Poging tot behoud van de kerkklok Nieuws uit de Langedijker Dorpen Raad van Zuid-en Noordschermer behandelde de begroting 1952 Nieuwe dieselpomp met een enorme capaciteit voor Geestmerambacht Installatie officieel in gebruik genomen De lasten laag en het water op peil Lezing Dr J. Sikkema over het geneeskundig schooltoezicht Hensbroek 'n Steentje van hoge ouderdom Limmen Baiig saldo op de rekening 1950 Bergen Hol!. Mij van Landbouw besprak pachtproblemen Petten „Petten" gaat naar Texel Na_ ruim twee jaar restauratiewerk Midden-Beemsters monumentale toren kan weer tegen een stootje Ursem Ursem treedt toe tot N.V. BouwspaarkasNed.Gem. aft VRIJDAG 14 DECEMBER 1931 Trots en dankbaarheid Gistermiddag werd door het college van dagelijks bestuur van de polder Geestmerambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) met de hoofdingelanden van die polder en de commissie uit de ringpolder een bijeenkomst gehouden, waaraan des morgens de officiële ingebruikstelling van de nieuwe pomp voorafging. Hierbij verstrekte de voorzitter van de polder, de heer C. Duif, tal van interes sante gegevens. De installatie heeft een formidabele capaciteit. De waaier, die ruim zeven ton weegt, maakt 64 omwentelingen per minuut en brengt daarmee ruim 400.000 liter water naar buiten, bij een krachtverbruik van 142 PK. Eind November, toen beide pompen in het watergemaal werkten, werd in vier etmalen ongeveer 3'/j millioen kubieke meter water verzet. Bovendien is de pomp in het gebruik 40V« goedkoper dan de oude installatie. In Geestmerambacht is het water thans wel voorgoed aan de mens onderdanig gemaakt, doordat men het peil, dank zij de nieuwe Dieselpomp geheel in zijn macht heeft. gelukwensen aangeboden. De heer A. Hopman, vice-voorzittec van de polder bedankte speciaal de heer Duif. De heer Tauber, de opzichter, wenste het bestuur „lage lasten en het water op peil" toe. In de vergadering van het polderbe stuur van Geestmerambacht, die ver volgens te Noord-Scharwoude werd ge houden, werden de omslagen voor het motorgemaal vastgesteld op f 6; voor Oosterdijk f 1.50 en voor Molengeerzen op f 1 per hectare. Dit betekent na af trek van de vermindering der lasten aan f 0.95 per ha een verhoging van deze lasten met 5 cent per ha. De nieuwe machine is vooral de trots van de heren Silver en Tauber, onder wier leiding het werk is uitgevoerd. Hun werd dan ook door de voorzitter van de polder, heer C. Duif, tijdens de officiële ingebruikstelling een ge-, schenk onder couvert overhandigd. Ook mevrouw Silver en de heer Witte ontvingen een dergelijk geschenk Me vrouw Silver heeft haar goede zorgen vooral gewijd aan de mensen, die het werk tot stand brachten. Namens de firma Stork, die het mechanische deel van de pomp gebouwd heeft, werden Gisteravond hield de schoolarts, dr J. Sikkema, in de zaal achter de Ger. kerk te Noord-Scharwoude een lezing over het geneeskundig schooltoezicht, zulks op uitnodiging van het bestuur der school met de bijbel. Dr. Sikkema gaf een overzicht van de geschiedenis van het geneeskundig schooltoezicht in het buitenland en in Nederland. Gewezen werd op de bete kenis van het schooltoezicht ook voor het voorkomen van ziekten. De erva ring heeft geleerd, zo zei spreker, dat de verantwoordelijkheid der ouders door het schooltoezicht niet af-, maar toeneemt. De laatste jaren heeft de districtsschoolavtsendienst zich over het gehele land uitgebreid. Hier heeft het district 75 scholen met 7800 leerlingen. Spreker wees op de verlichting, welke het werk van de schoolarts geeft voor de huisarts. Vervolgens werd ook de kleuterzorg besproken. Het doel van het geneeskundig schooltoezicht is om tijdig ziekten op te sporen en de ou ders te waarschuwen of een aanwijzing te geven voor de huisarts. Voorts werd besproken de