TRIUMPH BALANSTIJD NADERT P.O. A. n.v. Kaasprijzen stijgen tot een ongekende hoogte Albert van Dalsom in twee bijzondere rollen Belangstelli voor blousi Stad en Omgeving Alkmaarse kunstschilder ontwierp een bijzondere kerststal AGENDA altijd wint WAT DE THEATERS BRENGEN Er gaat nieti Nieuw, levend en vol devote symboliek Geen verhoging premies vrijwillig verzekerden VIRGINIA Kaasmakerij gaf dit jaar bevredigde resultaten Elisabeth Hoytink (uit Alkmaar) speelde in de eenacter „Met eervol ontslag" volwaardige Meubelen OPRUIMING WONING INRICHTING CINEMA AMERICAIN: VAN JE FAMILIE MOET JE 'T MAAR HEBBEN Firma JAN KUHNE, R EX-TH EATER: „DE CESLUIERDE MAJA" HARMONIE THEATER: DE JANTJES VICTORIA THEATER: MENSEN IN HET WIT Kleine Kerkkoor zingt Bach-Cantate PAYGLOP DE JOURNAALS altijd char ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 Een kind zei: Prachtig Er was een heel sereen licht in die kerk. Licht, dat gefilterd werd door de grote boogvensters in wondere warme kleuren. Licht, dat tintelde door het grote zonnerad in een der machtige zij den van het gebouw. En in een hoek, verdroomd in een diffuus schijnsel, stond een kerststal. Daarvóór gaapte het duister van het schip, doch onder dat strodak leefde een intimiteit, die ontroerde. Daar lag het kindje, de armpjes als in gebed samengevouwen, tegen een schouder, de beentjes wat opgetrokken. Een Maria hield met een moederlijk-trots gebaar de doeken hoog, om het kindje te tonen. Jozef, de stille figuur in bruin kleed, scheen het kind te willen beschermen door een mild opgeheven hand, die al te nieuws gierige kijkers wil weren. Zo ter wijl het grote schip van de Domlnicus- kerk verlaten lag zagen wij de kerst stal, die daar gebouwd is door de Alk maarse kunstschilder Kees Baard. Het is waar, dat velen, die deze stal zagen, zich wat pijnlijk getroffen voel den. De industrie heeft ons een soort standaard-kerststal" voorgeschoteld en alles wat afwijkt van dat „prototype" is al bij voorbaat door de massa ver oordeeld als lelijk en soms zelfs zondig. Baard is daar voor het forum van heel velen tegenin gegaan. De manier waarop hij dat deed, getuigt niet al leen van zijn moed, doch ook van een diep doorvoeld-zijn ten opzichte van het kerstgebeuren. Wat de kunstenaar deed, hebben tot de middeleeuwen zeer velen gedaan. Tot het moment wel, waarop de massa-productie het won. De stal, die in de geheime rust van de Dominicuskerk staat, is niet een stuk, waarbij men zegt: „Ja, het stal letje!' Neen, hier blijft men staan en gaat dan als het ware met de herders mee naar dat Kind. Het is geheel nieuw; levend en vol symboliek. Veel symboliek Men moet hier onbevangen komen, zoals dat kleine meisje, dat door de heer Baard bjj de «ribbe werd aangetroffen. Het kind was volkomen in 't gebeuren, dat zo treffend is uitgebeeld, opgegaan en keek als gehypnotiseerd naar het tafereel vóór haar. „Prachtig", fluister de ze steeds, „prachtig". „Bij alle tegen kanting die ik ondervond", zegt de heer Baard, „was dit toch al een reden op zichzelf om dankbaar te zijn". De kunstenaar heeft in het geheel iets meer willen leggen dan alleen de armoede van een stal. Voortreffelijk heeft hij in alle lijnen een opgaan naar het hogere uitgedrukt. Door die achter gronden, een grote schuur en de toren, die in grauwe tinten naar achteren wijkt, is een verrassend diepte-effect ontstaan, waardoor de devote intimiteit van de stal zelve te meer treft. Ook het interieur van de stal is rijk aan symbolen. Men vindt er brood en druiven als zinnebeeld van de eucha ristie, een