Vijf Deense redders omgekomen bij hulp aan Nederlands schip De reddingboot sloeg om Kakt RekteJi Ruim f225.000 voor Italië VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nog geen protestvergadering van de Noordhollandse bakkers Maandag 10 Dec. 1951 148e Jaargang No. 291 Zuidwester storm brachi zeven schepen in nood ïiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniinniiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiinii Zeven bange uren Truman plotseling naar Washington WERELDBANK WIL BEMIDDELEN IN DE PERZISCHE OLIEKWESTIE Zee verzwolg dorp is niet lonend Oostduitsers in Palais de Chaillot Stalin bereid tot onder houd met Churchill? Egypte wil verbreking der diplomatieke betrekkingen met Engeland Communisten verloren 1.483.982 man Ro omboter weer duurder geworden BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties 18 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 1 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. ne ZUIDWESTER storm, welke Zaterdag opstak en windsnelheden van negen tig kilometer per uur deed registreren, heeft zeven schepen, waarvan vier voor de Nederlandse kust gevaarlijk als geen andere in grote moeilijkheden gebracht. Zeven maal schoot het noodsein door de aether en zetten reddingboten, sleepboten, passagiers- en vrachtschepen koers naar de plaatsen, waar zeelieden een ongelijke strijd streden met de elementen. Vijf dappere Deense blauwe ridders en een Britse redder hebben hun menslievend werk met de dood moeten bekopen. Toen de Nederlandse hopper-zuiger „Kinhem" van de N.V. Aan nemingsbedrijf v/h fa. T. den Breejen van der Bout te Aerdenhout bij Hvide Sande aan de westkust van Jutland tussen Ringkoebing en Esbjerg met licht- fakkels en vuurpijlen noodseinen gaf, werden deze van de kust af gezien. Hoewel de windsnelheid meer dan tien meter per seconde was en ondanks herhaalde waarschuwingen, voer de reddingboot van Hvide Sande uit. Toen zij de „Kin- hem" bereikte, werd de redders meegedeeld, dat de zandzuiger, die zestien man aan boord had, voor anker lag en niet in direct gevaar verkeerde, maar sleep- boothulp wenste. De reddingboot keerde toen terug, maar sloeg vlak bij de haven om. Vijf van de acht opvarenden verdronken. Hun lijken zijn op het strand aan gespoeld. Een Britse redder kwam om toen de reddingboot van Scarborough de elf uitgeputte opvarenden van de Nederlandse coaster „Westkust" voor de kust bij Yarmouth aan boord nam. PISTEREN, omstreeks het middaguur, meldde het te Rotterdam thuisbe horende schip „Westkust", dat het, 25 mijl ten Noord-Oosten van Flambo- rough Head aan de Noord-Oostkust van Engeland, zinkende was. De red dingboot van Scarborough voer uit. De bemanning van de „Westkust" was tegen één uur klaar om in de eigen boten te gaan. Om drie uur kwam het bericht dat een der boten in het sturm- weer verloren was gegaan en de an dere zwaar was beschadigd. De red dingboten van Flamborough en Brid lington voeren toen eveneens uit. Brit se trawlers en stoomschepen zetten koers naar de aangegeven positie. Door het slechte weer en de hevige regen buien was het zoeken naar (Je «West kust" nier. gemakkelijk. De „Air Sea Rescue "-dienst van de „Royal Air Force" werd te hulp geroepen en een PRESIDENT TRUMAN zal vandaag te Washington een onderhoud heb ben met de gezamenlijke stafchefs en functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken. Het plotselinge vertrek van de president uit Key West, waar hij aanvankelijk tot 16 December zou blijven, verwekte verrassing. Gezaghebbende autoriteiten hebben echter verklaard, dat er geen crisis bestaat, ten gevolge waarvan de pre sident gedwongen zou zijn naar Was hington