sede en De Wereld der Vrouwen Geheim rapport was deze week jarig Beperking van de investeringen vergroot werkloosheid e gaat jraaien Holland VAN DE WADDEN TOT HET IJ" Voorzifter van Zaanse'V.V.V. blijff rehabilitatie van directeur eisen Nare geschiedenis, die zich eindeloos voort sleept Advent De Ambonezen zochten steun voor hun strijd Japans vredesverdrag naar Tweede Kamer Debat zonder grote lijn over Sociale Zaken Meer vrijheid inzake de loonpolitiek verlangd De zwarte slokop Schoudermantel van de toreador dienstbaar gemaakt aan de mode Dagbladpers richt zich tot minister Lieftinck Herziening jachtwet voorgesteld Bewoners van Camiguin moeten e iland verlaten lleybal it- en handbal lig ook het be naar. Op 2 No- eperkte omvang iet de training, ien is het thans ingang van vol- j f s volleybalcom- Niet minder dan ams zullen de t bedrijfsvolley- Alkmaar. Van en instellingen lolsmuller); Da- irant); 't fiooge im); IVA (Raad lastinagirls (fa. G. Verhoeven); SOVA (Spoor - ie)Centra (fa. (Alkm. Zieken- Hulskamp Top- [VA (Raad van 1st; Nagengast; ia); PCB (Cen- (Alkm. IJzerfa- arenwinkeliers) Stoel (Stoel ximaal 4 party- spelen. Voor de hét programma -'t Hooge Huys; 12-12 Dacota— IILastinagiris; 12 IVA II—Mil ls—PCB; 19-12 -12 SOVA I— Wilfleur; 21-12 t Hooge Huys-— amp Toppers— -Povay; 11-12 traStoel; 14-12 rakers; 14-12 ays; 14-12 Rho- Dedivito—Huls- PovayAPSV; ■12 IVA—Stoel; —Notenkrakers; VA; 21-12 Rho- i sterke Monni- [verdeling zou [s een goed re- worden. 2Alkmaar 2; :r 3—Grasshop- 1RC 4; RKAFC -CSV 2; Berdos lerv. '-31 2; Zee- SVA 2—Uit- I 2; Oudesluis 2 2—RKAFC 3; -Watervogels 2. n. Boys 4; HSV Bn 3—Foresters I. ys 5r-Vrons H; RKAFC 4—St. rl 2; HugQ Boys tdelbert 3; Ber- s 5Limmen 4. iranderq 3; ifo- ioedijk 2Ran- -Bergep 4. r. Schermer 2; SSV 2—HSV 4; CSV 2; Reiger lGmariaj AJkm. -KFC; WFC- V. SandersFores- 3rlEgmondia Volendam ïerend; WSV— USVU—SVA; dos; LSW b-r- b; WGW b C b. -KFC; OSV— -KW; Alkm. ZW. emaria c- KFC V b; ZFC b— :h oor!—Bergen; srsJong Hall. r Boys a; Fa- b; Alkmaar— naria d; Foresr lkm. Boys e— s b. iria g; Alkm. Best bDTS c; 1 b; RKAFC e 5 VA; WBSV Meerv. '31 ïerend. ■ibert; RKAFC lelbert b. ïtesse c; Kolp. nen cMeerv. 'C h- St. Adel- ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 nONDERDAG 6 DECEMBER was het de eerste verjaardag van het z.g. „geheime rapport" dat de directeur van de gemeentelijke accountantsdienst te Alkmaar heeft gemaakt over de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ". Een Sinter klaassurprise, die in het afgelopen jaar nog al wat stof heeft doen opwaaien! In de vorige raadsvergadering van Alkmaar heeft de heer Sietsma vragen aan B. en W. gesteld in verband met hetgeen mr. Breebaart, de voorzitter van de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, op een vraag van de afgevaardigde der Zaanse V.V.V. heeft geantwoord. Burgemeester Wytema heeft toen medegedeeld, dat het college nog steeds hetzelfde standpunt inneemt als op 24 Mei, toen het zich in de raadsvergadering volledig achter de opsteller van het geheime rapport, de heer De Wilde, heeft geschaard. geen contact meer met het dagelijks bestuur der Federatie te hebben gehad, hetgeen ook geldt voor de andere leden van het College. Moet het waas der geheimzinnigheid maar om het rap port blijven hangen? Het ijzeren gordijn blijft gesloten! Als burgemeester heb ben de heren Wytema en Breebaart natuurlijk sindsdien wèl contact met elkaar gehad. Verbazing De Alkmaarse raadsvoorzitter heeft zich in de laatste raadsvergadering over de door mr. Breebaart in Enkhuizen gesproken woorden verbaasd. Indien dit werkelijk zo is en ik mag dit toch niet in twijfel trekken dan spijt het mij te moeten