Nijverheidsonderwijs in de Tweede Kamer Partij van de Arbeid heelt een nieuw sociaal plan MAN SCHOOT ZIJN VROUW NEER EN DOODDE DAARNA ZICHZELF Oudorps Raad kwam op een besluit terug Opheffing van Radio Philharmonisch Orkesi bepleit JEHOVA-GETUIGEN VRIJGESPROKEN Nederlandse Bank hervat termijntransacties Overleg over behoud van Uitgeester klok Journalist beledigde r.k.-geestelijkheid John Lewis wil lagere] steenkolenprijzen Amerika antwoordtopde Russische protestnota te leiding van productie en investeringen Bouwkas Grotere bevoegdheden voor Gen. Eisenhower VRIJDAG 21 DECUMilEK 1951 Begroting O. K. en W. onder het mes i; Gistermorgen deed de Meervoudige Kamer te Alkmaar uitspraak in de zaak tegen Napoleon J. K. en Dirk J. S. beiden uit Haarlem. De officier had jieze verdachten ten laste gelegd dat zij opzettelijk niet hadden voldaan aan de oproeping van de indelingsraad om zich te Heiloo voor de militaire dienstplicht te laten keuren. Door beide verdachten werd aangevoerd dat zij in de vgronderstel- Iing verkeerden dat zij niet aan de op roeping gehoor behoefden te geven daar op de kaart een clausule voor kwam waarin was bepaald dat, zij die een godsdienstig beroep uitoefenden of daarvoor werden opgeleid van de mel dingsplicht ontheven waren. Zowel K. als S. merkten op dat zij er hun be roep van maakten als Jehova-getuige hun geloofsovertuiging te prediken. De rechtbank meende dat de verdachten diende te worden vrijgesproken daar zij als evangelisten dienden te wor den aangemerkt en toch dus dien over eenkomstig niet opzettelijk aan de mel dingsplicht hadden ontrokken. Vorige week eiste de officier tegen een ieder een boete van f 100 subs. 40 dagen. De Nederlandse Bank heeft met In gang van heden de aan- en. verkoop van vreemde valuta's op termijn her vat. Evenals tot dusverre moeten de deviezenbanken haar transacties met cliënten oversluiten bij de Nederlandse Bank. Wel wijken de koersen voor sommige geldsoorten iets af van die welke voor 17 dezer werden genoteerd. Zo nodig zullen de koersen van tijd tot tijd worden herzien. De maximum looptijd van termijncontracten is te ruggebracht van twaalf op zes maan den. Verlenging is mogelijk. Tot nader order zullen op termijncontracten geen vooruitbetalingen meer behoeven te worden verricht. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Rutten, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wiens begroting dezer dagen in de Tweede Kamer behandeld wordt, slaakte reeds in de nacht van Woensdag op Donderdag de verzuchting, dat het tempo, dat de Kamer-voorzitter achter de besprekingen gezet heeft, niet is vol te houden. Donderdagmiddag was hij opnieuw het slachtoffer. De heren Stapelkamp (AR), De Ruiter (CH), De Loor (PvdA), Engelbertink (KVP, Hoogcarspel (CPN) en '«gering Hadders (VVD) vuurden bij de afdeling „Nijverheidsonderwijs" tal van detailvragen op hem af. Het ging daarbij om een school hier en een school daar, over cursussen, opleidingen, enz. Het tekort aan leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs en de huishoude lijke voorlichting ten plattelande vormt een grote moeilijkheid, erkende prof. Rutten. Geleidelijk lopen we het ech ter in. Het aantal candidaten voor )e- raren-acten blijft stijgen, evenals het aantal leerlingen op de opleidingscur sussen. Voor de stimulering van de op leiding, zo zeide hij, zijn bijzondere re gelingen getroffen. De minister was gevoelig voor de wens om ten plattelande meer huis houdelijke voorlichting te geven door de instelling van cursussen, met in schakeling van