De beeldhouwer vijf en zevenfig Tjipke Visser Iaar Fischer is nog onvindbaar Gemeentebestuur van Koedijk in kort geding gedagvaard De Uitgeester klok houdt vele gemoederen bezig Volgens mr A. V. M. Leesberg is er sprake van ergerlijke willekeur Woensdagmorgen uitspraak .25 jaar geleden LAATSTE NIEUWS Getuigen maakten een vergeefse reis Vermist Amerikaans vliegtuig gevonden Broek op Langedij'k Geen voldoende animo voor burgerzinlening Obdam IN HET KORT Castricum Petten De beslissing is aan de Kerkvoogdij Wat weegt het zwaarst: klok of jeugdhuis? EEN MENSENLEVEN IN DIENST DER KUNST Zwaar ambacht vraagt de gehele mens Het begon in Edam ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 HUISVESTINGSPERIKELEN Gistermorgen verscheen voor de president van de Arrondissements rechtbank te Alkmaar, mr. A. D. van Regteren Altena, de heer C. J. Schellinger, burge meester van Koedijk. Het college van B. en W. van Koedijk was door mr. A. V. M. Leesberg, namens de heer Volgers in kort geding gedagvaard. De heer V. kreeg namelijk enige tijd geleden van het gemeentebestuur van Koedijk bericht, dat dit college voornemens was een gedeélte van de uit drie vertrekken bestaande bovenverdieping van zijn woning te vorderen ten behoeve van huisvesting van een echtpaar. In verband met de grootte van zijn gezin en de beperkte woon ruimte, welke overbleef, was de heer V. tegen de vordering in verzet gekomen. Tijdens de behandeling van de zaak betoogde mr. Leesberg dat de woning, welke V. in 1947 had gekocht, op het ogenblik volkomen ongeschikt was om dubbel bewoond te worden. Vier jaar geleden had V. weliswaar een vesti gingsvergunning gekregen met de be- palmg dat hij slechts rechten zou kun nen it<en gelden op een gedeelte van ziju huis, maar op het ogenblik bestaat het gezia van V. uit man, vrouw en twee kinderen. Als hij inderdaad in woning krijgt, zal hij slechts een woon kamer, een slaapkamer en een keuken tot zijn beschikking hebben. Dit gezin, aldus mr. Leesberg, heeft de bovenver dieping welke uit twee slaapkamers en een bergruimte bestaat, hard nodig. Pleiter gaf als zijn mening te kennen dat een redelijk weldenkend mens nimmer zou kunnen besluiten om het gezin van de heer V. te verplichten in twee kamers te laten wonen. Zowel medisch, hygiënisch als moreel achtte mr. Leesberg het volkomen onverant woord, dat het echtpaar de slaapkamer met twee kinderen zou moeten delen, temeer daar, zoals dr. Destree had ver klaard, zulks nog moeilijker werd in verband met de gezondheidstoestand van de vrouw. Hier is sprake van een ergerlijke mate van willekeur, aldus mr. Leesberg, die de woning door twee deskundigen had laten onderzoeken. De conclusie van deze heren was, dat het huis onmogelijk voor dubbele bewo ning in aanmerking kon* komen. „Hier mag niet worden gevorderd", aldus mr. Leesberg, „temeer daar de woning door verbouwing evenmin voor twee gezinnen geschikt kan worden gemaakt. Burgemeester Schellinger merkte op, dat er geen sprake van willekeur was geweest. In onze gemeente zijn er tal van gezinnen die in soortgelijke om standigheden verkeren, aldus burge meester, die vervolgens meedeelde, dat V. destijds een vestigingsvergunning had verkregen met de uitdrukkelijke bepaling dat de woning van V. dubbel bewoond moest worden. VERVOLG STADSNIEUWS Moeilijkheden door Koreaanse kwestie Voor het Amsterdamse Hof stond Vrijdag in hoger beroep terecht de 48-jarige Alkmaarder K. N. H. Ver dachte had twee giro-kwilanties van ruim f 500,— geaccepteerd zonder ech ter dat hij betaling deed voor ontvan gen goederen. Dit berustte op een ver gissing van de PTT. Toen zijn leveran cier op betaling aandrong, weigerde hij „Door de Koreaanse kwestie ben ik in moeilijkheden geraakt", aldus ver dedigde verdachte zich voor het Hof. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, meende, dat verdachte deze verduistering met twee maanden voorwaardelijk en een proeftijd van een jaar, alsmede f 150,— of 30 dagen moest boeten. Door de Alkmaarse poli tierechter was hij tot een maand hech tenis veroordeeld. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM De heer A. M. Stokhof adj. commies bij de belastingdienst te Alkmaar heeft dezer dagen zijn 25-jarig ambts jubileum herdacht. In zijn dupliek vestigde mr. Leesberg de aandacht op de onmogelijke toestand welke zou ontstaan als de bovenver dieping van de woning van V. inder daad zou worden gevorderd. Pleiter verzocht de president dan ook bij von nis de voorgeschreven vordering, op straffe van verbeurdverklaring van een dwangsom ad. f 5000, onmogelijk te maken. Woensdagmorgen om 11 uur zal de president uitspraak doen. Kleine boete geëist wegens belediging Voor het Amsterdamse Hof stond Vrijdag in hoger beroep terecht C. S., ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Alkmaar. Verdachte was door de Alkmaarse rechtbank tot 75 boete of 25 dagen veroordeeld, omdat hjj de secretaris van de Voogdijraad te Alk maar o.a. een „laag iemand" had ge heten in een briefje aan deze secreta ris gericht. Dit briefje .was het gevolg geweest van een conflictje tussen de secretaris en de echtgenote van de ambtenaar. De procureur-generaal mr. J. F. Hoeffel man achtte de boete zeer hoog in ver houding tot de gewraakte uitlating en eiste 10 boete of vijf dagen. Verdachte's raadsman mr dr Berk houwer vroeg ontslag van rechtsver volging. Buurtverenigng 25 jaar Ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig jubileum van de buurt vereniging van de Schoutenstraat wordt Dinsdagavond in de bovenzaal van het „Wapen van Heemskerk" een gezellige cabaret-avond verzorgd door eigen leden. De heer Th. Nieuwen- huizen zal gehuldigd worden, daar hij een kwart eeuw de penningen van de vereniging onder zijn hoede heeft ge had WOONWAGENBEWONERS AANGEHOUDEN Op verzoek van de politie te Krom menie is alhier een bewoner van het woonwagenkamp aangehouden, die zoals wij reeds meldden enkele da gen geleden aan valse naam had opge geven na te zijn betrapt bij een speur tocht op de Krommenieër vuilnisbelt. Een tweede bewoner van dit kamo werd aangehouden, daar hij zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een hoeveelheid zink. Dat men een gemeentebegroting vol spanning tegemoet zag, blijkt ook 25 jaar geleden het geval te zijn geweest. In de Alkmaarsche Courant van 9 December 1926 wordt onder het opschrift „Als 't kindje binnen komt" de voldoening over het verschijnen der gemeentebegroting uitgesproken, al was deze dan ook bijna 3% maand over tijd. De redactie spreekt haar ver wachting uit, dat er nog heel wat kinderziekten moeten doorge maakt worden eer dit kleintje een volgend jaar op eigen benen zal kunnen staan. Begroting en Memorie van Toelichting vormden toen ook al twee dikke delen. (Van onze speciale verslaggever). Zaterdagmorgen had W. F. E. Fischer, de eenvoudige landbouwer uit Wervers- hoof, die in de oorlogs als Zoll- Secretar bü het Devizen-Schutz-Kom- mando voor Noord-Holland hand- en