Wysjinski verlangt een bijeenkomst van de Veiligheidsraad Op een holle zee drijft de onttakelde Flying Enterprise Brussel heeft diepgaande bezwaren tegen plan-Pleven KoJii Reliek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twee wereldreizigers werden op een eenzaam eiland achtergelaten Slechts zeer kleine meerderheid voor de Franse regering 149e Jaargang No. 3 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe Russische manoeuvre in politieke commissie der VN: Doel: vrede in Korea en vermindering van internationale spanningen De Westelijke plannen ontmoeten bezwaren Waarschuwing van Sjah aan Mossadeq MAN VERMOORDT ZIJN VROUW NA EEN ECHTELIJKE TWIST Moordenaar poogt een ongeluk voor te wenden „Vrijwillig'' puinruimen in Oost-Berlijn Aanklacht tegen kapitein van „Anna Elisabeth Duitser (uit Hoorn) een der slachtoffers Grote Vier" helpen een ernstige zieke VERDRAG SPANJE-VS OP KOMST Nieuwe incidenten in Egypte Vele Britten zouden zijn omgekomen Gezagvoerder Carlsen enige man aan boord.... Kapitein is in de beste stemming I -éÉÊMEÊÊÈÈM Aardbeving treft Turkse provincie Kans op mislukking der besprekingen stijgt Wantrouwen tegen de Franse bedoelingen Een dode en vier zwaar gewonden bij Bolsward Moeilijkheden allerminst overwonnen tUeebieAtcht ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur. A. KAPTEIN Vrijdag 4 Jan. 1952 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per nun. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Wysjinski heeft gisteren in een scherpe rede in de politieke commissie der V.N. aangedrongen op inschakeling van de Veiligheidsraad ter beëindiging van de oorlog in Korea en ter vermindering van de internationale spanningen. Zijn verzoek werd belichaamd in een ontwerp-resolutie, ingediend tijdens het debat over het Westelijke plan voor de collectieve beveiliging. De Russische resolutie vroeg afschaffing van de commissie voor collectieve maatregelen en bijeenroeping van een periodieke vergadering van de Veiligheidsraad op het hoogste niveau, overeenkomstig het reglement van de raad. De Westelijke resolutie, ingediend door Amerika, Engeland, Frankrijk en nog acht andere landen, vraagt aan vaarding van het rapport van de com missie voor collectieve maatregelen. Daarin wordt voorgesteld, economische, politieke en militaire maatregelen te nemen, wanneer zich in de toekomst een geval van aggressie zou voordoen. Deze maatregelen zouden de aggressor moe ten treffen. De ongewijzigde aanvaarding van dit plan is nog allerminst zeker. Enkele Aziatische staten hebben reeds bezwa- De 17-jarige Rosemary Uttmy uit Cheamwon (Eng.) won bij een competitie de hoogste vrijs voor haar muzikaal talent. Zij mag nu een tiendaagse trip naar de V.S. maken ren doen horen. Zes Arabische leden van de V.N. hebben een reeks amen dementen opgesteld, welke zij heden zouden indienen. Zij zouden het plan slechts willen steunen, indien de ga rantie wordt gegeven, dat kleine staten zelf mogen beslissen of hun strijdkrach ten al dan niet deel zullen uitmaken van het schaduwleger der V.N., waar- In de resolutie voorziet. Bovendien hebben deze landen beslo ten, het voorstel van Wysjinski inzake een vergadering van de Veiligheidsraad te steunen. Of de V.-raad overigens veêl zou kun nen doen ter beëindiging van het con flict in Korea, is allerminst zeker. De partijen daar houden ieder stijf en strak aan hun standpunt vast. De Noor delijken hebben het Westelijke plan voor uitwisseling der krijgsgevangenen categorisch verworpen en de verbon denen weigeren de Noordelijke eis in te willigen, dat het aanleggen van vlieg velden ook tijdens een wapenstilstand zou kunnen voortgaan. „Stel vriendschap der VS niet in de waagschaal'' In Perzische hofkringen werd Don derdag vernomen dat de Sjah van Per- zie minister-president dr. Mossadeq de raad heeft gegeven, de Amerikaanse vriendschap voor Perzie niet in de waagschaal te stellen. De Sjah, die