Controle op de Duitse industrie zal worden opgeheven Honderden tegen „de bakkers protesteerden fooi van Mansholt" GRATIS! Ontploffing in een chemische fabriek CHURCHILL EN EDEN IN PARIJS Nieuwe lijst van voor ambtenaren verboden verenigingen abonnement 1 Dinsdag 13 Dec. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Westelijke geallieerden beloven Adenauer: Als het plan-Schuman wordt aanvaard Meer incidenten tussen Britten en Egyptenaren f368.118 voor Italië Dekartellisatie wordt voortgezet Wij willen ons niet laten afslachten Cecil Beaton fotografeerde onze Koninklijke familie op Soestdijk Hardnekkig stilzwijgen over Garbo geruchten Eerste ontmoeting met Pleven en Schuman 175 millioen gulden voor militaire voertuigen Eisen van de regering onredelijk genoemd Oud-verpleegsters tn nood KoJii BieAhtk CPN, EVC, ANJV, Ned Vrouwen Beweging en Arbeidersbond voor Cultuur Vissers op het meer van Galilea beschoten Neemt nu een J BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, lel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 148e Jargang No. 298 TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor- ien 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Naar te Bonn verluidt, zullen de Westelijke geallieerden de Westduitse bonds kanselier dr. Adenauer een machtige steun verlenen in zijn pogingen, om het plan-Schuman voor de Bondsdag aanvaardbaar te maken. Zij zullen hem name lijk de verzekering geven, dat zij hun controle over de Westduitse industrie zul len laten varen. De Franse hoge commissaris, Frangois Poncet, heeft volgens deze bronnen de bondskanselier Vrijdag reeds medegedeeld, dat er zich bij het verlenen van deze verzekering geen moeilijkheden zullen voordoen. ■II Britten constateren Vandaag onderhoud tussen Eden en Salah el Din Pasja De opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in Egypte, generaal Erskine, verklaarde, dat er thans meer incidenten voorvallen tussen de Brit ten en de plaatselijke bevoking, die duidelijk wordt aangezet door opsto- kers buiten de Kanaal-zone. De Egyp tische regering heeft 100.000 Eg. Pon den uitgetrokken voor opleiding van „bevrijdingsbataljons", die bestaan uit jongelieden, die hiervoor hun vrije tijd offeren. De Britse en de Egyptische minis ters van buitenlandse zaken, Eden en Salah el Din Pasja, zullen vandaag te Parijs besprekingen voeren. De Britse positie in de Suez-kanaalzone is in mi litair opzicht verstevigd, doordat er steeds meer troepen arriveren. De Egyptische minister voor Natio nale economieHamed Zaky Pasja, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden wegens meningsverschillen, die hij met collega's had over de binnen en buiten- brdse politiek. "De Egyptische regering heeft Maandag de redenen, die in een Britse nota werden opgegeven voor het stbreken van huizen in verband met 1 4e aanleg van een weg naar het water station te Suez, van de hand gewezen. Het (otaal der door het Nederlandse Rode Kruis ingezamelde bedragen voor de slachtoffers van de watersnood in Italië bedroeg Zaterdagmiddag j.i. te 13.00 uur 368.118. Vandaag vertrekt uit Venlo een uit twaalf wagons bestaande goederentrein, die een deel der Nederlandse bijdrage bevat. Deze goederen gaan door de vlotte medewerking van alle betrokken in stanties via Bazel naar Chiasso, waar alle materiele gaven der buitenlandse Rode Kruisverenigingen worden ge concentreerd. Daar worden ze verpakt in zakken, die voor Kerstmis aan de slachtoffers worden uitgereikt. Aldus wordt In belangrijke mate tegemoet gekomen aan de bezorgdheid van de drie grote Westduitse coalitie partijen, de christen-democraten, de vrije democraten en de Duitse partij. Deze hadden namelijk aan Adenauer verzocht, aan de geallieerden de ver zekering te vragen, dat na de vol tooiing van de kartellisatie alleen de organisatie van het plan-Schuman nog enige controle op de Duitse industrie zou uitoefenen. Adenauer hoopte inderdaad deze ver zekering te krijgen. Daarom stemde hij verleden