spandiensten verleende aan de Duitsers, voor de Bijzondere Strafkamer van de Haarlemse Rechtbank terecht moeten staan. Via het Ministerie van Buitenlandse Zaken had men geprobeerd Fischer zijn dagvaarding te bezorgen. Hij zou immers op dit ogenblik woonachtig zijn in Brunsbuttelkoog, een dorpje in het Duitse Oost-Friesland. Zaterdagmorgen had de rechtbank echter nog geen bericht van Buiten landse Zaken, dat de dagvaarding in persoon bekend was. De zaak kon dus niet doorgaan, om dat ook deze verdachte indien hij dat wenst, zich zou moeten kunnen verde digen, zoals de president van de recht bank, mr. F. van der Goot, meedeelde aan de wel verschenen getuigen uit Medemblik en Opperdoes, die eertijds nadeel gehad hadden van Fischers ambtelijke bezigheden. De getuigen toucheerden hun in komstenvergoeding, maar konden on- verrichterzake huiswaarts keren. Te zijner tijd zal hun wel een nieuwe oproep bereiken om zich de zeker 7 jaar oude feiten nog eens in herinne ring terug te roepen. Zaterdagmorgen heeft een Ameri kaans vliegtuig in de bergen ten Noorden van Marseille het wrak van de met tien personen aan boord ver miste Amerikaanse C-47 waargeno men. Volgens aanwijzingen van de piloot van het Amerikaanse vliegtuig is de C-47 niet ver van de Pic des Beguines (1113 m), de hoogste top van het bergmassief La Sainte-Baume, neer gestort. Er zijn geen tekenen van overlevenden waargenomen. De sedert Donderdag vermiste machine was op weg van Tripoli naar Marignane bij Marseille. Geld voor 25 woningen moet bijeen komen! In een circulaire, die de burgemees ter van Langedijk, aan de ingezetenen heeft doen uitgaan, deelt hjj mede, dat de actie voor ,1e burgerziniening voor de bouw van woningen, nog niet tot het gewenst resultaat heeft geleid. De nood is groot, zo schrijft de burge meester, enkele honderden aanvragen om woningen zijn ingediend. Nog steeds kent de gemeente een negen tig krotwoningen. Ook wonen er nog minstens vijf en twintig gezinnen in schuren. De burgemeester wekt dan ook nogmaals de ingezetenen op de eerste honderdduizend gulden bij el kaar te brengen. Reeds zijn f 32.000 gulden bijeen. Vele kleintjes maken toch een groot, zodat ook bijdragen van f 150 ten zeerste op prijs worden ge steld. Voor 1951 is er nog 'n bouwvo lume van 10 huizen en voor 1952 van 15 woningen. Een gedeelte hiervan zal in Noordscharwoude, een ander ge deelte in Broek op Langendijk worden geplaatst, wanneer voldoende gelden bijeen zijn gebracht. BROEKER DAMCLUB De zevende ronde der competitie van de Broeker Damclub had de volgende uitslag: Eerste klasse: J. WagenaarJb. Bakker 2—0; C. J. Cools—P. de Kroon 2—0; K. BakkerC. Bak 02. Tweede klasse: A. Balder—J. Boeier 02; C. WederS. de Boer 20; W. Kok—M. Kaas 1—1; Jb. Kooi—H. Balder Az. 20; A. BoonG.Balder Jz. 20. Bij onderhandse verkoop is het woonhuis met schuur en tuin van de heer Jac. Groenland in eigendom over gegaan aan de heer L. van Velzen, al hier. Maandag wordt door de afdeling EHBO een oefenavond in café Van Stein te Obdam georganiseerd. 