Wysjinski is bereid tot inspectie Beide werken artistiek acceptabel VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Weer botsing tussen Britten en Egyptenaren te Suez 144 Doden bij uitbarsting van een vulkaan op de Philippijnen mi! oeder gramma Woensdag 5 Dec. 1951 148e Jaargang No. 287 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Schrale troost Controle samen met of na atoomverbod? Zes jaar geëist wegens poging tot doodslag Amerika: besprekingen op dood punt Mgr Stepinac in vrijheid Ook tweede portret voor Alkmaars raadszaal gereed Jan van Herwijnen schilderde H.K.H. Prinses Wilhelmina Een pendant van Vis' „Koningin Juliana" Nationale herdenking in 1952 op 3 Mei Mr. P. J. Oud 65 jaar Fraude bij Duin en Bosch te Castricum Inspectie voorstellen naar subcommissie Commandoraid op Oostkust Vrijlating bemanning geëist Alarmtoestand te Alexandrie afgekondigd Nog meer slachtoffers Controle op a'le wegen emaal voor zin? ial naar Holly. Maar dat houd omt die messen- i zag toen inder- >r ons aan!" Trol de Troos- ïen in hun rich- nen, in n. I en t, ik slaat t. t ons r, dien. ssing 'hij lij. iar zijn, r. >te, taar: e! vreugd in l, •ur op ,t. ■s reeds maar ten, t: n, dus JABSON n arrest ureau Linnaeus- overgegaan tot mannen, die er- medeplichtig te roving, Vrijdag- lan uit de pro- met een bedrag s aan de Wees- ;efeuille plotse- werd zij terug gas 1900 ver in bestaat, dat gestolen en on- n. e meubilering- kgevers in deze in de werkne- npensatie-uitke- as mede met een ijs f 1.54 en 93 ct. intie, Ine Med EMBER m.: 7.00—24.00 .10 Gram.muziek. dag. 7.30 Zen- en weerberich- 9.30 Waterstan- 10.30 Morgen.- 11.15 „Een spel. 12.00 Cello Tuinbouwmede- ziek. 12.37 Ad- 13.00 Nieuws, Thuis- 13.50 Re- uitzending: „Wij o. 1. v. Regina sn Kerstliederen. Voor de meisjes, diste. 15.45 Voor 18.00 ek. 18.30 Orgel- i het Christelijke ngsleven", cau- ng. 19.30 Uitslag 19.40 Radio- weerberichten, 22.45 Avond- vs. 23.15—24.00 m.: 7.00 VARA. 19.30 VPRO, 00 Nieuws. 7.15 Zendersluiting, 9.12 Gram.- uisvrouw. 10.00 ie vrouw. 10.30 rouw. 1>.00 Gra- ordracht. 12.15 Land- en Tuin- Voor het platte- kest. 12.55 Ka- 15 Amusements- 14.00 Gesproken Orkest, koor de jeugd. 15.50 de jeugd. 16.30 18.15 Vara- en de Konink- 1.30 St. Nicolaas- 19.30 Voor de Uitslag Prys- 0.15 Gevarieerd ziek. 22.15 „On- 22.35 Amuse- /s. 23.15—24.00 BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHICODBA ii r\nze opmeikingen over gewijzigde opvattingen nopens het begrip sou- vereiniteit naar aanleiding van de rede var. minister Stikker in de Tweede Kamer hebben een snelle bevestiging gevonden in de gebeurtenissen op de conferentie der Nato-landen in Rome en op de Straatsburgse Assemblée. in Rome hebben weliswaar de twaalf Icden-staten zich uitgesproken voor de inrichting van een Europees leger, waar tevens is duidelijk geworden dat met name tussen de Benelux-landen en Frankrijk nog grote meningsver schillen bestaan. Wij hebben al eens eerder uiteen gezet dat Frankrijk's haast met het Europese leger-plan voornamelijk een gevolg is van het feit, dat Frankrijk beangst is voor een wederopstanding van het Duitse leger. De Benelux-landen koesteren de vrees, dat zij een te groot stuk van hun souvereiniteit inzake de defensie zullen moeten afstaan. Deze vrees is gegrond. De Benelux-eenheden gaan in de massa der divisies welhaast ten cnder .De kern van de strijdvraag ligt dan ook in de figuur van de Hoge Autoriteit, die dit leger onder zijn hoede zal krijgen. Schuman deed in Rome al water in de wijn door te sug gereren in de richting van een ministe riële commissie of iets dergelijks. Niettemin blijven de remmen in de Benelux-landen sterk. Engeland heeft tot overmaat van ramp