week, plotseling in met ver daging van de debatten over het plan tot 9 Januari a.s. Wanneer hij eenmaal deze garantie had verkregen, zou hij misschien van Schumacher,, de leider der socialistische oppositie, gedaan kunnen krijgen, dat de socialisten in elk geval niet tegen het plan zouden stemmen. In de commissie voor buitenlandse zaken heeft Adenauer medegedeeld: dat het gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied en de controlegroepen voor kolen en staal zullen worden opge heven. Hij zal, voordat het plan- Schuman in tweede en derde lezing aan de orde komt, in een regeringsver klaring verscheidene documenten be kend maken, welke op deze kwestie betrekking hebben. Gistermiddag is in een chemische fabriek in de Amsterdamse binnenstad een ketel, waarin zich Hixachoo-gas bevond, gebarsten. Een 24-jarige ar beider begaf zich, voorzien van een gasmasker en door een touw om het middel vastgehouden, in de ketel, om de schade op te nemen. De eerste twee malen bleef hij zeven minuten in de ketel, doch de derde maal dat hij in de ketel afdaalde ontdeed hij zich van het touw. Na enige tijd bemerkte een toezichthoudende arbeider, dat de man niet meer bewoog. Hij werd uit de ke tel gehaald en bleek te zijn overleden. Twee arbeiders raakten eveneens bui ten bewustzijn Omringd door een haag van plasticfonteinen staat deze 25 meter hoge kerstboom versierd met 7500 rode witte en blauwe lichten op het befaam de Rockefeller Centre in New York BEWOGEN GEMOEDEREN IN VERGADERING'TE ALKMAAR Eén van 's werelds meest beroemde fotografen, de Engelsman Cecil Beaton, heeft een bliksembezoek van twintig uur gebracht aan ons land. Gistermor gen heeft hij op paleis Soestdijk een aantal opnamen gemaakt van het ko ninklijk gezin in opdracht van het Amerikaanse modeblad „Vogue", dat ter gelegenheid van het aanstaande be zoek van de Koningin en de Prins aan Amerika een speciale reportage aan de Nederlandse koninklijke familie zal wijden. Churchill en Eden zijn Maandag in Parys aangekomen voor hun besprekin gen over actuele politieke vraagstuk ken met de Franse regering. Deze con ferentie dient als voorbereiding, voor het bezoek, dat de Britse premier en Van Doorne krijgt de order 'Van onze parlementaire redacteur) Uit de tegenwaarde van de Marshall hulp op de rekening van de Neder- landse Bank zal 175-millioen gulden beschikbaar worden gesteld voor de fi nanciering van de productie van mill taire voertuigen door Van Doorne's autofabrieken in Eindhoven. In totaal zal uit de tegenwaardeberekening 230 millioen bestemd worden voor militai re- of semi-militaire objecten. Over het restant van 55-milIioen gulden is nog overleg gaande met de Amerikaan se autoriteiten. Ulee^eAicdt Verwachting tot Woensdagavond Op de meeste plaatsen mist en hier en daar enige motregen Zwakke tot matige wind tussen zuid en 'zuidwest. In het zuid oosten van het land vannacht en morgenochtend lichte vorst, el ders weinig verandering van tem peratuur. buitenlandse Washington zaken zullen zijn minister van binnenkort aan brengen. Nog gisteren hebben Churchill, Eden. Pleven en Schuman gedurende ander half uur gesproken over het Midden- Oosten en het Verre Oosten, Duitsland, het Europese leger, en 'de Noordatlan- tische verdragsorganisatie. Zij kwamen aan de orde in de loop van een zeer algemeen overzicht van de huidige problemen. Er is volgens minister Schuman niet gesproken over het zenden van Britse marine-eenheden naar Indo-China ter ondersteuning van de Franse strijd krachten. De besprekingen zullen he den worden voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) JN EEN heftig bewogen vergadering hebben enkele honderden bakkers uit alle delen van Noord-Holland zich gistermiddag in „Het Wapen van Heemskerk" tc Alkmaar uitgesproken tegen de houding welke de regering heeft aangenomen bjj het vaststellen van de verkoopsprijs van het zogenaamde volksbrood. Aan het einde van de vergadering werd een motie aangenomen waarin de houding van minister Mansholt