wijze waarop het onder zoek plaats vindt. Dr. Sikkema toonde met voorbeelden uit de praktijk het belang van het toezicht aan. Hierna schetste spreker de betekenis van de schoolarts op het gebied van uitzending van kinderen. Ook hier weiden voorbeelden uit de praktijk gegeven. Ook kan de schoolarts mede werken om het onderwijs zo nuttig mogelijk te doen zijn. Vijftig procent van de leerlingen doorloopt de school zonder te blijven zitten. Een half pro cent is zeer begaafd. Besproken werd de school voor buitengewoon lager on derwijs en de methoden welke hier worden aangewend. Van betekenis r.oemde spreker ook het opsporen van spraakgebreken. Evenzeer kan de schoolartsendienst van betekenis zijn bii de beroepskeuze. Aandacht wordt ook besteed aan scholenbouw en schoolmeubelen. Na de lezing werden door vele ou ders tal van vragen gesteld, welke door dr Sikkema werden beantwoord. Bestuursvergadering Noordermarktbond Het bestuur van de veilingsvereni ging „De Noordermarktbond" kwam bijeen onder voorzitterschap van de heer P. Duyves. In zijn openingswoord wees deze op de schrale markt wat be treft de gele en rode kool, hetgeen ove rigens het jaarlijks beeld van de De cembermaand weergeeft. De verwach ting bestaat, dat dit na nieuwjaar wel anders zal worden. Het succes dat men meende te krijgen met de waarschu wing minder te telen is niet in ver vulling gegaan. Met de pool is het mee gevallen, behalve de laatste week, waaraan niet vreemd is het slecht verloop met de afzet van zuurkool. En kele partijen worden afgenomen. De andijvie maakt een zeer goede prijs. Er is gebrek aan fust. Momenteel zijn 40.000 kisten in gebruik. De aanvoer wordt geremd. Er valt weinig aan te doen dan koolkratten beschikbaar te stellen. De export van 25 wagons witte kool naar de U.S.A. is vroeg. Het vorige jaar heeft deze export goed voldaan. De omzet over November bedroeg 896.610,23, dit is 142.000 meer dan de overeenkomstige maand in 1950. Met betrekking tot de pool werden de vol gende cijfers gegeven: 1217 Nov. witte 0,93 Succes 1,30 1924 Nov. witte 0,61 Succes 1,03 26 Nov.-l Dec. Succes 1,54 Aan de rattenbestrijding zal mede werking worden verleend. De pensi oenregeling voor het personeel werd goedgekeurd. In de veiling zullen vier In deze vergadering werd de kroos machine enthousiast bejubeld. Ze moet nog wat geperfectionneerd worden, maar over het algemeen heeft ze tot aller tevredenheid gewerkt. De begro ting voor 1952 werd vastgesteld op f 135.690,48 totaal, met een te verwach ten batig saldo van f 2533,37. De heren Schoorl, Eenigenburg, H. Kalf uit Oudkarspel en J. Blom te Oudorp werden als hoofdingeland toe- De heer D. Turkstra, amateur-arche oloog hier ter plaatse, is in het bezit van een steentje, afkomstig van een Rijnschipper, die het in de bagger vond, waarmede zijn schip was gela den. Dit steentje was opgebaggerd bij Bislich am Rhein op 7 meter diepte. Voor nader onderzoek heeft de heer Turkstra dit steentje gezonden naar prof. M. G. Rutten te Utrecht Deze deelde mede dat het steentje de afdrink bevatte van een stengellid van een zeelelie, behorende tot de Crinoidea. Het is waarschijnlijk afkom.stig uit lagen der Juraformatie en ongeveer 150.000.000 jaren oud. GRASGEWAS SPORTTERREIN WORDT VERPACHT. Het grasgewas van het gemeentelijk sportterrein, dat tot nu kosteloos gedu rende een reeks van jaren ter beschik king is gesteld, zal voortaan bij in schrijving worden verpacht. WOONHUIS WERD GEVEILD Gisteren werd in café Dc Swart aan de Disseldorperweg het woonhuis Disseldor- perweg 67 geveild ten overstaan van nota ris H. A. A. M. van Cranenburgh te Cas- tricum Eigenaar werd M. C. Winder's Expeditiebedrijf te Limmen voor de prijs van f 7600,Er was nr. f 400.— ge mijnd. gelaten. De heer Jb. Kroon te Z.