Kwestie-„Blitar" is slechts bijzaak Luchtbrug voor transport van de krijgsgevangenen GRATIS! VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Mr. D. U. Stikker bij Anthony Eden Algemene Vergadering stelt een commissie voor Duitsland in Onafhankelijk Libye ontvangt de steun der Westelijke landen ER MOET MEER VEEVOEDER IN ONS LAND VERBOUWD WORDEN abonnement i Vrijdag 21 Dec. 1951 T48e Jaargang No. 301 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Oplossing mogelijk na verbetering der verhouding Nederland-lndonesie Officieel Djakarta hult zich in stilzwijgen Belg ie staakt export naar Marshall-landen Vliegers van Air France in staking gegaan Drie doeken van v.Gogh gevonden? In oude kast te Breda KABiNETSWIJZIGING IN BELGIE AANSTAANDE „Miss Holland" verliest kort geding Publicatie in dagbladen diende algemeen belang Noordelijk protest tegen drie punten Op de voorraden wordt thans ingeteerd KoaI ReAieJü Dakpannenfabriek in de brand gestoken? Daders van overval voor de rechtbank De bakkers verhogen hun broodprijzen Deens sch'p op Pacific in lichter laaie Vier personen werden door bende vermoord Neemt nu een BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15woor- ien 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Oud - premier Naisir: „Ga niet op zijpaden'' 0E INDONESISCHE oud-premier Mh. Natslr heeft in een gesprek met Aneta verklaard, dat de kwestie-Blitar de besprekingen tussen Nederland en Indo nesië in de war dreigt te sturen. In dat geval zou men zich op zijpaden begeven. Deze kwestie immers is zo goed als verschillende andere bronnen van spanning een manifestatie van het grondprobleem: het geschil over het grondgebied en de verhouding tussen beide landen. Tot de oplossing hiervan dienen beide lan den zich dan ook te beperken. De andere moeilijkheden zullen dan automatisch ophouden te bestaan. Officieel Djakarta heeft zich nog in geen enkele zin uitgelaten over de voornemens die men zou kunnen heb ben ten aanzien van de lading van de Talisse, die met 170 ton wapenen en munitie voor Nieuw-Guinea aan boord in Tandjong Priok ligt. De vier minis ters, die met deze zaak te maken zou den hebben, zijn geen van allen in de hoofdstad. Gesprek over Europees leger De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft Donderdagavond zijn Britse collega Anthony Eden op diens departement bezocht. Men is van mening dat minis ter Eden van deze gelegenheid gebruik heeft gemaakt om zijn collega Stikker in te lichten over de door hem te Pa rijs met de Franse premier en minister Schuman gevoerde besprekingen met name over Engelands standpunt t.a.v. bet Europese leger. Minister Stikker zal namens Neder land de van beslissende betekenis zijn de ministersconferentie, die Donderdag a s. te Parijs over de instelling van een Europees leger zal worden gehouden, bijwonen. Op deze bijeenkomst zal worden gepoogd de verschillen van in zicht terzake tussen de Benelux-landen enerzijds en Frankrijk, West-Duitsland en Italië anderzijds, te overbruggen. Geen invloed op uitvoer naar Nederland Naar uit Brussel Wordt bericht zou tl Belgische regering besloten hebben te uitvoer naar de landen van de OEES binnenkort voorlopig stop te zetten. Ill besluit houdt verband met de zeer omvangrijke crediteurpositie van Bel- gië in de Europese Betalings-Unie. De Belgische regering zou echter bestaan de verdragen zoveel mogelijk willen eerbiedigen. De Belgische uitvoer naar Nederland zal hierdoor niet worden getroffen. In Den Haag is medegedeeld, dat de Indonesische verklaring welke wij gisteren publiceerden enige onjuist heden bevat. Indonesië heeft doen we ten, dat de doorvoer van' wapenen slechts mogelijk is met toestemming van de