Regering heeft wijziging der geen behoefte aan Unie Prof. dr L.J. M. Beel minister van binnenlandse zaken VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen wijken voor dreigen met nationalistische gevoelens Gevecht tussen Perzische politie en communistische demonstranten Churchill en Eden eerst naar Parijs Nog geen accoord over inspectie Bestelwagen sleurde vrouw en dochter mee KoaI B,eAJbeJk Andere subsidie-basis voorde H.O.V. jeen overhet se leger ïTnieuws Vrijdag 7 Dec. 1951 T~48e Jaargang No. 289 Ontwikkelingsplan voor Nieuw-Guinea Koninklijke familie weer naar St. Anton Noorse kustvaarder na ontploffing gezonken Na zeven stemmingen nog geen resultaat Krantenbureaux werden geplunderd Commissie van vier werd het niet eens Dodenrit van dronken man in gestolen auto Libye op 15 December onafhankelijk wereldtitel Joey sationele strijd te :men ligt het in de imstreeks 15 Decem- ministersconferentie Europese leger. Van zal hieraan worden de minister van bui wellicht een tweede 'erentie heeft ie gesticht :onferentie te Brus- een organisatie zal mor de overbrenging rschotten der Euro- romende jaar zullen rtra emigreren. oerenleenbank jdeld treden van de kas- op de Boerenleen- >rkomen. De man gun genoodzaakt de is af te geven, maar tertijd de alarm :ing. De indringer» ■lucht, gelukkig zon- gun te hebben ge- aterdag terecht zal voor de Bijzon- te Haarlem terecht- scher, in de bezet- ïtar bij het Schutz- loord-Holland. Hij 1 van diefstal en provincie. TKERING VOOR KLOZEN n, die een uitkering e de overbruggings regeling, zullen een ng genieten. Voor overbruggingsuitke- vastgesteld op bruto ners met sociale bij- bruto f 3.35. k: Gent (Evangelische cand. te Hilversum, benoeming tot hulp- wier-Nijewier F. A. msoord, thans huip il- /alburg-Homoet W. voor Groningen A. recht (als student- M. van Minnen te iddelburg P. Lek te hier en daar boven. atiek zich vastzet i volle verstand, zal :omen? Zulke aan reden te meer om irgen met de wel- lur te beginnen. De en van Kruschen eerste dag af met bloedzuiverende or- die al gauw weer Ms lever, nieren en tuurlijke wijze hun 1 onzuiverheden in »t vastzetten. Die tal afgevoerd langs i zijn nooit meer die U nu in Uw leren en U het eifel niet langer, Kruschen. In Uw :hen is verkrijgbaar en Drogisten. Jvertentie. Ing. Med.) MMERS GAAT AMBURG left enige tijd gele isminister van ver tim, een bezoek ge- iderlandse ambtge- Wemmers. Minis- dit bezoek beant- 4 December a.s. De raar in Hamburg tgang in de havens 3remen in ogen- BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor- len 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. NEDERLAND-INDONESIE IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Niet alleen voor de leden der Tweede Kamer, die Donderdagmiddag luister den naar de minister van Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen, ir. Peters, wa ren het bekende klanken, die deze bewindsman bij de verdediging van zijn begroting uitte. Ook voor de leden van de Indonesische commissie, die in de loges van de vergaderzaal hadden plaats genomen en een gedeelte van de de batten bijwoonden, zal hij weinig nieuws verteld hebben. De verhouding met Indonesië zag ir. Peters als één, die nog in ontwikkeling is. r-s ..ill. genomen voorbereiding van de Ronde Tafel Conferentie met de West had de regering wel zekere richtlijnen, zo zeide ir. Peters, maar hij kon daar over niets openbaar maken, aangezien de besprekingen nog aan de gang zijn. In elk geval wordt er naar gestreefd de nieuwe staatkundige constructie zo eenvoudig mogelijk te houden. Aan de culturele, eocnomische en sociale ont wikkeling van Suriname wordt met grote voortvarendheid gewerkt. Ook de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, mr. Blom, en die van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer Götzen, hebben nog een aantal vragen en opmerkingen beantwoord. Eerstgenoemde deelde mede, dat aan Aan wijziging van de Unie heeft Nederland geen behoefte. Dat zal aan de Indonesische delegatie duidelijk gemaakt worden. De minister hoopte, dat Indonesië daarvoor oog