Kwestie-„Blitar" hinderpaal voor de onderhandelingen met Indonesië De politieke commissie aanvaardt Westelijk ontwapeningsplan "V" A' Westelijke drie en Turkije wijzen Sovjet-bezwaren af Snellere verbinding met het Noorden GRATIS! VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wy sjinski heeft klachten over de Amerikaanse aggressie INDUSTRIEEL GARANTIEFONDS IS THANS IN VOORBEREIDING abonnement! P DIT BLAD Donderdag 20 Dec, 1951 148e Jaargang No. 300 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zaken worden op de spits gedreven" Agitatie over Nw-Guinea moet ophouden i Nota's zijn Dinsdag te Moskou overhandigd Sovjet-Unie toont geen belangstelling Monteur gedood door electriciteit Stad ten dele stroomloos Neemt nu een Rotterdam. STREKEN" u.a. Laat Tel. 2388 - Groene- Bl. 439 - OUDKAR- ,P U ZELF", Wester- niiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ns in de de lucht, daar, rechts van irendse en Rikki kij- ;t dak, dat zich flauw e regenlucht. Wat zij dat Rlkki de hand et te gillen. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per rn.m. Familieberichten 20 ct. p.man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. «NIET MET HET MES OP DE KEEL" j^E NEDERLANDSE regering heeft het blijkens een uiteenzetting van het ANP bijzonder hoog opgenomen, dat Indonesië het protest tegen het inbeslhg- nemen van wapenen aan boord van het s.s. Blitar heeft afgewezen. Deze maat regel is door de autoriteiten in Djakarta gemotiveerd met de mededeliug, dat liet hier geen doorvoer van wapenen, doch een invoer betreft; men beschouwt immers Nieuw-Guinea als Indonesisch gebied. In Den Haag is men van oordeel, dat hierdoor de zaken zodanig op de spits worden gedreven, dat het bijzonder moeilijk wordt om te gaan onderhandelen over „het opruimen van hinderpalen" voor de samenwerking tussen beide landen. De kans is zeer groot, dat hierdoor de onderhandelingen opnieuw worden vertraagd. QE STAND bij de onderhandelingen is thans aldus: De regering te Djakar ta heeft Zaterdag het antwoord van haar delegatie op de Nederlandse aide- memoire goedgekeurd. Nederland had opheldering gevraagd ten aanzien van de kwestie, hoe de Indonesische rege ring het verband zag tussen Nieuw- Guinea en het Uniestatuut. Hierop is thans geantwoord, dat wijziging van 't statuut in een internationaal verdrag een van de hinderpalen voor samen werking zou wegnemen, maar dat er nog een zou blijven bestaan, wanneer de kwestie-Nieuw-Guinea niet tegelij kertijd werd opgelost. DE VERVOERSSTAKING IN BERLIJN WERD AFGELAST Op het laatste nippertje is de sta king van het personeel der Westber- Innse vervoersdiensten en der stadsrei niging, welke hedenmorgen zou begin nen, door de vakbonden afgelast. Er werd n.l. overeenstemming bereikt over een duurtetoeslag van dertig tot veer tig mark, uit te betalen vóór Kerstmis. In Januari zal nogmaals een uitkering van tien mark worden voorgesteld. Daarmee is in feite het voorstel van het stadsbestuur aanvaard. De vakbe weging had toeslagen, variërend van 100 tot 164 mark geëist. De actie om vatte veertienduizend mark. - 'Mi8 Twee oude bekende uit Wereldoorlog II ontmoeten elkaar bij Parijs. Chur- emll werd bij zijn bezoek aan de SHAPE begroet door Generaal Eisenhower De verdediging van het Midden-Oosten Herinnering aan het verdrag met Duitsland.... rn WESTELIJKE mogendheden hebben de Sowjetunie doen weten, dat zij de Moskouse bezwaren tegen de voorgestelde verdedigingsorganisaties voor het Midden-Oosten niet delen. De nadruk wordt gelegd