uitdrukkelijk te kennen gegeven geen troepen in het Europese leger te zullen inbrengen. De Britten hebben een sterk argument in de belangen van het Gemenebest; van de andere kant behoort het Britse moederland tot Europa. De defensie van het Engelse eilandenrijk zal dus ongetwijfeld mede door het Europese leger worden ge voerd! In Straatsburg heeft Engeland bij monde van de minister van binnen landse zaken beloofd het contact met Europa te zullen onderhouden. Meer niet. Geen wonder, dat de teleurstelling door tal van afgevaardigden ook door de Nederlander Serrarens open lijk tot uitdrukking is gebracht. Er is nog meer. In Rome kon geen overeenstemming worden bereikt over de maritieme bevelvoering in Atlanti sche Oceaan en Middellandse Zee en over het commando in het Midden-Oos ten. Voor ons land is de positie van de Koninklijke Marine van groot belang. Nederland zal ten koste van alles een eigen oorlogsvloot moeten handhaven. Beslist niet alleen uit een oogpunt van traditie, maar uit hoofde van bescher ming der koopvaardij. „Onze Vloot" heeft onlangs een zeer lezenswaardig artikel aan deze kwestie gewijd. De moeilijkhedeh in Rome en Straats burg zijn inderdaad terug te brengen tot de omstandigheid, dat de inter nationale situatie om besluiten vraagt, die in ons denken nog geen vaste plaats hebben gevonden. Speciaal voor Neder land geldt het, nauwlettend toe te zien, dat wij niet tussen de belangen van machtige partners worden stuk gewre ven! Opdat wij nationaal gezien in 1951 niet een oorlog verliezen, waarvan wordt gezegd, dat wij hem in 1945 ge wonnen hadden. Wij hebben helaas be paald niet de indruk, dat in inter nationale kringen met al deze Neder landse belangen in voldoende mate re kening wordt gehouden. BOLKESTE1N GEEN LID VAN DE TWEEDE KAMER De heer N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, die benoemd was tot lid der Tweede Kamer in de vacature- Tuin, heeft zijn benoeming niet aange nomen wegens drukke ambtsbezighe den. j_|IJ LEGDE deze verklaring af op een geïmproviseerde persconferen tie dadelijk na afloop van de gister gehouden vergadering van de com missie van vier. „^k heb", zo zei hij, „er op aangedrongen, dat de Algemene Vergadering de bom zal verbieden. Hij meende, dat het niet nodig zou zijn, hiervoor een conventie te teke nen, al zou deze wel maatregelen ter uitvoering van dit verbod moeten in houden, alsmede een stelsel van inter nationale controle op de productie van atoomenergie. Overigens bleek een Amerikaanse woordvoerder van mening te zijn, dat de besprekingen in de commissie van vier juist op deze kwestie waren vast gelopen. De Westelijken willen, dat tegelijk met een verbod dezer wape nen een controlestelsel op de naleving ervan van kracht zal worden. Wysjins- ki meent echter, dat de wereld er al een stuk beter aan toe zal zijn, wan neer het verbod van atoomwapenen alvast op papier staat. De tweede politieke commissie, die zich momenteel bezighoudt met de kwestie van verkiezingen voor geheel Duitsland, heeft besloten, dat ook Oost- en Westduitsers zullen worden uitgenodigd voor deelneming aan de besprekingen. De Russen verklaarden zich hier tegen, evenals tegen de in stelling van de door Amerika. Enge land en Frankrijk gevraagde commis sie van onderzoek. Een aantal landen is bezig een reso lutie op te stellen, waarin critiek wordt geoefend op de houding van 7,uid-Afrika inzake het verstrekken van inlichtingen over het bestuur van Zuidwest-Afrika. De officier van Justitie bij de recht bank te Arnhem heeft gisteren zes jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de Arnhemse betonwerker A, W die was beschuldigd van een poging tot doodslag van zijn vrouw. Het drama had