Uitwisseling (man tegen man) van gevangenen en burgers Britse vliegtuigindustrie grote moeilijkheden Verenigde noord-hoidagbladen m Gestrand Frans schip door zeven sleepboten vlot getrokken Plan voor de instelling van een internationaal schaduwleger HANDEL IN VIS MET BELGIE EN LUXEMBURG IS VRIJGEMAAKT Donderdag 3 Jan. 1952 149e Jaargang No. 2 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Frameggenin de greep van de Hondsbossche JONGETJE EN MEiSJE ERNSTIG GEWOND Truman wil de Chinese kwestie bespreken Man te Varsseveld werd neergeslagen Politieke bezwaren der communisten de geallieerden hebben gisteren te Panmoendjon voorgesteld, alle krijgsgevan genen volgens een stelsel van „man tegen man" uit te wisselen. De partij, die dan nog gevangenen overhoudt, zou deze kunnen ruilen tegen burgers en anderen, die door de tegenpartij worden vastgehouden en gerepatrieerd willen worden. Ten slotte zouden alle Koreanen, die zich in Noord- of Zuid-Korea willen vestigen, naar het gebied hunner keuze worden teruggevoerd. De ge vangenen, die niet willen terugkeren naar het gebied vanwaar zij komen, zouden op erewoord moeten worden vrijgelaten en geen deel meer mogen nemen aan de strijd. Luchtmacht was actief Ds. Niemöllerte Moskou KoJii Re,iJteJk Loodsdienst IJmuiden is gisteren weer hervat Toenemend verzet in de Oosteuropese landen Meer dan een millioen ontheemden in Europa Truman reorganiseert de belastingdienst Wegens corruptie onder de ambtenaren advertenties ea abonnementen i Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE CODSANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Brand in Haagse kinderkamer Op Nieuwjaarsmorgen is in een kin derkamer van 'n woning aan de Ruigh- r. cklaan te Den Haag brand uitgebro ken, waarbij een jongetje van zestien maanden en een meisje van twee en een half jaar ernstig werden gewond. De brand ontstond, doordat een bran dend electrisch kacheltje te dicht bij een commode was geplaatst. De twee kinderen werden met brandwonden in bewusteloze toestand naar het Juliana- kinderziekenhuis overgebracht. Er be staat geen gevaar voor hun leven. Churchills reis naar de V.S President Truman zal met Churchill de kwestie bespreken van de Japanse erkenning van het nationalistische Chi na. Hiermede zal een van de belang rijkste kwesties tussen Engeland en Amerika ter sprake komen. Engeland immers heeft de regering van Peking erkend terwijl Amerika het nationalis tisch regime blijft erkennen. Libye heeft de nieuwe titel van Faroek „koning van Egypte en Soe dan", erkend. Met grote kracht is het 2086 ton metende Noorse vrachtschip „Fra meggen" gistermorgen op de Hondsbossche Zeewering, even ten Zuiden van Petten, geslagen. De voorsteven boorde zich in de dijk, terwijl de achtersteven rust vond op de strekdam. Gelukkig waren bij deze stranding geen mensen levens te betreuren De 32 koppen tellende bemanning, o.w. vier vrouwen, bevindt zich nog steeds aan boord. Morgen zullen drie sleepboten trachten de Noor vlot te slepen. Onverlaat stal plm. t 1500 De 60-jarige metselaar J. Ruesink is Woensdagavond omstreeks half acht voor zijn woning te Varsseveld door een onbekende met een knuppel neerge slagen. De aanvaller heeft daarna het slachtoffer het geld dat deze in zijn zak had (ongeveer f 1500.ontfutseld en is er vandoor gegaan. De rijkspolitie uit Varsseveld en Ter- borg is onmiddellijk met het onder zoek begonnen. De heer R. woonde de laatste tijd alleen, aangezien zijn vrouw in een rusthuis vertoeft en zijn zoon in militaire dienst is. Hij kreeg een diepe hoofdwonde, maar was in staat naar het op enige tientallen meters verder gelegen stationsgebouw te gaan. Daar werd hij door een dokter behan deld. Verbondenen stellen thans voor: en burgers