constateren, dat de heer Wytema blijkbaar de psycholo gische kant van het geval bagatelliseert of over 't hoofd ziet. Waarover ik mij evenwel verbaas is over hetgeen op pag. 478 van het Verslag der Hande lingen van de Gemeenteraad van Don derdag 24 Mei 1951 staat: „Burgemeester en Wethouders heb ben degenen, die verantwoordelijk zijn voor de leiding van de tentoonstelling, namelijk de leden van het dagelijks bestuur der federatie, uitgenodigd tor een bespreking van de onderdelen, die aan critiek waren onderworpen. In deze bespreking, die 27 Februari 1951 is gehouden, heeft de voorzitter van het bestuur der federatie om inzage van het rapport gevraagd, teneinde de critiek in zijn bestuur te kunnen be spreken en haar te kunnen weerleg gen". Het is mij bekend, dat de Federatie voorzitter alle égards 'in acht heeft ge nomen- en gemeend heeft, dat het be stuur zich niet schriftelijk tot het Col lege van B. en W. kon wenden, omdat het rapport vertrouwelijk was en ook als zodanig ter inzage was gegeven. Er kan dus moeilijk door iemand het ver- Wijt worden gemaakt, dat het Federatie bestuur zijn kans om tegenover het College van zijn mening te doen blijken voorbij heeft laten gaan. Cen onzer redacteuren heeft een on derhoud gehad met de voorzitter der Zaanse V.V.V., de heer B. C. Ooms, yie door burgemeester Wytema in zijn antwoord aan de heer Sietsma genoemd werd. Zoals bekend heeft de Zaanse V.V.V. zich bijzonder voor het rapport in eerste instantie geïnteres seerd, omdat de directeur der Federa tie, de heer J. J. Dinkelberg, tevens secretaris der Zaanse V.V.V. is. De heer Ooms pegon met te zeggen, dat hetgeen hij had op te merken, niet gezien mocht worden in het licht .van zijn functie als secretaris der Federatie, waartoe hij kortgeleden als opvolger van de heer Niele benoemd werd, doch voor zijn verantwoordelijkheid als voorzitter der Zaanse V.V.V. komt. Wij kunnen de heer Sietsma niet an ders dan dankbaar zijn, aldus de heer Ooms, dat hij vragen gesteld heeft, want gewild of ongewild heeft hij er toe hijgedragen, dat het geheime rap port niet in de doofpot komt. Overigens zal de Zaanse V.V.V. niet rusten, voordat de heer Dinkelberg ge legenheid heeft gehad zich in het open baar te verweren tegen hetgeen in het geheime rapport over hem gezegd of gesuggereerd wordt. Wij houden niet van die geheimdoenerïj, die ik niet nader wil qualificeren. Tijdens de najaarsvergadering in Enkhuizen heb ik niet gehoord, zo ver volgde de heer Ooms, dat de Federatie voorzitter gezegd heeft, dat B. en W van Alkmaar niet meer achter het be kende rapport staan. Dat zal formeel wel zo zijn. Waar het om ging, waren de suggesties uit het rapport, die er duidelijk op gericht zijn de directie van de tentoonstelling in een ongunstig dag licht te stellen. Het ergerlijke is, dat aan de heer Dinkelberg nu reeds een jaar lang de gelegenheid onthouden wordt om zich tegen de aantijgingen in het rapport te verzetten. Dat is geen fair play en het is volkomen begrijpe lijk, dat de heer Dinkelberg zich door deze gang van zaken gekrenkt voelt. Tegen een dergelijke manier protes teert ook het Federatiebestuur en het is in dit verband, dat de woorden van mr. Breebaart moeten worden gezien, die in Enkhuizen zeker meende te weten, dat B. en W. van Alkmaar niet achter dergelijke persoonlijke opvat tingen van een ambtenaar zullen staan. Bij verschillende andere gele genheden heeft mr. Breebaart trouwens gezegd, dat B. en W. van Alkmaar er van overtuigd zijn, dat er geen fraude heeft plaats gehad. Dit heeft hij uit de mond van Alkmaars raadvoorzitter op getekend. De onbevangen lezer van het rapport, dat ik van a tot z ken, zou zich namelijk na het lezen