veehouders advi seert de koeien, die aan mond- en klauwzeer lijden citroenen te voeren. In Midden-Amerika is geconstateerd, dat kudden rund vee, die van wilde citroenbomen vraten, in tegenstelling tot an dere kudden, geen mond- en klauwzeer kregen. te zoeken in een restaurant aan het Rembrandtplein. Hier werd in de vroege avond een rasecht carnavals programma gegeven, waarbij prins Sjaak de Amsterdammers inwijdde in de riten van de carnavalsviering. Gisteren reed een personenauto, be stuurd door de 33-jarige Mulder op dc afrit van de verkeersbrug over de IJsel te Deventer. Vermoedelijk wilde hij een andere auto inhalen, doch hij bot ste daarbij door het slippen op het gladde brugdek tegen de disselboom van een met hout beladen wagen. De dissel drong in de auto en verwondde zowel de heer Mulder als de dame, die hij in zijn auto vervoerde, ernstig. De chauffeur is tijdens het vervoer naar het St. Jozef-ziekenhuis te Deven ter overleden. De gewonde dame, me vrouw Van der Ven uit Bemmel, is in genoemd ziekenhuis opgenomen. Reeds honderd verdachten in Duitse documentenzaak Het onderzoek naar de verkoop van Westduitse officiële documenten aan buiten de regering staande personen heeft tot gevolg gehad, dat reeds hon derd personen op de een of andere wijze schuldig zijn gebleken. Negen en twintig personen, van wie twee en twintig ambtenaren, zijn beschuldigd van omkoperij en verraad van officië le geheimen. Er zullen waarschijnlijk nog vijftig personen worden verhoord. Amerikaanss ambtenaren in Oostenrijk vervangen Negen functionarissen van de ECA in Oostenrijk en van het bureau van de Amerikaanse hoge commissaris in dat land zijn vervangen of overge plaatst Er zijn diepgaande menings verschillen ontstaan tussen de ECA en het ministerie van buitenlandse zaken De ECA wil nl. de controle op het ge bruik van de Marshall-gelden door Oostenrijk verscherpen en de via We nen lopende handel tussen Oost en West verder beperken. Het ministerie zou hier tegen zijn. Geen accoord bereikt over candidatuur voor V-raad Vijftien Arabische en Aziatische landen hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over de vraag, wie zij zullen steunen voor een van de drie vacante zetels in de Veiligheidsraad Griekenland of Wit-Rusland. Men ver wacht thans, dat Egypte en Libanon Wit-Rusland en Irak en Saoedi-Arabie Griekenland zullen steunen. MACHTSOVERDRACHT IN SYRIË. Kolonel Sjisjlaki, de Syrische staf chef en leider van de revolutie in dat land, heeft kolonel Fawzi Silo, een oud-minister van defensie, bekleed met alle bevoegdheden van het staatshoofd en de eerste minister. De onderminis ters zullen de taak van de ministers overnemen, totdat een nieuw parlemen tair kabinet zal zijn gevormd. De ravage die aangericht werd op het redactiekantoor van de „Brevier Nachrichten" doordat de hoofd-redacteur Adolf Wolfard een aan hem pérsoonlijk geadresseerd pakket opende, waarin een bom zat, en waarbij hij gedood werd. Nederlands initiatief voor sieun aan Halië De vereniging van Nederlandse Ge meenten wil de Italiaanse plaatsen, die het meest door de watersnood hebben geleden, adopteren. De bedoeling is het plan internationaal te ontwikke len, waartoe de vereniging in contact zal treden met de „Union Internatio nale des Villes". In Navo-kringen leeft de idee om elf Italiaanse steden, die het zwaarst geteisterd werden te doen adopteren door de elf landen, die met Italië de Navo vormen. Radio-conferentie te Genève afgelopen De afgevaardigden uit 65 