Engeland steunt het Europese leger Wysjinski blijft de Westelijk» voorstellen afwijzen GRATIS! VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nauwe samenwerking mei plan-Schuman E.V.C. protesteert MEER WEDERZIJDSE HULP IN DE HUIDIGE POLITIEKE PROBLEMEN Verkiezingen in Perzie begonnen Het Internationale Gerechtshof stelt Noorwegen in het gelijk Delegaties wisselen namen van gemaakte krijgsgevangenen uit Kakt Reitek r abonnement 1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Voorrang voor aanvraag van Italië Noodkreet van Praagse democratische studenten Onderhoud aangevraagd met Gromyko Peking concentreert legers in Zuid-China KOUDEGOLF IN AMERIKA DE PROTEST-STAKING IN FRANSE HAVENS WEDEROM INVAL IN HAAGSE SPEELCLUB Arabische zaak, meent Egyptische regering Rapport over Westerse defensie gepubliceerd Neemt nu een BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Woensdag 19 Dec. 1951 148e Jaargang No. 299 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 18 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. HECHTERE BANDEN CONTINENT Het Verbondsbestuur van de Een heidsvakcentrale heeft in een schrijven aan de minister-president geprotesteerd tegen de beschikking, waardoor het mogelijk wordt rijksambtenaren op grond van hun lidmaatschap van een aantal organisaties^ waaronder de bij de E.V.C. aangesloten bonden, te ont slaan. Het verbondsbestuur zegt in genoem de maatregel o.m. te zien: een verder gaan op de weg naar het fascisme; een onderdeel van die maatregelen, die ten doel hebben het groeiende verzet tegen een politiek van oorlogsvoorbereiding, werkloosheid en armoede in te dammen, en onverdraagzaamheid jegens hen, die tijdens de bezettingsjaren voor de vrij heid vochten. De EVC noemt de be schikking een aanranding van de hoge democratische geest, die eigen is aan het Nederlandse volk en eist de onmid dellijke ongedaanmaking van dit be sluit. Tot griffier van de Hoge Raad der Nederlanden, is benoemd mr. H. van Oordt, thans griffier van het kanton gerecht te Leiden. JJE BESPREKINGEN, die Churchill en Eden te Parijs hebben gevoerd met hun collega's Pleven en Schuman, blijken niet slechts over algemene problemen te hebben gehandeld. Men is er diep ingegaan op een aantal kwesties, die met de verdediging van Europa ten nauwste verband houden. Daarbij schijnen de Franse ministers er in te zijn geslaagd, hun Britse ambtgenoten in belangrijke mate te winnen voor steun aan een Europees leger. Ook de banden tussen Engeland en de organisatie voor het plan-Schuman zullen sterk worden aan gehaald. In geen van beide gevallen is volledige aansluiting van Groot-Brittannic bereikt, maar de samenwerking zal toch zeer nauw zijn. In Parijs is men met de resultaten dan ook zeer ingenomen. Duitslands deel in de gezamenlijke defensie gLIJKENS het officiële communiqué hebben Churchill en Eden schrifte lijk verklaard, dat Engeland zich zo veel als maar mogelijk is zal laten be trekken bij de instelling van het Euro pese leger. Is het er eenmaal, dan zal op het stuk van bevoorrading en oefe ning een zo nauw mogelijke samenwer king tot stand worden gebracht tussen de Britse eenheden in Europa en het Europese leger. De beste wijze om Duitsland deel te doen hebben aan de Europese verde diging is gelegen in een overeenkomst tussen de zes landen, die thans te Pa- Twee pogingen tot een compromis gewaagd Wysjinski heeft in de politieke com missie van de VN verklaard, dat de nieuwe Westelijke ontwapeningsvoor stellen weinig anders zijn dan het door hem reeds verworpen plan. Ze komen niet tegemoet aan zijn eis, dat de atoombom wordt afgeschaft en pogen in wezen de inwilliging hiervan te ver vangen door een telling. Van Egyptische zijde is gepoogd een tussenweg aan te