op het defensieve karakter van het ontworpen orgaan. De noodzaak van de nieuwe organisatie, zo heet het in de zeer krachtig gestelde Amerikaanse nota, is een gevolg van de spanningen in de internationale situatie, welke zijn veroorzaakt door de aggressieve daden van de Sowjetunie. £)E VIER nota's ook Turkije heeft op krachtige wijze het Russische protest beantwoord zijn Dinsdag avond door de diplomatieke vertegen woordigers der betrokken landen te Moskou aan Gromyko overhandigd. Ze Vertonen alle wezenlijke overeenkomst. Uiteengezet wordt, dat het de bedoe ling is. een op vrijwillige samenwer king berustende verdedigingsorganisa tie te stichten en de staten van het Midden-Oosten te helpen bij het be waren van hun onafhankelijkheid In de Amerikaanse nota wordt ver der nog herinnerd aan een Duits Russische overeenkomst uit 1940. Daar in is o.m. afgesproken, dat „de Sovjet- Unie een basis zal kunnen inrichten voor land- en zeestrijdkrachten in de nabijheid van de Turkfe zee-engten en dat het gebied ten Zuiden van Batoem WsjeAfreAicfat Verwachting tot Vrijdagavond. Zwakke tot matige wind ruimend naar noordelijke richtingen, latei veranderlijk. Wisselend bewolkt met enige regen of motregen. Weinig verandering in tempera tuur. Vrijdag (kortste dag): Zon op 8.46. onder 16.30. Maan op 0.00, onder 12.25. en Bakoe in de richting van de Perzi sche Golf erkend wordt als het cen trum van de aspiraties van de Sovjet- Unie". De Russische politiek is thans nog onveranderd. De- Russische waarschuwing aan de staten van het Midden-Oosten wordt een „inmenging in de interne zaken dezer landen" genoemd. Hierover is na beraad in de Neder landse regering nadere opheldering ge vraagd. Den Haag wil bepaald niet. dat de agitatie inzake Nieuw-Guinea voort duurt. wanneer eenmaal de unie is op geheven Er bestaan bovendien voor Nederland nog andere hinderpalen voor een goede samenwerking, te weten de onbevredigende rechtspositie van de Nederlanders inIndonesië, welke tot uiting komt in de- vele arrestaties, de moorden op vele Nederlandse staats burgers, en de felle redevoeringen van president Sukarno tegen Nederland. Al deze zaken dienen naar het oor deel van Nederland eveneens ter con ferentie te worden besproken. pjE KANS is niet gering, dat (le affaire- Blitar een herhaling zal heieven. Momenteel is n.l. de Talisse met 170 ton wapenen onderweg naar Nieuw-Guinea. Het kan elk ogenblik in Djakarta als tussenhaven binnenlopen. Nu heeft de Nederlandse regering aan Iiulonesie verzocht, om hangende een beslissing over de lading van de Blitar de wape nen aan boord van de Talisse niet in beslag te nemen. In Djakarta stelt men zich op het standpunt, dat men hiertoe gerechtigd is, omdat er voor de doorvoer geen vergunning aan de militaire autoritei ten is gevraagd. Een Nederlands be roep op het verdrag van Barcelona van 1921 over wapendoorvoeren wordt niet erkend, omdat toentertijd Nederlands- Indie nadrukkelijk van de toepassing is uitgezonderd, zodat ook Indonesië niet gebonden is. De hoge commissaris, de heer Lam ping, heeft Dinsdag met vice-premier Suwirjo over de lading van de Talisse gesproken. Er is nog niet beslist, wat er met de wapenen zal gebeuren. De Perzische olie Volgens de voormalige Perzische plaatsvervangend premier, Fatemi. heeft de Sowjetunie niet getoond inte rest te hebben voor aankoop van olie in Perzie. Polen en Tsjechoslowakije hadden ieder voorgesteld ongeveei 509.000 ton olie te kopen. Abbas Mazda, olie-adviseur van de Perzische regering, heeft verklaard, dat