Duitsers krijgen een eigen civiele luchtvaart terug VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Accoord over ontwapeningsplan zeer moeilijk te bereiken Besprekingen te Panmoendjon vorderen niet Dgramma Donderdag 6 Dec. 1951 148e Jaargang No. 288 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Na vliegverbod van zes jaar: Binnenlands nef mei vreemd personeel Onderdeel van nieuwe Perzie staaktverkoopvan buitenlandse valuta politieke status Reeds vijfhonderd doden op Camiguin Amerika weigert visum aan Nobelprijswinnaar Uk&eAÜeHaPvt Jeugdige hulpkassier verduisterde f 6560 Duitser boven Schiphol uit vliegtuig gevallen Hij hing aan het landingsgestel Grote malversaties bij de luchtmacht bewezen Jeugdgemeenschap en bevrijdingsherdenking Noodtoestand in Cairo afgekondigd Betogingen in enke'e Egyptische steden S/C TRANSIT.... r Incasseerder vroeg om pak slaag Rusland heeft zijn eigen bedoelingen Controverse over wijze van wapentelling Grote fandbouwschuur in Wieringermeer brandde volkomen af Kakt foeAJbeJi De honderdduizend als St. Nicolaasverrassing Communisten noemen enige neutrale landen V 53rTST55ZaTC53r die met gebalde egrijdende trolly lllie niet glad b hij. „Dieven- telen, hè?" geboeid hield it. luurde toen da anden, maar dat aer Black geen zijn gemak drie roorlog in China en toen niet ze senlandingen ge- d voor een deel het feit, dat de 'ou rondneuzen, 'okker van twin- als het nodig lucht blijven. DECEMBER 7.00 KRO, 10.00 3—24.00 NCRV. ingebed en Litur- endersluiting. 9.00 9.30 Wa- 10.00 Ge- orgendienst. 11.00 Angelus. 12.03 33 Land- en Tuin- 1.55 Zonnewijzer, iek nieuws. 13.20 kest. 14.00 Gram.- ouw. 15.10 Piano- semble. 16.00 Bij ersluiting. 18.00 eugd. 18.50 Leger Levensvragen van antwoord". 19.40 Radio- n weerberichten, mma. 22.55 Bui- 5 Avondoverden- .1524.00 Gram.- m.: 7.00—24.00 7.15 Ochtendgym- ing. 9.00 Nieuws. 5 Gram.muziek. 35 Gram.muziek. Amusements viool. 12.25 „In en Tuinbouw- nospel. 12.50 Fi- 13.00 Nieuws, ram.muziek. 13.20 cunt het geloven over Australië. 0 „De zaak Saf- muziek. 15.00 olitie-kapel. 16.30 iuws. 18.15 Voor volksmuziek. 19.00 Gesproken 19.10 „Helicon", ru- ir. 20.00 Nieuws. >ch Orkest. 21.05 21.35 22.15 elodie", enquête. Nieuws. 23.15 24.00 Gram- BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. West-Duitsland zal binnenkort zyn eigen binnenlandse luchtnet mogen op bouwen. Bovendien zal het zijn eigen civiele toestellen mogen vervaardigen. De Westelyke geallieerden hebben besloten, West-Duitsland deze vrijheden toe te staan. De nieuwe lijnen zullen echter voorlopig door buitenlandse piloten worden gevlogen, omdat de bondsrepubliek na zes jaar vliegverbod niet over piloten beschikt, die voor het vliegen met muderne toestellen zijn opgeleid. Met ingang van Dinsdag hebben de Perzische banken op order van de regering de verkoop van buitenlandse valuta en de opening van credieten in buitenlandse valuta gestaakt. Deze order werd gegeven om de snel afne mende reserves van buitenlandse valu ta van het land ongeveer twee mil- Uoen pond te sparen. Het gevolg ervan is, dat de prijzen voor ge ïmporteerde goederen onmiddellijk enorm zijn gestegen. Deze drastische maatregel was het eerste besluit van de nieuwe minister van economische zaken, dr. Ali Amini, wiens taak het is orde te brengen in de chaotische economische situatie, welke werd ver oorzaakt door de olie-nationalisatie. Deze gealieerde beslissing zal zijn belichaamd in 'n overeenkomst, welke deel uitmaakt van een complex van zes conventies en tw 'alf subconventies. Dit complex zal het bezettingsstatuut vervangen en de grondslag leggen voor de Duitse deelneming aan het Europese leger. Het zal Adenauer vermoedelijk worden overhandigd, wanneer hij uit Londen in Bonn terugkeert. Het is nog niet duidelijk, of de ge allieerden er op zullen staan, een fi nancieel aandeel in de op te