-Schar- woude werd als molenmeester her kozen. Om enige kapitaals-uitgaven te kun nen financieren zal voor f 32.500 aan effecten worden verkocht. Op de Oosterdijk, zo besloot men, zal volgend jaar duizend m2 nieuwe be strating worden aangebracht, terwijl 800 m2 bestaande bestrating, zal worden verbeterd. De raad der gemeente Zuid- en Noord-Schermer is dezer dagen on der voorzitterschap van burgemees ter W. J. Driessen in openbare verga dering bijeen geweest. Alle leden wa ren aanwezig. Van de heer D. Kieft was een ver- verzoek ingekomen om een hogere vergoeding voor het ophalen van de brug in het Zuideinde. Hierin bleek inmiddels reeds te zijn voorzien. De vergoeding was gebracht van f 2.50 op 7,50 per jaar. Het rijk wenste de arrestantencellen te huren voor een bedrag van f 100 per jaar. Be sloten werd, hier niet op in te gaan. Voor de bouw van de nieuwe brug te Driehuizen zal de provincie een bij drage van f 7000 verlenen, terwijl de Centrale Suikermaatschappij een te gemoetkoming van f 1200 heeft be loofd. Een verzoek om subsidie was ont vangen van de Bond tegen het schen den door het vloeken van Gods Hei lige Naam. De heer Knibbe vond een kleine subsidie op zijn plaats, maar de voorzitter zei, dat van het werk van de bond te weinig bekend is. Met de stemmen van de heren Knibbe en Kraakman voor werd afwijzend op het verzoek beschikt. Ook werd een verzoek van de speel tuinvereniging om een stuk gemeen tegrond te mogen verkrijgen van de hand gewezen. De voorzitter meende, dat de gemeente geen tot dit doel ge schikt terrein bezit. Ook het toezicht vormt een kardinaal punt. De heer Wiedijk vond, dat de bestuursleden dit dan zelf maar bij toerbeurt moes ten uitoefenen. De heer Kieft zegde toe, dat de vereniging gratis van zijn grond aan het Zuideinde gebruik zal mogen maken. Alleen zal langs de slootkant een hek moeten worden aangebracht. Ter wille van de luwte zal voorts struikgewas moeten wor den geplant. Met de Bank voor Nederlandse Ge meenten zal een rekening-courant overeenkomst tot een bedrag van f 9000 worden, aangegaan. Met een bedrag aan ontvangsten van f 89818.21 en aan uitgaven van f 88848,60 - dus met een batig saldo van f 969.61 - werd de gemeentere kening over 1950 voorlopig vastge steld. Begroting 1932 Aan de begroting voor 1952 werd veel aandacht besteed. De heer Wie- dijk vroeg, of het, gezien het grote bedrag voor onvoorzien, niet wense lijk was dat de gehele bevolking op tbc werd doorgelicht. De voorzitter achtte dit van zeer groot belang mits iedereen hieraan meedoet. Het Molenglop zag de heer Wie- dijk liever in zijn oorspronkelijke staat bewaard en niet als plantsoen ingericht; hij herinnerde er voorts aan, dat het nog als overpad dienst doet. De voorzitter zei, dat hierover in de raad nog nader zal worden ge sproken. Voorts drong de heer Wiedijk nog aan op verbetering van de beschoei ing langs de Ringsloot. Het water Ten slotte drong de heer Wiedijk nog aan op stichting van een tehuis voor ouden van dagen en een gymnastiek lokaal. De voorzitter gaf te kennen, dat momenteel andere belangrijke verbeteringen de aandacht vragen, om te beginnen de bestrating van het Noordeinde. Bfl de rondvraag vroeg de heer Kieft, of er voor de mensen, die over- bruggingssteun genieten, geen werk is, b.v. het uitbaggeren van sloten. Voorts drong hij aan op invoering van de verplichting, om het veè te gen mond- en klauwzeer in te spui ten. De heer Schermerhorn wees er op, dat de verlichting van de toren zeer slecht functionneeft. De voor zitter deelde mede, dat voor het her stel van de toren geen rijkssubsidie wordt vérieend, terwijl reparatie ab soluut niet meer mogelijk is. Wat er dus in de toekomst van de Groot schermer toren zal worden, is nog een open vraag. De heer C. D. Grijns, secretaris van de vereniging „Het