als onjuist en onrechtvaardig werd gekarakteriseerd en waarin er bij de Tweede Kamer op werd aangedrongen, opnieutv de prijsvast stelling van het volksbrood onder ogen te zien. Besloten werd een landelijke commissie in het leven te roepen, welke verder actie zal voeren. Deze commissie heeft volmacht alle maatregelen te treffen welke zij in verband hiermede dienstig acht. £JE VERGADERING werd geopend dooi de heer S. Dekker uit Alk maar, die er zijn voldoening over uit sprak dat ondanks de drukte van de Kerstweek zovele bakkers acte de prê- sence gaven. Spreker betoogde dat de protestmeeting niet was belegd door de organisaties, doch door de bakkers zelf. De heer Dekker zette uiteen, dat de bakkers thans door de regering worden gedwongen, zogenaamd volks brood te bakken en dit te verkopen be neden de kostprijs. Vooral de zaken waarin de verkoop van dit brood hoofdzaak is lijden hierdoor ernstige verliezen. Spreker bracht de recente verlaging van de bloemprijs in herin nering Dit betekent voor de bakkers een winst van éénzesde cent per brood, een fooi waardoor de bakkers zich diep beledigd voelen. „Wij willen geen aalmoes; wij willen recht" aldus spreker. De heer Dekker zeide te ho pen dat ook de grootbedrijven en de bedrijven op coöperatieve grondslag zich achter de actie van de Noordhol landse bakkers zouden scharen. Beaton, die wel de Britse hoffoto- graaf mag worden genoemd, doch ook tal van leden van andere koninklijke families heeft gefotografeerd, vertelde dat Prins Bernhard reeds eerder voor zijn lens had geposeerd, en wel in de oorlog op de Nederlandse ambassade in Londen. Van alle leden van koninklijke fa milies, die hij tot nu toe heeft gefoto grafeerd, was koningin Elisabeth van Engeland verreweg het gemakkelijkste onderwerp daar zij altijd volkomen meewerkte en zeer fotogeniek is. Twee weken geleden was de Britse fotograaf nog in het hoofdkwartier van generaal Eisenhower in Parijs geweest met de opdracht om enkele opnamen van de generaal te maken, doch dit was hem niet meegevallen. Ike bleek namelijk de gewoonte te hebben reeds om vijf uur op te staan, en Beaton moest zijn plaatjes dan ook vóór zeven uur maken, hetgeen hij voor een goede portretopname beslist een ongeschikte tijd vindt. Over de hardnekkige geruchten, die beweren, dat de thans 47-jarige Cecil Beaton, die als beroep niet fotograat opgeeft, doch artist, plannen heeft in het huwelijk te treden met de beroem de Greta Garbo, liet de Engelsman zich niet uit en zijn assistent Richard Dunn vertelde ons: „Hij zegt niet ja, hij zegt niet nee, hij laat ons maar raden". De Staatssecretaris voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, rar J M. L. Th. Cals, heeft gisteren te Den Haag de televisieraad geïnstalleerd. Laffe overval op bejaarde groenfevenfer Te Nieuwenhoorn bij Hellevoetsluis is een laffe roofoverval gepleegd op een 69-jarige, stokdove groenteventer. die in de nabijheid van zijn schuui weid neergeslagen en beroofd van zijn gehele bezit, zijnde ongeveer f 1800. De Rijkspolitie heeft een 34-jarige man ge arresteerd. doch deze weer in vrijheid gesteld, omdat hij beschikte over een deugdelijk alibi TN een rede welke meer dan een uur duurde, wekte de heer N. A. Veen- boer uit Amsterdam de bakkers op deel te nemen aan de strijd tegen de regering. Uitvoerig ging de heer Veen- boer in op de houding, welke de Vaste Commissie uit de Tweede Kamer in deze heeft aangenomen. Deze commis sie heeft aangetoond dat de regering aan het bakkersbedrijf onredelijke eisen stelt. Ten leste is ze echter, even als de leden van de Tweede Kamer, ge zwicht voor minister Mansholt. Daar mede heeft ze getoond geen rugge- graat te bezitten, aldus spreker. De hr. Veenboer betoogde, dat de ruim twaalf duizend kleine bakkerijen op het plat teland met grote moeilijkheden te kam pen hebben en noemde dit zeer onrecht vaardig. Veel bijval uit de zaal kreeg de heer Veenboer, toen hij voorstelde, dat de minister zelf maar eens 'n schor tje moest