richten Westduitse luchtvaartmaatschappijen te verkrijgen. Wel zouden zij de positie van de eigen maatschappijen willen be schermen, die in West-Duitsland reeds een uitgebreid luchtnet vliegen. Hier toe behoort o.m. de K.L.M. iniiiiiuiifiitfiHHiiiiiiiiHiiiHiiiiiiuiiiiiiiHiiiHiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiinimiiiimiiiiHiiuiiiiitiiiiniii Steeds groter blijkt het aanta. slacht offers te zijn van de uitbarsting van de Hibok, een vulkaan op het eiland Ca miguin in de Philippijnen, welke de zer dagen plotseling is gaan werken. Reeds zijn vijfhonderd lijken geborgen. Men vreest echter, dat er nog veel meer mensen zijn omgekomen. Het reddingswerk wordt zeer belemmerd door de rook, welke over het eiland hangt alsmede door de verstikkende hitte en de giftige dampen, welke de lavastroom verspreiden. Politie-deskundigen inspecteren de bus na het noodlottige ongeval in Chatham, waarbij een bus op een proep marcherende en zingende marine-cadetten (de leeftijd vari eert van 10—13 jaar) inreed, Waar bij 23 doden te betreuren waren. Het ongeluk heeft grote ontstelte nis in geheel Engeland teweeg ge bracht. f» De in Duitsland geboren en in Enge land genaturaliseerde Nobelprijswin naar ds. Chain heeft van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken geen visum gekregen om de Ver. Staten te kunnen bezoeken. Dr. Chain, die thans wetenschappelijk Slrecteur is van een nieuw scheikundig onderzoekcentrum in Rome, kreeg in 1945 samen met sir Alexander Fleming 0® sir Howard Florey de Nobelprijs voor physiologie en geneeskunde we gens zijn aandeel in de ontdekking van penicilline. Voor de weigering van het visum werd geen bepaalde reden opgegeven. Dr. Chain heeft verklaard „net zo min communist te zijn als minister Ache- son", maar was van oordeel, dat een tweetal bezoexen van hem aan Tsjecho- slowakije mogelijk de reden van de Amerikaanse weigering vormt, hoewel do geleerde naar zijn zeggen in dit land geen contact heeft gehad met politici. KEFAUVER CANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP DER V.S. De 48-jarige Amerikaanse demo cratische senator Kefauver heeft zijn partijvrienden gemachtigd een cam pagne te beginnen om hem bij de in 1952 te houden presidentsverkiezingen candidaat te stellen. Verwachting tot Vrijdagavond: Vannacht hier en daar mist, ove rigens veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien maar ook opklaringen. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. VRIJDAG: Zon op 8.32, onder 16.40. Maan op 13.34, onder 1.52. De 22-jarige hulp-kassier van een Westlandse vervoermaatschappij, J. W L. uit Loosduinen, heeft bekend een bedrag van 6560 gulden uit de kas te hebben genomen. Reeds eniee maan den geleden was hij gearresteerd, toen bij een controle het bedrag werd ver mist, dat een stationschef zonder kwi tantie had overgegeven. Hij werd ech ter wegens gebrek aan bewijs losge laten. Toen hij enige tijd later op het kantoor werd betrapt bij het drogen van enig papieren geld, volgde een r.ieuw verhoor. Ditmaal viel hij door de mand. Slechts enig geld had hij in de duinen begraven, het grootste ge deelte had hij in een bus te water ge gooid. De politie heeft het echter op de aangegeven plaats niet gevonden. De verzekeringsmaatschappij stelt een be loning van 10 pet. in het vooruitzicht voor de vinder. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad het voorstel doen toe komen aan „Artis" over 1951 een aan vullende subsidie van hoogstens f 120.000 te verlenen. Tragisch ongeluk Op een weiland, nabij het vliegveld Schiphol, is gistermiddag het lijk ge vonden van een jonge Duitser. Men neemt aan, dat hij als verstekeling met een uit Duitsland komend vliegtuig is meegegaan en de reis hangend aan het landingsgestel heeft gemaakt. Vermoedelijk kon de jongeman op het moment, dat het landingsgesteld werd uitgepompt voor de landing op het vliegveld, niet langer houden en is tijdens het aanvliegen van de machine van circa 100 meter hoogte gevallen. Hij moet direct dood zijn geweest. He' ongeval moet Maandag gebeurd zijn doch merkwaardig is, dat geen der uit Duitsland komende toestellen iets bij zonder heeft gemeld. Op de' jongeman werden geen papieren gevonden, doch en wasmerk in zijn kleding wees er op, dat hij uit Duitsland afkomstig is In Duitsland zullen nasporingen wor den gedaan. Na uHgebreid onderzoek Drie officieren in arrest Het staat thans vast, dat bij de aan- schaffingsdienst van de Nederlandse luchtmacht, malversaties zijn gepleegd, met betrekking tot leveranties van kleding en uitrusting aan de lucht macht. Het Rijk is naar schatting voor een bedrag van f 100.000 benadeeld ge worden. Een hoofdofficier, overste B., en twee subalterne officieren zijn reeds in hechtenis genomen. De mili taire justitie gaat na of en in hoe verre de overste als mede-eigenaar van een textielfirma op onoirbare wij ze voordeel heeft getrokken van zijn functie als hoofd van de aanschaffings- dienst van de luchtmacht. Voor zover kan worden nagegaan zijn ook particuliere firma's bij de malversaties betrokken. Het op last van de Minister van Oor log ingestelde onderzoek duurt voort en reeds werden onbetrouwbare leve ranciers uitgesloten van leveranties aan marine, leger en luchtmacht. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft zich tot de regering gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat aan alle werknemers zoveel mogelijk vrijaf wordt gegeven op de Nationale Feestdag op 5 Mei, zodat het gehele Ne derlandse volk in de gelegenheid vvoidt gesteld aan de plaatselijke feestvierin gen deel te nemen. Voorts heeft de Ne derlandse Jeugdgemeenschap aan alle burgemeesters een schrijven gericht, waarin gevraagd wordt mede te wer ken aan een zin- en stijlvolle viering van de bevrijdingsdag. Vandaag zal de Veiligheidsraad ge lijk met de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijeen komen. De beide organen moeten de zes nieuwe leden van het Internationale Gerechts hof kiezen. Het conflict rond het Suezkanaal De toestand in Egypte wordt explo sief. Gistermorgen hebben duizenden studenten en arbeiders in Alexandrie een betoging gehouden Ze eisten wa pens en munitie van de regering en drongen er op aan, dat de regering de aangekondigde politiek tegen Engeland zou uitvoeren. Ook in Cairo vonden grote betogingen plaats, waarhij ver schillende malen de politie moest in grijpen om de orde te herstellen. Hier zijn dertig betogers gewond, terwijl G politiemannen kwetsuren opliepen. De politie gebruikte haar wapens en traan- gasbommen. Na de demonstraties is de noodtoestand in Cairo afgekondigd en men verwacht, dat deze maatregel ook spoedig in Alexandrie en andere Egyp tische steden zal worden uitgevoerd. Alle verbindingen tussen Suez en Cairo zijn verbroken. (Eigen berichtgeving.) Nog levendig zal men zich herinne ren met welk een grote belangstelling in 1935 de reis werd gevolgd van de Onderzeeboot K 18, met aan boord Prof. Vening Meinesz. Deze roemrijke onderzeeboot, later eigendom van de Indonesische regering, is onlangs aan China verkocht voor de prijs van honderdvijftig duizend rupia's, onge veer vijftigduizend gulden. Een uitver koopprijsje In het Britse onderwijsinstituut te Alexandrie is een bom ontoloft. Een student werd hierhij gewond. De scho len te Cairo en Alexandrie zijn in ver band met de ongeregeldheden waar van scholieren meestal de oorzaak wa ren, gisteren gesloten. In Cairo arriveerde gisteren een Syri sche militaire delegatie om te spreken over de levering van Egyptisch oorlogs materiaal aan Svrie en over de hu'dige toestand in dat lann. OVERVAL IN SCENE GEZET MEN zal toch een vriend op be zoek krijgen die je vriendelijk maar dringend verzoekt hem een pak slaag toe te