wijzen. Een amendement is ingediend, waarin de afschaffing van de atoombom wordt gekoppeld aan die van alle an dere wapenen voor massa-vernietiging. Wysjinski heeft deze aanvaard. De Britse gedelegeerde Selwyn Loyd zei, dat het Westen voorbeelden kende van Ruslands gestadige expansie naar het Westen en daarom niet bereid was. van zijn voornaamste wapenen afstand te doen in ruil voor een papieren be lofte. Moeilijk leven onder het communistische juk De verzetsbeweging der democrati sche studenten aan de Karls-universi- teit te Praag heeft een open brief ge richt aan de studenten in de vrije lan den. Deze brief, die alle studenten vraagt mede te werken aan de omver werping van het communistische re giem in Tschechoslowakije, geeft een triest beeld van de noden der Praagse studenten. Zij worden verplicht het Marxisme- Leninisme als opperste leer te aanvaar den, missen elk wetenschappelijk con- tact met andere landen en moeten in het geheim studeren uit „ondergedo ken" wetenschappelijke werken. Ze overnachten in houten barakken, aldus ondervindend hoe ernstig de Sowjets het menen met hun ideologie, die ma teriële waarden hoger stelt dan geeste lijke. De studenten waarschuwen hun vrienden in Europa voor de vijfde co lonnes, die ook in de z.g. internationale studentenbonden bezig zijn de grond vesten te leggen voor de bloedige dic tatuur van het communisme. UleeA^eAtcM Verwachting tot Donderdagavond Op vele plaatsen nevel of mist. en hier en daar enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. In het noord westen van het land lagere tem peraturen, elders weinig verande ring van temperatuur. De Peruviaanse gedelegeerde, dr. Victor Belanude, heeft een amendement op het Westelijke plan ingediend, strek kende tot uitschakeling van alle belang rijke wapenen voor massavernietiging. Dit is door de Westeijke mogendheden overgenomen. Het Egyptische amende ment is zeer nadrukkelijk van de hand gewezen. De Veiligheidsraad zal dezer dagen eerst de kwestie van toelating van Italië tot het lidmaatschap der VN bespreken, voordat de aanvragen van de andere landen aan de orde komen. RadioMoskou meldt: Executie vantweeRussen Wegens spionnage voor VS" Volgens Radio-Moskou zijn twee Rus sen wegens spionnage voor Amerika ter dood veroordeeld. De beide man nen, wier namen worden opgegeven te zijn A. Osmanof en I. K. Sarantsef, zijn met de kogel terechtgesteld. Beweerd wordt, dat zij met een Ame rikaans vliegtuig naar de Moldavische republiek waren overgebracht. Zij had den valse documenten, wapenen, geld en andere zaken voor het voeren van actie bij zich. De beide mannen zouden hebben bekend. Zij verklaarden, dat zij in kampen voor ontheemden in West- Duitsland waren gerecruteerd en een opleiding hadden gehad in kaartkennis, parachutespringen en spionnagewerk. Zij hadden zich na het volbrengen van hun taak naar Turkije moeten begeven. rijs onderhandelen over de vorming van genoemd leger. Deze landen zijn: Frankrijk, Duitsland, Italië en de Be- neluxianden. De Britse strijdkrachten in Europa zullen worden gehandhaafd als een bijdrage aan de gemeenschap pelijke zaak. Verder zal een permanente Britse de legatie worden gevestigd bij het hoofd bureau van het boven-nationale ge zagsorgaan, dat door de zes bij de uit voering van het plan-Schuman betrok ken mogendheden zal worden gesticht. JN het officiële communiqué wordt niets gezegd over wat de ministers hebben afgesproken ten aanzien van de problemen in het Midden- en het Verre Oosten. Overigens verluidt te Parijs, dat de steun, die Engeland en Frankrijk elkaar in de afgelopen maan den hebben verleend, onverminderd zal worden voortgezet. Er zal slechts meer systeem in de hulp worden gebracht. Zo zal Frankrijk Engeland in Egypte blijven bijspringen, ongeacht wat daar gaat gebeuren. Volgens te Parijs ont vangen telegrammen is de sfeer daar momenteel zeer gespannen. Door stortregens in de afgelopen drie dagen staan in Noord-Israël ver scheidene honderden vierkante kilo meters onder water. 