OUDE PELS FIUUBMn.v. een d Stad en Omgeving Rode Kruis-mensen aan het bed van ernstige zieken AGENDA Zuivelfabrieken kunnen mond- en I Alc/TIB klauwzeer verspreiden De gemeente als grootbedrijf Stormvogi van d Bed als vast meubel in de huiskamer wintertijd^ NIEUWJAARSKAARTEN ZAKAGENDA'S x KANTOORAGENDA's x KANTOORBOEKEN Damclub D.D.D. Kinderen vierden het kerstfeest in Grote Kerk Volkswagen in het water vanVoordam kopje onder Ook varkens en schapen met besmetting bedreigd Spelende knaap raakte ondei een auto Lichilldsen in het duister De Rijp Eerste ouderavoi St. Josephschool Berg en Plaatsgenoten zwer Broek op Lang( DONDERDAG 27 DECEMBER 1851 De grauwe dag vóór Kerstmis Geschenken, vergezeld van zóveel medeleven JjET WAS de dag vóór Kerstmis en dat was een grauwe dag. De mensen op straat schenen zich te haasten naar huis. waar warmte was en rust misschien. De winkel-etalages begonnen in de vallende schemering al banaal te worden met hun „TL"-licht en de kerstplaatjes in drie-kleurendruk. Juist de dag vóór het kerstfeest voelt men vaak hoe licht het feest zelf eigenlijk is, omdat men dan nog in die leegte staat en in de verte het schijnsel al ziet gloren. Er is een onzeg baar wee in de dag vóór Kerstmis. Het lijkt wel of we elkander anders gaan zien. Er is meer dankbaarheid om een vriendelijk woord, meer behoefte om goed te zijn, terwille van dat feest, dat hoe ook kapotgeredencerd door cynici en nuchteren toch een liefdefeest blijft. Het is een mooie gedachte van liefdadig heidsinstellingen, dat men juist die dag vóór Kerstmis zijn medemensen bezoekt. Men heeft elkaar dan meer dan anders nodig. Bovendien is de kerstdag zelve een bezit van ieder mens voor zich en daar mag men zich niet indringen. Ook de transportcolonne van het Alkmaarse Rode Kruis, in casu de werkende groep, liad de middag en avond vóór 25 December uitgekozen om bij een circa honderd ernstige zieken in de stad kerstpakketten te brengen. Vier auto's, de rode kruis- vlag over de motorkap, doorkruisten de stad en ze stopten vooral in die smalle, donkere straten, waar men achter de gesloten gordijnen slechts zelden het ge- schemer van een kerstboom ziet. Wel hoorde men kinderstemmen het „Stille Nacht, Heilige Nacht" zingen en dat ontroerde in die troosteloze duisternis. Honderd ernstige zieken, schreven we. Och neen, de meesten lagen niet in de ziekenhuizen, maar in kleine huiskamers, of in een smal vertrekje; ergens hoven. Sommigen van hen zei den met vlakke ogen, dat ze zo al jaar na jaar lagen. Hun bedden waren vaste meubelstukken in de kleine woonka mers geworden. Ze waren meestal al moe-gestreden en hadden geen verzet meer tegen het feit, dat ze hier lagen. En nu kwam er wéér een kerstfeest. Wie die zelf met een goede ge zondheid is gezegend kan peilen wat dat zeggen wil? Kerstmis, voor de tien de, de twaalfde of de achttiende maal in een wit bed, dat in een huiskamer staat. Soms zijn het oude mensen, die al zolang patiënt zijn, dat familieleden het al bijne „normaal" beginnen te vinden. En soms zijn het ook jonge mensen, eens sterke kerels, die nu krachteloos neerliggen; of ook wel jon ge vrouwen, met kinderen, die dezelfde koorts-ogen hebben als hun moeders.. Wat kerstmis voor deze mensen bete kent kunnen weinigen beseffen. Men ziet in deze huizen dan ook heel zel den een kerstboom of een stalletje. Rijkbeloond Het rode kruis kan hier niet de nood volkomen lenigen, hoe graag al die be zielde werkers voor de medemens dat ook zouden willen. Men