dienen. Dat over kwam een broodbezorger in Rot terdam en de vraag werd hem gesteld door de 39-jarige incas seerder J. P. Eerst zag de brood bezorger geen brood in het geval, maar toen P. bleef aandringen, gaf hij hem ten slotte zoiets als een linkse directe. Dat is niet ge noeg. zei P., geef er nog één. Op nieuw daalde de vuist van de broodbezorger op het gelaat van P., die gelaten de klap incasseer de en verzocht nog een tijdje met afrossen door te gaan. Toen P er vreselijk mishandeld uitzag, gaf hij eerst zijn vriend een flinke fooi voor deze vriendendienst, gaf hem een portefeuille met geld om te bewaren, liep naar het politiebureau op de Boezemsingel en deed daar een verhaal van twee mannen die hem op de Slaak hadden mishandeld. Had hij er nu maar direct bijgevoegd, dat hij meende beroofd te zijn van een portefeuille met f 400. dan had het verhaal nog enigs zins geloofwaardig geklonken, maar toen hij van die beroving die toch het voornaamste was pas de volgende dag kwam rep pen, ging de politie de schouders ophalen. Daarna ging ze eens poolshoogte nemen bij de patroon van P., een textielhandelaar die op afbetaling levert. Het onder zoek bracht aan het licht, dat P. diverse valse posten had geboekt om de provisie daarvan te innen en hoe langer hoe meer in geld nood was komen te verkeren. P. zit nu in het huis van bewaring en de vriendelijke broodbezorger kreeg een proces-verbaal. Nervo, de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. en van de sub commissie voor ontwapening, heeft verklaard, dat de besprekingen over de voorstellen van Oost en West zeer verhelderende verklaringen over de stand punten heeft opgeleverd. Het zal moeilijk zijn, over de verschilpunten over eenstemming te bereiken, zei hij. Echter hoopte hjj, dat Zaterdag het onderzoek van de voorstellen voltooid zou zjjn. Wel het duidelijkst van al is gebleken, dat Rusland niet zo zeer belangstelling heeft voor een debat over de bijzon derheden van een ontwapeningsplan. Het wil veeleer bereiken, dat de Alge mene Vergadering plechtig de atoom wapens buiten de wet stelt en dat de vijf grote mogendheden een accoord sluiten om de bewapening met een derde te verminderen. Overigens is men het over de samen stelling van een ontwapeningscommis sie al eens. Deze zou moeten bestaan uit de leden van de Veiligheidsraad plus Canada. Men kan echter in het geheel geen overeenstemming bereiken over de manier, waarop de omvang der be wapening moet worden vastgesteld. Wysjinski meent, dat de commissie met officiële gegevens genoegen moet ne men, de Westelijke mogendheden wil len een heuse telling, te ondernemen door een van de regeringen losstaand lichaam. Oost- en West-Duitsland zijn uitgeno digd tot het zenden- van gedelegeerden voor het debat over de verkiezingen in Duitsland. De Sowjetzone zal hierop niet ingaan. Aanzienlijke voorraden door het vuur verteerd Gisteravond om zeven uur is brand uitgebroken in de grote landbouw- schuur van de heer E. Bruins aan de Molenweg te Slootdorp. Het vuur nam in de grote voorraden graan en vlas al spoedig zulk een omvang aan, dat de brandweer volkomen machteloos stond en zich moest beperken tot het nathouden van de spanten. De oorzaak is onbekend. Naar we vernamen, lagen in öe schuur opgeslagen de opbrengst van tien hectare vlas, de ongedorste oogst van enige tientallen hectaren haver, tarwe enz., grote partijen pootaardap- pelen en voerbieten en een aantal landbouwwerktuigen en machines. Al leen de werktuigen en de machines werden gered en de paarden in veilig heid gebracht. De rest werd in een laaiende vuurzee, die uren aanhield, tot as verteerd. De gloed van de brand was tot ver in de omtrek te zien. 1"HANS, VRIENDEN, nu ik juist weer in de gebaarde meneer uit Spanje begon te geloven, zijn alle zekerheden me ontvallen. Voorzeker op zekere redelijke gronden Ziet: deze week zijn 15.000 