ervan deze vraag kunnen stellen. Volgens de persverslagen heeft bur gemeester Wytema in de raadsverga dering medegedeeld sinds 24 Mei 1.1. Lied van de week Nauw' is Sint Nicolaas vertrokken En 'f lied der kinderen verstomd. Of de Adventsroep wordt vernomen: „Bereidt uw harten, Kerstmis komt!" Dit is geen feest van pret en pakjes, Noch van half-godsdienstig lied, Gezongen bij een goeie borrel. Wie lean dat, die rondom zich ziet Ik zie de Po-vlakte verzonken, Ik zie een rokende pulkaan, Ik zie de dood, de onweerstaanb're, Door steden en door dorpen gaan. Hij zwaait zijn zeis over Korea, Hij scherpt haar voor 'n nieuwe slag. En boven de ontelb're graven Klinkt wreed des satans hoongelach. En toch, Advent wil zeggen: uitzicht In 't donkerst van dit tijdsgewricht. Er is een rustpunt in de wereld, Er straalt in 't donker nog een licht. Het licht der wereld is gekomen, Wij hoeven niet alleen te gaan. Want op deez' aarde heeft 'n kribbe Een kribbe èn een kruis gestaan. Nu hebben wij niet meer te dolen Behoeven niet meer bang te zijr, Advent! er komt een nieuwe fiemel, Er zal een nieuiue aarde zijn. Wij mogen en wij kunnen zingen. Daar. waar zo menig lied verstomt Omdat wij leven in verwachting. Het is advènt, de Heiland komt.' JABSON. „Dreigementen" Er zijn diverse „dreigementen" ge uit: de heer Dodenhuis, die in de voor jaarsvergadering als afgevaardigde van de V.V.V. „Alcmaria" de eerste vraag over het rapport stelde, zou uit het bestuur worden verwijderd. De heer de Wilde „eiste" rehabilitatie na de door mij als voorzitter van de Zaanse VV.V. op onze jaarvergadering ge- proken woorden U weet wei: die handrem-geschiedenis en indien dit niet gebeurde, zou de Justitie tegen mij in 't geweer komen. Noch het een, noch het ander is gebeurd. Uiteindelijk verzocht de heer Wytema de Federatie voorzitter, zijn bestuursleden te vragen of zij uit het rapport hadden „geklapt", hetgeen hij ook aan de raadsleden zou doen. Hoofdelijk hebben de Federatie bestuursleden op erewoord verklaard geen mededelingen te hebben ver strekt. Eigenlijk heeft dit toch ook z'n goede zijde gehad, omdat thans vast staat, dat het lek niet bij de Federatie moet worden gezocht. De eis om reha bilitatie is voor kennisgeving aange nomen, evenals een hernieuwde eis van de heer de Wilde na de vergadering in Enkhuizen. Zou hij wel eens overwo gen hebben, dat er één man is, die op rehabilitatie recht heeft en erop zit te wachten; de heer Dinkelberg! De verjaardag En tenslotte iets over de eerste ver jaardag van het rapport. Burgemeester Wytema heeft in de raadsvergadering gezegd, dat zo gauw de nog hangende procedures geëindigd zijn, de directeur van de gemeentelijke accountantsdienst het eindrapport zal indienen, dat aan de Raad zal worden overgelegd. Wan neer dit het geval zal zijn, aldus de heer Ooms, weet ik niet. Er was echter een heel eenvoudige methode denk baar geweest, n.l. korte tijd na de ver schijning van het voorlopig rapport een De arresfaf/es op Nw Guinea Naar aanleiding van het protest der Ambonezen tegen het arresteren van een aantal aanhangers van de „Repu- blik Maluku Selatan" op Nieuw-Gui- nea wordt van welingelichte zijde mee gedeeld, dat begin November tw'rtio Ambonezen van Ceram met prauwen zijn overgestoken naar Nederlands Nieuw Guinea, zonder de nodige pa pieren, doch wel in het bezit van wa pens Het was hun bedoeling om daar te trachten steun te verkrijgen in het verzet van Ambonese zijde tegen de Republik Indonesia Deze twintig men sen zijn door autoriteiten op Nieuw Guinea naar Hollandia overgebracht, waar hun het standpunt van Nederland in dit opzicht werd werd uiteengezet Hierop hebben 19 Ambonezen met hun prauwnr. de