voorbinden om aan de oven „te gaan rommelen" en daarna met een kar de straat op moet gaan. „Wij heb ben geen zin ons op zijn Perzische ta pijten te laten afslachten", aldus spre ker. De heer Veenboer vergeleek daar na het inkomen van een metaalarbeider die acht uur per dag werkt en het in komen van een bakker, die vaak veer tien uur moet werken en daarbij nog de hulp van gezinsleden moet inroepen. (Zie vprvolg elders in dit blad) W/'IE vandaag de dag zou willen bewe- ren. dat de noden van grote groepen in ons volk niet zo ernstig zijn als vaak wordt gezegd, heeft, geloven wij, nog nimmer in brede kringen naar uiter mate begrijpelijke klachten geluis terd. Het is onloochenbaar, dat de materiële zorgen ontzaglijk zwaar drukken. Degenen, die wel het zwaarst worden getroffen, zijn zij, die hun levenstaak volbracht hebben en van wat gespaard geld en/of een pensioentje moeten zien rond te komen. Kan het belangrijk zijn eens de officiële aandacht op deze groep te vestigen, het is onze bedoeling nu een lans te breken voor een speciale categorie: die der oud-verpleegsters. Deze vrouwen hebben de beste jaren van haar leven in dienst gesteld van da zieke mens. Wij hebben waarschijnlijk allen wel eens met ernstige ziekte in onze naaste omgeving kennis gemaakt. Genezing en volledig herstel behoeven de liefdevolle ondersteuning van vrou wen, die niet alleen geleerd hebben de voorschriften van een medicus nauw gezet uit te voeren, maar die in haar persoon de kracht vinden voor de pa tiënt een bron van geestelijke zorg te zijn. Het is vooral om deze laatste reden, dat verpleegster-worden een „roeping" betekent. Het verwerven van vakbekwaamheden is voor de goede verpleegster eigenlijk een zaak van lagere orde. Mensen, die zoveel voor hun naasten hebben over gehad, behoren een oude dag te hebben, waaruit ten minste de zwaarste zorgen zijn gebannen. Enige weken geleden heeft het hoofd bestuur van de Nederlandse Bond voor Ziekenverpleginf een landelijke actie ingezet ter leniging van de grole noden onder de oud-verpleegsters. Er werd een erefonds opgericht, waarvan mevr. J. M. NiemeyerRomenv, Wetering schans 86, Amsterdam, postgiro 3650, secretaresse is. In een oogwenk werd een belangrijk bedrag bijeen gegaard. Het is evenwel niet voldoende om de oud-verpleegsters van alle gezindten uit haar benarde positie te bevrijden. Daar is meer voor nodig. Wij weten het wel. Het Nederlandse volk heeft redenen om sceptisch te staan tegenover collectes en inzamelin gen. Er wordt te veel en te vaak ge vraagd. Van de andere kant is juist de laatste maanden gebleken dat voor een goed doel nog altijd geld beschikbaar is. In ons leeft het vertrouwen, dat onze lezers het gewicht van dit aanbeve lende stukje zullen verstaan. U zult cr goed aan doen bij het invullen van giro- biljet of postwissel te denken aan wat er om j heen is gebeurd en aan wat ieder van ons overkomen kan. Het „Ere-fonds voor oud-verpleeg sters" heeft ""eld nodig. Het rekent op de welwillende aandacht ook van onze lezers. Welaan, daarop rekenen ook wij! Om bovengenoemde redenen! w/AT MINISTER Ruttec is overkomen. zal door vele soldaten met jalouzie zijn gadegeslagen De ministei, die ka pitein was bij het regiment Limburgse Jagers, heeft ontslag uit de militaire dienst gevraagd en het gekregen ook! rAls wij de Zwitserse legerleiding een gr .ede suggestie mochten doen dan zou- HiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiifliiiiiiiiiiiiiHiiifiiiiiEiiiiiiiHiniiiiiiiiiiiiH ners, ter gelegenheid van het kerstfeest worden onthaald op vlees, rijst en hon denbeschuit. De dieren krijgen elk ook een nieuwe halsband De eigenaren zijn ook uitgenodigd, maar die krijgen na- land hebben opgeheven, zijn tientallen tuurlijk andere kost dan hondenbrood zweefvliegclubs gevormd. D In de In de stad Bremen woont een hond Britse sector van Berlijn zullen de ge blinde Berlij- den we zeggen: haal Erich Meili uit geleidehonden van 120 Zuerich en Stany Urmann uit dezelfde stad, in het