naburige landbouw- huishoudscholen. Er zijn echter moei lijkheden. Voor de oprichting van cur sussen is wettelijke toestemming nodig en de leraressen van de landbouwhuis- houdscholen staan wat onwenning te genover dit onderwijs, dat uiterst een voudig dient te zijn en waarbij alle ballast vermeden moet worden. In beginsel had hij er geen bezwaar tegen de instelling van deze cursussen te bevorderen, maarhij zou zich daartoe moeten wenden tot de minis ter van Financiën. Opheffing R.P.O. De heer Verhoeven, de kunstexpert van de R.K. fractie, liet een nieuw ge luid horen. Hij opperde het denkbeeld van opheffing van het Radio Philhar monisch Orkest, om de andere orkes ten daardoor betere bestaanskansen te bieden en de f 400.000, die nu als sub sidie aan de Nederlandse Opera ver strekt wordt, te bestemmen voor een doeltreffende kunstspreiding, waarbij hij in de eerste plaats het oog had op de Federatie van Zangverenigingen. De zangkoren vertegenwoordigen name lijk de heer Willems van de P. v. d. A. had daar ook reeds op gewezen een belangrijk stuk volkscultuur en zelfwerkzaamheid. Beiden zeiden te vrezen, dat waar devolle historische gebouwen verloren zullen zullen gaan door verwaarlozing. De heer Willems vroeg medewerking van de regering om het Nationale park de Kennemerduinen, dat in moeilijkhe den is geraakt, weer volledig op de been te helpen. De heer Verhoeven vreesde, dat het geven van opdrachten door dc regering aan schrijvers zou leiden tot literatuur met een Rijksmerk. Steun vond hij ge wenst, maar die kan ook de vorm heb ben van bijvoorbeeld het mogelijk ma ken van uitgaven. „Hoger onderwijs" De voorzitter van de Christelijk-His- torische fractie, de heer Tilanus, kwam bij de behandeling .van de afdeling „Ho ger Onderwijs" met het denkbeeld van internationale samenwerking op we tenschappelijk gebied. De heer Weiter (KNP) gaf in over weging om voor de modernisering van ons Hoger Onderwijs gelden uit het tegenwaardefonds van de Marshall-hulp te putten. Het debat over het Internationaal Academisch Instituut beperkte zich voornamelijk tot de plaats, waar 't zal moeten- worden gevestigd. Amsterdam, Den Haag en Utrecht hebben een visje uitgegooid. AVOP^Vrim -1 ---"-rxv In de avondvergadering heeft de ml nister de gemaakte opmerkingen be antwoord. Hij zei dat de zorgelijke financiële positie van de universiteiten een gevolg is van vele oorzaken. Nederland heeft het initiatief genomen voor internatio nale wetenschappelijke samenwerking. De internationale academie brengt ze kere verantwoorde risico's mede Amsterdam en Den Haag zullen de voornaamste investeringen doen. ue lessen beginnen in September. De voer taal zal in hoofdzaak Engels zijn. Ge a-'viseerd is vestiging in het Paleis Noordeinde te Den Haag. H.M. de Ko ningin heeft het gebouw ten gebruikt aangeboden. De regering heeft dit aanbod in dank aanvaard. Het rijit n-emt de reparatie san de verwarming en van het dak voor zijn rekening. Den Haag betaalt de overige kosten Na replieken werd deze afdeling, als mede het voorstel inza e de vestiging van het Internationaal Academisch In stituut goedgekeurd. Bij de voortzetting van het debat over de afdeling oudheidkunde en na- Twee jaar wegens meineed De oud-illegale werker Van T. te Amsterdam, die in de moordzaak-Kit- ty ten Have tegen een POD-comman- dant een bezwarende meinedige ver klaring aflegde, is door het hoofdste delijk gerechtshof veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank al daar had hem drie jaar opgelegd. Duister gefluister Woensdag werd de studiochef