Indonesische minister van de fensie. Dit echter heeft slechts betrek king, zo zegt Den Haag, op de invoer en op het binnenlandse vervoer. Wa penen, die niet voor Indonesië bestemd zijn, behoeven dus geen vergunning. Bovendien wordt ontkend, dat Indo nesië zou zijn uitgezonderd van het verdrag van Barcelona. Bij de onderte kening van het verdrag is geen enkel voorbehoud gemaakt, zodat het gold voor het gehele Koninkrijk der Neder landen, dus ook voor Nederlands-Indië. Tijdens de voorbesprekingen met de staatssecretarissen Blom en Goetzen zijn niet-onbevredigende vorderingen gemaakt wat betreft de agenda voor de eigenlijke onderhandelingen met Indonesië. Deze zullen intussen, naar men verwacht, niet voor begin Januari 1952 aanvragen. Griekenland wordt lid van de Veiligheidsraad Polen weigert medewerking De Algemene Vergadering der Ver- Verenigde Naties heeft gisteren met 45 tegen 6 stemmen en 8 onthoudingen het voorstel van Amerika. Engeland en Frankrijk aangenomen, om een com missie van onderzoek in te stellen. Deze zal de mogelijkheid van verkie zingen in geheel Duitsland moeten na gaan. De commissie zal. zich vestigen in West-Berlijn en bestaan uit verte genwoordigers van Brazilië, Nederland, Pakistan, Polen en IJsland. Polen heeft weliswaar medegedeeld, dat het geen zitting zal nemen, maar in V.N.-kringen verwacht men, dat het nog wel van gedachten zal veranderen. Tegen het instellen van de commis sie hebben de landen van de Cominform en Israël gestemd, het laatste, omdat niet verwezen was naar de noodzaak, om ex-nazi's van leidende posten te Het vliegend personeel van de Fran se luchtvaartmaatschappij „Air France" is voor drie weken in staking gegaan. De staking betreft alle passagiersdien sten behalve die op het Verre Oosten (vooral Indo-China). Het personeel wenst hogere lonen, betere arbeidsvoor waarden en een pensioenfonds. Demontage van robots Een groep leden van de Westduitse Bondsdag is bezig aan de verandering van de opleiding voor Duitse soldaten, teneinde „de historische Duitse robot soldaat te veranderen in een strijder met een onafhankelijke geest". Frederik de Grote van Pruisen was de man, die de „Kadaverdisziplin" in voerde. In parlementskringen werd verklaard, dat het nieuwe leger geen uren zal verdoen aan onnodig drillen. Eén van de belangrijkste maatregelen zou zijn het afschaffen van de onnodige straffen en willekeurige, vermoeiende oefeningen. In ruil voor militaire steunpunten Wanneer Libye op 24 December on afhankelijk wordt, zullen Engeland, Amerika en Frankrijk het nieuwe be mind de nodige steun blijven verlenen. Er zullen de nodige verdragen voor we derzijdse hulpverlening worden geslo ten, die voor wat Engeland aangaat voor den in dekking van de oude begro- ttogstekorten ten belope van meer dan anderhalf millioen pond sterling. Verder zullen Amerika en Engeland militaire eenheden in de nieuwe staat mogen legeren Engeland zal in Libye Eenheden van het leger en van de luchtmacht stationneren. De Franse troepen in Fezzan zullen eveneens °P grond van verdragen. op hun pos ten gehandaafd blijven en Amerika streeft er naar, het gebruiksrecht van de grote luchtbasis bij Mehalle te be houden. Verwachting tot Zaterdagavond: Vanavond en vannacht op vele plaatsen vorming van mist of laaghangende bewolking, Morgen overdag plaatselijke opklaringen Geen regen. ZATERDAG: Zon op 8.46. onder 16 30 Maan op 1.14. onder 12 35 Egypte heeft in de speciale politieke commissie der VN aangedrongen op te rugroeping van commissaris Pelt uit Libye. Hij zou verslag moeten uitbren gen over „het regime van terreur", dat de door Engeland gesteunde regering heet uit te oefenen. verwijderen. Wysjinski noemde de com