in deze heeft gehandeld als „de opperste beslisser over het lot van zijn land", heeft zijn minister voor hofzaken Hoes sein Ala Woensdag twee maal met deze boodschap naar het ziekbed van de Perzische premier gezonden. Te Eindhoven heeft zich in de late avond van Zaterdag een echtelijk dra ma afgespeeld. De bewoners van de Pioenroossfraat te Eindhoven werden deze avond opgeschrikt door hulpge roep van de 31-jarige W. J. K. Diens vrouw was van de trap gevallen en Woensdagavond zijn ongeveer 50 000 Oostberlijners, onder wie arbeiders, renteniers, vrouwen en jongelui, begon nen met puinruimen. De Oostberlijners werken hieraan in hun vrije tijd op ba sis van „vrijwilligheid" en zonder gel delijke vergoeding. Van het inkomen van de inwoners van Oost-Duitsland wordt per maand drie procent afgetrok ken om het werk te bekostigen. Ter contróle krijgen de betrokkenen kaarten, die door de leiders der ploe gen, meestal communisten bij het be gin der werkzaamheden worden inge zameld en afgestempeld. Drama op het tropische eiland „Floreana De in Hoorn woonachtige Duitser, Strobel, alsmede een reislustige Belg hebben een wel zeer wonderlijk en onaangenaam avontuur beleefd. Ze vertrokken op 7 Augustus uit de haven van IJmuiden met het zeiljacht Anna Elisabeth om een wereldreis te maken. Behalve de Duitser en de Belg waren er nog twee opvaren den. Na een tocht van zeven en veertig dagen arriveerde het jacht, zonder enige haven aan te doen, op Curasao, waarna het Bonaire en Aruba aandeed om op 27 October via het Panamakanaal koers te zetten naar de Galapagos-eilanden, waar het 9 November de Post Office Bay bjj het eiland Floreana bereikte. Hier moet zich, naar het Handelsblad meldt, een avontuur hebben afgespeeld, dat de heer Strobel en de Belg hachelijke ogenblikken heeft bezorgd. Het Handelsblad ontleent zijn gegeven aan een verhaal in een Centraal-Amerikaanse krant als mede aan het feit, dat mevrouw Strobel een aanklacht tegen de kapitein van het schip heeft ingediend bij de officier van Justitie te Alkmaar. daardoor om het leven gekomen. Al thans, zo leek het. De recherche te Eindhoven, kwam na een onderzoek echter tot de bevinding, dat de doods oorzaak niet in de val gezocht moest worden. Lijkschouwing op Nieuwjaars dag wees uit, dat de vrouw door ver stikking om het leven moest zijn geko men. De man werd aangehouden en bekende na enige tijd, met behulp van een handdoek, zijn vrouw te hebben ge worgd. Zijn gruwelijke daad had hij gepleegd op het moment, dat zijn vrouw uit de slaapkamer van hun jongste kind kwam. Na de moord had hij het stoffe lijk overschot van de vrouw van de trap geduwd, teneinde de schijn te wek ken, dat zijn vrouw door een val van de trap om het leven was gekomen. De directe aanleiding was een echtelijke twist, eerder op de dag. Het echtpaar had drie kinderen van respectievelijk negen, vier en drie jaar. In Algiers ligt een Franse ambtenaar levensgevaarlijk ziek. De medicijn, die hem kan redden, moet uit Oost-Duits land komen en is een vinding van pro- lessor Enderlein. Om de zieke te red den is een vorm van vier-mogend- hedenhulp georganiseerd, die in deze tijd van koude oorlog weldadig aan doet. Donderdag is een Russisch diploma tiek vliegtuig van Berlijn naar Parijs gevlogen met een hoeveelheid van het kostbare middel aan boord. Voor dit toestel zijn alle gebruikelijke formali teiten opgeheven. Een Amerikaanse en een Britse officier hebben de reddende stof in Berlijn aan twee Franse officie ren ter hand gesteld; zij hadden haar in ontvangst genomen bij de geleerde, die in de nacht de benodigde hoeveel heid vervaardigde. De Amerikaanse luchtmacht betaalt de transportkosten. In Parijs zou de medicijn in een ander vliegtuig worden overgeladen om vandaar naar Algiers te worden ge vlogen. Madrileens blad meldt: Volgens berichten in een blad te Madrid zouden Spanje en de Verenigde Staten een wederzijds verdrag gaan sluiten. De