Oud Koedijks gebruik, dat zeer moeilijk verklaarbaar is Gemeente Limmen gaat vier burgerzin-woningen bouwen Kerstbooc Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen bestaat 40 jaar HET FEEST VAN DE GOUDEN ENGEL Verband met St Luciafeeën en heksen Sporen te vinden in geheel Noord-Europa Reeds werd f 28.800 toegezegd Egmond aan Zee Uitgeest 25 /aar geleden Jubileumconcours op Hemelvaartsdag in Zwaag De heer D. C. Nijman onafgebroken secretaris Gevangenen hadden een prettig kerstfeest Kerstavond in het Centraal Ziekenhuis Castricum Siaatshoofd hi Resterend materie Nw-Guinea en V Mijnramp in lllinoi 119 doden Vier-en-veertigSh* tanks aangekon Twee vissers opp Aalsmeer verdro Stormweer langs d DONDERDAG 27 DECEMBER 1Ü51 (Van een bijzondere medewerker) ■TOT op vandaag heeft zich te Koedijk een oude traditie gehandhaafd in de viering van de „Gouden Engel", waarover J. P. Geus heeft geschreven in „De Speelwagen" 1ste jaarg. p. 331): „,Er zal heel wat moeten gebeuren, eer de Koe dijkers er toe zullen komen dit merkwaardige gebeuren prijs te geven. Deze plaatselijke folklore zal zeker onveranderd gehandhaafd blijven tot in de lengte der dagen". Wat toch is er in Koedijk aan de hand? In dit dorpje kent men geen Sinterklaasviering, maar op de avond van 31 December „rijdt" daar de Gouden Engel de cadeautjes door de schoorsteen van de typische Westfriese stelphoeven. rYFSCHOON ik reeds langs verschil- lende wegen heb getracht, wat meer over dit voor Nederland unieke midwintergebruik aan de weet te ko men, is de oogst der verkregen inlich tingen nog maar zeer povertjes. Enige afbeelding of voorstelling van de on geziene weldoenster bestaat er niet, voor zover mij bekend is. Ook heeft niemand tot heden mij iets met zeker heid over het ontstaan van het Gouden Engelfeest kunnen vertellen. Door de Strenge localisering is dit des te op merkelijker, daar men in alle dorpen der omgeving lustig Sinterklaas viert. Een enkele aanwijzing meen ik echter gevonden te hebben in de reputatie der Koedijkers, n.L dat zij „alle heili gen haten en toch goede mensen zijn". Deze beweerde mentaliteit verklaart dan, dat zij zich beijverd hebben Sin teklaas als „paapse Sant" uit te ban nen, zodat Koedijk een merkwaardige „protestantse" Gouden-Engel-enclave vormt in het overigens (althans folk loristisch gesproken) „roomse" Noord hollandse Sinterklaasgebied. f Maar eerst een kwasi-historische Verklaring. Volgens de overlevering zou in het jaar 1573 bij het beleg van Alkmaar Koedijk door de Spanjaarden geheel ln de as zijn gelegd. Oorspronkelijk moet het een vissersdorp geweest zijn en daar de vissers niet tijdig konden thuiskomen om het Sinterklaasfeest te vie-en, werd dit van 5 December naar O lejaar verschoven. Hoe plausibel dit moge klinken, het geeft geen en kele verklaring voor het optreden van «rte fantastische Koedijker Gouden ïngel. Om hierin enige klaarheid te bren gen moeten we onze blik richten tot Ver- over de grenzen van Hollands Noorderkwartier, naar Friesland, N. Duitsland, Scandinavië, ja zelfs naar het Oostenrijkse Alpengebied en het Bohemer Woud. Friesland kende tot het begin dezer eeuw een dergelijke verschoven Sin terklaasviering in de z.g.n. „schimmel avond" in Hindelopen, Molkwerum en Warns. In het Friese woordenboek wordt verteld, dat „ckimmeljoun" zo wel de avond van de kortste dag als Oudejaarsavond zou zijn, waarop de schimmel van Sint Nicolaas een pot met brij bracht, die op de plank van de schoorsteen werd gezet. St. Lucia IN de Zuidwesthoek van Friesland, dus het dichtst bij de kop van N.