^mm Kerstboodschappen van groten der aarde Nederland sluit lening van achttien millioen dollar Betogingen tegen „gematigden De weldoeners van Nederlandse derlandse krijgsgevangenen wist te krijgsgevangenen geëerd ZWITSALETTEN Staatshoofden geVen uiting aan hun vredeswil Eerste rede van Koning George na operatie Resterend materiaal naar Nw-Guinea en W.-Indië Mijnramp in Illinois eiste 119 doden Vier-en-veertigSherman- tanks aangekomen Twee vissers op plas bij Aalsmeer verdronken Wedloop met de Kerstman Perzische ambassadeurs te Londen, Rome en New Delhi teruggeroepen INBRAAK TIJDENS DE NACHTMIS Hafez Afifi Pasja vredesgezant Amerikaanse leger van verkwisting beschuldigd Stuurmanvan IJmuidense trawler sloeg overboord Twee personen te water geraakt en verdronken GEDURENDE de Kerstdagen hebben verschillende gekroonde en ongekroonde u staatshoofden en andere vooraanstaande i>ersoonlükheden zich met een kerstboodschap tot hun volk of tot de mensheid gericht. President Truman heeft aan het Amerikaanse volk verklaard, dat de vrije landen van de wereld rich thans hecht aaneen hebben geschaard, niet slechts om zich te verdedigen, of om een bloedige oorlog te winnen, als deze mocht komen, maar ook om een rechtvaardige en duurzame vrede te scheppen. [£ONING GEORGE VI van Engeland heeft op Eerste Kerstdag in zijn tra ditionele kerstboodschap tot de volke ren van het Britse Gemenebest gezegd, dat zij aan de wereld het voorbeeld van verdraagzaamheid en wederzijds begrip zouden kunnen geven, dat „als een gouden draad door de grote fami lie van de volkeren van het Gemene best loopt". De kerstboodschap van ko ning George was dit jaar op gramofoon- platen opgenomen, omdat de stem van de koning na zijn ziekte nog niet vol ledig haar kracht heeft teruggekregen. pAUS PIUS XII heeft Maandag de wereld opgeroepen tot nieuwe po gingen om tot vrede te geraken. Hij zei, dat hiertoe allereerst de „geeste- Niwin bracht verslag uit Uit een verslag, dat de thans opgehe ven Niwin over haar activiteiten in de afgelopen vijf jaar het licht heeft doen zien, blijkt, dat in deze periode voor zeven millioen gulden aan particuliere gelden is ingezameld. Hiernaast werd een rijkssubsidie van f 15.300.000 toege kend. Van deze gelden werd f 3.200.000 uitgegeven voor musici en toneelgezel schappen, f 3.300.000 voor boeken, tijd schriften, cursussen etc., en voor kerst pakketten, geschenkzendingen en prij zen f 3.800.000. Een groot deel van de door de uit Indonesië teruggekeerde troepen weer ingeleverde Niwingoederen zijn thans beschikbaar gesteld voor de in Nieuw- Guinea en West-Indie dienende militai ren, alsmede voor do Nederlandse mili taire missies in Indonesië. Een ander deel van het materiaal werd geschonken aan Nederlandse instellingen, ver enigingen en scholen in Indonesië. De nog bruikbare cantinewagens en film- Jeeps zijn naar Nederland teruggebracht om hier bij het leger te worden ge bruikt. Door verschillende factoren zijn echter vele Niwingoederen in Indonesië verloren gegaan. Voor zover' men tot nu toe lieeft kunnen vaststellen zijn 119 personen omgekomen ten gevolge van de ont ploffing, die zich Vrijdag in de kolen- mljn bij West-Frankfort (Illinois) heeft voorgedaan. Van de mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, toen de explosie zich voordeed, hebben slechts vier het er levend afgebracht. Eén van hen was in ernstige toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Een functionaris van het Ameri kaanse mijnbureau weet de ramp aan „de zorgeloosheid van iemand". Naar zijn mening was het ongeluk absoluut te vermijden