missie een in het gelaat van Duitsland geslingerde belediging. Negentien stemmingen zijn nodig ge weest, om de derde vacature in de Vei ligheidsraad vervuld te krijgen. Ten slotte is toch Griekenland gekozen. Wit Rusland was de andere can.didaat'voor deze plaats. In een oude eiken kast heeft de heer J. Schaik te Breda dezer dagen een drietal schilderijtjes gevonden, waar van het niet is uitgesloten dat Vincent van Gogh ze heeft gemaakt. De doek jes hebben er dertig jaar gelegen. De heer Schaik heeft contact gezocht met ir. V. W. van Gogh te Laren, de neef van Vincent. Deze acht het inderdaad niet onmogelijk, dat deze stukjes door zijn oom zijn geschilderd. Een nader onderzoek zal hier het bewijs moeten leveren. Waarschijnlijk heeft de overleden echtgenote van de heer Schaik de doek jes indertijd van een kunstschilder ge kregen, die een tijdlang onderdak bij hem had gevonden. Deze schilder heeft een tijdlang werk van Van Gogh, dat door talloze omzwervingen beschadigd was, hersteld. Lijsten van de Noordkoreanen kloppen niet Geen gegevens verstrekt over 90°|o der vermisten Het Amerikaanse achtste leger wil een luchtbrug tol stand brengen om aiie geallieerde krijgsgevangenen naar Japan te vervoeren ais zij krachtens een wapenstilstands-overeenkomst worden vrijgelaten. Het leger treft ook voorbe reidingen voor het eventuele transport naar het Noorden, van Chinese en Noord- koreaanse krijgsgevangenen. Aangezien van Noordelijke zijde was geklaagd, dat de door de geallieerden verstrekte lijsten van krijgsgevangenen in het Engels gesteld waren, hebben de verbondenen beloofd een in het Chinees en Koreaans gestelde lijst tegen Kerstmis te overhandigen. Een groep officieren van do generale staf der verbonden legers is belast met de bestudering van de hangende geschilpunten met betrekking tot de wijze waarop de wapenstilstands-ovcreen- komst moet worden toegepast. Aan de door de Noordelijken verstrekte lijsten schijnt het een en ander te mankeren. Ze bevatten geen gegevens over bijna 90% van de vermiste manschappen der V.N. Men zal een onderzoek instellen omtrent die gevallen, die op de Noordelijke lijst voorkomen en in de registers van het Amerikaanse leger ais gesneuveld staan opgetekend. Volgens sommige katholieke Bel gische dagbladen zou men nog voor de Kerstdagen een interne wijziging in de bomogeen-kathoiieke regering-Pho- lien mogen verwachten. Eerste minister- Pholicn zou gezwicht zijn voor de aan drang van de C.V.P. om zich terug te trekken. Eer der ministers van het huidige bewind in dit verband worden de namen genoemd- van de minister van onderwijs Pierre Harmei en van de minister van financiën, Jean van Houtte zou belast worden met een herverdeling der portefeuilles. Ook zou men een extraparlementaire deskundi ge in het nieuwe kabinet willen opne men. Het bemiddelingsbureau „Miss Hol land", dat zich bezighoudt met plaat sing van huishoudelijke hulp in Cana da, heeft zijn kort geding tegen de stichting Centrale Landbouwemigratie en de dagbladen De Tijd en de Tele graaf verloren. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. Thöne, heeft overwogen, dat de op initiatief van de stichting in beide dagbladen ge plaatste waarschuwing was gedaan in het algemeen belang en Miss Holland veroordeeld tot betaling der kosten van het geding. In een verhit debat hebben gisteren de geallieerde en Noordelijke leden van de sub-commissie voor de regeling van de wapenstilstand op K-orea, het com munistische voorstel besproken, dat de aanleg van vliegvelden zou moeten worden voortgezet tijdens een wapen stilstand. De geallieerde woordvoerder zei, dat de geallieerden hun argumen tatie hebben gebaseerd op het feit, dat de