verzekerings-agenten van een Amerikaanse maatschappij in staking gegaan. Ze willen verhoging van hun inkomen. En ze krijgen het ook, wees daar zeker van, want ik geef u de ver zekering, dat ze tegen staking verze kerd zijn. q We hebben het gisteren kunnen vaststellen, geachte cliëntèle, dat roem vluchtig is. De leden van de Damclub „De Eendracht" in Bruns- sum (L.) roepen het mij na. Immers, zij kregen na een tournooi van bloed, zweet en tranen, allemaal een mooie zilveren medaille en de beste speler kreeg een zilveren beker mee naar huis. Of het nu aan de vochtigheid in Brunssum ligt; ik weet 't niet, maar 'n feit is, dat alle damtrofeeën aan 1 roesten zijn. Kwade tongen beweren, dat de onderscheidingen van blik waren, q Van dit hlik wenden we de llllillHlllllliWIKIiHtllilllllllllllllllillllthlttlRilllUtllllllllHiHIHIIHillHIHMI: blik naar Utrecht, waar ene meneer Halbertsma bij vergissing een drankje voor zjjn keel, op zijn voeten heeft ge- „Ik heb nog 'n mooi toestelletje voor Duitsland". smeerd en het geneesmiddeltje tegen wintertenen per drie eetlepels op een dag, door zijn keelgat heeft gegoten. En Halbertsma is "en gelukkig mens, want het deed hem goed noch kwaad. In ieder geval heeft hij nu geen winter-tong en voorzeker zal hij ook geen last krijgen van oprispingen van zijn tenen, n Behalve de etiketjes van medicijnflesjes, kan men ook de be tekenis van seinvlaggen verkeerd uit leggen. Dat is op Terschelling gebeurd. Op een vergadering door vertegen woordigers van de Wadden-eilanden, ter bespreking van algemene belangen op het gebied van toerisme, was als symbool van de samenwerking op deze eilanden, de achterwand van de ver gaderzaal met de seinvlaggen „I" en ,.N" versierd. Volgens, de Waddinezen vertegenwoordigden de vlaggen het te ken: „Laat ons bij elkaar blijven tot we derzijdse bijstand". Maar laat in 1934 de betekenis van die vlaggencombina- tie gewijzigd zijn. Nu stond er: „Kom niet in onze nabijheid!" Met behulp van de UNO krijgt Lybie in 1952 zijn onafhankelijk heid. Hier ziet men de nieuw-be- noemde Koning van Lybie Sayed Mohamed Idris El Senussi In de 514e Staatsloterij (5e klasse, 7e lijst) is de 100.000 gistermorgen ge vallen op nr. 18750. Voor een aantal inwoners uit Pur- merend en omgeving werd het een goede Sint Nicolaasavond, want lot nr. 18750, waarop de honderdduizend is gevallen, is in gedeelten in deze streek verkocht. Vorige week kwam de prijs van f 50.000 eveneens in deze omgeving terecht. Ook in Hoogezand waren er geluk kigen. Een clubje van de PTT smaakte het genoegen de honderdduizend te kunnen verdelen. Van de derde serie was het betrokken lot in Hilversum verkocht. Twee zakenlieden en enige familieleden hadden met een heel lot een beste St. Nicolaas. Bij de onderhandelingen te Panmoendjon hebben de communisten gisteren mede gedeeld, dat zij als neutrale landen welke zouden kunnen worden be last met het toezicht op de naleving der wapenstilstandsovereenkomst wen sen te beschouwen: Tsjechoslowakije, Polen, Zwitserland, Zweden en Dene marken. Overigens wensen zij de aan wijzing van neutrale waarnemers uit te stellen, totdat over de inspectie een accoord is gesloten. De onderhandelingen verlopen niet vlot. Een voorstel van de verbondenen om een subcommissie te belasten met de puntsgewijze behandeling van da voorstellen van beide partijen, is door de communisten verworpen. Het hoofdkwartier van de VN te Tokio acht de term „neutrale mogend heid" onnauwkeurig. Alle landen im mers zijn met de ene of de andere partij verbonden. Wannéér de com munisten de zuidelijke havens zouden mogen inspecteren, zouden zij meer te weten komen dan de verbondenen bij controle van de noordelijke havens. Want de Noordelijken voeren bijna alles over land aan. Deze willen bo vendien de militaire sterkte bevriezen

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1