zal heb ben. Dat betekent echter ook weer niet, dat de regering het Unie-statuut als het enige middel ziet voor een goede en vruchtdragende samenwer king. Wel verwachtte ir. Peters, dat In donesië begrijpen zal, dat niet telkens op gemaakte afspraken teruggekomen kan worden en dat niet gedreigd mag worden met anti-Nederlandse gevoe lens. De regering zal daarvoor dan niet meer terugwijken. Aangezien de eventuele Indonesi- «che voorstellen nog niet bekend zijn, kon de minister nog niet zeggen, hoe de verhouding er in de toekomst zal uitzien. Hij betreurde, dat de Indone sische regering op dit tijdstip ook de kwestie Nieutv Guinea aan de orde gesteld heeft. Helaas ziet de regering op het ogen blik nog geen weg zo verklaarde de bewindsman waarlangs het me ningsverschil over Nieuw Guinea.lot een oplossing zou kunnen worden ge bracht. Voor de ontwikkeling van dit .and heeft de regering de bedoeling om zo gauw mogelijk tot de opstelling van een algemeen plan te komen. Voor de met zorgvuldigheid ter hand H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn voornemens ook dit jaar in de Kerstvacantie met de drie oudste prinsessen de wintersportplaats Sankt Anton in Oostenrijk te bezoeken Het vertrek is voorlopig vastgesteld op Donderdag 27 December a.s. Bloedbad Ie Teheran Regering wil siaat van beleg afkondigen Het Perzische kabinet heeft ln een spoedzitting de afkondiging van de staat van beleg voor Teheran overwogen, nadat daar gistermorgen geweldige commu nistische demonstraties hadden plaatsgevonden, die leidden tot bloedige bot singen tussen politie en demonstranten. Woensdag hadden Perzische commu nistische studenten een beroep gedaan op „alle cultuurvrienden" om te beto gen tegen „het a-culturele en schandalige gedrag van de politie te Teheran". Honderden mannelijke en vrouwelijke studenten gaven aan de oproep gehoor en marcheerden gisteren op naar het Parlementsgebouw, waar een vergade ring zou plaatsvinden. Toen de menigte met brandslangen werd bedreigd, gooiden de betogers stenen naar de politie. Aanhangers van premier Mossadeq hielpen de politie en vielen de demonstranten met knuppels en messen aan. Als versterking arriveerden later 5000 militairen, die machinegeweren op de betogers richtten. Naar schatting bedraagt het aantal gewonden 150. ten en het theater „Saadi". Ook de re- dactie-bureaux van de beide oppositie bladen werden geplunderd. Eerst in de middag was de politie de toestand meester. de Hoge Commissaris opdracht was gegeven om te protesteren tegen het door de Indonesische regering uitge vaardigde verbod om gearresteerde Nederlanders te bezoeken vóór het on derzoek is geëindigd en tegen de lange duur van het arrest. Ei/n der tiental arrestanten wordt al langer dan twintig maanden gevangen gehou- de. In een nota aan Indonesië is aan gedrongen op voorwaardelijke invrij heidstelling. De heer Götzen gaf en kele inlichtingen over de positie en de werkzaamheden van de Hoge Commis saris en behandelde verscheidene per soneelskwesties. Nadat gere- en ge dupliceerd was, hechtte de Kamer zender hoofdelijke stemming, doch mei aantekening, dat de communisten tegen waren, haar goedkeuring aan de begroting. Tevoren was ook de begro ting van Justitie aanvaard. (Zie verder elders in dit blad). Naar te Londen uit betrouwbare bron wordt vernomen, zullen de Britse pre mier Churchill en de minister van bui tenlandse zaken, Eden, op 17 en 18 Dec. een bezoek aan Parijs brengen. Zij zul len de Franse regering dan op de hoogte brengen van de onderwerpen, waarover gedurende hun aanstaande bezoek aan Washington zal worden ge sproken. Het Noorse stoomschip „Sandeid" uit Stavanger is na een explosie in het ketelhuis snel gezonken. Tien perso nen zjjn om het leven gekomene. Zeven opvarenden zjjn gered. Het ongeluk heeft zich voorgedaan aan de ingang van de Mastra fjord tussen Utstein ICloster en Rennesoey aan de westkust van Noorwegen. De „Sandeid" mat 188 ton en werd ge bouwd in 1892. De Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen Verbondenen verlagen hun eisen De Noordelijken hebben