zich afgespeeld ep 26 September. Op die dag had W. zijn vrouw, die gescheiden van hem leefde, bezocht om haar te bewegen weer bij hem in te trekken. Tijdens het onder houd trok W. een mes en verwondde de vrouw zeer ernstig. Het mag een won der heten, dat ze nog in leven is. De verdachte is al zeven keer veroordeeld, éénmaal wegens zware mishandeling. Uitspraak over veertien dagen. W.e.e'i^eHcM Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt *met plaatselijk enige regen. Krachtige tot harde Zuidwestelijke wind, maar later in het Noordwesten van het land tot matig afnemende Westelijke wind. Zacht weer. VlERLANDENDEBAT OVER ATOOMBOM MAAR HET zicht Iaat aanzien, is er in de commissie van vier, welke zich bezighoudt met de bestudering van de ontwapeningsvoorstellen van Oost en West, een „opheldcringsproces" gaande. Weliswaar is er een diepgaand verschil van mening aangaande de hoofdkwestie de vraag n.l., of een verbod van atoomwapenen vergezeld moet gaan dan wei gevolgd moet worden door een stelsel van controle op de naleving ervan maar op enkele minder be langrijke punten is een accoord bereikt. Wysjinski, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat Moskou bereid is, inspectie van haar atoomfabrieken toe te staan onmiddellijk nadat de Algemene Vergadering alle atoomwapenen buiten de wet zal hebben gesteld. Gisteren is mgr. Alois Stepinac, aarts bisschop van Zagreb, in vrijheid ge steld. Van „gewoonlijk goedingelichte zijde" wordt vernomen, dat mgr. Ste pinac zou zijn overgebracht naar een huis in de omgeving van een Carme- lietenklooster in Presovioa. Mgr. Stepinac was, zoals men weet, in 1946 wegens „oorlogsmisdaden" ge arresteerd en op die grond veroordeeld tot een gevangenisstraf van zestien jaar. Het Vaticaan is officieel nog onkun dig van de vrijlating van mgr. Stepinac. GESCHENK VAN BIJNA TIEN MILLE VOOR KON. W1LHELMINA-FONDS De Vakgroep smederijen en de vrije smedenpatroons, heeft gistermiddag te Amsterdam een welkom Sint Nico- laasgeschenk afgeleverd bij het kan toor van het Koningin Wilhelmina- fonds. Er werd namelijk een bedrag van f 9537,66 overgedragen, bijeenge bracht in een landelijke actie voor smedenpatroons. H.KH. Prinses Wilhelmina door Jan van Herwijnen. Nu ook het tweede schilderij, bestemd voor Alkmaars raadszaal, het portret van Prinses Wilhelmina, geschilderd door Jan van Herwijnen, is gereed gekomen, gelden voor een beoorde ling dezelfde overwegingen, die ik reeds naar voren heb gebracht bij een bespreking van het portret van Ko ningin Juliana door Dirk Vis. In de eerste plaats zou ik ook nu nog eens de nadruk willen leggen op het feit, dat het onmogelijk is, een raak getypeerd portret te schilderen, zonder dat de voorgestelde persoon daarvoor poseert. Toen men Dirk Vis en Jan van Herwijnen de opdracht verstrekte deze portretten te maken, kon en moest men verwachten dat beide kunstenaars zich er niet mee zouden vergenoegen een bestaande foto in olieverf te reprodu ceren. Hun persoonlijke, artistieke op vattingen zouden ongetwijfeld sterk tot uitdrukking komen, opvattingen die uiteraard vóór. en tegenstanders zouden vinden. Ik heb reeds in mijn vorige bespreking uiteengezet, in' hoeverre ik zélf bezwa- H.M. Koningin Juliana door irtr. Dirk Vis. ren heb tegen een zeker gebrek aan stijl in het portret van Vis. Daar J. van Herwijnen een schilderij heeft ge maakt, dat in compositie en in schil derwijze geheel als pendant is gedacht van het eerste, gelden dezelfde bezwa ren uiteraard ook het portret van Prinses Wilhelmina. Toch wil ik uit drukkelijk voorop stellen, dat deze bedenkingen geenszins een afwijzing van deze portretten zouden kunnen rechtvaardigen. Beide schilders hebben immers