overeenkomst zou evenwel niet tot gevolg hebben, dat Spanje in het Atlantisch Pact of in de organisatie van het Europese leger zou worden op genomen. Het verdrag zou geen poli tieke clausules bevatten. Het blad weet verder te melden, dat vóór eind Januari twee organen te Madrid in werking zouden treden één voor economische en één voor mi litaire aangelegenheden, staande onder leiding van de Amerikaanse ambassa deur te Madrid. Het doel van het ver bond zou zijn de strijdmacht en de hulpbronnen van Spanje in te schake len bij de verdediging tegen het com munisme. In ruil hiervoor zou Amerika de economie, de industrie en het leger van Spanje, hulp bieden. Uit de zone van het Suezkanaal wor den wederom een aantal incidenten ge meld, waarhij vele slachtoffers schijnen te zijn gevallen. De Engelse instanties zijn sober met hun mededelingen. Zij hebben slechts melding gemaakt van geweervuur op saboteurs, die pobgden een telefoonkabel door te snijden. Twee man werden gewond. Volgens andere berichten hebben zich deze pogingen op verscheidene plaatsen voorgedaan. In Adabiya heeft zich een ontploffing voorgedaan. Volgens officiële Egyptische mede delingen is er Donderdag een gevecht ontstaan in Suez. De Britse troepen zouden het vuur hebben geopend op een werkplaats van de Spoorwegen. De politie kwam in het geweer en stuitte op een troepenmacht van 1800 Britten met tanks, artillerie en automatische wapenen. Er werden vijftien Britten gedood en veertien Egyptenaren ge wond, aldus deze mededeling. Verder is volgens een Egyptisch blad een mijn tot ontploffing gebracht in het kamp van de verbindingstroepen te Suez. De hele stad stond te beven. Er zouden ongeveer 120 Engelsen zijn om gekomen. Eenzaam op de ruwe zee ten Zuidwesten van Ierland drijft het Amerikaanse vrachtschip „Flying Enterprise". Het schip, dat bijna een week geleden is ge kapseisd, maakt nu bij hevige windstoten een slagzij van 80 graden. De enigen, die het imposante schouwspel van een bijna-gezonken schip kunnen gadeslaan, zijn de opvarenden van de Amerikaanse torpedobootjager „John Weekes", die reeds enige dagen in de nabijheid vertoeft. Toch is er nog leven aan boord van het onttakelde schip, dat reeds tot het hoofddek onder water ligt. De enige opvarende is namelijk kapitein Kurt Carlsen. Hij woont in een hut in de mid scheeps, zonder licht, zonder verwarming en leeft van gedroogd voedsel en thee... De moedige zeeman is vastbesloten aan boord te blijven tot het schip onder zijn voeten in de diepte verdwijnt. Hij heeft handig radio-amateur als hij is een zend-ontvangtoestel ge bouwd. Het apparaat, dat op droge bat terijen werkt, heeft een bereik van 1 mijl. Om de twee uur komt de „John Weekes" naderbij en spreekt dan een ogenblik met de moedige zeeman op zijn verlaten schip. Via zijn radio kreeg Carlsen een oproep van zijn vrouw door, die hem dringend verzocht het schip te verlaten. Doch gezagvoerder Carlsen blijft. Reeds tientallen doden en gewonden Door een aardbeving in de Turkse provincie Erzurum zijn tenminste 33 personen om het leven gekomen. Veer tig personen zijn gewond en uit zeven tien dorpen is ernstige schade gemeld. De schok duurde 20 seconden. De berichten uit het getroffen gebied komen moeilijk door. Zware sneeuwval en vorst (in Erzurum heerst een tem- peratuii, van 25 graden onder nul) be lemmeren *ae verbindingen en bemoei lijken de reddingswerkzaamheden. Uit Ankara zijn levensmiddelen en 500 tenten naar het getroffen gebied gezonden. Verschillende omstandigheden maken duidelijk, dat de kansen op de vorming van een Europees leger er tijdens en na de conferentie van Parijs niet groter op zijn geworden. België, dat reeds verschillende belangrijke concessies heeft afgedwongen, heeft zich onder meer hardnekkig verzet tegen het voor stel, de nationale defensie-begrotingen te doen opgaan in een gemeenschappe lijk budget. Het land is, zo meent men in Brus