gisteren hun weigering opgegeven, om de voorstel len inzake het toezicht op de naleving ener 'vapenstilstandsovereenkomst punt voor punt te behandelen. Veel verder is men daarmee echter niet gekomen. De hoofdpunten van het voorstel der Verbondenen zjjn verworpen. Zelfs over een gewijzigd geallieerd voorstel kon men het niet eens wor den. Dit beperkte de gebieden, waar toe de gemengde inspectiegroepen toe gang zouden moeten hebben tot vlieg velden, havens en belangrijke verbin dingslijnen. De verbondenen hebben nu hun zoveelste voorstel ingediend. De communisten hebben voorts doen weten, dat zij geen subcommissie voor de kwestie van de krijgsgevangenen willen aanvaarden, zolang er geen ac- cocrd is béreikt over het toezicht. Beschonkene getroffen door dodelijk schot Te Nun en (N.-B.) is een - dronken man cfobr de rijkspolitie doodgeschoten. De <^,eschonkene. de 29-jarige W N„ dreigde zijn huisgenoten met een bijl, wat voor de politie aanleiding was om in te grijpen. Door het tonen van zijn dienstrevolver trachtte de opperwacht meester N. te kalmeren. Evenwel ont stond een handgemeen, waarbij de re volver afging. Het schot trof d,e man in de hartstreek, waardoor de dood ter plaatse intrad. A ANGEZIEN de minister van Binnenlandse Zaken ad interim, mr. F. G. C. J. M. Teulings, het niet wenselijk acht gedurende langere tijd naast de taak, die reeds op hem rustte, het beheer over het departement van Binnenlandse Zaken te blijven voeren, is besloten tot een definitieve voorziening in de vacature, welke door 't overlijden van minister mr. J. H. van Maarseveen op dit departe ment is ontstaan. Prof. dr. L. J. M. Beel, hoogleraar aan de R.K. universiteit t» Nijmegen is bereid gevonden de portefeuille van Binnenlandse Zaken te aan vaarden. Het benoemingsbesluit is gisteren door H. M. de Koningin getekend. Prof. Beel heeft zowel in het tweede ministerie Gerbrandy (1945) als in het ministerie Schcrmerhorn-Drees (1945-1946) het beheer over het departement van Binnenlandse Zaken gevoerd. Van 194G1948 trad hij op als minister-presi dent. Voorts was prof. Beel van 1948 tot Mei 1949 Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Na regeringsperiode weer hoogleraar DE nieuw benoemde minister maakt deel uit van de staatscommissie tot herziening van de grondwet. De des betreffende wetsontwerpen tot wijzi ging zullen, zoals bekend, het volgend jaar door de Staten-Generaal in open bare behandeling worden genomen en de minister van Binnenlandse Zaken zal bij de verdediging van deze ont werpen een belangrijke taak hebben te vervullen. Het ANP had een kort onderhoud met prof. Beel. Deze verzekerde, dat de be slissing, welke hij had moeten nemen, zeer moeilijk is geweest in verband met zijn drukke taken als buitenge woon hoogleraar aan de Katholieke universiteit te Nijmegen en de Katho lieke economische hogeschool te Til burg. Prof. Beel is echter gezwicht voor de aandrang, welke op hem werd uitgeoefend. Het zou aldus de heer Beel voor een buitenstaander wel erg moeilijk zijn, zich voor zulk een korte tijd in te werken Ik zal nu, ging hij verder, mijn beide taken tijdelijk opzij zetten en heb reeds over een re geling gesproken met de curatoria. Mijn bedoeling is, dat ik na afloop van de huidige regeringsperiode weer hoogleraar word. Prof. Beel zeide nog te hopen ie grondwetsherziening met de Kamers te kunnen behandelen, benevens de oe- groting in de Eerste Kamer. Hij blijft in Nijmegen, waar hij zich in het begin van dit jaar vestigde. PROF. DR. L. J. M weer terug BEEL Bij benoeming van leden van de Veiligheidsraad De verkiezingen van drie leden va de Veiligheidsraad in de Algemene Ver gadering is allerminst vlot verlopen. Chili en Pakistan werden zonder strijd bij eerste^ stemming aangewezen als opvolgers van Ecuador en India. De be noeming van een derde lid echter ter vervanging van Joegoslavië leverde zoveel haken en ogen op, dat de stem ming moest worden uitgesteld. Zeven maal werd er gestemd. Telkens verwierven Griekenland en Wit-Rus- land een vrijwel gelijk aantal stemmen Geen van beide landen haalde de