moeten worden uitgegaan van de toestand van 25 Juni 1950. Ver tegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis zouden allen man voor man naar hun wensen in dezen vragen. De subcommissie voor het toezicht is na nog geen uur te hebben verga derd zonder enige vordering te boeken uiteengegaan. Het voorstel is Woensdag besproken in de subcommissie voor de krijgsge vangenen. De communisten bleken uit politieke overwegingen niet te kunnen instemmen met bepaalde onderdelen van het plan. Zij wilden b.v. de uit wisseling van militairen en die van burgers scheiden. Volgens de verbondenen zou bij de' bepaling van de status van militairen Te land wordt er op het ogenblik in Korea niet gestreden. Slechts is mel ding gemaakt van een proefaanval van de communisten. De luchtmacht daar entegen is te actiever. Sabre- straalja gers beschadigden twee MIG's boven Sinoeidjoe. Superforten bombardeerden het spoorwegemplacement en het vlieg veld van Sinandjoe. Ook zijn Australi sche Meteors bij Pjongjang slaags ge weest met MIG's. Twee van deze toe stellen werden vernietigd. Sombere taal van de Times Herbewapening en export lijden er onder Volgens de Times zijn zowel het her bewapeningsprogram voor de Britse luchtmacht als de export van straal vliegtuigen in gevaar, doordat de En gelse vliegtuig-industrie gebrek heeft aan personeel, materiaal en gereed schap. Er zullen drastische maatregelen worden genomen, wil Engeland zijn leiderschap op dit gebied niet voor goed verspelen. Lantaarnpaal leverde licht aan woonschuit Het zal ieder dankbaar stem men dat er in deze wereld van zelfzuchtigen toch nog altijd weer mensen te voorschijn komen, die eigenlijk alleen maar om andeien denken. Eén hunner is een Am sterdamse woonschuitbewoner, wiens schuit in de Brouwers gracht lag. De man moest op een moment licht in zijn drijvende stulp hebben en ging daarom over tot het aftakken van een stroom leiding, die toevalligerwijs ook de straatlantaarns van electriciteit voorzag. Toen de Amsterdamse politie rechter hem over een en ander onderhield zei hij bewogen: „Dat deed ik alleen maar, om de GEB niet lastig te vallen!" De kadi was het er niet mee eens. Ook al om dat de man vroeger de lantaarn palen op de Lijnbaansgracht, ge durende vier jaar had „gemol ken". Hij kreeg drie maanden. Met het licht van het Rijk. Kapitein der Flying Enterprise" nog* aan boord Gisteravond om half zeven is het Franse motorschip „Philippe L. D.", dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag op de Schelde was gestrand, door de hulp van zeven sleepboten vlot gekomen. De boot is op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. De „Philippe L.D." was buitengaats van Vlissingen stuurloos geraakt en verzocht om sleepboothulp. Deze hulp kon echt-er niet spoedig genoeg worden verleend, waarna het Franse schip op de dijk liep. Politieke commissie der V.N. kwam weer bijeen Elf landen steunen het veiligheidsvoorstel De politieke commissie der Verenig de Naties heeft Woensdag haar werk zaamheden te Parijs hervat. Men be gon met de behandeling van een reso lutie over door de V.N. te nemen maat regelen „om de kansen op oorlog te verminderen". De Sowjet-Unie ver klaarde reeds, de voorstellen in strijd met het handvest te achten. In de re solutie wordt allen staten-leden ver zocht een strijdmacht gereed te houden, om aan een eventuele aanval het hoofd te kunnen bieden en om militaire des kundigen op te geven, die technische adviezen kunnen verstrekken. De commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen heeft bij de politieke commissie een rapport inge diend, waarin wordt voorgesteld: het instellen van een internationaal scha duwleger om weerstand te bieden aan aggressie; een stelsel van