Jongens krassen hun naam in „Frameggen" de Stad en Omgeving Burgemeester Wytema over Alkmaars lief en leed in 1951 AGENDA De eerste Diesel-electrische van Alkmaar naar Den Helder H. H. WILLERS Het absolute geboortecijfer loopt vrij belangrijk terug Er is ook nog welstand Plannen voor een feestelijke ontvangst MOEILIJK BERGINGSWERK Vier vrouwen aan boord van een gestrand schip Belangstelling uit de gehele provincie OPRUIMING Feestavond van A!cmaria-team nogmaalsgewi DONDERDAG 3 JANUARI 1953 DE JAARLIJKSE WAPENSCHOUW Het is een goede gewoonte dat de burgemeester in de eerste raadsvergadering een terugblik werpt op het jaar dat van ons heenging. Ook burgemeester Wyte ma heeft geconstateerd dat in 1951 over het algemeen niet van schokkende ge beurtenissen kon worden gesproken. Er is een achteruitgang in de geboorte cijfers en een toename van het aantal werklozen geconstateerd, maar catastro- phale g»volgen z(jn hiervan tot dusver nog niet te vrezen. Door gebrek aan de nodige fondsen is er van vermindering van de woningnood nog geen sprake. Er is weinig hoop dat zich hier in de naaste toekomst belangrijke industriële onder nemingen zullen vestigen, daar wij geen uitzicht kunnen bieden op het ver eiste aantal werkkrachten op korte termijn. Wij laten de hier en daar verkorte nieuwjaarsrede hieronder volgen. Burgemeester Wytema begon ditmaal zijn uitvoerig jaaroverzicht met dank te brengen aan allen, die hem en zijn gezin een gelukkig en voorspoedig 1952 reeds hebben toegewenst. Hij wenste de Raad en alle daarin niet aanwezige stadgenoten voor 1952 Gods zegen toe en sprak de hoop uit, dat het hun in dit jaar wèl moge gaan. Spreker memoreerde vervolgens het vertrek van de raadsleden Goudsblom en Van Dijk, de komst van de heer De Boer en de a.s. intrede van de heer Van den Berg. Het gymnasium leed een groot ver lies door het vertrek van de drie grote Ks, Keyman door pensionnering. Ka merbeek en Kukenheim door hun be noeming tot hoogleraar. En zijn niet veel gymnasia in ons land, die zich zulk een eervolle aderlating kunnen ver oorloven en dan nog tot de beste in ons land blijven behoren. Spreker herinnerde vervolgens aan de pensionneringen van de heren Van Barneveldt en Burger, ieder met meer dan veertig dienstjaren, aan de vrijwi'- lige op wachtgeldstelling van mej. Dubois en aan de komst van de heren Joosten en Fliers als ingenieur en Stedebouwkundige. De burgemeester had niets dan lof voor het gemeentepersoneel voor de uitmuntende plichtsbetrachting en ar beidsprestatie. In de persoon van de secretaris wilde hij alle ambtenaren en werklieden bedanken voor wat zij in het afgelopen jaar voor de gemeente hebben gedaan. Kleine stijging van het bevolkingscijfer. De bevolking van Alkmaar nam iets toe van 40053 tot 40131. De bevolkings cijfers tonen duidelijk aan, dat 11 et absolute geboortecijfer vrij belangrijk aan het teruglopen is. In 1946 werden 1079 kinderen, in 1951 slechts 775 kin deren geboren, dat is per duizend zie len in 1946 29.15, in 1951 19.3 geboor ten. Het sterftecijfer is veel meer con stant, doch ook iets afnemend, t.w. in 1946 365, in 1951 315 sterfgevallen, dat betekent 9.9 tegen in 1951 7.75 per dui natuurlijke aanwas met plm. 170 man nen. De bevolkingsgroei is, zoals reeds gemeld, dit jaar echter minimaal ge weest. Hieruit blijkt wel, dat Alkmaar, voor wat de bedrijvigheid betreft, geen grote aantrekkingskracht heeft uitgeoefend. Nieuwe bedrijven. Er werd dit jaar slechts één nieuw bedrijf, dat op het ogenblik een perso neelsbezetting van enige betekenis heeft, in