van de AVRO opgeheld door een luis- teraar, die hem vroeg wanneer de uitzending zou volgen van het een avond tevoren met hem gevoerde telefoongesprek over de kwali teit van de Bonte Trein. De studiochef was zeer verbaasd en verzekerde de luisteraar, dat zulk een gesprek van AVRO-zijde niet was gevoerd. Wie schetst echter de verbazing van de studio-chef, toen hij de zelfde avond werd opgebeld door zijn assistent, die hem mededeel de, dat de hal van de studio vol stond met luisteraars, die eveneens bleken te zijn opgebeld en die in de veronderstelling leefden, dat zij hun eigen telefoongesprek mochten komen beluisteren en daarna een excursie door de studio maken. De (verwonderde) huishoudelijke dienst toonde zich sportief -en liet de kleine schare het interes sante bedrijf zien. Hun telefoon gesprekken kon men de bezoe kers niet laten horen Later op de avond belde een meneer op, die zei, dat hij de man was geweest, die één en ander voor elkaar had gebracht. Hij verontschuldigde zich voor de drukte en de ontsteltenis, die hij verwekt had. Tweehonderd gulden boete geeist Voor de Amsterdamse rechtbank werden gisteren tegen de journalist F. W. M., redacteur van het weekblad „De Vlam", tweehonderd gulden boete ge- eist subs, tien dagen, plus drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd *an drie jaar. Hem was de verantwoording ten las te gelegd voor een artikel, dat in Au gustus 1950 in genoemd blad was opge komen en beledigend werd geacht voor Qe R.K. geestelijkheid. Het artikel keerde zich tegen de „geestelijke lei- ders", die destijds de moordenaar Cs) bewogen hebben de voorzitter van de Belgische communistische partij, La- haut, neer te schieten. Er werd in ge sproken over „clericaal-fascisten. die pogen Europa onder het juk van Rome te brengen". Daarnaast was een teke ning afgebeeld van Wim van Wierin- gen, voorstellende een in zwarte kledij gehulde figuur, die een kralenketting met een hakenkruis in de hand draagt en achter zijn kleed iemand verbergt, met een revolver in de hand. De officier, mr. B. Kist, achtte arti kel en tekening „een zeer onbeheerste alle grenzen van fatsoen overschrijdende uitlating". tuurbescherming heeft staatssecretaris Cals medegedeeld, dat overleg gaande is over het behoud van de Uitgeester klok. Hy achtte het een Nederlands belang, de klok te behouden. Voorts heeft hy medegedeeld dat er een oplos sing is gevonden voor de subsidiëring van de Haarlemse Orkestvereniging. Dit jaar is een eerste subsidie-aan vraag voor koorzang gekomen. Daaraan moet nu iets gebeuren. Even na middernacht is de Kamer tot hedenmiddag uiteengegaan, nadat er nog een aantal opmerkingen over de televisie waren gemaakt. Vrij alge meen bleken de sprekers van oordeel, dat het experiment eigenlijk te vroefe is begonnen. De regering en Philips wilden het, de omroep zelf niet, maar deze heeft het aanvaard. De heer Pe ters (KVP) vroeg voorts zendtijd te onthopden aan de communisten bij de verkiezingen. Deze spreker en de heer Van der Zaal vroegen nader beraaa' over commerciële uitzendingen bij de Wereldomroep, de heer Van Sleen (Arb.) wilde de nieuwe zender van deze omroep in de West plaatsen, waar hij meer beschermd zou zijn. ue heer Cornelissen (WD) tenslotte drong aan op een goede regeling voor zend tijd tegen de verkiezingen. John L. Lewis, de leider van de machtige Amerikaanse vakvereniging van mijnwerkers, heeft samen met »e eigenaren van de kolenmijnen aan de Amerikaanse regering voorgesteld, een exportpool voor steenkool op te rich ten. De kolen zullen op de goedkoopst mogelijke wijze naar Europa gezonden worden. De noteringen zullen dan waarschijnlijk aanzienlijk lager komen te liggen dan de tegenwoordige. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag het onlangs te Moskou overhandigde ant woord op de Sowjetrussische protest nota van 21 November naar aanleiding van de Amerikaanse wet op de weder zijdse veiligheid gepubliceerd. Hierin ontkennen de Verenigde Sta ten. dat zij een tegen de Russische re gering gerichte beweging in het leven willen roepen. VLOEDGOLF IN NEWFOUNDLAND Meer dan zeshonderd inwoners van Stephenville in het westen van New foundland hebben hun wonigen moeten verlaten door een geweldige vloedgolf. Zij zijn naar hoger gelegen terrein ge vlucht. Voedsel en andere voorraden worden naar het getroffen gebied ge vlogen. Er is een noodtoestand afge kondigd. Drama in Amsterdamse bakkerswinkel QISTERMIDDAG heeft zich in een bakkerswinkel aan de Hoofdweg te Amsterdam een drama afgespeeld, dat twee mensenlevens heeft geëist. Een 24-jarige vrouw kwam plotseling de winkel binnenrennen, achtervolgd door haar 32-jarige echtgenoot. Voor de ogen van het ontstelde winkelperso neel en de klanten schoot de man met een revolver twee maal op zyn vrouw. Daarna richtte hy het wapen op zich zelf en maakte met een schot door zijn hoofd een einde aan zyn leven. De vrouw, die als bedrijfsleidster in een winkel in de Cabralstraat werkte, werd zwaar gewond naar een der zie kenhuizen overgebracht en is daar la ter in de middag overleden. Haar man was reiziger van beroep. De politie neemt aan, dat jalouzie het motief voor dit tragische gebeuren is geweest en stelt een nader onderzoek in. De weg naar Vrijheid Ingrijpende maatregelen op elk gebied der samenleving bepleit TWEE JAAR lang heeft een commissie onder voorzitterschap van ir. H. Vos gewerkt aan de opstelling van een nieuw plan voor de Partij van de Arbeid. Het is een boekwerk geworden van vierhonderd bladzijden, dat de titel „De Weg Naar Vrijheid" heeft gekregen. Het zal op een Plancongres te Amsterdam, dat is bepaald op 28 en 29 December, aan de Partij worden aangeboden. Het is voort gevloeid uit een twee jaar geleden verleende opdracht aan de Wiardi Beckmann- stichting, om een meerjarenplan te ontwerpen, waarin de sociaal-economische doelstellingen der partij voor de komende jaren concreet zouden zijn uitgewerkt en de gevolcen van hun verwezenl'jking voor het maatschappelijke en culturele leven zouden worden nagegaan en verantwoord. ps. i i I sterke verhoging van de successierech J_|ET BOEK is verdeeld' in vier onder delen, tezamen omvattende negen tien hoofdstukken. De delen dragen de titels: de maatschappelijke orde in so cialistisch perspectief, productie en welvaart, mens en cultuur, internatio nale gemeenschap. In het eerste hoofdstuk wordt de noodzaak van een herverdeling van het nationale vermogen bepleit, in die zin, dat de zware schuldenlast van de overheid langzamerhand wordt ver vangen door een eigen vermogen. In dit verband worden de volgende maat regelen ontwikkeld: overheidsdeelne ming in het bedrijfsleven, socialisatie van enkele bedrijfstakken, vergroting van het vermogen van sociale fondsen en beperking van het .erfrecht door een De politieke groeperingen in Tu nis hebben een staking van drie dagen gelast, ter ondersteuning van hun eisen, die o.m. volledig zelfbestuur inhouden. Sir Lesly Boyce, de burgemeester van Londen en Montgomery waren gistermiddag de ere-gasten op de officiële opening van het Bertram Mills Kerstmis Circus in Olympia. „Coco", de populaire clown, schudt Monty de hand tijdens de voorstelling. Raadslid verliet uit protest de vergadering Gemeente treedt toe tot Onder voorzitterschap van burge meester Bakker werd Woensdagavond te Oudorp cen gemeenteraadsvergade ring gehouden. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat de goedkeuring van het uitbreidingsplan was ver daagd. Een verzoek van het schoolbe stuur om aanschaffing van 24 nieuwe banken, welk verzoek in de vorige vergadering was afgewezen, kwam andermaal ter tafel. De inspecteur van het 1. o. en de schoolarts adviseerden tot aanschaf fing over te gaan. De voorzitter zeide een persoonlijk onderzoek te hebben ingesteld en adviseerde namens B en W. het verzoek in te willigen. De heer Buren speet het, dat het standpunt van B. en W. zo gewijzigd was. De inspecteur adviseerde de vori ge maal tot afwijzen van het verzoek. De voorzitter antwoordde, dat de in specteur op zijn advies is teruggeko men. Nu de zaak zo staat, meende B. en W. het verzoek te moeten toestaan ïn- der dien verstande, dat geen banken van f 90 doch van f 70, zoals ook in de openbare school in gebruik zijn, wor den gekocht. De heer Buren vond het geen stand punt en vroeg of de inspecteur te be slissen heeft of de raad. Hij stelde voor het verzoek af te wijzen. Laat het schoolbestuur dan maar in beroep gaan. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de stem van de heer Buren tegen. Deze was hierover zo ontstemd, dat hij uit pro test de vergadering verliet. Ten behoeve van de R. K. Meisjes school werd verzocht opbergkasten te mogen aanschaffen. Het bedrag hier voor zal maximum f 500 bedragen. Dit verzoek werd toegestaan. Besloten werd met de N. V. Bank van Ned. Gemeenten een overeen komst aan te gaan voor het sluiten 'an cen kasgeldlening groot f 30.000 a 3 U4 pet. Aansluiting bij bouwkas. Vervolgens stelden B. en W. voor de gemeente te doen toetreden tot de Bouwkas Noord Ned. gemeenten. De kosten bedragen voor de gemeente f 200 en het biedt voor jonge mensen in de toekomst de gelegenheid een eigen huis te krijgen. De raad besloot daar op tot aansluiting. Vastgesteld werd een verordening betreffende éénrich tingsverkeer in de Burgemeester G. Bosstraat om het plantsoen, de Wes terstraat en de gesloten verklaring van het Twuiverpad voor auto's en voer tuigen. De begroting die reeds in commis sievergaderingen was behandeld werd vastgesteld als volgt: gewone dienst ontvangsten en uitgaven f 156859.47. kapitaaldienst ontvangsten f 168408.63. uitgaven f 195101.16. nadelig slot f 26692.50, woningbedrijf ontvangsten f 3684.35. uitgaven f 4805.17. Bij het Burgerlijk Armbestuur wa ren de ontvangsten en uitgaven f 10269.20. De voorzitter bracht cen woord van dank aan de leden van het Burgerlijk Armbestuur die geheel belangloos hun taak op de juiste wijze vervullen. Hij deelde nog mede, dat met het Rijk overleg wordt gepleegd over de verlichting bij de Friese Brug. Bij de rondvraag werd de wense lijkheid geuit de Nieuwe Schermerweg te verlichten. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 23 DECEMBER ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Dikboom. Kapelkerk. 10 uur ds. Wes- seldijk, 5 uur ds. Den Oudsten. Rem. Reref. gem„ 10.30 uur prof. Sirks van Leiden. Luth. kerk (Oudegracht) 6.30 uur ds. Haan (H.Avondmaalh Méandag. 24 Dec. av. 11 uur ds Haan (Kerstnachtdienst). Doopgez. gem 10.15 uur ds. v. d. Sluis. Geref. kerk,' 10 uur ds. Von Meijenfeldt, 5 uur ds! Vellinga. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt. 10 uur dienst 5.30 u' ds. Van der Lingen. Oud-kath. kerk Emmastraat, 10 uur Heilige dienst, 7 uur Vesper. Verbreiding der Waar heid, Brouwerstraat 31. 10.30 uur ds. Ruys. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B„ Zaterdag, 22 Dec., geen jeugd- oi T ,Leger des Heils, Limmerhoek 22, (William Booth), 10 uur Advent- prediking, 5 uur Kindersamenkomst, 7 uur Openluchtprediking, 8 uur Verlos- singsdienst ol.v. luit. Kleimeer. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (ABB-gebouw, Konings- Hekelstraat 9, 10 uur Wijdingsdienst, 3 uur Kindersamenkomst. 8 uur Open bare samenkomst o.l.v. kapt. de Haas. AKERSLOOT, 10 uur ds. Kaptein. BERGEN. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Knoppers van Hilversum (H.Avond- maal). Verbreiding der Waarheid, v. Borselenlaan 2, 7 uur ds. Ruys, Don derdag, 27 Dec., 7 uur ds. Ruys (Kerst viering). BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Zwart van Half- we". Doopsgez. gem. geen dienst. DIRKSHORN. Geref. kerk, 9.30 cn 2.15 uur ds. Rutgers van Anna Pau- lowna. EGMOND AAN ZEE, herv. gem„ 10 uur ds. Roobol (H.Avondmaal). Ge ref. kerk. 10 uur ds. Vellinga, 5 uur ds. Von Meijenfeldt. Oud-kath. kerk. voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur. dienst. EGMOND-BINNEN, 10 uur ds. Plug. GROET, 10 uur ds. de Jong. HEILOO. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Wiegers van Middenmeer, 7.15 uur de heer de Bruin. Geref. kerk (in evang.-gebouw aan de Kerk laan). 8.30 uur ds. Vellinga, 3.30 uur leesdienst. HEER-HUGOWAARD. Geref. kerk. 10 en 2.30 uur ds. Swen van Den Helder. LIMMEN, 9.30 uur, ds. Cannegieter. N.-SCHARWOUDE. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Vruggink van Krabben dam. OUDORP, 10 uur ds. Bekius van Ber gen. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 u. ds. Van Dijk (Kerstdienst). Geref. kerk, 10 en 2.30 uur ds. Wiersinga van Baarn. SCHOORLDAM. Verbreiding dei- Waarheid, Kanaaldijk 61, Vrijdag, 28 Dcc., 7 uur ds. Ruys (Kerstfeest). SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Van Andel van Utrecht. STOMPETOREN. 7.30 uur ds. Keia (Kerstviering). Evangelisatie, 10 uur de heer Koch van Alkmaar. WEST-GRAFTDIJK, 6.30 uur Kerst feest kinderen. ZUID-SCHERMER, 10 uur, ds. Keja. Brandpremies voor Indonesïe een kwart hoger Na overleg met het Fire Offices' Committee te Londen en de Nederl. Ver. van Brandverzekering Mijen, die in Ne derland verzekeringen aanvaarden op in Indonesië gelegen risico's, heeft de Raad van Brandverzekeringsmaatschap pijen in Indonesië besloten tot een ver hoging per 1 Januari 1952 van de pre mies voor 't brand- en explosiegevaar, met ongeveer 25%. De premies voor enkele categorieën. elf,Z°n<!agSSchool: .5 ""fzoals bijv. woonhuizen en kantoren! godsdienstbijeenkomst. Kruisleger, I vallen hierbuiten. ten. Voor het eigenlijke arbeidersbezit wordt vergroting van het bezit aa» duurzame consumptiegoederen als het meest reële perspectief gesteld. Productie en investeringen Leiding'bij de productie op grona van daartoe uit te vaardigen wetten wordt noodzakelijk geacht. Verse- wordt gepleit voor uitbreiding der mu- dezeggenschap door snelle ontwikke ling van ondernemingsraden en PBO. Een gelijk inkomen voor allen words overigens afgewezen; het verband tus sen inkomen en prestatie moet blijven bestaan, al is een minimum- en een maximumgrens nodig. De productieverhoging moet worden geleid. Hoofdvoorwaarden zijn een vol ledige werkgelegenheid, uitbreiding van de kapitaalsuitrusting in de bedrij ven, doelmatige organisatie in en tus sen de bedrijven. Er moet een maat schappelijk