geweest. Met de „Eemdijk" en de „Arnedijk" van de Holland-Amerika Lijn zijn in totaal 44 Shermantanks te Rotterdam aangekomen. In het kader van de Ame rikaanse wapenhulp zijn thans in to taal 126 lichte en middelzware tanks aan Nederland overgedragen. In Janu ari worden nog eens 44 tanks ver wacht. De tanks worden, na inspectie, in Amersfoort bij het regiment huzaren Prins Alexander en het regiment hu zaren Van Sytzema ondergebracht. Beide bovengenoemde schepen voer den ook nog ruim twee millioen mi trailleurpatronen en vijf stukken meer- loops licht afweergeschut aan. In to taal zijn in de afgelopen maand ruim vijf millioen patronen aan ons land ge leverd. Twee zoons van de Aalsmeerder vis ser Eveleens, resp. 19 en 24 jaar oud, zijn Maandagmorgen op de Westeinder plan verdronken, nadat hun boot door de storm was volgeslagen. Ze voeren om half tien uit, om met netten te gaan vissen, maar reeds een halfuur later zagen kwekerij-arbeiders, dat het bootje begon te zinken, aldus het V.V. De kwekers sprongen in een roeiboot om de drenkelingen te redden, maar konden door de harde wind niet op tijd bij hen komen. De beide jongemannen verdronken jammerlijk. Pas op de Eer ste Kerstdag zijn de stoffelijke resten opgedregd. lijke bloedarmoede" der volkeren ge nezen moest worden. r\E WESTDUITSE bondskanselier Ade- nauer achtte de wereldvrede thans minder bedreigd dan een jaar geleden. Naar zijn mening kon men hopen, dat de toestand zich in het volgende jaar zal blijven verbeteren. nE CHEF van de luchtmachtstaf, luit.- generaal Aler, heeft een persoonlij ke Kerstgroet gezonden aan het perso neel van de luchtmacht, dat in zieken huizen en sanatoria wordt verpleegd en aan het luchtmachtpersoneel, dat in Amerika en Canada wordt opgeleid. QPVALLEND was de boodschap, die de Chinese nationalistische gouver neur van Formosa, K. C. Woe, tot de Chinezen op het vasteland richtte. Hij kondigde hierin aan, dat het nationa listische China in 1952 een tegenaanval op het door de communisten bezette ge bied van China zal uitvoeren, zodra de gelegenheid zich hiertoe zal voordoen. Voorts zei Woe, dat de kracht van na tionalistisch Cina op het ogenblik met verbazingwekkende snelheid toeneemt. DADIO MOSKOU heeft Dinsdag in een uitzending in de Engelse taal een speciaal kerstprogramma gegeven, waarin gezegd werd, dat het moeilijk is, elkaar thans een gelukkig kerstfeest te wensen, nu de strijd in Korea nog voortduurt. APITEIN G. M. de Bruyn, gezag voerder van de „Japara" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, heeft op het laatste traject van zijn thuisreis uit Indonesië naar Rotterdam er met zijn schip de vaart in gezet en passagiers en bemanning de gelegenheid gege ven nog met de Kerstdagen thuis te zijn. 't Heeft echter aan een zijden draadje gehangen, De aanvankelijk verwachte aankomstdatum was Eerste Kerstdag, maar een zeer voor spoedige doorvaart door het Suezkanaal, dank zij een handig heidje van de kapitein, maakte daar 24 December van. Maar bij het aanlopen van Marseille scheen het toch weer mis te zullen lopen. Eerst moest er buiten gaats een paar uur op een loods "cht worden en later duurde het ononthoud in de haven weer langer dan voorzien was, zodat een half etmaal verspeeld werd. Maar de Japara" zette zijn beste beentje voor en meerde reeds Maandagavond om acht uur in een vliegende storm aan de Lloydkade. Een der vrouwelijke passagiers, een secretaresse van de Britse ambassade uit Djakarta, werd door de Lloyd snel per auto naar Hoek van Holland gebracht, zodat zij daar de nachtboot naar Engeland kon halen. „Hoe ik hier hef