terug te keren. Ook waren geen belangrijke beslissingen op komst. Men vermoedt, dat Truman vandaag een rapport uil de eerste hand over de onderhandelingen in Ko- I rea zal krijgen. I Gunstige reacties in Londen en Teheran rvE Wereldbank heeft Engeland en Perzie meegedeeld, dat zij bereid is haar goede diensten aan te bieden in het oliegeschil, indien beide regeringen dit op prijs zouden stellen. Een woord voerder van de Bank ontkende, dat de instelling enigerlei bepaalde voorstellen voor een oplossing had gedaan. We) heeft de vice-president van de Wereld bank. Robert Garner, in Londen de toe stand besproken met hooggeplaatste functionarissen van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken. Daar de reacties zowel in Perzie als in Engeland gunstig zijn, acht men t.e Londen de tussenkomst van de Wereld bank wel het meest hoopgevende voor stel, dat ooit naar voren werd gebracht. inmiddels is de toestand in Teheran nog zeer onrustig. Vijftien leden der Perzische volksvertegenwoordiging en 32 redacteuren van dagbladen hebben hun toevlucht in het parlementsgebouw gezocht, daar zij hun leven bedreigd achtten door ..de regering Mossadeq steunende bandieten*. De directeur- generaal van de nationale Perzische oliemaatschappij, Mehdi Bazargan, is gisteren van zijn functie ontheven en zal thans tot minister van landbouw worden benoemd. In een artikel in de pers had Bazargan de regeringspolitiek ü-'f a.jnz'en van de olieindustrie becri- Te kunt nooit weten hoe een koe een J haas vangt", zegt een wijs spreek woord. Theodooy fluistert: „Je kunt nooit weten hoe een koe een zwaluw vangt". En dat is niet eens zo gek. want de komende dagen zullen 18(J0 koeien per vliegtuig naar Italië ver voerd worden. De dames worden in groepjes van acht overgevlogen. Het is bewezen, dat ze beter tegen een luchtreis dan tegen een boottocht kunnen. Een Britse firma zal een nieuw soort boenwas op de markt bren gen, waarbij gratis een. verzekerings polis tegen uitglijden wordt verstrekt. Misschien ook wel iets voor koek fabrikanten: ontbijtkoek met een gra tis behandeling als men er indigestie van overhoudt, q Ja. dat kan. Vooral als men koeken gaat betrekken van de firma Rodels in Londen, die laatst voor de balie verscheen, omdat geble ken was. dat in dertig procent van de door deze firma geleverde ontbijt koeken, stenen zaten. Het bleek na on derzoek een geval van sabotage te zijn, gepleegd door ontevreden bedienden. Nu iedereen moppert over d« stij- vliegtuig steeg op om de „Westkust" cp te sporen. Tegen vier uur meldde het Nederlandse schip, dat het een slagzij van 30 tot 40 graden maakte. Piet duurde nog een uur voordat de „Westkust" een schip zag. Om 19 uur lag de Britse trawler „Ottillie" vlak bij de Nederlandse boot. Zeven bange uren had de Nederlandse bemanning naar dit ogenblik uitgezien. Om 20.45 uur verliet zij de „Westkust" door over te springen op de reddingboot van Scarborough. De „Ottillie" zal trachten de „Westkust" te bergen. Stuur gebroken J7EN half uur later meldde het 2.525 ton metende Zweedse schip „Orvar", dat al zijn stuurinrichtingen waren ge broken en dat het 65 mijl van Ter schelling hulpeloos ronddreef. De sleepboot „Holland II" uit Terschelling is hierop uitgevaren, evenals de Duitse sleepboot „Seefalke" uit Cuxhaven. De „General Heintzelman", een Ameri kaans troepentransportschip, voer ter assistentie, doch is later doorgevaren en afgelost door de „Shirley Likes", welke wachtte, tot de „Seefalke" arri veerde. De sleepboot heeft het schip vannacht op sleeptouw genomen en naar de dichtsbijzijnde Duitse haven gebracht. Om even voor zes seinde het 1571 brt Finse schip „Havnia" dat het zich twaalf