Noordelijken momenteel geen ge schikte vliegvelden op Korea hebben. De Noordelijken protesteren verder tegen de volgende punten: het inspec teren van andere plaatsen dan eigen lijke „toegangshavens" en het verrich ten van luchtwaarneming. Begeleid door zijn Holl. raadsman Dr. J. H. Arnold ging Christiansen naar Innien, Schleswig, waar hij zijn familie vond. Christiansen wordt begroet door zijn schoonzuster en zijn zoon. Minister Mansholi waarschuwt de boeren Inkrimping veestapel anders onvermijdelijk Minister Mansholt heeft gisteren de boeren gewaarschuwd, dat er aan inkrim ping van de veestapel en met name van de pluimveestapel niet zal zijn te ontkomen, wanneer in de komende twee jaar de eigen productie van veevoeder niet belangrijk wordt uitgebreid. Voor 1952 kunnen, door een belangrijke inte ring op de door de regering aangelegde voorraad voedergranen, de rantsoenen worden gehandhaafd, voor 1953 is de toestand volkomen onzeker. hiervan het gevolg. Wij kunnen maar een keer op onze voorraad interen en dat gaan we nu doen. 200.000 ton zul len worden opgenomen. De overige 200.000 ton moeten in reserve blijven. Spr. drong er met klem bij alle boe- renorganisaties op aan, dat zij samen met de overheid in het belang van de boer zullen werken. De stijging van de eigen veevoerproductie verloopt nog te traag. De bewindsman voerde het woord op een vergadering van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" te Amsterdam. Hij zette bij die gelegenheid uiteen, dat de import van voergranen bij voor de oor log aanzienlijk was gedaald, n.l. van 1.3 millioen tot 800.000 ton. Indien in Amerika en Canada een misoogst zou optreden, zouden er ook voor ons grote moeilijkheden ontstaan. Invoer van 800.000 ton graan is trouwens door de dollarschaarste onmogelijk. Er zal nu 400.000 uit niet-dollargebieden worden betrokken. Overigens eist dit program nog te veel dollars en daarom gaan wij interen op de voorraad. Buiten de dol- larmarkt is maar zeer weinig aankoop mogelijkheid en prijsstijgingen zijn BllllllllilllllllllllllllIjlllllllllllOlllllllllllllllllllllltlllIhlIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHIIIItl hoord van bommen als beveiligingsmid. del tegen ontploffingen? Nou, ze zijn er hoor. Twee Britse uitvinders hebben r\E BOUW-ELLEND.'i maakt het voor vele Nederlandse kindertjes moeilijk om het onderwijs te volgen. Gelukkig weet Theodoor raad, vrienden. Gij allen hebt immers de compensatie-uit kering ontvangen? Welnu, gebruikt deze voor een wereldreis voor uw kin deren, zod„t ze althans aardrijkskun- TT dige kennis opdoen. Dat heeft ook de hf' dmg geconstrueerd. Het n k> groot nerikaanse meneer "ean gedaan. Z.in ala een kleme ™elo?° en het °ntPloft negenjarige dochter maakt een wereld- z°dra ecn gevoelig diafragma - dat een reis, teneinde te leren hoe de aardbol er uitziet. E~" Italiaanse chemicus, Giovanni Pauletta is gestorven aan een medicijn, dat hij zelf had uitgevonden. Proefdieren kwamen het geneesmiddel zonder complicati s te bo 'en. De for mule van het spul is (gelukkig maar) niet bekend. Honderdvijftig gloed- brand-hagel-spiksplinternieuwe Ply- mouth-automobielen zijn van het dek van een rivierschip te Golconda (Illi nois) door de gladheid te water gegle den. Daarmee verdween 300.000 dollar in tien meter diep water Radio Mos kou meldt, dat het om en bij de Zwarte Zee lekker zacht weer is. doch dat tn het Noorden van de Sowjet-Unie een koudegolf heerst. Hebt u weieens ge- In 's Gravendeel is-ie weer voor de bakker explosje in 1/1000 seconde kan waar nemen wordt beroerd. De gassen, die de bom dan ontwikkelt maken onmid dellijk een eind aan de ontploffing (van dat andere natuurlijk). De bom zal