terugtocht weer aanvaard Alleen de heer Wairisal verzocht als politiek vluchteling om asyl. definitief in te dienen, waarin de be twiste posten pro memorie zouden zijn opgenomen. Dan was er veel geschrijf en gerommel vermeden. Stelt U zich eens voor, dat veel grotere tentoonstel lingen als Ahoy, Arnhem, Apeldoorn, enz. gewacht hadden met hun eind rapport totdat elke cent ter ruste was gelegd Nee, je vraagt jezelf wel eens af; wat is er in Alkmaar eigenlijk georga niseerd, een tentoonstelling of een rapport! Hoe het definitieve ook moge wor den, de smet, die in het geheime rap port op de heer Dinkelberg is gewor pen, zal moeten worden uitgewist, het zij van gene, hetzij van deze zijde. Wij, Zaankanters, hebben in dit opzicht harde koppen. De regering heeft hij de Tweede Ka mer een wetsontwerp tot goedkeuring van het met Japan gesloten vredesver drag ingediend, In de memorie van toe lichting wordt uiteengezet, welke be zwaren de Nederlandse regering heeft tegen de wijze, waarop het verdrag is tot stand gekomen. Niettemin heeft zq gemeend, tot ondertekening van de ver dragtekst te moeten overgaan. Het is niet mogelijk gebleken, wijzi gingen in de verdragtekst te verkrijgen. Daarom heeft Nederland contact ge zocht met de Japanse regering. De grondslag is nu gelegd voor besprekin gen over schadeloosstelling aan burger geïnterneerden. Ook kunnen de belan gen van de zwaar getroffenen onder de aandacht van Japan worden ge bracht. Waarschuwende woorden in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) LfOEWEL Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer tegelijk met de begroting voor Sociale Zaken de nota omtrent de werkgelegenheidspolitiek en de nota over de emigratie aan de orde waren, viel er geen grote lijn in het debat te onderkennen. Uiteraard is over de werkgelegenheid en over de emigratie veel gesproken, maar daarnaast zijn talrijke andere onderwerpen aan de orde gesteld. Verscheidene sprekers drongen aan op het betrachten van voorzichtigheid bij de beperkingen van de investe ringen, aangezien zij van een al te drastische beperking toeneming van de werkloosheid vreesden. L"R ligt een foldertje naast mijn vloei- blad, een heel keurig foldertje met een heel mooi plaatje er op. „Mooi" in de zin van: „goed uitgevoerd", want de voorstelling er op is allesbehalve opwekkend. Een vrouw die, met twee handen in haar coiffure woelend en met diepe zorgenrimpels in het voor hoofd, over een schrift zit gebogen. Het sprekend portret van Saskia op dit moment. Want het is haar vader landse plicht u het een en ander te vertellen over een allesbehalve aange naam onderwerp maar hoe ter we reld zal zij dat in het vat gieten? Dit onderwerp namelijk: de kachel, vormt in vele gezinnen toch al zo'n teer punt, zo'n altijd juist onder de vredige oppervlakte loerend rif, waar op het huwelijksbootje dreigt te stran den. En als ik nu nog bij wijze van spreken dat rif met een paar schepjes moet gaan ophogen, in gezelschap van alle dag- en weekbladen, die uw wo ning binnenhuppelen, luidkeels zin gend van: Zuinig aan, zuihig aan, of met de brandstof is 't haast gedaan! dan loop ik alle kans dat u mij uit pu re balorigheid met de kolenkit te lijf wilt. Of in het allergunstigste geval verzucht: Wij weten het nu wel, heus, eerlijk wij hebben het recept allang uit het hoofd geleerd. Alle warmtever lies vermijden, kieren dichtstoppen, langzaam reguleren, de beste brand stof bewaren voor de vorstperiode, in najaar en voorjaar briketten stoken, zoveel mogelijk maar één vertrek ver warmen en Als het de precaire kolenpositie niet was, zou het zeker onze beurs zijn die ons van bokkesprongen met volle kit ten anthraciet weerhield. Een