- Holland heeft T. R. Dijkstra het ge zegde opgetekend: Sinte Lucei, Docht in stik büter yn 'e brei. De breipap speelt juist in midwin- terse ommegangen over heel Europa een zeer opmerkelijke rol. Ik volsta hier met er aan te herin neren, dat in Scandinavië de „pulepap" steeds wordt klaargezet voor de rond trekkende „julenisse", die ongezien geschenken binnengooit met een hef tige „julklap". Maar voor die goede gaven eist hij dan ook overal „Kerst pap met veel boter er in". Bij voorkeur schijnt hij deze op de nok van de boerderijen te hebben genuttigd, zoals een oud-Noors volksliedje ons vertelt in: Pa taket sitter Nissen met sin julegrot, Sa god og sot, sa got og sot. In een verhaal uit „Rimen en Tel- tjes" van de gebroeders Halbertsma, n.L dat van de jonkerboer, treedt een vrouwelijke verschijning op in dezelf de periode, waarin de Gouden Engel te Koedijk haar verlate Sinterklaasge schenken brengt. In een merkwaardig Fries rijmpje, dat ons Sinterklaas als pater familias voorstelt, heet het ook „Sintelesij giet alle hüzen voorbij". Nieuwjaarsdag begeleidt en dikwijls ook als straffende figuur, de gevreesde „Mehlhexe" overal schrik en angst verbreidt. Het zou veel te ver voeren zelfs maar een opsomming te geven van al le door Europa rondwarende vrouwe lijke gestalten in de donkerste periode van het jaar tussen Sinterklaas en Driekoningen. Ik herinner dan ook hier slechts terloops aan de Romeinse Befana, die op Epifania, 6 Januari, over de daken rondrijdt en in Rome evenals in ons Koedijk de gouden en gel de rol van geschenken-brengster vervult. Van Rome tot Upsala, van het centrum der katholieke christen heid tot de burcht van het Scandina vische Luheranisme zien we o var al nog naast de kerkelijke heilige de vrouwelijke gestalte optreden, die zoe te kinderen beloont en stoute bestraft. Deze gestalte doet zich nu eens voor als een wonderschone fee, zoals dat bijv. in Thüringen het geval is. waar de midwintervrouw voortschrijdt in een statig lang wit gewaad, of als een boze heks, gelijk de Butzenpercht en de Wauw-Wauw. Alweer als een vriendelijke verschij ning in het blauw gekleed met klin gelende belletjes kent ook het Salz- burger land een gouden engel, zoals die in de Koedijker kinderverbeelding voortleeft en die we eveneens ontmoe ten in de gedaante van de Vlaamse Kerstfee. Daar zingen de kinderen op Kerst avond voor ze slapen gaan, een liedje, dat luidt: Engeltje, engeltje Gabriël, bak mij een koekje kleen, en een koekje groot om te leggen op Moeder Marlatjes schoot. Dan hopen zij, dat de heilige engel1 hun een broodje zal brengen en iederi jaar wordt de vrome bede van duizen den Gentse kleuters vervuld, want alsl zij 's morgens vroeg opstaan, vinden zij de engeltjeskooek op hun kussen liggen. Van Sinterklaas tot Kerstkind: HET IS te begrijpen, dat de predikan ten geijverd hebben om de roomse Sinterklaas te verdringen door het Kerstkindje. Zo zien we dit populair worden in de landen der reformatie. Na de hervorming trad in Duitsland steeds meer het Kerstkindje in de plaats van Sinterklaas. Deze verdween ook in vele Zwitserse kantons uit het volksleven. In 1608 reeds herinnert de predikant Martin Behemus er aan, dat „niet Sinterklaas maar het heilig) Christuskindje al het goed aan rijken l en volkeren schenkt, zodat we het dan ook alleen maar aanbidden". Ongetwij feld zullen dergelijke invloeden ook hebben kunnen doorwerken in de pro testante Gouden-Engelenclave van I Koedijk, waar immers in de volksspra- ke de inwoners de reputatie hadden, dat zij „alle heiligen haten en toch goede mensen zijn". Heksen en Engelen in Zweden ]^JU MOGE het vreemd klinken, maar onze goedheilige kindervriend blijkt in de