36.000 voor een varkens hok Bij het afdelingsonderzoek der pro vinciale begroting voor 1952 heeft een der leden opgemerkt, dat hem de kos ten voor het bouwen van een nieuw varkenshok (f 36.000) ten dienste van het Prov. Ziekenhuis „Duinenbosch" buitengewoon hoog voorkwamen. IN HET KORT De collecte voor de geteisterde bevolking „in Noord-Italie heeft opge bracht f 375,76. Degenen, die nog een bijdrage willen geven, kunnen dit doen bij de heer A. J. Reurts, Geelvinck- straat 22. De loterij van de gymnastiekver eniging Vitesse heeft getrokken. De eerste prijs, zijnde f 100, werd gewon nen door mevr. Liefting, Nuhout v. d. Veenstraat 101. Andere prijzen zijn f 10 op 19321; f 6 op 1401 en f 4 op 1120. De heer J. Beentjes slaagde te Rotterdam voor het examen chef-kok. SINTERKLAASFEEST VAN R.K. SCHOLEN De hoogste klassen van de R.K. scho len hebben het Sinterklaasfeest ge vierd in de zaal van Hotel Borst te Bakkum. De kinderen werden bezig gehouden met een poppenkastvoorstel ling en door het optreden van de Alk maarse goochelaar Caki. De Sint en zijn zwarte knecht waren ook van de partij. In dezelfde zaal vierde de gym nastiekvereniging Vitesse des avonds het Sinterklaasfeest. De goede Sint schonk de vereniging een microfoon standaard. CASTRICUM, 7 Dec. Spruiten a 3061, spruiten b 12—24, andijvie lO'/z 171/,, groenekool 8'/t, appelen 1016, boerenkool 161A sjalotten 2325, peen 7'/i—10. Vijf gezinnen onderdak Een vijftal nieuwe woningen aan de Ir. Van der Banstraat is dezer dagen betrokken door de gezinnen, welke hiervoor door de woningcommissie wa ren aangewezen. Namen der gelukki gen: fam. G. Snip, fam. P. Vriesman, fam. D. Manneveld, fam. D. Groen en fam. J. de Leeuw. Over de verkoop van de Hemony- klok aan de Alfred Universiteit te New York via de klokkengieterij Petit en Fritsen te AarleRixel (N.B.) heb ben de lidmaten der Nederlands Herv. gemeente zich Vrijdagavond ernstig beraden. De koopsom, twee nieuwe klokken, op elkander afgestemd, ver voer, aanbrenging en opstelling gratis, alsmede de som van f 10.000 is ver leidelijk genoeg. En dan te weten dat de kerk verle gen is om gelden voor de zo dringend noodzakelijke oprichting van 'n jeugd huis, waarvoor de thans vervallen, oude pastorie, daterende uit het jaar 1640 en in de onmiddellijke nabijheid der kerk staande, na grondige restau ratie en inrichting zo uitstekend zou „unnen dienen. Reeds 8000 is hier voor toegezegd plus de twee duizend gulden als schadevergoeding voor de gestolen Eppe van der Ark-klok en nu die tienduizend gulden. Dit zou de twintigduizend vol maken. Twintig duizend gulden, op vijfduizend na vol doende om onder leiding van architect Kok uit Amsterdam van de vervallen oude pastorie een architectonisch ju weeltje van een jeugdhuis te maken. Aan de andere kant is er echter de verdwijning van een onvervangbaar stuk cultuurgroed om aan de andere zijde van de oceaan te dienen als basis- klok voor een door genoemde klokken gieterij te leveren klokkenspel. Een klok, waar oor in 1650 een stuk wei land is verkocht en van welker op brengst de aankoop is gefinancierd Een der allerbeste producten van de vermaarde klokkengieters, de gebroe ders Hemony. Het is deze klok, die nu al eeuwen achtereen haar prachtig ge luid heeft doen hore-> bij vreugde, droefheid en kerkdienst. Aan de ene kant de onderbrenging |N het Fries Museum te Leeuwarden is een kamer ingericht met wandtegels en voorwerpen, afkomstig uit een woning te Workum. De voorstellingen op de tegels hebben betrekking op handel, scheepvaart en boerenbedrijf en verzinne beelden de dagelijkse bezigheden van de man, die deze wandversiering eens heeft laten aanbrengen. Die man was de grootvader van de beeldhouwer Tjipke Visser. Hiermee wil maar gezegd zijn, dat de kunstenaar, die Woensdag in z:in landhuis aan de Zuidlaan in Bergen zijn vijf en zeventigste verjaardag viert, allerminst uit een artistieke familie stamt. Aan psychologen