Grondbezit", hield in café Spoorzicht voor de afdeling Bergen van de Hollandse Maatschappij van Landbouw een causerie over vraag stukken die met de pacht samen hangen. Was het verpachten vóór de negen tiger jaren in vele gevallen een een voudige handeling en deden zich hier bij geen moeilijkheden voor, nadien vroegen herhaaldelijk vele problemen de aandacht van de wetgever. Reeds in 1892 kwam in de eerste Staatscommissie voor de landbouw het pachtprobleem aan de orde. Het in 1896 uitgebrachte rapport van de commissie-LovinckWesterdal stel de voor de pachter remissie-recht toe te kennen, een mening, die in 1912 door de Soc. Dem. Kamerfractie en in 1919 door de Staatscommissie Diepen horst werd gesteund De laatste commissie stelde verder een recht op vergoeding voor van aan gebrachte verbeteringen, comtinuatie- recht kon haar niet bekoren In 1932 kwam de Crisis-pachtwet tot stand, waarbij de pachtkamers werden ingesteld, bestaande uit de kanton rechter en twee leken. Verschillende kwesties roerde de spreker verder aan. Hij wees op de noodzaak van een schriftelijke over eenkomst; bij verzuim kan de ver pachter het kind van de rekening wor den. Beëindiging kan geschieden door on derling overleg of doo- opzegging met een termijn van 18 maanden De pach ter kan in verzet gaan. behalve in het 10e jaar, het z.g. „jubeljaar". Vordering tot ontbinding der overeenkomst kar door de rechter worden toegewezac o.m wegens „wanprestatie" Spreker wees op de moeilijkheden die zich hierbij kunnen voordoen. Ook is het voor de pachtkamer moeilijk uit te maken of het contract ook „buitenspo rige bepalingen" bevat, bepalingen die het de pachter niet mogelijk zouden maken een redelijk bestaan uit de op brengst van het goed te halen. Op 10 Januari zal de heer Vonde ling over hetzelfde onderwerp het woord voeren. Het eerste elftal van Petten gaat Zondag met de Nacodienst om 11.40 naar Texel in de volgende opstelling: G. Kooij, C. Snip, K. Quak, C. Rens, J. Geensen, T. Watertor, G. Molenaar, G. P. Molenaar, H. Vriesman, D. Man- neveld en P. Koopman. Reserve G. Bouman. Het tweede elftal speelt thuis tegen Winkel om twee uur. Daar is de op stelling: J. Raven, J. de Waard, B. Kutterink, G. Rademaker, A. van der Vlies, N Zwakman, D. Weijgertse, J Vriesman, T. de Waard, J. de Graaf en G. Kramer. Reserve D. Vorst. De adspiranten gaan om negen uur per fiets naar Sint Boys met de vol gende spelers: G. Raven, J. van der Sluis ,J. Rens, B. de Groot, P. Moot) L. de Beurs. O. Molenaar, J. Quak, A Eriks, T. Rampen, G. Kramer. Reser ves: J. Schrijver en D. van Rijswijk Wanneer restauratie van het schip der kerk? (Van onze speciale verslaggever) Waneer men heeft gelezen, dat de Oude Kerk van Amsterdam op instor ten staat, de (koninklijke) Nieuwe Kerk in de hoofdstad dringend herstel eist, de Hervormde kerken in Bever wijk en Coevorden in verval zijn, èn van het houten kerkje van Volendam, de St. Jacobstoren in Den Haag, de St. Lievenstoren in Zierikzee, de Geerte- kerk in Utrecht, de Grote Kerk in Dordrecht en van de Gasthuiskapel in Middelburg hetzelfde getuigd kan wor den, wel dan kan men zich oprecht ver heugen over het monumentale herstel van de uit 1618 daterende toren van de Ned. Hervormde kerk in Midden- Beemster. Dat herstel heeft welhaast van zelfsprekend plaats gehad onder supervisie van Rijksmonumentenzorg. Twee jaar geleden is ermee begonnen Dezer dagen is de ijzeren stellage weg gebroken. De laatste werkzaamheden, die de restauratie moeten voltooien, Donderdagavond kwam de raad de zer gemeente, in voltallige zitting bij een onder voorzitterschap van burge meester Nolet. Bij de mededelingen bleek, dat er een meevallertje was. De rijksuitkering was verhoogd met f 7000 en wel Over drie achtereenvolgende jaren, in totaal dus f 21.000. Aangeboden