Nederlandse en Europese folklore helemaal niet zo'n eenzelvig man te zijn geweest als zijn celibaat zou doen vermoeden. In Limburg heeft hij Sinte Berb als zijn huishoudster aangenomen, die hem veel van het drukke werk uit de hand neemt en op haar rondgang in de nacht van 4 Dec. overal de tartepommen voor de zoete kinderen „rijdt". In Tirol heeft Sinterklaas een regel rechte edhtverbintenis gesloten als San' .kloos met „die Kiazak", welke als zijn gemalin fungeert en uit een korf haar geschenken ronddeelt. Minder gemoedelijk is er de Zwit serse Sinterklaasvrouw, die in het Züricher Oberland de Samichlaus op In de raadsvergadering van Limmen werd dezer dagen besloten tot het aan gaan van een geldlening tot 50.000 tegen 3'/i over vijf jaar bij de Coöpera tieve Boerenleenbank voor de bouw van vier woningen aan de Dusseldorpersweg. Echter ook de inwoners werken hieraan mede door het systeem van een burger zin-lening en tot heden werd hiervoor 38.800 toegezegd. Burgemeester S. H. J. Bosman sprak de hoop uit, dat nog meerdere inwoners hieraan hun medewerking zullen verlenen. Het terrein waarop de woningen zullen worden geplaatst is eigendom van de heer Th. Mors te Hciloo en voor de aankoop hiervan zal 3300 worden uitgetrokken. Een commissie uit de Raad stelde voor de gemeenterekening 1950 voorlo pig vast te stellen met een eindbedrag van inkomsten van de gewone dienst op f 160.249,48 en uitgaven op f 153.8553,94 en dientengevolge een batig saldo van 6395,54. De kapitaalsdienst sluit op 183.653,32. De gemeentebegroting voor de dienst 1952 werd zonder discussie vastgesteld op onderstaande eindcijfers. Gewone dienst, ontv. en uitgaven f 180.084,19, waarbij een post voor onvoorzien van f 3003,18. De kapitaaldienst sluit in in komsten op f 225.576,25 en in uitgaven op f 293.685,89 met een nadelig saldo van f 63.109,64. Naar aanleiding van de begroting vroeg de heer Pepping of de bollencul- tuur nog huur betaalt voor het museum, waarop de burgemeester ontkennend antwoordde. Hij deelde mede, dat de restauratie van het gebouwtje in zicht is. Er zullen o.a. twee grote deuren in worden geplaatst en ook het toegangs pad zal verbreed worden. Een der lo kaliteiten zal voor gemeente-werkplaats worden ingericht. Wanneer het gebouw in orde is heeft de Provincie zich be reid verklaard subsidie te verlenen. zocht om althans een begin van brand in de verafgelegen delen van de ge meente te -cunnen blussen. Ook zal de mogelijkheid worden nagegaan tot aan schaffing van enige brandkranen. B. en W. zullen voorts onder ogen zien gedurende de wintermaanden op donkere punten de straatverlichting weer om vijf uur aan te steken. De burgemeester deelde mede, dat gedurende de kerstweek de verlichting zal blijven branden, waarop de verga dering met gebed werd besloten. Met speciale toestemming van Z.H. de Paus werd de vroegere Duitse dominéé Rudolf Goethe, die tot het Katholieke geloof over ging, in de gelegenheid gesteld om in getrouwde staat de priester wijding te ontvangen. NIEUWE VERLICHTING IN WIHELMINASTRAAT De Wilhelminastraat is dezer dagen van een geheel nieuwe^ straatverlichting voor zien, op dezelfde wijze, als reeds in de Voorstraat was geschied. De keurige, mo derne lantaarns geven een heldere stra ling. Een mooie verbetering! RIOLERING EN GASHOUDER BEGIN JANUARI IN GEBRUIK Op Dinsdag S Januari is het feest in Egmond. Op die dag zal 's morgens de nieuwe gashouder officieel in gebruik ge nomen worden, 's Middags wordt de riole ring eveneens met enige feestelijkheid officieel in werking gesteld. SOCIËTEIT OPGERICHT Op initiatief van burgemeester Niele is opgericht een