Alkmaar gevestigd, n.l. een papiervernietigingsbedrijf op het ter rein van de opgeheven scheepswerf 't Hondsbosch. De bedrijfspanden, welke op het industrie-terrein „Noord" zijn verrezen, hebben geen grote verrui ming van de werkgelegenheid gebracht. Intussen is de toeneming van de werkloosheid nog niet verontrustend. Er wordt gewerkt aan de verbetering van 't industrie-terrein „Noord". Hope lijk zal de ingebruikneming van de nieuwe Friese brug, welke in het voor jaar van 1952 gereed zal komen, er toe leiden, dat hier meer ondernemingen zullen worden gevestigd. Een grafkis ten- en houtwarenfabriek kan het vol gend jaar in bedrijf worden gesteld. Ook is een tweede terrein bestemd om voor industrie-vestigingen te wor den ingericht. De aanleg daarvan zal de faciliteiten aan de ondernemers nog vergroten. Overige welvaartsbronnen. Het havenverkeer bleef ongeveer op het peil der vorige jaren, het markt wezen ontwikkelde zich gunstig, de Alkmaars Exportveiling handhaafde haar omzet van bijna I1/2 .millioen gul den en het vreemdelingenverkeer bracht niet minder levendigheid en be drijvigheid dan in 1950. Het aantal bui tenlandse logeergasten steeg van 2952 op 3130, dat der binnenlandse daalde van 8660 tot 7268. Hierbij zij bedacht, dat de cijfers over 1951 11 maanden, die over 1950 een vol jaar betroffen. Verheugend is de toeneming van het aantal buitenlanders (33.5% tegen 26% verleden jaar). Spreker hoopte dat de voorzitter van de Kamer van koophandel kan mede delen, dat de winkelstand over het al- graafdienst vertonen een tamelijk ster ke teruggang, vooral voor wat de ont vangen telegrammen betreft. In 1951 kwam bij de automatisering de koppe ling met het net Leeuwarden tot stand. Het internationale telefoonverkeer neemt steeds toe. De Naco berichtte, dat het le kwar taal van 1951 voor het busbedrijf bij zonder goed was door de „kooprage" van het publiek en vooral van de plat telandsbevolking. De directie spreekt van uitzonderlijke resultaten, die ge durende Februari en Maart op de lij nen naar Alkmaar werden geboekt. Ondersteunde stadgenoten. Het aantal gezinnen en alleenstaande personen, dat gedurende 1951 krachtens gemeen een behoorlijk jaar heeft kun- zend inwoners. Door deze omstandig- nen afsluiten De cij(ers van d ]e. heid loopt het geboorteoverschot regel- J matig terug. Het bedroeg in 1946 714, dat is 19.25 pro mille tegen 460 in 1951, dat is 11.45 pro mille. Dat ook hierdoor de groei van de stad minder snel ver loopt, ligt voor de hand. De emigratie-cijfers. Bovendien doet zich thans de emi gratie voelen. In totaal 216 ingezetenen zijn in 1951 geëmigreerd. Dat vormt voor een deel de verklaring van de omstandigheid, dat wij in 1951 maar niet noemenswaard boven de in De cember van het vorige jaar bereikte 40.000 uit konden komen. De belang rijkste factor was echter het vertrek- overschot wegens binnenlandse emi gratie, een omstandigheid die Alkmaar ten opzichte van de gemiddelde Rijks- cijfers aanmerkelijk deed achterblij ven. Vestiging van nieuwe industrieën. In verband met de voorgenomen ves tiging van een deel van een groot industrieel bedrijf in ons land werd ook aandacht aan Alkmaar geschonken, doch in de eerste ronde viel onze stad reeds af. Wij konden niet alleen geen uitzicht bieden op het vereiste aantal werkkrachten op korte termijn, maar een analyse van onze arbeidsmarkt wees ook uit, dat daarvan in de toe komst geen sprake zou zijn. Spreker heeft dit toen geweten aan de gem - classificatie en de nabijheid van de op dit punt onverzadigbare Hoogovens. Maar