sel, reeds veel verder met zijn inspan ningen dan andere landen; deze zou den daardoor uit de gemeenschappe lijke pot al datgene kunnen betalen, dat zij niet uit de Europese betalings unie hebben kunnen verwerven. Men De Postoffice Bay is genoemd naar de drijvende postton, waarin bewoners uit de omgeving hun post deponeren, die door voorbijvarende schepen wordt meegenomen tot verdere verzending. Sedert 21 Juli was daar blijkbaar geen schip meer in de baai geweest, getuige het laatste poststempel van die datum. De kapitein wees zijn tochtgenoten op de belangrijke philateiistische waarde van de hier afgestempelde postzegels en stelde voor om correspondentie van hier te verzenden. Volgens hem moest een kilometer of acht landinwaarts een familie Wittmer wonen, die de post afstempelde. Hij wist de twee passagiers, een Duitser en een Belg te bewegen naar die familie op weg te gaan met de post: de beide anderen zouden dan de wacht houden bij het schip. De twee mannen togen op weg over het onherbergzame eiland, dat voedsel noch lafenis biedt en dat alleen begaanbaar was langs z.g. ezel paden, die door de op het eiland le vende wilde ezels worden gebruikt en door een mens slechts gebukt kunnen worden begaan. (Zie verder elders in dit blad) INE BRITTEN beleven de intocht van wezens, die de naam „Salmonella Minnesota" dragen. De Engelse vereni gingen voor vreemdelingenverkeer zijn er in het geheel niet verguld mee, het geen te billijken is. Want de minne- zoodjes zijn bacillen, die voedselvergif tiging veroorzaken. Hun stamland is Turkije en ze zijn via Amerika naar A'bion gekomen. Frankrijk heeft nu ook zijn „Gerrit de Stotteraar". De laatste was, zoals bekend, berucht om zijn in- en uitbraken (al naar het uit- of inviel). In Frankrijk heet hij Leon Meurant. Dit heerschap zat in de do dencel van de gemoderniseerde gevan genis te Amiens. Toch wist hij in bewakerskleren te ontsnappen. Men nam hem echter weer in de (uniform-) kraag en bracht hem naar Amiens terug. Hoe verzot Theodoor ook is op het telkens terugkerende feest van de jaarwisseling, hij zou er zich wel voor wachten in Mexico aan de olie bollen te gaan. Ditmaal vielen er twee doden en 600 gewonden, door vecht partijen, ongelukjes en meer festivitei ten, die de Mexicanen aan de oudejaars avond hadden verbonden, n De mili-, taire eontröleraad te Tsjoenkinn (Com munistisch Cilina) is toch weinio kies Uitgerekend op kerstavond heeft deze ■mi raad het katholieke „Legioen van Maria" verboden, omdat het een reac- tionnair lichaam zou zijn, waarin vele speciale agenten der nationalisten werk zaam zijn. In Houghton-on-the-Hili, een liefelijk plaatsje in Engeland, heeft Zag a 't weerbericht? 't Is nog de vraag of we 'n witte Pasen krijgen een snelvingerig iemand een inbraak gepleegd bij een betrekkelijk arme fa milie. De inbreker is eenmaal bin nen zo bewogen geworden door de armoede van zijn slachtoffers, dat hij zich bepaald heeft tot het omwisselen van zijn (vuile) sokken voor de (scho ne) sokken v-n de heer des huizes. Over vuil gesproken. Volgens Theodoor mochten de Engelsen hun nekken wel eens wat meer wassen. Dat kan men tenminste constateren, nu delegaties van een aantal Britse vrouwenbonden een resolutie hebben aangenomen, waarin de bijlevering van drie boorden per overhemd wordt geëist. Aan twee boorden per week heeft een man tekort, zeggen hun dames (die het kunnen weten). In de stad Clonmel (Ier land) hebben B. en W. elegante manie ren om iemand het bouwen van een huis te verhinderen. Toen onlangs een meneer zijn huis wou laten afbreken om er een nieuw voor op de plaats te laten zetten, stonden B. en W. dit met een sympathieke glimlach toe. Maar op deze voorwaarden: „Het bouwmate riaal van het oude huis moest voor het nieuwe worden gebruikt, vanwege de economie, en het oude huis mocht niet worden afgebroken vóór het nieuwe er stond. acht het bezwaar tegen een gemeen schappelijke