landen, be halve die uit de staten achter het IJzeren Gordijn, hebben te Genève een overeenkomst ondertekend op grond daarvan de golflengten van alle radiozenders in de gehele wereld, op nieuw worden verdeeld. De maatregel was noodzakelijk door de reusachtige groei van het radioverkeer van de luchtvaart. De conferentie, die ruim drie maanden heeft geduurd, is hier mede afgelopen. Wetsontwerp betreffende wijziging van de Grondwet Bü de Tweed1.; Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat een wijziging in de grondwets-artikelen 58 tot 60 in overweging geeft. De wijziging heeft betrekking op de medezeggenschap van de Staten-Gcneraal in de buitenlandse politiek, met name in het totstandko men van internationale overeenkom sten. De regering, de noodzaak van medezeggenschap voor de Staten-Gene- raal inziende, had een commissie-Van Eysinga opgedragen nopens deze kwes tie een rapport uit te brengen. In beginsel kan de regering zich met de voorgestelde wijzigingen verenigen. De: grondwetscommissie en de commis sie-Van Eysinga, welker rapporten in hoofdzaken met elkaar overeenstemden, stellen voor om iq de tekst van de grondwet tot uiting te brengen, dat Veertienduizend liter melk over het gras Melk is goed voor elk,'behalve voor het gras. Het was dus meer dan zonde, toen gistermiddag op de smalle Trichtse Dijk bij Gel- dermalsen, een tankautodie geladen was met veertienduizend liter melk, kantelde, waardoor de kostelijke vloeistof over het gras werd verspreid. Het ongeval ont stond, doordat de melkwagen een vrachtauto moest passeren en door de geringe breedte van de 'weg, in de zachte berm terecht kwam. „Melk kost nog niet de helft", zegt men, maar de schade was toch aanzienlijk. Op Nieuwjaarsdag speeli n 1 '11 1 f w Op het HFC-terrein zal traditiege trouw op de eerste dag van het nieu we jaar een wedstrijd worden ge speeld tussen het eerste elftal van HFC en oud-internationals. De „leeuw" van Deventer, Leo Halle, zal het doel van de oudjes verdedigen; Van Run en Caldenhove vormen het backstel en de middenlinie zal bestaan uit Paauwe, Pellikaan en Stijger. In de voorhoede krijgen Vente en Kick Smit nog eens de gelegenheid hun kunnen 1e demon streren. De aanvalslinie wordt gecom pleteerd door Van Gelder, Roozen en Drager. „Kanon" Lagendaal staat met Mijnders als reserve opgesteld. De organisatoren van de ronde van Frankrijk 1952 hebben bekend ge maakt, dat Brest de startplaats zal zijn van de ronde van Frankrijk 1952, welke van 25 Juni tot en met 19 Juli wordt gehouden. Tijdens een bijeenkomst van ver tegenwoordigers van de verschillende Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijdersbond heeft de voorstellen van de technische com missie, betreffende de uitzending van Nederlandse rijders naar Scandinavië goedgekeurd. Dat houdt o.m. in dat de heer Schenk uit Anna Paulowna ook dit jaar weer als leider van de ploeg is aangewezen. Bovendien kreeg de heer Schenk de machtiging in het buitenland bindende afspraken te maken voor het deelnemen van rijders aan internatio nale wedstrijden. nationale Judobonden en Japanse Judo-experts, welke 6 December te Parijs wordt gehouden, zal de Franse Judobond het voorstel ter tafel bren gen een internationale Judo-federatie op te richten en indien dit voorstel wordt aanvaard, het I.O.C. om erken ning van deze fereratie te vragen met het verzoek Judo op het programma van de Olympische spelen in 1956 te plaatsen. „Janet" op de ukelele en „Bobo" op de clarinet; twee chimpansee