dat wij twee jaren nadien zou den moeten constateren, dat onze man nelijke beroepsbevolking in één j r tjjds met 31 gezinshoofden en 100 alleenstaande personen zou achteruit lopen had de burgemeester niet ver wacht. Dit doet ons zien, dat wij onze verwachtingen met betrekking tot de industrialisatie niet al te hoog mogen stellen. De werkloosheid. Het wonen op een eiland speelt ons parten. De Alkmaarse Machinefabriek zit te springen om meer bedrijfsruimte voor een allernoodzakelijkste uitbrei ding, maar de cijfers van het Gewes telijke Arbeidsbureau spreken duide lijke taal. „De gemiddelde werkloos heid", zo schrijft de directeur, „steeg van 290 personen in 1950 tot 355 in 1951, hetgeen overeenkomt met 2.5% respectievelijk 2.9% van de mannelijke beroepsbevolking. Deze toeneming is in verhouding iets groter geweest, dan die in het gehele land". Het verloop van de werkloosheid wordt niet alleen beïnvloed door de ontwikkeling van de werkgelegenheid, ook de fievolkingstoeneming speelt hierbij een rol. Het vorig jaar steeg het aantal beroepsbeoefenaren door (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De Jantjes (14 jaar); Cinema Amcricain, 8 uur: Van je familie moet je het maar hebben (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Men sen in het wit <14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De gesluierde Maja (alle leeftijden). VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Cyrano de Bergerac (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: Dédée, de havenmeid (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De leukste thuis (alle leeftijden)Har monie Theater, 8 uur: Hotel Sahara (tot 10 jaar o.g.) Gulden Vlies, 8 uur: Johan Kaart met: „Potasch en Perlemoer". Waakt en Bidt, 8 uur: Nieuwjaars- wisselingbijeenkomst van Alkmaars Drankweer Comité. Hotel de Nagtegaal, 7.30 uur: Aan vang biljartkampioenschap voor Alk maar en Omstreken. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 3 Jan. 8.18 v.m. 8.41 n.m. Vrijdag 4 Jan. 9.07 v.m., 9.34 n.m. WATERSTANDEN CAMPERDUIN - hoog laag Donderdag 8.23 20.46 2.23 14.46, Vrijdag 9.12 21.39 3.12 15.39' DIERENBESCHERMING Bij mevrouw Pastoor te Broek op Langendijk is een airedale terrier (reu) komen aanlopen. De eigenaar kan het dier daar terugkrijgen. de Armenwet moest worden onder steund, bleef aanvankelijk beneden dat van 1950, doch later werd de curve van dat jaar doorbroken en gedurende het overige gedeelte van 1951 bleef het aantal steunpartijen steeds boven dat van het voorafgaande jaar. Per 15 December 1951 werd aan 549 alleenwonenden en gezinnen een uit kering verstrekt tegen 510 op dezelfde datum van het voorafgaande jaar. Het topcijfer in 1950 was 535; dat van 1951 tot nu toe 551. De toename van het aantal steunge- vallen laat zich verklaren door de moeilijker wordende tijdsomstandig heden en de toenemende werkloosheid. Het aantal echtparen en ongehuw- den, dat een uitkering ontvangt op grond van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening blijft vrij constant, n.l. totaal 1442, tegen totaal 1446 over 1950. Het gemiddelde uitkeringsbedrag steeg door de verhogingen van ƒ493.63 tot ƒ566.15. De volkscredietbank. De volkscredietbank bood aan velen uitkomst. Stonden op 1 Januari 1951 1923 credieten uit tot een bedrag van ƒ266.192,65, op 1 December 1951 waren het 2778 credieten tot een bedrag van f 411.627.10. De aflossing is bevredigend. De achterstand op de aflossing bedroeg, uitgedrukt in procenten van het tfit- staand kapitaal: per 1 Januari 1951 5.35%, per 1 December 