10.000 immigranten hebben hun kampen moeten verlaten; Door de ambassadeurs van de Westelijke Drie en Turkije De ambassadeurs van Frankrijk, En geland en Turkije en de zaakgelastigde der V.S. te Moskou hebben een onder houd aangevraagd met de plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken der Sowjet-Unie Gromyko. De diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland te Moskou hebben Andrej Gromyko de antwoor den van hun regeringen op de Sowjet- nota's van 24 November j.l. over het voorgestelde commando voor het Mid den-Oosten overhandigd. Formosa beweert: Het Nationalistische Chinese minis terie van defensie op Formosa heeft gewaarschuwd, dat 200.000 tot 300.000 man geregelde troepen van de Chinese communisten zich concentreren ten noorden van de grens van Birma en Indo-China. Zij zouden gereed staan voor een invasie in Zuidoost-Azië. Tegen eind November waren naar schatting vijf tot zes legers naar de Zuidelijke provincies Kwangsi en Kwangtoeng overgebracht, aldus het ministerie. Misdaad in Hilversum Hoewel Paul Vlaanderen in de Hilversumse studio werkelijk tot zijn enkels in het bloed staat en de geraffineerdste misdaden ont bolstert, gelijk u en ik een sinaas appel, is Hilversum zélf een vre dige plaats, waar weinig gebeurt. Hoe dus ie consternatie op het Hilversumse politiebureau te schetsen, toen een angstig echt paar gistermiddag de politie op belde met de noodkreet: „Ze heb ben uit,ons huis zeshonderd gul den gestolen!" Het *s geen losse snoepcent, voor al niet in Hilversum, hoewel daar ditmaal de honderdduizend was gevallen. De politie vlood dus schielijk henen en vulde de wo ning van het bestolen echtpaar met technische kreten en vage vermoedens. En het echtpaar wentelde schreiend tussen al die rechercheurs en agenten door Plotseling een juichkreet: „Heb bes!" Triomfantelijk wapperde een re chercheur met een bosje bankno ten. Mevrouw keek bibberend of er ergens lijken lagen; je weet toch maar nooit. Doch geen le venloze gestalten lagen op de slaapkamervloer terneer Wel lag er een pyamajasje en uit de zak van dat kledingstuk was het geld te voorschijn gekomen. Het nut tige textiel behoorde aan de heer des huizes Overwinning verwacht voor Mossadeq In Teheran en in de Noordelijke, aan Rusland grenzende provincies van Per- zië zijn Dinsdag algemene verkiezingen begonnen voor liet Perzische parle ment. Verwacht wordt, dat zij een gro te overwinning voor premier Mossadeq zullen worden. Het gaat om 136 zetel» in de Majlis (Tweede Kamer). Verwacht wordt, dat het nationals front als de sterkste partij in het par lement uit de verkiezingen te voor schijn zal komen. Het kan echter maanden durer. voor dat de resultaten uit de ver afgelegen provincies binnen zijn. In Teheran betwisten ongeveer 800 candidaten, merendeels leden van het nationale front, elkaar twaalf zetels in de kamer. Reeds 152 slachtoffers De nog steeds aanhoudende koude golf in 't Noorden en 't Oosten der Ver enigde Staten heeft reeds aan 152 per sonen het leven gekost. In het Noorden van de staat New York is tot dusverrt tachtig centimeter sneeuw gevallen. Voor meer naar het Zuiden gelegen gebieden wordt zeven tot twee en twin tig centimeter verwacht. Van de Atlan tische Oceaan nadert een nieuw koude- front. In de meeste Franse havens werd Dinsdag een halve of een hele dag ge staakt uit protest tegen een aangekon digde verlenging van de werktijd. De staking werd door alle vakverenigin gen gesteund. In de stad Groningen is een grote