leden van de band van het Bertram Mills-circus, die getraind worden door Sciplini. Foto-journalisten dienden protest tegen Pagano in Het bestuur van de Nederlandse vereniging van fotojournalisten heeft door middel van haar rechtskundig ad viseur mr. R. P. Kokosky, geproWsteerd bij de KRO tegen „de onheuse, onwaar dige en onjuiste" uitlatingen van de radioreporter Leo Pagano gedurende zijn verslaggeving van de Zondag 25 November te Rotterdam gespeelde wed strijd NederlandBeïgie, o.a. bij de ge legenheid van het ongeluk van Schij- venaar. Het bestuur verzoekt in dit schrijven, waarvan afschriften werden gezonden aan alle radio instanties, de K.N.V.B. en de Belgische vereniging van fotojournalisten, maatregelen te willen nemen opdat herhaling worde voorkomen. EEN NIEUWE WERELD (slot) (Van onze speciale verslaggever) JN MOUNTAIN HOUSE" in Caux, het centrum van Morele Herbewapening, zijn wij diep onder de indruk gekomen. Ondanks het feit, dat er geen bestuur was en geen reglementen of statuten de gedragslijn van de aanwezigen bepaalden, verliepen de conferenties in een voorbeeldige orde en pakten allen, op wie een beroep werd gedaan, spontaan aan om het samenzijn gedurende verscheidene dagen op een voorbeeldige wijze te doen slagen. Er was harmonie, er was eens gezindheid, er heerste een prettige sfeer, zoals alleen mogelijk is met mensen, hoe verschillend hun landaard en hun maatschappelijke afkomst ook zyn, die geleid worden door een zelfde, schoon ideaal. Voorigekomen uii de Oxford-beweging MORELE Herbewapening is voortge komen uit de Oxford-beweging, waarvan dr. Frank Buchman de grond legger is. Deze zomer heeft dr. Buch man verschillende bijeenkomsten in Caux bijgewoond en er zijn mensen op nieuw bezield tot verdere krachtsin spanning. En tot het bereiken van practische resultaten. Inderdaad heeft men successen ge oogst, zo in ons land, met name bij de Hoogovens. Een van de ingewijden ver telde ons, dat een personeelchef, tevens chef van de sociale afdeling, en de voorzitter van een ontspanningsvereni ging in Caux geweest zijn en daar de nieuwe geest hebben leren kennen, die de wereld beheersen moet. Zij troffen deze geest o. m. ook aan in de staal fabriek, die erom bekend stond, dat daar de meest linkse groep arbeiders werkte. Het bleek, dat er een wonder lijke harmonie in gekomen is. Onbe vooroordeelde toeschouwers hebben dit geconstateerd. Ook de sociale werker kwam tot deze ontdekking. Een nieuwe geest QP de Hoogovens heeft morele her bewapening bereikt, zo was het oor deel van onze zegsman, wat voor on mogelijk werd gehouden. Een aantal personen is daar totaal „veranderd" en heeft er een nieuwe geest gebracht. Vooral in IJmuiden heeft morele her bewapening gewerkt, omdat daar het communisme, dat tweespalt brengt on der de arbeiders en de klassenstrijd aanwakkert, tracht een sterke positie te krijgen. De Hoogovens zijn namelijk een sleutelindustrie. Evenals trouwens de mijnen in Zuid-Limburg. Doch In het Katholieke zuiden is het veel moei lijker voor de communisten om er vas te voet te krijgen. Propaganda-teams, die hun opleiding hebben ontvangen in Caux en de an dere plaatsen, waar morele herbewape ning al eens conferenties gehouden heeft, zijn doorlopend actief om de ar beiders en vooral hun leiders te bewer ken. De tegenkant IJ zijn van de betekenis van morele herbewapening overtuigd. Er gaat een kracht ten goede van uit. Niette min zijn er bij ons bezoek aan Mountain House vragen gerezen en hebben wij ook de