lezeres schreef mij onlangs ietwat geprikkeld: Ach Saskia, de zuinige huisvrouwen weten het allang en doen zulke dingen uit zichzelf, en de niet-zuinigen van nature krijg je met nog zoveel voor lichting toch niet veranderd. Ik wéét het niet: ik geloof werkelijk, dat wij de macht van de geduldige herhaling niet moeten onderschatten Het reclame-bedrijf denkt daar wel anders over: dat herhaalt net zo lane een slagzin tot de uitvinder het zelf gaat geloven. En als de nood ook de niet-zuinigen tot nadenken en beper ken dwingt, dan zijn die verkwisters al morrende vaak in stilte toch blij met goede raad. Bovendien ontstaat velerlei verkwis ting doodeenvoudig uit onwetendheid, maar de gevolgen van die onwetend heid zijn voor het geheel van de sa menleving vaak catastrophaal. Een kit kolen te veel per dag zal in uw gezin hoogstens het huishoudgeld in gevaar brengen; maar drie millioen kitten per dag kunnen het electriciteitsbedrijf, de polderbemaling of de industrie lam leggen, om maar eens iets te noemen. Wat prefereert u: het water een paar voet hoog in uw huiskamer, twee uur stroom per dag, massale werk loosheid of een beetje uitkijken bij het stoken? Het laatste lijkt mij nog altijd het eenvoudigste en het minst hinderlijk. Misschien denkt u: stoken? Dat doe ik al tientallen jaren, daar behoeft niemand mij iets van te leren. Moet u niet zeggen. Ik heb over die stokerij ettelijke artikelen, vouwbladen en bro chures doorgelezen en er was heus ge noeg bij dat de moeite van het note ren waard was. Ik kan u de lectuur aanraden, speciaal dat aardige boekje „Zuinig stoken is niet zo moeilijk", dat u voor vijf hele centen kunt be steilen bij elk bureau voor huishoude lijke voorlichting of bij de centrale commissie voor datzelfde doel (Dr Kuyperstr. 8, 's-Gravenhage). MAAR bij al die nuttige lectuur heb ik toch een paar dingen gemist die, naar ik meen, toch zo voor de hand liggen. Om te,beginnen het feit, dat in vele huiskamers de temperatuur veel te hoog wordt opgevoerd. Ik heb tal loze mensen ontmoet die eenvoudig zit ten te klappertanden als de thermome ter geen zeventig aanwijst. En met „mensen" bedoel ik gezonde weldoor voede lieden en geen ouden van dagen lijders aan rheumatiek of bloedar moede. invaliden of kleuters in de box Van kinderen gesproken, wat denkt u van de moeder die in de Kerstva- cantia haar twee kleine meisjes in trainingsbroeken en dikke truien voor de snorrende kachel laat spelen, 's morgens om elf uur terwijl bnjtep een helder vrieszonnetje schijnt? Kinderen horen ook 's winters zoveel mogelijk buiten en 's avonds in een kamer waar het kwik niet hoger komt dan vijf en zestig. Gewen uw gezin aan die temperatuur en u zult eens zien hoe gezond, fit en aanzienlijk goedkoper u de winter doorkomt, vooral als u lekker warm gekleed gaat. Vesten, pullovers en twinsets zijn modieus genoeg. Snoezige charmeuze lingerie en nylons zijn goed voor de hondsdagen; wees wijs en bescherm uw gezondheid in het kille seizoen met stevige kousen en een dubbel stel warm ondergoed. Als u het verdraagt: draag wol, hetzij flanel of jaeger, di rect op de huid, en daaroverheen een laagje katoen of interlock; deze goede raad gaf mij een oude ervaren winke lier in textiel. Kunt u het zich per mitteren, of bent u handig met de naald, draag dan 's avonds in huis een warme house-coat. Van ribfluweel met een voering van flanel kunt u een heel flatteus exemplaar fabriceren, dat practisch onverslijtbaar is en njet eens 7,0 gek duur: in glk geval goedkoper dan enige mudden anthraciet. En dan, hoe barbaars het ook klin ken moge: bewaar de warmte voor de avond. Leg uzelf als huisvrouw enige beperkingen op ter wille van het