hun taak naar hun beste we ten en kunnen volbracht en de resul taten tonen géén zwaar wegende ar tistieke tekortkomingen. Iets anders is het of nu juist déze schilders, het meest geschikt zijn om dergelijke representatieve portretten te maken, daar zij (speciaal Van Herwij nen) ook in hun overig oeuvre geen typische portrettisten zijn. De meeste bezwaren, die men kan aanvoeren, zou den dan ook eerder die opdracht zélf, dan de uitvoering gelden. Ik blijf in beide portretten een tekort aan symbolische uitdrukkingskracht, be treuren. Het zijn stemmingsschilderijen. Het landschap op de achtergrond is niet het land waarover de vorstin regeert, doch een atmosfeer waarin een wille keurige vrouw is opgenomen. De ge dachte, die aan de verhouding van de figuur tot zijn omgeving ten grondslag ligt, is te wazig gebleven en de schil derwijze, die uit doezelige verftoetsen is opgebouwd, accentueert nog eens deze wazigheid. Maar die schilderwijze is nu eenmaal typisch voor beide schilders. Men kan moeilijk eisen dat zij zich op dit punt geweld zouden aandoen. Geen van beide portretten toont een bijzon der pittige, besliste vormgeving, doch ook dat was. gezien de omstandigheden, onvermijdelijk. De Ministerraad heeft besloten als dag voor de nationale herdenking van de gevallenen, in 1952 aan te wijzen Zaterdag 3 Mei, inplaats van Zondag 4 Mei. De wijze van herdenking zal de zelfde zijn ais in 1949. TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Vandaag, 5 December, viert mr. P. J. Oud zijn 65e verjaardag. Naar deze markante figuur in de Nederlandse politiek, naar deze practische bestuur der en staatsrechtsgeleerde met ein gedegen kennis van onze parlemen taire historie, zal ongetwijfeld veler belangstelling uitgaan. In vele kringen .der burgerij heeft hij bekendheid ver worven. Hij is niet alleen burgemees ter van Rotterdam, Nederlands be langrijkste havenstad, maar ook lid van de Tweede Kamer, voorzitter van de fractie van de V.V.D. in die Kamer, voorzitter van zijn politieke partij, voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en voorzitter van de internationale organisatie op ge meentelijk gebied. In het verleden is mr. Oud, naar wie in de Kamer steeds met belangstelling geluisterd wordt, ook minister geweest. Vierarresiaiies Grote voorraden voedsel verdwenen Enige tijd geleden ontstond bjj de politie te Castricum en bij de directie van het provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch", een inrichting voor gees teszieken, het vermoeden, dat door di verse employé's uit de keuken van dit ziekenhuis levensmiddelen werden ont vreemd. Na een uitgebreid onderzoek is de rijkspolitie er Zaterdag jl. toe overgegaan vier der personeelsleden te arresteren. In hun woningen werden grotere en kleinere voorraden levens middelen, waaronder vlees, aangetrof fen, afkomstig uit het ziekenhuis. Het viertal, dat volgens mededeling van de politie inmiddels bekend heeft zich reeds enkele jaren lang aan dief stal van levensmiddelen te hebben schuldig gemaakt, wordt heden ter be schikking gesteld van de Officier van Justitie te Alkmaar. Tegen zeven an dere leden van het personeel, die er van verdacht worden uit deze diefstal len voordeel te hebben getrokken, is eveneens proces-verbaal opgemaakt. De Koreaanse besprekingen De onderhandelaars in Korea hebben de door de communisten ingediende voorstellen inzake de vorming van neutrale inspectiegroepen naar een sub commissie verwezen, nadat de voorstel lers in antwoord op een aantal vragen hun bedoelingen nader hadden toege licht. De communisten willen groepen, waarin drie tot vijf neutrale landen vertegenwoordigd zijn. Ze hebben er echter niet bij verteld, welke landen