werden de: gemeente begroting 1952, de begroting van het Burgerlijk Armbestuur 1952 en de be groting van het Woningbedrijf 1951/'52. Het aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met de N.V Bank voor Nederlandse Gemeenten voor het jaar 1952, voor een maximumbedrag ad f 65000 werd goedgevonden. Op een tweetal ingekomen bezwaar schriften van de polder Ursem inzake straatbelasting werd afwijzend beschikt. Een voorstel tot toetreding tot de N.V. Bouwspaarkas Noord-Nederlandse Gemeenten, een voorstel tot aankoop en verkoop van grond ten behoeve van de heer C. Stam, alsmede een toeken ning van subsidie groot f 8.50 aan de commissie buitengemeenten van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar en aan de afd. Noord-Holland van de Ver. van Ned. Gemeenten, werden zonde stemming aangenomen. De bestaande commissie woningwetruimte is herbe noemd Bij de rondvraag kwam de heer Velkers met het voorstel ter tafel, of het niet mogelijk zou zijn, dat de ge meente enigszins tegemoet komt in de kosten der verlichting van de onlangs nieuw aangebrachte wijzerplaten der R.K. kerktoren. Dit voorstel vond weerklank bij alle raadsleden en werd algemeen aanvaard. kunnen zonder die stellage worden uit gevoerd. Ze zullen nog ongeveer an derhalve maand in beslag nemen. Als een trotse wachter over het vruchtbare Beemsterland staat de gul den haan 51 meter boven de begane grond te draaien en te pronken op zijn magistrale voetstuk. Toen ruim twee jaar geleden met de restauratie werd begonnen blikte deze haan neer op een trans, waarboven het metselwerk goeddeels was vernield. De tand des tijds had er zo hevig aan geknaagd.dat zelfs de wijzerplaten van het toren uurwerk niet onaangetast waren ge bleven. En de eiken vloeren der ver diepingen, alsmede de zware eiken balken, waarop deze vloeren rustten, waren tengevolge van het doorsijpe lende water goeddeels vergaan. Met oude steentjes Met oude steentjes! afkomstig uit historische gebouwen elders, die ge sloopt werden, zijn de torenmuren her steld. En andermaal zijn er eiken vloe ren op eiken balken ingelegd, die het wel weer enige eeuwen zullen kunnen uithouden. De oude stijl bleef zorg vuldig bewaard. Daartoe was het zelfs nodig het mooi vlammende eikenhout met de hand bij te schaven. De architect, die het herstel leidde, de heer Rooyaards uit Schoorl, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt de oorspronkelijke situatie van de to ren weer te voorschijn te brengen. Zo zal in de linker benedenruimte het stovenkamertje, dat geheel met fraaie blauwe tegeltjes is afgezet en in de rechter benedenruimte, die consistorie kamer was en weer zal worden weer de boogvormige entrees terugkrijgen, die eens in een onzalig ogenblik door voorgaande geslachten werden dicht gemetseld. De firma Huurman uit Delft heeft de restauratie uitgevoerd, en daarbij blijk kunnen geven van goed vakmanschap. Kosten veel hoger Het voor het herstel beschikbare be drag van f 120.000,is aanzienlijk overschreden. Toen men eenmaal aan het breken was, kwamen er gebreken aan het licht, die niet onaangeroerd konden blijven. Welk bedrag er thans mee gemoeid geweest is, kon nog niet nauwkeurig gezegd worden. Na de toren hoopt men zo spoedig mogelijk met het schip van de kerk te kunnen beginnen. Het al even hard nodige herstel van dit gedeelte staat voor 1953 op het program. De situatie van 's lands financiën heeft het on zeker gemaakt, of dit plan wel zal kunnen doorgaan. Maar het is van har te te wensen. Het water druipt op ver scheidene plaatsen door de witgekalk te muren en doet ze groen, uitslaan. Moge de kerkeraad, aan wie de zorg voor het schip van de kerk is toever trouwd, evenveel aandrang op Monu mentenzorg kunnen uitoefenen, als een paar jaar geleden het bestuur van de burgerlijke