mijl van Texel in nood 'bevond. Het was geladen met parr —hout en op weg naar Velsen. De reddingboot „Do- rus Rijkers" verliet Den Helder, maar keerde terug toen geseind werd dat de Duitse vissersboot „Barmbeck" in de nabijheid vat de Fin was en het naar IJmuiden zou slepen. (Zie verder elders in dit blad) Bij de Scheveningse pier Wat voor de zeeman vaak levens gevaar betekent, is voor de land rotten soms slechts een schouwspel van grote schoonheidVelen waren Zondag naar Scheveningen getrok ken om te genieten van de prach tige aanblik die de Zuidwester storm aan onze kust bood. Dorst met carnaval De Tempeleers, sedert vele jaren de organisatoren van het carnaval in Maastricht, hebben medegedeeld, dat tijdens de car navalsdagen 120.000 vreemdelin gen in Maastricht komen, waar onder 80.000 Belgen. In die dagen wordt er niet minder dan 370.000 liter bier in Maastricht geschon ken. Op deze gronden hebben de Tempeleers om meer medewer king van de Maastrichtse zaken lieden verzocht. Een hevige aardbeving, die door de uitbarsting van de vulkaan, de Hibok is veroorzaakt, heeft tot gevolg gehad, dat het dorp Panasan met driehonderd inwoners door de zee is verzwolgen. Het Rode Kruis meer dan tevreden De verwachtingen over de resultaten van dc Rode Kruis-actie ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Italië zijn verre overtroffen. Nog steeds komen gelden binnen en ook zijn er afdelingen, waar door plaatselijke omstan digheden eerst later kon worden gecollecteerd. De opbrengst zoals die thans bjj liet hoofdbestuur van bet Nederlandse Rode Kruis bekend is, bedraagt ruim twee en een kwart ton. Ali__l^ I bederf onderhevige vitaminerijke voe- ankOOp van chocolade ting worden verstrekt, waaronder cho- melk en corned beef In overleg met de liga van Rode Kruisverenigingen, die de hulpverlening der verschillende nationale rode kruis verenigingen coördineert, heeft Neder land de opdracht ontvangen om voor een deel der ingezamelde twee en een kwart ton gecondenseerde melk, corned beef en chocolade aan te kopen in een verhouding van 7-7-2 Doordat de ge legenheid tot koken voor de duizenden slachtoffers ontbreekt, moet niet aan Bakkerijstichting wenst onderhoud met minister Prijs van regeringsbrood (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse bakkers zeggen al ge ruime tyd met verlies te moeten wer ken. Speciaal op het zogenaamde re- gerings- of volksbrood kan niets wor den verdiend. De regering is hier reeds verscheidene malen over geappelleerd, maar heeft tot nu toe 'n beslissing uit gesteld. Thans zijn er mensen in de Ne derlandse bakkerswereln, die hun ge duld verliezen en een beslissing zouden willen forceren. Reeds wekten zij de Noordhollandse bakkers op om Maandag in Alkmaar samen te komen en in die vergadering te besluiten het regerings brood op het platteland niet meer bij de klanten thuis te bezorgen; de klan ten zouden het dan maar zelf moeten komen halen, meenden de opstandigen. Van de zijde der Nederlandse Bak kerijstichting en Bakkerspatroonsbon den vernamen wij, dat te grote voort varendheid er toe zou kunnen leiden, dat het doel voorbij wordt geschoten. Op grond hiervan achtte men het be- De nieuwbenoemde minister van binnenlandse zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, is Zaterdag door KM. de Ko ningin beëdigd. De portefeuille van binnenlandse zaken zal morgen aan prof. Beel worden overgedragen, waar na deze onmiddellijk zijn ambtswerk zal aanvangen. U^eeA'ieA'-cfit Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht voorna melijk in het Noorden van het land nog enkele buien. Overigens licht tot half bewolkt en droog weer. Vannacht en morgenoch tend op