hoeveelheid kleding en schoeisel inge zameld ten behoeve van vluchtelingen in Westduitse kampen. Het Brits-Noorse visserijgeschil Britse en Canadese rechter hadden afwijkend oordeel pjET Internationaal Gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren uit spraak gedaan in het reeds dertig jaar bestaande visserijconflict tussen Enge land en. Noorwegen en daarbij Noor wegens in het gelijk gesteld. Ht Hof concludeerde, dat noch de door Noorwegen gevolgde methode voor afbakening van de territoriale wateren, noch de getrokken grenzen zelf, zoals vastgesteld bij het decreet van 1935, in strijd zijn met het inter nationale recht. Van de twaalf rechters hadden er slechts twee een afwijkend oordeel en wel de Engelsman mr. Arnold D. McNair en de Canadees mr. J. E. Read. Zij menen, dat door de houding van Noorwegen het beginsel van de vrij heid der zeeën wordt aangetast en verdere inbreuken op de open zeeën door de kuststaten worden aangemoe digd. Met deze beslissing van het Interna tionaal Gerechtshof is thans een einde gemaakt aan dit geschil. Noorwegen zei het recht te hebben op een grotere zone voor de Noorse visserij dan de Britten van mening waren en een aantal Britse trawlers is in de loop der jaren door Noorse patrouillevaartui gen aangehouden. In 1935 werd door Noorwegen een koninklijk besluit uit gevaardigd, waarin voor het eerst de grenzen van de Noorse visserij-zone in he noordelijk deel van Noorwegen of ficieel werden vastgesteld. Deze gren zen waren gebaseerd op een viermijls zone van rechte basislijnen af. welke langs de uiterste punten van de Noor se eilanden en fjorden werden getrok ken. In gezelschap van zijn vriend Wim van Est is de beroemde Italiaanse renner Coppi gistermorgen in het „Heike" bij St. Willibrord op jacht gegaan. Er werden geen „bokken" geschoten. De Haagse politie heeft Dinsdagavond wederom een iitval gedaan in een speel- club. Ditmaal werden de leden van de club „Entre Nous" in hun onwettig spel opgeschrikt. Tafels, fiches en an dere attributen werden in beslag ge nomen, dertig personen zijn gearres teerd. Noordelijke lijst bevat naam van Nederlander ]N DE subcommissie voor de krijgsgevangenen hebben de delegaties van de verbondenen en de Noordelijken elkaar gisteren lijsten overhandigd met gege vens van de in hun macht zijnde krijgsgevangenen. De lijst der Noordelijken bevatte ongeveer 11.000 namen, waaronder 3100 van Amerikaanse soldaten en 1000 van andere geallieerde landen. Hieronder is de naam van een Nederlandse soldaat opgenomen. Een der krijgsgevangenen Is volgens deze lijsten de Ameri kaanse generaal-majoor William F. Dean, die sinds Juni werd vermist De door de V.N. ingediende lijst bevat 132.474 namen van gevangenen binden. Dat laatste nu is hun vaders duur komen te staan, want die moesten een flinke boete betalen. Maar de jon gelui maakten verleden week toch maar een geslaagde proefvlucht. Een Britse locomotief met straalaandrijving LIET MOET al een bijzondere verjaar- dag zijn, als hij genoemd wordt in dit rubriekje. Maar behalve de jaardag van Sinterklaas herinnert Theodoor u nu toch ook aan die van meneer Kurt Schmidt, een Hamburgenaar, die dezer dagen tachtig jaar wordt. Het is een doorgelicht. Vooi een maagzweerO is te Manchester gereed gekomen en hele leeftijd, vooral als men weet, dat Vijf jongens van veertien jaar, allen zal spoedig voor een proefrit worden af- de dokter hem destijds voorspeld heeft, wonend in Dundee (Engeland) hadden geleverd. Men neemt aan, dat het geval dat hij voor zijn twintigste jaar zou een zweefvliegtuig geconstrueerd, dat 90 mijl snelheid zal kunnen ontwikke- sterven. Behalve deze Kurt zijn er ze startten, door het achter een trein te ien. Een Britse firma heeft een schrijfbureau