tegenkant en de tekortkomin gen gezien. Morele Herbewapening maakte er meermalen de indruk op ons een nieu we religie te zijn met een eigen ritus. Elke overtuigde morele herbewa- penaar houdt des morgens voor zichzelf stille tijd. Hij haalt dan zijn zwarte boekje voor de dag iedereen in Caux had z'n zwart boekje en noteert daar in zijn gedachten en zijn afwijkingen van de absolute maatstaven. Deze no tities bespreekt hij met zijn huisgeno ten, met zijn medestrijders of met de mensen tegenover wie hij meent niet alle oprechtheid in acht genomen te hebben Dat kan bevrijdend werken. Het is goed dat men onmiddellijk afrekent met wat men verkeerd gedaan heeft. Superieure mensen? £EN ander bezwaar zo men wil achten wij, dat de morele herbewa- penaars, strevend naar een zekere ascese, zich moreel superieur gaan voe len aan de niet-„veranderden", dat zij hoogmoedig worden. Dat dit gevaar in derdaad bestaat, bevestigden ons enke len der aanwezigen, die zich er meer malen op betrapt hadden en zeiden hun best te doen deze slechte eigenschap te onderdrukken. Wat morele herbewapening wil, is sinds eeuwen door de Christelijke Kerk nagestreefd. Deze heeft daarbij haar doel een gelukkige, vredige en harmo nische wereld op te bouwen, niet be reikt. Men gelooft, dat morele herbe wapening dat wel zal kunnen. Wij hel pen het deze beweging wensen, enige twijfel kunnen wij niet onderdrukken. De practijk van het leven men zie naar de politiek en naar het interna tionaal terrein toont nog altijd een keiharde strijd. Er is een zeer grote dosis optimisme voor nodig om te ge loven, dat dit binnen afzienbare tjjd anders zal worden. Individuele mensen kunnen zich „veranderen", de mens heid laat zich niet gemakkelijk „veran deren". Van miliiaire voorraden in Korea Amerikaanse experts gaan op het ogenblik na, of 't mogelijk zal zijn, een deel van 't in Korea voorhanden zijnde oorlogsmateriaal naar Europa of naar Indo-China te zenden, wanneer het in derdaad tot een wapenstilstand komt. Zou het hiertoe komen, dan zullen de voorraden toch niet onmiddellijk wor den verzonden. In de eerste plaats dient het arsenaal in Japan te worden aangevuld. Dit is tijdens de Koreaanse campagne zwaar aangesproken. Het door de verbondenen bezette eiland Tachwa, op 110 km ten Noord westen van Pjongjang is door de Chi nezen heroverd. overeenkomsten ook met machtiging van de koning kunnen worden gesloten, zoals in de practijk reeds geschiedt. Verder wordt voorgesteld een zestal artikelen na artikel 60 in te voegen. Artikel 60a zou moeten luiden: „De goedkeuring (van de Staten Generaal aan een bepaalx? overeenkomst) wordt geacht te zijn verleend, indien niet bin nen dertig dagen na het overleggen der overeenkomst door een der Kamers der Staten-Generaal, de wens te kennen wordt gegeven, dat de overeenkomst aan de uitspraak van de Staten-Gene raal zal worden onderworpen, of indien de beide Kamers voor de afloop van deze termijn verklaren, dat geen uit spraak verlangd wordt. Dezelfde ter mijn van 30 dagen wordt gesteld voor opzegging van overeenkomsten. Dit stelsel is voor ons land nieuw, maar is reeds jaren gebruikelijk in het Brits# Lagerhuis. Aardijk, 2-12 van Bremen te R'dam Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 2-12 van Bahia naar Antwerpen Amuenan, Sura- baja—New York, 2-12 van Marseille naar Halifax - Ariadne. 