vele plaatsen in het bin nenland lichte vorst. Morgenmid dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Aanvankelijk krachtige tot matige wind tussen West en Noord, later zwakke, tot matige veranderlijke wind. ter de grote protestvergadering van de Noordhollandse bakkers niet door te laten gaan. Wel zal de situatie van avond in een klein comité uitvoerig worden besproken. Wellicht zal dit overleg er toe kun nen leiden, dat op korte termijn een gesprek met de minister zal kunnen worden gevoerd. In dat gesprek zal tevens worden aangestipt, dat er een sterke drang van de gezellenorganosa- ties uitgaat voor een loonsverhoging in het bijzonder een verhoging van de vergoedingen voor nachtarbeid welke wordt verricht vóór zes uur 's mor gen. Daarnaast zullen ter sprake kun nen komen de moeilijkheden van de bakkers met de maalindustrie. Onberaden stappen willen de bak kers zeker niet nemen, werd ons met grote nadruk verzekerd. De bonden en do Nederlandse BskkeriJstichtlng hebben een open oog voor het feit, dat het regeringsbrood nog steeds wordt gesubsidieerd en dat de roidden- standscommissie nit de Tweede Ka mer zich ook reeds met de kwestie bezig houdt. Een eventuele actie zal noch het een, noch het ander mogen schaden. Maar zoals de situatie speciaal ten plat- telande thans is, kan zij niet blij ven. Daarom zal men zo nodig zelfs niet schromen om eigenmachtig de prijs te gaan verhogen. Dan zal het echter geen Noordhollandse, maar een landelijke actie worden. Op korte ter mijn valt hierover uiteraard geen be slissing tegemoet te zien. De staking bij de Braziliaanse lucht lijn, die Vrijdag begon, is Zondag uit gebreid tot het gehele land. Het perso neel eist hogere ionen. colade gerekend mag worden. In 1945 ontving Nederland van de geallieerden ook gecondenseerde melk, corned beef en chocolade. QOST-DUITSLAND heeft de uitnodi ging van de V.N. om een delegatie naar Parijs te zenden ten einde het Oostduitse standpunt over algemene verkiezingen in Duitsland uiteen te zetten, officieel aanvaard. De Oost- Duitse delegatie, bestaande uit de vi ce-premiers Lothar Bolz en Otto Nuschke, dc burgemeester van Oost- Berlijn, Friedrich Ebert en de staats secretaris van het ministerie van bui tenlandse zaken, Anton Ackerman, is gisteren met een Russisch militair vliegtuig in Parijs aangekomen. Zij werd verwelkomd door de Russische minister van buitenlandse zaken, Wys- jinsky. In een telegram, dat Grotewohl naar Parijs zond, wordt verklaard, dat Oost- Duitsland niet bereid is de V.N. een onderzoek toe te staan naar de kwes tie, of de omstandigheden in Oost- Duitsland vrije verkiezingen gedogen. Zaterdag verschenen de drie West- duitse afgevaardigden reeds in de commissie ad hoc. Dr. Reuter, burge meester van West-Berlijn en dr. von Brentano wezen op politieke onvrijhe den in Oost-Dultsland Volgens het Britse weekblad „The People" zou maarschalk Stalin bereid zijn een onderhoud te hebben met Churchill, mits de bijeenkomst in Rusland zou worden gehouden. De diplomatieke correspondent van het blad verklaart, dat de Sowjetunie de weg voor zulk een bespreking heeft geëffend door plotseling de campagne tegen de Britse premier, die „oorlogs hitser" werd genoemd, te staken. De Uitgeester Hemonyklok vanavond in de aether De verkoop van de Uitgeester He monyklok naar Amerika komt in de aether. Hedenavond om 19.40 uur zal ds. mr. G. D. Boerlage in het N.C.R.V.