de Sowjetunie als zij e3 Perzische olie zou willen kopen, bijn geen tanksche pen heeft om die olie te vervoeren. Zelfs met Russische hulp zal het niet mogelijk zijn om meer dan een mil lioen ton per jaar in spoorwagons te vervoeren. Ongeval te Rotterdam Gistermiddag heeft zich in een hoofd- sehakeigebouv.' van de electrisehe cen trale te Rottere1 im een tragisch onge luk voorgedaan, dat het leven kostte aan een 49-jarige electromonteur. De man was in het gebouw met een Stof zuiger bezig. Vermoedelijk kwam de stofzuiger in aanraking met de hoofd- spannings-schakelaar, waardoor kort sluiting ontstond. De man kreeg een stroom van 17.000 volt door het lichaam en was op slag dood. De kortsluiting veroorzaakte brand in een isolator. De brandweer kon het vuur spoedig blus sen. Een deel "an Rotterdam-Zuid is door het droevige ongeval een uur lang stroomloos geweest. Ook het tramver keer ondervond gedeeltelijk vertraging. Een arbeider op een steenfabriek te Lienden is door de sneldraaiende as van een machine gegrepen. Zeer zwaar gewond werd hij naar een ziekenhuis te Tiel overgebracht. De oekenue aut.o-retMer fi.ua Bira is volgens clu BoedliisUsclie rite op de avibassade van Siam te Parijs in het huvTelijk getreden met mej. Celia Ho ward uit Buenos Aires Electrificatie Amersfoort-Zwolle gereed (Van onze speciale verslaggever) Op 7 Januari verschijnt er een wijzigingsboekje van de Ncd. Spoorwegen, dat uit niet minder dan 104 pagina's bestaat. Twee-en-twintig tabellen van de Win- terdienst, die in October j.l. inging zijn namelijk veranderd en deze gewijzigde dienstregeling gaat 7 Januari in. De aanleiding tot deze maatregel is dc ingebruik neming van het traject AmersfoortZwolle, als clcctrisch baanvak. Dc reisduur op dit 64 km lange traject wordt hierdoor 8 a 9 minuten bekort. Doch dank zij deze electrificatie zal dc reiziger uit Holland 26 minuten vroeger in Groningen kunnen zijn of 20 minuten vroeger in Leeuwarden. Het belangrijkste is evenwel, dat de verandering een enorme kolenhesparing oplevert. Tegen zomer Diesels op lijn Enkhu'zen-Purmerend? Dc politieke commissie der Verenigde Naties heeft gisteren met 44 tegen 5 stemmen en 10 onthoudingen de resolutie aanvaard, waarin de Westelijke ont wapeningsplannen zijn vervat. De resolutie gaat nu naar de Algemene Vergade ring. Zij voorziet in de vorming van een ontwapeningscommissie onder verant woordelijkheid van de Veiligheidsraad. Aangedrongen wordt op een interna tionale ontwapeningsconferentie, wanneer de commissie voldoende met haar werk is gevorderd. Een Russisch amendement, dat een onvoorwaardelijk verbod van atoomwapenen alsmede dc eis tot verlaging van de bewapening van de Grote Vijf met een derde inhield, werd met dezelfde stemmenverhouding ver worpen. De tweede politieke commissie heeft met 45 tegen 6 stemmen en acht ont houdingen het voorstel tot vorming van een commissie voor een onder zoek naar de omstandigheden voor ver kiezingen in geheel Duitsland goedge- Veiligheidsraad bespreekt Italië s aanvraag De politieke commissie is in haar middagzitting begonnen met een uitge breid debat over de Russische klacht tegen Amerikaanse aggressieve daden en inmenging in de binnenlandse zaken van andere landen. Wysjinski had felle critiek op de Amerikaanse wet op de wederzijdse veiligheid „en schen ding van het internationale recht" en kondigde een resolutie aan, om deze in strijd met het Handvest te verkla ren en maatregelen tot wijziging van de toestand van Amerika'te verlangen. De Amerikaan Mansfield