kruik (maagdelijkheid), een staf en een rode mantel. Nadruk op Driekoningen De figuren zijn gesneden door vader en zoon Feldberg, met wie de heer Baard door een toeval in contact kwam. „Wat het geweest is, weet ik niet", ver telde de heer Baard, „maar op een of andere wonderlijke wijze, is het ge beurd, dat de beide beeldhouwers de figuren gebeiteld hebben, alsof Ik het had gedaan. Als schilder werk ik in twee dimensies en aan beeldhouwen heb ik nooit gedaan, maar ik had zó'n wonderlijk contact met die twee, dat we als het ware één werden. Ik bespeel de hen met mijn gedachten!" Totnogtoe kwamen alleen het Kind, Jozef en Maria en een vredesengel ge reed. De heer Baard wil vóór Drieko ningen ook de andere figuren gereed hebben. Op dit Driekoningenfeest valt de nadruk, omdat Christus op dit mo ment aan de heidenen verschijnt en dus Zijn taak begint. Rond en in de stal zal zich dan een schouwspel van kleur en gloed afspelen, zoals dit ook door vele Middeleeuwers is afgebeeld. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De Jantjes (14 jaar). Cinema Amcrlcaln, 7 en 9.30 uur: Abbott en Costello: Van je familie moet je het maar hebben (14 j.) Victoria Theater, 7 en 9.30 uur. Mensen in het wit (14 j.) Rex Theater, 2.30 en 9.30 uur: De gesluierde Maja (alle leeft.) Stedelijk Museum, 1.30— 4.30 en 7—9 uur: Van Gogh-tentoon- stelling. ZONDAG Bioscopen, zelfde programma als Za terdag. Aanvangstijden: 2, 4,30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Jubi leumuitvoering Joh. Kuiper. Stede lijk Museum, 25 uur: Van Gogh-ten- toonstelling. MAANDAG Rex Theater. 2.30 uur: De gesluierde Maja (alle leeft.) Stedelijk Museum, 10—12 en 1.30—4.30 uur: Van Gogh- tentoonstelling. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 29 Dec. 4.07 v.m. 4.25 n.m. Zondag 30 Dec. 4.58 vm. 5 18 n.m. Maandag 31 Dec. 5.50 v.m. 6.10 n.m. WATERSTANDEN CAMPERDUIN hoog laag Zaterdag 412 16.30 10.12 22.30 Zondag 5.03 17.23 11.03 23.23 Maandag 5.55 18.15 11.55 0.15 ZONDAGSSLUIT1NG APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek van Hartong van Ark, Langestraat 1. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 30 December zijn beschikbaar de huisartsen dr. K. H. Kolk, Geester singel 47 (telef. 2017) en dr. J. Pot, Ken- nemerstraatweg 65 (telef. 3117). Nieuwjaarsdag zijn beschikbaar de huisartsen dr. A. L. Gransbergen, Gees- terweg 11 (telef. 2294) en dr. R. F. Westerkamp, Emmastraat 93 (telef. 4357). In tegenstelling tot de elders door Ziekenfondsen genomen maatregelen tot premieverhoging voor de vrijwillig verzekerden, zal het Algemeen Afde- lings Ziekenfonds „Alkmaar en Omge ving" In de naaste toekomst niet ge noodzaakt zijn de vrijwillig verzeker den zwaarder te heiasten. De thans gel dende tarieven van een gulden voor één persoon of twee gulden voor een gezin per week met vermindering voor stu derende en gebrekkige kinderen en bo ven de 65-jarigen blijven dan ook ge handhaafd. In verband met het grote exploitatie tekort, de vermindering van de Rijks subsidie en de nieuwe verdeling van de Rijksbijdragen over de verschillen de ziekenfondsen, zijn verschillende fóndsen genoodzaakt in het nieuwe jaar de premies voor de vrijwillige verzeke ring met een aanzienlijk bedrag te ver hogen. Bij het Alg. Afd. Ziekenfonds „Alk maar en Omstreken" is een tekort niet te verwachten, mede door de reeds eerder toegepaste aanzienlijke verhoging van deze premies. Hoewel de subsidie vermindering en de nieuwe verdeling zich doen gevoelen, heeft het Fonds gegronde hoop met de huidige premies