is het om uit te maken, in hoeverre de omstandigheid, dat hij in deze kamer te Workum is geboren en dus van zijn prille jeugd af tot aan zijn MBS-tjjd dagelijks de tegels heeft kunnen bekijken, invloed heeft gehad op de vorming van zijn kunstzin. pEREMD IS deze in elk geval niet. Goed, zijn ouders hebben er weinig mee op gehad, dat hij de kant van de beeldende kunsten uit wilde. Niettemin heeft hij, nadat hij de HBS in Kampen had doorlopen, in Amsterdam een op leiding genoten, die in belangrijke mate aan zijn verlangen tegemoet kwam. Hij zou tekenleraar worden. Zo heeft hij de vereiste acte gehaald en bovendien van de bekende beeldhouwer J. Mendes da Costa in de avonduren een uitstekende scholing in het boet eren gehad. Deze is hem later zeer te stade gekomen. Het is overigens merkwaardig, dat Visser zelf aanvankelijk niet zozeer aan beeldhouwen heeft gedacht. Hij begon namelijk met schilderen. Toen hij echter eenmaal tekenleraar in Edam was geworden en daar en in Volen- dam het ene prachtige volkstype na het andere te zien kreeg, begon hij al spoedig met het boetseren van kleine modellen, waarnaar dan later houten beeldjes werden gehakt. Zo werd het werken in hout zijn eerste grote liefde. Hoe vaak hij in zijn latere leven ook van ander materiaal gebruik heeft ge maakt, tot deze eerste genegenheid keerde hij telkens terug. In Edam heeft hij vijf jaar gewoond en gewerkt. Daarna vestigde Visser zich in Bergen, waar hij behoudens enkele kleine onderbrekingen steeds is blijven wonen. In 1910 heeft hij nog een half jaar in Parijs gewerkt, om er de techniek van het bronsgieten te Ie ren. Verder heeft hij in zijn leven zeer veel gereisd. Vrijwel alle landen van Europa heeft hij gezien en verder grote delen van Noord-Afrika. Studie en ont spanning zijn daarbij steeds hand in hand gegaan. Voor de ontwikkeling van zijn kunstenaarspersoonlijkheid zijn deze tochten dan ook van zeer grote betekenis geweest. Vijfhonderd werken. JK HEB deze week net mijn vijfhon derdste werk afgeleverd, vertelde de grijze meester ons bij ons bezoek aan zijn landhuis. Ik doe overigens niet zo veel meer. Voor mijn genoegen maak ik nog wel eens wat en verder een enkele maal bij wijze van vrienden dienst Beeldhouwen is een zwaar am- TJIPKE VISSER vijf en zeventig jaar bacht. Het vraagt een geestelijke, maar in niet mindere mate een lichamelijke inspanning. Die is niet onaanzienlijk. Bijna een halve eeuw wijdt de heer Visser zich aan de beeldhouwkunst. In die tijd zijn er dus gVniddeld tien werken per jaar ontstaan. Een klein beeld vraagt al gauw een maand tijd. En gelijk ge zegd; er is bovendien nog al wat tijd besteed aan reizen. Het was dan ook vaak hard werken, aldus de heer Vis ser. Maar nu doe ik het kalmer aan. Toch werk ik nog graag in hout. Meer dan de realiteit. DE HEER Visser heeft in zijn woon kamer nog een paar stukken staan, die hij heeft teruggekocht uit een par ticuliere verzameling. Ze horen tot zijn oudste werken. Het zijn 'n paar „fees tende schippers" en een „blinde man", beide in eikenhout. Prachtige beeldjes zijn het. Zie hoe de maker zijn sujet ten heeft doorzien, hoe in zijn hele vormgeving owel de brooddronken uit gelatenheid van deze twee kerels als de tragiek van het hulpeloos tasten en voorwaarts scharrelen zicht- en voel baar wordt. Dit werk heet dan realis tisch, maar het boort reeds door de uiterlijke realiteit heen naar wat er achter ligt. Al pratende over deze stukjes zet hij meer op tafel. Naast de