ver plichte meerderheid van tweederde. Gevangenissen en ziekenhuizen te Teheran raakten overvol. Vele gewon den waren schoolmeisjes. Duizend aan hangers van Mossadeq vielen inmiddels communistische jeugdcentra en andere gebouwen aan. De „Democratische club" werd in brand gestoken. Men stal de portretten van Stalin van de wanden en riep: „Mossadeq heeft de Britse leeuw vertrapt, nu zal hij de hamer en sikkel vertrappen!" Partisanen van de Islam vernielden de kantoren van communistische kran- W,&eAh&ucM Verwachting tot Zaterdagavond: Toenemende bewolking en tijde lijk enige regen. Matige tot krach tige en langs de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen West en Zuid. Iets minder koude nacht Morgen óverdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag ZATERDAG: Zon op 8.34, onder 16.29. Maan op 13.46, onder 3.10 Twee Londenaars, die tegen het be zoek van Adenauer demonstreer den, trokken Duitse uniformen uit de Hitler-periode aan en wandel den hierin door Fleetstreet. Aantal werklozen steeg in November ongewoon Het aantal werklozen in ons land is gedurende de maand November belang rijk gestegen. Het aantal werkloze man nen nam toe van 84.150 tot 112.453. Hiervan zijn 82.691 geheel werkloos. In October was dit cijfer: 64.093. Hoewel de werkloosheid in November telken- jare toeneemt, was de stijging dit jaar sterker door de beperkte bouw-activi- teit en andere factoren. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders liep bij voorbeeld van 13.982 tot 23.779 op. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 12.349 tot 10.033. Waren er in October 9615 werkloze vrouwen, in November daalde dit aan tal tot 9372. Hier ziet men dus een gunstige tendenz. Bij hel oversteken van de weg T wee zwaargewonden te St. Maartensvlotbrug Bij de stopplaats van de NACO-bus- sen te Sint-Maartensvlotbrug is gister avond om kwart voor zeven een ernstig ongeval gebeurd, toen de vijf en veer tigjarige mevr. de wed. J. Homan- Peetoom uit Sint Maarten door een lichte bestelwagen werd gegrepen nadat zij uit de bus naar Den Helder was ge stapt. Mevr. Homan liep met haar twee dochters achter de bus om en heeft de bestelauto, die met matige snelheid uit de richting Den Helder kwam, blijkbaar niet opgemerkt. Zij werd meegesleurd, terwijl ook haar zsetienjarige dochter Ada werd geraakt. Deze laatste kwam er met en kel< schaafwonden en vermoedelijk een hersenschudding af, doch haar moeder werd levensgevaarlijk gewond. Dokter Van Slooten was zeer snel ter plaatse en zorgde er voor, dat mevr. Homan I ATEN WE dit even onder elkaar vaststellen, vrienden, de beschaving is op het moment ver te zoeken. Men verkondigt schone idealen van „hulp aan onbeschaafde gebieden" en „ver lossing van verre landen van een feo daal systeem" en inmiddels consume ren de mensen eikaars botjes, gelijk onwelriekende straathonden. Maar de jongens, die het 't beste redden op deze aardkloot hebben ook een slecht leven In Amerika hebben geleerden uitgere kend dat tachtig procent van alle re geerders lijdt aan hartkwalen, suiker ziekte, rheumatiek of een andere ziek te. In totaal is meer dan dertig procent min of meer geestesziek. Lekker idee, dat het van 'n kiespijntje van Stalin of een jiehtaanval van Truman zal afhan gen of we oorlog krijgen of niet. Nu we toch in mineur zijn: een bij zijn stam nogal getapte medicijnman in de Belgische Congo heeft voorspeld, dat Afrika binnen drie jaar een zelfstandi ge staat zal zijn. In Egypte is men al met het winnen van de vrijheid be gonnen, getuige het feit, dat in zeven De Amsterdamse Jajem-joyrijdert „Geef me nog 'n drupske!" weken 117 Egyptenaren bij relletjes waarbij Britten waren betrokken, om het leven zijn gekomen. Daarbij komen dan nog 438 mensen, die gewond wer den. De Sowjetautoriteiten in Oost- Duitsland hebben een nieuwe slagzin uitgedacht om de weggebruikers tot voorzichtigheid aan te sporen. Op grote aanplakpapieren staat te lezen: „Ver mijdt ongelukken. Het is van vitaal be lang voor een goede uitvoering van het vijf-jarenplan, dat u gezond blijft.' Of dat plan