V Storm eiste opnieuw slachtoffers Amerika biedt Perzie hulp VERENIGDE NOORD-HOLLANDS?DAGBLADEN Schip gestrand bij Camperduin ndonesie zal niet blijven terugzien PREMIER DR. W. DREES SPRAK TOT LANDGENOTEN OVERZEE Totale impasse te Panmoendjon Litwinof overleden Vorming van Aegeisch commando te Washington in studie •f Woensdag 2 Jan. 1952 149e Jaargang No. 1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Twee en twintig doden bij ondergang van „Irene Oldendorff' bij Borkum iiiiniiiiiiiifliiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiniinunoniiiiiHnnflHininiiiinHiiiifliiiiiiiiiiininfliB] Qeen overlèvenden van „Gemma" gevonden Kousen uit eigen bodem gunstige vooruitzichten" Nederlandse stoker bij scheepsbrand gedood Plaatsvervangers voor Oostenrijk bijeen Truman wil Hongarije voor VN dagen KoAi IS&itefo iiiiiiiiinniiniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Enge'and ontvangt 300 millioen extra hulp Winston Churchill naar New York vertrokken Pleven stelt de kwestie van vertrouwen ADVERTENTIES en f ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familie belichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 In de hevige storm die op de Waddenkust woedde is Zondag het nit Lübeck afkomstige schip „Irene Oldendorff" vergaan. Het schip heeft geen noodseinen uitgezonden en men begon pas met het zoeken naar het wrak, toen op Borkum de lijken van dertien zeelieden waren aangespoeld. De reddingboot „Insulinde" voer onmiddellijk uit, terwijl aan passerende schepen werd verzocht naar het wrak, of eventuele overlevenden uit te zien. Tot nog toe heeft men echter niets gevonden. De „Irene Oldendorff" had een bemanning van één en twintig koppen en een loods aan boord. Vermoedelijk zjj zij allen jammerlijk omgekomen. De mogelijkheid bestaat, dat het schip op een mijn is gelopen. Het staat thans vast, dat de Neder landse kustvaarder „Gemma", die in de Golf van Biscaje drie dagen onafgebro ken tegen een vliegende storm heeft gestreden, met man en muis is vergaan. Het schip is op de rotsen aan de Frans- Spaanse kust te pletter geslagen. Ver tegenwoordigers van de eigenaars van het schip, zijn op Nieuwsjaarsdag bij het wrak geweest. Men zou een gat in de kiel laten zagen, om zekerheid te krijgen of zich nog iemand in het wrak bevindt. Tot nu toe zijn de lijken van Vijf opvarenden van de „Gemma" aan gespoeld. Het schip had een bemanning van zeven koppen. Hedenmorgen in de vroegte is de 2086 ton metende Noorse houtboot „Frameggen" ter hoogte van paal 25 op |de Hondsbossche Zeewering, nabij ICamperduin, aan de grond gelopen. Het schip seinde echter, dat het niet In gevaar verkeerde. De sleepboot Oceaan", die zich bij Terschelling be- gond, heeft zich op weg naar de „Fra- -eggen" begeven. Ook de reddingboot j.Dorus Rijkers' uit Den Helder is uit gevaren, doch is kort daarop weer te ruggeroepen. Zie verder pag. 2) Hedennacht is op de Schelde bij /lissingen het Franse m.s. „Philippe j D.", dat op weg was naar Antwer- len, aan de grond gevaren. Twee sleep- loten bevinden zich bij het gestrande ichip. Minisfer Mononutu its onderhandelingen mei Nederland slagen In een middernachtelijke Nieuwjaars ede heeft de Indonesische minister van oorlichting, Mononutu, verklaard, dat et Indonesische volk na het verkrij- :en der souvereiniteit en „nadat In- lonesie bevrijd is van het Nederlandse olonialisme, niet van plan is naar het erleden te zien en niet iedere kolo- ile daad die het volk heeft moeten ndergaan, zal oprakelen". Volk en regering van Indonesië be ffen, aldus de minister, dat samen- erking in vrede beide naties tot de rootste voordelen kan strekken. De In- onesische regering zal dan ook steeds achten alles uit de weg te ruimen, dat :n wig zou kunnen drijven tussen bei- e volken. Op deze basis stelde de In- unesische regering onderhandelingen oor over de liquidatie van de Unie