blinde man staat al spoedig een fijn kinderkopje in brons, het portret van zijn klein zoon, toen deze een jaar oud was. Een pril mondje, een fijn besneden neusje, twee grote open kijkers, wat zijïg haar, alles gevangen in het donkere metaal. Het was moeilijk, hem te maken, vertelt Visser ons. Een volwassene blijft rustig zitten, maar het gezichtje van zo'n kleine prul moet je ineens vangen. Hij zat dan ook boven in de wieg en ik werkte beneden. Af en toe liep ik eens naar zijn kamer Zo heb ik hem vrijwel uit het geheu gen geboetseerd. Toch is dit werken uit een soort verstilde herinnering wel goed. Onze gastheer bladert even in een tijdschrift, toont dan een foto van een zittend kinderfiguurtje. De baby van een kennis, zoals deze in de box zat te spelen, zegt hij. Erkenning. J-JEEL veel van deze werken bevinden zich in particulier bezit. Het zijn meestal kleine stukken. Weinigen kopen een groot beeld. Er zijn vele por tretten bij. Om een paar te noemen: de Nobel-prijswinnaar prof. P. de Bije, mr. P. J. Troelstra, ir. J. W. Albarda, dr. F. Wibaut, de schilder W. van Ko nijnenburg en de zangeres To van der Sluys poseerden voor hem. Zijn grote artistieke kwaliteiten zijn blijkens de zeer vele opdrachten in brede kring erkend. Een huldigings comité heeft bij zijn zestigste verjaar dag vier van zijn grote werken aan gekocht en aan Nederlandse musea ten geschenke aangeboden. De koningin benoemde hem tot ridder in de Orde van Oranje Nassau een onderschei ding, waar hij „toch wel blij mee is geweest" toen hij hoorde, op wier voor spraak hem deze was toegekend en de overheid ruimde hem verder gedu rende een tiental jaren een plaats in het regeringscomité voor buitenlandse tentoonstellingen in. Als zodanig heeft hij in de moeilijke jaren vóór de oorlog veel voor de Nederlandse beeldhouw kunst kunnen doen. Hij was verder op richter en gedurende vele jaren voor zitter van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers. Maar zijn voornaamste verdiensten liggen toch wel in zijn eigen werk. Dit mensenleven is voor de Nederland se beeldende kunsten van zeer grote betekenis geweest. Tjipke Visser is on tegenzeggelijk een van de zeer belang rijke figuren op dit gebied. Zijn werk heeft zich ontwikkeld tot een welhaast klassieke schoonheid; net is, al heeft het misschien hier en daar toenadering tot bepaalde stromingen vertoond, nooit modekunst geworden. Niet minder overigens dan in zijn werk zelf vindt hij voldoening in de omstandigheid, dat z'n dochter Marijcke in artistiek opzicht zijn stappen drukt. Hij heeft haar zelf voor een groot deel opgeleid. Een door haar vervaardigd kinderkopje portret van haar zoon tje siert zijn kamer, en is een van zijn liefste bezittingen. Van W. van de jeugd, zo dringend nodig en aan de andere kant deze, elke Uitgees ter zo vertrouwde, prachtige klok voor immer weg. Er is op deze vergadering uitslui tend toegankelijk voor lidmaten der Kerk lang en vaak op emotionele wijze gesproken. De tegenstanders van de verkoop waren fel en.... de voor standers aarzelend. Niettemin stonden de discussies over het algemeen op een hoog peil. De vergadering stond onder leiding van ds. mr. G. D. Boerlage, voorzitter van de kerkeraad. en was zuiver een zaak van overleg tussen kerkbestuur en lidmaten. Ten slotte zal de kerkvoogdij in deze zo belang rijke zaak beslissen. Deze beslissing is echter nog niet genomen. Wel werd ons medegedeeld, dat de hoge kerke lijke autoriteiten geen bezwaar hebben tegen