zelf wel in goede gezond heid uitvoerbaar is (hier denk ik aan de uraniummijnen) blijft nog een open vraag. De Argentijnse regering heeft bepaald, dat de Argentijnse dag bladen slechts over de helft van de ge bruikelijke hoeveelheid papier mogen beschikken. De R.K. bisschop van Danzig, mgr. K. M. Splett, die wegens samenwerking met de Duitsers tot acht .aar was veroordeeld, is uit de Poolsr gevangenis waarin hij verbleef, vrij gelaten. en haar dochter onmiddellijk naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaax wer den overgebracht. De bestelwagen was afkomstig uit Haarlem en werd be stuurd door de zeven en veertigjarige heer V Naar wij vannacht vernamen, bestond ej voor beide gewonden geen direct Levensgevaar. De ontwapeninqsplannen Thans afzonderlijke besprekingen De vertegenwoordigers der Grote Vier die over de ontwapeningsvoorstellen van Oost en West spreken, zijn Don derdag tweemaal bijeen geweest. Men heeft thans alle punten onder de loupe gehad, maar is het over de belangrijk ste oneens gebleven. Wel is men het eens geworden over het beginsel van oprichting ïer ontwapeningscommis sie, maar de omvang van haar taak is nog niet vastgesteld. Het secretariaat stelt nu een samen vatting der besprekingen en der me ningsverschillen op. Nervo, de voorzit ten-, zal in de komende dagen met de afgevaardigden die aan de discussies hebben deelgenomen, afzonderlijk be sprekingen voeren. Motor onderweg in brand Gisteren verscheen voor de Amster damse rechtbank een 25-jarige chauf feur, die op de avond van de 18e Augus tus nogal wilde daden had bedreven. Hjj had destijds nogal diep in het glaas je gekeken. Aan zijn beneveld brein ontsproot tegen middernacht de lust in een autoritje, waarvan een meisje, dat in zijn gezelschap was, zou mogen mee genieten. In de Minerva-garage te Amsterdam stond de wagen van zijn patroon en deze was voor de autotocht uitverko ren. De drinkebroer vroeg aan twee monteurs, die de wacht hadden, of hij de betreffende wagen kon meenemen en toen dit geweigerd werd, ontstak hij in woede en sloeg een der mannen neei. Ook de ander, die de politie wilde opbellen, liep een pak slaag op. Inmid- d 's had de late gast een Citroen te pakken gekregen en uit de garage ge reden. Hij trok het meisje erin en met een vaart van 100—120 km ging het naar Amstelveen Als gevolg van de snelheid raakte de motor in brand. Het tweetal verliet de wagen en werd even later gearresteerd. De officier van Justitie achtte dief stal met geweldpleging bewezen en eiste anderhalf jaar gevangenisstraf. Volgens de plannen van de commis saris der V.N in Libye, de Nederlander Adriaan Pelt, zal dit gebied op 15 De cember a.s. onafhankelijk worden De nieuwe Libysche regering zal dan toe lating tot de Verenigde Naties vragen. De nieuwe staat omvat de vroegere Ita liaanse koloniën Cyrenaica, Tripolitanië en Fezzan. De richtdatum was 1 Jan. a.s. (Eigen berichtgeving) Per 1 September j.l. is de garantie, die het Rijk totnogtoe op de helft van de salarissen der orkestleden van de Haarlemse Orkestvereniging gaf, ko men te vervalen. Inplaats daarvan krijgt de H.O.V. voortaan van Rijks wege een bijdrage in het exploitatie tekort. Naar wij van de zijde der H.O.V. vernemen heeft deze veranderde grond slag voor subsidiëring nog geen wijzi gingen gebracht in de feitelijke toe stand. Theoretisch is hiervoor op het ogen blik de mogelijkheid geschapen. Enige reden om deze mogelijkheid onder ogen te zien acht men echter in H.O.V.- k»-ing niet urgent. Te minder, wanneer men overweegt, dat op de Rijksbegro- ting-1952 bijna drie ton meer wordt ge vraagd ten behoeve van de ondersteu ning der orkesten in ons land. Intussen lijkt ons wel van belang te vernemen, wat de reden van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mag zijn, om uitge rekend voor de H O V. een andere sub sidie-basis vast te stellen. Voor de ove rige gesubsidieerde orkesten zou im mers de regeling, dat subsidi' verleend wordt voor de helft van de salarissen der orkestleden, gehandhaafd blijven.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1