sociëteit, genaamd „De Club", met aanvankelijk vijfentwintig leden. De clubavonden worden gehouden in de zaal van café „De Klok". OPHALEN HUISVUIL In verband met Nieuwjaarsdag zal het huisvuil volgende week op Maandag 31 December worden opgehaald, in plaats van op Dinsdag. ERE-TEKENS TOEGEKEND Aan de heren P. Koelink en J. Bas is door de minister van Oorlog het vere-teken voor Orde en Vrede met de gespen toe gekend. OPENBARE SCHENNIS DER EERBAARHEID Doordat de betrokken inwoonster van Wijde-Wormer een nauwkeurig signalement van verdachte en diens auto kon opgeven, kon de rijkspolitie uit die plaats proces verbaal opmaken tegan F. A. H., alhier. Hij wordt, volgens „De Typhoon", beschul digd van openbare schennis der eerbaar heid, gepleegd tegen bedoelde dame. De subsidie voor het Burgerlijk Arm bestuur werd vastgesteld op f 5500. De begroting van het Armbestuur sloot in ontvangsten en uitgaven op f 10.912,50 met een post onvoorzien van f 488,11. De Raad ging accoord met het voor stel van B. en W. om aan het bestuur van de afdeling Noord-Holland van de Vereniging voor Ned. Gemeenten een bijdrage van een cent per inwoner beschikbaar te stellen in verband met de ingebruikname van een nieuw ge bouw, hetgeen de gemeente op om streeks f 14 kost. Ook werd besloten tot regeling van een uitkering ineens aan een deel van het gemeentepersoneel van f 5. Naar aanleiding van enige vragen deelde de voorzitter mede, dat de mo gelijkheid tot aanschaffing van een brandblusapparaat zal worden onder- In de Alkmaarse Courant van 22 December 1926 vinden wij de vol gende mededeling: In de vergadering van de zo genaamde Ziekenhuiscommissie van Maandagavond ten Stadhuize is besloten thans het eindverslag uit te brengen waarin de meer derheid tot de conclusie komt, dat het mogelijk is, ook zonder bij drage van de Provincie, de ex ploitatie van het nieuwe zieken huis in de Cadettenschool onder gebracht, sluitend te verkrijgen met een bijdrage van de gemeen te, die niet groter is dan welke zij thans op de exploitatie van het bestaande Stadsziekenhuis toe legt. (Van een onzer verslaggevers) Een van de grootste bonden op muzikaal gebied in ons gewest, de Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, zal in het komende jaar met enig feest- vertoon zijn veertig-jarig jubileum vieren. Dat de jubilaris dit heugelijke feit met een groot jubileumconcours zal herdenken, behoeft voor wie deze West friese Bond kent, geen verwondering te wekken. Ter bespreking van dit muziek festijn kwamen Zaterdagmiddag in hotel „Central" te Alkmaar de vertegen woordigers van de aangesloten corpsen bijeen. door de juryleden op te stellen critisch verslag over het concours op 5.per twee stuks te bepalen. Het was vooral een afgevaardigde van Texel die bezwaren opperde tegen de volgorde van concoursdagen; de christelijke leden zouden nu, evenals dit jaar, het eerst moeten optreden. Te gen het voorzichtig geopperde denk beeld van Andijk het critisch verslag maar af te schaffen en met korte aan tekeningen op de punten-lijsten te vol staan, rees een storm van protest. Una niem Werd verklaard, dat het verslag een grote opvoedende waarde heeft en dat het een stap terug zou betekenen hieraan te gaan tornen. Na vele op- en aanmerkingen werd „De Herleving" waardig gekeurd met de door haar voor gestelde middelen het concours te or ganiseren. In verband met het jubileum van de Bond keurde de vergadering een voor stel van het bestuur en Venhuizen goed een extra prijs aan de middag- en avondwedstrijd en aan de marswed strijd te verbinden. Een voorstel van „Schagens Harmoniekapel" de Bond een contract met de BUMA