kan alleen maar wat hartelijkheid brengen in sommige woningen; een geschenk ge ven, dat probeert iets te zeggen van de troost, die men wil geven. Voor de vele zieken, die de dag vóór kerstmis bezocht werden was dat bezoek op zich zelf al zo'n geweldige troost. Dat zag men aan het oplichten van de ogen. En soms kon een man zich niet langer bedwingen en begon plotseling te schreien. Wat moet men dan doen? Het is allemaal zo begrijpelijk: de we reld met al haar sociale wetten en voorzieningen is toch zo erg ruw en meedogenloos, vooral als men murw van pijn en moedeloosheid op een smal ziekbed ligt in de huiskamer. Er zijn mensen, die betogen, dat de zorg voor minder bedeelden een taak van de overheid is. Die dag vóór kerstmis voelden we hoe gelukkig het is, dat juist de gewone mensen bijeenge bracht door hun liefde voor anderen dit werk doen. Een geschenk, ontvan gen uit de hand van een rode kruis- zuster heeft zoiets eigens: het is de menselijke warmte, die het geschenk vergezelt en die het juist zijn grote waarde geeft. wringertijd 1 Er zijn bijna honderd gezinnen ge lukkig gemaakt, soms alleen reeds om het feit, dat men zelf de middelen mis te iets bijzonders te doen op deze dag. De vrouwen en mannen, die Maan dag bü al die ziekbedden hebben ge staan, zijn rijk beloond geworden door de dankbaarheid waarmee men hen ontving. Soms spraken zieken opge togen over de bootreizen, die eik jaar door het rode kruis georganiseerd wor den en die in het leven van de patiën ten een hoogtepunt zijn. We spraken een man, die reeds elf jaar aan het ziekbed gekluisterd was en vertelde hoe hij van de zomer voor het eerst met de boot was meegegaan. „Ik had geen tijd om te eten of te drinken", zei hij, „zo druk had ik het met al dat mooie van de natuur in me op te ne men". Is er een grotere beloning denk baar voor de rode kruis-mensen, die dit alles mogelijk maakten? En dan de dankbaarheid voor de ge schenken, die bestonden uit fruit, snoepgoed, een kerstbrood en nog veel meer. In de Sint Jacobsstraat kon een- 91-jarige man niet anders uitbrengen dan een verbouwereerd Jemigkanarie" toen hij zijn geschenken kreeg. We zouden willen, dat de midden standers en grossiers, die de prijzen beschikbaar stelden voor de verloting op de Rode Kruis-avond, dit resultaat van ook him menslievendheid hadden kunnen zien. Het Rode kruis timmert nu eenmaal niet aan de weg. Maar men moet aan zo'n ziekbed gestaan hebben om te begrijpen hoe goed dit werk is en hoezeer het vooral nu onze steun verdient. Laat dat één der lessen zijn, die we uit het Kerstfeest 1951 trekken. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: De prinses van Samarkand (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Tarzan en de slavin (18 jaar); Rex Theater 2.30 en 0 uur: Bright Victory (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Van een bruiloft komt een bruiloft (tot 10 jaar o.g.). Gulden Vlies, 8 uur: Piano-avond door Willem Andriessen. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De Jantjes (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Abbott en Costello: Van je familie moet je 't maar hebben (14 jaar)Victoria Theater, 8 uur: Mensen in het wit (14 jaar); Rcx Theater, 2.30 en 8 uur: De gesluierde Maja (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: A.T.G. brengt: „Droom der gevangenen" en „Met eer vol ontslag". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 27 Dec.: 2,21 v.m. 2.41 n.m. Vrijdag 28 Dec.: 3.15 v.m. 3.35 n.m. WATERSTANDEN CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 27 Dec.: 2.26-2.46 8.26-8.46 Vrijdag 28 Dec.: 3.20-3.40 9.20-9.40 x Langestraat 24 Alkmaar (Advertentie, Lng. Med.) In de onderlinge competitie ging aller aandacht uit naar de partij tussen Rie- beek en Hemels. Ofschoon Hemels in de hekstelling geraakte v.erdedigde hij zich taai, was zelfs eerder op dam en nood zaakte zijn sterke tegenstander door het offeren van een schijf remise te forceren. Na een afwezigheid van enkele weken begon kampioen De Jong weer goed door Balder te verslaan, al was het een moei zame zege. Mekken bereikte tegén M. J. Langras Jr. een gewonnen stelling, maar overzag in het eindspel een tempo en zag zo de partij nog naar Temise lopen. Woonijk, in het tournooi om de Alk maarse titel door M. A. Langras verrast, lette ditmaal beter op en won. De Wijn liet zich kennelijk weer be ïnvloeden door de faam van zijn tegen stander Booy en gaf reeds spoedig op. Hij herstelde zich echter daarna schitterend door de sterke Stam te kloppen. Langras Sr. boekte een normale over winning op Bruggeman. GESLAAGD Voor het te Amsterdam gehouden exa men slaagde Maandag onze stadgenoot, de heer C. G. de Bakker, voor het eerste ge deelte Staatspractijk-diploma voor Be drijfsadministratie. .De Heer zij dank gebracht" De Zondagsschool „Laat de kinderen tot Mij komen" vierde tweede kerstdag, in de Grote Kerk, met ruim 500 kinde ren het kerstfeest. De kerk was geheel met kinderen, ouders en belangstellen den gevuld, toen ds. Den Oudsten deze dienst aanving met het uitspreken van het votum. Hij was het ook, die, op eenvoudige, kinderlijke wijze, de kerst geschiedenis van de geboren Koning vertelde. Het tweede hoogtepunt was de kerstvertelling, „Heggehannes", van de heer J. H. Olthof, een verhaal, dat zich afspeelde in het Zwitserse berg land. Voor, tussen en na deze hoogtepun ten zongen de kinderen o.l.v. de heer C. Knaap, verschillende kerstliederen. Wat klinken ze helder en mooi, die honder den kinderstemmetjes, in de wijde ruimte van dit kerkgebouw, vooral het „Geen wiegje als rustplaats", dat door de kleintjes werd gezongen. Ds. den Oudsten ging voor in dank gebed, waarna allgp nog de Engelen zang zongen. „De Heer zij dank gebracht". Dat was de grondtoon van deze mooie kinder- dienst, waarin de kerstboomlichtjes heenwezen naor het grote Licht, dat schijnt in deze donkere wereld: Jezus Christus, Gods Zoon. Na de dienst kreeg ieder kind nog een kerstgeschenk. Organist was de hr. H. van Westrienen. Bestuurder bleef op 't droge Een Volkswagen, die geparkeerd was voor het bijkantoor van de Posterijen op het Waagplein, verliet vandaag, te gen het middaguur, plotseling haar plaats en schoof dwars over het Waagplein het water in. De bestuur der van de auto, de heer A. Alphenaar uit Heiloo, die in het bijkantoor was, kwam nog juist op tijd om uit de verte de duik van zijn voertuig te kunnen zien. De wagen, die aan de zijde van het Waagplein het water in ging, dreef door de sterke wind over het water hgen en kwam tot stilstand voor dro gisterij De Waag op de Voordam. Daar zonk ze langzaam naar de diepte, tot er niets meer van te zien was dan een flauwe glans van de verchroomde kop lampen. Een dun touwtje, dat aan het voertuig was vastgebonden, bedoelde de drenkeling op zijn plaats te houden. Vrij spoedig verschenen politie en de kraanwagen van de firma Schmidt. Vermoedelijk heeft de bestuurder ver zuimd zijn auto op de rem te zetten, toen hij het bijkantoor