1951 4.9%. Tot afboeking wegens oninbaarheid behoefde nog niet te worden overge gaan. In 1951 traden Castricum, Koe dijk, Langedijk, Oudorp, St. Pancras, Schagen en Wieringerwaard tot de bank toe. Reeds waren toegetreden Bergen, Callantsoog, Heiloo en Schoorl, Met Hoorn is een overeenkomst ge sloten per 1 Januari 1952; met de Eg- monden zijn de besprekingen reeds ver gevorderd. De spaarbanken. Voor noodzakelijk geachte aanko pen werd ook veel geld opgevraagd van de spaarbanken. Beide instellingen toonden een aanzienlijk opnamesaldo over 1951. Merkwaardig is evenwel, dat terwijl de Rijkspostspaarbank de laatste jaren steeds meer ontsparlng te zien gaf dan de Nutsspaarbank, zulks in 1951 niet het geval was. Ook bi) de Post werd ruim drie ton meer opgevraagd dan in gelegd. maar bij het Nut was dat b()na zes ton. Gelukkig is in Augustus ook hier de kentering gekomen. Spreker hoopte dat met name de N.V. Bouwkas Noordnederlandse Ge meenten, waartoe Alkmaar als eerste Noordhollandse gemeente toetrad, velen er toe zal brengen het geslaagde voor beeld van tal van Drenten, Friezen en Groningers te volgen. Er zit ook welstand. Er zit in Alkmaar ook nog welstand. Uit de opgave van de belastinginspec tie over de jaren 1949-1951 blijkt, dat in 1949 8761 ingezetenen waren aange slagen in de inkomstenbelasting tot een totaal bedrag van ruim ƒ3.815.000, (de loonbelasting valt hier buiten)., ter wijl deze stad nog geen 12.000 gezinnen telt. In datzelfde jaar 1949 waren 2115 personen in Alkmaar in de vermogens belasting aangeslagen. De gemeentelijke bedrijven. Spr. gaf daarna een exposé van de gemeentelijke bedrijven. Deze hebben over het afgelopen jaar bevredigende resultaten behaald. Helaas zijn de financiële uitkomsten minder door prijsstijgingen op nationaal of in ternationaal niveau. De gasproductie laat ten opzichte van 1950 geen grote stijging zien, maar ten opzichte van '46 toch nog altijd een van 40 pet. De stroominkoop ligt een klein half mil lioen kwh hoger dan in 1950 en is bij na het dubbele van die over 1946. Het aandeel van Alkmaar in de gasproduc tie bedroeg over 1951 58 pet tegen 55 pet. over 1949. Dat heeft geen betrek king op de N.V. Gasvoorziening Kop Noordholland, maar op de levering aan de gemeenten, die reeds véle jaren van onze fabriek gas betrekken. In het slachthuis werden weer meer slachtingen verricht dan in het vorige jaar (30806 tegen 29505). Het aandeel voor de export verminderde echter. De iisverkoop liep achteruit van 34.546 tot 33.353 staven. Op de wekelijkse vee markt werden iets meer dieren aange voerd dan in het vorige jaar, t.w 25.475 tegen 23.785. De jaarmarkten liepen echter van ruim 3000 dieren tot ruim 2000 terug. Dinsdag 8 Januari gaat de eerste die sel-electrische trein rijden op het tra ject AlkmaarDen Helder. Op Dins dagen, Woensdagen, Donderdagen en Vrijdagen zullen vijf treinen van de normale dienstregeling electrische treinen zijn. Op de andere dagen wordt uitsluitend van stoomtractie gebruik gemaakt. De eerste electr. trein vertrekt om 9.19 u. uit Alkmaar en komt om 10.02 u. in Den Helder aan. De V.V.V. „Den Helder" heeft zich tot de Nederlandse Spoorwegen, de plaatselijke V.V.V.'s in Alkmaar en Schagen en tot de Federa tie van V.V.V.'s benoorden het IJ ge wend, teneinde deze eersteling met het nodige feestbetoon te kunnen ont vangen. Reeds is bekend dat vertegenwoordi gers van de betrokken gemeentebestu ren en van de Kon. Marine de ope- ningsrit zullen meemaken en in Den Helder door het gemeentebestuur en een deputatie der Marine officieel