te laten af sluiten voor de verenigingen, zal het bestuur nader onderzoeken; de BUMA- eisen liggen echter hoog. De aftredende bondssecretaris, de heer D. C. Nijdam, werd met applaus voor de veertigste keer herkozen. De volgende algemene vergadering van de bond wordt in Hoorn gehouden. Niet minder dan 21 van de 27 ver enigingen kon de voorzitter van de Bond, de heer Jn. Dammes, in zijn ope ningswoord welkom heten. Het afgelo pen jaar noemde hij over het geheel ge nomen voor het muziekleven niet slecht, hoewel de financiële zorgen nog zwaar drukken. Hij deelde mede, dat de heer Jos. de Klerk ter gelegenheid van het Bondsjubileum een mars heeft gecomponeerd „Marcia Westfrisia", die tijdens het jubileumconcours door alle corpsen onder directie van de compo nist zal worden uitgevoerd. De jury leden van het afgelopen jaar, de heren Jos. de Klerk, Richard Heuckeroth en Henri Verhaar, hebben zich ook dit jaar weer bereid verklaard hun medewer king te verlenen. Het belangrijkste punt op de agenda was ongetwijfeld het voorstel van „De Herleving" te Zwaag om ter gelegen heid van haar veertig-jarig bestaan het jubileum-concours van de Westfriese Bond op Hemelvaartsdag en de daarop volgende Zondag in Zwaag te organi seren. Hoewel iedereen ter vergadering het ten zeerste waardeerde, dat „De Herleving" in deze voor de muziek verenigingen zo moeilijke tijd het risico van een concours durfde te nemen, gin gen toch vele stemmen op tot wijziging van de voorgestelde data en gewenste financiële maatregelen. Immers „De Herleving" was bij het ontwerpen van haar plannen niet over één nacht ijs gegaan. Voorgesteld werd de prijzen der dameskaarten op 1.oer deel nemerskaarten op 0.25 en van het Woensdag is uit Bogota (Colum bia) gemeld, dat 10 personen om het leven gekomen en 13 personen gewond zijn als gevolg van een treinontsporing op het traject CaliBuenaventura. VERVOLG STADSNIEUWS De vrouwen en de jonge mannen, die hun straf uitzitten in de gevangenis aan de Westerweg, hebben gedurende de Kerstdagen ervaren dat de mensen „van buiten" hen niet vergeten. Juist de Kerstdagen, die voor hen wel bij zonder moeilijk moeten zijn, lenen er zich voor om de sprake van de barm hartigheid en de menselijke vergevens gezindheid luider te doen klinken dan ooit. Onder de leiding van de directie en de sociale werker was er een pro gramma in elkaar gezet, dat klonk als een klok en dat zonder enige wan klank ja in een stemming van Waar dering en dankbaarheid kon worden afgewerkt. Maandagavond werd het feest inge zet met een wijdingsavond. Op de Eer ste Kerstdag kwam het muziekcorps „Soli Deo Gloria" Kerstliederen spelen en was er, in de stemmig versierde zaal, een gemeenschappelijke maaltijd voor de vrouwen. Deze maaltijd werd op de Tweede Kerstdag aangericht voor de honderdvijftig mannen. Voor een zeer groot deel waren de ingrediënten voor dit eenvoudige feestmaal ver strekt door fabrikanten, tot zelfs uit de Zaanstreek toe. Zonder dez.e menslie vende hulp zou deze bijzonder geslaag de gebeurtenis niet mogelijk zijn ge weest. De Kerstviering bereikte haar hoog tepunt op Woensdagmiddag. Toen kwa men koor en orkest van Toonkunst vrijwel voltallig naar de Schutterswei en gaven er een schitterend geslaagd concert, dat ruim anderhalf uur duur de. Onder leiding van Herman Zaal werden koren uit „Der Messias" van G. F. Handel gezongen en het orkest speelde de ouverture en de beroemde Symfonie Pastorale. Zeiden zal er in de strafgevangenis met zoveel overge geven aandacht en zoveel aandoenlijke ontroering maar een muziekuitvoering zijn geluisterd. In de grauwheid der ge vangenisdagen moeten