economische maatregelen, dat ten doel heeft een aanvaller te blokkeren en een aantal Ut&eA/j-eAicfit Verwachting tot Vrijdagavond. Wisselen bewolkt met flinke opklaringen en hoofdzakelijk in de kustprovincies aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke wind tussen Noordwest en Zuidwest. In de nacht en vroege ochtend op ver schillende plaatsen lichte vorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. diplomatieke en politieke sancties, om te verzekeren, dat een land, dat een oorlog is begonnen, geheel van de rest van de wereld wordt afgesneden. De vergadering zal vandaag worden voortgezet. Dan zal de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Wys- jinski, het woord voeren. Met ingang van 1 Jan. De Nederlandse regering heeft met ingang van 1 Januari 1952 de handel in vis met België en Luxemburg gelibera liseerd. Deze maatregel is getroffen op grond van het Benelux visserij-proto col, dat in 1950 in Oostende werd op gesteld. Daarbij hebben de drie landen zich verplicht de handel in vis vrij te maken. Van Belgische zijde bestaat tegen de ze liberalisatie bezwaar, De Belgische regering zou in afwachting van Neder landse voorstellen tot opheffing van deze bezwaren, nog niet tot de uitvoe ring van het protocol van Oostende willen overgaan. Nederland wil aan de bezwaren tegemoetkomen, doch meent, dat de uitvoering van de overeenkomst daarvan niet afhankelijk mag worden gesteld. Ds. Niemöller, een der leiders van de protestantse kerk in Duitsland, is in gezelschap van zijn dochter Ada te Moskou aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door aartsbisschop Macari en door vertegenwoordigers van de Russische orthodoxe kerk. ■JOCH ZIET zo'n nieuw jaar er heel anders uit, vindt u niet? De verkla ringen, die de politici afleggen klinken veel hoopvoller en de verwachtingen, die uitgesproken worden, doen het hart wat sneller kloppen. We hebben er eens een stapel oude kranten op na geslagen, maar toch zeiden de mensen in 1951 precies hetzelfde als nu 't Zit 'm dan tóch zeker in de mensen zelf. Desalniettemin (om zo maar eens te zeggen, met andere woorden, bij wijze van spreken) verwensen enkele medemensen de dag waarop ze een andere kalender in hun huiskamer kregen. In Amsterdam kwam een op gewonden meneer bij een oom (in de Jacob van Lennepstraat) zijn heilwen sen aanbieden en gleed over het voor deurmatje dusdanig op zijn achterste, dat de dokters het een interessant ge val gingen vinden. En dat is een veeg teken, vrienden, q Een dame in het landelijke Brummen wou nu eens hele maal opnieuw beginnen in 1952 en stap te op een gewezen minnaar af, ten einde hem haar (tot dusverre sluime rende) liefdegevoelens kenbaar te ma ken. Ze trof hem aan achter een schaal oliebollen. Maar het meeste snoepte hij van een blondje, dat op zijn knie zat. De dame van de goede voornemens LANTAARNPAALMELKER greep haar rivaal prompt in het(ge- home-permanente) haar en het werd een reuze knokpartij. Bij de politie was men eerst voor rede vatbaar, p In Den Haag is een nieuwjaarsvierder getrof fen door een voetzoeker met straal jager-allures, die hem door een bij zonder toeval in de Droexzak schoot Ook in de Verenigde Staten is men een nieuw jaar ingegaan. Alleen in New York belandden zeventig perso nen in de cel. p Een oud zaakje was dat van de heer MacDougall. Hij had in een huis te Long Beach ingebroken. Alles was naar wens verlopen en juist begaf onze MacDougall zich met een tas vol waarde-artikelen naar de ach terdeur (teneinde te verdwijnen), toen hij een vleugelpiano zag staanNu moet ge weten, dat hij gek is op piano's en zeker niet onverdienstelijk speelt. Hij kon de verleiding niet weerstaan en werd onder de tonen van „Land of Hope and Glory" ingerekend. Gelukkig