ge zinsbudget. Laat de ruimte het toe dat u in de keuken eet, of er tenminste net ontbijt gebruikt. Doe dit dan vooral, u bespaart er minstens een halve kit mee. Laat vooral de kachel eerst een beet je „optrekken" als de kinderen uit school komen. Even doorbranden en dan gestadig temperen, met één oog naar de thermometer. Een matige tem peratuur is voor warm geklede kinde ren veel heilzamer dan broeihitte. Breng een uur voor het naar bed gaan de kachel op de zuinigste stand. Houd de deuren en gordijnen zo goed moge lijk gesloten, loop voor het naar bed gaan een straatje om. U zult na een poosje verbaasd zijn over uw gering brandstofverbruik èn uw lichamelijk welbehagen, het mini mum aantal zakdoeken in de was en het verhoogde weerstandsvermogen. Is dat niet het proberen waard? SASKIA gTEEDS maar een nieuwtje te lan ceren, valt heus niet mee, vooral wanneer men originaliteit beoogt. Neen, het pad van de mode-ontwerpers gaat wat dit betreft, niet over rozen. Zij moeten wel terdege over een grote dosis fantasie beschikken. Het ver wondert dan ook niet, dat zij elke ge legenheid aangrijpen om stof op te doen. Neem bijvoorbeeld Jacques Fath, die tijdens zijn verblijf in Hol land het Volendammerkapje in een slag beroemd maakte, zij het dan in ietwat andere vorm gegoten. Het grondmodel van het kapje is echter nog zichtbaar. Weer een andere mode kunstenaar koos Korea uit voor zijn branche. Immers, vandaar komen de zo geliefde koeliehoeden, welke in series de aardbol rondgaan. Pierre Balmaip heeft nu een ander object tot het zijne gemaakt. Hij opereert namelijk met de mantel van de Spaanse toreador. De schoudermantel vindt u terug, in mo derne versie, op bijgaande afbeelding. Men noemt 't hier eenvoudig een om slagdoek. Het voordeel van Balmains model is, dat de doek in een minimum van tijd kan worden verwijderd, daar zij los is bevestigd: De japon heeft de steeds meer in zwang komende enve- loppe-zakken met brede kleppen. Men lette ook op de alleraardigste knoop- garnering, welke in driehoeksfiguur werd toegepast. Op het ogenblik is er op sommige plaatsen al een verhoogde werkloos heid waar te nemen drs. Nederhorst schreef dit toe aan de gedaalde koop kracht en dus was het niet te ver wonderen, dat men de regering tot waakzaamheid aanmaande. Dezelfde drs. Nederhorst opperde zelfs al het denkbeeld van een machtigingswet, die de regering gelegenheid zou bieden onmiddellijk maatregelen te treffen, zo dra de werkloosheid een bepaald punt overschrijdt. De heer Stapelkamp wenste de DUW-werken zoveel moge lijk te beperken, ten voordele van het vrije bedrijf. Hoewel men van oordeel was, dat een gebonden loonpolitiek niet kon worden gemist, heval men toch wat meer vrijheid aan. Ook bij de compen satie-uitkering voor de overschrijding van de door de regering gewenste con sumptie-beperking had men het be drijfsleven de hoogte van die uitkering die sommigen overigens verplicht ge steld wensten te zien, willen laten be-._ palen. De heer Biewenga vroeg, of het ge volg van de conferentie van Brussel zal zijn, dat volgend jaar meer emi granten vervoerd kunnen worden en of niet te veel aandacht aan Australië wordt besteed. Qp dit en ander gebied waren er talrijke verlangens, waaruit bleek, dat er op sociaal terrein nog heel wat te doen is. Maar aan de an dere kant was men toch ook niet blind voor wat na de oorlog reeds is be reikt. Minister Joekes zal, als hij vol gende week aap het woord komt, het niet zo moeilijk te hebben. Ons dure papier De leden van de vereniging „De Ne derlandse Dagbladpers 1945", die giste ren te Amsterdam in buitengewone ver gadering bijeenkwamen ter bespre king van de noodtoestand, waarin de dagbladpers