begroting te ernstiger, omdat Belgie binnenkort zijn uitgaven voor defensie zal kunnen verlagen. Dat zou dan onmogelijk worden. Bovendien wil Belgie van geen supra-nationaal gezagsorgaan horen. Naar verluidt, zal het de besprekingen, die aan het eind van deze maand te Parijs zullen worden voortgezet, laten mislukken, indien de grote mogendhe den aan hun opvattingen op dit stuk van zaken vasthouden. Men heeft de sterke indruk, dat Frankrijk middels dit orgaan poogt, zijn suprematie op het vasteland te vestigen. Belgie wil slechts weten van een gemeenschappe lijk gezagsorgaan. In Parijs ducht men ook van Duitse zijde bezwaren. De plaatsvervangende leider der Westduitse delegatie, prof. Hallstein, heeft n.l. in een rede te Bonn verklaard, dat de landen van het Europese leger als lid van het Atlanti sche Pact dienen te bedanken, indien West-Duitsand niet tot dit verdrag zou worden toegelaten. Kapitein Kurt Carlsen., De kapitein is in de beste stemming, naar hij mededeelde. Alleen had hij be hoefte aan wat boterhammen, warme koffie en enige lectuur. Het heeft uren geduurd eer men er vanaf de John Weekes in slaagde het gevraagde over te brengen. Er staat een holle zee en het is uiterst gevaarlijk de „Flying En terprise" te dicht te naderen. Eindelijk slaagde men er in een lijn over te schie ten, waarna Carlsen verschillende goede gaven, die zijn eenzaamheid lichter zui len maken, aan boord kon halen. SLEEPBOOT GEARRIVEERD De Britse sleepboot „Turmoil" heeft thans de „Flying Enterprise" bereikt met het doel het onfortuinlijk schip van kapitein Carlsen op sleeptouw te nemen. Evenwel is het hedennacht niet mogelijk gelukken, sleeptrossen aan de „Flying Enterprise" vast te maken door de slagzij en het slingeren van het schip. Verscheidene pogingen daartoe zijn mislukt. Men zal thans bij daglicht proberen enkele mensen van de „Tur moil" aan boord van de „Flying En terprise" te brengen, daar kapitein Carlsen alleen de sleeptros niet kan be vestigen. A ulo vloog in de sloot Gistermorgen is een personenwagen op de rijksweg te Bolsward door glad heid geslipt. De auto kwam in een sloot terecht. Mevrouw I. M. van Vil- steren-Boerkamp uit Wieringermeer werd hierbij op slag gedood. De andere inzittenden, de heer Van Vilsteren en drie kinderen werden zwaar gewond. Fransje, het vijfjarige zoontje, kreeg een schedelbasisfractuur. Een logeetje dat men naar Olst zou terugbrengen, werd eveneens ernstig gewond. De in zittenden werden met moeite uit de auto bevrijd en direct naar een zieken huis in Sneek overgebracht. De Franse regering heeft gisteravond het vertrouwensvotum betreffende de nieuwe begroting verkregen met een meerderheid van 254 tegen 247. Premier Pleven heeft dus de „eerste ronde" van het debat gewonnen. Door de geringe meerderheid zal zijn rege ring het de komende weken zwaar te verduren hebben. De moeilijkheden zullen zich vooral doen gevoelen bij de stemming over de regeringsvoorstellen tot het invoeren van bezuinigingen bij de spoorwegen en het stelsel voor sociale zekerheid en het voorstel voor nieuwe belastingen. De socialisten, die tegen deze bezui nigingen zijn, gaven de regering bij de stemming een kans door zich te ont houden. Pleven zal echter moeten po gen een verzoening tot stand te bren gen tussen de socialisten enerzijds en zijn radicalen en conservatieve aanhan gers anderzijds. De laatsten wensen de nieuwe belastingen slechts te aanvaar den als ook de bezuinigingen doorgaan. Verwachting tot Zaterdagavond: In de nacht weinig bewolking met op verschillende plaatsen lichte vorst en overwegend zwak ke westelijke wind. Morgen overdag toenemende bewolking met plaatselijk enige regen, ma tige, in de kustprovincies tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind en stijging van temperatuur. ZATERDAG: Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 12.06, onder 2.17. t

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1