wor den ontvangen. De spoorwegen zijn vertegenwoordigd door de heer W. Blankert, chef van de dienst van het vervoer. Naar wij vernemen, worden morgen door Alcmaria V.V.V. besprekingen gevoerd om één en ander nader te regelen. Wij hopen de daar genomen besluiten zo spoedig mogelijk te kun nen melden. (Van onze verslaggever) Nog steeds ligt het 2086 ton metende Noorse stoomschip „Frameggen" uit Oslo gevangen tussen de Hondsbossche- Zeewering en strekdam 12, de neus diep in de dijk gedrukt als ware deze een stuk koek in plaats van hard ba- zalt. Het gevaar is niet zo groot als men aanvankelijk dacht en de uit twee en dertig koppen bestaande bemanning (dus niet zeven en twintig, zoals de eerste berichten meldden) besloot daarom aan boord te blijven. Vier van hen, onder wie een marconiste, zijn vrouwen. Zij hebben de wens te ken nen gegeven het lot van de mannelijke opvarenden te delen. Kapitein Odenga heeft het echter veiliger gevon den de kabelverbinding met de vaste wal te handhaven, zodat hij de vrou wen in geval van nood in veiligheid zal kunnen brengen. Behalve de be manning is er ook een loods uit Sluis kil aan boord, die niet tijdig terugkon. Het schip is in 1948 te Stavanger ge bouwd. Naar ons van bevoegde zijde werd meegedeeld, is de stranding van de „Frameggen" niet te wijten geweest aan machinedefect. De boot, welke op weg was naar Bremen, had in Sluiskil haar lading gelost en was daarom zo licht en moeilijk te besturen, dat ze de zwa re strijd tegen golven en wind niet heeft kunnen volhouden. Als de wind weer in kracht toe neemt en naar het Noordwesten draait, is het gevaar groot dat de boot over de strekdam zal slaan. De kapitein heeft daarom gistermiddag opdracht gegeven de tanks en een gedeelte van de ruimen met water te laten vollopen om de „Frameggen" zwaarder te ma ken. Heden zullen waarschijnlijk bo vendien twee ankers aan weerszijden van de boot worden uitgezet. Het bergingswerk De sleepboten die de Noor naar open water zullen trachten te brengen, zijn reeds uitgevaren. De sleepboot „Oceaan" van de firma Doeksen uit Terschelling ligt reeds in Den Helder en Waarschijnlijk zullen ook twee slepers van de firma Wijs muller uitvaren. Het bergingswerk wordt bemoeilijkt door een vierhon derd meter uit de kust liggende zand bank, waar de boten achter moeten blijven. Zij kunnen eerst goed manoeu vreren als zij negen meter water onder zich hebben, zodat aangenomen mag worden dat gebruik moet worden ge maakt van sleeptrossen die een lengte hebben van duizend meter. Waarschijnlijk zal men vanavond om streeks 9 uur gaan trekken. Lange file auto's Het nieuws van de stranding ver spreidde zich gisteren snel en velen uit de wijde omgeving trotseerden de gure, snijdende wind om naar het verdwaal de vaartuig te komen kijken. Onder aan de dijk stond een schier onafzien bare file auto's en voor de busdienst op Camperduin werd het een onver wachte hoogtijdag. Van tijd tot tijd ke ken enkele opvarenden van het stoom schip over de railing naar de jongetjes uit Petten en Camperduin, die van de gelegenheid gebruik maakten, hun naam in de kiel van de „Frameggen" te krassen. Het kleine schippershondje (van onbekend ras) legde een- intense belangstelling aan de dag voor zijn tal rijke Hollandse soortgenoten beneden op de zeewering. „De stemming aan boord is uitstekend" vertelde ons een douanebeambte, die met behulp van de „broek" was overgestoken. „Ze zullen het wel halen'. De heer W. Voorthuysen, directeur van het Marktwezen, bood vergezeld door de kaasdragers Bierman en Ruiter aan