- programma in de rubriek „Vandaag" in een kort vraaggesprek naar aanleiding van deze verkoopplannen worden ge ïnterviewd. Het geluid van de klok zal eveneens worden uitgezonden. Noodtoestand in Cairo I?ansf ambassadeur te Cairo, caffery, u steunde de actie der Britten, daar naar zijn mening deze tot doel had „een in fectiehaard" in Suez weg te nemen. Drie Britse soldaten, die te Ismalia waren verdwaald en in de Arabische wijk waren terecht gekomen, zijn daar door Egyptenaren aangevallen. Twee van hen werden door messteken ge dood, de derde werd gewond. Al het Britse regeringspersoneel in Egypte is gisteren op staande voet ont slagen. KI1IÏ ging van-papierprijzen, zal het u inte resseren, dat de Engelsman wordt be schouwd als de beste krantenlezer. In WAT EEN WEER WEER Albion worden namelijk op duizend mensen 600 kranten per dag verkocht. Hierna komt pas Amerika, q Op For mosa is een hevige aardbeving waar genomen, die aan de Oostkust van het eiland grote schade heeft aangericht, r] In Buenos Aires heeft men behalve 'van schutters, ook last van dolle hon den. Het kwaad is tegenwoordig zo dreigend, dat alle loslopende honden, die geen muilkorven dragen, zullen worden afgemaakt. n Kinderen heb ben bij het oude kasteel Texenbach, nabij Salzburg een klomp goud van bijna een kilo gevonden. Men ver moedt, dat het kluitje behoorde tot de schat van het kasteel, die in de zes tiende eeuw werd verborgen. Ir. Oostenrijk woont Leopold Tscheppe die dezer dagen honderd jaar gewor den is. Hij zegt zijn lange leven te danken hebben aan het zware roken. Sinds zijn derde jaar is hij niet bij een dokter geweest. Het Oostenrijkse tabaksmonopolie schonk hem een pak sigaren en pijptabak, bij elkaar tier. kilo in gewicht. Leopold gaat zo nóg wel vijftig jaren mee. en Aiexandrie De Egyptische regering heeft ver klaard ernstig te overwegen de diplo matieke betrekkingen met Engeland te verbreken, nu de Britten ondanks de Egyptische oppositie ertoe zjjn over gegaan een betere weg aan te leggen naar de waterzuiveringsinstallaties te Suez. In Cairo en Aiexandrie is in verband met de gespannen toestand de noodtoestand afgekondigd. De Egyptische politie heeft van de regering opdracht gekregen zich uit het gebied van de waterzuiveringsin stallaties terug te trekken, teneinde voor de burgerij noodlottige botsingen te vermijden. De Britten hebben de telefoonverbm- dingen tussen Suez en de rest van Egypte verbroken, zodat Suez thans geheel is geïsoleerd. In de loop van de Zondag is de aan leg van de nieuwe weg door de Britse militairen reeds voltooid. De Ameri- Washingion meldt: In Washington is een raming van het Amerikaanse leger uitgegeven, vol gens welke tot 29 November de com munisten in Korea 1.483.982 man heb ben verloren; dit is 11.087 man meer dan de raming van een week geleden. Voor zover bekend hebben de verbon denen in Korea in totaal 109.459 man verloren. Hieronder zijn niet begrepen ongeveer 212.544 Zuidkoreaanse slacht offers. (Eigen bericht) 1)1' ROOMBOTER zal, in vele geval len zelfs reeds met ingang van he den, f 0.26 per kilogram duurder wor den. In de Zaterdag te Alkmaar ge houden vergadering van de bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland, heeft de secretaris, m G. Kranen, me degedeeld, dat in eendrachtige samen werking met het bedrijfsleven de de tailverkoopprijs van boter aan de win keliers met ingang van vandaag van f 4.22 op f 4.48 per kg is gebracht. Daar, naar men ons van de zijde van winkeliers mededeelde, de winstmar ge op boter gemiddeld f 0.40 per kilo gram bedraagt, zal de prijs voor de consument voortaan om en nabij f 4.88 per kg bedragen. Tót heden schom melde de prijs rond f 4.62. De vraag naar Nederlandse roomboter is in West-Europa en vooral in België mo menteel zo groot, dat zich aantrekke lijke exportmogelijkheden ontwikke len. De consumentenprijs in België be draagt f 7.per kg.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1