binnenging. SCHOONSTEENBRAND IN SINT ANNASTRAAT Op Eerste Kerstdag ontstond om streeks kwart over negen een schoor steenbrandje in een huis aan de Sint Annastraat. De brandweer behoefde niet op te treden, daar de politie het vuur met een brandblusapparaat kon doven. de Oude Klare voor de verwende smaak per liter f 7.70 (Advertentie, lng. Med.) Waarom geen verplichte inenting voor ledenl Nu zich dit jaar weer tot grote schade van onze gehele Nederlandse samen leving mend- en klauwzeer heeft voorgedaan, is meer dan vroeger de vraag naar voren gekomen of het niet nodig is om het inenten tegen deze ziekte verplicht te stellen. Immers, de practijk heeft bewezen, dat dieren, die zijn ingeënt, geen last ondervinden. Met deze verplichting loopt het echter niet gemakkelijk. Er zijn bezwaren, in het bijzonder principiële. Nu heeft de practijk echter ook nog iets anders bewezen, namelijk, dat de besmetting ook wordt overgebracht door de zuivelfabrieken. hun vee niet hebben laten inenten, te weigeren. De verplichting tot inenten behoeft dan door de overheid niet te worden opgelegd. De moeilijkheid om zonder fabriek op een behoorlijke wijze over de melk te beschikken, zal wel aanleiding zijn, dat de onwilligen eer der geneigd zijn zich te schikken. We menen, dat deze gedachte in ieder geval waard is om in overweging te worden genomen. We geloven zelfs, dat, indien één fabriek er mee begint, de andere verplicht zullen ziin te volgen. Eenvoudig omdat de goede boeren er de voorkeur aan zullen geven hun wei terug te ontvangen van een fabrek, die hun de garanties kan geven, welke ze nodig hebben, om hun vee vrij te hou den van de gevreesde ziekte. We hoorden de volgende geschiede nis. Er was een fabriek, die de melk ont vangt van ongeveer 100 boeren. Van deze boeren hadden er 6 niet laten en ten, de overige wel. Het onmiddellijk resultaat was, dat het vee van deze 6 boeren mond- en klauwzeer kregen, dat van de overige niet. Maar de gevolgen bleven daartoe niet beperkt. De boeren met de besmette stallen bleven aanvankelijk hun melk normaal aan de fabriek leveren. Laten we ver onderstellen, dat ze geh'eel te goeder trouw waren en dat ze nog niet wisten, dat hun vee ziek was. Het feit veran dert daardoor echter niet. De besmette melk werd tot kaas ver werkt en de wei, die een uitstekend varkensvoer is, werd aan de boeren te ruggeleverd. Binnen korte tijd waren honderden varkens uit de aard der zaak ook bij boeren, die wèl hadden laten enten door mond- en klauw zeer aangetast. Ook wanneer de dieren genezen, worden ze door de ziekte in hun ontwikkeling aanzienlijk terugge zet en de schade per varken is zeker te stellen op f 40 a f 50. Daarnaast kun nen ook schapen door mond- en klauw zeer worden aangetast en ook voor deze dieren is het dus van belang, dat de ziekte zo fel mogelijk wordt be streden. Het feit nu, dat de besmette melk, die door de boeren aan de fabrieken wordt afgeleverd, een groot gevaar op levert voor varkens en schapen, heeft de gedachte bij ons doen postvatten, dpt hier een taak voor de zuivelfabrie ken is weggelegd. Wanneer het inenten van overheids wege niet verplicht kan worden ge steld, dan ligt het o.i. op de weg der fabrieken om de melk van boeren, die Gistermiddag heeft op de hoek Ken- nemerstraatwegEmmastraat een aan rijding plaats gevonden, waarbij de 10- jarige B., wonende aan de Mient, zo danig is gewond, dat hij in het St. Eli- nomen, alwaar een hersenschudding werd' geconstateerd. Het knaapje was met twee