dat zouden moeten zijn. Dit zullen zij mededelen, zodra overeenstemming is bereikt over de wijze van inspecteren en de te controleren plaatsen. Naar hun mening moet de inspectie beperkt blij ven tot de toegangswegen en mag in geen geval installaties omvatten. Britse en Amerikaanse commando troepen zijn in de nacht van Zondag op Maandag aan de Oostkust van Korea geland. Zij hebben een belangrijke spoorwegtunnel opgeblazen. Overigens duurt de rust aan het front voort. Hei vermiste vliegtuig Amerika vraagt opheldering De Amerikaanse zaakgelastigde te Boedapest, Abbott, heeft de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Ka- roly Kiss, een nota overhandigd, waar in hij om opheldering over het lot van de bemanning van de tot landen ge dwongen C-47 vraagt. Abbott heeft geëist dat een vertegen woordiger van de Amerikaanse legatie in de gelegenheid wordt gesteld, on middellijk verbinding te krijgen met de vier leden van de bemanning. Boven dien heeft hij in opdracht van zijn re gering verzocht om vrijlating van de bemanning en teruggave van vliegtuig en lading. Gisteren is het te Suez opnieuw tot een botsing gekomen tussen Britse mili tairen en Egyptenaren. Naar raming kwamen twintig Egyptsche politiemannen en burgers om het leven, terwijl twee Engelse soldaten gewond werden. De schietpartij, die tien minuten heeft geduurd, begon, toen ongeveer 40 Egypte naren onverwacht begonnen te schieten op drie Britse „brengun-carriers", Passeerden. De Britten beantwoordden het vuur met automatische wapens. punt geen redenen zijn om hun werk Engelse Jegerautoriteit heeft verklaard, dat de incidenten „op zichzelf s aande gevallen van paniek" zijn en dat de sfeer in de Kanaalzone in het algemeen verbetert. De commandant van het Engelse garnizoen te Suez heeft van de Egyptische gouverneur van de stad geëist, dat de politie evenals te Ismaila is geschied tijdelijk ontwapend wordt, teneinde „af te koelen". Concluderend stel ik vast, dat zowel Vis als Van Herwijnen gedaan hebben wat redelijkerwijs van hen verwacht kon worden en dat er uit artistiek oog- niet acceptabel te noemen, R. E. RENNING. De vulkaan de Hibok op het eiland Caminguin een van de Philippijnen, Is tot uitbarsting gekomen. Een ge bied met een straal van vijf kilometer rondom de vulkaan is door de ramp getroffen en momenteel nog onbegaan baar, Reeds zijn 144 doden geteld, maar men vreest, dat er veel meer mensen zijn omgekomen. Geschat wordt, dat tachtig procent van de be woners van zes dorpen op het eiland het leven heeft gelaten, in totaal onge veer tweeduizend. Tienduizend bewo ners zijn overgebracht naar het Ooste lijke deel van het eiland. Het eerste nieuws over de ramp be reikte Manilla, doordat een schip een telegrafisch bericht uitzond. De rook kolom van de vulkaan steeg tot vijf duizend meter hoogte. President Quiri- no heeft hulpploegen naar het getroi- fen gebied doen zenden. De vorige uitbarsting van de Hibok- in September van het vorige jaar, heel 69 personen het leven gekost. Britse troepen hebben controlepos ten opgesteld langs alle wegen, die naar Suez leiden. In Alexandrie heerst de alarmtoestand. Politie, soldaten en mariniers patrouilleren om mogelijke incidenten tegen te gaan, die zouden voortvloeien uit de gebeurtenissen van Maandag. Volgens de laatste opgaven zijn Maandag elf Britse militairen om het leven gekomen. Aan Egyptische zijde bedroegen de verliezen 16 doden en 68 gewonden. De gouverneur van Suez geeft de Britten de schuld van de on geregeldheden van eergisteren. De be velhebber van de Britse troepen in de Kanaalzone heeft gisteren met de gou verneur over de schietpartijen gespro ken.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1