vervaardigd, waaruit (na een druk op 'n knopje) een schrijf- .idchine komt oprijzen. Desgewenst kan men ook een .inktpot, een puntenslijper, de telefoon of een dictafoon laten ver schijnen of verdwijnen. Theodoor zoekt iets, dat lastige klanten met een lichte vingerdruk in de vloer laat wegzinken. Dat kómt nog wel. Theodoor weet niet of er in West-Duitsland ook zo over de woningnood wordt geklaagd, als hier, maar wel weet hij, dat er in de eerste tien maanden van dit jaar 310.000 woningen werden voltooid. (Ja, vol tooid, staat er). Daar heeft men een heel ei in de hand. en wij zien een dop in de lucht hangen Men heeft er ons 55.000 per jaar belóófd.... nog meer ouwe taaien op de kleine aardbol. Uw lijfaap las een artikel over een meneer Hoggink in Zutphen, die op zijn drie en negentigste jaar vader is geworden van een welgeboren zoon. Zijn vrouw is dertig. Koning George van Engeland heeft de chirurg, die hem op 2 September geopereerd heeft, benoemd tot commandeur in de konink lijke orde van Victoria en hem tot rid der benoemd, waardoor hij het praedi- caat „Sir" mag voeren. O Een chirurg in Le Havre had een slechtere dag. Hij werd uit zijn ambt ontheven omdat hij een tang in de buikholte van een geope reerde patiïnt had laten zitten Het was al drie jaar geleden gebeurd en de patiënt merkte het pas, toen hij werd m „Geef gauw m'n pyama aan. 'k Heb geld nodig!" Opgaven niet gecontroleerd De lijst der Noordelijken loopt tot November, die der verbondenen tot 13 December. Men schat te Tokio, dat de communisten 70 tot 80.000 Koreanen en 12 tot 14.000 militairen van andere nationaliteiten hebben gevangen geno men. Na de uitwisseling der lijsten is de vergadering der subcommissie ver daagd voor bestudering der gegevens Volgens generaal Nuckols zijn de lijsten niet op juistheid getoetst, zodat vergissingen, onvolledigheden en on juiste toevoegingen mogelijk zijn. Zij zijn met straalvliegtuigen naar Tokio verzonden en zullen gerangschikt naar nationaliteit worden gepubliceerd. In Washington rijst thans de vraag: wat is er gebeurd met de negen dui zend Amerikaanse militairen, waarvan officieel is opgfgeven dat zij vermist zijn? Generaal Ridgway heeft, als ge meld, kortgeleden verklaard dat naar schatting zes duizend Amerikaanse militairen door de communisten zijn vermoord. Uit Tokio wordt gemeld, dat de naam van de Nederlandse kriigsgevangene op de lijst der Noordelijke delegatie voorkomende, Arie Bievcr luidt. Verdediging Midden-Oosten Afspraken bestaan reeds De Egyptische waarnemende minis ter van buitenlandse zaken. Ibrahim Farag Pasja, heeft onlangs met de Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Jefferson Caffery, besprekingen gehou den. Daarbij is de verdediging van het Midden-Oosten in het algemeen ter sprake gekomen. Farag was van mening, dat de lan der. in dit gebied zelf hun defensie moeten organiseren. Hiertoe is reeds een verdr.g voor wederzijdse veilig heid gesloten. Plan van actie uitvoerbaar In algemene lijnen zijn gisteren de doelstellingen op het stuk der bewape ning, zoals vastgesteld door de „com missie der wijzen", gepubliceerd. Het rapport beveelt maatregelen aan voor gezamenlijk optreden bij de productie- uitbreiding en ten aanzien van andere economische vraagstukken, die uit de verhoogde defensie-inspanning voort vloeien. Volgens Harriman. de voorzit ter van de coördinatie-commissie van de NAVO. is het mogelijk het plan van actie uit te voeren zonder onoverko melijke economische moeilijkheden. Generaal Eisenhower heeft Harriman met het door de commissie behaalde - resultaat gelukgewenst. Zij die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 31 DECEMBER a.s. verschijnende nummers De Directie

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1