gunstig klimaat worden ge schapen, dat perspectief biedt aan alle werkenden. Overheidsingrijpen is nodig bij da Tiding der investeringen naar de be drijven: O.m. worden controle op In vesteringen en credietcontróle bepleit. Achtereenvolgens wordt voorts aan dacht besteed aan de maatregelen, die in enkele belangrijke sectoren van oe productie noodzakelijk worden geacht. O.m. wordt verhoging der huren be pleit, maar deze moet door be'asMng worden afgeroomd, teneinde het on rendabele deel van de woningwetbouw tei- dele te dekken. Ordening van de productie, nationaal en internationaal, in de landbouw is noodzakelijk. In het kader hiervan heb ben de boeren en hun arbeiders recht op een gelijkwaardige beloning voor hun arbeid. Onderwijs en ou'tuur Het derde deel van het plan behan delt vrij-tijdsbesteding, onderwijs, kunst en communicatiemiddelen, jeugdzorg, maatschappelijke en medische zorg. Ge pleit wordt voor stichting van een al gemene culturele raad met eigen geld middelen. Democratisering van ons on derwijs zal uiteindelijk moeten geschie den door afschaffing van school- en collegegelden, het verstrekken van studietoelagen, gratis leermiddelen e.d. De verschillende schooltypes moeten goed aansluiten, de leërplicht dient te worden verhoogd tot zestien jaar, het onderwijs zelf in vele opzichten te worden herzien en vernieuwd. Bij de pers moet machtsconcentratie worden voorkomen. Opleiding van journalisten en tuchtrechtspraak vragen de aandacht. Internationale gemeenschap Ter verwezenlijking van een georden de internationale gemeenschap, zo heet het in deel vier, is het noodzake lijk uit te gaan van de huidige Deoret- ging der vrije wereld door de Sowjet- unie. Het is de taak van de socialisti sche beweging, om met nadruk te blij ven stellen, dat in de wereldomvatten de strijd tegen de communistische drei ging het sociale, economische en geeste lijke front van even beslissende bete kenis is als het militaire front. De maatschappelijke opgang van de ach tergebleven gebieden in Azie en Afrika is een principieel punt van socialisti sche politiek. Nederland zal in dit op zicht van 1955 af ongeveer driehonderd millioen gulden per jaar te goed moe ten laten komen aan Indonesië. Gepleit wordt voor instelling van in ternationale gemeenschappen voor energie, vervoer en verkeer en de land bouwproductie. Tot standkoming van een supra-nationaal politiek en militair gezagslichaam wordt nodig geoordeeld. Op grond van de huidige plannen voor de Westeuropese herbewapening in 1952. zal generaal Eisenhower de be voegdheid krijgen te beslissen welke goederen, materiaal en constructiewerk nodig zijn voor het Noordatlantisch le ger in Europa als geheel. De regeringen die de strijdkrachten leveren, worden daarmee de bevoegdheid over deze zaken uit de hand genomen. De vertegen woordigers der N. Atlantische landen hebben te Parijs een concreet plan voor 1952 opgesteld, dat aan de regeringen van deze landen zal worden aanbevo len. Venhorst gemoderniseerd Het dorpje Venhorst, da midden in De Peel is gelegen, is op één dag ge heel gemoderniseerd. Gisteren heeft dit 1200 zielen tellende Peeldorp tege lijkertijd electriciteit, waterleiding en automatisch telefoonverkeer gekregen Het dorp bestond in 1932 nog slechts op papier. - Maarschalk Jozef Stalin is heden twee en zeventig jaar geworden Er worden geen bijzondere feestelijkheden gehouden Er verscheen een nieuw „vredeslied" met de woorden „Stalin l"lljn „zonneschiin> het licht komt uit I Moskou".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5