te kunnen volstaan. (Advertentie, Ing. Med.) PADVINDERSKERKDIENST Op Nieuwjaarsdag zal 's morgens om 9 uur in de Kapelkerk een padvinders kerkdienst worden gehouden, onder leiding van Oubaas D. C. Knook, ADC X-groepen te Haarlem. Verwacht wor den voortrekkers, pioniersters, verken ners en padvindsters (dus geen kabou ters en welpen) alsmede ouders en be langstellenden. Oubaas Knook spreekt over het onderwerp „Stroop je mouwen op." Om 10 uur wordt vervolgens een bijeenkomst gehouden voor welpen en kabouters in het Padvinderstroepenhuis Phoenix aan de Zandersloot. Hier spreekt ds. A. G. van Wijk, Ned. Herv. predikant te Alkmaar. Ouders en be langstellenden zijn ook hier welkom. PREDIKBEURTEN MAANDAG 31 DECEMBER EN DINSDAG 1 JANUARI .nlkmaar, Grote kerk, 7 uur ds. Dik- boom, Wo„ 7.30 u. Oecumenische avond wijding, Kapelkerk, 7 uur ds. Wessel- dijk; 1 Jan., 10 uur ds. Den Oudsten; Rem. Geref. Gem., 7.30 uur ds. Rap- pold; Luth. kerk (Oudegr.), 8 uur ds. Haan, 1 Jan. geen dienst; Doopsgez. Gem., 7 uur ds. v. d. Sluis, 1 Jan. geen dienst; Geref. Kerk, 8 uur ds. Vellinga, 1 Jan, 10.30 uur ds. Von Meyenfeldt; Geref. Kerk art. 31 K.O., in W. en B., 20.15 uur ds. v. d. Lingen, 1 Jan., 9 u. ds. v. d. Lingen; Baptisten Gem (in N. Doelen), 7.30 uur ds. Van Wier, 1 Jan. 10 uur ds. Van Wier; Leger des Heils, Limmerhoek 22 (Will. Booth), 7.30 uur Openbare samenkomst, 1 Jan. 8 uur Motto-avond o.l.v. kapt. Doetjes, luit. Rijsdijk; Ned. Leger des Heils, Slik- steeg 4, 1 Jan. 8 uur Dankdienst, Wo, 7.30 uur Ontspanningsavond o.l.v. serg. maj. Elzing». Akersloot. 7.30 uur ds. Kaptein. Bergen, Ruïnekerk, 7 uur ds. Bekius. Geref. kerk, 7.15 uur ds. Groen van Den Helder, 1 Jan. 10 uur ds. Swen; Rehoboth, 1 Jan., 10 uur ds. Alers uit Rotterdam. Bergen aan Zee, 4 uur ds. Bekius. Broek op L'dijk, Geref. kerk, 7.30 uur ds. Donner, 1 Jan., 10 uur ds. Donner; Doopsgez. Gem., 7 u. ds. Nolthenius. Dirkshorn Geref. kerk, 7.30 uur ds. Van Reeven, 1 Jan. 10 uur ds Van Reeven. Egmond aan Zee, Herv. Ge meente, 7 Uur ds. Roobol.l Jan. 10 uur ds. Roobol; Geref. kerk, 8 uur ds. Van Meyenfeldt, 1 Jan., 10 uur ds. Vellinga. Groet, 7.30 uur ds. De Jong - Groot- Schermer, 7.30 uur de heer Albertz. Heiloo, 7.30 uur ds. Bloemhoff; Evang. Kerklaan, 7.15 uur ds. Alkema van A'dam, 1 Jan., 10 uur ds. Wesseldijk van Alkmaar; Geref. Kerk (Ev.-geb. Kerklaan), 1 Jan, 8.30 uur ds. Vellinga. Heerhugowaard, Herv. Gem., 7.30 uur ds. Wiltink; Geref. Kerk. 7.30 uur ds. Slomp van Hoorn, 1 Jan., 10 uur ds. Hartkamp van Den Helder. Limmen, 7.30 uur ds. Van Wijk. N. Niedorp, 8 uur ds. De Wilde; Doopsgez. gem., 7,30 uur da. Franken-Liefrinck. Noord- Scharwoude, Geref. Kerk, 7.30 uur ds. Vegter, 1 Jan., 10 uur ds. Vegter. Oterleek 6.30 u. ds. Keja. Oude Nie dorp, 6.30 uur ds. De Wilde. Scher- merhorn, Herv. Gem., 7.30 uur ds. Van Dijk; Geref. Kerk, 7 uur ds. Dekker van Enkhuizen; 1 Jan., 10 uur ds. Swierts van Enkhuizen. Sint Pan- cras, Geref. Kerk, 7.30 uur ds. Middel koop, 1 Jan, 10 uur ds. Middelkoop. Stompetoren, 8 uur ds. Keja; Evangeli satie. 