1-12 van Lissabon naar A'dam Aagtekerk, R'dam—Kobe, 1-12 pass. Suezkanaal naar Aden Aals- dijk, R'damNew Orleans, pass. 1-12 n.m. Azoren Aalsum, 30-11 van New Orleans naar R'dam Abbedijk, New Orleans— R'dam, 1-12 te Antwerpen Alamak, Cal cutta— R'dam, 3-12 te Suez Altair, R' dam—Porto Alegre. 2-12 van Bahia naar Rio de Janeiro Alwaki, Buenos Aires— New York, 30-12 n.m. van Montevideo naar Paranagua Amsteldijk, 2-12 van R'dam te Antwerpen Amstelland. A' dam—Buenos Aires, 2-12 dwars Recife naar Santos Amstelvaart, 29-12 van A'- nam te Houston Bantam, New York- Calcutta, 2-12 te Gibraltar Bintang. Psc. Kust—Calcutta, 2-12 te Manilla Blitar, R'dam—Hollandia, 2-12 te Tand jong Priok Bloemfontein, A'dam—Beira, 2-12 van Southampton naar Teneriffe Bonaire, 2-12 van Demerara naar Panama Borneo, A'dam—Balik Papan, 2-12 te Southampton Boschfontein, A'dam Beira, 30-11 te Tanga Baarn, 2-12 van A'dam naar Hamburg Bantam, New York—Calcutta, 2-12 (9.30 uur) van Gi braltar Blijdendijk, 2-12 van Newport News te New York Boskoop, Aruba— A'dam, 2-12 te R'dam Caltex Delft (t),- R'dam—Sidon, pass. 2-12 Gibraltar Caltex Pernis (t), Sidon—R'dam, pass. 3-12 Gibraltar Cliama (t), Mena el Ahmadi—Gibraltar, 2-12 te Suez Cu mulus (weerschip), 1-12 van R'dam naar Atlantisch Oceaan Delft, Chili—A'dam, 1-12 van Cristobal naar Curasao Dui- vendrecht (t), 2-12 van Dakar naar En geland. Eemdijk, GalvestonR'dam, 2-12 in Golf van Mexico naar Antwerpen Edam, 1-12 van New York naar R'dam Gaasterkerk, Beira—A'dam, 2-12 te Antwerpen Gaasterland, Buenos Aires— A'dam, 1-12 van Paranagua te Xtajai Gadila (tl, 1-12 van Singapore naar Kaap stad Gooiland, Buenos AiresA'dam, 2-12 van Recife naar Las Palmas Gra- veland, A'damBuenos Aires, 2-12 van Rio de Janeiro te Santos Groote Kerk, Beira—A'dam, 2-12 te Genua Heems kerk, Sydney—R'dam, pass. 2-12 Gibral tar naar Duinkerken Helicon, Porto Plata-A'dam, 2-12 n.m. te Hamburg ver wacht Hermes. 2-12 van Curasao naar Aruba Hoogkerk, KobeR'dam, pass. 2-12 n.m. Ouessant naar Antwerpen Heelsum, R'damGolfhavens, pass. 2-12 Bahamas Hermes, 2-12 van Aruba naar Port au Prince Hestia, 1-12 van A'dam naar Barranquilla Iris, 2-12 van Go thenburg naar A'dam Juniter, 2-12 van Levant te A'dam Jagersfontein, A'dam Beira, 2-12 v.m. te Port Elisabeth Kat wijk, Ferrol—R'dam, pass. 2-12 n.m. Beachyhead (met Rode Zee) Kota Agoeng, Tandjong Priok—New York, 2-12 van Colombo naar Djibouti Kota In- ten, R'dam—Surabaja—2-12 n.m. van Mar seille naar Genna KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Driebergen: H. J. van Druten te Deil. Aangenomen naar Den Briel: R. Alers, cand. te Rotterdam; naar Woudrichem: G. F. Overgaauw te Schore. Gcref. Kerken. Beroepen te Groningen: J. R. Hom mes te Winschoten; te Hillegersberg- Terbregge: A. C. Scherpenisse te Oolt- gensplaat; te Ter Aar en benoemd tot hulpprediker te Haamstede: J. H. Meij er, thans hulpprediker te Berkum; te Urk: L. J. Boeyinga te Fijnaart en' G. H. Lamens te Heinkenszand; te West maas: J. Heule. cand. te Bloemendaal. Bedankt voor Leems: J. J. Ritsema te Zaamslag; voor Leiderdorp en voor Rijnsburg: E. de Vries te Dwingelo. Chr. Gcref. Kerken. Tweetal te Meppel: D. H. Biesma te Hoogeveen en B. Nederlof te Dokkum. Aangenomen naar Leersum: E. du Marchy van Voorthuijsen te Sliedrecht. Rcmonstr. Broederschap. Viertal te Groningen: J. M. Linde- mans te Hengelo, D. G. van Vreu- mingen te Bussum, mej. dr. J. W. Herfst te Haarlem en H. J. de Wijs te Gouda. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Nieuw Beijerland: K. de Gier te Lisse. •rrOffl op te knappenI (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5