Mr. Wendelaar op diens 70* verjaardag bloemen en een kaasje aan. De directeur van het marktwezen wijt dit wat de voorjaarsmarkten betreft, aan het abnormaal slechte weer en wat het najaar betreft aan het heersende mond en klauwzeer. Op de goederenmarkt liep het ont vangen marktgeld op van f 3704.93 tot f 4282.93. De aanvoer op de kaasmarkt bleef constant op ruim 1.1 millioen kg. Op het sportpark steeg het aantal De- zoekers van 93.000 tot pl.m. 125.000 on danks de over het algemeen minder goede weersomstandigheden. De vermakelijkheidsbelasting bracht ongeveer f 184.000 op. Drie branden van geringe omvang zijn het vermelden nog waard, daaren tegen werd 2 maal naar buiten opge treden met groot materiaal. De misdadigheid bleef vrij station- nair, maar het aantal geconstateerde overtredingen daalde sterk met 1/3. Het aantal verkeersongelukken toon de een lichte stijging van 379 op 397. waarvan 4 met dodelijke afloop en 60 met lichamelijk letsel (vorig jaar 1 en 58). De volksgezondheid. De ziekenhuizen werkten beide op volle capaciteit, maar de aantallen ver pleegdagen liepen Iets terug voor beide instellingen (Centraal Ziekenhuis 93608 tegen 91063 over 11 maanden, St. Eli- sabethziekenhuis 125.500 tegen ten naas te bij 122.108 over het gehele jaar). De gezondheidstoestand was over 't alge meen gunstig, er waren geen epidemie ën. Bij een flink aantal gevallen van rode hond konden de door deze ziekte bedreigde zwangeren worden beschermd door serum-inspuiting. Het aantal te Alkmaar gevestigde specialisten werd weer uitgebreid mei één uroloog. Onderwijs. Spr. herinnerde vervolgens o.a. aan het in gebruik nemen van - de Jan Ligthartschool, het gereedkomen van een kleuterschool aan de Heilooërdijk, de opening van een Christelijk Lyceum de oprichting van een derde Christelij ke school voor g. 1. o. en de feestelijke ingebruikneming van 4 lokalen van de Openbare school voor B. L. O. Naar de bouw van de Handelsschool en Rijkslandbouwwlnterschool werd het ganse jaar geïnformeerd, maar in de laatste dagen des jaars kwam het verheugende bericht dat de rijksgoed keuring was verleend en dat nu toch werkelijk gegund kan worden. Het museum. Spr. gewaagde met voldoening van de groei en de bloei van de Vereniging van vrienden van het Alkmaarse Mu seum, die enkele zeer goed bezochte lezingen organiseerde en een bijdrage schonk voor de aankoop van het kost bare schilderij van Allart van Ever- dingen. Aan deze aanwinst èn aan de aanwinst voor onze raadzaal wilde spr niet herinneren om gevoeligheden te prikkelen, maar ze getuigen van de in 1951 gebleken herlevende belangstelling voor de beeldende kunst. De tentoon stelling van werken van Vincent van Gogh, die meer dan 3000 bezoekers heeft getrokken, is daarvan mede een bewijs. Het aantal bezoekers van het mu seum is daardoor met meer dan 2000 gekomen boven dat van het vorige jaar (7342 tegen 5270). Ook het bezoek aan schouwburg en concert is nog steeds bevredigend; ook de muzikale belangstelling neemt toe. Het sehouwburgvraagstuk is nog niet opgelost. Een fraaie schouwburg zou zonder bevredigend bezoek en met een groot nadelig saldo voor de gemeente kas een toch niet erg benijdenswaard bezit zijn. Zulk ëen bezit moet het ge volg zijn van een bloeiend cultureel leven, en niet omgekeerd. Dat wij in dezen op de goede weg zijn, leidde spr. af uit het succes dat het in 1951 jubilerende Inst. v. Arbei dersontwikkeling oogstte met een zeer gewaardeerde ballet-opvoering. Het is voor Alkmaar een groot voorrecht in de heer Mooij een uitnemend schouw burg-exploitant en in de besturen van zijn culturele verenigingen enthousiaste en tot initiatief bereide mensen te bezit ten. Voor Alkmaars bloei is een krach tig geleid, doelbewust en artistiêk-ver- antwoord cultureel leven een bnmis- bare voorwaarde. Een domper op de activiteit. De zorgvolle economische omstandig heden beletten vorloopig de uitvoering van tal van plannen. De regering zag zich genoodzaakt de medewerking o.m. van de gemeentebe sturen in te roepen om aan de drang tot investering beperking aan te leg gen.