7.30 uur de heer Van Ginkel uit Haarlem. Warmenhulzen, 7 uur ds. Post. Zuid-Schermer, 1 Jan., 2.30 u. ds. Keja. Nu we de laatste Vrijdag van het jaar 1951 achter de rug hebben, mag wel worden gezegd, dat de veehouders alle aanleiding hebben om tevreden te zijn over de resultaten van de kaas makerij in het jaar, dat achter ons ligt.. De door de minister gegarandeerde mi nimumprijzen zijn gebaseerd op een melkprijs van 20 cent per kg bij vet gehalte van 3,5 De resultaten van de kaasmakerij zijn steeds beter ge weest en soms zeer aanzienlijk beter. De tegenwoordige kaasprijs levert een melkprijs van wellicht ongeveer 3032 cent per kg, ai naar het vetgehalte van de melk. vanaf 5.tot 17.per fles. doch allegoed. (Advertentie, Ing. Med.) De kaasprijzen liepen ook in de af gelopen week verder omhoog. De pro ductie is gering en de vraag zowel uit het binnenland als uit Engeland en Belgie bleef goed. Daarbij komt, dat vrijwel algemeen wordt gerekend met een verlaging van de Duitse invoer rechten van 30 op 22 van de waarde. Hoewel met zekerheid nog niets be kend is, wordt aangenomen, dat een en ander in Januari het geval zal zijn. Men zal er wel niet naast zijn, wanneer men aanneemt, dat deze verwachtingen al min of meer vercalculeerd zijn in de kaasprijs en men zou zich niet behoe ven te verwonderen over een terugslag, wanneer straks mocht blijken, dat de verlaging niet doorgaat. Komt ze ech ter wel, dan worden nog hogere prijzen verwacht. De noteringen in Leeuwarden wer den op grond van een en ander ver hoogd met niet minder dan 6 cent per kg, waardoor ze kwamen te staan op 2.272.28 voor de Goudse en op 2.06 2.07 voor de Edammers. De handel bleek echter nog iets meer te willen betalen en bij een stugdure markt had den de omzetten plaats tegen ongeveer 1 cent per kg boven de noteringen. De notering voor Noordhollandse Edammers te Alkmaar werd met 3 cent per kg verhoogd en gebracht op 2.11. De prijzen in Alkmaar en Leeuwarden voor Edammers liggen daarmee niet ver meer uiteen. De botermarkt Ook de botermarkt blijft vast. De prijs voor verse boter bleef ongeveer gelijk. De reden daarvan zal wel zijn gelegen in het feit, dat de koelhuisboter, die gedurende de zomer in de pakhui zen van het IVZ is opgeslagen, thans wordt opgeruimd. Deze wordt aange boden voor zover de allerbeste soort betreft tegen 4.20 per kg en met deze concurrentie naast zich wordt het moeilijk voor de verse boter om verder te blijven stijgen. Vrachtauto verloor gedeelte van lading Op de Kennemerstraatweg en op de Nieuwesloot hebben politieambtenaren vannacht een groot aantal plankjes ge vonden. Men neemt aan dat zij van een vrachtwagen zijn gevallen, temeer daar automobilisten mededeelden dat zij plankjes op de weg hadden zien liggen vanaf Castricum tot Alkmaar. JN DE EENACTER „Met eervol ontslag", die het ATG gisteravond in Het Gulden Vlies opvoerde, werd één van de twee vrouwelijke rollen gespeeld door Eliza beth Hoytink, die eerst sinds Augustus van dit jaar aan het gezelschap verbon den is. Zjj trad reeds op in „Een hart vol sintels" en verving gisteravond Annie de Lange. Elizabeth Hoytink (een nog zeer jonge actrice) is een dochter van het Alkmaarse gemeenteraadslid G. H. Hoytink, die zitting heeft voor de Anti- Revolutionnaire partij. Het mag een wel zeer opmerkelijk feit worden genoemd dat mejuffrouw Hoytink, die in een streng Calvinistisch milieu is opgegroeid, een toneelloopbaan heeft gekozeh. Haar ouders waren bij haar eerste optreden in Alkmaar tegenwoordig en zjj hebben kunnen constateren, dat Elizabeth haar rol met natuurlijke charme, uitnemend sprekend en op innemend eenvoudige wijze speelde. Het is uiteraard ook maar niet bU benadering mogelijk, reeds thans te zeggen hoe dit prille talent zich zal ontwikkelen. Diarvoor was trouwens de rol, die zij gisteravond had overgenomen, te klein en te weinig gevarieerd. Maar er was in haar rustige, zelfverzekerde manier van optreden een element van natuurlijke begaafdheid, dat ons de beste verwachtingen doet koesteren. Wij zullen misschien