laatste stuk ge komen ben, weet ik niet, want ik heb geen enkele boei meer gezien, zo slecht was het zicht", zei kapitein De Bruyn, terwijl hij zijn burgerpak je aanschoot en zich naar het Maasstation repte, om de laatste trein naar zijn woonplaats Hilversum nog te halen. Ook de douane toonde begrip voor de bijzondere omstandig heden en kwam met een dus danige ploeg ambtenaren, dat passagiers en bemanning tege lijk geholpen konden worden. Wegens gebrek aan buitenlandse valuta J)E Perzische ambassadeurs te Lon den, Rome en New Delhi, alsmede 23 andere diplomatieke vertegenwoor digers van Perzie zjjn „wegens gebrek aan buitenlandse valuta" door de Per zische regering tjjdeljjk teruggeroepen. Bovendien wordt het salaris van an dere diplomatieke vertegenwoordigers en hun staf tot veertig procent ver minderd. Naar het lid van de Perzische olie commissie, Hassibi, heeft verklaard, is Perzie in staat per maand 500.000 ton olie te winnen en te raffineren, hetgeen voldoende zou zijn om het land de 30 40 millioen pond te verschaf fen, die het jaarlijks nodig heeft. De Brits-Iraanse oliemaatschappij expor teerde indertijd drie millioen ton per maand. Hassibi verklaarde bovendien, dat de Wereldbank Perzie kon helpen, door maandelijks deze 500.000 ton olie e kopen. Als de bank de exploitatie van de olie echter zou willen toever trouwen aan buitenlandse organisaties en zelf de oliewinning wilde contro leren, zou deze oplossing onaanvaard baar zijn. De Perzische regering heeft een Tsjechoslowaakse missie uitgenodigd om naar Teheran te komen teneinde een olie-overeenkomst te sluiten. Stormweer langs de kust Het fraaie rustige weer van gisteren, Tweede Kerstdag, mag als stilte voor de storm worden beschouwd. Van de Oceaan heeft een buitengewoon diepe depressie de omgeving van Ierland be reikt en veroorzaakt over een uitge strekt gebied zware stormen. In de loop van de dag zal de wind hier langs de kust tot stormachtig aanwakkeren. Een regengebied bereikt vandaag ons land, terwijl er later buien kunnen op treden, welke plaatselijk van onweer vergezeld kunnen gaan. Het centrum van deze zeer diepe stormdepressie trekt via Schotland naar het Noord oosten. Ook morgen zal het weer, met name hier in de kustprovincies, nog een onbestendig karakter hebben, waarbij behalve veel wind, ook regen kan worden verwacht. Het jaar 1951 loopt dus allerminst rustig ten einde. We zullen het vandaag en morgen be merken, als de Zuidwesterstormen on ze kusten beuken, OLIE-ACCOORD MET IRAK Twee dochtermaatschappijen van de Britse—Iraanse oliemaatschappij, de „Khanaqin Oil Company" en de „Ra- fidain Oil Company" hebben een over eenkomst gesloten met de Iraakse re gering, volgens welke Irak de helft van de winst uit de olie-export zal krijgen Voor de tweede maal in één week heeft premier Mossadeq een zitting van de senaat, die hij had uitgeschre ven om een uiteenzetting te geven van de olie-politiek van zijn regering, we gens ziekte niet kunnen bijwonen. De Toedeh-partij heeft besloten can- didaten te stellen voor de algemene verkiezingen, die volgende week in 't gehele land' zullen beginnen. Reeds hebben zich tijdens de verkiezingscam pagne te Babol aan de Kaspische Zee incidenten voorgedaan, waardoor twee personen het leven verloren. (Advertentie, Ing. Med.) Kerkgangers zagen dieven Zestig mille gestolen bij een boerenleenbank Terwijl de kassier van de boeren leenbank in de Houtrakpolder bij Half weg tijdens de nachtmis van Kerst nacht in bet kerkkoor zong, hebben inbrekers op hun gemak zijn brand kast opengestoken en zestigduizend gulden buit gemaakt, aldus