- Gevolg hiervan was dat b.v. de urgente bouw van een nieuwe vleugel aan het historische gebouw der stads- timmerwerf niet kon worden verwe zenlijkt. De voorgenomen verbetering van het stationsplein kon niet wachten en is met bekwame spoed tot stand gekomen De verbouwing van het voormalige dis- Uitsluitend HET BETERE GENRE TRICOTAGES DAMES- en HEREN MODE-ARTIKELEN HUWELIJKSUITZETTEN Verdronkenoord achter de Vismarkt (Ad"e teutte, ing. Med.; tributiekantoor tot hoofdzetel van de Stichting voor Geestelijke Volksgezond heid was gelukkig al zo ver, dat daar voor niet behoefde te worden gevreesd. Maar aan de aandrang van menig ge meentebestuur is toch een ernstigs breidel aangelegd. Nu mogen kapitaal- werken worden uitgevoerd, als daar voor een vaste lening is gesloten. De woningbouw. Dit had zijn weerslag op iedere bouwactiviteit, met name ook op die inzake de woningbouw. In het begin van 1951, toen het bouw volume bekend werd, was men tamelijk optimistisch, maar in dit jaar zijn slechts 107 woningen aan de voorraad toege voegd, zodat het aantal woningzoeken den in 1951 nagenoeg niet is verminderd (per 1 December 1040 tegen 1073 op 1 Januari). Dank zij de gunstige finan ciële positie der gemeente met betrek king tot. haar vlottende schuld konden Ged. Staten in het najaar de vereiste verklaring, dat de financiering verze kerd is, afgeven ten behoeve van een plan van 75 woningen voor „Rochdale", waarvan 50 speciale industriële be stemming hebben. Voor het overige is van het bouwplan-1951 in de z.g. woningwetsector niets verwezenlijkt, en zijn zelfs de 84 woningen voor ge- repatrieerden nog niet in uitvoering gekomen. De chef van het huisvestings bureau raamt het aantal woningen, no dig om de woningnood op te heffen, op 1400 a 1500. Het was helaas in 19 geval len nog noodzakelijk tot vordering over te gaan. De noodvoorziening gemeente- financiën. In het afgelopen jaar hebben alle ge meenten in spanning verkeerd omtrent de afloop van de parlementaire behan deling van het wetsontwerp-verlenging- noodvoorziening-gemeentefinanciën. Spr. herinnerde aan de op het eerste na-oorlogse congres van de Ver. van Ned. gemeenten, in 1946, door professor Van Poelje aan het vraagstuk van de financiële zelfstandigheid der gemeen ten gewijde beschouwing onder de ti tel „Gemeenten-Schemering?" Het heeft de gemeenten goed ge daan, in de Tweede Kamer enige steun te hebben gekregen, in het bijzonder bij de behandeling van het financiëel- technische onderwerp, dat in Novem ber aan de orde was. Er bestond begrip voor de gemeenten, voor haar taak, en voor de wijze waarop zij die vervulden. De gemeentebesturen hebben vele ta ken, die geen enkele ander instantie naar behoren kan overnemen. Dezer dagen had spr. een onderhoud met een man der wetenschap, een his toricus over de waarde van het detail onderzoek. Deze liet uitkomen, dat velen over het hoofd zien dat ook het kleine moet worden verricht. Wij kunnen niet allen architecten zijn, wij moeten ook een voudig timmerman willen zijn. Wij willen de