wat chauvinistisch, maar Alkmaar brengt nu eenmaal niet veel actrices voort met bijzondere aandacht de toneelcarrière van deze jonge stadgenote blijven volgen. De inhoud van „Met eervol ontslag" mag bekend worden verondersteld. Het is de tragische schets van een mislukt leven. Een leraar oude talen vertrekt ven zijn school. Zijn collega's halen hun schouders over hem op, Zijn leerlingen achten hem niet maar vrezen hem, zijn vrouw haat en bedriegt hem. Eén leer ling slechts (èn de leraar, die zich amu seerde met zijn vrouw) begrijpen hem en nemen afscheid met een klein ge schenk en een handdruk. Dat is de eni ge lichte plek in een overigens uiterst somber leven. Albert van Dalsum speelde de leraar buitengewoon knap. Hij onthield zich van gemakkelijke maniertjes en kwam zo tot uiterst simpel maar doorleefd spel. Zijn mr. Crocker-Harris werd tot een creatie in grote stijl. Caro van Eyck stond hem als -de hatende, ver- betene vrouw prachtig terzijde. Paul Huf was een gladde, oppervlakkige rec tor en de jonge Johan Walhain maakte van de jonge John Taplow een aan vaardbare figuur. Aan dit mooie, gevoelige stuk was een andere één-acter voorafgegaan, n.l FLESSENTREkKERIJ Gisteren heeft de politie twee ge huwde vrouwen aangehouden die ver dacht werden van flessentrekkerij en oplichting. Deze dames hebben hun praktijken op verscheidene winkeliers in Alkmaar toegepast. Hangende het onderzoek zijn zij in verzekerde bewa ring gesteld. Alléén tegen fantastisch lage prijzen in onze Verdronkenoord 46 ALKMAAR ZIE DE ETALAGE. (Advertentie, Ing. Med.) R. Langenberg overleden Te Amsterdam is onverwacht over leden de heer R. Langenberg, die meer dan 36 jaar aan de uitgeverij Kluit man verbonden is geweest en hoofd vertegenwoordiger van deze bekende uitgeverij van jeugdlectuur was. Eigenlijk zouden wij ditmaal kunnen volstaan met te vermelden dat de hoofdrollen in de film „Van je familie moet je 't maar hebben" worden ge speeld door Abbott en Costello. Deze beiden zijn reeds zoveel maal in Alk maar op het witte doek verschenen, dat hun speeltrant voldoende bekend mag worden verondersteld Ook gister avond hebben zij velen in het Cinema Americain enkele genoeglijke uren be zorgd. Vooral de kleine Costello, die op onnavolgbare wijze iedere situatie weet uit te buiten om de lachers op zijn hand te krijgen, had weer veel succes. In de film „Van je familie moet je 't maar hebben" zien we Costello optre den als hoofd van de familie McCoy, welke sinds onheuglijke tijden in on min leeft met de buurfamilie Winfield Het spreekt vanzelf dat er vele ruzies moeten worden uitgevochten en dat van Costello wordt verwacht dat hij steeds met het geweer in de aanslag voorop zal lopen. Hier blijft het niet bij, want om in het bezit tc komen van een grote „familieschat" wordt van Costello verlangd dat hij eerst zal trouwen en dat is natuurlijk voldoen de aanleiding voor allerlei nieuwe ver wikkelingen. Deze film is er een, waar bij iemand, die gevoel voor humor heeft, zich niet licht zal vervelen. Ook deze week biedt het voorpro gramma in de Cinema naast het jour naal enkele aantrekkelijke filmpjes. Zendt losse WEEK- en MAANDBLA DEN naar de afd. BOEKBINDERIJ van Verdronkenoord 133, achter de Vismarkt (Advertentie, Ing. Med.) We hebben gisteravond allerlei oude bekenden teruggezien filmsterren als Willy Fritsch, Grethe Weiser en andere Duitssprekende lieden, die vóór en tijdens de oorlog onze bioscopen middels het witte doek plachten te frequenteren. Het weerzien was niet eens onaangenaam. Integendeel: de