de Tel. De mannen verdwenen met hun onwettig verkregen bezit de polder in. Vele kerkgangers zagen 's morgens in de vroegte in de omgeving van de bank een kleine grijze wagen, anderen zagen twee mannen. Een tuinder, die de heren zag, vond het zelfs nodig, zijn bezit aan geld van huis te halen en bij zich te steken. De inbrekers moeten uitstekend van de situatie op de hoogte zijn geweest. Theo Baylé gewond bij een verkeersongeluk De Nederlandse bariton Theo Baylé is volgens een bericht van de Tel. in Beieren bij een verkeersongeluk ge wond geraakt. De wagen, waarmee de zanger onderweg was van Wenen naar Amsterdam, slipte Zaterdagavond en is geheel vgrnield. De heer Baylé brak een rib, zijn echtgenote kreeg een her senschudding. Het echtpaar heeft de reis per trein voortgezet. Minister Lieftinck, die in de V.S. met Amerikaanse bankiers besprekingen heeft gevoerd, heeft weten te bereiken, dat aan ons land voor achttien millioen dollar aan nieuwe credieten zijn toegestaan. De Chase National Bank te New York verstrekt vijftien millioen, de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel drie millioen. Het rentepercentage is 3'/s, de looptijd voor de eerste helft l'/i jaar, voor de tweede helft twee jaar. Van de lening van 200 millioen dollar, die in 1946 met de Import-Exportbank is gesloten, vervalt op 31 Decem ber een tranche van dertig millioen. Het nieuwe crediet zal dienen, om een deel hiervan te betalen. De laatste tranche, die het volgende jaar moet wor den opgebracht, hoopt men op dezelfde wijze te voldoen. Succesvolle reis van minister Lieftinck Op Tweede Kerstdag, toen het mini sterie van financiën slechts door twee mensen de minister en de portier was „bevolkt", heeft prof. Lieftinck ons een onderhoud toegestaan, waarin hij mededeelde, dat als de bovenge noemde twee tranches van de lening van 200 millioen gulden zijn afgelost, wij de grootste moeilijkheden te bo ven zijn. In 1953 en daarna hebben wij veel lagere aflossingsverplichtingen. Dan zal ons land jaarlijks voor aflos singen van 10 tot 15 millioen dollars komen te staan Teneinde de zware druk voor volgend jaar wat uit te smeren over meerdere jaren heeft de minister met succes getracht een nieuwe lening te krijgen. Voorts heeft de minister bij zijn be sprekingen aangedrongen de geblok- Noodtoestand in Cairo en Alexandria >i Belangrijke besprekingen tussen Egypte en Rusland JE Alexandrië en Cairo hebben Dinsdag botsingen plaatsgevonden tussen de politie en een grote menigte betogers, die protesteerden tegen de benoeming van Hafez Afifi Pasja tot hoofd van het kabinet van koning Faroek, aangezien deze bekend staat als voorstander van een meer gematigde politiek ten opzichte van Engeland. De betogingen waren tevens gericht tegen de benoeming van de uit Londen teruggeroepen ambassadeur, Amr Pasja, tot adviseur van de koning in buitenlandse zaken. In beide steden is de noodtoestand afgekondigd. Hafez Afifi Pasja, die zichzelf „vre- desgezant tussen de koning en de re gering" noemde, heeft verklaard te hopen, dat Egypte volledige onafhan kelijkheid zou krijgen en met de Soe dan zou worden herenigd. Volgens het Egyptische dagblad „Al Gomhoer AI Misri" worden op het ogenblik tussen Egypte en Sowjet- Rusland in het geheim veelomvatten de besprekingen gevoerd. Reeds zou den de ministers van buitenlandse za ken van beide landen, Din Pasja en Wysjinsky, hebben beraadslaagd. Vol gens het blad zouden de Russen twij felen aan de bestendigheid van deze nieuwe koers in de Egyptische poli tiek, daar deze volgens de Russen nog steeds „haar basis in het