en le terugkeer van West-Irian tot het idonesische grondgebied. Zover het de idonesische regering bekend is, heeft ederland de opneming van de kwes- ■Irian op de agenda van de onder- mdelingen goedgekeurd. Het is te ho on dat beide kwesties door middel m onderhandelingen kunnen worden igelost", aldus de minister. Gehavend en onttakeld dreef op Oudejaarsdag het Noorse tankschip „Trix" de haven van Falmouth binnen. Tijdens de vreselijke storm in de Golf van Biscaje was de brug van het schip weggeslagen. De gezagvoerder en de derde stuurman werden meegesleurd. Het schip had vijf gewonden aan boord. De eerste stuurman van de „Trix" noemde dit de hevigste storm die hij in zijn leven had meegemaakt. De Nederlandse kustvaarder „Leen- dert B.", die eveneens in de Golf van Biscaje in moeilijkheden is gekomen, doordat het roer brak, is de haven van Barcelona binnengelopen. Met ijzer- draad heeft men het roer kunnen vast zetten. Op dezelfde onheilsplek is Zaterdag het Noorse tankschip „Oestav" in twee- en gebroken. De beide delen bleven zoals reeds werd gemeld, drijven. Zon dag redde een Zwitsers schip de 44 man, die zich op de achtersteven be vonden en gisteren heeft men negen personen, waaronder een vrouw, die nog op de voorsteven waren, in veilig heid kunnen brengen. Juist op het moment, dat 1952 werd ingehaald, arriveerden in de Rotter damse haven zestien opvarenden van de „Flying Enterprise", welk schip Vrijdag bij Landsend was gekapseisd. Ze waren gered door sloepen van het Engelse schip „Southland", waarmee ze hun reis naar Amerika zullen voortzetten. Nylon was tot dusverre een Amerikaans product. Eerlang zul len echter Nederlandse dames benen worden gesierd door „gau- ches" en „deniers" van nationale herkomst. Het beest zal slechts een iets andere naam dragen, namelijk Enkalon. Het product wordt vanaf heden te Emmen vervaardigd in een fabriek van de AKU. Men zal hier niet alleen kousengarens, maar ook materiaal voor de textielindustrie en voor technische doeleinden gaan ma ken. De Nederlandse industrie zal er het nodige kunnen kopen en dan hoopt men nog wat over te houden voor export. De grond stof voor Enkalon komt letterlijk uit Nederlandse bodem: ze heet caprolactaam en wordt vervaar digd door de staatsmijnen in Lim burguit steenkool. Goede hoop voor besprekingen met de West Min. Peters: Geen on De minister-president, dr. W. Drees heeft Maandag via de Nederlandse we reldomroep een oudejaars-toespraak gericht tot alle Nederlanders, die zich buiten 's lands grenzen bevinden. Hij memoreerde, dat Nederland, het dichtst bevolkte land ter wereld, niet ongun stig bij andere landen afsteekt. Dit dan ken wij aan onze ligging. Hierdoor heeft ons volk zich internationaal ge oriënteerd, waardoor handel en scheep vaart tot bloei kwamen en aan ons volksbestaan een zeer brede basis ga ven. Vervolgens richtte de minister-presi dent een speciaal woord tot de emi granten, de Nederlanders in Suriname en de Antillen, onze landgenoten in Indonesië en de mannen van ons Ko- rea-detachement. Onder de bekende voorwaarden Missie van Wereldbank naar de olievelden De Amerikaanse ambassadeur in Te heran, heeft in een onderhoud met pre mier Mossadeq, Peraië Amerikaanse hulp aangeboden, „onder de voorwaar den, waaraan ook andere landen, die deze hulp genieten, voldoen". Mossadeq zou twee weken bedenktijd hebben ge kregen, doch reeds direct verklaard hebben, dat Perzië in de koude oorlog neutraal moet blijven en hulp - ge paard gaande aan verbintenisen met een bepaalde groep - niet wenst te aan vaarden. Churchill aan boord van de „Queen Mary", die hem naar de V.S. brengt. In het midden Sir Walter Gifford, de ambassadeur van de Ver. Staten en rechts Anthony Eden. Een accoord op alle punten is onbereikbaar Dulles is pessimistisch In slaap verrast Een Nederlander en twee Zweedse elieden zijn omgekomen bij een brand e