komt te verkeren door de zeer grote verhoging van de papierprijs hebben een telegram gezonden aan de minister van financiën, waarin zij o.m. zeggen, dat zij met grote teleurstelling hebben kennis genomen van het ant woord van Zijne Excellentie in de Tweede Kamer betreffende eventuele maatregelen van regeringswege ter verlichting van deze noodtoestand. „De aangekondigde tijdelijke verlaging van invoerrechten op papier, aldus het te legram, betekent in dit verband niets. De import van buitenlands papier voor de dagbladen is thans vrijwel nihil. De N D.P. dringt aan op afschaffing van de omzetbelasting zowel op adverten ties als op rotatiepapier voor dagbla den, daar een dergelijke afsphaffing p.q. opschorting de enige mogelijkheid is, waardoor een nog slechts zeer gedeel telijke verlichting bereikt kan worden". Een afschrift van dit telegram is ge zonden aan de voorzitter van de frac ties van de Tweede Kamer, met feet verzoek om dringend adhaesie te willen betuigen. Evenals bij deze jurk, wordt bij het andere mode] de moderne lakceintuur gedragen. Het ziet er naar uit, dat de piastic-ceintuur zijn beste tijd heeft gehad. Het is nu alles lak of fijn suè- de, wat de klok slaat. Liefst in zo breed mogelijke vorm. Een ander modesnufje, dat zijn rech ten wil doen gelden is bijv. de vleer muis- of vlindermouw, welke enkele jareh geleden zo favoriet was. Het is bij de mode ook al een kringloop, ge regeld komen oude bekenden als her boren terug.De vleermuismouw past, zowel bij de confectie als gebrei de modellen. Men accentueert het bij voorkeur door een knopenrij over de gehele lengte van de mouw of, bij de gebreide modellen, door de naad niet aan de binnenzijde aan te brengen, doch juist dik er bovenop, eveneens over de gehele mouwlengte, Nina Riccie laat hier de mouw met de knoopgarnering zien en ook de gro te, wijd uitstaande zakken, welke op de heupen een plaatsje vonden Maar., laat men zich eerst terdege beraden alvorens hiertoe over te gaan Het is in ieder geval gewaagd op reeds ge vulde heupen nog meer de aandacht' te vestigen. Overigens een echt Franse creatie, geschikt voor de slanke vrouw. RITA Landbouwbelang weegf zwaar De commissie, belast met de herzie ning van de Jachtwet-1923, heeft giste ren in de Tweede Kamer een concept wetsontwerp ingediend, waarin de jachtwetgeving aan de veranderde om standigheden wordt aangepast. Het concept heeft vooral ten doel de be scherming van de wildstand, met in achtneming van de landbouwbelangen mqgelijk te maken. De commissie liet zjch op dit punt leiden door de ge dachte, dat een overmatige wiidstand geep schade aan landbouwgewassen mag toebrepgen, terwijl toch de wild stand zelve en de natuur heschermd dienen te worden. Men ging verder dan de Jachtwet-1923 en adviseert een schadevergoedings-regeling, vpor ge vallen, waarin de wildstand de land bouw schade toebrengt. Verder wordt de instelling van een „Jachtraad" be pleit, waarin de belanggn van de jacht, de landbouw en ook die der natuurbescherming vertegenwoordigd moeten zijn. De rechten van de grond gebruiker om waar nodig in te grijpen, zoals de wet van 1923 toe staat, worden gehandhaafd. Vijf Hen dorpen bedolven De 35.000 bewoners van Camiguin, op welk eiland de vulkaan Hibok nog steeds gloeiende lava en stenen blijft uitwerpen, moeten dit eiland verlaten. Meer dan 2000 lijken liggen verspreid in het gebied, dat door het geweld van de eruptie werd getroffen. Vijftien dorpen op de vulkaanhelling zijn be dolven. Thans wordt het stadje Mam- bajao bedreigd. De Westduitse Bondsraad heeft de regering verzocht de invoerrechten op vee en vlees af te schaffen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7