imperialis tische kamp heeft". De Russen zouden erop hebben gewezen, dat zij niet zo naief zouden zijn wapens aan Egypte te leveren, die later tegen henzelf zou den kunnen worden gebruikt. De bevelhebber van de Britse troe pen in de Kanaalzone, generaal Ers- kine, heeft gisteren verklaard, dat hij met machtige strijdkrachten de com mando's van jonge mannen uit Cairo zou „vermorzelen", indien deze de Britse troepen zouden aanvallen, zo als zij hadden aangekondigd. De Britse opperbevelhebber in het Middenoosten, generaal sir Brian Ro bertson, is gisteren per vliegtuig uit de Kanaalzone te Londen aangekomen voor het voeren van besprekingen. ]7EN grote politiemacht was geduren de de Kerstdagen in Alexandrie en Cairo op de been en bezette de voor naamste punten van de steden, als mede de toegangen tot de ambassades van Engeland, de V.S., Frankrijk en Turkije. De politie maakte gebruik van traangasbommen. De groepen betogers bestonden uit studenten en middelbare scholieren. De Faoed EI Awal univer siteit in Cairo is als gevolg van de demonstraties voor onbepaalde tijd ge sloten. honderd en vijftig kinderen van kleurlingen woonden in Leicester een kerstfeest bij dat door de „Cultural and Social Club" georganiseerd werd. De twee-jarige Module Oyewole voerde hierbij een tafeldans uit. Plannen voor huldeblijk (Van onze militaire medewerker) Velen zullen zich herinneren, dat in 1942 talloze leden van onze voormalige strijdkrachten door de Duitsers in krijgsgevangenschap werden gevoerd. Officieren (ook adelborsten en cadet ten) van marine, leger, luchtmacht en van het voormalig K.N.I.L. kwamen gedurende bijna drie jaar terecht in de kampen van Stanislau, Neubranden- burg en Tittmoning, namen die wel voor altijd in hun herinnering zullen blijven gegrift; In die donkere jaren werden van tijd tot tijd levensmidde lenzendingen uit Denemarken, door tussenkomst van het Deense Rode Kruis, als een zeer welkome aanvul ling van het eentonige kamp rantsoen, ontvangen. Wie de organisator van die zendingen was, is vele jaren geheim gebleven. Maar verleden jaar is de identiteit van deze edelmoedige Deen bekend geworden, dank zij de mede werking van de Deense vice-consul te Harlingen, de heer Matak Fontein. Het bleek te zijn de heer K. Werner Sören- sen uit Kopenhagen, dia vaak tui hos- verzachten. Vorig jaar werd de heer Werner begiftigd met het Officiers kruis van de Orde van Oranje Nassau, ten teken dat ook de Nederlandse re gering zijn initiatief op hoge prijs stel de. Deze maand is de heer Werner zestig jaar geworden en in de kringen van de voormalige Nederlandse krijgs gevangenen is nu het plan gerezen, om hem ter herinnering aan zijn menslie vend hulpbetoon een blijvend aanden ken te schenken. Er heeft zich een klein comité gevormd waarin zitting hebben genomen de gepen, kapitein ter zee M. J. C. Klaassen te Wassenaar en de gep. luitenant-kolonel H. G. Horn uit Den Haag, die zich bereid hebben verklaard, gelden voor dit doel in te zanjelen. Een subcommissie van de Ameri kaanse senaat heeft in een rapport verklaard, dat het leger „onnodig ge bruik maakt van schaars en strate gisch belangrijk alluminium" voor het herstellen van weinig gebruikte leger- gebouwen Voorts oefende de subcommissie cri- tiek uit op het, haars inziens, te lang durig oefenen van bepaalde onder delen van het leger. Bovendien zou den volgens het rapport duizenden militairen, die thans kantoorwerk vervangen kunnen worden door vrouwelijke collega's of burgers. Tsjechoslowaakse boeren leveren niet genoeg Volgens radio Praag heeft „de grote meerderheid van de Tsjechoslowaakse