sprak alle klachten tegen en noemde de gewraak te wet een voorbeeld van de Ameri kaanse politiek tot opbouw van een sterke en gezonde internationale ge meenschap. keurd. De commissie moet vóór 1 Sep tember verslag uitbrengen. Men meent, dat zij niet aan het werk zal gaan, wanneer zij in de Oostzone niet wordt toegelaten. De Veiligheidsraad is bégonnen met de bespreking van Italie's aanvraag voor het lidmaatschap. Rusland heeft een resolutie voorgesteld, waarin tot toelating van een groot aantal nieuwe leden, w.o. Italië, wordt besloten. De Amerikaan Groos leidde hieruit af, dat Rusland tegen toelating van Italië zal stemmen, tenzij alle andere candidaten tegelijk zouden worden toegelaten. De vergadering is verdaagd voor bestude ring van het voorstel. De Britse eerste minister Chur chill en de minister van buitenlandse zaken Eden zijn gisteren van hun be zoek aan Parijs in Londen terugge keerd. Het resultaat van twee jaar onderhandelen Honderd millioen uit de tegenwaarderekening Zoals minister Van den 1 rink reeds in de Tweede Kamer heeft medege deeld, is er met de ECA, de administra- W7IE KENT NIET de beroemde opera Faust, vrienden? Faust, die zijn ziel aan de duivel verkoopt en op de vuist gaat met Valentjjn, die hij doodt De Nederlandse Opera heeft Faust in Amsterdam weer tot leven gewekt maar ditmaal in zulk een hevige mate dat het ganse publiek de griebels ovet dt grabbels voelde lopen. Immers, in de vierde acte, greep Faust naar het rapier, teneinde Valentjjn na een kort stondig gevecht naar de eeuwige jacht velden te verwijzen. Tijdens de uitvoe ring van eergisteren was Faust er ech ter zo „in", dat hij Valenti'n per onge luk een steek in zijn kaak gaf. Het bloed guste over het toneel. Valentijn (die gestorven moest zijn), krabbeld< weer overeind, maar zong ondanks d( snee in zijn gezicht de gehele sterf scène uit Achter de coulissen heeft eet dokter Valentijn in de zwachtels gezet Nog een bof, dat hij na zijn heldhaftige dood niet meer behoefde op te komen 0 In Linz, welke stad in Oostenrijk ligt, had een dronken meneer „Heil Hitier' geroepen. Hij kreeg een half jaar p In Australië heeft men de sporen gevon den van kolossale voorhistorische bees ten, zoals reuzen-kangoeroes. „Vrede JCcPii B&AJbeJfc milium op Aarde", roepen de laarlandse va.» verenigingen, die een staking van het overheidspersoneel hebben uitgeroepen voor het verkrijgen van een Kerst gratificatie. De schatkist van het land gelenhaar, kerstmannetjes vredes-Stalientjes voor de kerstboom! laat zulke welbehaaglijke daden niet toe, maar de vakverenigingen schreeu wen door. q De afgelopen week heeft de politie van Indianapolis driemaal het loketje geopend voor een meneer, die een houten been als gevonden voor werp kwam aangeven. De eigenaars hebben zich nog niet gemeld. n In het kleine kroegje van Charles Racanelli te Chicago heeft een onguur type inge broken. Hij stal 300 dollar, een kist met flessen likeur ende geweldige Deense dog, die als waakhond in de zaak was gestationneerd. j-j Tijdens de behandeling van een rechtszaak te Augusta (ook al in Amerika), werd een helderziende gehoord, om uit te vin den waarom twee jagers op elkander hadden geschoten. n De bekende dan seres Carolina Hall is in Boston gesig naleerd achter een tafel, waarop: twee uitsmijters, een glas cider, zeven cro- quetten, een broodje kaas, vier stukjes toast, twee porties aardbeienpudding een stuk kaascake, twee mokkagebak jes, een huzarenslaatje, plus een kop koffie. Maar ze zei tegen de ober, dat ze in de