hebben ze in de Amerikaanse gevan genisseh óók piano's, q En nu de wijs heid van de week: Voor het raam van het clubgebouw van de „Atlas-club", vereniging voor krachtige mannen, staat een bordje: „Vrouwen ge vraagd" Het Zweedse s.s. „Muskoe" dat zich op 55.55 graden N.B. en 03.20 graden O.L. bevindt, heeft gisteren om sleep boothulp geseind. Het vaartuig wil naar Middlesborough worden gesleept. De loodsdienst te IJmuiden, die door het stormweer 24 uur uitgeschakeld is geweest, is gistermiddag weer hervat. Volgens berichten is de „Flying En terprise", nog steeds drijvende op een afstand van 300 mijl ten Zuid-Westen van Ierland. De Amerikaanse torpedo jager „John W. Wiek" bevindt zich in de buurt. Een Engelse sleepboot zal vandaag de „Flying Enterprise", waar van het hoofddek onder water staat, kunnen bereiken. De gezagvoerder is nog steeds aan boord. Indien hij zijn vaartuig verlaat kan het eigendom worden van degeen, die het bergt. De familie van de gezagvoerder en d e maatschappij waartoe het schip be hoort, seinen voortdurend bemoedigen de boodschappen naar de dappere zee man. In het begin van het vorige jaar werkten in deze bedrijfstak 180.000 man. Men heeft er thans nog 175.000 extra nodig. De RAF moet haar vloot uitbreiden en vernieuwen, er moeten meer en betere bommenwerpers wor den geproduceerd. Weliswaar heeft En geland de beschikking over voortreffe lijke prototypen, maar deze zijn nog niet in dienst. Over enkele jaren zullen de voor naamste luchtvaartmaatschappijen over gaan van vliegtuigen met zuigermoto ren op straaltoestellen. Als Engeland deze niet kan leveren, zal de Ameri kaanse industrie het spoedig wel kun nen, aldus de Times. Het IVVV meldt Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen meldt, dat het volks verzet tegen de communistische dictatu ren in Oost-Europa toeneemt, vooral in Hongarije, Bulgarije en Roemenië. In sommige gevallen is het verzet open lijk geweest. De Roemeense autoriteiten hebben onlangs in één nacht 14.000 mensen uit de Joegoslavische grenszone gedepor teerd. Van hun kant van de grens met Joego-SIavië haalden de Bulgaren 2000 en de Hongaren 10.000 gezinnen weg. In Roemenië zou sabotage aan de orde van de dag zijn. Aantal neemt nog steeds toe De hoge commissaris der V.N. voor vluchtelingenzaken, dr. G. J. van Heu- ven Goedhart, heeft in de sociale com missie der V.N. verklaard, dat er na het opheffen van de internationale vluchtelingenorganisatie (IRO) nog ten minste 1.250.000 vluchtelingen hulp no dig zullen hebben. De voortdurende stroom van vluchte lingen in Centraal Europa, 15.000 20.000 per jaar, noemde Van Heuven Goedhart de voornaamste belemmering voor een snelle oplossing van het vraagstuk. De diep doorgevreten corruptie in 't ambtenarencorps van de Amerikaanse belastingdienst, heeft president Tru man genoopt tot verstrekkende maat regelen, waarvan er één is een reorga nisatie in de dienst. In een verklaring zeide president Truman, dat de maat regelen een doel hebben de regering te beschermen tegen opportunisten en de kwaadwilligen te straffen. De posten van 64 districts-ontvangers zullen ver vangen worden door 25 districts-bu reaux, aan het hoofd waarvan districts commissarissen zullen worden gesteld. Alles wordt in het werk gesteld om de ambtenaren, die het vertrouwen van de bevolking hebben geschonden, aan de kaak te stellen, „waar zij gevonden worden en wie zij ook mogen zijn". Reeds heeft een groot aantal regerings ambtenaren zijn posten moeten verla ten, tengevolge van het ingestelde on derzoek. In Brussel zijn verkeerslichten ge plaatst, die door de voetgangers moeten worden bediend. Een ver keersagent demonstreert het gebruik.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1