gemeente, voor wiens zorg het onderhoud van de toren was. Deze oude Romaanse kerk, die niet in een kruis gebouvd is, is waard behouden te blijven. Het lot van Grafts kerk zo nabij gelegen mag zij niet delen. Enwat zou Midden-Beemster nog zijn, zonder deze kerk? Comité te Uitgeest gevormd brandblusapparaten worden aange- staat thans vaak op de weg. Hierover bracht Evenals het vorig jaar zal weer een regeling worden getroffen om tot een normale aanvoer der stapelproduc- 'en te komen. zal, zo deelde de voorzitter mede, met de Eilandspolder contact worden ge zocht; deze .schiet in de onderhouds verplichtingen tekort Ds. mr. Boerlage: 'n Nationale zaak De Middelweg in Uitgeest de hoofdstraat van het dorp ligt stil in het zilveren maanlicht Af en toe passeert een wielrijder of een voet ganger, die vriendelijk groet In de Ned. Herv. pastorie, aan die weg ge legen, zijn een paar vensters aan de straatzijde hel verlicht. Een vriende lijke heer met grijzend haar zit over tal van paperassen gebogen: ds mr G. D. Boerlage. Als wij na een druk op de bel door ds Boerlage zelf worden opengedaan en worden uitgenodigt hem naar zijn studeerkamer te volgen, bekent hij ons, dat het nu toch heus een gekkenhuis dreigt te worden en dat alles als ge volg van de kerkklok. Van alle kanten wordt de predikam jurist belaagd. Vanmiddag nog was er weer een fotograaf, die per-se in de donkere torenruimte wilde klimme» on- de klok te fotograferen en de pre dikant heeft, toen het snoer van de belichtingslamp te kort bleek, van zijn echtgenote dat van de stofzuiger en de strijkbout ontvreemd om tot een voldoende lengte te komen. „En zie hier eens, wat ze mij toe zenden" en wij aanschouwen in één oogopslag: De Waarheid, Het Vrije Vr Ik, De Telegraaf, Handelsblad, Nieu we Rotterdamse Courant, Trouw ei natuurlij r onze courant. „Ja", zegt ds Boerlage dan wee „Hier ziet u nu de rijke bedelaar. Vi zun een rme gem>--nte. doch wi-t> niet. dat we plotseling toch zo rij waren, 't Lijkt op die Amsterdam^ invalide, die overdag bedelde, 's avoa zijn centjes telde en er ten slotte enig huizen van kon kopen. De klokkengie te. Petit en Fritsen uit' Aarle-Rixtei heeft ons wakker geschud. Nu moet u niet d aken dat die Al fred Univ -rsiteit in New York onze klok voor de aardigheid wil aankopen. Neen, deze moet dienen ris de basis- klok voor een geheel compleet carillon, OtHl ItJtÜ- stoel vestigen voor beiaardiers uit ge heel Amerika. De Verenigde Staten be zitten practisch geen carrillons. Maar als nu de Alfred-Universiteit straks beiaardiers gaat opleiden, zullen tal van Amerikaanse steden een carillon aanschaffen en aangezien Nederland een uitmuntende naam heeft op het ge bied van de klokkengieterij, valt het te verwachten, dat hier te lande grote or ders voor de levering van complete carillons zullen worden geplaatst. Dat is van belang voor onze deviezenposi- tie, want het brengt Amerikaanse dol lars in het Nederlandse laatje „Daar slaat-ic" Onze klok is een „Rembrandt" onder de klokken. Haar tonen zijn van uit zonderlijke zuiverheid. De hoofdtoon is in D -f "0, terwijl een afwijking van 6 tot 5 zeker nog geoorloofd is. Dan onderbreekt ds Boerlage eens klaps het gesprek. „Hoor, daar slaat-ie!" en de zuivere, sonore galm van dit juweel ond« de klokken van de gebroeders Hemony klinkt over hel stille dorp in de koude vriesavond. Ik zei u al vervolgt de predikant weer dat onze gemeente arm is, maar zij groeit. Sinds ik hier in 1945. uit Sijbrandeburen komend, het ambt opnam, is het kerkelijk leven tot nieu we bloei gekomen Het ledenaantal is met honderd toegenomen, de jeugdbe weging is vertienvoudigd en telt nu nnderdtwintig jongeren, het kerkbe- nek verdriedubbeld. Er zijn mensen ■e drie avonden per week aan hei "fkelijk leven deelnemen. En dan te