koffie geen suiker en melk vi 1de, omdat ze anders te dik zou wor den. tie van de Marshallhulp, overeenstem ming bereikt over de vorming van een industrieel garantiefonds. Hiervoor zal honderd millioen gulden uit de tegen waarde-rekening worden bestemd. De besprekingen hierover hebben bijna twee jaar geduurd. Het fonds zal worden gesticht, omdat zich in de laatste jaren ingrijpende wijzigingen op de kapitaalmarkt heb ben voorgedaan. Een steeds groter deel van de nationale besparingen vloeit naar de verzekeringsmaatschappijen en soortgelijke instellingen, die er uiteraard niet voor voelen, hun geld te steken in emissies, waaraan een zeker risico is verbonden. Daardoor moet het bedrijfsleven een deel van zijn inves teringen uit leningen bestrijden, het geen onjuist is. Om hierin verandering te brengen wordt het fonds gesticht. Het zal echter alleen worden ingescha keld voor investeringen die voor de Nederlandse economie van primair be lang zijn. De nodige voorstellen zullen binnenkort bii de Staten-Generaal wor den ingediend. SCHIPHOL WEER „DICHT" Schiphol zat ook gisteravond als ge volg van de zware mist weer geheel dicht. Geen enkel vliegtuig kon landen of opstijgen. Het vertrek van het emi grantentoestel naar Australië, is daar om uitgesteld tot morgenavond. Egypte erkent de nieuwe staat Libye en koning Mohamed Idriss El Mahdi el Senoessi. Vermoedelijk zal dit jaar, zoals reeds gemeld, het reizigers vervoer niet be hoeven te worden ingekrompen. De electrificatie van het Nederlandse spoorwegnet sinds Mei 1949 op die datum waren de spoorwegverwoestin gen uit de Duitse tijd volledig hersteld en was weer het eerste nieuwe werz gereedgekomen heeft een besparing gègeven van ongeveer 350.000 ton ko len per jaar. „De voorraden zijn thans iets groter dan verleden jaar", zo heeft ir. F. Q. den Hollander, de president directeur van de Nederlandse Spoor wegen, medegedeeld op een gisteren te Utrecht gehouden persbijeenkomst. De gestegen kosten Met ingang van de Zomerdienst 1952 zal ook de- eleetrificering van het baan vak ZwolleGroningenLeeuwarden, gereedkomen. Daardoor zal nog meer Diesel-electrisch materieel vrij komen, zodat we tegen die tijd maar zullen re kenen op totale verbetering van het Noordhollandse net. Niet alleen dus op het traject AlkmaarDen Helder, maar ook op dat van PurmerendÈnkliuizen, dat thans nog geen verbetering zal on dergaan. Ir. Den Hollander heeft tevens ge releveerd, dat de Spoorwegen een ne- viedigend jaar kunnen afsluiten. De materialen en kosten zijn echter enorm gestegen. Voor 1952 wordt de situatie dan ook minder rooskleurig ingezien. Ook hier benadrukte de heer Den Hol lander nog eens. dat het grote aantal overweg-ongevallen geweten moet worden aan slordigheid en onoplet tendheid van het gewone verkeer. Zelf heeft de president-directeur de zer dagen kunnen constateren, dat in de nabijheid van Roermond automobi- isten en wielrijders eenvoudig-weg door een rood flikkerlicht reden. Per soonlijk had hjj de onvoorzichtigen over hun weergaloze nonchalance on derhouden. „VAN JULIANA TOT JULIANA" TROK 20.000 BEZOEKERS De reizende tentoonstelling „Van Ju liana tot Juliana" welke op 9 November op het paleis Soestdijk haar tocht door het land is begonnen, heeft reeds twin tigduizend bezoekers getrokken. Vooral de scholen tonen grote belangstelling voor deze expositie. Zij, die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 31 DECEMBER a.s. verschijnende nummers De Directie

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1