gistermorgen uitbrak op het Zweed schip „Ingeborg", dat in de haven n Gothenburg lag. Het merendeel van bemanning vierde de jaarwisseling n de wal, toen degenen, die zich aan ord. bevonden, brand in de manschap- —'nverblijven ontdekten. Door luid hreeuwen en het gebruik van de lomfluit trachtten de mensen aan ord de aandacht te trekken. Twee jvende brandspuiten boden de eerste lp en na twee uur waren zij de brand ester. De brandweerlieden vonden lijken van de drie slachtoffers, van e één de 57-jarige stoker Kornelis irms uit Delfzijl was. Vermoedelijk 1 eft het vuur hen in hun slaap verrast. lar men aanneemt is de brand ver- ei rzaakt door een onvoorzichtig weg- Sooid sigaretteneindje. De Larense moordzaak Ie dierenarts uit Naarden en de o d-brigadier van politie te Laren, die w iren gearresteerd in verband met de moord op de twee gebroeders Horn, tijdens de bezetting in een villa te Laren, zijn door de Justitie op vrije roeten gesteld. De. besprekingen over het toezicht op de handhaving der wapenstilstand in Korea verkeren thans in een volslagen impasse. De verbondenen hadden voor gesteld, hun eis inzake inspectie uit de lucht, te laten vallen indien de Noorde lijken zouden afzien van het recht op herstel van vliegvelden tijdens een be stand. Dit voorstel is door de communis ten vierkant van de hand gewezen, nieuwe voorstellen zijn niet gedaan. De subcommissie voor de krijgsgevan genen boekte ook al geen vorderingen. De Noordelijken zeiden eerst toe, dat zij inlichtingen zouden geven over vijf tigduizend krijgsgevangenen, wier na men niet op de door hen overhandigde lijsten voorkwamen. Later waren zij nog slechts bereid, zulks te overwegen. Ten slotte stelden de Noordelijken voor, alle krijgsgevangenen uit te wis selen. „als prachtige overeenkomst in het nieuwe jaar". De verbondenen we zen dit voorstel van de hand, omdat vol gens hen de communisten met „alle" niet werkelijk „alle" meenden. Man tegen man Vandaag hebben de geallieerden te Panmoendj-on voorgesteld de krijgsge vangenen op basis van man tegen man uit te wisselen. Eerder hadden de com munisten voorgesteld de gevangenen collectief uit te wisselen. Volgens John Foster Dulles zijn in Korea de bittere gevechten te land mis schien wel geëindigd, omdat geen van beide partijen vorderingen kan maken zonder een groter verlies aan man schappen en materiaal dan de vorde ringen waard zijn. Hij acht het onwaar schijnlijk, dat een „betrouwbare vrede in Korea zal worden bereikt. Alle op offeringen hebben de Koreanen noch nationale eenheid, noch betrouwbare veiligheid gebracht", aldus Dulles, „Voor hen bergt het nieuwe jaar een somber en gevaarlijk verschiet". Conferentie begint 21 dezer De plaatsvervangers der Grote Vier, Engeland, Frankrijk, Amerika en de Sowjet-Unie, zullen 21 Januari bijeen komen om de besprekingen over een vredesverdrag voor Oostenrijk te her vatten. Dit is de eerste vergadering sinds een jaar. Er moet eigenlijk nog slechts over eenstemming worden bereikt over en kele secundaire punten, zoals de kwes tie der herstelbetalingen. Amerika, Engeland en Frankrijk heb ben een nieuw ontwerp voor 'n vredes verdrag met Oostenrijk opgesteld, dat op 21 Januari aan de Russische gedele geerde zal worden overhandigd. Hierin zijn de 59 artikelen opgenomen, waar over reeds overeenstemming bestaat. Nieuwe oplossingen worden voorgesteld voor vijf nog hangende kwesties, als de grootte van het Oostenrijkse leger, de ontheemden en de herstelbetalingen. De Westelijke mogendheden zullen nog geen afzonderlijk vredesverdrag met Oostenrijk sluiten. Wegens veroordeling van Amerikaanse vliegers President Truman overweegt de kwestie der in Hongarije gearresteerde Amerikaanse vliegers voor de Verenig de Naties te brengen. Hij zou ook „an dere maatregelen" overwegen. Verwachting tot Donderdagavond: I Stormachtige tot krachtige Weste- lijke