vriendjes aan het voetballen in de Emmastraat, toen hij, rennende achter een bal, plot seling de Kennemerstraatweg overstak. Op dat ogenblik passeerde een uit de richting Heiloo komende personenauto. De bestuurder zag de jongen plotseling voor zijn auto opduiken. Een botsing was niet meer te verhinderen. DIERENBESCHERMING In de Jeugdherberg te Castricum is komen aanlopen een zandkleurige mid delmatig grote hond, type herder, teef. Ter beschikking is een mooie grote her dershond, reu, pl.m. l'/s jaar oud. Men kan zich daarvoor vervoegen bij de heer Wiegman, Stenenbrug, Alkmaar. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baan- straat 1, Alkmaar. In de concurrentiestrijd der gemeenten kan het koopmanschap niet gemist worden nE OVERHEIDSZORG in elke gemeente is in de loop der jaren duidelijk van karakter veranderd. In het verleden was het stads-bestuur in wezen niets anders dan een ordende en regelende macht, die er op moest toezien, dat de samenleving in goede banen werd geleid. Daarna kwam het meer in het teken van de directe overheidszorg en werden monopolistische gemeentebedrijven ge sticht, welke hoofdzakelijk ten doel hadden de bevolking datgene te verschaf fen wat zij op andere wijze niet zou kunnen krijgen of tegen woekerprijzen zou moeten betalen. mogelijk van de hand doet, dat inkom sten trekt uit diverse belastingen als vermakelijkheidsbelasting, precario rechten, leges enz. Van overheidszorg voor de bevol king is niet alleen sprake meer. In tegendeel, de burgerij wordt vaak op zulke zware lasten gesteld, dat vooral de neringdoenden herhaaldelijk pro testeren. Vermakelijkheidslasten, ge dwongen bijdragen voor de Reinigings dienst, begrafenisrechten enz., zij wor den van jaar tot jaar hoger en werken mede om het leven steeds duurder te maken. (Advertentie, lng. Med.) Politieke partijen streven alle naar kiezersgunst LIET IS NOG NIET zo vele jaren ge- leden, dat wethouder Wibaut in de Amsterdamse Raad in een ernstig debat werd betrokken over de vraag of de5e overheidszorg de monopolis tische bedrijven zover zou mogen gaan, dat de gemeente er zelf wat aan verdiende. Ook dat ging onder het mom van overheidszorg, want wanneer een ge meente financieel sterk staat, kan zij meer dan anders in het belang van stad en bevolking bereiken. Maar het is duidelijk, dat het kapi taalbezit der gemeente dan door de inwoners moet worden opgebracht, dat deze b.v. meer voor gas en licht moe ten betalen dan de kostprijs van het product, waardoor zij ook voor een belangrijk deel de kosten dragen van wat voor sanering en verbetering der gemeente wordt-uitgegeven. QOK DAT TIJDPERK ligt al weer achter ons en het is duidelijk, dat elke gemeente thans hoofdzakelijk een grootbedrijf is. Een bedrijf, dat produceert en zo voordelig mogelijk inkoopt wat het verkoopt. Een bedrijf, dat o.a. grond koopt, deze bouwrijp maakt en zo duur J)E GEMEENTE DOET zich thans openlijk kennen als een grootbe drijf. Zij concurreert met andere ge meenten en tracht zich daartussen een vooraanstaande plaats te verzekeren. Zij etaleert met haar parken en plantsoenen, haar oud stedenschoon en bijzondere gebouwen, zij geeft folders in wezen reclamebiljetten uit, waarin zij opsomt wat men hier bie den kan aan kerken, scholen, schouw burgen en bioscopen. Zij koopt gronden voor industrieter rein, die bouwrijp gemaakt worden en als ideale vestigingsplaatsen aan goe de verkeersmiddelen worden aanbe volen. Zij volgt zelfs het voorbeeld van vele zakenlieden.die