deze Kerstdagen wel een zeer lichtende uitzondering zijn geweest. Een mijlpaal bereikt J. G. van Busken 70 jaar Een bekende Alkmaarse ingezetene hoopt op Nieuwsjaarsdag zeventig jaar te worden, n.L de heer J. G. van Bur- ken, die bijna twintig jaar hoofd is ge weest van de bekende school aan de Brillensteeg, de z.g.n. opleidingsschool met de school van wijlen de heer Zwarteveen in één gebouw gevestigd, (van 19231942). In 1942 is hij door de toenmalige NSB-burgemeester ontsla gen omdat hij niet wilde meewerken aan Winterhulp e.d. Steeds heeft hij getracht zijn leer lingen voor te bereiden voor een goede werkkring in de maatschappij. Verder heeft hij, o.a. bij de Oranjevereniging, diverse functies vervuld in het maat schappelijke verenigingsleven. Nog al tijd is hij vol ambitie vice-voorzitter van de Kon. Ned. Schaakbond en pen ningmeester van de Noordhollandse Schaakbond. Hij is dan ook erelid van de Alkmaarse Schaakclub V.V.V. Ook in het kerkelijk leven was en is hij nog actief o.a. als notabel, terwijl hij ook nog lid is van de Alkmaarse Bioscoopcommissie. Zoals men weet heeft ook de afdeling Alkmaar van de Volkszang zijn bijzondere toewijding gehad. Van algehele rust is dus nog lang geen sprake. Het zal de heer Van Bur- ken op de eerste dag van het nieuwe jaar zeker niet aan belangstelling ont breken. Zuster Rinske Blessinga overleden Op 75-jarige leeftijd is te Schoorl overleden zuster Rinske Blessinga, die eertijds vele jaren hoofdverpleegster en waarnemend directrice is geweest van het voormalige stadsziekenhuis dat op het zogenaamde ziekenhuisterrein thans Canadaplein heeft gestaan. Vele jaren daarna heeft zuster Bles singa in Alkmaar nog haar zegenrijk werk verricht en zich daarin een brede kring van vrienden en vereerders ver worven. De teraardebestelling vindt Zaterdag om half drie plaats op de gemeentebe graafplaats. Burgerlijke Stand Geboren Elisabeth, d. van A. C. Bijwaard en E. Lenards. Adrianus J„ z. van W. A. Hoogland en J. Buiter. Hendrikus S., z. van H. J. Stam en E. Veldman. Nicolaas B. M., z. van P. W. M. Vink en M. C. Roozen. Alida B„ d. van J. G. Boots en S. Zwaan. Antje, d. van J. P. Reehoorn en S. Piersma. Getrouwd Wilhelmus Vellinga en Alida A. Tesselaar. Johannes van de Goor en Ida M. Kager. Petrus M. Pul les en Petronella E. L. van Merwijk. Maarten T. Bootsma en Johanna Kwast. Overleden Cornelia B. v. d. Zee, 79 jaar, wed. van F. H. Koch. KLAVERJASDRIVE OM WILDBRAAD Wegens enorm succes wordt er mor genavond wederom een klaverjasdrive gehouden in café „De Doorbraak" van de heer Martin aan de Kaasmarkt no. 14. De drive begint om acht uur en er wordt gespeeld om wild en gevogelte. Opgaven worden zo spoedig mogelijk verwacht. BOUW GEGUND De bouw van vijfenzeventig arbeiders woningen voor de Woningbouwvereniging „Rochdale" is gegund aan de firma J. Bakker te Zaandam. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD TUSSEN ALCMARIA EN WFC Alcmaria speelt Zondag te Wormer veer een vriendschappelijke wedstrijd tegen WFC. In tegenwoordigheid van de burge meester, mr. Wytema, en de regenten met hun dames, vond Maandagavond in het Centraal Ziekenhuis de jaarlijk se Kerstwijdingsavond plaats voor d# patiënten. Voor zover dit mogelijk was, waren de zieken op één der zalen ver zameld om ook dit jaar weer te luiste, ren naar het aloude Kerstevangelie en een Kerstverhaal, welke werden voor gelezen door de heer S. Marwitz. Ver dere medewerking verleenden het zus- terskoor o.l.v. de heer Nico Akkerman, Door mevr. G. M. Pot-van Regteren Altena werden enkele fluitsoli (sona tes van Loeillet en Marcello) ten best# gegeven. Zij werd