wind. Wisselend bewolkt met af en toe buien, sommige met I hagel of natte sneeuw. Kouder. £N LATEN we mekaar nu beloven: geen lange redevoeringen meer, maar daden, vrienden! En als af schrikwekkend voorbeeld gelden cle perstelegrammen, die de journalisten hebben verzonden over het verloop van de vergadering van de Verenigde Naties, te Parijs. Om de eerste zes weken van deze bijeenkomst te „ver slaan", gebruikten de journalisten slechts zes millioen woorden in to taal. En in al die verslagen, kwam maar een enkele maal het woord „overeenstemming" voor. Theodoor zou de Amerikaanse regering weieens zijn Kort Bestek willen voorhouden. Kijk eens aan: zo'n klein plekske (duur) papier en dan zoveel belang rijk nieuws. De oud-president, Her- bert Hoover zegt het trouwens ook al. Hij verklaarde: als de departementen van de Amerikaanse regering niet grondig worden gezuiverd van praat gragen en moedelozen, gaan de Ver enigde Staten dezelfde weg op als de grote Rijken uit het verleden. Nou moet u niet denken, dat bijvoorbeeld de Romeinen kinderachtige jongens waren. In het jaar 200 hebben ze bij Frankfort een( centrale verwarming aangelegd, om duidelijk te zijn, in de „Saaiburg", waar ze een vesting had den. Een stel geleerden heeft het happie weer eens aangestoken en laat alles nu nog prima functionneren. En Van 't zelfde, van 't zelfde! Ahda maar modderen met haar twee om-één mengsel van eierkolen en slechte cokes. Omdat we modern zijn. Cj Ze hebben aan vijfhonderd Ame rikaanse kostschoolmeisjes tussen de tien en veertien jaar gevraagd wat ze het liefste zouden willen hebben. Vierhonderd en tien zeiden: een man. De anderen hadden bet liefst een auto, een jacht, een eigen zwembad en meer van dergelijk speelgoed. Eén meisje zei eenvoudig: een zak pinda's. En ze voegde eraan toe, kijkend naar haar vriendinnen: „een mudzak!" Een planter in de Belgische Congo had op een dag twee jonge leeuwen gevan gen en deze tegelijkertijd doen op groeien met een nest jonge honden. De welpen gedroegen zich zeer vrien delijk, kortom honds, tot groot ge noegen van de planter. Enkele weken na de adoptie miste hij evenwel plot seling de welpjes, alsmede de jonge honden. Later vond hij het hele stel terug: hij zag ze lopend met een vervaarlijke leeuwin. Op zijn geroep kwamen de jonge honden op hem af en aanvankelijk ook de welpen. Doch die keerden later op hun schreden terug. Mossadeq wil op 26 Januari ant woorden op een motie, die het „ramp spoedig economische beleid" veroor deelt. Het parlement stemde echter voor een debat op de 22ste. Een uit twee leden bestaande missie van de wereldbank is op oudejaars avond in Teheran aangekomen, om uit eerste hand te ervaren, wat het Per zische oliebestuur geadviseerd moet worden, opdat men de olieproductie kan hervatten. Naar verluidt zoekt de bank naar een voorstel, waarbij deze instel ling bij wijze van interim-maatregel kan helpen de werkzaamheden in Zuid-Perzië te doen hervatten. Gewacht zou worden op het resultaat van het onderzoek, door de missie, die inmid dels een onderhoud met premier Mos sadeq heeft gehad. Pakistan heeft er bij de bank op aangedrongen een op- lossing te zoeken voor de hervatting van de productie, voordat het Brits- Perzische geschil definitief „geregeld" zou zijn. Met betrekking tot West-Indië sprak dr. Drees de hoop uit, dat de spoedig te verwachten nieuwe besprekingen over de toekomstige verhoudingen bij de regeling van de gemeenschappelijke aangelegenheden, zullen leiden tot een resultaat, dat elke gedachte aan kolo nialisme wegneemt, maar de onderlinge samenhang zal versterken. Tot de Ne derlanders in Indonesië zeide hij: „Wij gevoelen ons met u sterker verbonden dan ooit". Hun doorwerken, ondanks de moeilijkheden daar te landen, acht te hij van grote waarde. Hij bracht in het bijzonder dank aan onze Korea-vrijwilligers. Hij beloofde hun, dat zij staat