wijzé, waarop ze hun ftsntree maakten, was alleszins appetijtelijk. We hebben ze namelijk tezamen en in vereniging met een nieuwe Duitse filmgrootheid, genaamd Maria Litto, een revuefilm zien plegen, die er mocht zijn. We heb ben zwemscènes gezien, die Ester Wil liams en de haren naar de kroon sta ken we hebben dansparen van klasse gevolgd in hun optreden we hoorden een uitstekend filmorkest on der leiding van ja, alweer een oude bekende' Michael Jary. Alles tezamen een showfilm van wel haast Amerikaanse stijl, maar ge bracht en in elkaar gezet op een wijze •lie hear on meer dan een ount gunstig onderscheidde van wat Hollywood op -Mi gebied levert. Het behoeft geen be- oog, dat de muziek zeer zoet en melo dieus was. Michael Jary zou zichzelf ontrouw zijn geworden, ware het an- 'ers geweest. Het geheel werd aaneengelijmd door oen dwaas verhaal, dat op passende wijze werd gespeeld. Het was een aan gename avond en we durven de be zoekers voorspellen, dat ze van hun gang naar Rex geen spijt zullen heb ben. Ze kunnen dan meteen nog èen uit stekende indruk krijgen van de ver vaardiging en de betekenis van radio buizen in het huidige leven door mid del van een reclamefilmpje, dat in zijn soort kortweg voortreffelijk mag wor den genoemd. Het is waarachtig geen modern film werk, dat deze week in de Harmonie wordt vertoond. Vele jaren vóór de oor log hebben duizenden reeds tranen ge stort en lachbuien gehad om de veel bewogen levens van die ruim tien Jor- daners, wier leven zich voor een be langrijk deel afspeelde in het proef lokaal van „tante Piet". Men zwijmelde toen bij het zien van de lieve kopjes van Blonde Greet en Doortje. Men ril de om de droefgeestige historie, die zich ontspint langs de figuren van de nobele Dolle Dries (Willy Castello), de o, zo slechte Leendert en tante Piet, een in trigerende caféhoudster. En iedereen zong de liedjes „Nou, tabeh dan" en „Draaien, altijd maar draaien". Het was geen meesterwerk en vooral nu struikelt men van de ene lawaai saus-scène in de andere, zich stotend aan de technische onvolkomenheden. En tóch hebben we genoten van deze film, die ons weer meenam naar die gelukkige jaren van vér vóór de oor log. Geen psychologische spinraggen waar de bezoeker zich doorheen moet slaan. Slechts Is zwart goed en wit en grijs hebben we niet. We wiegen mee met onze Heintje Davids, en plengen hehs een traan om die oude moe der Betje, die haar zoon Dries als kolo niaal naar de tropen ziet varen. Nogmaals: het is geen modern film werk, maar het is zó'n vreugde om die stap terug te doen haar de jaren-dertig. Bij de „première" waren er veel be zoekers, die de film voor de tweede of derde maal zagen En die beleefden het alles met wat weemoed om wat verloren ging: de echtheid van die volkse goed-en-kwaad-stukken, die toen volle zalen trokken, omdat het pu bliek nog niet was afgestompt. Waar lijk, het is niet dwaas om nog eens bij tante Piet aan de tapkast te gaan zit ten en Na Druppel, De Mop, Schele Toon en al die andere figuren weer te zien. Ze leren ons nog wat. Wat weten wij, leken, eigenlijk meer van een ziekenhuis dan dat het een maatschappelijk nuttige inrich ting is waar mensen die ernstig ziek zijn op deskundige en menslievende wijze verpleegd worden. En toch is vrijwel elk ziekenhuis een wereldje op zich zelf, een we reldje met lief en leed waarvan het leed in de regel het zwaarste weegt. Men moet gewend zijn in dit we reldje te verkeren om de onaan doenlijkheid te krijgen daarin zonder uiterlijke emoties zijn dagelijkse taak te verrichten. Deze