leger, liefst bij de infante rie. De jongelui ze zijn allebei 23 jaar, hebben afscheid van elkaar genomen voor een voetreis om de wereld Erich vertrekt in Oostelijke, en Stanley in tegenovergestelde richting Ze hebben beiden slechts 10 Zwitsese francs op zak en dragen 15 kg bagage op de rug. Ze hebben afgesproken elkaar op 1 Janua ri 1955 in Hongkong te ontmoeten Dat wordt dus een vierjaarse. n Focke Wulff. eertijds een der grootste vlieg tuigfabrieken in Duitsland, is begonnen met de fabricage van zweefvliegtuigen De fabriek heeft 50 man personeel ln iipnst Sedert de Geallieerden het ver bod op het zweefvliegen in West-Duits- Die bakkers worden meligwant ze zien geen brood in de meelprijs. die in een cabaret optieedt en bijzon dere kunsten kan maken Het beest kan volgens zeggen op één poot .staat, ge lijk een ooievaar Li In Antwerpen heeft een meneer Dalenberg zo krachtig op een knopje van zijn wekker gedrukt (toen deze 's morgens daverend afliep) dat hij zijn duim brak De wekker liep door. j-| De filmproducer Walter Wan- ger, die onder meer de film ..Jeanne d Are" heeft vervaardigd, is gearresteerd Hij wordt er van beschuldigd de im pressario van zijn vrouw (die actrice is en Joan Bennet heet) te hebben neer geschoten Dit geval in Hollywood ge tuigt van Wangers Holy-woede. want hij verklaarde, dat de impressario zijr» huiselijk leven heeft verwoest. Me vrouw Wanger zei. dat haai verhouding tot de impressario strikt zakelijk was. QFFICIEEL wordt medegedeeld, dat de regering is overgegaan tot de samen stelling van een nieuwe lijst van voor ambtenaren verboden verenigingen. Deze lijst omvat: de Communistische Partij Nederland, de Arbeidersbond voor Cultuur, het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond, de Nederlandse Vrouwen Beweging, de Eenbeidsvakcentralc en de daarbij aangesloten bedrijfsbonden De regering heeft bovendien besloten j de colleges van Gedeputeerde Sta ten en de colleges van B. en W m overweging te geven de plaatselijke verordeningen in deze, met het Rijks ambtenarenreglement in overeenstem ming te brengen. Bij algemene maat regel van bestuur zal mogelijk worden gemaakt, dat de lagere organen ook het advies kunnen inwinnen van de com missie inzake ontslag van politiek on betrouwbare ambtenaren, welke com missie door de regering moet worden gehoord alvorens tot een ontslag mag worden overgegaan. De in 1938 afgekondigde lijst van verboden verenigingen is. gelijk be kend, in 1949 ingetrokken. Het algemeen rijksambtenarenregle ment bepaalt in art 97b. dat een amb tenaér eervol kan worden ontslagen indien naar het oordeel van het gezag dat tot het verlenen van het ontslag bevoegd is. uit zijn gedragingen een zodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waarborg aanwezig is. dat bij zijn plicht onder alle omstandighe den getrouwelijk zal volbrengen- Is een ambtenaar lid van een vereni ging. welke door de regering geplaatst is op een lijst van verboden verenigin gen. dan kan daaruit worden afgeleid dat een gedraging aanwezig is welkr tot voornoemd ontslag kan leiden. De Indonesische president Sukarno beeft tijdens een plechtigheid ten pa- 'eize Negara Sultan Hamenku Buwone IX als voorzitter van het Komite Olym piade Indonesia, benoemd. Vuur van de Syrische oever Een officiële Israëlische woordvoer der heeft verklaard, dat Zondagavond twee Israëliërs, die zich in een vissers boot op het Meer van Galilea bevon den, gedood zijn door schoten, die van af de Syrische oever werden gelost. Een derde visser werd gewond. In een scherp gestelde protestnota aan de Syrisch-lsraelische wapenstil- standscommissie der V.N. wordt de on middellijke bijeenkomst der commissie voor het bespreken van dit incident gevraagd Deze gebeurtenis is de eer ste van een dergelijke ernstige aard, sedert de botsingen bij de Hoeleh-moe- rassen. Zij die zich nu op dit blad abonneren ontvangen de tot 31 DECEMBER a.s verschijnende nummers De Directie

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1