ge bruikt worden in vliegtuigen en in de kolenmijnen. Twee Engelse groot meesters op het stuk van „planning" hebben de Londense gemeenteraad een plan voorgelegd ter verbouwing van de wereldstad. Het plan tracht de vier traditionele gebreken van een wereld stad: verkeersstremming, slechte behul- ring, gebrek aan open ruimte en het probleem van fabrieken in woonwijken op te lossen. Het program, dat in 20 jaar zou moeten worden uitgevoerd kost totaal niet meer dan 540 millioen Pond Sterling. Maar daarvoor wordt dan ook East End volledig gesloopt en her bouwd en komt er een luchthaven voor hefschroefvliegtuigen. Te Nashville, in de Amerikaanse staat Tennessee had den drie mannen een kist vol bijbels gestolen. Toen ze voor de rechter kwamen adviseerde het nlaatseliike bij belgenootschap de kadi: „Laat hen gaan en geef elk van hon een Nieuw Testament". Directeur en bedrijfsleider in arrest gesteld In de nacht van 19 op 20 November j.l. brandde de dakpannenfabriek „Achlum", in de omgeving van Achlum tot de grond af. Ook de woning van de bedrijfsleider en veel van zijn huisraad gingen daarbij verloren. Men heeft termen gevonden, om zo wel de directeur, de heer Rwonende te Groningen, als de bedrijfsleider, de heer Van der G., in hechtenis te nemen op vermoeden van opzettelijke brand stichting. 72-jarige schoenmaker berooid Voor de Rotterdamse rechtbank is de zaak behandeld tegen vijf personen, die betrokken zijn geweest bij een roof overval op een 72-jarige schoenmaker, op 24 Februari van dit jaar. Twee van hen, een 20-jarige schilder en een 24- jarige metaalbewerker hadden de over val gepleegd en de oude man met een zandzak bewusteloos geslagen. Het slachtoffer werd ernstig aan het hoofd gewond en moest een oog missen. De buit, 1200 gulden, werd verbrast. De drie anderen waren de „tipgevers"' ge weest". De schilder hoorde vijf jaar gevange nisstraf tegen zich eisen. Voor de me taalbewerker werd vier jaar met af trek gevraagd. Tegen twee tipgevers requireerde de officier twee jaar met aftrek en tegen de derde één jaar met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. Actie te 's Gravendeel De bakkers in 's Gravendeel hebben eigenmachtig de prijzen van het volks- witte en -volksbruinbrood met een cent verhoogd tot een en dertig cent per achthonderd gram. De door de regering toegestane broodprijs achten zij niet lonend. De actie wordt onder steund door de Zuidhollandse Bakkers- bond en is bedoeld als een protest. An dere middelen hebben gefaald. Frankrijk heeft zijn militaire be groting voor de eerste twee maanden van het volgend jaar met twintig pro cent verhoogd. Verdere beslissingen vallen in Februari. Elf opvarenden vermist Op ongeveer drie en een halve mijl ten Westen van de Columbiarivier is brand uitgebroken aan boord van het Deense stoomschip Erria, dat met 108 personen aan boord op weg was van Portland naar San Francisco. Binnen een half uur na het ontdekken van de brand stond het schip in lichterlaaie. Elf van de opvarenden worden thans nog vermist. De anderen zijn door man schappen van de Amerikaanse kust wacht en door vaartuigen in de nabij heid gered en aan land gezet. De mees ten hebben al hun bezittingen ver loren. De onrusl op Java De administrateur van de onderne ming Mandaling in de omgeving .van Sukabumi, de heer G. E. Beekom, is Dinsdag door een bende beschoten. Hij zelf, twee leden van de APRI en een dessawacht werden doodgeschoten. La ter vermoordden de bandieten ook nog een lid van een- politie-eenheid. hulp kwam verlenen. die Zij die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 31 DECEMBER a.s. verschijnende nummers De Directie

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1