interessante film laat ons zien waarin die dagtaak bestaat voor allen van laag tot hoog, die in een zieken huis in een kleine stad in contact komen met de lijdende mens en met het verdriet dat ziekte en dood pa tiënten en hun familieleden kunnen brengen. „Mensen in het wit" toont ons de portier, de leerling-verpleeg sters. de zusters en hoofdzusters, de doktoren, chirurgen, hun assistenten. Wij leven met hen mee, wij zien wat zij doen, hoe zij het doen en tn welke ambtelijke en ook menselijke verhoudingen zij tot elkaar staan. Er zijn knappe zusters die zich bo venal van haar schoonheid bewust zijn, er zijn er ook die volkomen in haar werk opgaan. Er zijn doktoren die zich ten volle aan hun zware taak geven en niet aarzelen zichzelf te of feren in het belang hunner patiënten De film geeft dat alles op zeer ge voelige en sympathieke wijze wepr en zij zou zelfs ook interessant zijn wanneer men er geen dramatische han deling in verwerkt had Googie Withers, James Donald en Petüla Clark trekken in hun dokters- en verpleegsterscreatie ih deze film de bijzondere aandacht. Pat Jackson, de bekwame regisseur heeft deze in hoofdzaak documentaire film tot een bijzonder interessante rol prent gemaakt. In het voorprogramma o.a. een leer zame opname van oliewining in Perzië. „Droom der gevangenen" van de be faamde Engelsman Christopher Fry. Er is door tal van bladen met veel ent housiasme over dit stuk geschreven, maar wij kunnen dat enthousiasme, nu we Fry's religieuze rim-ram op de planken zagen, niet delen. De taal, die de Engelse dichter schrijft, is schoon. Maar met schone taal alleen bouwt men geen speelbaar stuk. En overigens han gen de verschillende fasen van deze droom der in een kerk opgesloten sol daten wel zeer los aan elkaar. Wij ach ten dit stuk hoe fraai het moet zijn als leesstuk weinig meer dan een toneelmislukking. Albert van Dalsem, Johan Schmitz, Jacques Snoek en Kees van Iersel maakten er van, wat er van te maken was. Schmitz was opvallend goed als korporaal Jac Adams; Albert van Dalsem was méér dan theatraal in zijn verbeelding van God, die de moord op Abel gadeslaat. Het kon ons maar weinig bekoren. A. K. Tijdens de godsdienstoefening van Zondagavond in het koor van de Grote Kerk, waarin zal voorgaan ds. J. H. Klein Wassink, zal het Klem» Kerkkoor onder leiding van Hans Keuning een cantate van J. S. Bach zingen: „Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit". Solistische medewerking geven koorleden. Een paar fluittisten en strijkers en het kleine orgel zullen voor de begeleiding zorgen. In het ten einde spoedende jaar gaan veler gedachten terug naar hen, die van ons heengingen. De cantate geeft aansluiting op deze gedachten. Bach componeerde deze muziek in het jaar 1711 ter gelegenheid van de begrafe nis van de rector van een school te Weimar. Op de donkere achtergrond van de onherroepelijkheid des doods bloeit in deze cantate de evangelische zekerheid open. Het kruiswoord, dat van geloofsovergave spreekt „In Uw handen beveel ik mijn geest" en het andere, als een belofte van de ster vende Christus „Heden zult gij met mij in het paradijs zijn", voeren naar het Glorie. Lof en Eer aan God door Jezus Christus. PERSONALIA De grenscommles der inv. en ac- cljzen A. E. Gelling te Alkmaar (O.B.) is benoemd tot commies. Benoemd is tot adjunct-rfommies titulair van 's Rijks Belastingen de schrijver dier middelen J. Schot te Alk maar (kanjoor). Geslaagd is voor ad junct-commies der domeinen A, J. Ohten te Alkmaar. BALANSBOEKEN, BALANSPAPIER Tabellarische boeken 