staat hervormen, maar zien niet in, dat wij dat alleen kunnen, als wij in eigen kleine kring beginnen met dat te doen wat gedaan moet wor den, door ons zelf, op de basis van de beginselen, die wfó voor onwrikbaar juist houden. Eén dier beginselen is voor spr. dat der gemeentelijke zelfwerkzaamheid, een ander dat van de volstrekte verant woordingsplicht jegens Hem Die ons op onze plaats heeft gesteld. Dames en heren aldus eindigde de burgemeester wij staan aan het be gin van een nieuw jaar, waarin tal van taken ons wachten, U zowel als ons, ieder op de plaats waarop hij is ge steld. Ik wens voor U allen, niemand uitgezonderd, dat U de kracht en de wjjsheid geschonken moge worden in dat nieuwe jaar te arbeiden aan onze eigen taak, in het belang van on ze stad en in het besef dat wij elkan der nodig hebben, maar ook in het ge loof. dat de Almachtige het zó zal be schikken als Hij het in Zijn ondoor grondelijke wijsheid heeft bepaald en zal. bepalen. De Contactcommissie Als de gehele Alkmaai drie dagen van Juli in gehele kop van Noord-: een zogenaamde „Bradi De resultaten die men 1 In Alkmaar zeker gew Almelose braderie bezo blijkt wel uit het feit, werd omgezet. Er stonc lengte en er werden in Trottoirs worde middenstanders Wat is een braderie deze geweldige magneet Het principe van het gemeente, die eigenare trottoirs in de stad, he recht voor drie dagen de Contactcommissie vc stand. Deze mag dan n ruimte doen wat zij v zelfs verpachten en dat val ook gebeuren. led winkelier heeft het rech van de stoepen van de Laat of de Nieuweslool zelfs van de Koorstraat voort te huren en daar te slaan. De winkeliers d ten wonen kunnen de ru eigen zaak betrekken, d< wensen mee te doen, zal een ander worden ingen nenstad wordt voor het sloten en de gehele h: 's ochtends negen uur twaalf uur op straat v den. Aan de deelnemers lijk enkele eisen worde zullen zij zich bijvoorbeel plichten niet met een sir c straat te verschijnen, trekkelijke te maken. Di feestelijk-bonte stemming scheppen. Ook enkele fa bepaalde merk-artikelen deze braderie mogen d« is de bedoeling, zo werd voorbereidend comité mei er in genoemde stratén ei onderbroken rij van stan De plannen van de Cor zien er dus veelbelovend gehele Alkmaarse winkel! den ineen slaat zal succes uitblijven. De leiding bei de heer C. W. Keijsper, d bijgestaan door acht con standverhuur, ontvangst^ Traditiegetrouw organisi ria Victrix op Nieuwjaarsc avond. Het is een goede 1 alle leden van de grote Ah op die dag bijeen komen 01 heil en zegen voor het nie te wensen. Vooral in een het een eerste elftal slech dat bij Alcmaria thans he zo'n verenigingsfeest vooi verstandhouding en het hr van de vriendschapsband ste belang. Het was te l voorzitter Zwager in zij woord speciale aandacht sc positie van het eerste elft: te het senioren-elftal nog winningen toe in 1952, well len zijn om het tweede-kla kunnen handhaven. Het ensemble van Kees Stet keurig verzorgd programn voetlicht, waarin de Rio's kers schitterden. Dat een deze feestavond besloot b betoog. Met een totaal gewijzigd ontvangt Alcmaria Zondag steedse HFC, de ploeg die jaarsdag met 3-2 van de mannen won. De volgende gaan proberen de Alcma] duur mogelijk te verkog Wijnands en Paulisse; Mi sink en Brouwer; Dinkelbi ga, Bijl, Eversteyn en Gene 40. Met korte, scher; rendse de vier recher wacht staan en dan getrainde politiemannel hoort aan de sinds veei wonende Pool, Nobotsk de neger en zijn gezelli tien dagen gewoond. W langrijke ontdekkingen I

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2