konden maken op Nederland en verzekerde hun, dat men in het vaderland met hen meeleeft. Dr. Drees besloot zijn toespraak met de wereld een jaar, gunstig voor vrede en vrijheid, toe te wensen. In een Nieuwjaarsboodschap richtte de minister van Overzeese Gebieds delen, ir. L. A. H. Peters, zich speciaal tot de rijksgenoten in de West. Naar zijn mening waren de vooruitzichten voor de Transatlantische rijksdelen niet ongunstig. Hij besloot met de wens, dat 1952 voor de Rijksdelen in de West gelukkig en voorspoedig mocht zijn. Hedenmorgen heeft radio-Moskou bekend gemaakt, dat na langdurige ziekte de vroegere Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Lit winof op 31 December is overleden. Litwinof, die 75 jaar oud was, was van 1929 tot 1939 minister van Buiten landse Zaken. Hij was, buiten Stalin, de laatste der oude bolsjewieken. Van 1941 tot 1943 was hij Russisch ambas sadeur in de Verenigde Staten en Cuba en van 1943 tot 1946 plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken. De Verenigde Staten zuilen waar schijnlijk deze week aankondigen, dat Engeland dit jaar minstens 300 millioen dollars aan economische hulp zal ont vangen. Deze zal verleend worden bo ven de militaire hulp, die Engeland op grond van bet programma voor weder zijdse veiligheid ontvangt. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat het bedrag groter zal worden dan 300 millioen dol lar. Premier Winston Churchill en zijn adviseurs zijn Maandag aan boord van de „Queen Mary" uit Southampton naar de V.S. vertrokken. Een uur vóór het vertrek demon streerden 70 leden van de bemanning namens de 1000 opvarenden tegen de arbeidsvoorwaarden. Een woordvoerder van de bond van zeelieden wist hen over te halen hun werk te hervatten. Later verlieten 20 zeelieden het schip, doch ook zij lieten zich overreden, aan boord terug te gaan. Dinsdagavond laat heeft de Franse premier, Pléven, in de Nationale Verga dering de vertrouwenskwestie verbon den aan het ontwerp van wet voor het begrotingsevenwicht. Donderdagmiddag zal over deze kwestie worden gestemd. Pléven stelde de vertrouwenskwestie op een motie „om het wetsontwerp in overweging te nemen". Als de motie wordt aangenomen moet de Nationale Vergadering het wetsontwerp, zoals het door de regering oorspronkelijk werd ingediend en niet in de door de kamer commissie voor financien herziene vorm, artikelgewijs behandelen. De commissie voor financien had een clausule geschrapt, die de regering toe staat bij decreet in de genationaliseerde industrieën en de sociale verzekeringen bezuinigingen door te voeren. Tevens had de commissie de meeste van de nieuwe belastingen, die 160 milliard franc moeten opbrengen, verworpen zonder andere inkomsten aan te geven. E. Stokvis overleden Te 's-Gravenhage is, 76 jaar oud, overleden de heer J. E. Stokvis, oud lid van de Volksraad van Nederlands- Indie, oud-lid van de Tweede Kamer voor de SDAP, Ind. journalist. Amerikaanse stafchefs steunen het plan De Amerikaanse stafchefs steunen ten volle de Turkse en Griekse verzoeken om deel uit te mogen maken van bet commando van generaal Eisenhower. Naar verluidt is Amerika bereid het instellen van een Griekenland en Tur kije omvattend Aegeisch onderhevel dat op dezelfde manier als het com mando voor het Westelijk deel van dc Middellandse Zee onder admiraal Car ney zou worden bestuurd, te steunen. Op het ogenblik wordt in Washington door het hoogste militaire orgaan van de Noordatlantische Verdragsorganisa- tie de toekomstige militaire rol van Griekenland en Turkije besproken. 'Iet orgaan omvat vertegenwoordigers van de stafchefs van Amerika, Engeland en Frankrijk. Aan de besprekingen nemen verder admiraal Oldosan, hoofd van de inlichtingendienst van de Turkse gene rale staf, en de Griekse militaire atta ché in Washington, Ketseas, deel.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1