boeren" niet voldaan aan haar plicht om graan, eieren, vlees en andere land bouwproducten te leveren. Na de „koelakken" er van te hebben beschuldigd het stelsel van verplichte levering te saboteren deelde radio Praag mee, dat de plaatselijke raden 'n „huis- aan-huis"-campagne zullen beginnen teneinde de boeren op hun plicht te wijzen. keerde gelden uit de tegenwaarde-re kening in hoofdzaak te gebruiken voor schuldaflossing. Voor de Nederlandse zienswijze be stond begrip. Een spoedige beslissing mag verwacht worden. Het is de mi nister gebleken, dat men in de V. S. bijzondere waardering had voor de re sultaten van de in de laatste jaren ge voerde monetaire politiek. Met nadruk heeft prof Lieftinck erop gewezen, dat de plaatsing in ons land van orders voor de NATO-defensie voor onze eco nomie van essentieel belang is. Alcide de Gasperi: Europees leger brengt ommekeer in werelddeel De Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken, Alcide de Gasperi, heeft Dinsdag voor zijn ver trek uit Rome naar Parijs, waar hij de conferentie over het Europese leger zal bijwonen, verklaard, dat Indieï „dit experiment" door alle betrokken landen vastbesloten zou worden uitge voerd, zulks een ommekeer in Europa te weeg zou brengen en de loop van de geschiedenis zou wijzigen. Italië was bereid een deel van zijn souve- reiniteit op te geven mits alle andere deelnamende landen dit eveneens zou den doen en mits de oprichting van het Europese leger spoedig gevolgd zou worden door de vorming van een kern voor een Europese federatie, waarom heen een verenigd Europa zou kunnen worden opgebouwd. m DB ANTI-PIJN TABLETTEN (Advertentie, Ing. Med.) De stuurman van de IJmuidense trawler „Tzonne", welk schip op weg was naar de Barendszee-visserij, is in een van de Noorse fjorden, tijdens ho ge zeegang, waarschijnlijk overboord geslagen en verdronken. Het was de zoon van de schipper, C. van der Leek, die als stuurman dienst deed. De ver missing van de stuurman werd pas ge constateerd nadat de trawler ander half uur door hoge zeeën had ge stoomd, zodat de reconstructie van het ongeluk uitermate moeilijk is. De vermiste stuurman laat een vrouw en twee kinderen na. De stoffelijke resten van een 77- jarige man, die reeds enkele dagen werd vermist, zijn opgehaald uit het water van de Kloveniersburgwal te Amsterdam. De man, die alleen woon de, is vermoedelijk ongemerkt te wa ter geraakt en verdronken. Eenzelfde lot trof een schipper, wiens boot gemeerd lag aan de Ooster- dokskade. Hij zou in de avond van 24 December een boodschap gaan doen en is waarschijnlijk misgestapt. Zijn lijk is Eerste Kerstdag opgehaald. Oplossing Kerstpuzzle Horizontaal: 1 verwaand, 6 plek, 11 pij, 12 Rita, 13 1,8,, 15 wei, 17 moer, 18 Alva, 20 el, 21 Eem, 22 taal 24 ar 25 abt, 27 N.S., 28 de, 29 Sassari, 30 id., 31 gra naat, 34 s.s., 36 Aa, 37 nieuwtje, 40 Eli, 42 g.m., 43 le, 44 U.S., 45 reaal, 47 elke, 49 Leo, 50 uiensoep, 54 ter, 56 on, 57 elf, 58 Urker, 61 lam, 63 St., 64 Eos, 66 er, 67 gest, 69 Ran, 71 cel, 73 ros, 74 sta, 75 hl. 76 via, 78 til, 80 tor, 81 Tirana, 83 e.a., 84 A.N.P., 85 para, 87 os, 88 tonijn, 92 Beemster, 93 Eist, 94 s.r. Verticaal: 1 vele, 2 r.p., 4 animose, 5 Damiaatjes, 7 lira, 8 e.t., 9 kaal, 10 kaars, 14 slee, 16 EE, 19 vandaag, 23 as, 26 br., 30 ia, 32 aria, 33 tamboer, 34 sneeuwlucht, 35 si, 38 elke, 39 jute, 41 le, 46 1.1., 48 li, 51 sos, 52 ontstaan, 53 Kerstman, 60 Erato, 62 mol, 65 os, 68 e.o., 70 na, 72 Eli, 76 Va, 77 Ina, 79 Ier 82 rune, 85 Po, 86 Ase, 89 Ot, 90 ijs, 91 or.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5