om klanten te trekken zo nu en dan iets beneden de kostprijs van de hand doen. De cost gaet voor de baet en men verkoopt dan industrieterrein beneden de kostprijs, want industrieën zijn later belastbare objecten, zij vermeerderen het bevol kingsaantal, brengen leven en vertier, waarvan ook de middenstand weer kan profiteren. Ten slotte is ook een bloeiende mid denstand uit financieel oogpunt voor elke gemeente van de grootste be tekenis. JJET GEMEENTEBESTUUR veran dert door dat alles langzaam maar zeker van karakter. Het is niet aller eerst meer de hoedende en bescher mende macht, maar de koopman, die links en rechts naar de voordeligste transacties uitziet en daarbij op eigen voordeel bedacht is. Het zijn bovenal de politieke par tijen, die er voor zorgen, dat met de wensen en verlangens van yerschil- lende bevolkingsgroepen voldoende rekening wordt gehouden. De Raad vertegenwoordigt de bur gerij, de fracties streven stuk voorstuk naar uitbreiding van haar ledental en dingen daarom naar de gunst der kie zers. Dat sluit in, dat zij steeds op de bres zullen staan voor de belangen van diverse volksgroepen of particulie ren, zodat B. en W. daardoor genoopt worden daaraan bijzondere aandacht te schenken. £)E POLITIEKE GROEPEN die vaak ook hun wethouders aan hun zijde krijgen zullen steeds datgene nastreven waarvan bij de eerstvolgen de verkiezing met voldoening melding kan worden gemaakt. Zij hebben alle haar programma's of programma's van samenwerking, waardoor de ene groep met steun van de andere kan bereiken wat anders niet verwezenlijkt zou kunnen worden. Men denke hier maar eens aan de gezinstarieven voor gas- en electviciteit al bleek men het :n de practijk daarover ook niet helemaal eens te zijn. Zoals in een bedrijf de be langen van het personeel grotendeels door bedrijfs- en vakverenigingen wor den behartigd, zo staat de Raad steeds op de bres voor de kiezers en de raads leden gebruiken hun interpellatierecht voortdurend om de belangen van de burgerij op de voorgrond te stellen. TEN SLOTTE EEN ENKEL woord over de betekenis der gemeente als grootbedrijf. Men heeft slechts een blik op de ka- pitaaldienst der begroting te werpen om te zien welke enorme sommen voor de uitvoering van diverse werken wor den uitgetrokken. Natuurlijk zijn daarbij ook werken als verbetering van de riolering, uit gaven voor de Reinigingsdienst e.d., welke direct het hygiënisch belang der bevolking raken, maar ook deze lasten worden zoveel mogelijk op de burgerij afgeschoven, die daarvoor zo veel zal moeten betalen, dat de verliespost voor de gemeente zo klein mogelijk zal zijn. Van Rijk en Provincie tracht men een zo groot mogelijke bijdrage te krijgen, maar voor onderwijs, woningbouw e.d. blijven kapitalen nodig, die tegenwoor dig niet gemakkelijk gevonden kunnen worden, zodat men zelfs bij de burgerij om financiële medewerking moet aan kloppen. JN JANUARI KOMT de gemeente begroting weer aan de orde. Dan klinkt via de Raad de stem der burgerij weer iets sterker dan die van het stadsbedrijf, dan zal er opnieuw een strijd in zekere mate een con currentiestrijd tussen diverse poli tieke groepen worden gestreden om datgene te verkrijgen waaraan bij de verkiezingen met voldoening kan wor den herinnerd opdat tevreden kiezers meerderen van de groep, die voor hen op de bres heeft gestaan, in de Raad zullen brengen. Elke stad en »Jk dorp is eigenlijk een wereldje op zichzelf waar het machtsverlangen vaak schuil gaat in het kleedje van