de verkoop van de klok. De stemming van de vergadering kan het best aldus worden weergege ven: de ene partü vond het verkopen van de klok het afstand doen van iets dat onverbreekbaar met de gemeente is verbonden en de andere partij vrees de dat, als deze kans onbenut passeert, het jeugdhuis zeer moeilijk en pas na jaren tot stand zal kunnen komen. Ter vergadering werd medegedeeld, dat verschillende brieven van buiten kerkelijken waren ingekomen. MARKTBERICHTEN ALKMAARSE EXPORTVEILING ALKMAAR, 7 Dec. Snijbonen, kas 70; tomaten A 30—63, 1116—25; witlof 8—33; bloemkool I 34—41, II 18—28, III 815; rode kool 610.50; savoyekool 5.507; groene kool 6.509.50; spruit- kool 16—48; boerenkool 1317.50; sla 213.50; andijvie 613.50; bieten 49 winterpeen 513.50, waspeen 8—26; uien 723; prei 923; soepgroenten 2 —7.50; peterselie 2.50—7.50; Present v. Engeland 19—38; Goudreinet 19—31; knolsoep 4—12; Winterjan 16—32. NOORDERMARKTBOND, 9 Dec. 11.000 kg uien 25,60—26,70, grove 24,60— 25,50, drielingen 28 en nep 26 5200 kg bieten A 11.80—13 en B 9,40—9,80; 400 kg peen B 1313,80; 41.000 kg andijvie 9,60—11,50, II 7,50—9,60 en B 7,20—10.70; 28.000 kg rode kool 6,50—11.30: 12.000 kg groene kool 5—11; 2300 kg gele kool 6,70; 13.000 kg witte kool 5; 12.000 kg Deense witte kool 5—5,40; 31.000 kg Suc ces witte kool 5. Doorgedraaid 13.000 kg witte kool, 26.000 kg Succes witte kool, 3000 kg Deense witte kool en 6000 kg rode kool. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 8 Dec. 2000 kg rode kool 7,60—11; 11.000 kg gele kool 5,50—6,20; 45.000 kg groene kool 7,30—8.80; 60.000 kg witte kool 5—6; 8000 kg uien 26—27,60 en grove 26,20—26,50; 2000 kg bieten 15,10—13,20; 35.000 kg andijvie 7,7014,70. Doorge draaid 20.000 kg witte kool en 2400 kg gele kool. WARMENHUIZEN, 9 Dec. 90.700 kg rode kool 7—11,80; 16.400 kg gele kool 6,10—8,20; 84.000 kg witte kool 5; 2800 kg uien 2626,40, drielingen 26,60 en nep 24; 18.400 kg andijvie 1113,60; 3500 kg peen 12,40. ZWAAG. Aardappelen 7.6010; uien 7—22; bieten 1.80—12.60; prei 11— 16; Chinese kool 1.803.50; savoye kool 3.308; rode kool 69.50; boerenkool 811; spruitkool 1441; witlof 1134; tomaten 1653; breekpeen 6.3010.60; andijvie 516; sla 216; bloemkool 8 63; groene kool 69; witte druiven 2 15; Alicante 11.42; Goudreinet 1950; Present van Engeland 1755; Cox Orange 2292; Groninger Kroon 1033; Jacques Lebel 1524; Zoete Kroon 7 27; Jonathan 1458; Glorie van Hol land 22; Notarisappel 1242; Golden Delicious 4251; Laxton Suberpe 13 40; Bonne Louise 2162; Comtesse de Paris 2051. Doyenne de Cornice 25 109; Legipont 2855; Soldat Laboureur 2740; Gieser Wildeman 2742; Win terjan 1935; Winter Lauw 2134; Wil liam Duchess 2948; St. Remy 28; Zwijndrechtse Wijnpeer 18—26; Bramly Seedling 421. GROOTEBROEK, 7 Dec. 5000 kg uien: grove 23.10—23,50 en middel 27,20; 3000 kg andijvie 9,30—13,00; 60.000 stuks bloemkool: zelfd. B 21,80, BH 14,00, C 8,60—13,50, C II 8,00—8,30; tussens. B 32,60—59,00, BII 16,10—44,60 en stek 4.90—14,00. ZUIDERKOGGE. Bevelanders 10 —10.80; Eigenh. 10.60—11.60; Meerlan- ders 9.10—9.50; Bloemkool B 36—62, B2 2446, afw. 424; uien middel 24r—26, grove 23—26.30; Groene kool 7.30—10.10; andijvie 1217; spruiten 2533; kroten I 12.60—13.20, H 12—12.40; rode kool 6— 11.40; Comtesse de Paris 2039; Goud reinet 17—46; Winterjan 19—33; Pres. van Engeland 30—36; Jonathan 36-42; Roem van Wijdenes 723. HURKENDE VISSER een der eerste werken

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5