daarbij begeleid door de heer Akkerman. Het koor zong zowel vóór als na de pauze enkele be- kende Kerstliederen. De bijeenkomst werd geopend en gesloten met het ge zamenlijk zingen van de Gezangen 7 en 10. Het was dit jaar de eerste keer, dat het Kerstverhaal niet meer werd voor gelezen door de heer G. C. Dun, dia deze zomer is overleden. Voor het vel# dat deze regent altijd voor het zieken huis had gedaan, werd hij met enkel# gevoelvolle woorden herdacht. Het was een wijdingsvolle avond, waarbij een woord van dank aan de zusters voor al het werk dat zij vóór en op deze avond hadden verricht, ze ker niet achterwege mag blijven. Uitspraken Meervoudige Kamer De president van de Meervoudige Kamw te Alkmaar sprak hedenmorgen de vol gende vonnissen uit Petrus S., Alkmaar, één jaar en zet maanden met aftrek van de tijd in voor arrest doorgebracht. De uitspraak was con form de eis van de officier. S. had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een auto. Timotheus J. van V., Alkmaar, twet jaar gevangenisstraf met aftrek. De offi cier had vorige week eveneens twee jaar geëist in verband met verduistering van een bromfiets en diefstal van een horlogt. Wilhelmus S., Hoorn, f 30,subs, vijf tien dagen en intrekking van het rtfbewij» voor de tijd van zes maanden. Voriga week eiste de officier een boete van f 125,— subs, zestig dagen en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar. S. had zich te Hoorn schuldig ge maakt aan enkele verkeersovertredingen# Klaas H., St. Maartensbrug, één maand gevangenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van. twee jaar. H. had een proces-verbaai gekregen in ver band met het feit, dat hij een aanrijding had veroorzaakt en onder invloed van al coholhoudende drank een auto had b®- stuurd. Alkmaarse schaakclub VW Op de gewone clubavond van de Alk. maarse Schaakclub VVV werden de vol gende partijen gespeeld. Hoofdklasse: D. Appel Jr.P. Seewald W. KwakR. Pijning A. BeemsterboerP. Deugd C. WoutersenA. Beemsterboer Eerste klasse: J. MaatsA. Vis 1-0 Vs-Vi afg. 1-0 Tweede klasse: H. DageletC. Rus Derde klasse: F. v. d. VlietH. v. Minnen J. MeiboomW. Pijning F. v. d. Vliet—I. Wortel J. BastiaanseI. Wortel Donderdag 4 Januari hoopt de heer E. G. Kaiser voor het demonstratiebord theorieles te geven. 1—0 afg. 1—0 1—0 1-0 BEEDIGD ALS TRANSLATRICE. Mevr. A. K. BerkhoutCrefeld werd dor de Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar beëdigd als tranlatrice in de Engelse taal. Dammen en schaken De onderlinge competitie van de schaakclub „De Pion" werd voortgezet met de volgende partijen: C. J. Heeck— J. van Ravenzwaaij 0—1; C. Rennee—J. Bos Va'/2; Walt Uhl—Th. de Smalen V2B. SchlosserS. van Weeren 0Ij A. de Wit—A. de Jongh Vr—V#; P. Bou wen—L. Born 0—1; J. Roling—H. Hoogen- vorst I0. De wedstrijd voor de compe titie Noordhollandse Schaakbond 2e klasse A tegen Heemstede 3 eindigde met 55 in een gelijk spel. Het eerste tiental van de damclub St. Thomas heeft met 10—10 gelijk gespeeld tegen Hoofddorp. De persoon lijke uitslagen zijn: J. Geuk (St. Thomas) —Th. Tolenaar 02; S. ReijndersC. van Wageningen 1—1; C. v. d. Himst— C. v. d. Helm 20; A. de Zeeuw— G. v. d. Haven 2—0; B. Beentjei J. Vervoerd 1—1; P. Ruiter—J. v. Limp 11; J. van Velzen—J. v. d. Helm 0—2; C. Orij—A. Stenfort 1—1; H. Poel—G. Oskam 11; P. v. d. HimstM. Broer tjes 11: Voor de onderlinge competitie werden de volgende partijen gespeeld: R. StetGeuke 02; C. ReijndersA. de Zeeuw 0—2; C. v. d. Himst—P. Ruiter 1—1. Duitse delegatie naar Parijs De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, die vanavond naar Parijs zal vertrekken om er