het altruïsme. Storingen hun naam zegt het al plegen een storend karakter te hebben. Vooral als plotseling de electriciteits- voorziening wordt gestaakt en we al weer visioenen krijgen van „drijver- tjes", trapnaaimachine-dynamo's en windmolens op het dak, wordt een ge woon mens kriegel. Nochtans zijn we het storingsduiveltje, dat op de avond vóór Kerstmis de stroom deed uitflap pen, hoogst dankbaar, omdat toch wel iedereen op dat moment ruim voor zien was van kaarsjes, en dergelijke attributen. Behalve dan natuurlijk: Die vooruit strevende kastelein, die van zijn kerst boom één stuk Philips-reclame had ge maakt en die de wortels van de boom om het kwartier nathield met koffie Hij wees juist zijn klanten met ge paste trots op het lichtende middel punt van zijn zaak, toen de stroom voorziening staakte. Terstond belde hij de lichtbedrijven, om zijn beklag te doen, doch in de duisternis vergiste hij zich in het nummer. De dame, die aan het toestel kwam, gaf hem de raad: „Maar meneer, steekt u toch de kerst boom aan! Die hebt u toch wel?" Bij een bevriend gezinnetje las de moeder juist een aandoenlijk kerst verhaal voor, ten aanhore van een kleine kinderschaar, toen men waj juist de climax genaderd de lamp uitging. Grote consternatie, want verloren zoon was juist bezig terug t( keren op zijn wegen van zonde en verderf en reeds scheen (ach bittere ironie) het lichtje van het vaderhuis j heel in de verte, toen het donker werd.f De kinderen eisten een volledig ver-f haal en ten slotte zou de oudste zijn moeder met een kaarsje wat licht ver schaffen. De zoon ging derhalve ver der over de landouwen en juist toen de vader met uitgespreide armen in de deuropening verscheen, viel er een gloeiende druppel kaarsvet op de hand van de voorlezende moeder. „Au", gilde deze, hetgeen natuurlijk is. Er viel een stilte, tijdens welke de moeder de hand likte. Toen sprak de jongste dochter (vier jaar): „Tjee; kreeg die arme jongen zó op z'n huid....?" En tijdens een kerstbijeenkomst, zou men juist het gezang „Ik zing een lied in donkere dagen" aanheffen, toen met één slag de duisternis viel. Nie mand der aanwezigen kon een hand voor ogen en nog minder de liederen bundel zien, weshalve het stil bleet. Toen riep een grappenmaker uit het donker: „Waarom zingen we dan niet? Hef is toch donker?" Een moderne familie had een I Kerstboom met electrische verlichting I en in plaats van kaarsen had men del zogenaamde „Wunder-kerzen", spichti-l ge nabootsingen van vuurpijlen, dief een sissende sterrenregen kunnen verl spreiden. Men heeft een half uur bil het flakkerende schijnsel en in dil kruitdamp van deze fakkeltjes gezeten! En toen het licht aanging, snelde me»l naar bed: beroerd van de kruitlucht es I tureluurs van het onzekere sterrfhge spatter. Men zag op Kerstmorgen nóg sterretjes. Wij voerden juist een strijd me' I onze echtvriendin, over het al of nid I ontsteken van de Kerstboom. Wij zei; I den wat, zij zei wat, wij zeiden wat, zü 1 zei wat, zij zei wat, zij zei wat, en toen legden we ons er bij neer. De boom gin? niét aan. En toen ging net het licht uit- Voor het eerst zijn we dankbaar voot I die storing, want toen moést de boom wel aan. Bepaald in Bach's geest moet de I repetitie zijn geweest, welke een klein I koor hier ter stede Maandagavond inl de Grote Kerk hield. Het zwoegde! naarstiglijk op één der mooiste canU'l tes van de Leipziger Cantor, toen en-r kele flikkeringen het onverwachte iB'l treden der duisternis aankondigden. Bi] I