denken, dat onze gemeenschap gro- ndeels bestaat uit fabrieksarbeiders, "lip in eontinu-arbeid werkzaam zijn en kleine zelfstandigen, van wie er ve len ook nog op Zondag moeten wer ken. Daarom kan en mag ons jeugdwerk niet stil staan. Wij hebben geld nodig maar ik kan er niet in de kerken vooi laten collecteren, want die hebben het al moeilijk genoeg. De oude pastorie, die nog dateert uit de jaren vóór de reformatie en tnans een gebombardeerde bouwval lijkt, werd in 1859 voor f 1250 verkocht en enige tijd geleden is ze voor f 2500 weer in het bezit van onze gemeente gekomen, maar daarmede hebben we nog geen jeugdhuis. Juist bij onze jon- „e feHriekspi-bëiders moet nel vuur van het Evangelie brandend blijven. Thans kan de verkoop van de klok ons uit alle narigheid helpen Nachten heb ik er niet van kunnen slapen en nu geeft de plotselinge beroemdheid van de klok mij zoveel corresponden tie. dat ik iedere nacht om één uur naar bed ga. Maar toch kan ik geeu afstand doen van die klok Een onver vangbaar stuk cultuurgoed zou voor goed verdwijnen Eens hebben rte Ouit- sers haar weggevoerd, maar ze i* be houden teruggekeerd. Verdeelde meningen Mijn gemeente is verdeeld. Er zijn er die absoluut „neen" zeggen, maar ook de voorstanders willen slechts noodgedwongen tot verkoop overgaan. Ds Boerlage vgrtelt. dat hij rusteloos in touw is om te trachten de klok te behouden. Hij is bij Monumentenzorg geweest om hulp. doch daar was geen geld. Hij is verder gegaan, doch over al vond hij wel gehoor, doch geen hulp Als we vandaag onze mooiste He- monykiok verkopen, kunnen we mor gen ook de „Nachtwacht" wel van de hand doen. Moeten we nu, omdat we een arm land ziin geworden, ook onze culturele voederen gaan exporteren? Wij wilden een stuk grond verko pen om geld te krijgen. Toen kwam er een uitbreidingsplan, dat de bebouwing daarvan verbood. We zijp in beroen gegaan, doch het kan nog fren duren aleer het tot een uitspraak komt Van alle kanten ontvang ik nu aan moedigingen om de klok niet te ver kopen. zelfs van politieke groeperin gen. „Ik heb mijn hart aan die klok verpand" en ds Boerlage leest ons de Latijnse inscriptie voor. die in het Nederlands vertaald luidt: „F. en P. Hemony hebben mij te Zutphen gemaakt. Daniël 5: Ze gent alle Vlerken van God voor God. Prijst en verheerlijkt Hem in eeuwigheid. Anno 1050." Doch. ik ben niet zonder hoop, her neemt de predikant weer. Ik heb een deur op een kier gevonden en ik ben er binnen gegaan. Wat het zal worcieH weet jk nog niet. De beroemde Hemony-klok uit de toren van de Ned. Hervormde kerk te Uitgeest op de dag, waarop zij door de Duitsers werd weggevoerd. Maar we hebben gelukkig nog even de tijd. De firma Petit en Fritsen heeft haar aanbod van 10.000 in contanten en twee nieuwe klokken niet van een bepaald tijdstip afhankelijk gesteld. En ik win al veel, als ik slechts tijd win. Vast staat, dat er 12.000 nodig is en daaraan wil ik trachten op een andere wijze te komen dan door ver koop van onze klok. Gisteravond heb ben wij een plaatselijk comité opge richt, dat zal trachten door een vrij willige inzameling gelden bijeen te brengen. Mijn radiopraatje is alom beluisterd. Zodoende is ook de oprichting van een landelijk comité in voorbereiding. Ik hoop, dat velen, kerkelijk en niet- kerkelijk, protestant of niet-protestant, aan het te vormen fonds hun bijdra gen zullen willen schenken, want het behoud van deze klok is niet alleen meer een Uitgeester, doch een nationa le zaak geworden. Dankbaar ben ik voor iedere gift. De grote van de rijke, het penningske van de arme. Vergeet niet zo besloot de sym pathieke predikant het nummer van mijn postrekening te vermelden. Het luidt: No. 10 94 64 ten name van ds mr G. D. Boerlage, Uitgeest.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5