3 tot 30 kolommen. ARCHIEFZAKKEN, BRIEFORDNERS. (Advertentie. Ing. Med.) De nieuwsfilms staan ditmaal voor namelijk in het teken van de jaarwis seling. In het wereld-journaal gaat men in snelle vaart langs alle evenementen van het afgelopen jaar. Hierin ligt de nadruk op de strijd op Korea; nog im mer zonder hoopgevende aspecten. Het Nederlands nieuws laat alle hoogtepun ten van 1E51 voorbijglijden, met een steeds teruggrijpen naar de crisis in ons kabinet ,net „de zwakke basis". Het is bijzonder humoristisch. In de Harmonie draait verder een aardige rolprent. „Het lied van de straat", een aardige inleiding tot de hoofdfilm. Bovendien een tekenfilm, die de nodige vrolijkheid aan het programma geeft. Soms luxu J-JEEL goed herinner ik mij, hoi klein meisje, de blouses, di tantes droegen, bewonderde. Er ressant was dat hoge kraagje, d heel dunne baleintjes op zijn pis houden werd en met een smal was afgezet. Deze blouses meestal van batist of voile; eff maar ook dikwijls met een hei rood of blauw streepje. Jarenlan blouse ten onrechte op de achtc geraakt, maar gelukkig is ze een jaar volkomen in ere h Vooral nu de mantelpakjes en cc weer zo'n grote rol Bpelen, zijn ontbeerlijk; ze worden in zo'n verscheidenheid van modellen teriaal gebracht, dat iedereen bezwaar een flatteuze blouse ki zen. Dezer dagen zag ik in Bruss gevalletjes van kant, „soie nati rijk geborduurd of opengewerkt, ragfijne georgette, in wit en ge Dan waren er variaties in zwe allerlei materiaal, vaak gegE met pailletten of paarlemoer, c tuurlijk meer geschikt zijn vi namiddag of de avond. Ook zag snoezig exemplaartje van zwaï orgette met een brede pas va: rose, waarop een schattig moti zwarte rozen was aangebracht, ik kan U wel vertellen, dat de evenals de blouses zelf zo 1 waren, dat de vrouw hiervi schrikken. Vanzelfsprekend zijl dingstukjes in deze verfijnde ring niet tegen herhaalde wasl of reiniging bestand en moet i dus niet aanschaffen uit practise punt (uitgezonderd nylon). Dot een beetje minder luxe gaat h wel. We kunnen altijd nog geno kiezen, wat beter tegen een kan en waarmee we er evengoe teus en gezellig uitzien. De ovc) blouse blijft haar plaats innemei U hierop wat varaaties, bekijkt eens de hierbij afgebeelde modi No. I is een allercharmantst 1 van Zwitserse batist met klein jes en heeft een coquet kraagje Een allercharmantst bloesje Zwitsers batist met nopjes, me; coquette, stijve kraagje en scha pofmouwen.... 0AT zult u ook zeggen, als u e zo'n aardig dopje gemaakt want het is niet alleen charman ook practisch. Het omsluit ut kruintje en waait niet gauw af. Het past bij al le sportieve kleding en het staat ook heel goed bij de meer geklede mantel met de moderne hoge kraag. Het kan van allerlei soorten stof gemaakt worden: van fluweel, van een effen mantelstof en b.v. ook van een ruit. Het bolletje bestaat1— uit zes vakjes, waarvan u er hii getekend ziet. De andere drie z eender, al knipt u ze natuurlijk i gelbeeld. De klep maakt u van le stof met een linnen inlegsel. petje maakt u een voeringkapj de garnering betreft daar kan u tasie zich uitleven. Hier is een dik koord c onderkant van de bol gelegd, r kunt ook een lintgarnering ner een veer. Is het een uitgesproken petje, wie belet u dan een of sportembleem op de bol of de 1 bevestigen of het te versieren r borduurde of van vilt geknipte metjes, motiefjes of randen, zc Zwitserse Alpenmutsjes? Ook rr paar gekleide pompoenen is iet te bereiken. Vóór u de stof knipt, past u toe

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2