het licht van sigarettenaanstekers wer-l den in allerlei spelonken en krochten I stompjes kaars overgebleven vanl een Kerstspel opgedoken en ondet I de zangers en de leden van het „orkest f verdeeld, en toen bovendien nog denl der tenoren met het orgeltrappen wall belast, kon het „Bachanaal" voortganll vinden Het werd een zangfestijn v0'l sfeer. Over het einde ervan juicht* niemand, zelfs de tenor op de Het lag voor de hand, IJmuidenaren een zeer strijd tegen de Alkmaar* stratie van zwakte, zulk niemand kunnen verwar dat de aanvalslinie van met de vele niet te miss, hoede dan die van de ga hebben bezorgd. Het 1 kunnen redden danken z Helderman p£ Kraak uit p De Alcmaria-verdedigi der als zeer matige stop zwak dat Maasen zich helft als een soort sling verdediging moest terugt steeds terugkerende Str vallen te stuiten. Aanvoer die als halfspeler stond oj de dientengevolge practi schakel met de voorhoede gen ten spijt kon ook I voorhoede, waarin middel nog de beste was, niet 1 van doelpunten inspin tweemaal kreeg Kraak gr meer dan normale capacit Dit alles was oorzaak, wedstrijd in deze compe een zo pover figuur sloe in IJmuiden. Intussen de vier minuten het beste ho stonden in die korte peril vechtlust bezield te zijn. Stormvogels-linksbinnen snelle uitval ondernam, i der met ingrijpen, wat doel lokte zodat De Boer verlaten veste kon plaatsi moment was het mis en k mariadoel het onophoudé verduren. Een hard schot dat Afink de bal liet valli de voeten van twee Sto: Iers, die van verbouwereer ten het leer in het doel te voorval, dat zich nog vel herhalen. Een voorzet i Zo goed als alle ouders lingen van de St. Josephs dezer dagen naar de zaal Blokdijk getrokken voor ouderavond. In zijn openin, dacht pastoor Holtkamp 1 overleden hoofd van de scl J. Wolkorte, aan wiens i mede te danken is, dat de; stand is kunnen komen. Met zang en toneelspel leerlingen van de hoogste kunnen. Vooral het Kersts der leiding van meester Va den werd opgevoerd, wekt bewondering. In een korti wees meester Alblas op de sport en spel bij de opvoei kinderen, behandelde mees de onderwijsvernieuwing ei de meester Van Leeuward, belang van de gezinsopvoec Het toekomstig hoofd vai de heer J. Koopman, deed op de ouders om vooral eer beeld te geven. Hij liet du voren komen, dat de room: scholen niet alleen kennis brengen, doch ook de kind, te Ieren, dat er een God b De eveneens voor het e< niseerde tentoonstelling v: der leerlingen trok grote ling van de ouders. Vandaag zullen met het r vanuit Rotterdam naar Niei emigreren onze plaatsgenote: Soest en Jan Dekker, die opleiding bij de PTT zullen C. Bakker, die zijn zaak ii ducten heeft overgedaan gezin later volgt, mevr. Si wier man reeds vooruit C. Roobeek, die een plaats k boerenbedrijf en F. M. Hi zijn toekomst zoekt als han de. De reis gaat via Amerili Panamakanaal, hetgeen de anders via Suez loopt, met t bekort. Men verwacht 1 F Wellington voet aan wal te balg niet. hij had al zijn adem in hem onbekende bezigheid belegd.- Hl Nationaal zangconc het veilinggeboi Be Ring Noord-Holland va Bond van Chr. Zang- en Or; enigingen in Nederland, hoopt eh zo mogelijk op de 3de een groot nationaal zang-concc den in het veilinggebouw te Langendijk. Het concours wordt georgan rtet Mannenkoor „De Lofstem Langendijk, directeur Pan samenwerking met de Ring and, ter waardige herdenkin •|/entwintig-jarig jubileum va: Na afloop wordt er een slui gegeven. i i

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2