deel te nemen aan de conferentie van de zes mi nisters van buitenlandse zaken over de Europese verdediging, zal worden vergezeld door Fritz Schatter, de Westduitse minister van financiën, prof. Walter Hallstein, staatsecretaris van buitenlandse zaken en Herbert Biankenhorn, directeur van de afde ling buitenlandse zaken van de kanse larij. Vijf firmanten van een Harlinger orderneming, die in het zwart huiden tot zeemleer had verwerkt en dit ver kocht. zijn door de rechtbank te Leeu warden veroordeeld tot geldboeten van tezamen f 59.000. pEDURENDE de Kerstdagc staatshoofden en andere kerstboodschap tot hun vol beeft aan het Amerikaanse zich thans hecht aaneen hel of om een bloedige oorlog een rechtvaardige en duurz Niwin bracht versl Uit een verslag, dat de the ven Niwin over haar activit afgelopen vijf jaar het licht zien, blijkt, dat in deze p< zeven millioen gulden aan gelden is ingezameld. Hiern een rijkssubsidie van f 15.301 kend. Van deze gelden werd uitgegeven voor musici en 1 schappen, f 3.300.000 voor bt schriften, cursussen etc., en pakketten, geschenkzendinge zen f 3.800.000. Een groot deel van de Indonesië teruggekeerde tro ingeleverde Niwingoederen beschikbaar gesteld voor de Guinea en West-Indie dienen ren, alsmede voor do Nederl taire missies in Indonesië. deel van het materiaal werd) aan Nederlandse instellir enigingen en scholen in Ine nog bruikbare cantinewagen Jeeps zijn naar Nederland ter om hier bij het leger te v bruikt. Door verschillende fa echter vele Niwingoederen ii verloren gegaan. Voor zover men tot nu kunnen vaststellen zijn 11S omgekomen ten gevolge va ploffing, die zich Vrijdag in mjjn b£J West-Frankfort heeft voorgedaan. Van de mijnwerkers, die i mijn bevonden, toen de exj voordeed, hebben slechts vi levend afgebracht. Eén van h ernstige toestand naar het overgebracht. Een functionaris van he kaanse mijnbureau weet de „de zorgeloosheid van iema zijn mening was het ongelui te vermijden geweest. Met de „Eemdijk" en de van de Holland-Amerika Li totaal 44 Shermantanks te aangekomen. In het kader vai rikaanse wapenhulp zijn thi taal 126 lichte en middelzw aan Nederland overgedragen, ari worden nog eens 44 t: wacht. De tanks worden, na ln Amersfoort bij het regimer Prins Alexander en het reg zaren Van Sytzema ondergel: Beide bovengenoemde sche den ook nog ruim twee mi: trailleurpatronen en vijf stuk] loops licht afweergeschut aa taal zijn in de afgelopen ma vijf millioen patronen aan on leverd. Twee zoons van de Aalsme ser Eveleens, resp. 19 en 24 zijn Maandagmorgen op de 1 plan verdronken, nadat hun de storm was volgeslagen. 2 om half tien uit, om met netti vissen, maar reeds een half zagen kwekerij-arbeiders, bootje begon te zinken, aldu: De kwekers sprongen in eei om de drenkelingen te red konden door de harde wind n bij hen komen. De beide jon verdronken jammerlijk. Pas c ste Kerstdag zijn de stoffel! opgedregd. Het fraaie rustige weer var Tweede Kerstdag, mag als s de storm worden beschouwd Oceaan heeft een buitengewi depressie de omgeving van Ie reikt en veroorzaakt over e strekt gebied zware stormen loop van de dag zal de wind 1 de kust tot stormachtig aam Een regengebied bereikt var land, terwijl er later buien ki treden, welke plaatselijk vai vergezeld kunnen gaan. Het van deze zeer diepe storn trekt via Schotland naar he oosten. Ook morgen zal het i name hier in de kustprovin een onbestendig karakter waarbij behalve veel wind, t kan worden verwacht. Het loopt dus allerminst rustig t We zullen het vandaag en mi merken, als de Zuidwestersto 2e kusten beuken,

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 4